Stadsnieuws. Hoofdofficier voor het Reservekader. Model der kennisgeving, De ondergeteekende (a) wonende te (ft) heeft do eer, ter kennis te brengen van den Hoofdofficier voor het Reservekader, dat hij aan het in 1S98 te houden examen voor toelating tot een vrijwillige verbintenis bij het Reserve- personeel der landmacht, bij de infanterie (of artillerie) wenscht deel te nemen en dat examen zoo mogelijk te (c)wenscht af te leggen. (d) 00 J (a) Naam tn voornamen van den adspirant. (ft) Naam der plaats van inwoning van den adspirant (gemeente, straat en nummer). (c) Naam der plaats waar de adspirant examen wenscht af te leggen. (rf) Dagteekening en jaartal, (e) Handteekering van den adspirant. NB. Bij deze kennisgeving behooren te worden overgelegd 1". Een extraet uit het geboorte-register of een ander authentiek stuk. waaruit de leeftijd van den udspirant blijkt 2°. C.q. de stukken, op grond waarvan aan spraak wordt gemaakt op gedeeltelijke vrijstel ling van het programma van examen, bedoeld bij artikel 10 van het Kon.-besluit van 21 Mei 1897, No. 44. De Minister van Financiën heeft beslist, dat het overlijden van een belastingplichtige voor de belasting over het loopende jaar geen verandering ten gevolge heeft. Wordt «ie woning van den overledene ont ruimd, en nemen de achtergebleven leden van diens gezin binnen zes weken een ander perceel in gebruik, dan geldt art. 38, 2de lid dei- wet. Vervanging van dienstboden door lager belastbare geeft geen aanspraak op ontheffing. Het vorenstaande is uiet van toepassing, wanneer de woning van een oveilenen belas tingplichtige wordt ontruimd, en de achterge bleven leden van diens gezin verschillende wo ningen betrekken. Art. 2 der Patentwet behelsde de bepaling dat de gepatenteerde bevoegd was zijn be drijf uit te oefenen overal en allerwege waar hij zulks zou mogen verkiezen. Sedert, die wet door die op de Bedrijfsbe lasting vervangen is, hebben verscheide Ge meentebesturen zich beperkingen veroorloofd wal de uitoefening van het bedrijf betreft. Zoo heeft het Gemeentebestuur van Marken verboden het te koop aanbieden van waren aan de huizen, en op de overtreding daar van den straf gesteld van f25 boete of 6 dagen hechtenis. Een volkomen bona fide koopman in manu facturen uit Monnikendam heelt thans wegens overtreding van dat verbod terechtgestaan. Hoogstwaarschijnlijk zal deze zaak, waar achter een zeer gewichtig beginsel ligt (na melijk de al of niet bevoegdheid der Ge meentebesturen om den hanuel aan banden te leggen) drie instanties doorloopen. Voor den beklaagden treedt op rnr. J. A. Levy. Bij liet Departement van Waterstaat is in bewerking een wetsonderwerp tot wijzi- gin.., van eenige bepalingen der Arbeidswet. Tot die wijzigingen zullen ook belmoren de bestaande bepalingen, die toelaten kinderen vari 12 jaar gedurende elf uren per dag in fabrieken en werkplaatsen te laten werken. Hoogstwaarschijnlijk zal worden voorge steld worden, den leeftijd van 12 in 43 jaar te veranderen. De Minister van Biunenlandsche zaken, ge let op de artt. 11 en 12 der Wet op het Hooger onderwijs, noodigt hen, die zich in 1898 aan een der bij genoemde wetsartikelen vermelde examens wenschen te onderwerpen, uit, daarvan vóór 1 April 1898 te doen blijken aan den inspecteur der Gymnasia te 's-Gra- venhage, met opgave van hun woonplaats en van de faculteit waarvoor zij het getuig schrift verlangen, en met vermelding of zij leerlingen zijn der zesde klasse van een Gym nasium en of zij aan het eind-examen van een der Gymnasia dan wel aan het examen voor een Staatscommissie wenschen deel te nemen. Volgens een missive, door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Gedeputeerde