Donderdag 12 Mei 1898. No. 4770. 47e Jaargang. Binnenland. De gelukshuid. DE HALTE. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post f 1.15. Ad verten tien d—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT56 Tolephoon 10. KENNISGEVINGEN Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterkedrank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om tot vergunning tot verkoop van sterke drank in het klein bij hen is ingekomen vanMAHl A van der LINDEN, weduwe van L. J.OTTENIIGF in het perceel staande aan de Groenmarkt,wijk F. No 395. Amersfoort, 9 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I)e Burgemeester, F. I). SCHIMMELI'ENNl.NC'K, De Secretaris. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Gezien art. 33 der Kieswet, Brengt ter kennis der ingezetenen, dat op de verzoekschriften tot verbetering van de kie zerslijst voor 1898/9 met redenen omkleed go- nomen beslissingen voor een ieder ter Secretarie ter inzage liggen en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Amersfoort 10 Mei 1898. De Burgemeester van Amersfoort. F. 1). SCH.IMMELPEN NI NOK. In zijn antwoord op liet al'doelingsverslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling der Personeele belasting naar den grondslag rijwielen, betoogt do Minister an dermaal. dat deze helling past in het kader van hel Personeel, bestrijdt hij dat, ter ver sterking der Rijksmiddelen een verhooging van liet invoerrecht der rijwielen beter zou zijn dan een belasting op dit vervoermiddel,aan gezien de binnenlands voortgebrachte rij wielen dan aan een soort accijns zouden moeten worden onderworpen, hetgeen de nijverheid zeer zou belemmeren en aan do administratie veel omslag en moeite zon ver veroorzaken ter wille van een betrekkelijk weinig opbrengende belasting. Voorts vindt de Minister geen enkele, reden om een wijziging te brengen in art. 31, dat zegt»De belasting wordt geheven wegens het houden hier te lande van rijwielen, die op den openbaron weg worden bereden." Die woorden zeggen juist hetgeen bier ge zegd moest wordenbelast wordt niet elke houder want dan zou ook de winkelier of fabrikant worden getroffenniet elke wiel- Feuilleton. 3). (Slot) De spottende vogel lachte zóo luid en hoo- nend, dut Billy verschrikt ineenkromp en toen een stuk aarde greep om den vogel er mede te gooien. Deze wachtte dit echter niet af, inaar vloog langzaam zwevend weg en liet den dood graver alleen. Billy schoof nijdig het lederen zakje met den talisman, dat hij bij zijn alleen spraak voor den dag gehaald had, weg, nam het houweel weder in de hand en arbeidde ver der. Na een half uur hield hij op en bezag zijn werk. Het gat was nu ongeveer vier voet diep. „Neen," zeide hij, „ik wil hem een fatsoenlijk graf maken, waar niemand hem in stoort. De verwenschte Dingo's zijn in staat, hem er uitte krabben, als er niet een flinke hoop narde op hem ligt. „En opnieuw sloeg het houweel in de aarde. Plotseling kon het niet verder. Een flin ke slag had het houweel zóo vast gedreven, dat Billy het niet meer terug kon halen. Daar was zeker een wortel van den grooten boom. Billy bewoog het werktuig heen en weer om het los te maken en rukte het toen krachtig terug. Maar wat was dat Aan het eind van het houweel hing een klonp, zoo groot als een flinke mannenvuist, met aarde bedekt endaardoor bruin geverfd, maar toch rijder, want dan zou ook de vreemdeling worden belast, die een rijtoer maakt door ons land, of degeen, die nu en dan een rij wiel huurt of leent; maar belast wordt de hier te lande wonende houder-rij wieier. Omtrent het geval dat men zich