Binnenland. Stadsnieuws. Damastzijde 65 cent op hart en vaatstelsel en uitputtings toestanden van spier- en zenuwstelsel) zijn dus bij kinderen het eerst te duchten. Daarbij lcoint, dat de knaap onbekend is met de eerste algciueeue gezondheidswetten en de groote waarde VBn de stelling: „Er is geen vorm van sport, waarvan het vóór en tegen, uit eon gezondheids oogpunt. zóo zeer behcerscht wordt door het al of niet stipt opvolgen der hygiënische voorschriften,als het wielrijden," zal voor hem begrijpelijk zijn. Hel zal hem vrij onverschillig wezen of zijn rijwiel aan de gestelde eischen voldoet, of zijn houding correct, zijn tempo gematigd is. Weg en wind en stoornissen bestaan voor hem nietde gevaren van een te koe len drank of te snelle wisseling in temperatuur zal hij weinig achten. Ook is zijn oog ongeoefend, zijn hand onvast, zijn ondervinding gering, zijn over moed groot, en zoo zal de safety onder zijn bestu ring veel van baar veiligheid verliezen. Ook weten wij niet altijd, met welke ziektekiemen, of hereditairen aanleg voor ziekten, het kind ter wereld komt. Wij wijzen op de algemeen verbreide tuberculose, in den vorm van long- of gewrichts- aandoeniugde aangeboren hartgebreken ziekten van het beenstelsel, die tot verkrommingen kunnen leidenantemische en chlorotische toestanden alle afwijkingen, die in beginsel kunnen aanwezig zijn, zonder zich in verschijnselen te openbaren,die op ziek zijn van het organisme wijzen, maar waarop het wielrijdeu een zeer verderfelijken invloed kan oefenen, wanneer het ten minste zonder medische contróle wordt beoefend. Wanneer dan ook de ouderlijke toegevendheid en offervaardigheid voor hun kiuderen zich' op het punt van wielrijden minder toeschietelijk be toonden, wanneer de verleidelijke tweewieler als een geenszins onschuldig stuk speelgoed in de han den van ouvolwassenen werd beschouwd, gelooven wij, dat èu gezondheid èu toekomst onzer jeugd daarmee ten zeerste zouden zijn gebaat. De «Almanach de Gotlia" voor 1898 prijkt met liet portret van H. M. Koningin Victoria en dut van M. M. onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina. De voorgestelde post van i'lOOOÜO ter bestrijding, van de kosten der inhuldigings feesten, is Vrijdag door de Tweede Kamer goedgekeurd. Alleen de heeren Van der Zwaag en Van Kol stemden tegen. De heer Van Kurnebeek vreesde daarentegen, dat liet be dragonvoldoende zai zijn. De Synodale-commissie deed thans de op wekking aan de Ned. Hervormde gemeenten om op Zondag den 30 Januari a.s.. deri dag waarop liet 250 jaren geleden zal zijn waar op de vrede van Munster geteekend werd, in alle bedehuizen plechtig te herdenken. Het adres in zake de gebr. Hogerhuis is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Het aantal handteekeningen bedraagt 12 309. Ongeveer 200 lijsten zijn nog niet terug gekomen. Naar aanleiding van de ontbinding der Staatscommissie tot voorbereiding eener wet telijke regeling van het onderwerp der vicarie-sticntingen, waarvan het betrekkelijk besluit werd opgenomen in de Staatscourant van 9 December jl., schrijft de Residentiebode Men schijnt aan het Departement van Jus titie druk in de oude papieren te snuifelen. Werd onlangs een naamlooze vernootschap opgeduikeld en in de Staatscourant vermeld die haast 30 jaar oud was, gisteravond bevatte dit officieele orgaan een Kon. besluit, waar bij, onder dankbetuiging natuurlijk, ontbonden werd de in 1880 benoemde Staatscommissie ter voorbereiding van eene wettelijke rege ling van het onderwerp der viearies-tiehlingen. welke commissie reeds op 1 Juli 1889, dus nog aan Koning Willem III, beeft ingediend haar verslag