Donderdag 10 Maart 1898. No. 4752. 47e jaargang. VERGIFT. 9o> Stadsnieuws. Üitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f i.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Doen te weten, dat door den Riuul dier ge meente in zijne vergadering van den 25. Janu ari 1898 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING tot wijziging der Ver ordening op do tapperijen, kolliehuizen en logementen, afgekondigd IS December 1886. Artikel 1. Artikel -1 der Verordening op de tapperijen, kolliehuizen en logementen wordt gewijzigd en aldus gelezen leder logementhouder is verplicht dagelijks, des avonds te tien uur, aan net Bureau van politie intozenden cene lijst van personen, die tot op dat Uttr in zijn logement hun intrek hebben genomen. Van de personen, die na In t opmaken dier liist of later in zijn logement nachtverblijf verkregen, moet door hein even eens een lijst, vóór den volgenden morgen acht uur, aan het Bureau van politie worden ingezonden. Indien éen of meer van die personen hun verdacht voorkomen, moeten zij onmiddellijk van hen cene lijst aan de politie ter hand stellen. Artikel In art. 15 worden achter .Ie woor- I den „huns ondanks" ingevoegd de woorden „ten j allen tijde". Zijnde deze Verordening aan do Gedeputeerde Staten van Utrocht, volgens hun bericht van d.-n 25. Februari 1898, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het I behoort, den 8. Maart 1898, des middags te 12 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I De Burgemeester, F. I). SCI 11MM ELBE X XI NUK. I)e Secretaris, W. L. SCTI ELTl'S. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS I van AMERSFOORT, Gezien art. .8 der Hinderwet. Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan I. A. de VRIES en zijn rechtverkrijgenden vergunning is verleend otn een huideazoiiterij opierichten in het perceel, alhier gelegen aan de Langcgracht hoek Paternosterstraat, wijk F. I No. US. kadastraal bekend onder sectie E. No. 1418. Amersfoort, den 7. Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester. i F. D. SCHIMMELPENN JNt'K De Secretaris. W. L. SCI IELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door M. .1. BOISSEVAIN, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene insttallatic tot het ontwikkelen van elee- Feuilleton. Mijn God, wat is er met mij gebeurd, sta melde zijwaar heeft men mij gebracht Ik herinner mij alleen, dat ik in een rijtuig stapte om daarmee naar Max terug te keeren. Eensklaps schrikte zij en ging met angstige stem voort: Ja tocb, tochIs niet de besteller, die het rijtuig voor mij haalde, zoo onbeschaamd geweest, bij mij in te stappen? Ja, zoo is het. Men heeft inij bedwelmd en nu ben ik een ge vangene mijner moeder, ik ben weerloos aan haar wraakzucht overgeleverd. Hoe meer zij er over' nadacht, des te vaster werd haar overtuiging, dat zij een slachtoffer was van de door baar als giftmengster ontmas kerd gravin De Persigny, die een onverbiddelij ke wraak op haar zou nemen. Zij huiverde. Zij wil mij van de wereld afzonderen, mom pelde zij, mij misschien hier levenslang gevan gen houden opdat ik baar geheim niet zal ver raden. O! die vrouw is tot alles in staat, zij is zoo wreed als een tijgerin, ik heb van haar geen medelijden te verwachten, Ülariu trachtte op te staan, hetgeen haar slechts met moeite gelukte, want haar ledematen waren als verlamd en haar hoofd was loodzwaar. triseh licht in het perceel alhier gelegen op het j landgoed „Nimmeraor" Wijk G. ongenummerd, bij het kadaster bekend onder Sectie B, No. 1821». op de Secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Maandag 21 Maart aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten I Ruadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwareu tegen de oprichting van de J in te brengen. Amersfoort, den 7 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. I). SCIILMMKLPENNINCK. De Secretaris, W. I,. SCIIELTL'S. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien artikel Ji der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 15, Maart aanstaande, des namiddags te eon ure Amersfoort, den 1(1. Maart 1898. De Burgemeester voornoemd, F. I). SCHIMMELPENNINCK. Vergadering van dun Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 15. Maart 1808, des namiddags ten ent ure. Punten van behandeling: 1. Rekest van de leeraren aan het Gym nasium en de Hoogcre Burgerschool inzake pensioenregeling, met advies der Commissie. '2. Rekest ten aanzien van uitbreiding der gasverlichting aan tien ('treclitschen weg. met advies van Burg. en Weth. 3. Rekest van den heer A. .1. Krieger orn voorloopige concessie voor don aanleg van een tramweg, met advies van Burg. en Weth. 