Binnenland. Stadsnieuws. Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Re gentes van liet Koninkrijk, heeft, overeen komstig den wenseh van Hare Majesteit de Koningin bepaald, dat de plechtige beledi ging en inhuldiging van Hare Majesteit de Koningin binnen de stud Amsterdam, zal laats hebben in de Nieuwe Kerk aldaar op linsdag, don September 1898. St. Ct. Aangezien thans officieel bekend is, dat de belediging en inhuldiging van H.M. de Koningin te Amsterdam zal plaats hebben op Dinsdag 6 September 189», kan hieruit worden opgemaakt, dat H.M. vermoedelijk Maandag 5 September in de Hoofdstad zal aankomen en, vermits het plan bestaat het verblijf aldaar vier dagen te doen duren, ligt het voor de hand, dat de aankomst der Koninginnon te 'sGravenhage tegen Vrijdag 9 daaropvolgende kan verwacht worden. Aan het antwoord van den Minister van Oorlog op liet atdeelingsverslag der Tweede Kamer, ontleenen wij het volgeude De Minister verklaart, dat de Regeering zich stellig tot taak heeft gesteld, niet de invoering van den persoonlijken dienstplicht alleen, maar tevens de reorganisatie van de levende strijdkrachten. Het ligt niet in haar plan, bij de ontworpen legerorganisatie liet stelsel van algemeenen oefenplicht uit te sluiten en het stelsel van beperkten oefenplicht te bestendigen. De Regeering heeft met een afzonderlijk wets voorstel tot afschaffing der dienst vervanging by de militie geen andore bedoeling dan om te geraken tot die afschaffing, ongeacht later te doene voorstellen, en het afzonderlijk wetsvoorstel tot afschaffing der dienstvervau- ging bij de militie wettigt in genen deele de gevolgtrekking dat, de Regeering het be houd van beperkte jaarljjksche contingenten voorstaat. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op het adres van mr. G. Blom te Utrecht, i waarbij olïi-ieclc viering van den '250iarigen hcrinneriiigsdag van den vrede van Munster verzocht werd, geantwoord, «lat de Regeering «met belangstelling van zijn wensch heelt Sodert lang is echter de rentevoet zeer in gekrompen, zoodat menige scliuldeischer er voordeel bij beeft als zijn debiteur achterlijk blijlt iu de betaling van een geldsom waar toe hij is veroordeeld. Hij krijgt zoodoende meer wettelyke rente dan op soliede wijze anders ware te verlangen en heeft er belang bij, <lo zaak slepeude te houden. Tot dusver is, aan dien toestand een eind te maken, hier te lande geen gevolg gege ven. Wel heeft dit thans in Frankrijk plaats gehad. De Kamer daar heoft de vorige week de eerste lezing gehouden van een wets voorstel, waarbij de wettelijke rente in bur gerlijke zaken wordt gesteld op 3 pCt. in handelszaken op 4 pCt. Wanneer zal onze wetgever dat voorbeeld volgen In De Tijd komt pastoor Bots op tegen de nationale viering van den dag, waarop de vrede van Munster werd gesloten. Wel geeft liet blad toe, dut door dien vrede een einde werd ge maakt aan de geweldige godsdienstoorlogen, maar de Katholieken hebben slechts betrek kelijk reden om zich over de bepalingen van bet vredesverdag te verheugen. De bepalin gen van den Munsterschen vrede zijn groo- tondeels niets andei's dan de (Duitsche) Mei- wetten en aan de Katholieke Kerk werden zoowel in Duitschland 'als in Nederland zware slagen toegebracht. Eenige feiten worden tot staving hiervan aangevoerd. De schrijver komt tot de conclusie, dat men tegen de feestviering niet van Katho lieke zijde moest protestfecren, maar hij had gewenscht, dat de hoogloeraren in de geschie denis beter en loyaler zouden gehandeld hebben indien zij de «hatelijke zijde" van het vie ren van don Munsterschen vrede hadden er kend. Freule A. Van Hogendorp heeft in den Gids van December een sehoone bladzijde geschreven uit de heldengeschiedenis dei- Oranjes. Het uantrekelijke beeld van Juli ana van Stolbarg »de moeder der Oranje- Nassuu's," schildert zy in eenvoudige ge- -• eivolle taal. De schrijfster schetst in korte, levendige trekken het verloop van hel leven dier door luchtige vrome vrouwe in haar verhouding tot haar kinderen, inzonderheid tot haar zonen kennis genomen, doch dat geen toezegging Willem en Lodewijk, die in dit opstel als kan worden gedaan, dat door de Regeerifig in den geest van het adres zal worden op getreden". Moeten de Nederlundscbe postzegels in fijn heid en sierlijkheid van bewerking voor de buiienlaiidscheonderdoen Volgens den Mi nister niel; in do nfdoelingen van de Tweede Kamer wordt dit