Binnenland. Ingezonden. Damast-Zijde 65 cent So luitenant bij de infanterie O. I. L. be noemde sergeant C. J. van Roosendaal, van hel 5e regiment infanterie, is te Harderwijk als zoodanig becedigd en in functie gesteld. Reserve-sergeant 1 J. Dermout, van liet 5e regiment infanterie, heeft met gunstig gevolg afgelegd hot examen voor Vaandrig en is ter benoeming t.ls zoodanig voorge dragen. Rij de veld bataljons van bet 5e regiment infanterie zijn voor het tijdvak van 25 Augustus tot 17 September in dienst onge roepen de miliciens der lichtingen 1894 en 1895de miliciens der lichting 1895 behooren- dc tot de 5e batterij Ie regiment veld-artil- worden opgeroepen voor liet tijdvak van 25 tot 2ü September, die van de 6e batterij voor het tijdvak van 7 Juni tot 9 Juli. Opgeroepen zijn nog: voor den tijd van 25 dagen de miliciens der lichting 1895 be- hooreiide tot het regiment grenadiers en ja gers. het 4e en iiet 7e regiment infanterie en die der lichtingen 1894 en 1895 van de overige regimenten infanterie gedurende 35 dagende miliciens der lichting 1895 behoor- rende lot de Hospitaal- compagnieën, de be reden artillerie en de genietroepen, bene vens die der lichting 1896 van de onbere den artillerie en haar dienstvakken. Belanghebbenden worden er wel opmerk zaam op gemaakt, dat de politie alle honden opvangt die niet van de belastingpenning 1808 zijn voorzien. Onder leiding van generaal-majoor A. Kool, chef van den Geneiulen staf, zullen van 20 tot 28 Mei slulbofeningen worden gehouden tusschen Amersfoort en Hilversum. Daaraan zullen deelnemenkolonel R. J. van Moock, luitenunt-kouonel H. P. Staal, majoors F. II. A. Sabron en F. N. Thiange en kapiteins IJ. A. Neeteson, D. L. Hoog kamer. X. Bosboom, C. I). de Roon. H. Kersptr, W. F. Pup en W. Vosinaer, allen van den Genenden staf, benevens kapitein F. Dell en luitenants II. Croockewit, A. G. Maris en J. YV. van Visvliet, werkzaam onder de be velen van den chef van den Generalen staf. Blijkens advertentie in dit nummer is het Lockliorstei' boseh dezen zomer niet toeganke lijk voor het publiek. Hopen we, dat deze maatregel verband houdt met de Huldigingsfeesten en de eige naar zijn heerlijk boseh sluit vóór het wordt geruïneerd door hen. die meenen dat zij er vrijelijk sparregroeri mogen plukken, zoodal dan ten volgende jaregroot en klein Amersfoort ziel) weer naar hartelust kan vermaken in de lommerrijke dreven. Ten einde het te kort in de Gemeentekas te herstellen, besloot de Gemeenteraad van Baarn aan Gedeputeerde Staten machtiging te vragen om den lloofdelijken omslag van ril»ooi) op I'201)00 te brengen. Vragen staat vrij. Nu de grondeigenaren te Hein nes genegen blijken, toe te geven aan het verlangen der pachters, zullen spoedig alle polderlanden aan den man zijn gebracht. Men spreekt ervan, dat in deze week drie verhuringen gehouden zullen worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal de lijn Utrecht Haam reeds 1 Juni worden geopend. De Centraal 'pakt de exploitatie flink aan. Niet minder dan 16 treinen zullen in beide richtingen loopen. Daardoor zullen Baarn en Soest niet alleen liet voordeel genieten van een veel beter en vlugger gemeenschap met I.ien Haag, Rotterdam en de Zuidelijke pro vinciën, en daardoor met Londen, Brussel en Parijs, maar ook zullen, nog meer dau voor been, de stedelingen uit den omtrek uitspan ning g.-uin zoeken in de sohoone omstreken dier gemeenten. