Stadsnieuws. Ingezonden. onderzoek ie doen en indien het bestaat het te straffen en in 't vervolg te voor komen. De Minister van Financiën brengt ter ken nis. dat gedurende het jaar 1897 aan 's-Rijks Munt vervaardigd zijn: Voor rekening van den Staatlo. Neder land 2000000 guldens; 900000 25-cent- stukken i 750000 10-centstukken 2500000 1-centstukken 2o. Overzeesehe bezittingen •18 105230 21/a-centstukken Nederl.-Indië 09000 000 1-centsUikken Ned.-Indië. Uitma kende een nominale waarde f3573630.75. De wijze waarop de heer Arts zijn candi- datuur voor de Tweede Kamer, district Til burg, bevorderde, is, zoo niet nieuw, dan •toch bijzonder eigenaardig. De heer Arts is hoofdredacteur van «le Tilbwgsche Courant en be veelde zich in zijn blud o. a. als volgt aan. Na de vraagstukken waarover de Tweede Kamer zal moeten oordeelen, te hebben op gesomd, zegt hijeischen die voorstellen, ter waardige behandeling, geen mannen, tinte lend van frisschen moed, van kracht, van opgewektheid En hier lezer, wed ik, denkt gij aan Arts. Ik zeg niet aan den heer Arts, want ieder onzer kent hem eenvoudig als Arts, den kleinen maar dapperen Arts. Arts, die u bijstaat met raad en daad, als gij tot hem komt en zijn hulp behoeftArts die van u, burgers en werklieden, het leven zoo meeleeft, en de belangen zoo kent. Maar, wat spreek ik van hem, lezer! Als gij hem niet kent, uw broeder, u neef, uw 'vriend zal u weten te spreken van Arts, van wat hij deed en wat gij van hem te verwachten hebt Van de 4421 uitgebrachte geldige stemmen verwierf de heer Arts er intusscheh slechts 1509, terwijl de heer J. F. Jansen, Burge meester van Tilburg, met 2640gekozen werd. Van de 100 candidaten, die opgekomen waren voor liet schriftelijk gedeelte van het examen voor eandidaat-Gemeente-secrelaris, zijn 45 opgeroepen voor het mondeling ge deelte, dat in den loop van deze maand te 's-Gravenliage zal plaats hebben. Onder den zonderlingen naam van «Ge- wasschen Santoskoffie'' komt een koffiesoort in den handel voor, welke met zaagsel (zoo het heel om de koffie »droog" te maken) gecentrifugeerd is geworden. Het hoofddoel is evenwel, de snede der boonen met zaagsel op te vullen, waardoor de koffie gezegd wordt buitengewoon fraai te worden en zij in waarde circa 30 cent per Kilo «stjjgt Men vergeet natuurlijk, er bij te voegen, dat men ten deele zaagsel in plaats van koffie voor zijn geld krijgt, en wij achten het derhalve wenschelijk, tegen dit nieuwe product te waarschuwen! M. t. V. De Staats-Courant bevat een Kon. besluit, houde.ide wijziging van het Reglement voor den dienst der Rijks-telegraaf. Het eenige artikel van dat besluit luidt als volgt: »De seinkosten voor telegrammen tusschen tweo Nederlandsche kaqtoren in verschillende plaatsen bedragen: 25 cent voor de eerste 10 woorden of minder5 cent voor elke vol gen 5 woorden of minder, van 11 tot en met 50 woordenen 5 cent voor elke vol gende 10 woorden of minder voor de woor den boven 50. «De seinkosten voor telegrammen tusschen een Rijkskantoor en de binnen den bestellings kring van dat kantoor gelegen bijkantoren (locaal-telegrammen) bedragen 15 cent voor de eerste 10 worden of minder, doch wor den voor de woorden boven 10 berekend als in bet eerste lid van dit artikel voor de ge wone telegrammen is bepaald". De Vlissingsche Cl. uit de vrees, dat, voort gaande op den weg waarop wij ons thans bevinden, de school geheel in handen der vrouwen zal raken. Zij schrijft hierover Als het zóo voortgaat, dan kornt heel het Lager onderwijs nog in handen van de vrouw. Op 1 Januari 1858 waren in ons land werk zaam 3470 hoofden van scholen (bovenmees ters) Zij werden bijgestaan door 2853 on derwijzers en onderwijzeressen. Op 