Stadsnieuws. Ingezonden. Gelijk men «eet, is de eerste maand des jaars voor de Rijkspostspaarbank altijd een exceptioneel gunstige geweest. Vermoedelijk was dit verschijnsel het ge volg van de omstandigheid, dat gedurende die maand aan een deel der burgerij (en juist aan dat deel, ten behoeve waarvan de Rijks-postspaarbank hoofdzakelijk door den wetgever in liet ieven werd geroepen) bui tengewone voordeelen toevloeien. In verband hiermede, kan nog eens in herinnering gebracht worden, dat de totaal- inleg over de maand Januari in 4882 beliep f 195 552.,951,'2, welk bedrag in den loop dei- jaren steeds aangroeide, tot in Januari 1897 een bedrag werd ingelegd van f3 U94 519.141/2. Ten einde den zoo gunstigen toestand op dit punt ook in de toekomst zooveel moge lijk te handhaven, wordt thans nog eenster algemeene kennis gebracht, dat aan alle post kantoren (hoofd- en bijkantoren) in den lande, benevens aan alle, voor den dienst der Rijks- potspaarbank opengestelde hulpkantoren der posterijen, kosteloos verkrijgbaar zijn exem plaren van een eenvoudig, populair gesteld geschriftje, tot titel dragende«Belangrijk ste voorschriften, betrekkelijk den dienst dei- Rij ks-postspaarbank." Aan hen, die van dit geschrift grootere hoeveelheden mochten wenschen te bekomen, dan aan het postkantoor in of nabij hun woonplaats verkrijgbaar zijn, zal de Directeur der Rijks-potspaarbank die volgaarne direct uit Amsterdam laten geworden wanneer het verzoek daartoe door belanghebbenden tot hem wordt gericht. Alle postzendingen van en aan dien Direc teur zijn vrij van port. Het reizen wordt het publiek hoe langer zoo aanlokkelijker gemaakt. De retourkaarten zijn met ingang van 1898 gedurende een maand geldig in plaats van 4 dagen Thans deelt de H. IJ. S. M. weder mede, dat ook de goedkoope uitstap-biljelten van 1 Januari af gedurende een maand geldig zullen zijn. den dag van aangifte als eersten dag ge rekend, en zonder prijsverhooging. Deze biljetten worden niet afgegeven voor afstanden beneden de 70 K. M. Aan de sta tions worden nadere inlichtingen verstrekt. De Exploitatie-Maatschappij, de Ned. Cen traal en Noopd-Brabantscn-Duitsche spoor hebbendaarnevens alweder belangrijk gun stiger Kilometerboekjes-tarieven ingevoerd. Daar, tengevolge eerier onduidelijkheid in de kopij, de prijzen in de advertentiën eei-st niet juist werden aangegeven, laten wij deze thans hier nog eens volgen. Met ingang van 1 Januari 1898 worden de volgende nieuwe Kilometerboekjes inge voerd a. voor 51)00 Kilometer 3e klasse, prijs f70 (dus f5 minder dan 5 boekjes van 1000 Kilometer). Geldigheidsduur 1 jaar. Waar borgsom f 5 b. voor 500 Kilometer le en 2e klasse; prijs le klasse f 15, en 2e klasse f 11.25. Geldigheidsduur 6 maanden. Waarborgsom f2.50. Betreffende de met 1 Januari in te voeren retourkaarten met éen maand geldigheid, zijn door de Staats Spoorwegmaatschappij de volgende bepalingen gemaakt. De retourkaarten zijn geldig: 1. in binnen verkeer tussehen de Staats spoor en de N. Céntraal-spoor. 