Staten van de verschillende provinciën ge zonden, zal het jaarlijksch verslag omtrent het Armwezen een aanzienlijke verandering ondergaan en is orn die reden aan de Ge meente- en de Armbesturen het verzoek ge zonden, lot deze belangrijke herziening te willen medewerken. Over 1898 zal het verslag voor de eerste maal volgens het nieuwe systeem worden ingericht. De verschillende Armbesturen zullen moeten opgeven het getal doorloopende en tijdelijk bedeelden en dip welke minder dan 2 jaar in het hedeelingsgebied woon achtig zijn. Ook moet worden opgegeven de Jeeftyd der bedeelden en welken onderstand zy genieten, hetzij in nalura, geld of genees kundige hulp, en de oorzaak van hun ar moede, zuoals: werkloosheid, ziekte, drank misbruik, enz. Bij de vele vragen die beantwoord moeten worden, staat het vast dat de verslagen om trent het Armwezen een aardig dik boekdeel zullen vormen. Tot dusver moest alleen worden opgegeven het getal bedeelden, gezinnen en de uitga ven en inkomsten van collecten. Het Provinciaal-blad van Utrecht doet mededeeling aan de Gemeentebesturen in de provincie van het bij de wis- en natuurkun dige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen ingewonnen rapport met betrekking tot de plaatsing van bliksemaf leiders op torens, enz. Conclusie van het rapport is, dat het aan brengen van bliksemafleiders in het alge meen wel aan te bevelen is, doch dat nauw lettende zorg moet gedragen worden voor goede plaatsing en regelmutig onderzoek, daar anders voor belendende gebouwen groot ge vaar kan ontslaan. Hetzelfde blad bevat een aanschrijving aan de Burgemeesters in deze provincie, waar bij de aandacht wordt gevestigd op het ge- wenschte der nauwkeurige naleving van het Reglement op de keuring van dekhengsten. De Dinsdag opnieuw vasigeslelde Kiezers lijst voor 1898 bevat de namen van 1438 kiezers voor de Tweede Kamer der Platen- Generaal, 1429 voor de Provinciale Staten en 1337 voor den Gemeenteraad, onderschei denlijk dus 208, 208 en 117 minder dan in 1897. In 1896 was het aantal kiezers 845. De oudste kiezer werd geboren 25 Juli 1805, de jongste 12 Mei 18/3. Is voor een deel dit geringer aantal toe te schrijven aan de veranderde wet op het Personeel, waardoor een vrij groot aantal belastingkiezers werd afgevoerd, voor oen ander deel hebben zeer velen, niettegenstaan de de herhaalde waarschuwingen, hun be lasting niet op tijd betaald, terwijl vele loon- kiezers opzettelijk verzuimden hun aanspraak op het. kiesrecht te doen gelden. Men zie intusschen de Kennisgeving aan het hoofd v.n dit blad. Bij de Maandag hier gehouden Halfvas ten-paardenmarkt waren aangevoerd 330 paarden, 00 hitten en 10 veulens. Men besteedde voor paarden van f70 tot f500, voor hitten van f<30 tot f150, voor veulens van f90 tot f180. Hoewel slechts zeer enkele buitenlandsche kooplieden ter markt waren gekomen, was de liandel redelijk vlug. De geweldige storm, welke hedennacht rond 1 uur het hevigst om deze gemeente woedde, heeft voorzoover men ons berichtte geen aanzienlijke schade veroorzaakt. De heer H. E. Hoekstra, adjunct-ingenieur bij de H. IJ. S. M., wordt met ingang van 1 Mei van hier overgeplaatst naar Nijmegen. Van de best ingelichte zijde ontvangen wij het verzoek om, als besliste tegenspraak van hetgeen men ons in ons vorig nummer dienaangaande deed schrijven, mede te deel en, dat de plannen voor de verandering van Beek ensteipj," in een villa-park eerstin den loop van dezen zomer zullen worden vastge steld. De bouw van een nieuw Museum voor de Oudheidkundige vereeniging »Fléhité" is thans verzekerd, doordien enkele leden de daar voor ontworpen geldleening zelfs overteeken- den. Het gebouw komt