met daarbij beboerend wetsont werp en memorie van toelichting, De commissie is zeker vergeten, wat bij den overvloed van Staatscoinmissiën geen wonder i?. Intusschen spreekt zelfs uit het droge Regeeringsstuk wel eenige verbazing over die vondst Immers, na vermelding van de namen der bedankt wordende heeren. staat er: »allen thans nog deel uitmakende van voormelde Staatscommissie". «Thans nog» Misschien hebben die heeren er wel zelf verbaasd van gestaan. Stellig was de Secretaris, de heer G. A. N. T. Jansen van AfFerden, die tot ridder der Oranje-Nassau orde benoemd werd, nog wel het allermeest verrast over die late onderscheiding. Het Paleis van Justitie schrijft: «In pro cedures, aanhangig voor het Gerechtshof te Amsterdam, is thans geen pleitdag r.eer te bekomen vóór half October 1898, zegge een tijdsverloop van ruim tien maanden. Het Hof (civiele kamer) zit slechts twee dagen per week, en wenscht zelfs tusschen half Juni en 1 Juli niet te laten pleiten, vermoedelijk omdat anders in de vacantie- maanden arrest moet worden gewezen! Wie zal de doortastende man zijn die aan dergelijke toestanden liefst zoo spoedig mo gelijk een einde maakt? Door de rechtbank te Arnhem is het de partement «Arnhem" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in zake het recht van successie der erfenis van rnr. Hamelberg in het ongelijk gesteld. De eiscli der registratie is f '100 OOi) boete boven en behalve de betaling van het succes sierecht. In den zomer van 1898 zal worden afge nomen een vergelijkend examen voor do betrekking van surnumerair der directe be lastingen en van liet kadaster en wel voor drie plaatsen. Te Dordrecht beeft de elfjarige J. Boogert reeds voor de vierde maal door zwemmen een kleinen drenkeling van een anders wis sen dood uit liet water gered. Een mooi baantje wordt deze week weer vergeven, dat van Gemeente-veldwachter te Tuil en 't Waal. Er' zijn dan ook zeventig sollicitanten. De jaarwedde bedraagt voor dezen post van vertrouwen f234 (zegge tweehon derd vier en dertig golden). Hedenavond halfzeven zal ds. Schotel op treden voor de Cbr. Gereformeerde gemeente hier. De Algemeene Rekenkamer heeft, door tusschenkomst van den Minister van Binnen- landsche Zaken, aan de Commissarissen der Koningin verzocht te willen bevorderen, dat voortaan bij declaratiën, ten laste van het Rijk gesteld ten name van meer dan éen per soon, aan het hoofd daarvan de familienaam worde hei4»aald en de onderteekening dooi de onderscheidene belanghebbenden geschiede Indien evenwel de tennaamstelling een firma betreft, dan wenscht de Rekenkamer, dat 't uit de declaratie duidelijk blijke en wel door het woord «firma" te plaatsen in het hoofd der declaratie vóór den naam van de Ven nootschap. De inschrijving voor de Nationale mili tie van jongelingen, die in 1879 geboren en alzoo in den loop van 1898 aan de loting onderworpen zijn, zal hier plaats hebben ten Raadhuize op Maandag 17 en Dinsdag 18 Januari a. s., telkens van 10 tot 1 uur. In de jongste bijeenkomst der Hoofd-com- missie voor de Huldigingsfeesten in 1898 werd andermaal besproken de tijd waarop die feesten hier ter stede zullen worden ge vierd. Gelijk reeds is meegedeeld, is het thans zeker, dat II. M. du Koningin den 5den Sep tember te Amsterdam komt, den 6den inde Nieuwe kerk aldaar gehuldigd wordt en in den middag van den 9den naar Den Haag vertrekt. Wel werd voorgesteld om de feesten vooral te doen plaats hebben, namelijk op Koningin nedag, doch algemeen was de Commissie van oordeel, dat dit het eigenaardige van het feest zou wegnemen en de burgerij onbevre digd zou laten. Bovendien zal door de plechtigheid te