&&%5H Stadsnieuws. Binnenland. worden de nainen van dienstboden, die P 1 Mei 1898 gedurende tien iaien of tengel l deselfden W heer werk vemcht heb ben, met vermelding tevens van den nnam der meesteres. „«.hied is Een volledige enquête °P dit gebmd >s heer natuurlijk onmogelijk, meet'2I «echt saarne de opgaven in van allen, die zien wenschen aan te melden, aan ^et jdresvan jonkvr. C, van Hogendorp, Bahslraat db, Den Haag. Het kerkbestuur der Hervormden te Haring buizen roept sollicitanten op naar be trekking van voorganger. Al\n deze betiek- is verbonden een jaarlijks traktement van f20 (zegge twintig gulden). De tegenwoordige titularis genoot een inkomen van 32, gulden doch daar het kerk bestuur deze bezoldiging te hoog achtte, heeft liet den ambtenaar ontslagen om zoo doende 12 gulden op de Begrooting uit te winnen. Reuter seinde gisteren uit Pretoria: Paul Kruger is herkozen als president der Zuid-Afrikaansche republiek. Ds. H. .1. ter Haar Romeny, Ned. Hervormd predikant hier, hoopt aanstaanden Zondaga vond om uur vóór te gaan bij de gods dienstoefening in de Evang. Luthersche kerk hier. Door de invoering der nieuwe wet op de Personeele belasting is het aantal aan slagen in die belasting verminderd. Ten gevolge daarvan wordt een groot aantal van hen, die ten vorigen jare liet kies recht deelachtig werden, omdat zij in de Personeele belasting (Wet van 1833) waren aangeslagen, niet op de Kiezers lijst voor 1893/99 gebracht. Aan belanghebbenden wordt derhalve in overweging gegeven, zich hieromtrent ter Secretarie te vergewissen, daar er nog mogelijkheid bestaat, op andere grouden dan de hiervoor vermelde, het kiesrecht te erlangen. Wij vestigen Dog eens met bijzonderen nadruk de aandacht op de in dit nummer voor de tweede maal geplaatste oproeping van het Hoofd dezer Gemeente, gericht tot allen die zich voor het bezit der kiesbevoegd heid moeten aangeven. De aangifte moet geschieden vóór 15 Fe bruari. Men stelle toch niet tot den laatsten ter mijn zijn aangifte uit; van uitstel komt zoo licht afstel, en wie zich had moeten aange ven en dit verzuimd zal hebben, is tot Mei 1899 onherroepelijk van een zijner hoogste burgerrechten beroofd. Het onderwijs in Natuurkunde aan de in richtingen voor Hooger en Middelbaar on derwijs hier is tijdelijk opgedragen aan dr. A. C. Antusch, leeraar aan de Hoogere Bur gerschool te Zaandam. leerlingen lier .Volkszangschool die-klem, Sr dapper - K» n'"k en monter zongen, én aan de leden .Ier .Zangvereeniging van Toonkunst voor hetgeen dezen praesteerden de^ solisten niet het minst, vooral aan het Bestuur der «Meeling worde een woord van hartelijker dank gebracht voor zpnmiliatief voor de uitstekende voorbereiding De perzik smaakt naar moer en zeker zal, hij een tweede Volksconcert dat naar we hopen, niet te lang op zich zal laten wach ten, de zaal weder even vol wezen. Daar is weer heel wat voor hen, die hou den van uithuizigheid. T), Hedenavond «Nui met rnr. H. Ph. de Kanter als spreker. Morgenavond in Amiatia de voorstelling voor de gepensionneerden onder de oude wet. Zondagavond 6 uur in De Arend plechtige uitreiking der prijzen van den Nationalen schietwedstrijd; om hall acht in het bt. Agatha-kloostei; zanguitvoering der bt. Gre- gorius-vereeniging. Maandagavond in De Avcnd deBaamsche Rederijkerskamer «Bernard ter Haar". Belangstellenden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de «Vereeniging tot het houden van Kunstbe schouwingen". Onder de verschillende kunsten, wier uitm- tinoen wij hier ter stede mogen genieten, ontbreken sedert een tiental jaren de teekeu- en schilderkunst te eenen male. Sehoone concerten worden ons bij herhaling aange boden, goede tooneelvoorstellingen evenzeer, maar tentoonstellingen van aquarellen, gelijk de vereenigingen «Pulchri Studio", «Arti et Amieitiae", «Kunstliefde", «Rotterdamsche kunstclub" enz. ons vroeger bij herhaling te aanschouwen gaven, mochten we in lange niet genieten, evenmin als de inzage van portefeuilles van kunstverzamelaars als wijlen mr. W. J. Royaards van den Ham ofmr. A. van Naamen van Bern nes. Niettegenstaande het reeds februari is, stelt het comité