Stadsnieuws. Ingezonden. zggss? °f,o"" nink, te Eibergen, geboren 11 Augustus 1708 (deze twee hopen dus in dit jaar hun eeuwfeest te vieren)mej. Johanna Petro- nella Hortus geb. Rest, te Amsterdam, ge boren 15 Mei 1799mej. Hendriks Nathan Frank, te Eibergen, geboren 19 Juni 1799; mei. de wed. F. Lakeman, geb. blok, te Bleis- wijk, geboren 6 December 1799; den heer Jan Hoetmer, te Aukeveen, geboren 14 Fe bruari 1800; den beer J. B. Mulders, te Moergestel, geboren 6 Maart 1800; mej. Wijntje Garling, weduwe van Pieter Scholtes, te Amsterdam, geboren 18 October 1800. De oudste is de lieer G. A. Boomgaard, geb. 21 September 1788, die, dus 110 wordt. De Duitscbe Regeering heeft afwijzend be- schikt op het verzoek van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij om de re- tourkaarten, afgegeven door Nederlandsche stations in arkeer met haar stations op Duitseh grondgebied gelegen, en ook die, af gegeven voor het verkeer dezer Duitsche stations onderling, ook een maand geldig te ve -klaren. Ook voor de officieren van de onbereden wapens zal een mantel worden ingevoerd; deze zal echter zoowel afzonderlijk als met de bestaande overjas (burnous) kunnen wor den gedragen. De overjas ondergaat daarbij dus geen verandering. Nog bestaat bij het legerbestuur het voor nemen om aan de onderofficieren der infan terie en der vesting-artillerie overjassen te geven van lijn laken, evenals door de onder officieren der grenadiers en jagera en dooi de vrijwilligers van het Reserve-kader wor den gedragen. Vrijwilligers bij het Reservekader der land macht, gekleed in uniform en voorzien van een zoogenaamd permissiebiljet, kunnen voor taan op de Nederlandsche spoorwegen reizen volgens de bepalingen, vervat in het Militair tarief, dat ook voor hen van toepassing is. Te St. Annaland (Tholen) werd voor eeni- gen tijd een nieuw Weeshuis gebouwd, zoo dat de weezen, die tot heden in het gezin bij particulieren werden verpleegd, nu moes ten geplast 1st worden in liet gesticht. De verplegers wilden echter de kinderen niet afstaan, zoodat zij thans kosteloos moeten gehouden worden, wat wel pleit voor den band die tusscben ouderloozen en verplegers is ontstaan. Slechts een tweetal kinderen is thans in het geslicht. In verschillende bladen zegt. het Utrrchtsch Dbld heeft het bericht de ronde gedaan, dat aan de Universiteit alhier een jonge dame in de theologie studeert. Wij vernemen nader, dat deze dame zich voorbereidt tot het geven van godsdienstonderwijs voor den Nederlandschen Protestantenbond. Hoe groot het aantal werkloozen te Ams terdam thans is, bleek daar verleden week toen een winkelier per advertentie een loop knecht vroeg tegen een weekloon van f5. Den volgenden ochtend reeds meldden zich 180 personen aan. De Koninklijke Nederlandsche fabriek van muziekinstrumenten te Tilburg, firrna M. J. H. Kessels, beeft een muziekkalender in het licht gegeven, bevattende een 25 tal portret ten van Nederlandsche toonkunstenaren als mede een kalender, waarvan iedere datum den geboortedag van een of meer toonkun stenaars aangeeft. Het is voor muzieklief hebbers een handig boekje. Bij dit boekje is een lot gevoegd voor een premie-verloting, waarvan de prijzen be staan uit muziekinstrumenten o. a. een pianino. Tegen toezending van slecht 10 cent kan men zich dat boekje aanschaffen. De bond van Christel. Zangverenigingen in Nederland heeft den datum van uitvoering van het Nationaal zangersfeest, hetwelk op «Voordaai bij Blauwkapel zal gehouden wordeij, bepaald op 15 Juni a. s, Diakenen der Ned. Hervormde gemeente zullen aanstaanden Maandag hun tweeden rondgang doen en bevelen by advertentie in dit nummer deze collecte in den welda digheidszin ^jler siailgenooten aan. Ds. A. M. A. Reijnders, Remonstrantsyh predikant te Alkmaar, hoopt aanstaanden Zondagochtend vóór te gaan bij de