op de zelfde plaats, de hoofdingang aan de Singelzijde. Weldra zal worden begonnen met de uit voering der werken, die zijn opgedragen aan architect Kroes. Hoe jeugdig de werkliedenvereniging „On derlinge Hulp" ook uioge zijn, de uitslag van haar werking waB, evenals de drie vorige jaren, ook in 1897 zegenrijk voor haar leden. Niet minder dan 54 leden konden dit boekjaar door onderling samenwerken tijdens 167 ziekte-weken met f858.92 gesteund worden, waarvan de veree niging de zichtbare vruchten kon waarnemen. Menig werkman, die het bewustzijn in zich om droeg, voor zich zelf in den grootsten nood te kunnen zorgen tijdens ziekte of verwonding, door zich als lid van O. H. te hebben doen inschrijven, mocht voor zich zelf de voldoening smaken, geen armlastige te zijn geworden en alzoo na zijn soms ernstige ziekte, nog fier het hoofd te kunnen opheffen. Het Bestuur vergaderde in den loop van dit boekjaar zeven maal en menige zaak werd tot klaarheid gebracht in het belang der vereeni ging. Zoo werd onder meer in de vergndering van 4 Mei 1897 besloten, uit het Bestuur een commissie van twee leden aan te wijzen, die tij dens ziekte der leden dezen zou bezoeken, waar door de voeling met de leden werd onderhonden, betgeen bevredigende uitkomsten gaf. In de gewaardeerde medewerking van alle heelmeesters en geneesheeren hier ter stede mocht de Vereeniging zich andermaal verheugen en het Bestuur meent aan allen, die den kern der werk lieden een goed hart toedragen, de Vereeniging „Onderlinge Hulp»', te mogen bly ven aanbevelen. Maandagavond is in Beltmie een vergadering gehouden door de Besturen der timmerlieden- vereeniging „Streven naar verbetering", van de scbildersgezellen-vcreeniging „Door eendracht sterk" en van de plaatselijke afdeelingen van „l'atricnonium" en den „Roorascb Katholieken Volksbond" ter bespreking van een adres aan den Gemeenteraad om in de bestekken voor uit te voeren Gemeentewerken bepalingen te doen opnemen ten aanzien van minimum-loon en maxi malen arbeidsduur. Ten aanzien van den arbeidstijd kon men niet tot overeenstemming geraken en bij meer derheid van stemmen werd besloten, aan den Raad te verzoeken al9 minimumloon te bepalen het thans hier geldende hoogste uurloon van 16 cent en te berichten, dat de wenschelijkheid der invoering van maximalen arbeidsduur zeer sterk wordt gevoeld. Vanwege de timmerlieden-vereeniging die, zooals men weet, steeds voor een minimumloon van 18 cent heeft geijverd met invoering van een maximalen werktijd van 11 uren per dag werd tegen dit ontwerp-adres bezwaar ingebracht, doch de meerderheid legde zich daarbij neder. Wij vernemen echter, dat eenige lenen van „Streven naar verbetering" het ernstig voorne men hebben, den Gemeenteraad te verzoeken den elf urigen arbeidsdag als maximum aan te nemen en in het daartoe strekkend adres de gronden daarvoor aan den Raad kenbaar te ma ken en niet zich te bepalen tot bet bloot uit spreken van de wenschelijkheid der invoering van een maximalen arbeidsduur. Zondag speelde het tweede elftal van de Hilversumsche Voetbalclub tegen het tweede elftal van «Quick", uit Amersfoort, op het terrein aan den Leusderweg. «Quick" won met 3 0. De voetbalclub der onderofficieren van het 5e regiment «Wilbelmina' speelde dien dag tegen «F. C. I." te Hilversum en verloor met 35. De «Royal hand-bell ringers" hebben gis termiddag zoowel als gisteravond een stamp volle zaal gehad, in 't geheel een goede 1000 personen, die alras zeer enthusiast waren en dan ook menige «extra" wisten te verkrijgen. Nieuw waren de nummers op de slede bellen en het dulciphonium. De Sport-avond die gisteravond in De Arend zou gegeyen worden, is blijkens