Binnenland. Stadsnieuws. Advertentiën. Twee Woningen Twee Woningen In 1897 hadden wij den dood Ui bctruuren van de volgende bekende landgonooton Generaal Grisiirt; generaal Heaior; admiraal Ublen- beck; A, A. \an Bommuleu, dirooteur Diergaarde te Botterdam; majoor Boots, Lohong; kolonel dr. P. J. van dor GrijpA J. G. Paardekooper, letterkun dige, Rotterdamkolonel C. J. M. Nagtglas, oud- gouverneur van SurinameJ. F, Metselaar, oud- ingonieur dor gevangenissen, fiohevoniugengeno- raal I.. P. van dor Bookkolonel P. G. van Btein Cttllcnfels10. L. Jacobson. particulier, Rotterdam Majoor Torre, hoofd van hot Militair kleedingtna- garijn, Amsterdam; P Regout, Nedorlandsche indus trieel, Cannes; Charles van Dommelen, acteur, Aui8terdain knpitein-ter-7.ee J. K. L. Gey van Pit- titis; kapitein C. J. Siebergmr, C. A. van dorKomp, lid van God. Huilen, Don Haagnir. A. R. van Bel, oud raadslid in hot gerechtshof Amsterdam 8. W. Joeonhus Jitta, particulier, Amsterdam P. G. Loggor, oud-inspecteur v/h loodsweseti. Mr, A. J. Swart, lid van den Rand van State, Don Ilaag. Mr. J. J. W. van den Biesen, advocaat, Amsterdam. Generaal Booms. Mr. W. .1. Koyuards van don Ham, lid van de Tweede Kamer, Utrecht. Jhr. Boelnerts van Blok land, lid van do Twoodo Kamer. Prof. dr. C. M. Scfiols. Delft. J. J. Smith, oud-postdirecteur, Am sterdam. Prinses Sophie der Nederlanden. Mr. A. P. do Lange, lid van de Tweodo Kamer. Overate W. Irish Stephenson, Don Hang. Mr. A. J. W. van Royeti, kanlcmreohtor, I)en Haag. Vau der Linden, kapelmeester grenaiiiers en jagers, Den Haag. I)r, T. B. Trosje, oud-directeur der Rijkskweekschool voor ouderwijste™, Nijmegen. Dr. J. Rutgors, leeraar Gymnasium, Den Haag. Dr. S. K. Hulshoff, direc teur Kinderziekenhuis, Utrecht. Mr. A. Nuhoutvan der Veen. lid v/d Raad van Justitie, Batavia. G. li. Saliii. architect, Amsterdam. L. J. H. J. Mazel, oud- hoofdingenieur vau den Waterstaat, Den llang. Dr. L. R, Beynen, uud-rcctor; Profossor A. I). Lonian. Prof. Lund, hooglcoraur, LeidonJ. M. Ifuspols ne ten r RotterdamMevrouw Sloetz, actrice Amsterdam; Jhr in., dr. A. D. van Riemsdijk, Utrecht; C. A. Spin, uitgever Amsterdam; J. A. van den Broek, hooglcoriuir, Delft; Koiouel I'. H. J, A. doBooyjT. Duys, hoofdverpleger van hot „Roode Kruis". Jhr. mr.' A. \V. M. C. Verheul, schrijver en kunstschilder, Arnhem. Kapiteins H. Jacobs en G. M. 1\ Schoner, luitonants A. A. van Mourlk, A. van Hennokoler, F. B. Nuuuinok, J. van Greuuiugen, C. F. A. Wa- ener, Aticli. J W. Hcliliminor, oud-directeur Ned. eltray. 1'. F. L. Waldonk, lid Prov. Staten, Don Haag. C. I,, van Koste ren, oud-directcur Paleis voor Volksvlijt, Amsterdam. Dr. van Hchillgoarde, chirurg Amsterdam. Mr. .1. G. Kist, president van den Hoo- gèin Iload.Prnf. Pluggc, Groningen. J. K. Lnsink, oud- sofioepsgezngvoerder en redacteur van do Telegraaf. Mr. w. A. L. Doriis. riuidshoar in het gerechtshof, A■naterdum. Mr. C. P. Henny, president vau hol gerechte hof, Arnhem. Max Mengelberg, violoncellist. Utrecht. Mgr. Stan), bisschop van Batavia. J. I. Col- lard, gep. kolonel der artillerie, Dr. T, C, Winkler, conservator aan Teylers genootschap. Gonorniil Krom hout. Overste F. C. E. Meijer, H. B. Kip, oud-gou verneur van Curncoo. Ds. C. 8. Adema van Schol- temn, anti-alcoholist, Arnhem. W. C. Hedick, di recteur dor II. B. school, Breda. Dr. J. B. Bruin- wold Riedel, Lnoheru. Kolonel J. V. Dillingor, Dm Huig. Jo Ketupces, zangeres. Kolonel Vi- celiiiB, Apeldoorn. J. Zijp Kz., lid van do Tweede Kamer, Generaal Hennus, inspecteur dor infan terie W. H. vau' Wynmnlen, oud-resident van Ciieribon. E Witkamp Jr., kunstsehildor Am- (terduni. Mr J. van Gigeh. Don Huug. Mr. 1'. A. vau Buttingha