2. in verkeer met de op üuitsch grond gebied gelegen S.S. stations (inclusief Cleve; (lit echter eerst op nader te bepalen dag): 3. in verkeer tussehen de op Duitsch grond gebied gelegen stations Elten en Emmerik onderling (als bij 2); 4. in rechtstreekseh verkeer met de II. IJ. S. M.; 5. in rechtstreekseh verkeer met de op Nederlandscb grondgebied gelegen N. B. D. S. stations, alsmede; 0. in binnenverkeer met de H. IJ. S. M. Deze bepaling geldt niet voor het verkeer tussehen de op Belgisch grondgebied gelegen stations der Maatschappij onderling, noch voor het verkeer tussehen op Nederlandscb grondgebied gelegen stations eenerzijds en bedoelde Belgische stations anderzijds. Onder éen maand wordt ten deze verstaan het tijdsverloop van den dag van aangifte der retourkaart tot en met den dag, die in de volgende maand een datum draagt, die éen lager is dan de datum van afgifte; bijv. een retourkaart, afgegeven 5 Januari, is geldig tot en met 4 Februari. Verder wordt opge merkt dat een retourkaart, afgegeven op den len eener maand geldig is tot en met den iaatsten dier maand, en vervolgens, dat een retourkaart, afgegeven 30 Januari, geldig is tot en met 28 Februari en een retour kaart afgegeven 31 Januari eveneens tot en m§t 28 (i-esp. 29) Februari. De retourkaarten, die voor sommige rela ties worden afgegeven tegen lagere vracht dan de normale, en die thans een korteren geldigheidsduur hebben, behouden dien kor teren geldigheidsduur, Het Tweede Kamerlid voor Enschedé heeft bij do Begrootmg Waterstaat geklaagd over den langen diensttijd van de spoorwegbe ambten en had daarmede zeker gelijk, nu ook liet leven van het reizend publiek er door in gevaar wordt gesteld. In Zwitserland, Frankrijk, Engelanti en Duitscbland komt dit, volgens den heer Van Kol niet voor. Het is echter geen geheim, dateenaantalspoorwegoDgelukken in Duitscb land aan den langen arbeidsduur der beamb ten te wijten is. Maar ook zonder deze on gelukken kan op de afmatting der arbeiders gewezen worden. Zoo had volgens de Arnh. Crt. een rem mer aan een der stations van 3 tot 12 De cember (d. i. 9 dagen) slechts 421/2 uur rust. Zoo ging hij o. Vrijdagmiddag 2 uur aan den arbeid en was Zondagsnaolits halftwee klaarom 4 uur moest hij weer aan den arbeid tot Maandagavond l'D/a uur; Dinsdagochtend begon het weer om 0 uur tot Woensdagavond 10 uur, enz. Wie zal op deze wijze niet toestemmen, vraagt het blad, dat het zeker niet erger kan en dit het publiek angstvallig moet ma ken, in den trein te gaan zitten Er zijn weer een paar vette baantjes te vergeven. Ten eerste het ambt van Burgemeester van Liinbricht (provincie Limburg). Jaar wedde f190. of f3.05 per week. Ten tweede dat van geagreëerd klerk aan het kantoor van 's Rijksbelastingen te Tiel, dat bezoldigd wordt met schrik vooral niet lezerf30 (zeggedertig gulden) per jaar. Wie solliciteert mee De muntquaestie opgelost! Een Engelschman. dr. Emmens, die reeds vroeger belangrijke ontdekkingen op natuur kundig gebied heeft gedaan, moet thans heb ben ontdekt hoe men van zilver goud kan maken. De Daily News verneemt, dat de natuurkundige Crooks het product van Em mens' proeven heeft onderzocht, en daarin alle eigenschappen van goud heeft gevonden. De uitvinder laat een machine bouwen, waarmee hij 50 000 onsen goud per maand kan maken. De productie-kosten zijn echter zeer aan zienlijk. Dr. Emmens is ten gevolge van een rug- gemergszieke aan beide beenen verlamd. Voorloopig zal men echter wel doen, nog niet te veel geloof te hechten aan dit bericht. Na een vreugdeloos huwelijk is te Tiel een vrouwtje overleden, verlaten door haar na tuurlijken beschermer, dat in een armoedig krotje haar leven aflegde. Toen de timmerman het lijk kwam kisten, rond hij ter weerszijden daarvan tweejslapende kleinen het