Maandag 2 Mei 1898. No. 4767. 47e Jaargang. De ziel der dingen. Stadsnieuws. PHOENIX-BROÜWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentieri 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningpadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 0. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. DK GKDEPITTEKIWE STATEN VAN UTRECHT. In aanmerking nemende, dat op den eersten Dinsdag der maand Juli 18!>8, volgens den vastgesteld en rooster zal aftreden de helft van de leden der Provinciale Staten van dit gewest Gelet op de betrekkelijke artikelen der Provinciale Wet, de Wet van 5 November ■1852 (Staatsblad n°. 107), zooals die gewij zigd is bij de Wet van 21 April 1807(Staats-* blad n°. Hl), en hun besluit van 28 Mei 1807, n". 40 (Provinciaal-blad n". 81) ge wijzigd bij dat van 3 Maart 1808. n«\ |8 (Provinciual-blad n°. 28): HERBEN BESLOTEN 1. Voor zooveel noodig aan de Burge meesters der hieronder genoemde kiesdis tricten in herinnering te brengen 1°. Dat tol dein voege als boven aftredende helft .der Provinciale Staten behooren: In liet kiesdistrict Utrecht I de heeren Mr. S. J. van Gemis. J. Duij vis en Jhr. mr. J. 15. Iluvd'ëeöoper van Matirs- seveen en Nigtevecbt. I in het kiesdistrict Utrecht II de heeron: A. W. Mees, R. Reiger en H. A. van Reuningen. In liet kiesdistrict Amersfoort de heeren: Mr. A. M. C. 11. Koek, Jhr. tiir. W. J. M. Bosch van Oud- A meliswoerd, Mr. F. D. graaf Sehimtriolpenninck on Jhr. mr. II. M. J. van Asch van Wijck. In het kiesdistrict Ameroi.een de heeren: Mr. W. II. J. baron van Heemstra, Jhr. mr. L. II. J. M. van Ascb van Wijeken G. 1). d'Aumale baron van Harden broek van Hardenbroek. In het kiesdistrict IJsoItein de hepren Mr. B. J. Lintelo baron de Geer van Jutfaas, Jhr. II. P. C. Bosch van Drakestein, 15. G. Weutink en G. van Hazendonk. In het kiesdistrict Breukclen de heeren: W. J. Donde van Troostwijk, Mr. J. M. Schout Velthuijs en J. H. de Waal Malelijt. 2". dut krachtens artikel 5 der Provinciale Wet, de periodieke verkiezingen voor leden der Provinciale Staten van dit gewest zullen moeten plaats hebben Dinsdag den 7 Juni Feuilleton. 3). slot Men voelde zich in die huiskamer heerlijk- rustig en aangenaam te moede. Blanche en ik besloten dan ook om de dienstboden maar naar bed te laten gaan, zoodat wij samen ongestoord konden opblijven zoolang wij maar wilden. Het weer was onstuimig geworden; buiten loeide de wind, die men zelfs door de gangen van het kasteel hoorde blazen, terwijl men door de reten der luiken af en toe het schijnsel der bliksem stralen kon zien de regen viel bij stroomen neer, maar in die vreedzame, gezellige kamer kon niets van dit alles ons deeren. Wij brachten eenig heerlijke uurtjes samen door, waarin wij al onze vroegere herinneringen nog eens ophaalden, uit den tijd toen we kin deren waren en naast sikander woonden, uit dat verleden, dut we samen doorleefden en dat onuitvvischbare sporen in onze harten had achter gelaten. Blanche sprak me ook van haar huwe lijk, over haar gelukkig leven aan de zijde van den man dien zij aanbad, en al pratende verga len wij te eenen male den tijd, Het was reeds lang over twaalven, toen een zonderling geluid ons plotseling verschrikt deed oprijzen. In het midden van den nacht, terwijl alles in huis in diepe rust was, was plotseling de elec- trische schel in de vestibule overgegaan. Wij snelde onmiddellijk naar hut bord om te zien wie op deze manier oin hulp bad gevraagd. Nog trilde het scholletje toen wij er bij kwamen aanstaande. II. Naar aanleiding van artikel 7 der Pro vinciale Wet te bepalen, dat voor de-e ver kiezingen de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag den 14- Juninan- slaunde en de herstemming, zoo noodig. op Vrijdag den 24 Juni daaraanvolgende. I5n worden de Burgemeesters in de voor melde kiesdistricten, ieder voor zooveel bun aangaat, verzocht, aan een en anderriebtige uitvoering te. geven, waartoe hun een exem plaar van dit besluit zal worden toegezonden zullende het wijders te algeineenc kennis worden gebracht door afkondiging in het Provinciaal-blad alsmede door opneming in liet Utrechtse! i Provinciaal en Stedelijk Dag blad en in de A mersfeortsche Courant. 1 TRECHT, den 28 April 1898. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SCHIM MEI.PENNINCK v. i>. O. v. NIJENBI5I5K, Voorzitter. C. R. MERK US, Griflier. De GEDEPUTEERDE STATEN der provin cie UTRECHT, Gelet op art. 105 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, •lal de in de Vergadeiing van bun college van lieden vastgestelde Lijst der Hoogstaan geslagenen, in de provincie Utrecht verkies baar als afgevaardigden ter Eerste Kamer Ier Staten-Generaal, tot en met 21 Meia. s. (Zondagen uitgezonderd) voor een ieder op de Provinciale Griffie van Utrecht, Bureau voor Statistiek, ter inzage is nedergelegd, en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijg baar is gesteld. Bedoelde lijst zal, ingevolge art. 105 dei- Kieswet, worden geplaatst. indeNederlandsche Staatscourant van 5 Mei a. s. Utrecht, 28 April 1898. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Schimmelpenninek v. d. O. van Nijenbeek, Voorzitter. C. R. Merkus, Griffier. In oen kennisgeving aan het hoofd van dit blad, brengen Ged. Staien dezer provincie ter kennis van belanghebbenden, dat de vol- geilde leden van do Provinciale Staten in j dit jaar moeten aftreden In het kiesdistrict Amersfoort: mr. A. M. i j C. H. Koek. jhr. mr. W. .1. M. Bosch van i Uiid-Aiiielisvvcinl, mr. F. I). graafSchimmel- I penninck, en jhr. mr. II. J. M. van Asch van Wijck. Do verkiezingen daarvoor zullen plaatsheb- 1 j ben op Dinsdag 7 Juni a. s. De stemming voor deze verkiezingen zal. j zoo ...jodig, plaats hebben op Dinsdag 14 Juni i a. s.. en de herstemming, als die noodig is. I op Vrijdag 24 Juni a. s. i Bij bet opmaken van liet Raadsoverzicht j i in bet vorig nummer is een gedeelteeener zin weggevallen, hetgeen herstelling behoeft. liet door den heer Gerritsen in het midden gebrachte aangaande bet crediet van f950, door den Raad te verleunen aan de Hoofd- commissie voor do Huldigingsfeesten, leze men aldus De beer Gerritsen, voor derde maal het wo rd erlangend, zegt, dat bij geenszins gekant is tegen do feestviering en evenmin 1 tegen volkspelen en kinderfeesten; dit gaf bij 1 onmiddellijk toe, doch bij wilde waarschuwen tegen te veel weelde, met het oog op de arme bevolking, terwijl meergegoeden toch geen pretjes noodig hebben. Spr. beeft niet éen oogenblik er aan gedacht, de hooge betee- i kenis van dezen (lag in twijfel te trekken- Tot stads-klokkenist, in plaats van den i beer H. L. van Es veld, die als zoodanig I ontsiag vroeg, is tijdelijk aangewezen de heer J. Schuld, te Nijkerk. Uit den regenmeter hier is in de vorige maand afgetapt 3521j„ m. M. neerslag, tegen G6> in 1897 en 18» in 1896. De grootste hoeveelheid op een van de li regendagen gevallen, is 69, de kleinste &j3 iu. M. Ter Donderdagavond gehouden vergadering der Koopnandel en Fabrieken welke was uitgeschreven als geheime, doch spoedig na de opening werd veranderd in een openbare zitting werd o. a. behandeld het schema tot reorganisatie der Kamers. De Kamer verklaarde zich goed te kunnen vereenigen roet de ontworpen regeling en niet te deelen het bezwaar der Kamer te 's-Hertogenbosch als zouden de rechten der Kamei-s door de voorgestelde wijziging wor den verkort. Tot de vergadering, die aanstaanden Zaterdag te Amsterdam zal worden gehouden, ter nadere behandeling van het ontwerp, werden als afgevaardigden benoemd de heeren J. Ger. Kleber en 11. C. van Dam. Mr. F. D. graaf Schimmelpenninek, be schermheer der plaatselijke afdeeling van den «Nederlandschen Bond van oud-onder officieren" is benoemd tot Eerelid van dien Rond. Zaterdag kwamen de Algemeene Voor zitter en de Algemeene Penningmeester van hel Hoofdbestuur, uit Amsterdam, de insig- niën en bet diploma aan Z.H.W.Geb. over handigen. De uitreiking had plaats ten Stadhuize in tegenwoordigheid van het Restuur der afdeeling Amersfoort. Onze stadgenpotende dames A. Vlaanderen 15. M. Klavcrwijden en A. B. C. Sormani hebben te Utrecht met gunstig gevolg af gelegd bet examen voor de acte als onder wijzeres: eerstgenoemde slaagde tevens voor de acte vrije en ordeoefeningen. en beide verbleekten wij van schrik, toen wij zagen, dat de waarschuwing kwam uit de kamer van Dantrex, uit no. S die onbewoond was. De dienstboden, die de schel óok hadden ge hoord, kwamen heneden, maar toen had het geluid reeds opgehouden. Wij begaven ons naar de kamer van Pierre maar daar was natuurlijk niemand. Ik moet erkennen, dat het een zeer zonder linge en onverklaarbare geschiedenis was; alles wat men niet kan verklaren, heeft iets onrust barends. Het kwam wel bij mij op, dat