Donderdag 16 Juni 1898. No. 4780. 47e Jaargang. Binnenland. EEN VUURPROEF. üitgave Firma A. EL. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oiïicieële- en ónteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan het Bestuur der afdeeling Amersfoort van den „Nederlandschon Militairen Bond" en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een inrichting tot kamerscliietocfeniiigcii op- terichten in het perceel alhier gelegen in de Beekstraat, wijk I. Xo. 92e. kadastraal bekend onder sectie B. No. 20(12 en dat door hen aan .1. 1de Jager en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een oven van het heetelucht-sjsteein te plaatsen in het perceel alhier gelegen aan de Langestraat, uitkomende in de l'epersteeg, wijk F. No 89, kadastraal bekend onder sectie E. No. ö(i(>. Amersfoort, 13 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. S01II MM EL I1 E NNI NOK. De fd Secretaris, B. W. Th SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT, brengen ter kennis van de belanghebben den, dat een afschrift van het procesver baal van het hoofdstembureau is liet kiesdis trict Amersfoort, betrekkelijk den uitslag van de stemming van 4 leden voor de l'ro- vincalen Staten van Utrecht in dat district, is aangeplakt aan de bergplaats staande aan den West-Singel Wijk E.No. GO nabij het Raad huis, en in afschrift ter Secretarie ter in- inzage nederligt. Amersfoort, 15 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHLMM EEPENX1NCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. ATJEH. Bij het Departement van Koloniën is ont vangen het volgende, van 13 dezer gedagteo- kende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, betredende de ex peditie naar do l'edir-streek »Bij het oprukken naar lie! gebied van Toekoe Bintara Keumaiigan is <le vijand in versterkingen Kota Poe tos en nabij Pangl- kawon aangevallen en verdreven, achterla tende een-en-zeventig dooden. Feuilleton. "\k acht mij nu volkomen gerechtigd om Robert een let te geven, die hem heugen zal. Ik heb nog eenige oogenblikken tijd, vóór ik me moet gaan klecden, on die besteed ik om mijn hart nog eens voor je uit te storten, lieve Henrietta. Je kunt begrijpen in welk een toestand ik me bevind. Terwijl mijn kamenier alles voor mijn toilet in gereedheid brengt tussehen twee haakjes, ik heb een keurig kostuum voor het hal gekozen, dat mij bijzonder goed kleedt; maar nu moet ik daaroverheen natuurlijk die leelijke lilas domino aantrekken terwijl het dus allen schijn zal hebben, dat ik naar een feest ga, ga ik feitelijk de droevigste uren van mijn leven tegemoet.'Wat is het huwelijk voor een vrouw toch een teleurstellingIk moet het voortaan aan allo meisjes ontraden, want zalig is het rustig, zorgeloos leventje, zonder strijd, zon der éccptie Ik schrijf je morgen natuurlijk alles uitvoerig. De hemel schenke mij kracht om mijn moeilijke taak te vervulleu. 20 Januari. Precies om negen uur reed gisteravond het rijtuig van mevrouw Von Büloff voor. Ik was zeer zenuwachtig en beefde over al mijn leden. Wel foei, zeide zij, wat ben je kinder achtig Wat een dwaasheid om je dit geval «Onzerzijds gesneuveld vijf inlandsche mi litairen en licht gewond zeven militairen beneden den rang van officier. Lichtgewond een olïicicr, die dienst blijft doen". Ter verduidelijking diene het volgende telegram, dal de .V. Roll. Crl. ontving van haar cor respondent te Batavia: «De Selimoon-coloniie en de landingstroepen rukken op naar Kemala. De Pedir-colmine viel <le versterkingen in Bamhie aan. «De le luitenant der