gedacht heelt of iemand bij een ander logeerende, en die diens rijwiel gedurende zijn verblijf te zijner beschikking gesteld ziet, daarvan belasting zal verschuldigd zijn wanneer «lit langer dan een week duurt, geeft de Minister te kennen dat zonder twijfel in zulk een ge val belasting verschuldigd zal zijn. indien zulk een persoon gedurende dien tijd ten volle over hol rijwiel beschikt. Iemand, die houder is van meer dan éen rijwiel, zal voor elk der rijwielen «lie hij houdt en beurtelings gebruikt, worden aan geslagen, hoewel de controle moeilijker zal zijn. De Minister is niet voornemens, tot groote en kostbare uitbreiding van personeel voor I «Ie contiole mede te werken. Ilij kan niet medogaaii met beu, die wensolien «lat elk rijwiel voorzien worde van een duidelijk ziebbaar nummer, uit te reiken bij bet vul doen der belasting. Het tijdstip der inwerktreding van «Ie wet is nader vastgesteld op 1 Januari 1899 iri plaats van op 1 Juli 1898. Voorts is, nevens eenige andere wijzigin gen, bepaald dat voor de belasting dooreen minderjarige verschuldigd, aansprakelijk is zijn wettelijke vertegenwoordiger alsof deze zelf ware aangeslagen. Gok liet Hoofdbestuur van den «Rond van N'ederlandsche Onderwijzers "zal een adres tot «ie Tweede Kamer richten naar aanlei ding van het wetsontwerp op den Leerplicht. Vooraf heeft liet Hoofdbestuur nog een vragenlijst ter beantwoording aan «le afdee- lingeu gezonden. De antwoording moeten vóór 1 Juni bij het Hoofdbestuur ingezon den worden. Tot de gemeente Oudkarspel behoort de poitler «Diepsmeer", bewoond door eenige gezinnen met kinderen, die niet andei's dan met een schuitje te Oudkarspel kunnen ko men om «ie school te bezoeken. Nu heeft zich iemand belast met het halen en bren gen der kinderen en ontvangt daarvoor 40 cent per week en per kind. De onvermo- geiulen kunnen natuurlijk dit bedrag niet betalen en zijn dus genoodzaakt hunkinderen zonder onderwijs te laten opgroeien. Wel hebben deze onvermogende ou 'ers aan het Gemeentebestuur verzocht, dat van Gemeen- tewege die arme kinderen naar de school zouden worden gebracht, maar op hun ver zoek is afwijzend beschikt. Wat zal de wet op den Leerplicht in de ze kunnen doen G. Cl. In het Tijdschrift voor Geneeskunde deelt de commissie, belast met hei onderzoek naar de wijze waarop in Nederland van over heidswege voor geneeskundige hulp aan be- hoeftigen wordt en behoort te worden ge zorgd, mede dat zij niet gereed gekomen is met «Ie bewerking van de rapporten, en dus haar verslag liever liet volgende jaar zal uitbrengen. Dc commissie verzond 768 circulaires371 werden teruggezonden. To zamen bevatten deze antwoorden inlichtingen over 459 Ge meenten. zoodat met «ie reeds gepubliceerde rapporten «le toestand in 461 van de 11^23 Gemeenten in ons land bekend is. liet schooltoezicht is thans uitgenooiligd, de uoodige voorstellen aan de Regeering te doen om het onderwijs aan Rijkskweek-en normaalscholen uit te breiden, met lessen waardoor de invloed van liet gebruik van alcoholische dranken op liet mensclielijk lichaam worde aangetoond. Door den Minister van Justitie is aan het Hoofdbestuur der «Broederschap van candi- daut-notarissen in Nederland" het volgende bericht, gezonden »l'we missive van 44 April jl. geeft, mij aanleiding, terug te nemen mijne bereidver klaring, u medegedeeld bij mijne missive dd. 5 Februari 1898, afd. A.S. no. 130, om u bij voorkomende vacatures in het notariaat eene iijst van de sollicitanten toe te zenden. «Hieiaan wensch ik nog toe te voegen, dat hierop onder geen voorwaarde kan wor den teruggekomeu en ik