dc met eleetricilcit beladen lucht en hot onweer de oorzaak van dit voorval zouden kunnen zijn, li,aar onwillekeurig dacht ik ook aan de theoriën van Dantrex en een rilling voer mij door de leden. Toen ik Blanche aankeek, zag ik, dat ook zij aan haar man dacht en op haar gelaat stond onbeschrijflijke angst te lezen. Kom, lief kind, zeide ik, laten we verstan dig zijn en ons geen overdreven dingen in het hoofd halen. Die goede dokter met zijn spook geschiedenissen heeft onze zenuwen van streek gemaaktlaten we nu naar bed gaan, met het morgenlicht zullen al onze dwaze ideën ver dwenen zijn. Het is zoowaar éen uur; weinoes-' ten ook al lang in bed liggen I Wij wonschlen elkaar goeden nacht, maar ik liet dc deur lusschen haar kamer en de mijne open en hoorde Blanche nog langen tijd onrus tig heen en weer woelen en haar zelfs halfluid Ook van mij had zich ecu onbestemd gevoel van angst meester gemaakt. Welk een onbeschrijflijk groot genot is het toch om de zon tusschen do bergen te zien op komen Men kun zich geen denkbeeld maken van het luistervolle schouwspel dat ik in den vroegen ochtend van mijn balkon genoot. Een blauwachtigen nevel steeg uit het dal op, waar door de bosschen voor mijn oog verborgen bleven; maar ik hoorde tal van vogels hun morgenlied aanheffen en van uit de verte drong het klin gelen van de klokjes der kudde tot mij door. Langzaam scheen ook het dorpje te ontwaken en alles tot het leven terug te keeren, gewekt door den steeds breeder uitstralenden gloed der zon. Alles was weder licht, leven en beweging en verdwenen waren mijn sombere gedachten van den vorigen avond ik noemde ze nu oen groote dwaasheid en lachte om onze kinderach tigheid. Ik ging naar de kamer van Blanche en vond haar reeds geheel gekleed om uit te gaan. Ik zal geen rust hebben, zeide zij, vóór ik bericht heb van mijn man; hij komt van mid dag te Parijs aan ik ga naar het station om te telegrafeeren en als hij mijn telegram vindt,"zal hij natuurlijk dadelijk antwoorden. Om twtuur hadden wij nog geen antwoord, en ik zag dat, hoeveel moeite zij ook deed om zich goed te houden, Blanche letterlijk verging van onrust. Eindelijk om vijf uur zagen wij een kleinen jongen aankomen, die ons het- telegram bracht. Het luidde: „Oponthoud van drie uur, weg versperd door storm, twee wagens ontspoord. Ik bekwam lichte verwonding aan knie, doch onbeteekenend. Schrijf spoedig nader". Blanche en ik keken elkander aan. wij waren in het minst niet verwonderd over deze tijding het was alsof we die verwacht hadden. In den loop van den avond kwam dokter Artus; we vertelden hem niets van hetgeen dien nacht was voorgevallen, want zijn spottenden toon zou ons heel onaangenaam zijn geweest. Bovendien, het kon immers niets anders zijn dan een toevallige samenloop van omstandigheden, waarop wij niet eens zouden hebben gelet, als onze verbeeldingskracht en onze zenuwen niet zoo geprikkeld waren geweest door de verhalen van den vorigen avond! Die nacht ging heel kalm voorbij en den vol genden dag kwam er een brief van Dantrex. Hij vertelde, dat even voorbij Culaz de weg versperd was geweest door een groote hoeveel heid aarde en rotsachtige steenen, die neergestort waren op de rails. Een vreeselijke slagregen ge paard met stormvlagen had die neerstorting waar schijnlijk veroorzaakt. De locomotief, die inde duisternis met volle vaart op dien zandhoop aan reed. was er overheen gekomen, maar de wagens hadden niet kunnen volgen de kettingen waren gebroken, met een hevigen schok was de trein tot staan gekomen. „Ik sliep gerust zoo schreef Dantrex toen ik met een geweldigen schok tegen de overzij vun de coupée terecht kwam. Gelukkig echter niet met mijn hoofd. Alleen mijn knie werd licht gekneusd. Je zult begrijpen in welk een zalige rust ik was op het oogenblik dat het ongeluk gebeurde, als :k je vertel, dat ik in mijn bed lag een benauwden droom had, en dat ik werktuiglijk mijn hand uitstak om op het knopje van mijn e' metrische schel te drukken Blanche hield ontroerd op met lezen en zeide •.net een gedwongen lachje Als de dokter hier was, wat zou hij ons dan uitlachen Maar zou men nu niet in allen ernst gaan gelooveu aan een geheimzinni- gen band tusschen de menschen en dedingen? Inderdaad, de feilen waren zóo Bterk sprekend, dat ik niet wist, wat hierop te antwoorden.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1