infanterie .1. O. Lam ster werd daarbij licht gewond. Acht min deren werden gekwetst, vijl' minderen sneu velden. De vijand liet 71 dooden achter". Volgens een door de Java Cl. van den Gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden ontvangen telegram, werd door een patrouille iu kampong Lam Mej, in Daja, gearresteerd Ilabib Oemar, een panglima van Toekoe Oemar, met eenige volgelingen tevens wer den vier goede voorlaadgeweren buitgemaakt, terwijl een familielid van Datoe Moektara, hoofd van de Moekim Lam Boeng, genaamd Nja Abbas, die amok maakte, doodgeschoten Aan onze zijde werden licht gewond éen Europeesch sergeant en éen Europeesrh korporaal. Blijkens door de te Groningen wonende ou ders ontvangen bericht behoort onderhen, die dezer dagen sneuvelden de Europeesehe ser geaut Adriaan Seholte, die indertijd ook deelnam aan de Lombok-expeditie. Uit de in de Staatscourant voorkomende statistieke tabel omtrent de gehoorten en sterfte in ons land over het jaar 1897 blijkt, dat het aantal levendgeborenen in dat jaar bedroeg 101 441, datder levenloos aangege- venen 73/5, dat der overledenen (met in begrip der levenloosaangegevenen) 91 230, of 18.51 op elke 1000 inwoners per jaar. Zonder de levenloos aangegevenon was de sterfte 17 per 4000, tegen 17.2 in 189G, en 18.0 in 1895. Het aantal levend geborenen was 1194 meer dan in 1890: de verhouding was 32.8 per 1000, tegen 32.7 in 1890. De verhoudingen der sterfte (met inbegrip der levenloos aangegevenen) waren in de verschillende doelen des lands weder zeer uiteenkwpend. Wat de provinciën betreft, staat Groningen bovenaan met slechts 15.92 per 1000: dan volgen Friesland met 10.21, Noord-Holland met 17.05, Zeeland rnet 17.72. De overige gingen boven het gemiddelde. Gelderland had 18.71, Zuid-Holland 18.82, zóo aan te trekken Geloof me, van de honderd mannen zal er misschien éen zijn, die na zulk een briefje rustig bij zijn vrouw thuis zou blijven ïk zuchtte diep en dacht, dat voor haar de levensomstandigheden wel heel anders moesten wezen dan voor mij, voor wie de liefde van mijn man alles op de wereld is. Het huilen stond mij veel nader dan het lachen toen het rijtuig stil hield. De palfrenier bracht onze pelsmantels naar de kleedkamer, terwijl ik onder haar geleide de zaal binnen ging, waar zich de opwekkende dansmuziek reeds deed hooren. Het was een marteling voor me om zonder mijn man een danszaal te betreden. Robert houdt, niet van dansen hoewel hij een uitstekend danser is maar toch heeft hij met mij altijd den eersten wals gedanst, ter herinnering aan onze kennismaking. Want ik heb je, geloof ik, wel eens verteld, Jlmriette, dat we elkander het eerst op een bal ontmoetten en hij me toen voor den eersten wals vroeg. En dit was nu deeerstc maal dat ik niet op zijn sterken arm mocht leunen, dat ik die tonen moest aanhooren, zon der door hem te worden meegevoerd door de dwar- elende paren. Plotseling ontstelde ik zóo hevig, dut ik den arm van mevrouw Von Büloff moest grijpen tot steun. Geen tien pas van ons ver wijderd had ik een slanke figuur in een lilas domino gezien. Ook zonder den wit zijden strik op den rechterschouder zou ik Robert onmid dellijk herkend hebben. Ook mevrouw Von Biiloft' had hem herkend; zien zij voerde mij mee naar het midden der zaal en zeide: Limburg 19.21. Utrecht 19.56, Overijsel 19.74, Drente 19.84 en Noord-Brabant komt weder een heel eind achteraan met 21.45. Van de 21 groote steden, waarover mede de cijfers worden opgegeven, heeft Den Helder met sleehls 14.87 liet gunstigste. Den Bosch rnet 27.08 het ongunstigste cijfer. Weinig gunstiger waren Maastricht rnet 24.95, Gouda met 24.30. Boven 20 per mille hadden nog Zwolle 22.01. Tilburg 21.07. Utrecht 21.03, Breda 2U.58. Deventer 20.53. Na Helder vindt men de laagste cijfers te Leeuwarden 10.10, Haarlem 10.81. 