1 Januari 1890 waren er 4424 hoofden van scholen en dezen werden geholpen door 13 581 onderwij zers en onderwijzeressen. In 1858 konden alle ondermeesters bo venmeester worden in 1896 kon hoogstens een derde deel promoveeren tot hoofd. In 1858 bestond het onderwijzend perso neel van alle scholen in ons land uit 5341 mannelijke personen en 982 vrouwelijke; toen was de verhouding dus ongeveer 6 tot 1volgens de stastistiek was net in 1890 aldus: 12554 onderwijzers tegen 5451 on derwijzeressen, of nagenoeg in verhouding als 2 tot 1. Het getal vrouwelijke candidaten voor de hulpacte neemt ieder jaar toe en is thans in de meeste provinciën grooter dan dat dei- mannelijke. Hooghullen, de stichting der »Ned. ver- eeniging voor herstel van drankzuchtigen", mag zich, blijkens de mededeelingen op de te Amsterdam gehouden jaarvergadering go- daan, in den moreelen en fmancieelen steun ilcr Regeering en van den «Volksbond" ver heugen het medisch karakter der inrichting wordt hooggehouden. Binnenkort wordt Hoog hullen belangrijk uitgebreid, om meer gele genheid te geven tot verpleging van patiën ten 3e klasse. Dr. W. P. Ruysch werd tot voorzitter be noemd en mevrouw MeesSnethlage werd herkozen als secretares-penningmeesteres. Het Bestuur bestaat verder uit deheeren mr. H. Goeman Borgesius, ds. Brugsma, dr. Cohen en dr. Van Deventer. Men vraagt ons plaatsing van het volgende Een jaar of acht geleden verdrong men elkander in Den Haag om toegelaten te worden tot de Gothische zaal, waar H. M. de Konin gin aan de vele belangstellenden gelegenheid schonk een uitgebreide verzameling poppen te zien, Haar uit. Oost-Indië toegezonden, en die een na'ief mooi getrouw beeld geven van de kleederdrachten van Harer Majesteits onderdanen in Nederlandsch Oost-Indië. De commissie voorde Kleederdrachten-ten- toonstelling heeft reeds gestreefd naar de meest mogelijke volledigheid, en dus gemeend het gebied harer werkzaamheid niet te moe ten beperken tot de grenzen van het Rijk in Europa. Om evenwel in de koloniën en bezittingen te kunnnen optreden, ontbrak haar de tijd, en de pogingen, door haar aan gewend om de beschikking te verkrijgen over de hierboven bedoelde verzameling, se dert door Hare Majesteit de Koningin aan het Rijk geschonken en in het Ethnogra- phisch Museum te Leiden weggeborgen, leden schipbreuk. Desalniettemin zal np de Kleederdrachten tentoonstelling een verzameling Indische pop pen aanwezig zijn, een verzameling wel niet zóo groot en volledig als die, welke indertijd in de Gothische zaal te zien was, maai' die dan toch een goed overzicht geeft van de kleederdrachten op Java. De poppen zijn ge sneden door denzelfden Javaan, die ook de Javaansche poppen vervaardigde welke de Ko ningin aan het Leidsche Museum schonk. Nu nog de kleederdrachten uit West-Indië op hel appèl. Wie weet de commissie daaraan tp hel pen Wisse Luxwolde, te Langezwaag, en zijn vrouw vierden gisteren een zeldzaam feest.. Zij herdachten den dag waarop zij vóór 09 jaar in het huwelijk traden. Naar wij vernemen, zal de proef, genomen met de afgifte van kilometerboekjes 3e klasse van 5000 Kilometers tegen een lageren vracht prijs dan die van vijf boekjes van 1000 Kilometers, behoudens goedkeuring van den Minister van Waterstaat, door debetrokken Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen ook gedurende het tweede semester dezes jaars worden voortgezet. Een kleine verbetering is in de diamant nijverheid te Amsterdam merkbaarhet aan tal werkloozen is in veertien dagen vermin dert met een 100-tal. Het bedroeg op 27 Mei 1323, tegen 1413 in de week daaraan voor afgaande. Hoe welig te Amsterdam het «bedrijf" van Rijwieldief tiert, kan blijken uit