echter beweerd. Zij mogen, zegt de Minister voorts, niet uitmunten bo ven alle andere; vergelijkenderwijs laten zij in ^et algemeen weinig te wenschen, vooral de zegels van 51) cent en houger niet. Men moet echter iu het oog bondon, dat de Ne lerlaudsche postzegels zijn vervaar digd door middel van boekdruk, tewijl en kele landen (als de Vereenigdo Staten, Per- zië, <le Zuil- en Midlel-Aincrikaansclie re publieken) nog plaatdruk bezigen. De laatste methode is die, in Nederland, Duitschland, België en dere landen gevolgd. Intusschen deelt de Minister mede, dat een geheel nieuw type van Nederlandsehe post zegels in bewerking is, dat, naar hij grond heeft te verwachten, den toets der verge lijking met de postzegels van andere landen, waar eveneens boekdruk wordt gebezigd, nog beter dan de tegenwoordige zal kunnen door staan. By de vaststelling van de kleuren voorde Nederlandsehe zegels zal tevens de uitgespro ken wensch om type-kleuren aan te neinen voor de brieven naar het buitenland, te over wegen zijn. Reeds nu kan worden opgemerkt, dat ver andering der kleuren van ile.nfcest. gebruikte postzegels voor het pupliek aanleiding geeft lot veel vergissingen. Het openbaar ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde, dat niet als begin van bewijs bij geschrifte kan worden uange- morkt een stuk, waarop de persoon, die liet moest onderteekenen, noch lezen noch schrjj- ven kon, een kruis heeft gesteld, en dat voorts door de onderteekende verklaring van twee pei-sonen is gewaarmerkt. Aan de leden van de Eerste on de Tweede Kamer zijn afdrukken gezonden van het ar tikel «Maatschappij Belang contra 'de coöpe ratie". opgenomen in Ons belang en waarin 'het adres van den bond «Maatschappelijk Belang", aandringende op wyzing var de coöperatiewet, in alle onderdeden wordt be streden. Vjyf jaar geleden werd ia liet Weekblad van Itet Hecht de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid om de veroudere bepaling omtrent wettelijke rente, in de Wet van 1857 voorkomende, te veranderen. De te vergoo- den interest is daarbij op 5 pCt. in burger lijke en op 0 pCt. in handelszaken bepaald. geloofshelden inede krachtig naar voren tre den. Hare kinderen, hoe verschillend ook in natuurlijken aanleg, of wij ons Willem Lodewijk, Elisabeth van Solms of Magdele- na van Hohenlohe voor den geest roepen, allen dragen zij een sterken familietrek. Het is by hen een zelfde toewijding aan de heilige zaak van religie en gewetensvrij- heieeene overgave van hun persoon, be zittingen, vooruitzichten een krachtige aan eensluiting, met voorhyzien van elkanders zwakheden, ter wille van den gemeenschap- pelijkcn arbeid aan een grootseh ideaal. Deze karaktertrek der Nassau's is geen erfdeel van lain vader, hoe rechtschapen.en achtenswaardig hij ons ook moge zijn. Zij hebben hem van hun moeder. En het is immers ook als de moeder onzer Oranje-Nassau's dat wij het liefst haar ■uim driemaal kostbaarder dan gedenken, de vrouw met het eenvoudig en het warme hart. aan wie ons Nederland sehe volk zooveel verplicht isde vrouw die ten slutte eenzaam op Dillenburg liet hooft neer legde, zonder iemand om haar de oogen te sluiten, omdat al de haren het le ven hadden gelaten of het nog ten koste leg den in dien grooten worstelsrtijd, die in het Europeesche Statenleven aan het beginsel van godsdienstvrijheid den doortocht hoeft gebaand. En dun worden de tragische gebeurtenis sen beschreven van het sneuvelen van Adolf, van den geheimziunigen dood van de beide andere broeders Lodewijk en Hendrik in den slag op de Mookerheide, en ten spijt van al die slagen blijft de Chrislinne Juliane de kloeke heldin des geloofs en sterkt haar oudsten zoon Willem om voort te gaan op den weg van plicht en trouw. Aan het slot van haar opstel schreef freule van Hogendorp: «Binnen de grenzen van ons vaderland heeft de oude stamboom machtige stormen te verduren gehad. De hooge kruin is ge troffen, veelbelovende twijgen zijn afgerukt. Doch éen frissche, bloeiende lote is ons ge bleven. En als wij eerlang Wilhelmina van Oranje-Nassau huldigen al onze Koningin, dan ziet ons geesteoog achter Haar zetel het beeld verrijzen der Stammoeder van Haar •oemrijk geslacht, met het woord dat Zij ste van do Heldringgestichten, zal 1 Januari 50 jaren hebben bestaan. In liet noorden van ons land worden onder scheidene pestvogels in de lijsterstrikken ge vangen. Afkomstig uit Siberië, komen deze