's-Graven- liage 17.18, Amsterdam 17.38, Groningen 17.87 en Delft 17.00. Dordrecht met 18.07 en Schiedam met 18.40 bleven ook beneden het gemiddelde. Daarboven waren dus nog Nijmegen 18.98, Arnhem 18.25, Rotterdam 18,40 en Leiden 19.81. Als oorzaken van den dood waren de be smettelijke ziekten minder talrijk dan in 1800 pokken slechts 1 (tegen 34), roodvonk 102(202). mazelen 538 (1171). croup 310 (343). kinkhoest 1040 (1477). diphteritis 543 (017). typhus en typheuse koorts 447 (481). Het overschot van geboorten hoven sterfte vas 77 586 of 15.7 per 000 inwoners, tegen 5.5 in 1896 en ook lagere cijfers in de 29 oorafgaande jaren. Vele personen, die verschijnselen van krank zinnigheid vertoonen, ten gevolge van mis bruik van sterkedrank, genezen spoedig in de krankzinnigengestichten. Zij mogen aaar dan niet langer blijven. Toch zijn zij nog niet bestand tegen de verleiding en eenmaal weer in vreilieid gesteld, vervallen zij alras weer in hun oude kwaal. In verband hiermede heeft thans de Mi nister Binnenlansche Zaken in overleg met het Bestuur der «Vereeniging voor herstel van Drankzuchtigen" bepaald, dat dergelij ke personen, na herstel in de gestichten, op Hoog hullen opgenomen kunnen worden, maar alleen in die gevallen, waarin de ge stichtsgeneesheer hun voortgezette behande ling on Ier geneeskundige leiding in een sa natorium voor herstel van drankzuchtigen noodzakelijk acht voor hun geheele herstel en de geneesheer-directeur va Hooghullen het geval voor verpleging in die inrichting geschikt acht. De kosten der verpleging zullen, wat de hehoeftigon betreft, voor de helft gedragen worden door de Vereeniging en voorde helft door liet. Rijk. Het verblijf zal hoogstens drie maanden duren. De postverbinding met Cuba is thans ge heel opgeheven, Volgens rnededeelipg van de Fransche post-administratie kunnen de Fransche poststoomschepen van St. Nazaire naar Wesl-lndië de verbinding met dat ei land niet rneer onderhouden. Wie kent niet den ellendigen »veendamp" die zoo vaak ons de heerlijkste zomerscne dagen komt vergallen Thans echter kan men gerust zijn; hij komt dit jaar niet. Het losgehakt?. veen in Drente is nog even nat als in den winter. Voor nienigen Drerdschen arbeider is die blijde lijding echter een ramp. De boek weit moet uiterlijk op den langsten dag ge zaaid worden en daarop bestaat, nu het veen niet kan worden afgebrand, niet de gering ste mogelijkheid. Men noemt de Betuwe wel eens den fruit- tuin van Europa, rnaar slechts weinigen heb ben eenige voorstelling van den verbazenden rijkdom van dien «tuin". Eén enkel gewas, lang niet het voornaamste, de kruis-of steek- bessen, brengen dit jaar alleen bijna een half rnillioen gulden op. Men verzond daar van reeds (hoofdzakelijk naar Engeland en Schotland) 500 ton of 500000 Kg. tegen 6 a 9 cent per Kg. De heeren Van Schaick en Van Os, te Amerongen, en Buddingh, te Herveld, alleen verzouden 300000 Kg. Thans heeft weer het Gemeentebestuur van Schoonhoven tevergeefs bij 8 krankzin nigengestichten geïnformeerd voor plaatsing van een krankzinnige. Zelfs het nieuwe gesticht «Endegeest", bij Oegstgeest, is geheel bezet. De vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen op «Dennenoord" bij Gro ningen heeft dan ook besloten tot den bouw van nog twee