zich voor, in dit wintersei zoen nog twee, zoo mogelijk drie, kunstbe schouwingen te doen plaats vinden in de groote zaal van Amicitia. De contributie is zeer laag gesteld ter wijl zoo mogelijk bij iedere expositie een aquarel aangekocht en onder de leden ver loot zal worden. De Secretaris, de heer W. N. Coener, Bergstraat, is gaarne bereid nadere inlich tingen te geven. Bij de Maandag gehouden aanbesteding van het uitvoeren van onderhoudswerken op de spoorwegen BistHessen Beminel Dordrecht, Kesteren—Amersfoort en Nijme gen—Kleef in 5 perceelen, raming f 19 450, werd ingeschreven door de hoeren W. van Achterbergh, voor perceel 1 voor f3105, en voor perceel 2 voor f5130: en L. Ruitenberg, voor perceel 4 voor 1'298G, béiden hier. Bij den landbouwer J. Velthuizen hier is een koe gestorven, die vermoedelijk lij dende is geweest aan miltvuur. Door bewoners der buurtschap Austerlitz is, in overleg met de concessionaris der te- lephoon te Zeist, besloten Austerlitz met Zeist te verbinden, door aldaar een station te vestigen tot algemeen gebruik. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen HII. MM. de Koninginnen reeds 1 Mei het lustslot «Soestdijk" betrekken. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 204 der Gemeente wet, ge wijzigd bij de Wet van 28 Juni 1881 (Staats blad No. 102), Doen te weten, dat het 2e aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (In komstenbelasting) over het dienstjaar 1897, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijt maanden op- de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 9. Februari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. I)e Secretaris. W. L. SCHF.LTUS. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERSFOORT, Brengt ter kennis van den milicien-ver lofganger dezer Gemeente R KI NI KR II KERK, belioorende tot de lichting van 1895 van het 3e Regiment Veld-artillerie, dat hij zich op Woensdag den 13 April 1898 bij gemeld korps, ter standplaats, Breda moet vervoegen teneinde gedurende het tijdvak van 13 April tot en met 4 Mei 1898 in den wapenhandel te worden geoefend en zich tot dat einde, voorzien van de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hem bij vertrek met groot verlof medegenomen, ten gemelden plaatse en tijd moet bevinden. Amersfoort, 19. den Februari 1898. De Burgemeester voornoemd, F. I). SCHIMMELPENNINCK. Bij het Departement va Binnenlandsche zaken wordt onderzocht ot'..e in 1897, krach tens art. 128 der Kieswet, vastgestelde ver deeling der kiesdistricten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer in stemdis- tricten verandering dient te ondergaan. De nieuwe muntbiljetten van f 10 zijn thans in omloop. Op tiet oog zien zij er vrijwel volkomen als de oude uit, daar zij met het zelfde stempel gedrukt zijn en de handtee- kening van minister Sprenger van Eyk nog .dragen. Het nieuwe is gelegen in de papier soort, het rameh-papier, waarover reeds vroe ger de Regeering uari de Kamer meedeelin- gen gedaan heeft, gelijk onze lezers zicli zullen herinneren. Langen tijd scheen het niet wel doenlijk, uit tie taaie rameh-vezels een voor dit doel bruikbaar papier te maken, maar thans is dit gelukt. Het fabrikaat is afkomstig van de papierfabriek «De Een dracht" der lirma Van Gelder Zoonen te Apeldoorn. Men kan dit papier vouwen en verfrommelen, zonder dat het daar oogen- schijnlijk iets onder lijdt. Aan de iV. Cl. wordt een mededeeling gedaan, die bestemd schijnt licht te werpen op de volgende zinsnede in de officieele kennisgeving betreffende het Kiesrecht«Ont heffingen worden ten aanzien van het be houd of de verkrijging van het. kiesrecht in geen geval met betalingen gelijkgesteld, zoo lang zij tiiet vaststaan". Dit zou moeten slaan op de nieuwe bepa ling, dat aan den belastingschuldige, die door ziekte, gebrek aan werk, het ontvallen van den kostwinner, of andere dergelijke omstan digheden, tijdelijk buiten staat is geraakt an ders dan met buitengewoon bezwaar de belasting of de vo'ie belasting te betalen, op zijn verzoek geheele of' gedeeltelijke onthef fing van zijn aanslag kan worden verleend over het geheele jaar of een gedeelte