rijksiniiuLinmi Binnenland. Ingezonden. Damastzijde 65 cent Marktprijzen. Schweizer Zijde Advertentiën. L. LOEB, FAILLISSEMENT. feuillo van «Pulchri". Niet-leden hebben toegang voor 25 cent. Men zie do advertenlie in dit nummer Naar we uit goede bron vernemen, zal het »Zang- en muziekgezelschap" van de Wees inrichting te Neerbosch opzijn rondreis door Nederland óok een uitvoering geven te Amersfoort en wel np Donderdag 10 Maart in de concertzaal van De Arend. De «Vereeniging van gepensioneerde on derofficieren en minderen van het Neder- landsche Leger" herdenkt ook dit jaar weder 19 Februari, den geboortedag van wylen Z. M. Koning Willem III, door morgen, 22 dezer, een uitkeering te doen aan haar hulp behoevende leden en weduwen. Aan 3 gepensionneerden ouder dan 75 jaar zal worden uitgekeerd f25; aan 2, jon ger dan 75, ieder f20; aan 2 weduwen van gepensionneerden ieder f20 en aan 1 we duwe f 12.50. Behalve luitenant F. Schiitt, van de infan terie O.-I., wordt van 2 Mei tot 30 Septem ber ook bij het 1e regiment veld-artillerie hier gedetacheerd luitenant L. F. T. Vogel, van het 4e regiment infanterie, eveneens leerling van de Hoogere Krijgsschool. De nieuw model steeksabels, waarmede onze cavalerie kort geleden werd bewapend, voldoen zeer slecht en zullen, naar wij ver nemen, in de wapen-magazijnen worden opgelegd, om weer door oe oude kromme cavalene-sabels te worden vervangen. De cavalerie wordt binnenkort bewapend met de nieuwe karabijn, model '95 no. 1. Omstreeks halftwaalf klepte Vrijdagavond de brandklok. Vermoedelijk door het wegwerpen van een niet goed uitgedoofde lucifer was brand ontstaan in de werkplaats van den schoen maker W. Steonbeek, aan de Bloemendalsche binnenpoort. De Vrijwillige Brandweer was in onge- loollijk korten lijd ter plaatse en zij mocht er in slagen het vuur meester te worden en te beperken tot de werkplaats eer nog de overige spuiten en met hen een groot aantal belangstellenden waren aangekomen. De waterschade is vrij groot, doch wordt door assurantie gedekt. Een heel flauwe grappenmaker heeft Vrij dag den melkslijter Van B. een erg onaardige kool gestoofd, door zijn melkstel weg te nemen, terwijl de eigenaar ergens in huis bezig was geld terug te geven. Na lang zoeken vond Van B. wagen en melk onbeschadigd terug op den Soesterweg. Het was toen echter te laat om de klanten nog te kunnen bedienen. Bij de Donderdag in De Arend ten over staan van architect Kroes gehouden aanbe steding van het bouwen eener villa, voor rekening van den heer J. H. Krudop, werd ingeschreven door de heeren H. J. Fijnen- berg, f24250G. Prins, f23 920; C. J. Kuntz, f23473; G. Wassink, f22 400; J. H. Boks, f'22 120; en W. van Achterbergt), f 21 989, allen te Amersfoort, en J. Bijlurd, te Hilver sum, f21 890en J. van Wagensveld, te Barneveld, f21400. Rij de hedenochtend ten Raadhuize ge houden aanbestedingen werd ingeschreven als volgt: riolcering Bergstraten, Arnhemschen en Utrechtsehen weg, Utrechlsche- en Paternos terstraat: J. W van Vuuren, Utrecht, 17180; E. Scheepsbouwer, aldaar, f 0868W. van der Koov, Amersfoort, f6780; Th. W. Ronte, aldaar, f0070: en VV. van Straten, Utrecht, f5800. vernieuwing van bestratingen in Kleine Spui, Groote Koppel en Kampstraat met Ren Ahiti-keien, en den St. Andriespoortsweg met Waalklinkers: A. van Seters, Nijkcrk, f18210; W. van der Kooy, Amersfoort, f15 400; P. Boks, aldaar, f14805; .1. van den Berg, aldaar, f14700; Th. W. Ronte, aldaar, 1'14383.25; en W. van Straten, Utrecht, f13890. levering van 40000 Waalstraatklinkers J. van den Berg, f794; P. Boks, 1'764; W. van der Kooy, f740; en Th. W. Ronte, f712, allen hier. bet uitdiepen van de haven en binnen grachten P. van Dijk, Scherpenzeel, f840 C. Leenheer, Heinenoord, f7i:9; R. van den Ham, Hoogland, I 729. De gunning is in beraad gehouden, terwijl het maken v.in twee werfmuren bij de Kleine Koppelpoortsbrug zal worden herbesteed. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de Algemeene vergadering van aandeel houders in «Ie geldleening van den Dolderschen weg en den weg van Zeist naar het Huis ter Heide, zullen gehouden worden op Donder dag 24 Februari om 2 uur en om half drie, in het Gemeente-huis te Zeist. Eenige grondeigenaars te Eemnes hebben bij het bestuur van den Boerenbond een ant woord ingezonden op de hun toegezonden op de circulaire, waarvan wij dezer dagen melding maakten. Sommigen zijn niet ongenegen, den land bouwers bij het pachten te genioet te komen in de twee eerstgeformuleerde artikelen van het laatste artikel (vergoeding van mis gewas) willen zij echter niets weten. De landbouwers hebben reeds zeiven de onge grondheid van dien eisch ingezien, en hem aldus gewijzigdvergoeding van schade, ver oorzaakt door onverhoedsche overstrooming, die den hooioogst geheel of grootendeels doet verloren gaan." Een schip, geladen met steenen en bestemd voor den watertoren en andere gebouwen der waterleiding te Nijkerk, dat voor anker lag in de Zuiderzee, is lek geslagen en, bij het beproeven om de haven aan te doen, ongeveer 300 Meter beoosten het Oosterha- venhoofd gestrand. Het schip ligt buiten het vaarwater en levert geen gevaar voor de scheepvaart. Kapitein-luitenant ter zee jhr. J. A. G. van der Staal, adjudant van H. M. de Ko ningin, is bestemd om met ingaug van 31 Augustus te worden benoemd tot H. D. par ticulier secretaris. Naar wij van goederhand vernemen, is thans het wetsontwerp tot afschaffing van liet verbod tot onderzoek naar het vader schap bij den Raad van State ingediend. De jeneveraccijns ging in Januari van dit jaar weer achteruit, de opbrengst was f5000 minder dan in dezelfde maand van 1897 en 192 000 lager dan per maand bij de Staats- begrooting werd bepaald. Toch is Nederland nog een heel eind van de geheelonthouding, want er werd toch nog f2 028000 aan sterkedrank-belasting opgebracht, wat voor éen maand nog vrij wel is Joor elkaar zoo ongeveer f2 per gezin 1 Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij vangeplaat te of ongeplaatste stukken wordt teruggegeven. Geachte Redactie, Mag ik u verzoeken, onderstaand stukje in uw blad te willen opnemen. Het aanstaand feest van de inhuldiging onzer Koningin. Dat wij ons ook te Amersfoort gereed maken, om de aanstaande inhuldiging van onze geliefde Koningin feestelijk le vieren, dat is aan ieder bekend. Eene Hoofd-com- missie is gevormd, buurt-commissiën zijn in het leven geroepen, gelden worden geïnd, in éen woord, alles is werkzaam. Dat ik met dit feest hoogelijk ben ingenomen, zal ieder wel weten die mij kent. Een enkele maal mag »het volk" in al zijn rangen en standen wel eens feest vieren en uiting geven aan de blijdschap, die er woont in zijn hart!En reden tot blijdschap is erWie zou niet verheugd zijn en zijn hart hoog voelen klop- tien, als die jonge telg uit iiet edele Oranje- mis de teugels van het Bewind in handen neemt, als die Maagd, uit fieren stam gespro ten, allerwege als Koningin gehuldigd wordt? Meelt het mijne volle sympathie om op dien voor Nederland zoo heerlijken dag aan God de eer te geven, die Hem toekomt, en