met dit schrijven deze zaak, welke besluiten ook later door de Broederschap mochten worden genomen, voorgoed als geëindigd wensch te beschou wen." De opening der collecte van de 358e Staatsloterij is ditmaal vervroegd en bepaald op 6 Juni, dus slechts twee dagen naafloop van de 357e loterij. De trekking der eerste klasse zal aanvangen op 11.Juni. Met het oog op de Kroningsfeesten is de aanvang van de trekking voor de 5e klasse in plaats van 7 September een week later bepaald, ill. op 14 September terwijl ditmaal voor 't eerst op den Dindag van de opening der .Staten-Generaal geen trekking zal plaatsheb- schemerde het gele metaal hier en daar door de korst. Billy greep het aan en hief den klomp in de hoogte. Jack Allen's geluk was gekomende klomp was goud. In de door aanslibbing ontstane Australische vlakten, verzamelt zieh het zware metaal dik wijls aan de wortels der duizendjarige boomen, en zulk een plaats had Billy gevonden. Zoo kwam het, dat Jack Alle'ns „caul" den bezitter tóch nog geluk bracht, al was het ook niet aan het eigenlijke Zondagskind, want Jack werd zelfs nog na zijn dood voor den gek gehouden, daar hij niet begraven werd onder den gummiboom, maar op den heuvel, waar hij voor het laatst ge graven had. Om den gummiboom werd echter do aarde om gewoeld en velen goudgravers bracht de „caul" geluk, zelfs nadat de oorspronkelijke eigenaar reeds lang in stof vergaan was. Zij wilde niet naar heel gaan, omdat zij bang was, zich te zullen verslapen. lederen ochtend ontwaakte zij bij het eerste hanengekraai en stond dan op, doch zij was bevreesd, dat zij het juist nu niet zou hooren. Zou je niet meegaan zeide zij tot haar echtgenoot voor den honderdsten keer; en hij antwoordde Neen 1 ik niet. De jongen is een goede beste jongen, doch zoo'n reis van twintig mijlen over de heuvels, wanneer er misschien storm in aantocht is, zooals de sterrekundigen zeggen, is hij mij niet waard. En hij was niet te bewegen op zijn besluit terug te komenhij was eeD vreedzame, goede ziel, ijverig, spaarzaam en met weinig tevreden, doch zijn bloed liep hem langzaam in de aderen en zijn gevoel was verstompt door het eeuwige sloven en slaven, en het altijd voortdurende ge brek. Hij zag er het nut niet van in, een dag werk te verliezen, en zoo'n langen reis te onder nemen om zijn jongen misschien in een stofwolk te zien voorbijgaan. Zulke dwaasheden waren goed voor het vrouwvolk, zeide hij, met een goedhartig medelijdend glimlachje van superi oriteit. Het ia dwaas van je om te gaan, Sposa, zeide bij tot zijn vrouw, doch zij had cr haar hart op gezet. De troepon waren vijftig mijlen verder gekampeerd bij Volterra, en op hun tochten en expedities, zouden zij door een nauwen pas, de Belva, trekken. Daar zouden zij 's middags halt houden om te rustendat had zij ten minste gehoord, en nu >tond zij er op, daar heen te gaan. Want haar jongen was er bij, haar blauwoogige, vriendelijke en knappe Dauiello, met zijn, mooion kastanjebruine krul len, die zij niet gezien had sedert anderhalf jaar, toen hij met andere lotelingen vertrokken was uit het dorp in de vallei, het centrum van het district. Eens of twee maal was er per post een vuil stukje papier voor haar gekomen met een paar woorden er op gekrabbeld. Zij had het dadelijk bij den priestergebrachthij las het door en vertelde haar dan, dat haar jongen ge zond was, en dat hij hetzelfde van haar hoopte. den, maar deze den dag te voren zal ge schieden. De laatste 400 nummers worden op Vrijilag 7 October getrokken. Rij de Regeering is in overweging een wijziging van de bepalingen van art.. 443 