daarvan. Volgens de administratieve voorschriften staat ontheffing gelijk met betaling van den aanslag. De ontvanger moet dus den inwo ner, die geheele ontheffing heeft bekomen, op de aan den Burgemeester te zenden lijst van belastingschuldigen brengen, zonder de aanteekening, dat het te dier zake verschul digde niet is voldaan. De bedoeling van de onbegrijpelijke zin is dus, dat wie niet betaald beeft, maar ont heffing heeft gevraagd, niet op de lijst komt, zoolang de ontheffing niet vaststaat. Op verzoek van het Internationale Vrede- bureau te Bern, richt het Hoofdbestuur van den Algeiueenen Nederlandschen Vredebond het woord tot de onderwijzers in Nederland, aan wier zorg voor een groot deel al thans de opvoeding van het geslacht der toekomst is toevertrouwd. Gij allen kent de onheilen, welke de oorlog na zich sleept. Ook weet gij, hoe Europa zwoegt onder de zware wapenrustingen welke het onderling wantrouwen der Mogendheden ons werelddeel doet torsen. Voorzeker zijt gy overtuigd, dat een hetere toekomst eerst dan zal aanbreken, als algemeen wordt ingezien, riat er een Recht bestaat tusschen de Natiën en dat geschillen tusschen de Staten niet door geweld van wapenen, maar door de uitspraak van onpartijdige scheids rechters behooren te worden beslecht. «Door Gerechtigheid tot Vrede" is voorzeker ook uwe leus. Ontwikkeling van het rechts gevoel zal, ook naar uwe overtuiging, eens aan den Oorlog een einde moeten maken. Welnu dan, opvoeders der jeugd, kweekt bij uwe leerlingen dat rechtsgevoel aan. Leert hun, dat Gerechtigheid de bron is van waarachtig volksgeluk. Doet dat vooral bij uw onderwijs in de geschiedenis. Waar gij hen wijst op heldendaden in den oorlog verricht, laat daar tevens het licht vallen op de jammeren en ellenden, welke de ver overingsoorlogen altoos hebben teweegge bracht. Spreekt tot uwe leerlingen van de heilzame werken des vredes op het gebied van Handel en Nijverheid, van Kunsten en Wetenschappendoet hun zien, hoe ware heldenmoen zieh ook in den Vrede dan open baren door daden van toewijding van zelfop offering. Zeg' hun, dat vredelievende gevoe lens op geenerlei wijze flinkheid van ka rakter uitsluiten, en maakt bun geest on vatbaar voor Je vooroordeelen,de dwalingen en drogredenen van hen die den Oorlog voorstellen als noodzakelijk, nuttig en ver edelend. Tracht ook in de school zelve alle mis bruik van macht tegen te gaan. Laat daar liet recht van den sterkste niet heerschen. Leert den kinderen verdraagzaam te zijn jegens elkander, eigen ongelijk te erkennen, te gelogven in de goede trouw hunner mak kers, hunne kleine geschillen bij te leggen of door andere te laten beslissen. Dan ook zullen zij gaarne naar u luisteren, als gij hen opwekt tot welwillendheid en verdraag zaamheid jegens andere volken, en zij zullen uwe heilzame lessen begrijpen. In de. leeraren vergadering vóór de Kerst- vacantie aan het Gymnasium te Tiel gehou den, is een voorstel besproken om in een buitengewone vergadering na de Kerstvacan- tie te bespreken, de voornemens ten opzichte van bet Hooger onderwijs door den Minister van Binnenlandsche Zaken aangekondigd. De commissie, die hierover rapport zou uitbrengen, is nog verder gegaan en heeft eenige wijzigingen in liet leerprogramma voorgesteld. Algemeen was men van oordeel, dat de ter sprake gebrachte wijzigingen ongunstig voor het Gymnasiaal onderwijs zijn zouden. Wel was men van opinie, dat de programma's in menig opzicht wijziging behoevendat. de wis- en natuurkundige vakken voor de o.s. medici en philosophen een noodzakelijke uitbreiding eischendat hiermee gepaard moet gaan een vermindering van de eischen voor Latijn en Grielcsch en dat de verschil lende pedagogische fouten in het programma een geheele vernieuwing dringend wenschelijk maken. De uitvoerige conclusiën zullen aan de betrokken autoriteiten toegezonden worden om hierdoor ook de opinie van andere des kundigen te vernemen. Een wel rnoeielijke. maar ook een lucratie ve post is die van gasdirecteur te Amster dam. B. en W. stelden den Raad voor, te besluiten lo. met ingang van een nader door B. en W. te bepalen tijdstip te benoe men tot