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen een wetsvoorstel, strekkende om de Regeering te machtigen tot het uitgeven in Juli a. s. van "en 3 pCt. lecning van omstreeks 45 millioon. ter versterking van de Indische geldmiddelen. Hot ontwerp van wet tot afschaffing der plaatsvervanging en niiinmerverwisseling bij do militie zal Dinsdag 3 Mei door de Tweede Kamer worden in bshandePng genomen. De uitreiking van de besohrïjvingsbiljellen der belasting op Bed rij fs- en andere inkom sten over het dienstjaar 1898/99 zal aanvan gen don 6 Mei a. s. en de aanslagregeling moet 1 October d. a. v. ten einde zijn ge bracht. De Hooge Raad der Nederlanden deed Donderdag uitspraak in de zaak van den landbouwer te Ede, die van den Burgemees ter van Rheden schadevergoeding eisehte wegens het doen afmaken van een aan eischer toebehoorende koe, op grond dat deze hoorn- woest en voor de publieke veiligheid gevaar lijk was. Het cassatieberoep van den landbouwer werd verworpen en mitsdien werden de be slissingen van kantonrechter en rechtbank te Arnhem gehandhaafd, waarbij de vorde ring weid afgewezen o. a. op grond hiervan dat een actie uit onrechtmatige daad niet kan geboren worden naar aanleiding van een publiek-rechtelijke handeling. Naar aanleiding van de e.uriense beslissing van den Hoogen Raad, dat in liet wetsvoor schrift: «niemand mag onderwijs geven zon der akte van bevoegdheid," men te lezen heeft wieder" mits het onderwijs maar niet aan kinderen (zonder eenige aanduiding van leeftijdsgrens) gegeven wordt, schrijft het Schoolblad Voorwaar een gewichtige en in ons oog ook zonderlinge beslissing. Gewichtig omdat, naar hetgeen er van mede gedeeld wordt, de beslissing dan niet alleen voor Lager, maar ook voor Middelbaar on derwijs geldt, en behalve voor huisonderwijs met evenveel recht voor schoolonderwijs. De waarde van de akten van bevoegdheid is hierdoor niet onbelangrijk gedaaldvoor scholen voor volwassenen, voor cursussen voor mannen en vrouwen in »Ons Huis" en der gelijke inrichtingen enz. zal men geen akten meer behoeven, en het vragen van vrijstel ling van liet bezit der akten, vóór degenen die zonder betaling onderwijs aan volwasse nen willen geven, waartoe art. 6 der Wet op het Lager- en art. 5 van die op het Mid delbaar onderwijs gelegenheid geven, is voor taan onnoodig. Zonderling is echter de gevallen beslissing niet minder, vooreerst omdat zij geheel af wijkt van wat tot nu als regel gold en dan omdat voortaan de rechter in elk voorkomend geval z.J moeten beslissen, of de leerlingen al of niet «kinderen" zijn. Vooral echter is de beslissing zonderling, omdat deze als de bedoeling van de wet aanneemt, dat als een «huisvader" zelf' iets leereu wil (bijv. een taal waarvan hij tot nu toe niets kent) hij «vrij» in de keus van een onderwijzer moet zijn, d. i. dat hij daarvoor ook iemand zonder akte van bevoegdheid moet kunnen kiezen doch als diezelfde vader voor zijn kind iemand moet uitzoeken om het lezen en schrijven te leoren, hij niet vrij" in zijn keus mag zijn, maar zich alleen tot een onderwijzer met een akte mag wenden Een paar grappenmakers, vrijwilligers te 's-Hertogenbosch in garnizoen, hadden eeni- gen recruten weten wijs te maken dat de pluim, bestemd om de kepie tot sieraad te verstrekken, bestemd was om er de voorbe reidende werkzaamheden voor bet baardsche ren mee te verrichten, en zoo kwam 't. dat de korporaal van de week dezer dagen eeni ge dier pluimenlife^cheerkwasijes zag dienst doen. t Gevolg van een en nnjler w is, dat nu ook de grapptfltluikeiide vrijwilligers zeer waarschijnlijk, zij't dan ook op andere ma nier, zullen wbrden ingezeept. Te Schoontftjke zijn in ondertrouw opge nomen een jongeling van 71 en een jonge- (locliter van 70 jaar. Veertig jaar geleden raakte hun engage-» ment, dat 8 jaar had geduurd, af en béiden bleven ongetrouwd. Maar nu Donderdag* aanslaande hopen de oudjes tocli nog onder zeiUte gaan Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij u plaatsing voor het volgende in uw eerstvolgend nummer. liet doel, dat wij beoogende gezamen lijke leerlingen der hoogste drie klassen, 129 in getal) in de gelegenheid te stellen vun de opbrengst eener zanguitvoering een reisje naar Artis te laten maken, zijn wij, dank de vrijgevigheid der ingezeten, dicht nabij gekomen. Bijna nergens werd de lijst, waarmede wij rondgingen, ongeteekend teruggegeven ook hierin toont Amersfoort vee! voor 't onder wijs over te hebben. Nog slechts een klein bedrag ontbreekt aan de noodige gelden. leder begrijpt echter, dat wij alle kinder vrienden onmogelijk konden nagaan, en daar tot per Meter al oude zwarte, witte en gekleurde llenncberg-ZIjde vun :i.