Amsterdam zeer vermoedelijk een groot ge deelte van het garnizoen, zoo niet het geheele garnizoen, in de tweede week van September niet te Amersfoort wezen. De Hoofd-eommissie, dit alles overwegend, heelt dan ook moeten handhaven haar reeds vroeger meegedeeld plan om de beide feest dagen hier ter stede te doen vallen na de feesten te Amsterdam en te Utrecht en dus zeer vermoedelijk in de derde week van September. In ons nummer van 20 September schre ven we Naar men ons meedeelt, zijn de plannen voor het nieuwe, station thans gereed en zal zoo spoedig mogelijk met de uitvoering wor den aangevangen. Zijn wij goed ingelicht, dan is tevens in menig opzicht voldaan aan het billijk ver langen van den Amersfoortschen handel en rs het mogen gelukken, alsnog tal van voor het publiek gunstige wijzigingen in de plan nen aan te orengen. Natuurlijk werd dit tegengesproken. We kunnen echter thans uitvoeriger me- dedeelingen doen en welhaast zal de juist heid ook hiervan blijken. De los- en laadplaats zal komen om zoo te zeggen tusschen liet station van de Hol- landsche spoor en bet administratie-gebouw, het zoogenaamde witte huis aan den Soes- terweg, dus zoo dicht mogelijk bij de stad. Er komt een luchtbrug bij den spoorweg overgang van den Soesterweg, zoodat het wachten voor rangeerende treinen uit heeft. Er wordt een 14 Meter breede weg aan gelegd van het punt achter het pakhuis des heeren Van 't Eind naar het nieuw te bouwen Zoodra het bestek gereed is aldus deelde de Minister van 'Waterstaat mede in zijn Memorie van antvvoord op het afdeelings- verslag van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal «en aanvang worden ge maakt met het werk en gelijk uit de mede- deelingen van den Wethouder van Publieke werken in de Raadsvergadering van 26 Oc tober bleek, zal dit gereed wezen over 4 of 5 jaar. Zij, die aan weerszijden van den toegangs weg practische huizen willen bouwen en ook de ondernemende man, die een niet te duur vervoermiddel wil maken tusschen het nieuwe station en de stad, kunnen dus zachtjesaan hun plannen gaan uitwerken. Vaandrig F. R. M. B. Schiphorst, van het 5e regiment infanterie, is op zijn daartoe gedaan verzoek overgeplaatst bij het 7e regiment. De jongelingen J. A. Knebei en II. M. J. F. Niks hebben bij het 5e regiment infan terie de verbintenis aangegaan als adspirant- vaandrig voor het Reservekader. Sergeant-titulair A. C. N. van de Stadt, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tol sergeant. Aan het 11e jaarverslag der commissie voor Kindervoeding ontleenen wij het vol gende Den 14 December 1890 werd met de maaltijden een begin gemaakt: Zon-en feest dagen uitgezonderd, zijn die dagelijks voort gezet tot 17 Maart van dit jaar in een lokaal der Anna Paulowna-bewaarschool wederom welvillend ter beschikkinggesteld. Gedurende 77 voedingsdagen werden 10185 kinderen gespijzigd, waartoe de spijskokerij 4820 porties leverde, waarvan 332 gratis. In overleg met de hoofden dei- scholen werd ook dit jaar een kleerenbedeeling ge houden. De kleeren der jongens werden aange kocht, terwijl de jurken enz. der meisjes door de leden van het dames-comité werden vervaardigd. Op deze weinig kostbare wijze kwamen ongeveer 100 kinderen in het be zit van een degelijk kleedingstuk. Voor de medewerking, welke de com missie bij de uitvoering van baar werk ont ving, brengt zij dank aan de leden van het dames-comité en ook aan de onderwijzers, die, ter handhaving van de orde, geregeld bij de maaltijden aanwezig waren. Wegens vertrek naar elders wordt dit jaar voor bet eerst de steun van mevrouw Van den Wall Bake gemisthaar plaats zal worden ingenomen