gods dienstoefening in de Remouistrantsche kerk hier. Met welwillende medewerking naar de zangvereniging»Door Vriendschap Ver bonden" zal Zondag 30 Januari, des avonds te huif zeven, in de Evangelisch Lutherscbe kerk een buitengewone Godsdienstoefening worden gehouden, ter viering van den 250-ja- o rigen gedenkdag van liet sluiten van den denheid te plegen wanneer" hij meedeelde Een verbazend lange Raadszitting, Dins dagmiddag, van kwart vóór tweeën tot half vijf; alle hens aan dek en allen als bij't derde tafereeltje van Troost's nelri, zelfs de leden die in den regel bet zwijgen er toe doen hoedauige leden waarlijk niet zonder ver dienste zijn èn voor de bekorting der deli beration èn voor de verslaggevers. Daar een dei- heeren zich vei-sprak, moest er uog gauw een geheim zittinkje volgen, en ware een der andere leden begonnen met hetgeen hij als slot gaf, er was niet zoo lang gezeten. Het zal den lezer vooralsnog weinig inte- resseerer» dat bij altijd na de goedkeuring der wijzigingen mettertijd geen boomen op den openbaren weg mag planten zonder vergunning van B. en W., dat hij niet meer op of aan den openbaren weg mug slachten tenzij a huis-clos, dat hij zijn jankende of blalfende honden zal moeten afschaffen, dat hij veortaan de goot vóór, ter zijde van of achter zijn huis zal moeten uitvegen legen den draad in en geheel Vorschriftsmaszigdat alles en nog veel meer zal hij tezijner tijd wel lezen op deze plaats en zal dan meteen ontwaren hoeveel dagen hechtenis, subsidiair boete, tegen elke overtreding bedreigd wordt. Als er zoo'n groote «nakijk" is, kom je van zelf tot de vraagmaar wat mag ;,j dan tocli eigenlijk wèl doen Het meeste werd gepraat over den verkoop van bladen of andere gedrukte stukken op den openbaren weg. Dat zit in de lucht, heeft er ingezeten en zal er wel in blijvenge tuige Amsterdam, waar nu maar eventjes drie afdoende voorstellen omtrent deze ma terie te gelijk zijn ingekomen, 't een al mooier dan 't ander en alle drie even onvoldoende, want als de eene of andere vroedschap een middel bedenkt om den verkoop van hinderlijke liederlijke of wel lasterlijke gedrukte stukken te verbieden, dan vindt elk individu dat zicli tot dien ver koop leent (en waarlijk de stakker doet 't om den broode) tien middelen om aan de scherpe resolutie te ontkomen. De zaak is bekend en we kunnen er dus liet zwijgen toe noen. Laat ons nog zeggen, dat een dei- leden een nieuwe ontduiking aan de hand deed, die waarlijk goed gevonden is. De Voorzitter haastte zich dan ook, een stokje er voor te steken en vond dit college in wetsontduiking niet wel vereenigbaar met het ambt van wetteninaker. Ook voor de verre toekomst is gezorgd althans meuschelijkerwijze gesproken zullen we hier vooralsnog wel geen automobielen hebben, maar toch werden ze vast op gelijke lijn gerangschikt met de rijtuigen op raout- choucbaiideti en werd voor hen gezamelijk en in vereeniging voorgeschreven een luid klin kende bel. Voorloopig werden al deze wijzigingen vast gesteld; tegen die op 't venten van «ge- i ilruktens" stemde de heer Gerritsen. Hooger- I hand zal eind-clonclussie nemen. Nu kwam aan de orde een voorstel van R. en W. tot aankoop van een terrein van omstreeks 2400 M2 toebehoorend aan het R. K. Kerkbestuur en gelegen aan de Kleine I Koppel, voor f6000 en de kosten. De Ge- ineen te v.il dat terrein koopen om daarop eerlang een stationnetje of halte te doen verrijzen. De Voorzitter vroeg illico om een geheime zitting, en ziet, 20 minuten later was alles in 't reine - behalve de dampmassu in Raadszale. De heer Gerritsen begon met te zeggen, dat hij gaarne liet voorstel van B. en W. zou steunen, dat van werkelijk groot belang is voor bijna a/3 der bevolking. Wanneer de spoorwegmaatschappijen zien wat wij er voor over hebben, dan zullen zij er mettertijd niet alleen