ï cent tot fl i.i.'t per Motor efh n, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 2-10 verschillende quali- teilen en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco on vrij van Invoerrechten In huts. Stalen ommegaand. Dubbel briefport*» naar Zwitserland. door misschien enkelen onbewust passeerden, die óok wel hadden willen bijdragen. Aan hen verzoeken wij vriendelijk, de verlangde kaarten bij de hoerenG. J. Slothouwer of L. van Achterberg!» (Varkenmarkt,te willen opgeven, et' ze te nemen Woensdag avond a.s. bij den ingang der zaal, waar wij hopen, dat, zoo mogelijk alle inteekenaren tegenwoordig zullen zijn. U dunkend voor de plaatsruimte, verblij ven wij, Uio dw. j. van der HORST. O. AKKERMAN. F. FABER. H. C. den HARTOG. Geachte Reductie, Hoewel bet niet mijne gewoonte is, op te komen tegen door mij minder juist geachte verslagen van vergaderingen, zoudt u mij dit maal, om het belang der zaak, toch verplich ten met een kleine rectificatie van hetgeen u mij laat zeggen in uw verslag van de be handeling van liet Zuiderzee-vraagstuk, Vrij dagavond 15 April 1. I. in Amicitia. Ik heb mij n. I. niet uitgelaten over liet vraagstuk der droogmaking, om de eenvou dige'reden, dat ik mij daartoe niet bevoogd acht. Daar de plannen van de Starts-commissie en de Zuiderzee-vereeuiging mij niet geheel onbekend zijn, ducht ik van de droogmaking dan ook geen gevaar voor de scheepvaart op Amersfoort, en vind het daarom onnoodig om in le gaan op hetgeen de heer Beekman alzoo mededeelde. Wel heb ik mij verklaard tegen het streven van den Niitionalen Zuiderzee-bond. niet om dat ik «vernam", maar omdat ik zeker weel, (zooals ik ook dien avond verklaarde en wat trouwens blijkt uit de verspreiding in de zaal van het boekske «Een IJselmeer") dat genoemde Bond in de eerste, plarts streeft naar het leggen van den afsluitdam, afgeschei den van de droogmaking. Zooals ik heb aangetoond, beteekent dat vernietiging van de scheepvaart op Amers foort. De héfe'r Beekman, die bij zijne repliek over de kwestie heengleed, heeft bij mijn her baalde bezwaren wel gesproken over plaatse lijke belangen enz. waarin waarschijnlijk wel voorzien zal worden, maar daarmede zijn wij weinig gebaat. Bij het belang dezer zaak voor onze Ge meente zoudt u dan ook zeker een goed werk doen met opname in uwe courant van liet. advies der Kamer \an Koophandel alhier aan het Gemeentebestuur juist naar aanleiding van liet streven van genoemde Nation al en Zuiderzee-bond. Mij bij voorbaat van uwe medewerking verzekerd houdende, blijf ik met de meeste achting. Uw dw. dr., J. Gr. KLEBER, Voorzitter der K. v. K. F. alhier. Het advies dei' Kanier van Koophandel alliic vastgesteld in haar openluirc vergadering van November 1897, naar aauleidiug van door den Nat. Zuiderzee-bond gestelde vragen omtrent de voor- dceleii eoner afsluiting van de Zuiderzee, fgnchei- de h van de droog making, luidde als volgt: Zij (de Kamer) heelt getracht tot zoo nauwkeu rig mogelijke gegevens to komen omtrent do be vaarbaarheid van den mond der Iiein. Daar echter taan den mond der Eein $001)0 dage- lijksclie peilingen worden verricht, heeft zij totgrond- slng genomen de opname der waterhoogten, die tweemaal per dag. bij vloed en ebbe, geschiedt aan de Eembrug, met xipteckening van de windrichting en in verband daarmede de mogelijkheid of schepen a'. dan niet kuiyion binnenkomen. Bij raadpleging dezer ..gegevens, gedurende hel tijdvak van 1 Angus tus 1895 tot 81 Juli 1897, waarvan een nauwkeurige slaat in haar bezit is, en tevens van het verslag van het Eemcollege, is haar gebleken le. Daj vole°ns de peilingen door genoemd col lege gedaan op 2 October 1896, bij een waterstand -- A.P., de diepte ftan den mond der Eem tot op 'ongeveer 100 M. in zee bedroeg 1.36 il 1.