'i. Rekest van de vereeniging sFIéhitê" om verhooging van het subsidie, met advies van Burg. en Weth. 5. Rekest van de vereeniging «Fléhilé" om vergunning tot liet leggen van een brugje over de Singelgracbt, niet. advies van Burg. en Weth. ti. Voorstel van Burg. en Weth. inzake de openbare school le soort, voor jongens, on, in verhand daarmede, tot aankoop van grond tot uitbreiding van de schoollokalen. 7. Out worp-besluit tot liet aangaan eeuer geldleening. 8. 3e Aanvullingskohier inzake de Inkom sten belasting, dienst 1807: Primitief kohier inzake de Inkomsten be lasting, dienst 1808, met vaststelling van liet te hellen percentage. 9. Reclames inzake de Inkomsten belas ting 1807. 10. Ontwerp-besluit tot afschrijving van aanslagen in de Inkomsten belasting, dienst I807, wegens vertrek enz. 11. Benoeming van een Directeur voor de gasfabriek. 12. Benoeming van een Gemeente-heel meester. I)s. S. J. Dekker, Doopsgezind predikant t,e Zutpheri, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Re- monstranlsclie kerk hier. Diakenen der Nederd. Hervormde Kerk zullen aanstaande Maandag bun laatste win ter-collect© houden. Het Huofd-comité voor de Huldigingsfees ten heeft het volgende ontwerp gemaakt voor ile algemeene feestelijkheden, vermoe delijk in de eerste dagen van September hier j te houden Op den eersten dag des ochtends reveille door de tamboers, hoornblazers en trompet ters van hot garnizoen en de schutterij, be nevens door muziekkorpsen bespelen van het carillon; luiden der klokken; tegen 11 uur opstelling van den historisch-allegorischen optocht1 uur eerste ommegang van den optocht3 uur terugkomst van den optocht zoomogelijk in »De Arend": muziekuitvoe ringen op verschillende pleinen der ftad 7 uur tweede ommegang van den optocht bij fakkellicht. Op den tweeden dagdes ochtends plan ten van den herinneringsboom, waarbij ge zang van schoolkinderen, gevolgd door school feesten in elk schoolgebouw afzonderlijk des middags volksspelen en tooneelvoorstel lingen in de open lucht, des avonds zoomo gelijk vuurwerktot slot generale taptoe. t'ele buurt-comités hebben reeds toezeg ging gedaan om op beide avonden te illu- minecrende hoofd-commissie hoopt, dat alle buurt-comités dit goede voorbeeld zul len volgen en ook dat in die stadsge deelten welke nog geen buurt-comités heb ben, deze spoedig zullen worden saatngesteld. De hoofd-commissie heeft zich gesplitst in vier sub-comités: voor den optocht, voor de schoolfeesten, voor de volksfeesten en voor de boomplanting, welke zich in 't geheel 40 leden toevoegden, wier namen te zijner tijil zullen worden gepubliceerd. Deze sub-comités hebben plannen gemaakt, waarvan de bijzonderheden uit den aard der 2 zóo doen bedwelmen, dat ik a doode, mompelde zij. Waar zaak thans nog niet kunnen worden meege deeld, doch die werkelijk veel goeds doen verwachten. Rij die plannen dienden ze echter óok be- grootingen in, want hoe groot ook de ijver van ieder der leden van die sub-comitéi; is, hoezeer ook de deelnemers aan der optocht alle kosten van costumes, enz. voor eigen rekening nemen, niettegenstaande en kele tirma's hun voertuigen of paarden be schikbaar stelden en vakvereenigingen aan boden om belangloos de praalwagens ts decoreeren, toch is voor de bijkomende za ken nog geld noodig. De sub-comités voor den boom (bet blij vend gedenkteeken inet zijn m<mumenta:.l hek), voor de volksspelen ep voor de schoo.- feesten hebben evenzeer geld noodig en hot Dagelijkse!) bestuur kan toch niet verge i, dat de klokken om niet geluid worden, tie muziekkorpsen kosteloos spelen, enz. Daarom doet de Hoofa-commissie nog maals een beroep op de financieelen steun van.alle stadgenooten. Zij weet zeer goed. dat velen reeds hoo?e bedragen alzonderden voor het Huldebljk aan II. M. de Koningin-Regentes, voor de slraatvi rsieringet:, voor de deelneming van hunne zonet, aan den optocht, enz. inaar zy weet ook. dat zij geen vruchteloos beroep doet, waar het geldt om door samenwerking van allen een flink feest te vieren. Vanaf aanstaanden Maandag 14 dezer, zullen alle leden der Hootd-cemmissie persoonlijk rondgaan, in elke straat, in elke steeg, aan elk benedenhuis en aan elk bovenhuis, /.an ieder zullen zij een lijst aanbieden om ;en bijdrage. Kwartjes, dubbeltjes, stuivertjes, centen zelfs, zullen welkom zijn, maar mier tocb nog guldens en rijksdaalders zelfs bank papier zal met groote erkentelijkheid aai) je- i nomen worden. I Ieder geve naar zijn vermogen, j Heel