door gravin Schimmel- penninck, de echlgonoote van onzen Burge meester. Het financieele gedeelte van liet verslag luidt als volgt: Ontvari^sten Saldo vorig jaar f 13G.575 bijdragen f 660.21 te zamen l'802.78s. Uitgaven: Spijskokerij f449.40; betaalde loonen f97.70; brandstoffen f 3.45 drukloon, enz. 1'10.50; diverse huishoudelijke artikelen 120.38; kleederen en klompen 1111.01s; te zamen f 081.445. Het saldo dat in kas overbleef is f 121.34. Hierbij valt op te merken, dat de over blijvende saldo's in de laatste jaren op een gestadigen teruggang wijzen; daarom vraagt de commissie met meer aandrang dan vroe ger om steun. Voor 1898/1898 bestaat de commissie uit. de heerenJ. G. J. Pels Rijken, voorzitter; J. van der Plank,secretaris-penningmeester; N. J. Erzey, H. van Esveld Rzn., L W. C. G. van der Garden, D. Gerritsen en W. Puffius. Het museum van de Oudheidkundige Ver- eeniging «Flehite" is gesloten en de voor werpen zijn, goed ingepakt, tijdelijk geborgen in eenige lokalen van het Burgerweeshuis, daartoe welwillend door Regenten dier stich ting afgestaan. Het Bestuur van «Flehite" was hiertoe genoodzaakt omdat het gebouw aan de Muur huizen scheuren vertoonde welke, volgens deskundigen, het ergste deden vreezen. In xie Januari-vergadering hoopt het Be stuur uitgewerkte plannen voor afdoende verbetering aan de leden voor te stellen. Hulde aan het Bestuur, dat het in tijds maatregelen nam en zoo wellicht voorkomen heelt, dat zeer kostbare en niet te vervangen voorwerpen van historische en dikwijls ook groote kunstwaarde verloren gingen. tot f 14.05 p. Met. alsmede zwarte, witte en kleurige Hemielierg'-Zijde van «5 c.t. totf 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende qualiteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz). Franco en vry ran Invoerrechten In huls. Stalen ommegaand Dubbel brieiporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k. Hoflever.), Zürich. station. Het terrein daarvoor is de vorige week aangekocht door den Staat dei-Neder landen van de heeren S. Knoppers. J. G. van der Geest, J. van den Berg en mevrouw F. C. van Gelder—Neijssel, hier. Zeer vermoedelijk komt er ook een perso- nenhalte bij de Koppel. De Vrijwillige Brandweer ontving van de Overijselsohe Brandwaarborg Maatschappij (agent de lieer Joh. Knoppers) een premie van 10 voor haar Hink optreden bij den brand ten huize van de Wed. Jacobs oji het Zand, op 5 dezer, bij welke Maatschappij het huisje verzekerd is. Ter gelegenheid van het Kerstfeestenden Nieuwjaarsdag zullen de retourbiljetten van de Staats- en de Centraalspoorweg Mij, welke vanaf' Zaterdag 18 December werden geno men, geldig zijn tot en met Donderdag 6 Januari 1898. Kondigde in een vorig nummer de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij aan, dat haar retourkaarten voor afstanden bo ven 39 Kilometer met 1 Januari'a.s. niet 4 maar 14 dagen geldig zouden zijn, thans berichten de Staatsspoor, de Ccntraalspoor en de Noord Braband-Duitsche spoorweg Maat schappij dat met 1 Januari al hun retour- kaarten een maand geldig zijn. Men zegt, dat de Hoflandsche spoor dit voorbeeld spoedig zal volgen. De heer L. van Achterbergh, depothouder van W. G. Boele's sigarenfabriek, ontving van een der verpleegden in de Prins IIendrikstich- ting te Egmond-aan-Zee een dankbetuiging voor de door hem aan den heer Van Zanten te Leiderdorp toegezonden sigarenpuntjes, waaruit deze voor de oude zeerobben rook tabak maakte. Als men bedenkt, dat omstreeks 10 000 sigarenpuntjes in éen Kilo gaan en weet, dat binnen twee jaar tijds de heer Van Achterbergh een goede 20 Kilo puntjes door do oude zeelieden afstond, dan