Wichors, otlicier v.justitie, Don Haag. J. J. G, van Wicheren, kunstschilder Loeuwardon. Mr, J. Heemskerk Az., Minister vim Staat. Mgr. Poppen, dek'n. Amsterdam, Mr, J. W. J. baron do Vos van Stocnwijk, oud-Kamerlid, Den Haag, Tr. II. A. des Amorle van der Hoeven, staatsraad. Mr. A. J. Jolles, adv,-generaal b/h gerechtshof, Am sterdam. majoor J. Naef. Dr. P. H. Vorst 111..11, go- neesheer, Amsterdam. Mr. C. C. E. d'Engelbroniier, Den Haag. Kolonel C. C. Vigelins. Te Puil, beeld houwer. Generaal G. B. Wiggers van Kevcheru. J, H. Hingmun, rijkscliarteriueestor, Den Haag. Dr. S, E. Rosen, geueoslieer. Anistordain. .1. Weelink, sec retaris Algen). Werklieden-verbond. Dr. L. J. vuti der llarst, leeruur Bijksveeartsenijschool Utrecht. A. Everscn, kunstschilder, Delft. A. C. Wortheim. Jhr. II. .1, C. M. van Nispen tot Suvotiucr, Amsterdam. Th. Figóo, Haarlem. Mr. H. u, van Doesburg, oud- hoofdcomiuissarh vim politic, te Amsterdam. 1. G. Modderman, lioofddirecteur der Rijkswerkinrichting, Veenhuixen. 11. J. Steghgers, hoofdredacteur der Prov. Groninger Courant, Groningen. J. I. Doodos, hoogleeraar, Utrecht. Prof. W. 11, Kosters, Mr, C. W. E. Vaillant, oud-president v/h gerechtshof, Don Haag. Mr. S. Wildschut, raadsheer in het gerechts hof, Amsterdam. Overste It. Mijsberg. Mr. M. S. Pols, oml-hoogleeraar, Utrecht. liet jaar 1898 is zeer belangrijk als her denkingsjaar van verschillende feiten uit onze geschiedenis. Hot is thans 250 jaren geleden, lat de vrede van Munster gesloten werd 100 jaren, dat aan de Bataafsche Republiek een vrijzinnige Grondwet werd geschonken50 jaren, dat Nederland door dc Grondwet van 1848 zyn vrijzinnige Staatsinrichting kreeg: 25 jaren, dat het onderwijs geregeld werd, zooals wij het tegenwoordig kannen, en ook 25 jaren geleden, dat de Atjeh-oorlog begon. Het intreden van een nieuw jaar is voor rekenmeesters gewoonlijk een aanleiding om uit de cijfers allerlei merk waardigheden te halen. Zoo ook met 1808. Dit vïcrcyferig fetal heeft deze merkwaardigheid, dat het oor 13 deelbaar is en eveneens do som zjjner cijfers, 1 )at. is sedert 1051 niet gebeurd en zal vóór 2110 niet weer voorkomen. Ken andere merkwaardigheid bestaat hierin, dat men door het eerste cijfer van het derde af te trekken, drie gelijke cijfers overhoudt P. Dit heeft, te beginnen met het jaar om de 111 jaren plaats gehad en zal na 1808 eerst weder in net jaar 2020 voor komen. Van geen dier jaren geldt echter tevens de duclbiturheid door 13. Men mag daarom 1808 wel in eero hou den. althans als men aan liet onheilspellende van het gelul 13 gelooft! De Minister van Hinnenlandsche zaken brengt ter kennis van be'anghebbenden zal worden gegeven tot het afleggen van liet examen ter verkrijging der akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 56, onder a, der Wet tot regeling van bet Lager onderwijs, zooals die is gewijzigdbij de Wet van 8 December 1889 (Staatsblad no. 175) en dat voormeld examen in dit jaar zal aanvangen op 1 April; 2. dat in 1898 éénmaal gelegenheid zal werden gegeven ♦ot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van be kwaamheid voor vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, en dat dit examen zal aan vangen op een nader te bepalen dag in Oc tober. Het tijdstip waarop, en de autoriteit bij wie zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader, overeenkomstig de voor deze examens bestaande voorschriften, worden bekend gemaakt. Te Arnhem stond Dinsdag terecht Hendrik de Jong, bekend om zijn geschiedenis met de twee vrouwen. Nu was liij beklaagd van op valsche vooi-spiegelingen zich het ver trouwen te hebben gewonnen van een weduwe, hofmeesteres op een der Concordia-boolen. Hij