-16 K 2e. Dat'de waterstand aan den mond der Eetu gemid deld 0.17 M. lager is dan aan de Eembrug, welk ver schil bij Westen- on Noordenwind kleiner, doelt bij Oosten- en Zuidenwind grootor is, en daav de wa terstand gedurende die twee jaren aan de Eembrug gemiddeld slechts bedroog 0.03 M.—A.l'. die aan zee dus gemiddeld slechts 0.20—A.l'. bereikte. 3e. Is haar uit do opname aan de Eembrug ge bleken dat in bet tijdvak van 1 Aug. 1895 tot 1 Aug. 1896 op slechts 246 dagen bij vlood schepen konden binnenkomen, en Uit bij ebbe op slechts 80 dagen van die 246 kou plaats hebben 119 dagen was dus geen gelegenheid om binnen te komen, terwijl in liet tijdvak van 1 Aug. 1S96 tot 31 Juli 1897 gedurende 240 dagen bjj vlood en 70 daarvan ook bij ebbe gelegenheid tot binnenkomen was en dus op 125 dagen die gelegenheid ontbrak. Uit het bovenstaande blijkt, dat eigenlijk bijna alleen bij vloed gelegenheid is tot invaren en dit bij ebbe nlléen kan plaats hebben bij hoogen stuud van hot buiienwatcr en bij opwaaing. 4e. Dat b'u con afsluiting der Zuiderzee ebbe en vloed daarin geen invloed meer uitoefenen, even min als de stand van he" buitenwater, en tevens ocue plaatselijke verhooging door opwaaien veel minder zal zijn. Het peil zni dus to allen tijde tamelijk gelijk wezen stand van liet voorgestelde IJselmeer 0.40—A.l'. zoo i men tooit veilig aannemen dat de waterstand t hoogor zul reiken dan 't gemiddelde tuusuhen ebbe en vloed dus 0.20 A 0.30A.l'. en alzoo de diepte van hot vaarwater aan den mond der Eem in zee niet moor zal zijn dan 1.16 M. ongeveer. Daar nu, behoudens enkele turlpranicu, alle circa 700 A 800 schepen die hier jaarlijks ge hu ten aan den wal komen con diepgang hebben van 1.43 A 1.72 M. (5 6 voel) zou aan die alle bet binnenkomen der Eein onmogelijk zijn geworden en dus zal het gevolg zyn van den afsluitdam „zonder meer", dal de scheepvaart op Amersfoort vernietigd wordt. Geachte Redactie, Dezer dagen vernam ik van verschillende zijden klachten over verontreiniging van het water in de rivier de Eem door de stoffen dte worden afgevoerd uit de aan die rivier gelegen verfstoffen-fabriek en werd mij daar bij to kennen gegeven, dat men vreesde dat die stollen voor de gezondheid schadelijke bestanddeel en bevatten. Ter geruststelling van bc'aiighcbbcinlod zend ik ti hierbij een rapport omtrent het onder zoek van dat water, op verzoek van Water- graaf en Heemraden van het Heemraadschap de rivier de Eem enz, gedaan in het Che misch laboratorium te Utrecht. Hel water dat onderzocht werd, was destijds vóór de fabriek verzameld, buiten voorkennis van de directie der fabriek, door den Kame raar ia tegenwoordigheid van getuigen en opgenomen in eene flesch, die behoorlijk verzegeld werd. De Secretaris- penningmeester van het Heemraadschap voornoemd, mr. J. van der LEEUW, Amersfoort, 25 April 1898. Utrecht, 30 Januari 1893. Aan den. heer Secretaris van het Heemraadschap de rivier de Eem enz. In antwoord op uw schrijven vun den 23sten November 1892 heb ik de eer U de uitkomsten mede te doelen van liet onderzoek ingesteld tot het beantwoorden der vraag of ceu mij gezonden monster water, al dun niet schadelijke stoffen bevat. Het water was troebel en rood gekleurd, welke kleur ook aan het helder bezonken water waar te nemen is. De aandacht werd vooral gevestigd op de aan wezigheid van zoodanige stoffen, welke bij de bereiding van sommige verfstoffen uit tcerpro- duelen