gaarne zou de Hoofdcommissie zien, dat j ieder, zonder uitzondering, bijdroeg tot lit I feest voor allen. Want wordt zij niet financieel gesteund j dan kan zij ook onmogelijk een Amersfoort passend feest tot stand brengen en zou ie i Huldiging van onze geëerbiedigde Koningin j hier te" stede worden gevierd op een voor onze goede stad onwaardige wijze. I Jn 1897 zijn hier gevaccineerd 471 en ge- i revaccineerd 15 personen, en wel 43 ben 5- lei) 1 jaar. 164 van 1 tot 3 jaar, 224 ven 3 tot 6 jaar. 36 van 6 tot 12 jaar en 4 b<- I ven de 12 jaar. Geen geval van kinderpol ken is voorgekomen. Zij heeft gelijk was aan om Eindelijk stond zij op en begaf zich nu met wankelende schreden naar de deur. Deze was gesloten, zooals zij trouwens wel verwacht had. Het is duidelijk, ik ben een gevangene, mompelde zij. Wat zal er verder met mij ge beuren? Ik heb het ergste te vreezen. Wel licht zal ik Max en mijn lieve Angela nooit weerzien Zij viel op baar sofa terug en staarde met droge oogen voor zich uit. Tranen zouden haar verzachting in haar smart gebracht hebben, maar zij kon niet schreien. Zoo bleef zij in gepeins verzonken zitten, hoe lang wist zij zelf niet. Het geraas van een gren del die weggeschoven werd, deed haar opschrik ken. Zij staarde met sirakken blik naar de deur, terwijl zij fluisterde: Zij zal komen om zich te verlustigen in de machteloosheid van hnar slachtoffer, dat zij nu geheel in haar macht heeft en waaraan zij haar wraaklust bot kan vieren. De jonge vrouw verwachtte dan ook niet anders, of zij zou haar moeder zien binnentre den. Fier hief zij hel hoofd op. Ik zal in mijn gloeienden haat de kracht, vinden, die onnatuurlijke moeder trots het hoofd te bieden, ging zij voort. Ik zal Do deur werd geopend. Olarin slaakte een kreet van verbazing toen zij in plaats van de gravin, die zij verwachtte een bejaard man zag binnenkomen met grijs haar en baard, en ineen onberispelijk gala-tenue gestoken. Zijn gelaat was eer geschikt om ver trouwen dan wel om vrees in te boezemen en hij naderde met een beleefde buiding. Olaria zag den ouden man met vragenden blik aan. Deze bleef op korten afstand van haar staan en sprak Wil mevrouw de gravin zoo goed zijn, haar onderdanigen dienaar de noodige bevelen te geven omtrent het diner, waarmede zij de noodige krachten voor de reis zal opdoen? Hij had op zeer eerbiedigen toon gesproken en zich daarbij van den Fransche taal bediend. Welke reis? vroeg Olaria. Ik ben in het minst niet voornemens op reis te gaan en ver zoek u, zoo beleefd te zijn, mij te zeggen wie mij hier gevangen houdt, wie zich aan deze daad van geweld heeft schuldig gemaakt. De oude man antwoordde: U is slechts tot op zekere hoogte een ge vangene, mevrouw de gravin. Ik heb^van mijn doorluchtigen meester bevel gekregen, u met de grootst mogelijke onderscheiding te behan delen en al uw bevelen nauwkeurig op te volgen. - Dan beveel ik u niets anders, dan deze deur voor mij te openen en mij onverwijld naar Munchen terug te laten keeren, zooals ik de stad verlaten heb. j Helaas, mevrouw de gravin moet het mij vergeven, maar dit is het eenige bevel, waaraan ik niet gehoorzamen mag. was het antwoord. Zie jo nu wel, dat ik een gevangene ben? .Slecht voor korten tijd, mevrouw de gravin, want morgen vroeg reeds zullen wij op reis j gaan. Waarheen Naar Wilna. Wilna? Dat is in Rusland. Juist mevrouw. O! dan weet ik ook wie uw meester in. Dat behoef ik ook niet voor mevrouw ds gravin verborgen te houden. Mijn meester is zijne Doorluchtigheid Vorst Cesar Radauoff ei mevrouw de gravin is de verloofde van zijn 3 Doorluchtigheid. Een verloofde, die hij moet ontvoeren, zeidn Olaria met een hoonend lachje. De Vorst heefl van mij een beslissend antwoord ontvangen hij weet dat hij het recht niet heeft, zich ah mijn verloofde te beschouwen. U, mijnheer, wi ik daarenboven nog zeggen, dat ik reeds sedert vier jaren gehuwd ben, wel is waar in het ge heim. maar toch geldig voor kerk en wet en dat ik daarom nooit Vorstin Radanoff worden kan. Zeg dat aan uw meester en laat mij gaan. Mevrouw de gravin, ik zal dit bericht aan zijne Doorluchtigheid overbrengen, antwoordde de bediende van den Vorst, maar niettemin moet ik eerst met u naar Wilna reizen. Maar mijnheer, ik heb te Wilna niets te doen. Ik moet in de eerste plaats gehoorzamen, evrouw. En denk je dat ik mij zoo maar gewillig naar dat onbeschaafde land zal laten voeren? Mevrouw de gravin zou er zich vruchte loos tegen verzetten. De Vorst bemin u en wil u in zijn vaderland tot zijn gemalin maken. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1