het feit, dat in 6 maanden tijds bij de politie aldaar 398 rijwielen als vermist zijn opgegeven. Wat zitten er toch een oneerlijke lui op de fiets Als gij 10 gulden bezit, gebruik er dan éen van om wat goeds te maken, en de andere voor reclame. Men kan iedereen doodpraten, maar geen drukker; «le man die vandaag letters zet, om morgen tot tienduizenden te spreken, terwijl men maar met éen praten kan, dat is de vriend dien men noodig heeft. Dr. P. H. Ritter, rustend predikant te Amsterdam, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan by de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie tnaakt bekend, dat het verkeer van rij- en voertuigen over het gedeelte van den Rijksweg van Utrecht naar Grebbe, aanvan gende bij den Waterige» Weg te Zeist en eindigende bij het Rond aldaar, zal zijn ge stremd gedurende den tijd van hoogstens drie weken, ingaande op Maandag 13 Juni a. s. ten 9 uur voormidtiogs. Voor de verkiezing op 14 Juni van leden voor de Provinciale Staten zijn Dinsdag in het kiesdistrict Amersfoort candidaat gesteld de heeren:jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck, (aftr.) jhr. mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelisweerd (aftr.), D. Gerritsen, P. Hartman, jhr. C. Roëll en mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, (aftr.). Onze vroegere stadgenoot do heer S. J. Valewink Jr. is benoemd tot directeur dei- zuivelfabriek te Loosdrecht. Met September a. s. zullen aan de U- trechtsche Huishoudschool cursussen worden geopend in huishouden, koken, enz. Zij, die wenschen deze lessen te volgen, kunnen zich vóór 1 Juli e. k. aanmelden bij, de directrice dier school, Plompetorengracht te Utrecht. Gister vertoefde in dit garnizoen generaal- majoor H. T. Schalken, bevelhebber in de 2e militaire afdeeling, tot het houden eener inspectie over de militaire gebouwen. L. C. P. SijthoiT, geëmployeerde bij de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot ólève- muzikant. Luitenant J. P. van der Meulen en_mr. ge weermaker H. G. Drabbe, van het 5e regi ment infanterie, worden gedurende 6 dagen gedetacheerd te Amsterdam om aan de rij- wielfabriek «Simplex" onderricht te ontvan gen in de samenstelling der onderdeden en de hei-stelling der meest voorkomende defec ten. Luitenant-kolonel C. W. W. van Walsem, dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse en chef van het Militair hospitaal hier, be gaf zich Dinsdag naar Utrecht, ten einde op te treden als voorzitter der commissie van herkeuring van onderofficieren, die wenschen deel te nemen aan het toelatings-examen voor den Hoofd-eursus. Bij de ten Raadhuize gehouden openbare aanbesteding van de vergrooting der Jongens school aan de Heerenstraat werd ingeschre ven als volgt: F. II. Noorman, te Zwolle, f18241; W. van de Kooij, te Amersfoort, f lS 190 D. J. van Wagensveld, te Barneveld, f17 850; W. Timmer, te Apeldoorn 1'17 349 A. van Genderen, te Nijmegen, 110444W. van Achterbergh, te Amersfoort, f10 444; L. Ruitenberg, aldaar, f 15 454; J. C. van Eijbergen, aldaar, f14 875; J. H. Boks, al daar, f14765; A. de Jong J. Blanke, te Scherpenzeel, f14387. De gunning is 8 dagen in beraad gehou den. De ijverige gérant van het Hotel de Berg is op den goeden inval gekomen om voor zijn stadgenooten een vergoeding te zoeken wegens bet gemis aan middag-concerten in Amicitia. Daartoe engageerde hij voor Zondag een gunstig bekende Damen-kapelle en bij eenigs- zins genoegzame deelneming stelt hij zich voor, iederen Zondagmiddag van 2 tot 4 door deze of een ander goed orkest een matinee musicale te doen geven in zijn mooien tuin. Bijzonderheden geeft een advertentie in dit nummer. Programma der muziekuitvoering. Zondag avond 12 Juni om half acht te geven op het terras van Amicitia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken 1. KroningsmarschGotfr. Maim. 2. Concert-OuvertureKaUiwoda. 