worden gebezigd, met name metaalver bindingen. Verder werd acht gegeven op organieke stoffen, die evenzeer bij de bereiding zouden kunnen gebezigd zijn en als schadelijk voor de gezond heid mogen worden beschouwd, metname phe- nolin en aniline. Het onderzoek heeft zich niet bepaald tot het helder bezonken water alleen, maar zich ook uitgestrekt tot het bezinksel, in over weging nemende.dat het verontreinigde ook niel altijd volkomen helder wezen zal, wanneer Let voor den landbouw gebezigd of door dieren wordt gedronken. De uitkomsten zijn voor beide richtingen van negatieven aard. Bij het onderzoek op zware metalen bleken kwik. koper, lood en zink afwezig te zijneven min kon het geringste spoor van arsenicum wor den aangetoond. Dit geldt zoowel voor het helder bezonken water als voor het bezinksel; nadat, dit met ver dund zoutzuur was verwarmd en deze vloeistof opnieuw onderzocht werd. Op genoemde verontreinigingen konden daar van evenmin, ook zelfs Sporen worden gevonden. Evenmin konden door de gevoeligste reagen- tiën op aniline of op phenolin sporen van deze stollen worden aangetoond. Ten slotte werd nog nagegaan of de kleur stof die het water bevat voor een konijn scha delijk was. De drong rest van anderhalve Liter water met brood gemengd, werd aan een konijn tot voedsel gegeven. Niet- het geringste ziekte verschijnsel werd bij het dier waargenomen. Van du normaal in water voorkomende stoffen is vooral hut gehalte aan chloriden (chloorna trium of keukenzout) tamelijk belangrijk n.l. op keukenzout berekend löO milligram per Liter, wat evenwel niet noodzakelijk door den invloed der fabriek behoeft te worden veroorzaakt-, aan gezien ook de nabijheid der Zuiderzee daartoe bijdragen kan. In den loop van het onderzoek is mij der halve van de aanwezigheid van vergiftige stof fen in het water niets gebleken en meen ik op grond daarvan het water te mogen verklaren als niel. verontreinigd met zoodanige stoffen van de fabriek, die aanleiding gaf tot het onderzoek, afkomstig als schade zouden kunnen berokkenen aan mensehen, (lieren of planten voor den land bouw van beteekenis. (get.) dr. H. WEFERS BETTIN IC. Hoogleeraar ad Rijksuniversiteit. KK< LAMES. Van 1 —5 regels f 1.25 Ike regel nicer f 9.25. Veredeling van comestibles In Amerika. De kunst em comestibles te verbeteren, giuit in Amerika met reuzenschreden vooruit. Z.m worden danr b. v. tegen woordig op gepatenteerde wijze nit do haver de moest voedende bcstanddeelen getrokken, zoodat deze lniver- praeparatcn, die onder den naam „Kwaker-Oats" in den handel kom en, zelfs aan de strengste eisehen voor zieken, gcuozeiidcn en zuigelingen voldoen, voor laatstgenoemden ook in plaats van koemelk, die, zooals men weel, niet altijd en overal in goede hoedanigheid is te verkrijgen. - Du consumptie van „Kwaker-Oats" is dan ook gedurig toenemend en wel hoofdzakelijk dinirduor, dat nuk de gezonden dikwjjls liever hnverbrij gebruiken, dan koffie. De grootste consumptie is echter in Engeland en Amerika. Dc voedzaamheid van hol „Kwaker-Oats" is door voornoemde veredeling buitengewoon groot. Dooi de analyse werd zijn hoeveelheid eiwit op 10% be paald, die alzoo bijkans met die van hot vlecseh kan wedijveren cn de voedzaamheid Van allo overige graanprncparaten ■'verin-it LIEFDADIGHEID. Tot li at geven van inlichtingen aan D e p a r- I. o in e o t s li o o fd o n. YV ij k li o z o e k o r s on Be1 a n g s tolle n d e n zal het Contraul- huroau DINSDAG den 20 APRIL V middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van liet Raadhui). '/ij. die op dat uur verhinderd zijn, kunnen des Zaterdags van tien tot elf uur inlichtingen geven aan of bekomen van den ondergelee- keude, in Imt lokaal E. G2, naast het Raadhuis. Da Secretaris-Boekhouder II. PEEKLKAMP.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2