directeur der Gemeentelijke gasfa- biieken den heer D. van der Horst, directeur der gastfabriek te Utrecht; 2o. te bepalen, dat de aan deze betrekking verbonden jaar wedde zal bedragen f8000 3o. aan den heer Van der Horst boven deze vaste jaarwedde toe te kennen een persoonlijke toelage van f4000 4o. hem bovendien na overneming der gasfabrieken te verleenen vrije woning aan een dier fabrieken, met vrij genot van vrij gas- en watergebruik, onder voorwaar de, dat hij van de fabriek, aan welke hem de dienstwoning zal worden aangewezen, te vens het dagelijksch bestuur op zich zal nemen 5o. de bepalingen der pensioen-verordering op hem toepasselijk te verklaren. De Raad benoemde gisteren den heer Van der Horst op al deze voorwaarden. De commissie voor de reorganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken is op geroepen tot een vergadering te Amsterdam op Donderdag 17 dezer, ter behandeling van een door de commissie van voorbereiding opgemaakt ontwerp voor het organiseeren van Kamers van koophandel en nijverheid, van districtskamers en van een centraal bi'. reau der districtskamers. Een zonderling denkbeeld oppert een Haagsch ingezetene in een Amsterdamsch weekblad. Hij wil namelijk, als protest tegen de wijze waarop men in Frankrijk tie Dreyfus- zaak bejegent, gedurende een jaar geen in- koopen doen bij «tailleurs", «coiffeurs" en anderen, die hun titel verfranschon, en verder evenminin winkels met Fransche opschriften. Dit zou misschien een middel kunnen zijn om onze Nederiandsche taal meer tot haar recht te doen komen, maar het als een pro test tegen het doen der Franschen te laten gelden, is toch waarlijk wel wat al te naïef. Zou men werkelijk meenen, dat de eerbie diging van het recht in Frankrijk zal bevor derd worden door hier te lande zich druk te maken over Fransche opschriften en tifcel- ziekte van heel gewone Hollandscbe winke liertjes De heer Ed. André geeft in de Revue Hor- ticole, het volgende middel, dat. hij toegepast zag op de linden der oude dreef Unter den Linden te Berlijn. Rond den boom, op cenigen afstand van den stam, worden kleine putjes gegraven, waarin men aarden buizen metzijdelingsche openingen plaatstdie buizen komen dus loodrecht in den grond te staan en worden gesloten met gegoten ijzeren platen. Wil men «en boom nu water geven, dan vult men die buizen met water, dat den grond doortrekt. Kan dit ook van nut zijn voor onze plant soenen en wegen? Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat aanstaanden Dinsdag 15 dezer op liet Vreeburg te Utrecht een liengstenkeuring zal worden gehouden, waarop alle hengsten, die tot dekking in deze provincie worden gebe zigd, moeten aanwezig zijn. Met telephoonnet hier is alweer met een aansluiting uitgebreid nl. voor den heer R. de Haas, wiens telephoonnummer is 50. Gok de stukadoorsgezellen zullen hun pa troons uitnoodigen tot een gecombineerde vergadering om zoo te komen tot hooger loon. Het Volksconcert, door de plaatselijke af- deeling van «Toonkunst", Maandagavond in A micitia gegeven, heeft de stoutste verwach- Ongen verre overtroffen en mag dan ook I volkomen geslaagd heeten. Brengen we een woord van hulde aan de I Het gezin van Van Wilsum te Baarn, waarvan onlangs de dochter vrij plotseling overleed aan bloedvergiftiging, is andermaal in rouw gedompeld nu de zoon, remmer bij de Hoïlandsehe spoor, door een trein is vermorzeld. Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend aan den beer M. van lleloma, Burgemeester van Hoevelaken, als le luitenant bij het 4e bataljon rustende schutterij in Gelderland. Dat ook te Sioulenburg nog wel vette varkens worden gemest, bleek gister bij het wegen van zoo'n viervoeter van den landbou wer R. van Daatselaar, welk kluifje niet minder dan 784 halve Kilo's woog. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie, is Joh. Klomp, boschwachter te Zeist, tevens benoemd tot onbezoldigd Rijks veldwachter. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 14 FEBRUARI aanstaande, 'snam. van twee tot drie uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. 1». VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2