het üGloria in Excelsis" in alle bedehuizen aan te hellen, ook heeft het mijne sympathie om aan de Koningin te geven, wat de Koningin toekomt. Laten we onze vlaggen ontplooien, laten we onze borat sieren met het heldere oranje, laten we guirlandes vlechten en licht ontstekenmaar laten we in dat alles niet te overdadig, niet te verkwistend zijn. Bedachtzaamheid zij ook in dezen aanbe volen. Lampions, festoenen, eerepoorten,'tis alles maar voor éen of twee dagen, en dan is het voorbij. Zou het niet wenschelijk zijn, dat. we onze vreugde ook neerlegden in iets blijvends, dat spreken zal èn tot ons zei ven én tot onze nazaten, als de dagen van Sep tember 1898 lang zijn voor bijgegaan Ziet. geachte Redactie, dit zou ik zoo wen- schen, nat we onze stad netjes veraiorden, tot. f 14.115 p. Met. alsmede zwarte, witte en keurige Hennebergr-Zljde van 85 ot. tot f 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende qualiteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz). Fiuiico en vrij tuii Invoerrechten in liuls. Stnlen ommegaand Dubbele briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G, Henneberg, (k. k. Hoflever.), Ztirloh. maar dat we het niet mooier wilden maken dan mooi, en dat we naast zoo n nette vei - sierinit iets stichtten, dat niet opging tri ra» en in gloed. Op "ele plaatsen voelt men dit. Ik wijs, om maar iets op te noemen, op Amsterdam, waar men een prachtig gekleurd «lasraam in de Nieuwe Kerk wil plaatsen, of op Utrecht, waar men reeds ongeveer dertig' duizend gulden bijeen heeft gebracht voor een nieuw Wilbelmina-Kiriderziekenhuis. Aan zoo iets kunnen wij in ons betrekkelijk klein en arm stadje natuurlijk niet denken. Maar zou hel zoo onmogelijk zijn, dat wij in onze stad, waar we door de waterleiding steeds gemakkelijk aan water kunnen komen, een sierlijke fontein oprichtten, die op feeste lijke vaderlandsche dagen hare stralen hoog deed springen in de lucht (op de Va'rkens- markt bijv.). Of dat we, om iets andera te noemen, op een der schoonste en hoogste punten van onzen beroemden Berg een ste vige Belvedère of Aussichtsthurm plaatsten Zoo iets zou aanleiding kunnen geven, dat ook hier eene Verfraaiings-commissie werd in liet leven geroepen, en dat wij, die door de Natuur zoo bijzonder zijn bevoorrecht, aangrepen wat eigenlijk zoo maar voor bet grijpen is. In andere streken woekert men met bet stukje natuur, dat er is, en hier laat men de zoo lieflijke natuur geheel en al braak liggen. 'Mij dunkt, dat iedere buurt-commissie een deel van de ontvangen gelden moest afstaan voor iets blijvends. Laten we een 25 percent min ier illumineeren en versieren, en voor die 25 percent iets stichten dat niet vergaal. J)e buurt-commissie, waarvan ik de eer heb president te zijn, wil daartoe zeer gaarne medewerken. D. P. M. GRASW1NCKEL Sr. Mag ik den uitgevers der andere locale bladen verzoeken om dit stukje over te nemen? LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- tementshoofden, Wijkbezoekers en B e 1 a li g s t e 11 e n d e n zal het Centraal- bureau DINSDAG den 22 FEBR., 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen Maandag, Woensdag en Zaterdag van tien tot half twaalf inlichtingen geven aan of bekomen van den ondergeleekende, in bet lokaal E. 62 naast bet Raadhuis. De Secretaris-Boekhouder H. PEERLKAMP. Amersfoort, 18 Februari 1898 Appelen f3.af5.Peren fOafO. Zanaaardappelen f 2.a f2.40 Hoen dereieren i'3.50 af4.25 Eendeneieren f0.a f0.p. 100 st. Hooiboter f 1.25 a 11.45 p. k. Kippen 10.60 all.