enkele, maar zelfs alle treinen laten stoppen. We hopen van harte gaarne, dat al onze lezeressen en lezers deze voorkomendheid van de spoorwegmaat schappijen zftllen beleven. De lieer Van Esveld beaamde niet alleen het door den heer Gerritsen aangevoerde, maar bracht ook lof aan B. en W. nu dezen I het terrein in handen wisten te krijgen. Er was echter nóg een,.maar"; spr. had zoo iets I gehoord van servituten op dat terrein en zou vóór alles willen, dat het overging i zonder eenig servituutje kan nooit weten, I vanwege processen, enz. De heeren Van Eek en Kleber legden óok hun vreugde aan den dag over dit voorstel en Wethouder Visser zeide, dat bedongen was, dat alle servituten zouden verdwijnen I en toen ten slotte de Voorzitter, op een des betreffende vraag des heeren Croockewit had geantwoord, dat hy meende geen onbesehei- Vrede te Munster, op 30 Januari 1648. Men verzoekt ons mede te doelen, dat bij de Bijbellezing, morgenavond in De Zaaier te houden, de vóór 250 jaren gesloten Mun- steraehe vrede zal worden herdacht en be sproken. dat er een vrij zeker uitzicht was op een stationnetje, op dat terrein door het Rijk te bouwen, en dat het juist de bedoeling van R. en W. was. dien bouw te vergemakke lijken, toen werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Volgde «-.eer een lang geredeneer over het vooratel-Prikken tot w.jt.ging van het Re glementvoor de Commissie vim Toezicht op bot l-agei' onderwijs. Daar lm'. Prikken eindigde met rijn voorstel m le trekken, willen we noten leners liet hierover optaet- naast gesprokene zoo zelfs, dat een dei leden sprak van een «geachten afgevaardigde maar besparen. Gezegd zy slechts, dat het voorstel werd ingediend om gelijk de heer Gerritsen stipuleerde te voorkomen, dat (evenals bij een voorganger van den tegenwoordigen titularis bijna schijnt plaats te hebben gehad) de belangen van het on derwijs niet altijd zouden wordeu behartigd gelijk deze het verdienen. Daarna werd, conform hot pra-ad vies van B. en W., z. h. st. gewezen van de hand het verzoek van de mu/.iekvereeniging «Caicilia" om het subsidie te verhoogen met f 50 en mitsdien te brengen op f100. Wel pleitte de heer Kleber een oogenblik om aan die ver eeniging ten gebruike af te staan een lokaal van de schooi aan de Koningstraat, doch de Burgemeester wees er op, dal dit op den duur zou leiden tot beschadiging van Ge meente-eigendom, en dus blijft «Ca-cilia" uog dakloos tot het particulier initiatief eens wak ker wordt en haar steunt. Het tweede aanvullingskohier der Inkom sten-belasting, dienst 1897, werd vervolgens z. h. sl. vastgesteld op f163.28en hierna werd het meest interessante van den beschrijvings brief wegens het vergevorderde uur ver daagd tot, een volgeude vergadering. Dam zal dit, namelijk het Rapport der commissie op het request der leeraren aangaande pen- sionneering, zeker het pièce de resistance vormen. Ook het laatste punt der agenda, de be- benoeraing van een leeraar in plant- en dier kunde aan de inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs (vulgus: Gymnasium en Hoogere Burgerschool) bracht heel wat tongen in beweging. Mr. Prikken begon met, te zeggen, dat, een oogenblik vóór de beslissende stemming, '.iet zeker niet veel zal voorkomen, datgevraagd wordt of de voorgedragene inderdaad wel de bevoegdheid heeft welke men hem toe schrijft en beweerde, dat dit hier niet het gevaï was, waartegenover de Voorzitter be weerde, dat liet wèl het geval was. De heer Gerritsen vroeg of leeraar zijn wel vereenigbaar was met het ambt van Ge meente-geneesheer en of uit deze combinatie geen nadeel kon voortvloeien voor- de pa tiënten of voor de leerlingen. De Voorzitter zeide, dat B. en W. ook dit overwogen had den, maar door den grooton nood waren ge dwongen, over dit bezwaar heen te stappen. Het voorstel-Prikken om de