fraaie vogels hier andere jaren veel later voor. De vogelaars beschouwen dit als een teeken van zeer strenge koude. De commissie voor de rubriek Industrie dei' Nationale Tentoonstelling van Vrouwen arbeid te 's-Graveqhage heeft besloten een prijsvraag uit te schrijven tot het verkrijgen van een gezonde, practisehe en tegelijkertijd smaakvolle vrouwenkleeding. Er wordt verlangd een volledig stel onder en bovenkleeding (met uitzondering van hoofddeksel en schoeisel) waarbij uit de keuze van vorm en grondstof blijkt, dat de inzend ster (inzender) de eischen kent, die de ge zondheid stelt aan een doelmatige en tevens fraaie kleeding. Ter beoordeeling van het ingezondene heeft deze commissie een jury benoemd. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld tot een bedrag van f800.' Te Rotterdam is in den boterhandel de concurrentie zoodanig toegenomen, dat in en kele winkels op een pond boter van 40 cant twee pond wordt toegegeven. Waaruit deze «boter" wel mag zijn saam- gesteld De heer J. Kieboom. thans ambtenaar ter secretarie te Hulst, is in dezelfde betrekking benoemd te Oud Gastel. Om nu in de va cature daardoor ontstaan te voorzien, roept het Gemeentebestuur van Hulst sollicitanten op tegen een jaarwedde van f200 (zegge tweehonderd gulden). Men herinnert zich de oude quaestic in den Gemeenteraad van Amsterdam over de afschaffing van het gebod, dat de voorzitter vóór den aanvang der werkzaamheden spreekt. Ook in andere plaatsen is deze zaak- meermalen besproken, en werd bet gebed hier behouden, daar niet. De Burgemeester van Ouder-Amstel heeft een andere oplossing gevonden. Deze geeft den leden, voor de vergadering is geopend vijf minuten tijd om te bidden en beroept zich op bet Reglement van orde, dat zegt, dat de vergadering «wordt geopend met ge bed". Er staat nergens, dat de Voorzitter die opent met het uitspreken van bet gebod. Of deze uitlegging de juiste is, betwijfelen wij sterkzeker is het, «lat zij niet naar den zin is van alle Ouder-Amstelaren. De heer J. R. Callenbach, te Doorn, zal aanstaanden Dinsdagavond om half acht, ter gelegenheid van de28ste Jaarvergaderii g van de Chr. Jongelings-vereeniging «I's 119: 9" voor haar in de bovenzaal van Volksheil optreden. De sluiting der jacht is door den Com missaris der Koningin in deze provincie be paald op Vrijdag 31 December a.s., met uit zondering echter van het schieten van water wild. het vangen van waterwild met slag netten, hot vangen van eendvogels in een eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel, en het schieten van houtsnippen. Tot Secretaris van den Geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht is voor het iaar 1898 door den Minister van Binnen landsche Zaken benoemd dr. J. G. de Voogt, te Arnhem. De Geneeskundige Raad van Gelderland en Utrecht heeft in haar jongste jaarverga dering o.a. de hygiëne bij kerkelijke plech tigheden ter sprake gebracht. De voorzitter, dr. Post, te Arnhem, zeide, dat de steeds nauwlettend in liet oog ge houden hygiënische voorschriften van een lateren tijd de sterfte aanmerkelijk hebben doen verminderen, doch moest tevens er kennen, dat er toch voortdurend nog klei nigheden worden ontdekt, welke tot heden aan het waakzaam oog van den hygiënist bleken ontsnapt te zijn. Zoo bijvoorbeeld bij de kerkelijke plech tigheden als: de besnijdenis der Israëlieten, die echter zelf waken voor een behoorlijke anti-septische behandeling. Bij de Protestanten geeft het Heilig Avond maal aanleiding tot bedenking, waar de be stervende uitsprak: «Zeg aan mijn Zonen, dat kcr van mond tot mond gaat, en alzoo de ik hun toebid, dat God aan liet Huis Nassau alles moge schenken wat begeerlijk is naar lichaam en geest en dat Hij verhoede dat iemand, er toe behoort het tijdelijke stelle bovenhetgcen eeuwig duurt." Te Amsterdam is oen commissie in wor ding, die zich ten doel stelt een plan te ontwerpen en uit te voeren, als blijvende herinnering aan nu wijlen den lieer A. C. Wortheim. Het asyl «Steenbeek", te Zetten, het oud kans op besmetting duidelijk is. Van een sanitair standpunt gezien zou alzoo de voor keur te geven zijn aan de Roomsch Katho lieke instelling, waarbij alleen de priester uit den beker drinkt, tenzij men een beker kon vinden welke geen besmetting overbracht. Dit- laatste onderwerp werd door den heer Brims, ui) Arnhem, overwogen, maar niet geheel tol klaarheid gebracht. Wel had genoemde heer zijn aandacht ge wijd aan het gebruik van wijwater by de Katholieken, een gebruik, dat meer besmet ting met zich voert dan men veelal vermoedt. De heer Bruns wees o. a. er op, dat in de Zuidelijke provinciën de inhoud der wij- waterbakken vaak gebezigd wordt voor ge neeskundige doeleinden alstot het deppen van wonden en -liet verbinden of indroppeien bij zieke oogen. In een niet openbaar gedeelte der zitting demonstreerde ile heer Bruns een door hem ontworpen wijwaterbak, welke geen gevaar voor besmetting oplevert en die door den Aarts bisschop van Utrecht, mgr. van de Wetering, met belangstelling is in oogenschouw genomen. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat ook de lotelingen van de lichting 1898 die vóór hun inlijving bij de militie met gunstig ge volg examen afleggen, voorzoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en dit met de belan gen van den dienst is overeen te brengen, zullen kunnen worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. liet programa van dit examen is vastge steld als volgt; le. Het schrijven van een goed leesbare hand. 2e. Kennis van de Nederlandsehe taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel. 3e. De vier hoofdbewerkingen der rekenkun de, met geheele getallen. 4e. De kennis van liet Nederlandsehe stelsel van maten en gewichten. 5e. Eenige bekendheid met de Vaderlandshe geschiedenis. 0e. Voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland»i»i. Hot examen wordt gehouden bij liet 5e regiment infanterie te Amersfoort. De lotelingen die tot liet examen wenschen te worden toegelaten, bebooren zich daartoe vóór 21) Januari 1898 schriftelijk te wenden tot den kolonel-commandant van voornoemd regiment. lil de schriftelijke aanvrage behooren de lotelingen te vermelden hun naam, hun voor namen, hun woonplaats, alsmede het wa pen of het korps waarbij en liet garnizoen of de garnizoenen waarin zij bij vookeur hun miiitieplicht wenschen te volbrengen. Verzoeken om deelneming aan het examen die na gemeld tijdstip worden ingezonden, kunnen niet meer worden aangenomen. De Bell-lelephoon heeft eindelijk ingezien, dat het toch niet aanging, haar kantooruren op Zondag onveranderd te laten, tengevolge waarvan men na 1 November op Zon- en algemeen erkende feestdagen slechts 5 mu- nuten kon gebruik maken van de inter communale lijnen. Erkennend, dat het Rijk de kantooruren niet kon veranderen en gehoor gevend aan de_ vele verzoeken der aangeslotenen, heeft de «Bell" thans do kantooruren des Zondags gesteld van 12.30 tol 2 uur (Stadstiju). De ochtenduren vervallen dan. Deze goede maatregel treedt 15 December in werking. Diakenen der Ned. Hervormde gemeente hopen aanstaanden Maandag Inin eerste winter-colleete te houden. De directrices der Pi'otesfantsche armen- loterij doen in dit nummer al evenzeer een beroep op den mildadigheidszin der stadge- nooten. De Spijskokorij vangt aanstaanden Maandag aan met haar uildeeliugen en daarmee her vat dan ook Kindervoeding haar heerlijk werk. Naar wij vernemen, zal het kinderfeest der «Garanten-vereeniging" op 21 dezer in Amicitia gegeven worden. Bij advertentie in dit nummer kondigt de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" de 39ste uitvoering barer Zangvereeniging aan, aanstaanden Maandagavond om half acht in Amicitia te houden onder directie van den heer M. W. Petri. Uitgevoerd wordenSchubert, God in 't onweder Worp, Acht volksliedjes Valerius, Oud-Nederlandsche liederen Reinecke, Ein geistliches Abendlied Schumann, Zigeuner- lebenWagner, Einzugsmarsch uit «Tann- hiiuser", benevens solo-voordrachten voor zang, met klavier- en vioolbegeleiding, en voor viool. Door de Hnllandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij zullen van 1 Januari op alle stations, zonder prijsverhooging, retourkaarten worden uitgegeven, die vier dagen geldig zuilen zijn voor afstanden tQt en met 34 Kilometer, en 14 dagen voor grootere af standen. De heer J. L. de Wilde, surnumerair bij de Nederlandsehe Centraal Spoorweg-Maat schappij hier, is geslaagd bij het examen voor 8e stationsklerk. Een verschrikkelijk ongeluk had Maandag middag iu onze gemeente plaats. De28jarige loodgietersknecht Cornelis van Minnen was met zijn kameraad bezig in den goot van het huis des heeren G. van Ede, aan de Langestraat, een der hoogste panden, repa- ratiewerk uittevoeren. Zich daarbij achter--

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2