derde kind bad een bed gezocht op de tafel. Eenige Tielsche ingezetenen hebben zich nu het lot der ongelukkige kinderen aan getrokken. Is 't niet ontzettend Verleden week werd inbraak gepleegd in een villa te Hilversum. Na een zeer moeilijk onderzoek, is geble ken, dat dit feit werd bedreven door den nachtwacht, die èn 0111 flinker Nieuw jaarsfooien machtig te worden èn om zijn vaste aanstelling bij de politie te bespoedi gen amateur- inbreker werd. Hij is nu natuurlijk geschorst en zit thans te wachten op een veroordeeling. Hij was 43 jaren lang nachtwacht geweest te Markeloo en meende, dat een ouderdom vari 73 jaren hem recht gaf op nachtrust. Daarom wendde bij zich tot den Gftmeente- raad met het verzoek hem tegen 1 Januari e.k. uit zijn betrekking ontslag te verleenen onder behoud van zijn jaarwedde (f 110) als pensioen. Markeloo's Raad meende echter, dat hij niet liet recht had zoo roekeloos rnet de penningen der gemeentearen otn te sprin- gén en wees het verzoek van de hand, De vroede mannen oordeelden, dat de oude nog best meekon. De verzending van brieven en andere stuk ken naar Noord-A merika en Curasao zal, ge durende de maanden Januari tot April a. s. plaats vinden als volgt naar Noord-Arnerika a. langs den weg van Southampton met de Duitsche pakketbooten eiken Dinsdag b. langs den weg van Queenstown en met de Britsche pakketbooten eiken Vrijdag. Dienon verminderd zullen de brieven en andere stukken bestemd voor Noord-A merika, welke van een daartoe strekkende aanwij zing zijn voorzien, ook des Dinsdags langs den wég van Queenstown rnet Britsche pak ketbooten verzonden kunnen worden. Naar Curasaoeiken Dinsdag en Vrijdag langs den weg van Queenstown en met Britsche pakketbooten. De zaak van den bekenden Hendrik de Jong den man der beide geheimzinnig verdwenen vrouwen die sinds 11 Sep tember jl. zich wegens oplichting en diefstal in preventieve hectenis bevindt, is verwezen naar de openbare zitting der rechtbank te Arnhem en zal 4 Januari dienen. Als verdediger is hem toegevoegd mr. F I N. L. Abersou. I Te Weesp met 6000 inwoners wordt jaarlijks 1' 120000 aan sterkedrank uitge geven Volgens een door hem verspreide circulaire is er in Den Haag een kruidenier, die zijn klanten om de drie maanden 15 pCt. van liet door hen bestede bedrag wil teruggeven Een juffrouw vervoegde zich dezer dagen aan het kantoor van een collecteur der Staatsloterij te 's-Gravenhage om een twin tigste lot te verwisselen voor de volgende klasse. Deze vroeg haar echter of zij niet wist dat op dit nummer in de vorige klasse de i 5000 gevallen was. Op haar ontkennend antwoord, vernam zij tot haar groote ver rassing, dat zij een tegoed van ruim f200 had Een merkwaardig verschijnsel deed zich dezer dagen voor op een villa in den om trek van Maastricht. Drie honden, twee jachthonden en een foxterier, waren in een hok opgesloten. Toen de tuinman den volgenden ochtend de dieren ging voeren, bemerkte hij tot zijn verbazing dat een der jachthonden geheel verscheurd en gedeeltelijk opgegeten was. Met corpus delecti liet men in het hok liggen en de jachthond en de fox werden in een ander hok gezet. Maar ziet wat gebeurtden vol genden ochtend was ook do terreir opge geten, en wel totaal, want alleen de pootjes bleven over. 