benoeming nog aan te houden, werd verworpen met 10 tegen 6 stemmen (die van de heeren: Van Kalken, mr. Heyligcrs, Gerritsen, Van Eek, Tromp van Hoist en den voorsteller) en daarop werd benoemd met 12 stemmen «Ir. J. M. Croockewit (4 blanco, 1 buiten stem ming). Z. h. st. werden nu de jaarwedden van mej. Van Lessen en den heer N. van Veen verhoogd met onderscheidenlijk f200 en f 100, terwijl eveneens z. h. st. de jaarlijksche per soonlijke toelage van ('200 werd toegestaan aan den heer Van der Nagel. Ingekomen waren, behalve eenige goed keuringen en rekeningen, requesten van den heer A. J. Krieger om concessie voor den aanleg van een tram door een deel van de Gemeente en wel van het nieuw te hou wen slation langs Soesterweg, Ulrechtsche straat Langestraat naar Kampstraatvan be woners van den Utrechtschen weg orr. uit breiding der gasverlichting; van «Fléhité" om verbooging van subsidievan de Kamer van Koophandel en Fabrieken om verbree ding der doorvaart onder de Eembrug bij Baarn tot omstreeks 10 Meter alle om prseadvies in handen van B. en W. Aan het eind der vergadering herinnerde de heer Gerritsen aan de zitting van 7 Sep tember l.l. en vroeg wanneer de Raad zou worden ingelicht aangaande de Jongensschool le soort, aan wel of de toestand daar wel licht nóg weer 5 maanden bestendigd bleef. De Voorzitter deed toezegging, dit in een volgende vergadering te beantwoorden en sloot hierna de zitting om ten slotte de Vroed schap de gelegenheid te geven de nieuwe lichtkroon te bewonderen. Bij de Dinsdag in Rotterdam IV gehouden herstemming voor de Tweede Kamer bleef jhr. mr. T. A. J. van Asrh van Wijk met 301) stemmen in de minderheid gekozen werd dr. R. P. Mees met 1032 stemmen. Reeds hebben we meegedeeld, dat in het begin der volgende maand een soort ten toonstelling van versierings- en verlichtings artikelen voor de Huldigingsfeesten zal wor den gehouden op het terrein van Amicilia, door het Bestuur dier Sociëteit welwillend daartoe ter beschikking gesteld. De datum daarvoor is thans vastgesteld op Donderdag 3 Februari des avonds 8 uur Zooveel mogelijk heeft de commissie voor de Langestraat tusscben Varkenmarkt en Kamperbinnenpoort, die op dit goede denk- beed kwam, alle handelaren in dergelijke artikelen uilgenoodigd ter deelneming; moch ten er nog greheel onwillekeurig zjjn overgeslagen, dan kunnen zij alsnog inlichtin gen 'bekomen bij den Secretaris d.er commis sie, den heer J. H. A. E. Visser, langestraat hoek Appelmarkt. l)e rioleering van de Bergstraten en van Utreel.lschen en Arnhemschen weg zal in de volgende maand worden aanbesteed. Aangaande de opvoering te Baarn van «Jan Ongeluk", het succes-blyspel van dezen tijd, dat blijkens advertentie in dit nummer aanstaanden Maandagavond in Amicitiagaat, schrijft de Baarnsche Crt. Zaterdagavond 11. heeft de Nederlandsche looueel Vereeniging" in het Hotel-Velaars te Baarn „Jan Ongeluk" gespeeld. Er zijn van die menschen, die, al loopt het hen niet in alles tegen en al verkeeren hun «taken m bloeienden staat, toch in het dageluksch leven te kampen hebben met allerlei tegenheden, teleurstel lingen en mislukkingen. Meestal draagt hun eigen onvoo- tichtigheid en onhandigheid er de schuld van. Zij zeiven merken dat echter niet en beginnen op 'het laatst te gelooven, dat zij voor het ongeluk geboren ziiu ei door liet noodlot worden vervolgd. Zulk een „J.in Ongeluk" nu is Martin Haller- stkdt in het bovengenoemde blijspel; Hallerstadt „uo de lieer iu. Ternooy Apèl. Hallerstadt heeft eens in zijn leven een roman tische ontmoeting gehad, die nem heel wat last en leed heeft bezorgd. Te Ostende, aan het strand op een bank gezeten, kwam een dame naast hem zitten, die langzamerhand wat opschoof, hem lieve woord jes influisterde, haav hoofdje tegen zijii schouder vleide en hem eindelijk de lippen toestak voor