had, gelijk oekend, haar gezegd, dat hij August Fels heette, machine-fabrikant te Utrecht was, twee ton bezat, drie villa's had, enz. enz. Hij zou huar trouwen en samen gingen zij huizen zien te Velp, om te huren, en te Oosterbeek om te koopen. Hij had bij Cooymans te Rotterdam gelogeerd, daar zijn koffer met veel geld er in laten staan, welke koffer hij nu dadelijk niet terug kon krijgen, omdat de portier gestorven was. Hierover had hij een telegram gekregen, dat hij aan de weduwe liet zien. Deze leende hem suc cessievelijk f18. Nog stond hij terecht wegens diefstal van een damesportret en van eenige vellen post papier en enveloppen ui», een logement. Uit het verhoor der 17 getuigen bleek, dat beklaagde zich overal onder een anderen dan zijn eigen naam had voorgedaan. Het ten laste gelegde aehfte de officier van justitie uit dat verhoor voldoende belezen. Hij eischte, omdat De .long is een gevaarlijke recidivist, 4 jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr F. N. L. Abcrson, wees er op, dat men voor de recht bank pus heeft gehad de zaak, dat iemand terecht stond voor een ontzettend misdrijf', waarvoor men geen schuldige kon vinden, terwijl nu terecht stond een »nan, die in de oogen der justitie een verschrikkelijk misda diger is, voor wien men och tergeen misdrijf kan vinden. Hij trachtte den aard van het ten laste gelegde voor te stellen als van geen beteckenis zijnde en vroeg vrijspraak. Ëeu groot aantal belangstellenden, waar onder zeer veel dames, woonde de zitting bij. Do uitspraak is bepaald op I I dezer. Met verzoek om onmiddellijke invrijheid stelling uit de "cel te lange voorloopige >rd geweigerd. is A. van Genderen, te Nijmegen, met t18 MO. De gunning is nog in beraad gehouden. Bij de aan het .Ministerie van Waleretaat, Handel en Nijverheid te 's-Gravenb.«ego.hou den aanbesteding van het onderhoud tot 1J01 van het Post-en Telegraafkantoor hiei, werd ingeschreven door de heeren:G. Wassing, voor f570; L. Bu.tenbergh, f4», W. m der Kooij, f420.40H. van Aehterbergli f308, en W. van Achterbergh Jr. i 307, allen hier. De raming bedroeg f485.', Het werk is oude.' het gewone voorbehoud aan den minsten inschrijver gegund. Nationale schietwedstrijd. Korps wedstrijden 5 Januari. SalvovuurWillem van Oranje, Utrecht, 20 treffers, 43 puntenKoninklijke Scherp schutters van de Veluwe, Apeldoorn, 19 tref- fers, 30 punten; Willem Teil, Harderwijk, 1') treffers, 38 puntend.d. Schutterij, Har derwijk, 18 treffers, 28 punten. Bulcs: Willem van Oranje, 2o trellers, 438 punten. 4 GeweerWillem van Oranie, 25 trellers, 242 punten; d.d. Schutterij, Harderwijk, 2o trellers, 287 punten. Dagmedaillesa. Geweer: W. G. van Rijn, te Utrecht, 58 punten; b. Buks: van der Jagt, te Utrecht, 96 punten. De 516 miliciens, die uit de provincie Utrecht in Maart a. s. worden ingedeeld, zullen als volgt over de korpsen worden verdeeld 40 bij het 4e reg. infanterie te Gouda. Amersfoort. Utrecht. huzaren Amersfoort. Leiden. Utrecht. (50 80 80 20 15 40 152 8e 1e le le le veld-art. vest.-art. korps pontonniers» Dordrecht. 24 korps genietroepen Utrecht. Het aantal loteiingen, dat bij de zeemacht wordt ingedeeld, wordt nader bepaald en afgetrokken van de getallen die voor infan terie zijn aangewezen. Men verzoekt ons, er nogmaals aan te willen herinneren, dat bij Kon. besluit is bepaald, dat ook de loteiingen van de lich ting 1898 die vóór hun inlijving bij de mi litie met gunstig gevolg een examen af leggen, voorzoover zij daartoe geschikt be vonden 7.ijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, zullen kunnen worden ingelijfd bij bet korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Het programma van dit examen is vastgesteld als volgt le. Het schrijven van een goed leesbare hand. 2e. De kennis van de gronden der spel ling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel. 3e. De vier hoofdbewerkingen der reken kunde, met geheele getallen. 