advertentie in dit nummer uitgesteld tot Woensdag 30 dezer. Nog genieten wij vnn den heerlijken avond, Amersfoort geschonken door de dames Heymann nog trilt iedere zenuw van verrukking bij de herinnering aan die klankvolle stem, aan die eeuig mooie, goddelijke klaviervoordracht en weer wacht het beschaafd publiek iets goeds, iets schoons: een innige samenvoeging van mu ziek en dichtkunst, de uitvoering van „Das Pa radies und die Peri". Dit fraaie werk is oor spronkelijk een Engelsch gedicht van Thomas Moore en maakt een deel uit van zijn groot dichtwerk „Lulla Rookh", eeu samenvoeging van de lieflijkste Oosterache sagen. Deze poëtische uiting van een week gemoed en fijnen smaak is in een muzikaal kleed gehuld door Robert Schumann, waardoor het meestal in het Duitsch ten gehoore wordt gebracht. Echter zou men het evengoed in het Hollandsch knnnen uitvoeren, daar dr. J. P. lieve er een metrische vertaling van geleverd heeft, die zich in woordvoeging en klemtoon geheel naar den muzikalen vorm voegt en aldus weder blijken geeft van deu rijkdom onzer moedertaal. De tekst, waarbij de componist nog eenige lieflijke koren van houri's, peri's en nijlgeesten heeft ingelascht, bevat het verhaal van een Peri, die weder tot Allah's troon tracht te naderen. De Peri's zijn lieflijke geesten der lucht, die, hoe wel niet zoo verdorven als de Gevallen Engelen uit de Bijbelsche overlevering, eveneens wegen9 een misstap voor goed uit het Parijsche ver bannen zijn. Een dezer Peri's, treurende om baar verbanning, hoort uit Engelenmond de belofte „Die, uit der Peri boos geslacht, Zij alle zonde en schuld vergeven, Die hier het kostbaarst offer bracht Haar offer is het hartebloed van een jongeling, die den heldendood sterft voor de vrijheid van zijn land doch, hoe rijk deze gave ook zijn moge, de Engel wijst haar af en eischt iets meer kostbaars. Ook het tweede geschenk, de laatste zucht eener maagd die sterft om bet lijden van haar bruidegom te verlichten, vindt geen genade in Allah'r oogen, doeh eindelijk ontsluit zich Eden's poort voor haar derde offer, den traan ontweid aan bet oog eener berouwvolle zonda res. Is het reeds moeilijk, met dit dorre uittrek sel een denkbeeld te geven van het gevoelvolle gedicht, totaal onmogelijk is het, hier in het kortde muzikale schepping van Schumann te be handelen. Ieder die het werk gehoord heeft, zal ten volle beamen: „In het gedibht is louter muziek, in de compositie zuivere-poëzie. De Zaogvereeniging van „Toonkunst", die onder leiding van den heer M. W. Petri zich meermalen met succes aan grooie werken ge waagd heeft, zal de hier besproken compositie Dinsdag a.s. ten gehoore brengen. Het koor zal bij deze uitvoering, behalve den zoo gewaardcer- den steun van de voortrcflijke uocompagna- trice mej. M. E. van Drie), ook de welwillende medewerking genieten van de dames D. van Heemskcrck (sporonn) en Marie Vermaes (alt) en van de heeren A. van der Stap (bariton) en Frans Andreoli (tenor). Laatstgenoemde was, de eerste drie zijn leer lingen van den alom bekenden heer Arnold Spoel aan de Koninklijke Muziekschool te's-Gra- venhage. En zelfs waar solopartijen voor tweede stemmen voorkomen, zijn deze in handen van dames of de heeren gesteld, die in de muzikale kringen van Utrecht en Amersfoort reeds lang OnXSd91die ««oei heef., .oor Ong( twijieiti p (|er tonen en voor SfmuSder poMe, opgun nrmr ,leo tempel te S genieten hete™ <ta .neneoh in waarheid nl» genot geboden is. Naar ons uit Roede bron .vor.lt meege deeld, Iiopen de ouderwijzers der titlehoog- ste klassen van de openbare Lagere school aan de Beekstraat (hoofd de heer Jvan der Horst) met hun gezamenlijke leerlingen bin nenkort een