een kus. Van dit idyllisch tafereeltje waren door den vertegenwoordiger eenor Kinematograafonderneming eenige iustantanées genomen, met het gevolg, dat de heer Hallerstadt pu de dame als No. 6 van de projecties der onderneming de kermissen rondreisdep. Ook in zijn eigcu woonplaats, Berlijn, kwam de kinematograaf en weldra was de heer Hallerstadt de risö van de stnd. Zijn eigen kantoor-personeel bespotte hem en zijn keukenmeid vroeg hem een vrij kaartje om de voorstelling te mogen zien. Doch wat het ergst van al was: zjjn vrouw eu zjjn schoon ouders nanieu de zaak in hoogeu ernst op. latter, nadat hij voor grof geld de vertooning van No. 0 had afgekocht cn nadat een zijner vrienden, Boris Mensky (de lieer Smith) en Waldcmar Kuau- er (de heer Vau Weslerhoven) het slachtoffer van de kinematograaf waren geworden, kwam de on schuld van Hallerstadt aan liet licht en volgde de verzoening met Hildegard, zijn vrouw (mevrouw Van der Horst) en met Matliilde Knauer, zijn schoon moeder (mevr. De Boer), Dit is als het ware slechts het geraamte van een allerprettigst stuk, hetwelk door de artisten der N, T, V. met talent en een losheid en vlugheid ge speeld werd, die niet genoeg te roemen zijn. De heer Ternooy Apèl was een „Jan Ongeluk", zooals er onder de hcdendaagsche tooneelartisten in Ne derland misschien geen tweede te vinden is en de heer Van Westerhoven was een onder de pantoffel zijner vrouw zuchtende schoonvader - bon vivant, zooals zoo'n „Jan Ongeluk" en een snibbige vrouw als de zijne cr een behooren te hebben. Laat ons, alvorens te zeggen dat we Zaterdaga vond gezond eu hartelijk hebben kunnen lachen, nog verklaren dat een romannetje hetwelk zich af speelde tusschen Boris Mensky en Martha Weddel (mevr. Ternooy Apèl) goed gespeeld werd en dat ook de dames haar rollen uitmuntend hebben ver vuld. Het scheen ons toe, dat Tobias Krack, de worstelaar (de heer A. Faassen Jr)., wat minder druk en luid hact kunnen zijn. Maar, laten we het nog eens zeggen: we hebben smakelijk gelachen om dit stuk, dat even verma kelijk als onschuldig is. Den totaal-uitslag van den Nationalenschiet wedstrijd, door de Schutterijkader-vereeni ging «Broederschap" uitgeschreven en hier in December en in deze maand in De Arend, gehouden, is bij het afdrukken van dit num mer nog niet bekend. Gisteravond werd trouwens ook voor het laatst geschoten. De le en de 2e compagnie 2e bataljon 8e regiment infanterie uit Deventer, zal op 31 Januari a.s. naar Amersfoort vertrekken en aldaar tot 12 Februari d.a.v. gedetacheerd blijven tot liet houden van schietoefeningen, terwijl de 2e en de 4e compagnie van dat bataljon tot hetzelfde doel van 14 tot 26 februari eveneens te Amersfoort zullen ver- loeven. Op laatslvermelde data zullen de compagnieën naar Deventer terugkeeren. Tc Baarn heeft zich de commissie voorde Huldigingsfeesten thans in vier onderafdee- lingen gesplitst: éen voor kerkelijke zaken eri philantropie, éen voor versieringen, éen voor feestelijkheden en éen voor financiën. Voorloopig is bepaald, lat het feest éen dag zal duren en dat het geopend zal worden met klokgelui van 's morgens 7 uur tot half 8om half 10 bidstond in de verschillende kerkenom half 1 onthaal der schoolkin doren om 2 uur optocht der schoolieren naar den Oranje- of Kroningsbonrn om 3 uur vo.kss|)eien in «Ie l'ekinglaanvan 8 tot 10 uur 's|avonds muziekuitvoering op de Brink en om 11 uur schitterend vuurwerk. De datum van het feest zal later worden vastgesteld, daar HH. MM. reeds in het be gin van Augustus Baarn zullen verlaten. niüeli,0-jnerUe!' v,an '"gezonden stukken brengt instemt met"inn iuhVud onvoorwaa"»<4 Nationale Tentoonstelling van Vrouvren- arbeid. Enkele Berichtjes I m f1 P *'el doel on de geduchte der Tentoonstelling hoe langer zoo meer veld

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2