4e. De kennis van het Nederlandsche stel sel van maten en gewichten. 5e. Eenige bekendb«*M met deVaderland- sclie Geschiedenis. 6e. Voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Het examen wordt gehouden bij het 5e regiment infanterie te Amersfoort. De loteiingen die tot het examen wenschen te worden toegelaten, belmoren zich daartoe vóór 20 Januari schriftelijk te wenden lot den kolonel-commandant van voornoemd re giment. In de schriftelijke aanvrage behooren de loteiingen te vermelden hun naam, hun voornamen, hun woonplaats, alsmede hel wapen of het korps waarbij en het garni zoen of de garnizoenen waarin zy bij voor keur hun militieplicht wenschen te vol brengen. Verzoeken om deelneming aan het examen die na 19 Januari worden ingezonden, kunnen niet meer worden aangenomen. De 1e luitenants J. H. Makkink en J. P. J. Verberne, van het 5o regiment infanterie hier, die op hun verzoek indertijd wei-den gedetacheerd bij het O.-I. leger, keeren medio Mei naar Nederland terug. De compagnieën van het 2e bataljon 8e regiment infanterie, in garnizoen te Deventer, zullen achtereenvolgens twee aan twee in deze en de volgende maand telkens voor hoogstens veertien dagen, de dagen van don heen- en van den terugmarsch daaronder I begrepen, hier worden gedetacheerd tot het I houden van schietoefeningen. Voor de Rechtbank te Utrecht waren ver leden week niet verschenen J. van der G. en R. J., beiden te Amersfoort, beklaagd van diefstal van een koperen aker, in ver eeniging. on het erf en ten nadeelo van I T. V., te Hoevelaken, op 8 November jl. A ------gepleegd. Hef moet een gevaarlijk stelletje Amersfoort, f14733; A. van don Brink, zynzij waren op bovengenoemde») datum I Amersfoort f138x1; A. van Genderen, Ny- by T. V. komen bedelen. Toen hadden zij 1 ''en diefstal gepleegd. De officier van justitio eischte tegen beide i Hierna verschenen als beschuldigden twee kleine kinderen, li. »an 't E. en P. van der K mede uit Amersfoort, beklaagd van dief stal van een rak erwten, een llesch bran- dewijn en een pjjp teuf nadeele van J. S., te Soest, gepleegd op 20 November jl. Zy had den die pijp gestolen uit een kantoor waai in zij kwamen met behulp van een val»chen sleutel. De opvoeding der kleinen liet, zooais bijna altijd in zulke gevallen, veel te wen schen over. Van den brand"wijn hadden zy elk een beetje genomen en de rest wegge geven De erwten hadden zij medegenomen Sn thuis met de ouders opgegeten. De eene kon een klein beetje, de ander in t geheel niet lezen of schrijven. De officier van justitie vond het in belang van de beide jongens, en vooral van de ge meente Amersfoort, dat zij werden ontslagen van rechtsvervolging en geplaatst in een Rijks-opvoedingsgesticht, de le beklaagde tot 12 Maart 1901, de andere tot 24 April 1902. Beide knapen «wonen liever by moeder blijven", zegt de rechts-verslaggever van het Utrechlseh Datjblad. In den ring Amersfoort der Ned. Hervormde kerk was op I Januari vacant de gemeente Komnes-buileri door hot vertrek van ds. J. C. G. Gobius du Sart, terwijl da gemeenten Lensden en de Vuiirsehe weder vervuld wer den Leusdtn door den lieer Ed. U. Schal- lenberg, candidaat, en De Vuurschc doordst Pli. S. Niomeijer, van Jutfaas. Voor de betrekking van Directeur der Gemeente-gasfabriek hebben zich aangemeld 21 sollicitanten. Door den keurmeester der visch werd gis terochtend een party spiering, door drie ver schillende kooplui uit Spakenburg aangevoerd, afgekeurd. De politie