van het Algemeen reglement voor «len dienst op de spoorwegen, in welk artikel o. a. de dienst- en rusttijden van het personeel zijn geregeld. In de Leeuw. Ct. van Dinsdag komen voor 41 advertentiën van 25 jarige echtvereni gingen, 2 van 30-, 3 van 35-, 40 van 40-, 2 van 45-, en 5 van 50-, en 1 van 60-jarige. Men weet, dat in den Frieschen boeren stand de huwelijken meestal worden gesloten in Mei, bij het omgaan der pachten. Aan een gezin te Zandberg (gemeente Grauw) was omstreeks 10 jaar geleden een erfenis van f 4500 ten deel gevallen. Misschien bang, dat men lietweer kwijt zou raken als dat sommetje op rente werd gezet, of om welke reilen dan ook, het geld werd in een op den zolder geplaatst ijzeren kistje zorgvuldig be waard. De vorige week brandde het huisje af. Na den brand ging men natuurlijk aan 't zoeken naar het kistje. Toen men het vond en geopend had bleek, dat de zich daarin bevonden hebbende som van f 4480 - in papieren geld geheel was vernietigd en er alleen nog twee gouden tientjes ongedeerd aanwezig waren. Te Westernieland (Gr.) woont een gezin bestaande uit man, vrouw en zes kinderen Sinds drie jaar wonen ze in hetzelfde huisje, betalen steeds op tijd de huur en staan dus bij den huisbaas niet in 't krijt. Niettemin kreeg deze het in den zin, hun de huur op te zeggen, omdater zooveel kinderen waren. Zeker een gewichtige en geldige reden. Toen de huurder geen gevolg gaf aan dezen eisch, werden bij hem de glazen ingeworpen, de deuren opengebroken, de schoorsteen dicht gespijkerd en zelfs werden een 45 a 20 emmers water over het b'ed leeggegooid, zoodat het beddegoed doornat was. Algemeen wekt dit voorval in het dorp de verontwaar diging op. De huurder blijft echter in zijn woning, die deerlijk gehavend is, in afwach ting of zijn huisbaas «len moed zal hebben, hem er gerechtelijk uit le zetten. De kinderen zijn verloopig bij anderen gehuisvest. Gister verscheen de Mei-uitgave van «Het 40 cents Nederlandsch spoorboekje" waarin Dat was al het nieuws, dat zij gedurende an derhalf jaar van haar oudsten zoon gehad hud, en nu verwonderde haar man er zich nog over, dat zij er naar verlangde, dien tocht over de henvels te maken om de pleisterplaats te zien Een vader is een ellendig schepsel, zeide zij toornig. Zij en hij waren zeer geringe landbouwers; hun kleine boederij was onvruchtbaar en steenig. Hun heer was een hardvochtig manhun lot was hard, doch zij bleven er opgewekt onder zij waren gezond en krachtig en hun kindoren waren altijd gehoorzaam, ijverig, en bovendien steeds gezond, ofschoon zij slechts roggebrood, een weinig olijfolie en wat boouen te eten kregen en niel3 anders dronken dan water uit de beek. De fijne, heldere berglucht voedde hen. Hun huisje was eigenlijk maar eensteenenhutopden rand van een moeraseenige pijnboomen be schermden het tegen de aanvallen uit het Noorden en de weinige, onvruchtbare velden helden af in Zuidelijke richting. De landstreek was vuleanisch en zonder boomen. De oorlog had hier groote verwoestingen aangerichtbeele legers lagen er begraven. Hier en daar lag een stadje weggescholen inde diepe valeien als kinderspeelgoed in de hand van een reus. Het leven was voor hen éen aaneenschake ling van ontberingen en in slechte jaren hadden zij het erg hard. Doch zij waren goedhartig en opgewekt van aard en hun moeder was de vroolijkste van allen, „Als zij onzejougens maar niet. weghalen", zeide zij. Zij zou de Madonna of hot. Gouvernement niets willen verzoeken be halve dit: dat zij de jongens toch niet wegnamen. H ordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1