kinder-canUite op te tegen entree ten voordoele van een lietda- dig of nuttig doel. Tot 2e luitenant bij de dd. Schutterij hier is benoemd de heer j. A. T. H. I'. van Rijs wijk de Jong. Kapitein-kwartiermeester W. Woudstra, van het 3e regiment vesting-artillerie, wordt 20 Mei op zijn overgeplaatst naar het le regi ment huzaren hier. Bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd tot majoor-commandant van liet 5e bataljon te Utrecht de kapitein H. A. Ie Bron de Vexela, van het regiment grenadiers en ja gers en tot kapitein-commandant van de 2e compagnie 2e bataljon hier de le luitenant F. H. Boissevain, van het 7e regiment in fanterie. Luitenant P. M. Oversluys, van het 5e regiment infanterie hier, wordt definitief overgeplaatst hij de Militaire verkenningen te 's-Gravcnhage. Den milicien-kok W.. van het 1e bataljon 5e regiment infanterie, overkwam Dins dag bet ongeluk, zich bij bet speksnijden drie vingers der linkerhand bijna geheel af te snijden. Kijkend naar een paai- bijkoks, die stoeiden, zag hij niet naar zijn mes en bracht zich zóo de ernstige verwonding toe, die in het Militair hospitaal verbonden werd. De wegwerker W. van der K., uit Baarn, is Maandagavond omstreeks half tien tussclien de Gedenknaald en den Melmweg door een trein gegrepen en letterlijk vcrmorseld. Hij wilde voor een goederentrein uitwij ken, toen hij door den personentrein, van tegengestelde richting komende, werd mede- gesleurd, Zijn hai'dhoorendheid verklaart misschien het ongeluk. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Hoevelaken is benoemd mej. Dekkers, te Klundert. Door den beer II. Homoet, lid van den Gemeenteraad van Scherpenzeel. is bij Ge deputeerde Staten van Gelderland aange drongen op vernietiging der in de Raads vergadering van 12 Maart genomen besluiten, waaronder vaststelling van verschillende ko hieren, en wel op grond dat, bij afwezigheid van den Burgemeester, niet dc oudste Wet houder, maar de jongste presideerde, hetgeen in strijd is met art. 77 der Gemeentewet. De heer Homoet heeft reeds in die ver gadering tegen deze onwettige handeling ten zeerste geprotesteerd. Luistert nooit naar lastertaalwant is ze niet waar, dan loopt ge gevaar om bedrogen te worden; is ze liet wel, dan zoudt ge men- schen kunnen haten, die niet waard zijn lat men aan hen denkt. Montesquieu. RECLAMES. Van 45 regels f L25elke regel meer f 0.25. De beproevingen eener werkmansvrouw. De waarheid die vreemder ia dan het verdichtsel kan zich dikwijle te midden der bedrijvigheid eener drukke stad bevinden en bet. lot eener werkmans vrouw, welke zich bekommert om de noodzakelijk heid eenc nauwkeurige aandacht te geven aan hare plichten in het huishouden en evenwel worstelende met het ellendig gevoel dat zij niet in staat is haar lot to drogen, is niet gelukkig; datis evenwel dikwijls het geval en geeft een bewijs van kloekmoedigheid en te weinig begrepene volharding Mejuffrouw Joanna Wood is de vrouw eens siuids wonende no. 35, Short-street te Carbrook in Shef field. Voor zeven "jaren was zij eene jonge vrouw die gezond en gelukkig was. Evenwel na de ge boorte vnn haar eerste kind heeft zij kou gevat. Een onUteking was er het gevolg van en liet haar in een vreeseljjken toestand van verzwakking en machteloosheid die haar geslacht eigen is. Dit was een harde beproeving voor haar en hare vrienden ge durende een reeks van jaren, maar haar geschiedenis zal mis schien beter door haar eigen woorden ver- i told worden -W"r "mie ktnd werd'treurii' ii "1- n<$! d«delvjk gevoelen. Ik ik ann de tnri, p i1*'» S nieUf|chen zeiden.dat - ■*- Eemge m«ind™ geltdc», .00 gu.g MejuBVou»

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2