't L\jkt wel op Bereisde Roel. Door iemand, die bijzondere aanleiding heeft om zich den winter van '1853 in alle bijzonderheden te herinneren, wordt mede gedeeld, dat in genoemd jaar de laatste maanden, wat temperatuur en weersver- schijnselen betreft, geheel overeenstemden met die welke wij thans beleven. In herinnering zij gebracht, dat het bureau van den Burgelijken Stand ditmaal op Nieuw jaarsdag gesloten is. De postambtenaren beklagen zich, dat zij 'tin deze dagen zoo kalm hebben. Thans zoo weinig en over een paar dagen zoo wanho pend veel, dat er, ondanks de grootste inspan ning, geen doorkomen aan is. Het kon zoo goed anders zijn. wanneer iedereen wilde medewerken. Waarom met de verzending van kaartjes, kaarten enz. ge wacht tot 31 December en waarom daarme de niet eenige dagen te voren aangevangen Wanneer men twee strepen kruiselings over het adres trekt, worden de stukken immers niet eerder dan I Januari bezorgd»Ja", wordt er wel beweerd, »'t gebeurt toch wel, ze eerder besteld worden". Nu dat zal misschien wel eens gebeuren, maar is dat dan nog zóo vreeselijk erg Tegenover dien enkelen al te vluggen nieuwjaarswensch staan er duizenden, ja tien duizenden die eenige dagen te laat bun be stemming bereiken. En hoevele brieven van belang over za ken, handel enz., zullen er wèl ernstige ver traging ondervinden door de stremming in den geregelden gang werkzaamheden Wanneer men thans reeds zooveel mogelijk zijn nieuwjaarswenschen ter post bezorgt, handelt men in het algemeen belangen werkt men mede tot bevordering van een geregeld postvervoer tijdens de nieuwjaarsdrukte. De coöperatieve handelsvereeniging der spoorweg-ambtenaren hier heeft zulk een vlucht genomen, dat men bedacht is moeten wezen op uitbreiding en tengevolge daarvan hier ter stede vermoedelijk een afdeeling van «Eigen Hulp" zal worden opgericht. Mr. Siotemaker, Secretaris der Haagsche vereeniging, zal dit onderwerp inleiden in een vergadering, welke hedenavond om 7 uur in De Arend zal worden gehouden. Tot lid van den Geneeskundigen raad van Gelderland en Utrecht is bij Kon. besluit herbenoemd dr. P. Groeneboom, hier. Onze vroegere stadgenoot de adjunct-ad ministrateur E. A. O. Vervoorer. is bevorderd tot officier van administratie 2e klasse bij de zeemacht. Tot generaal-majoor commandant der 2e divisie infanterie is bevorderd de kolonel G. L. Langguth, van het 4e regiment infanterie. De miliciens der lichting 1897, van het 5(> regiment infanterie bier, die niet tot het blijvend gedeelte behooren, worden 31 De cember in het genot van groot-verlof ge steld. Nationale, schietwef,strijd. Dag-medailles Woensdag 29 December: a. Geweer: G. Muys, te Amersfoort. 58 punten; b. Buks: J. Rijn, te Hilversum, 98 punten. Het is waarlijk interessant, vooral des avonds, dezen wedstrijd te gaan bijwonen en de werking te zien van de hoogst practische schij finrichting. Aan elk ernstig bezoeker wordt Zondag en Woensdag gaarne toegang verleend. Behalve een groot aantal kleinere giften is sedert de jongste opgave ten behoeve van het nieuwe Doorgangshuis van de «Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin" ingekomen een gift van H. M. de Koningin-Regentes groot f250. De gezamenlijke schildersgezellen te Baarn hebben hun patroons verzocht, het loon met twee cent per uur te willen verhoogeo, aan welk verzoek, te beginnen met 1 Januari a. s., door de patroons gevolg zal worden ge geven. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altyd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. (i KM E EN8C H A PS BESEF. De ondergeteekenden komen weder met een drin gend verzoek tot al hun medeburgersnamelijk op den Kieuwjaarsdag geen alcohol-houdende of be dwelmende dranken aan hun vrienden en familie aan te bicden, en, u zelf er ook van te onthouden. Dat op den eersten Januari zeer treurige tooneelen door drankgebruik in het leven treden, en ook wel weder zullen voorkomen,zalicdcrweldeukend mcnsch betreuren. Dat ieder dan ook zorg drage, dat niet door zijn toedoen iets van de drankellende kan ontstaan. Alleen bij volstrekte onthouding wordt dat bereikt. Daartoe het kleine ofl'er, als bet een offer hecton mag, ter wille van allen gebracht, en op 1 Januari 1S98 geen bedwelmenden drank aangeboden en ge dronken. A. BAKKER. J. H. Z. KOCH. J. VISSER Ju. N. J, C. SCHURMERIIORN. W. L. SCHRAM Az. A. J. KOOLHAAS. J. BORDEWIJK. C. H. NOORBERGEN. Prof. dr. J. P. Th vak der LITH. P. van der MKULEN. Mr. I). A. van ECK. J. A. MENDKS ClIUMACEIRO. Mevr. G. C. STELLING WERF- Jentink. Dr. F. DELHEZ. 3.5 6ste ÏM A TSMj T K Mi MA. VIERDE KLASSE. Trekking van 2730 Dec. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 65 218 234 5333 5334 5343 5345 5371 5372 5380 5395 5411 5820 5844 5856 5858 5860 5864 5865 5871 5944 5946 5950 5955 5956 5966 5968 5970 5978 5986 8273 12013 12015 1202912045 12058 12007 14844 14847 14850 14865 1486714874 10617 16008 16675 16699 16704 16705 16710 16726 16751 16753 1081016816 1931019312 19331 19334 19348 19351 19352 19369 en 19377. Te zamen 63 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 5e klasse 10-13,18—21, 24-27, 31 Jan. en 1— 4Febr. De vijfde klasse bevat, behalve de premie van 130 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokkeu lot, de volgende prijzen: 1 van f 100000, 1 van f50 000, 1 van f25 000, 1 van f15000, 1 van f10 000, 1 van 15000. 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van t100 en 3730 van f70. Loten of gedeelten zijn ten voormelde kan tore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrijg baar, doorgefourneerde a i'3.50 en klassikale a f2.85 per 1/20. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 22 Dec. Johannes, z. van Cor nells Dusamos en Maria van der Flier. 23 Dec. Maria Johanna, d. van Gerrit ter Maten en Margaretha van den Ham. Matthijs, z. van Gerardus Johannes van de Wetering en Geertruida Mastenbroek. 25 Dec. Jacoba Maria, d. van Jan Schaap en Theodora Maria van der Put. 26 Dec. Geertruida Johanna Wilhelmina, d. van Jo hannes Wilhelmus Felix en Jannetje Renes. Cornells Stephanus, z. van Cornel is Koe- lemeij en Ger.lina Maria Barbara Huurdeman. 27 Dec. Hendrika, d. van Hendrikus van Grol en Agatha Waterkoort. Pieter, z. van Pieter van der Schagt en Jannetje Meer- ding. Jcsaias Dirk Cornells Christiaan, z. van Jesaias Dirk Lamrnerts van Bueren en Christina Maters. 28 Dec. Sophia, d. van Petrus Oos. veen en Elisabeth van der Schaft. Lucretia Johanna Allegonda Augusta, d. van August Leonard van Teunenbroek en Allegonda Petronella Kunkeler. Johanna, d. van Johannes Benjamin van den Berg en Johanna Vrij. ONDERTROUWD: 28 Dec. Reoger Wels en Johanna Maria Bouwland. OVERLEDEN22 Dec. Gerardus vanOuwer- kork I I na. Christina Buis 3j. 23 Dec. Antonius Pampus 10 j. 24 Dec. Maria Wilhelmina Best, 5 j. 25 Dec. Hendrika Kool 21 m. 26 Dec. Geertrui Iloksbergen 60 j. echtg. van Willem van Pluren. Cor-

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2