blijkt wel met hoeveel geduld en zorg dit liefde werk is volbracht. Ook als reclame werden indertijd door Boele's depot puntjesafsnijders aan de afne mers ten geschenke gegeven en ook die afnemers hebben dapper meegeholpen om zoo'n groote hoeveelheid rooktabak aan de oudjes te kunnen bezorgen. Gaarne brengen we den dank der verpleeg den in de Prins Hendrik-stichting over aan allen, die hen zóo goed hebben bedacht en bevelen dit werk tevens bij vernieuwing aan. Het Maandblad tegen Vervalschingen wijst er met voldoening op, dat in de zindelijke verpakking onzer levensmiddelen veel ver betering is gekomen. Voor de volksgezond heid is dat van hooge waarde. Dit hebben in de eerste plaats de melk-inrichtingen in gezien, toen zij de zindelijke en doelmatige beugelfiesschen begonnen te gebruikende bescnuitfabrikunteri zijn daarop met hun bussen gevolgd, en de fabrikanten van ver duurzaamde levensmiddelen hebben zich aan de eischen der hygiene onderworpen, door de artikelen, die daartoe aanleiding geven, in goed geverniste bussen in te leggen. Ook ons hoofdvoedsel. het brood, wordt nagenoeg steeds in goed gesloten karren bezorgd. Daaromtrent te meer vraagt het blad om welke reden nog steeds het vleescli open on bloot aan de huizen inoet rondgebracht worden. Wij zijn vast overtuigd niet de eenigen te zijn, die meermalen met weerzin opge merkt hebben, boe met liet vleeschsom'ijds bij bet rondbrengen omgegaan wordt. De open mand wordt dikwijls op een stoep of op straat gezet om den bezorger gelegen heid te geven, op zijn gemak «en praatje te maken. Behalve dat in dien tijd het vuil van de straten gelegenheid heelt om in de mand te waaien, behoeven wij niet te zeggen dat ook het viervoetig of gevleugeld ge dierte de verontreiniging menigmaal nog sterk vermeerdert. Wij zouden het derhalve hoogst wen- schelijk vindon (en zijn overtuigd dat het publiek belang er ten zeerste mede gediend wordt) indien onze slagers zich giftvrije, wit geëmailleerde, natuurlijk niet al te zware ijzeren bussen met gemakkelijke sluiting (en «enigszins geventileerd) aanschaften, waarin bij iedere klant zijn vleesch thuis bezorgd wordt. Indien liet publiek wil medewerken en een dergelijke hygiënische verpakking van het vleesch eischt, gelooven wij dat, evenals bij zoovele levensmiddelen de practijk reeds be wezen heeft, geen wettelijke dwangmaatre gelen noodig zullen zijn, daar de machtige hefboom der concurrentie zeor spoedig ziju werking zal uitoefenen. Het blad schijnt niet te welen, dat in zekere stad van ons land de verschillende bestelde stukken vleesch in de slagersmanden worden afgescheiden door de vieze, door ieder beduimelde slagersboekjns die juist door hun blikken omhulsel overal tusschen gegooid worden. Verleden week diende nu voor het Hoog Mili tair gerechtshof andermaal, de zaak van G. J. ,1., huzaar bij liet. Ie regiment huzaren te Amers foort, die donv den Krijgsraad te Arnhem werd vrijgesproken van de beschuldiging als zou hij in den laten avond vnn 21 Augustus jl. op den Leusderweg in de nabijheid der herberg van Iloksbergen te Amersfoort, opzettelijk met een mes, of «enig ander seherp voorwerp, den agent van politie L. Kooman, die hem, naar aanleiding van een twist aldaar tusschen burgers en mili tairen, bij den arm hnd gegrepen, ten einde hem van daar te verwijderen, zoodanig aan diens neus hebben verwond, dat de punt daarvan bijna ge heel was afgesneden. Van deze uitspraak was de advocaat-fiscaal in appèl gekomen, omdat Z.H.E.G. zich met de gronden, waarop die berustte, evenmin als met de vrijspraak zelve, kon vereenigen.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2