8. „Sirenenzauber", Walzer Waldteufel. 4. Fautaisie de 1'opCra „Lakmó" Léo Dclibtn. 5. Ouverture „Rienzi"Ruh. Wagner. 6. a. „Sórónata"Mostkowski b, „La Tzigane", mazurque hon- groiseGanne. 7. „Wilhelm's Krünung", caprice hóroiquoDe Konlsky. 8. Grande fautaisie do l'opdra „Car men"Bitet. In het belang van winkeliers, die in hun uitstalkasten voorwerpen van celluloid blootstellen aan de zonnestralen, zij hier mee gedeeld, dat Zaterdag een winkel te Parijs is uitgebrand waar dergelijke gevaarlijke voorwerpen door de zonnehitte vlam vatten. Twee werklieden, werkzaam bij den bouw van het nieuwe station, hebben bij het los sen van spoorrails en zandwagens vrij ernsti- wonden bekomen. De eerste hulp werd verleend door de ge- neesheeren dr. H. W. Schreuder en J. C. Roland us Hagedoorn. Zij zijn tegen Ongelukken verzekerd bij de 's-Gravenhaagsche Algemeene Verzeke ring-maatschappij tegen de geldelijke ge volgen van ongelukken en invaliditeit. Door de politie hier is aangehouden A. H., die Zaterdag uit de Rijks-werkinrichting te Veen huizen wist te ontsnappen. Onder behoorlijk geleide is hij daarheen teruggebracht. In den avond van 7 April 1.1. werd de vrachtrijder G. vun den Biezenbos bij Amersfoort door een per soon, «lie bij hem op den wagen zat, aangevallen en mishandeld. Men zul zich dit herinneren, even als het feit, dat als vermoedelijke diubr spoedig ge vat werd J. A tc Driebergen, die deswege Maandag voor do Arroudissenionts Rechtbank te Utrecht terecht stond. Als gotuige-deskundigo werd gehoord dr. H. W. Schreuder, uit Amersfoort, en nog zeven andere po tuigen, uil wier verhoor bleek, dat beklaagde p genoemden datum aan Biezenbos verzocht hebbend op zijn vrachtwagen te mogen plaats nomen, dezen, na by den tol aan hot „Huis ter Heijden" te hebben opgemerkt dat Biezenbos ongeveer zes gulden m zjjn bezit had, een eindweegs vóór Soeslerberg met een anijboonenmes een snede in den hals heeft ge geven. Bekl. bekent en verklaart eerst bij het „Huis ter Heijden" liet voornemen tc hebben opgevat om den voerman io verwonden en, als deze, dienten gevolge in zwijm zou zijn gevallen, hem to borooven. Onmiddellijk na het toebrengen van de vGrradoiljjke snede ging do dader op de vlucht het boscli in, achtervolgd door den verwonde, die hem echter niet kon achterhalen. Dr. Schreuder verklaarde dat de wond niet zeer ernstig, en in ruiin een weck genezen was. Reeds 14 April werd de dader gearresteerd en verklaarde toen, dat het zijn bedoeliDg was geweest om den voerman te dooden en daarna te berooven, ten einde daardoor de middelen te krijgen om naar Duitschland te gaan en werk te zoeken. Voorts zeide hij, dat het hem genoegen deed, dat B. niet was overleden, omdat hij gehoord had, dat het zoo'n goede jongen is. Deze bedoeling wortU door beklaagde thans ten stelligste ontkend. Het blijkt uit een vr.mg van rechter Van Asch van Wijuk, dat beklaagde anderhalf jaar geleden een knaap eveneens gewelddadig heeft aangevallen en van geld beroofd, voor welk misdrijf hij ook door de rechtbank veroordeeld is. Mr. E. A. Smit, substituut-officier van justitie, wijst er op, dat de kans op dooden veel grooter was, dan dat liy den man bewusteloos zou kunnen maken. Z.EdelAelitb. zegt, van den nnnvang af gedacht to hebben met oen ernstige misdaad te doen tc hebben eu tijdens de zitting is de zaak nóg erger gebleken. Het is gebleken, dat men hier te doen heeft met poging tot moord, en spr. wijst op het feit dat door drie personen verklaard is, dat boklaagde gezegd