Maandag 14 Maart 1898. No. 4753. 47e Jaargang. Binnenland. VERGIFT. PHOENIX-BROU W E RIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. ültgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentie» 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en or.teigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers '10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 60 Telephoon 19. De Regeering is voornemens, vrij belang rijke wijzigingen voor te stellen in het straf fen en de strafrechtspleging van jeugdige overtreders, teneinde zooveel mogelijk te voorkomen, dat zij opgroeien tot misdadigers. Door een verbeterde regeling van do va- derlijlco macht, met eventueele ontzetting, kan de jeudige verdwaalde niet van den kwaden weg teruggebracht worden. Op jeugdiegen leeftijd is er voor zijn verbetering meer te hopen, dan wanneer hij, na in zijn jeugd op den slechten weg zijn schreden ge zet. te hebben, in de eerste jaren van zijn oordeel des onderscheids reeds als recidivist terechtstaat. Een kleine deugniet behoeft niet noodzakelijk een slecht burger te wor den en in geen geval mag ondoelmatige straf vervolging daartoe medewerken. Voeren jeugdige baldadigheid en straatschenderij op later leeftijd tot de gevangenis, een oordeel kundige bestraffing van die beide kan dat anders onvermijdelijk gevolg trachten af te wenden. De groote moeilijkheden, die deze rechts- materie oplevert, hebben de Regeering niet kunnen weerhouden, haar ter hand te nemen, teneinde van overheidswege, althans zooveel mogelijk, de toeneming van strafwaardige losbandigheid der jeugd te breidelen en te- breidelen en tegen te gaan, opdat de straf waardigheid van het nageslacht beperkter moge worden dan die der thans levenden. Naar de N. Gron. Crt. uit zeer betrouw bare bron verneemt, heeft prof. G. Hey mans, lid van de regelingscommissie voor het in ternationale psychologen-congres te Parijs, aan den voorzitter dier commissie, den Franschen oud-M inister-president Ribot, mede gedeeld, dat hij ontslag neemt als lid dier commissie, omdat hij geen beleefdheden van de Fransche Regeering wenscht aan te nemen met het oog op haar houding in de zaak-Dreyfus. Ook moet het onthaal, dat onze Regeerings- commissaris voor de Parijsche tentoonstel ling bij de groot-industrieelen in Twente ondervindt, verre van gunstig wezen. Men zegt dat het bestek voor den bouw eener nieuwe Beurs te Amsterdam ter perse is en dat de aanbesteding dus spoedig zal volgen. Menschen, die wel eenige kennis hebben van onderwijszaken, beweren wel eens, dat Feuilleton. 91). Ik geloof, dat uw meester krankzinnig ïb of dat hij meent hier in Rusland te zijn, waar hij alles doen kan wat hij wil. Daaromtrent heb ik niet te beslissen, me vrouw. Als zijne Doorluchtigheid beveelt, kan ik slechts gehoorzamen. Maar aan dat tyrannieke bevel zult gij niet kunnen gehoorzamen, want ik zal aan elk station, in de spoorwegcoupé, overal waar ik slechts kan, om hulp roepen en de aandacht op mij vestigen. Do Vorst heeft dat zeer goed voorzien, me vrouw do gravin, en daarom heeft hij bevolen, u in een staat van bewusteloosheid te brengen en u op die wijze to vervoeren. Maar dat kan nietriep Olaria uit. Wij zijn hier in Duitschland, waar het politietoe zicht Btreng is en men zal niet toestnan, dat een bewustelooze vrouw naar Rusland wordt ge voerd. Do grijsaard glimlachte. Er zijn gevallen waarin men een bowustc- telooze mag vervoeren en danrin heeft «le Vorst voorzien. Ilij heeft zich geloofwaardige papieren weten te verschaffen, die hem het recht geven, een krankzinnige bloedverwante mee naar Rus land te nemen. Alle bedienden, behalve ik, ge- de eerste voorwaarde voor den bloei van het onderwijs is flinke, geheel voor hun beroep levende onderwijzers, en dat dezen slechts daardoor verkregen worden, dat men hun een behoorlijk bestaan verschaft, ligt voor de hand. In Nederland schijnt men van tegenge stelde meening te zijn, want de financieele positie van hoofden van scholen te platte land (let wel: van hoofden zelfs!) is thans zóo, dat. onder de 20 sollicitanten voor on derwijzer te Tiel twee Hoofden van scho len zijn. De redactie van het Tijdschrift voor Ge kunde heeft verleden jaar een onderzoek in gesteld naar liet aandeel, dat tuinde Gymnasia uii aan de lloogere Burgerschool toekomt in de voorbereiding van geneeskundigen, die aan oii/^j Universiteiten studeeren. Zij heeft echter geen rekening gehouden met het feit, dat velen ined. doctorandi nooit proinoveeren, en dus onder de niet-geproinoveerdo arisen vele geneeskundigen voorkomen. Uit een nader onderzoek onder de Atn- sterdamsche studenten scheen men de ver houding (Hoogere Burgerschool tegen Gym nasium) als 3 tot 2 te mogen stellen. De re dactie heeft de hulp van hoogleeraren aan de de vier Universiteiten ingeroepen om een statistiek van alle medische studenten te ver krijgen. In deze statistiek daalt de. verhou ding van Hoogere Burgcschool en Gymna sium nbg lager Eiud-ex, Eind-ex. Gymn. Litt. Gymtias. 