zorgde er voor, dat liet lekkers onschadelijk werd gemaakt. Do Oudheidkundige vereeniging «Flóhité" zal aanstaanden Vrijdagavond om 8 uur ten Baud huize vergaderen o. a. ter verkiezing van óen Bestuurslid wegens periodieke aftre ding en ter behandeling van het voorstel tot voorziening van het Museum-gebouw. Door den Kerkeraad der Gereformeerde gemeente A. werd Dinsdag in het openbaar aanbesteed het bouwen van een kerkgebouw aan de Langegracht. Ingeschreven werd door do heeren T. W. Tresse en R. Wassink, ('19 900; J. H. Boks, Amersfoort, f18 850; D. J. Wagensveld, ('17970; W. van Stekelenbergh, Amersfoort, 1' 17 963APrins, Den Haag, f 17 554J Klaarenbeek, Amersfoort, f16990; W. Tim mer, Apeldoorn, f16793J. W, Wc ijs, Ambt- Vollenhoven, f16 285; L. van den Hooft en J. T. Breemer, Amersfoort, f15550; D. .1. Wagensveld, Barneveld, f15 550; N. Wolfs- winkel, Amersfoort, f14985, L. Ruitenberg, BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN: 29 Dec. Beatrix, d. van Hen- di-i!;:: Vos en Hendrika van der Meer. 30 Deo. Jan Hendrik, z. van Cornells de Ruyter en Catliarina Maria de Bie. 1 Jan. 1898. Vrouwtje, d. van Heiman Hilversum en Aaltje Roodveldt. Hendrika Theodora, d. van Johannes Hellevoort en Anna Geer-" truida Arents. 2 Jan. Dirk, z. van Jacobus Johannes van Kuijzcn en Teunisje van den Brink. Herman, z. van Hendrik Herman Eiikelaai' en Teuntje Kits. 4 Jan. Cornells Wilhelmus Johannes, z. van Cornelis Bruens er Hendrika Josophina Catliarina Aarssen. Ilendrikus Wilhelmus, z. van Elbert Wal- lert en Alijda van Duinen. ONDERTROUWD 28 Dec. Renger VVels en Johanna Maria Bouwland. 30 Dec. Willem Klem en Cornelia Antonia Vlaan deren. Lambert us Sikking en Maria Disco. OVERLEDEN: 30 Dec. Johannes Poort 9 in. 2 Jan. 1898. Hcndrikus Johannes Schrader 20 j. ougoh. 3 Jan. Aaltien Mulder 7 m. Maria van de Zuidewind 6(5 j. wed. van Hendrik Hartman. Johannes Leonardus La Heij 6') j. ongeil. Johannes van Ommen 58 j. echtg. van Rruenetta Geer- truida Ockhuisen. Garanten- Vereeniging. V I E R D E uitvoering in A M 1 C I T I A op VRIJDAG 7 JANUARI te geven door hel ARNHEMSCHE WALDHOORN-KWARTET JAC. KONING Jr.. F. GRAEFENHA1N, H. MEIER en J. A. C. MEIJER werkende leden der Arnli. Orkest-Voreeniging met medewerking van de heeren J. S. RUNEMAN, Solo-violist (Ie pri.r du Conservatoire dr (land) en Wii.it. II. HEUCKEROT1I, Solo-violoncellist. In verschillende plaatsen met veel succes opgetreden. Aanvang acht uur. Entree le Rang voor leden derGaranten- Vereeniging en hunne huisgenooten fOJb voor niet-leden der Vereenigii g. 1.25 2e Rang»0.50 Entreekaarten zyn te bekomen en plaatsen te bespreken in de Sociëteit AMIC1TJA op V rij dag 7 J a n u a r i aanstaande, waar het bureau zitting houdt van half twaalf, terwijl de loting voor de volgorde van bet plaatsbespreker» zal geschieden om lialf óen; na oLn tijd kunnen nog plaatsen besproken worden bij den Kastelein van Amicitia. De Notaris A. H. DRIJFHOUT van HOOFF, te Amersfoort, zal op Zaterdag 8 Januari 1898. 's avonds 7V2 u n r, in het koffiehuis »HET VALKJE" aldaar, publiek megen, f13830. Laagste inschrijver voor de massa (waar- I r°d.' „echt. gelegenheid onTcThe, eaTerKij I VERK00PEN: Binnen de stad AMERSFOORT. Porcocl 1. staande in de Hellestraat, wijk E. Nns. 298 en 299, met GROND daarachter, strekkende tot aan het Plantsoen. Een der woningen is bewoond geweest door nu wijlen JOHs. BLIEK EN DA AL, de andere is verhuurd aan K. BLIEKKNDAAL voor I I.— per week. Perccelen 2 en 3. m.°f OI'OND dnaraehtni' in dc Hellestraat, wijk I1,. Nos, 280 en 2011, Verhuurt f. I»: GANS en W.iw GANS ieder voor 11.par week. Breeder bij biljetten.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2