heeft, het doel gehad te hebben te dooden. Beklaagde ontkent, doch de zaak is zóo ernstig, dat hier ten opzichte der drie mannen aan een vergissing niet kan gedneht worden. Spr. heeft ten lnste gelegd: poging lot moord, subsidiair poging tot mishandeling, en acht het onnanuemclijk dal beklaagde Biezenbos alleen bewusteloos zou hebben willen maken. De beklaagde hooft verklaard, dat, als hij had willen dooden, liij aan den strot zou hebben gestoken. Dit nu wordt door den dokter verklaard, die meent, dat wnuncer het mes slechts dieper ware doorge drongen, de dood stellig gevolgd zou zijr. Wijzende op de vele vroegere vonnissen tegen be klaagde. meent Z.Ed.Aclitb. dat de straf geëvonredigd moet zijn aan het misdrijf en eischt S jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. Dion Kooien, bestrijdt do qua- litieatie „moord" en meent, dat de rechtbank be klaagde van hot ten laste gelegde zal moeten vrij spreken. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 18 Juni. HH. MM. de Koninginnen zijn Dinsdag in goeden welstand te Baarn teruggekeerd. De Koninginnen kwamen een uur vroe ger dan bepaald was, per salonwagen, en reisden incognito als Gravinnen van Bu ren. Zij werden aan liet station Baarn ont vangen door den Burgemeester, baron d'Aul- nis de üourouill. In open victoria's welke Maandag uit Den Haag waren aangekomen reden de Koninginnen naar «Soestdijk," waar, bij H. D. aankomst, de staandaard werd gebeschen. De te Scherpenzeel gehouden collecte voor het Fonds tot aanmoediging en onderstelling van den gewapenden dienst, beeft opgebracht de som van f34.525. Aangaande HIJ. MM, de Koninginnen, leest men in een Zwitsersch blad Dat ook Koninginnen somtijds moeten antichambreeren en dan nog geen audiëntie kunnen verkrijgen, hebben de Nederlandsche Vorstinnen onlangs te Arth-Goldau ervaren. Den dag vóór Pinksteren wilden zij haar «cousine," de Koningin der Bergen, een be zoek brengen en deelden dit der directie van de Arth-Rigi-spoorweg telephoniscli mede. De directeur Rudler vroeg onmiddellijk aan den hofmaarschalk der Regina montium, dr. Schreiber op Rigi-Kulm, of daarop uitzicht was. Toen bij ten antwoord kreeg«Rigi klaar," stapten de Vorstinnen te Zug in den trein en kwamen zij tegen twaalf uur des middags te Goldau aan. Daarop kondigde dr. Schreiber zijn booge gebiedster het bezoek aan, maar een boozer gezicht dan toen heeft hij misschien zijn ge heeld leven niet te zien gekregen. Koning in Rigi, die juist aan haar Pinkstertoilet was begonnen, was ontzet over het denkbeeld dat zij zóodat. zou moeten vertoonen aan de bekoorlijke Koningin van Nederland en ver klaarde daarom haar hofmaarschalk korten bondig, dat zij zich aan Wiihelmina slechts in den vollen glans van haar schoonheid zou loo- nen en dus heden onder geen omstandigheden te spreken was. Meteen hulde zij zich van hoofd tot. do voeten in een dichten sluier. De Hollandsche Vorstinnen wachtten nog een kwartiertje, of do koningin der bergen riiet te betreden zou zijn, maar daar deze een hart van steen heeft, wachtten zij te vergeefs. Zij lieten dus der «cousine" haar spijt betuigen, en beloofden (je volgende week weder te zullen komen. l-Iet opnemen van Ingezonden stukken brengt met altijd mede, dat dc Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer luruggegoven. Geachte Redactie! De tijd van vakantiereisjes, uitstapjes en het bezoeken van badplaatsen is weer daar. Velen der met aardsche goederen bedeelden zullen door het schoone weder worden uitgelokt om de muffe stadswallen te ontvluchten en buiten te genieten van de schoone natuur. Hoevelen zijn daar echter, die niet alleen geen

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2