groote paviljoens, waarvan de aanbesteding reeds 28 Juni zal plaatshebben. De horlogemakers-vereeniging «Christiaan lluygens" te Amsterdam heeft de wensche- lijkheid betoogd om in ons land de 24 uren dag-indeeling in te voeren, gelijk reeds op de spoorwegen in Italië, België, en Spanje is geschiedt, terwijl over drie jaren Oostenrijk zal volgen. liet Openbaar Ministerie bij de Haagsche rechtbank vorderde tien dagen gevangenis straf tegen een Delftschen student, die, bij j wijze van grap en om een weddenschap te winnen dat hij wel zou durven met Hier scheiden wij. Terwiji niemand in die domino je herkennen zal, weet ik zeker, dat ik door mijn figuur en mijn gang niet lang onbe kend zal wezen. Als wij samen blijven, zal je man licht vermoeden krijgenKijk, daar komt juist ritmeester Von Ankalt zou hij wer kelijk denken, dat niemand hem in dat mooi pakje herkent? maar dan had hij zijn krom me beenen thuis moeten latenNu tot straks! Ik stond alleen te midden van een onnoemlijk aantal menschen en voelde me alles behalve op mijn gemak. Ik trok mij zoover mogelijk terng, tot op geringen afstand van de bewuste pilaren, en bleef daar staan kijken. Ik meende ver scheidene van onze kennissen onder hun ver momming te herkennen en in ieder geval zou ik er bijzonder groot vermaak in hebben geschept, hen tot het mikpunt van mijn plagerijen te maken, daar ik wel zeker wist, dat ikzelf niet herkend zou worden. Maar de lust ontbrak mij oui ook maar éen woord rnet iemand te wis selen. Ik schrikte zelfs geweldig toen een jonge man, als kruisvaarder gekleed, naar mij toe kwam. Het bleek echter, dat hij mij voor een verkeerde aanzag, voor een jonge dame, die zijn neef eenige dagen te voren ten huwelijk had gevraagd, doch die het aanzoek had afgeslagen, i Ik liet hem in dien waan en een oogenblik mijn I leed vergetend, geloof ik wel, dat ik mijn rol I goed speelde, llij bleef nog eenigen tijd met mij praten, maar toen begonnen mijn weinig geeBtige antwoorden hem te vervelen en nam hij met een I buiging afscheid om een vlugge blodine te vol gen. die hem had gewenkt. Op datzelfde oogenblik zag ik de lilas domino met den witten strik. Langzaam naderde hij :uij en toen hij zeer dicht bij mij was, fluisterde hij op bijna teederen toon: Hoe dank ik u, dat u woord gehouden heeftU weet niet hoe ik naar dit oogenblik heb verlangd. Ik kon geen woord uitbrengen. Ik begreep echter, dat dit niet aanging en voegde hem dus zacht toe Stil nu niet, strak9. I" hebt gelijkwij zijn hier niet veilig. Aanstonds, als de optocht binnenkomt, let nie mand meer op ons Ik zal geduld hebben. Daar hield de dansmuziek plotseling op en weerklonk luid en schetterend het trompetge schal, waarmede het naderen van den optocht werd aangekondigd. Het was oen zeer fraaie optocht, waarvan buitengewoon veel werk was gemaakt. Hij stelde voor de vertegenwoordigers van alle eeuwen en bij /.es of acht paren tegelijk, geheel in deklee- dcrdracht van het tijdperk dat zij voorstelden, schreden de deelnemers voort, bewonderd door allen, die in het rond geschaard stonden in de zalen. Je kunt wel begrijpen hoe gering royn belang stelling voor al die pracht was. Met een klop pend hart verbeidde ik bet oogenblik waarop de zaal verlaten zou wezen en ik tussehen de tweede en do derde pilaar den schuldige zou vinden die in mijn oog zich door Jie enkele woorden reeds ernstig vergrepen had. Ik ging daarheen, en onmiddellijk daarop stond Robert naast mij. Nu kunnen wij samen spreken, eindelijk 1 (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1