— Kuikens f.1a f 1.20 Piepkuikens f0.— a f0.— Ganzen f0.f.0a 0— Eenden f0.60 k f0.90 HazeD f0.— a l'O.Wilde konijnen f0.50 a f0.60 Tamme konijnen f 0.80 a f1.50 p. st. Dui ven f0.50 a f'0.80 p. paar Vette varkens f 0.a f 0. Magere varkens f 12 a f 18 Zeugen f40 a 1*60 Biggen 1'G.a I' ll.Schram men f0.a 10.Vette koeien fa fGuste koeien f a f Kalf- koeien fa f Kalfvaarzen f Pinkstieren f—a f Aangevoerd waren ongeveer 40 heet. Ap pelen, 90 heet. Peren, heet. Kleiaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 14000 st. Hoendereieren, 1300 kilo Hooiboter, kilo Margarine, Vette varkens, 70 Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, 300 biggen, en 20 zeugen. te AMERSFOORT. Zij, die 1 April e.k. den leeftijd van ten minste 14 jaren hebben bereikt en verlangen tot de lessen van bovengenoemde inrichting te worden toegelaten, gelieven zich vóór 2 Maart e.k. schriftelijk en onder overleg ging hunner geboorte-akte aan te melden bij den ondergeleekende, bij wien alle in lichtingen zijn te verkrijgen. De Directeur H. W. de HEUS. Amersfoort, 21 Februari 1898. is de beste. Vraagt Stalen van onze Nouveautés in zwart, wit of gekleurd van 35 cent tot f 12.50 per Meter. Specialiteit: nieuwste Zijde voor dames-toiletten. Directe verkoop aan Particulieren. Wij zenden de gekozen Zijde in elke hoeveelheid Vrij van rechten cn franco huis. SCHWEIZER Co., Lucern (Zwitóerl.) Exporteurs van Zijde. HULDIGINGSFEESTEN. Ondergeteekende heeft weder een contract afgesloten met den fabrikant die hem het uitstekende licht verschafte dat vóór 20 jaar zoozeer voldeed, en niet met den tusschen- persoon die hem bij een volgend feest zoo veel teleurstellingen berokkende. Leveringen na 1 April besteld worden duurder. Prachtig licht. Concurreerende prijzen. Aanbevelend, A. de ZOETE, Langcatraat. ATTENTIE! Bij deze bericht ik, ten einde aan alle De lieer en mevrouw OCKERSE Prikken, geven kennis van de geboorte van een ZOON. Den Haag, 18 Februari 1898. onware beriehten en verdachtmakende advertentiën GANZENMARKT 16, UTRECHT een einde te maken, dat na een nauw- kenrig onderzoek door den heer Officier van Justitie mr. A. E. SMIDT H.Jzn. te Utrecht is gebleken, dat mijn zaak VOLKOMEN in ORDE is. Mij zijn dan ook Zaterdag 12 Februari '98 per expresse-bode namens zijn EdelAclitbare de boeken, zegels en contanten weder ter hand gesteld. Ik noodig mitsdien L. LOEB nit, met mij te komen afrekenen en mij de van hem toekomende provisie nit te betalen. Na eene kortstondige ziekte overleed heden te Amstejuiam mijne geliefde moeder, mejuffrouw de weduwe A. LUIJUXInja. L. J. LUJJCX. Amersfoort, 21 Febr. '98. Amersfoort, Februari 1898. Bij vonnis van de Arrondissemc.its Rechtbank te Utrecht van 10 Februari j.l is JOHANNES MEIJER, Broodbakker en Winkelier te Amersfoort, verklaard instaat van failisseinent, met benoeming van mr. R. MELVIL baron Van LIJNDEN tot rechter commissaris en van ondergeleekende tot curator. mr. S. J. van ZIJST. Kortegrachl, B. 52. J. van POELGEEST 303. Iloek Hof en Zevenhuizen 304. ONT VA K! (2 EN: OESTERS, ZALM en Bergsche ANSJOVIS, versche gemokte ZALM en PALING, ZALM- I BOKKING, Engelsche SPROT, nieuwe SAR- DINES a l'HUILE, ZALM en KREEFT in blikken. PALING in gelei, ROLMOPS, fijne TAFELZUREN, nieuwe ZOUTEVJSCH. KE- i LF.N en LIPPEN, STOKV1SC1I en LENG, beste KASTANJES en groote Engelsche CO- COSNOTEN. 1*" En wordt door mij geleverd, Zalm, Kreeften, Ansjovis, Haring- en Huza ren-Salade en alle soorten versche I Zee- en Rivierviscli.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2