1£. 15. S. 4e kl. math. ex. Leiden 65 68 8 29 Utrecht 110 108 10 32 Groningen 60 59 28 33 Amsterdam 183 248 30 50 457 '483 82 140 Deze cijfers betreffen voor Utrecht, Gro ningen, Amsterdam de studenten van alle studiejaren gezamelijk wat Leiden betreft de studenten die het propaedeutiseh examen of het 1ste natuurkundig achter den rug hebben. Alzoo overtreft het aantal opgeleiden aan de Hoogere Burgeschool liet totaal getal oud- Gymnasiasten mêt een klein getal en is het nagenoeg in overeenstemming met deze cij fers als men beweert, dat de beide scholen thans in hun invloed op de medische studie gelijk staan. Door eenige onderwijzeressen bij het open baar Lager onderwijs is een request gezon den aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin zij in aansluikiii&r aan een dergelijk verzoekschrift, dat in 1892 door ruim 1250 onderwijzeressen is gericht tot H. M. de Koningin-Regentes, maar dat geen ge volg heeft gehad aandringen op het m overweging nemen van de urtt. 38,40 en 41 der Wet van 17 Augustus 1878 in dien zin, dut lo. onderwijzeressen aan openbare Lagere scholen recht op pensioen hekomen op vijf tig-jarigen leeftijd 2o. dat voor haar liet pensioen zal bedra gen éen vijf en veertigste deel der laatstge noten jaarwedde voor elk jaar dienst, maar nimmer tweederden der jaarwedde zal over treffen I 3o. dat zij daartoe zullen storten jaarlijks 1 vier ten honderd van haar jaarwedde. Adressanten gronden haar eerbiedig ver zoek op de overtuiging, dat de vervulling der zware schooltaak van de krachten eener vrouw veel meer vergt dan van (lie van een man, dat, waar een onderwijzer van vijftig iaar en daarboven, vooral in de hoogere klassen eener Lagere school, nog uitstekende diensten kan bewijzen, dit niet verwacht kan worden van een onderwijzeres, ouder dan vijftig jaar, vooral omdat onderwijzeressen, ingevolge art. 25 der Wet meestal in de la gere klassen werkzaam zyn. De schijnbaar grootere uitgaven voor den Staat komen haar voor, gerechtvaardigd te I zijn, 'Jo. door het feit, dat zeer vele onder wijzeressen den dienst van het openbaar Lager onderwijs verlaten op jeugdigen leef tijd, zoodat zy wel haar pensioen korting I storten, maar geen pensioen ontvangen, 2o. doordat de moraliteit denStaat verbiedt, las ten te leggen op schouders, die zich tot het behoorlijk dragen da; .van incompetent moe ten verklaren, 3o. doordat het eigenbelang van don Staat medebrengt, diensten alleen te vorderen van hen, dio den gevorderden dienst behoorlijk kunnen pnesteeren. Het getal scholen met den Bijbel bedroog op 1 Januari 600 met 90 139 leerlingen. Van (loze 609 scholen zyn er 150 aan gesloten bij de Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs, waarvan er 138 worden gesubsideerd, tot oen bedrag van f7150. Door de Vereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs worden 80 scholen gesubsi dieerd tot een bedrug van f1425, terwijl er 307 scholen bij den Schoolraad en 67 by de Vereeniging voor C'hr. vakonderwijs zijn aan gesloten. Deze 609 scholen vertegenwoordigen oen waarde van f6000 000, wijl de gemiddelde prijs nor school op ongeveer f10 000 kan gesteld worden. Voor do 96 130 leerlingen, die de scholen bezoeken, wordt jaarlijks (berekend tegen f20 min f5 aan Riiks-subsidie f 15 per kind) ongeveer 11 442 000 door de ouders en belangstellenden in de school met den Bijbel vrijwillig te zumen gebracht. Hot Rijkssub sidie bedraagt ongeveer f481000. Het aantal hulponderwijzers en hulnon- derwyzeressen bedroeg 1582, tegen 1491 op 1 Januari '1807. In 1897 hebben 138 kweekelingen do on- derwyzersacte verkregen* tegen 00 in bet vorige jaar. Het aantal kweekelingen bedraagt dit jaar 1223, logon 1157 in 1807. Op I Januari 1808 waren aan 142 scholen ("tegen 187 in 1807) 148 onderwijzers (tegen 202 in 1897) minder, dan by Kon. besluit van 18 April 1800, gevorderd worden. By volledige toepassing der wet op het L. O. zouden er nu 176 (tegen 245 in bet vorige jaar) te min zijn. looven niet anders, dan dat u de krankzinnige bloedverwante van den Vorst zijt. Er is zelfs een dokter uit Rusland overgekomen, die de noodige stukken onderteekend heeft, zoodat niemand aan uw waanzin kan twijfelen. Onder geleide van mij en dien arts zult u uw reis volbrengen. Die dokter wordt dus door Vorst Rada- noff omgekocht! riep Olaria uit. Hij is een schurk I Oneen, neen, mevrouw de gravin, ant woordde de bediende van den Vorst. De krank zinnigendokter handelt in het volste ver trouwen. Maar dat is toch niet mogelijkhernam Olaria. Hoe kan hij iemand voor krankzin nig verklaren, die hij zelfs niet eens gezien heeft Vorst Radunoff heeft gezegd, dat u krnnk- zinng waart en wat in Rusland door eer. Vorst gezegd is, wordt altijd geloofd, zeide de oude man ernstig. In elk geval, mevrouw de gravin moet naar Wilna vertrekken. Maar een gravin De I'ersignv is in Duitsch land even geloofwaardig als een Vorst Radanofl' in Rusland, zeide Olaria langzaam. Wanneer ik een stukje papier, inkt en pen neem cn ik schrijf, dat aan den bediende van Vorst Radanolf een som geld moet uitbetaald worden, don zal men aan de Rijksbank te München geen oogen- t>lik aarzelen om dat. bedrag uit te betalen. Komaan, breng mij papier en zeg zelf maar welk bedrug ik er op moot schrijven. De oude man glimlachte. Het doet mij leed, dat ik mevrouw de gravin weder ongehoorzaam moet zijn. Een dienaar van Vorst Radanotf raag van niemand geld aannemen, dan van zijn meester. Olaria beet zich spijtig op de lippen en hernam Maar ik kan het bedrag zóo hoog maken, dat gij geen meester meer behoeft te erkennen dat gij onbezorgd leven kunt. Mevrouw de gravin, ik ben een Rus en ik weet, dat. ik ontrouw aan mijn meester in de steppen van Siberië zou boeten. Doch wanneer gij niet naar Rusland te rugkeert, dan kan do Vorst toch niets tegen u doen. Ik moet terugkeeren. Omdat ik wil rusten op hetzelfde kerkhof waar mijn geliefde vrouw rust. Olaria zag wel in, dat zij dezen man niet met schitterende aanbiedingen zou kunnen ver leiden aan zijn meester ontrouw te worden. Zij onderwierp zich daarom aan baar lol en vestigde al haar hoop on het eerste gesprek, dat zij met den Vorst zou nebben. Laat het diner opdienen, verzocht zij den bediende. Deze boog en verwijderde zich terstond om dit bevel op te volgen. Nog denzelfden avond werd dc krankzinnigen- arts uit Rusland aan Olaria voorgesteld. Olaria zeide U weet, dat ik niet krankziunig on ook geen bloedverwante van Vorst Rndenofi ben Zeker, zeker, mevrouw de gravin, ant woordde de arts, muur ik hoop toch, dat u my niet zult noodzaken verdoovingsniiddolen of andere dwangmaatregelen aan te wenden. Olariu kwam tot de overtuiging, dat alleen een gelukkig toeval haar redden kon. Haar hart brak wanneer zij aan de kleine Angola en aan Max ducht. Zij was echter aan willekeur overgeleverd en kon zioh daar voorloopig niet tegen ver zetten. Jn een spoorwegcoupé van een sneltrein, dio zich in oostelijke richting over het vlakke land van Rusland voortspoedde, zat Olaria mot haar beide bewakers, den bediende en den arts. Tot aan het grensstution had men haar in bedwelmenden toestand gehouden, maar eenmaal binnen de grenzen van het Russisch" rijk, waren dio zorgsmaatregelon overbodig, want hier was zij geheel in dc macht van den Vorst. Olaria was zeer kalm en gelaten, zij had tegen haar beide bewakers gezegd, dat zy niets voor zichzelf vreesde en er vast op rekende, dut zij den Vorst wel tot inkeer zou brongen. Haar gedachten hielden zich intusschen onafgebroken bezig met het ontwerpen van ontvlucht,ingsplun- nen. Het kookte en bruisehte in de hersens der beklagenswaardige jonge vrouw cn ter.vyl zy in de kussens der spoorwegcoupé achterover leunde, %lopte haar hurt met bijna hoorbare Blagen en jaagden haar polsen met koortsachtige snelheid. &y wilde aan het eerstvolgende stat ion onder het eenc of ander voorwendsel de coupé ver laten, haar geleiders hij de politie aanklagen als nihilisten en zichzelf ook laten arresteeren, alleen om haur indentiteit te kunnen bewijzen en haar vrijheid te herwinnen. (Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1