Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. een flaubertbuks schoot op de ramen vnn de tegenover zijn kamer gelegen Hoogere Burgerschool. Drie ruilen werden doorscho ten, een kogel doorboorde zelfs oen venster gordijn en sloeg tegen een muur plat. En dat alles, terwijl op dat uur in dat vertrek der Hoogere Burgerschool les werd gegeven 1 Gelukkig kreeg niemaud letsel. De aardige schutter, verleden jaar om de zen tyd zelf' nog leerling eener Hoogere Burgerschool, was niet voor den reenter verschenen. Te Bergschenhoek doet zich het volgende huwelijks-incident voor: De knappe en anders vroolyke oerendocb- ter Maria C'. werd tegen haar zin. op aan drijven harer ouders, verloofd meteen ryken boerenzoon, niettegenstaande cm minder ge fortuneerd jongeling liet voorwerp harer ge negenheid en liefde was. Hot vrijen werd trouwen ennokkend werd, op «Ie vraag van den ambtenaar van den Burgerlijken stand, en later ook op die van den predikant, liet»ja" met opn diepen zucht, uit de van zielesmart bijna dichtgekne pen koel gewrongen en daarmee was de belofte van huwelijkstrouw afgelegd. Doch hiermede kwam aan het lijdelijk ver zet der jonge vrouw een einde. Van dat oogenblik weigert ze alle gemeenschap met den irfjin, met wien ze onmogelijk samen leven kan. Een nieuwe en goed gemeubileerde bouwmanswoning waarop vele andere boerendochters trotsch zouden wezen wacht reeds eenige weken op haar bewoners doch te vergeefs. De jonge vrouw spreekt 't beslist uit. dat ze mot haar man liet huis barer ouders niet verlaten zal, dan om door den rechter haar huwelijk te doen ontbin den. Waarschijnlijk tengevolge van zenuwach tige overspanning ligt ze thans doorgaans te bed. Treurig, wanneer ouders bun kinderen als een soort koopwaar beschouwen, ze slechts nun den hoogsten bieder ten huwelijk afstaan, om zoo hunne kinderen met lichaam en ziel aan don Mammom te offeren. O. Ct, Bij de Dinsdag deze provincie gehou den verkiezingen voor de ProvincialeStaten zijn te Utrecht herkozen mr. S. J. van Geuns en jhr. mr. J. E. Huvdecoper van Maarse- yeen en Nichtevegt, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de hoeren mr. J. de Louter en C. L. Zeilerhof; zijn herkozen te Amerstoort de hoeren.' jhr. mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck en jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wjjck, terwijl gekozen is de heer Hartman; zijn herkozen te Amerongen jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wyck, mr. \V. H. J. baron Van Heemstra en G. C. D. d'Aumale baron Var. Hardenbroek ■zijn gekozen te IJselstein de hoerenmr. B. J. Lintei.) baron De Geer van Jutfaas, jhr. II. P. C. Bosch van Drakestein, E. G. Wen- tink eu G. van Hazendonk en is herkozen te Breukelen de heer W. I. Doude van Troostwijk, terwyl daar herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. J. M. Schout Velthuis en J. H. de Waal Maletïjt, aftredenden, en de heeren mr. J. H. Caspers en dr. D. de Bruijn. Door 24 inwoners van Amerefoort is hel volgende adres aan den Raad dezer gemeente toegezonden Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteokenden, allen oudere of voogden van kinderen, die dit jaar het toe- latings-examen voor de 1ste klasse der Hoo gere Burgerschool hier ter stede zullen doen dat zij met bezorgdheid kennis hebben genomen van hët feit, dat tot het afleggen van genoemd examen zich 42 candidaten hebben aangemeld, terwijl, in verbund met de afmetingen der lokalen en het aantal leerlingen dat nu in die klasse aanwezig is, doch waarschijnlijk niet bevorderd zal wor den, het aantal der te plaatsen leerlingen oj) zijn hoogst slechts een twintigtal zal kun nen bedragen. Ken noodzakelijk gevolg hiervan zal dus zijn, dat. in plaats van ongeveer 30°/0 de gewone verhouding der laatste jaren men dit jaar meer dan 50"/o dus bijna het dubbele getal der candidaten zal moeten afwijzen, wil rnen althans do eerste klasse niet met leerlingen overladen en aldus oen voor het onderwijs ongewenschten toestand in het leven roepen. Naar aanleiding van een in de laatste Ge meenteraadszitting gehouden interpellatie, veroorloven zij zich mede de boscheiden opmerking, dat het afnemen van vergelij kende examens, hoezeer in vele gevallen niet te vermijden, wel allerminst aanbeve lenswaard mag genoemd worden, waar het eone inrichting geldt, die, gelijk deze, de gelegenheid moet verschaffen tot het ont vangen van onderwys aan allen die de ge vorderde gegevens bezitten om liet niet vrucht te volgen. Ook in verband met hot steeds toenemend aantal inwoners dezer gemeente, dat eene uitbreiding der inrichting voor Middelbaar l der verkiezing voor de ITorlncUle Staten in bet hoofd-UesdMrlct Amersfoort GEMEENTEN. Aantal Kiezers Uitge bracht Onwaarde Geldig Asch van Wijck lloselt van Oud-Amo- lisweerd Schinunel- ponninck I I 529 240 10 230 156 127 178 Amersfoort II 429 235 9 220 168 150 151 I Hl 475 254 8 246 152 127 158 Baarn 780 314 7 307 108 151 174 Bunschoten 419 100 5 95 89 82 74 Eenines 255 206 18 188 171 133 162 Hoogland 300 188 7 181 152 159 144 Leusden 309 176 2 174 161 140 156 Renswoude 140 42 42 38 16 36 Soest 462 243 4 239 137 135 119 49 31 31 17 16 14 Stoutenburg. 112 73 1 72 06 61 61 Totaal 4319 2102 71 2031 1475 •1297 1427 erritson Hartman Köell 88 02 81 79 1*24 65 111 101 78 46 111 174 15 74 12 41 124 72 20 150 24 33 121 42 6 6 26 19 150 91 4 14 '.8 12 61 13 474 1128 696 HERKOZEN zijn dus de aftredende leden: lm. H. J. M. van ASCII VAN WTJCK, jint. Mn. W. I. M. BOSCH VAN OUD- AMELISWEKHD en MR. F. D. nur SCHIMMELPENNINCK, terwijl GEKOZEN is de lieer P. HARTMAN. De lieer Van Enst, gemeente-geneesheer te Bunschoten, beeft voor de benoeming als zoodanig te Beekbergen bedankt. Onderwijs noodzakelijkerwijze in zich sluit, wenden zij zich tot u met het beleefde doch dringende verzoek, in dezen bijtijds de noo- dige maatregelen te nemen en het, zoo mo gelijk. daarheen te willen leiden, dal de komende eerste klasse, wanneer het aantal der op gewone wijze geëxamineerde en toe gelaten candidaten daartoe aanleiding mocht geven, gesplitst worde. Zij zijn verder van oordeel, «lat eene der gelijke splitsing, ilit jaar althans, nog geen buitengewoon hooge onkosten zal behoeven met zich te brengen, aangezien, wanneer dit noodig mocht blijken, de gemeente nog wel een lokaal bezit, waarin gedurende dezen cursus een der gesplitste afdeelingen zal kunnen worden ondergebracht, terwijl ook de uitbreiding van het onderwijzend perso neel zich met eene kleine verandering in het onderwijs, tot een enkelen tijdelijken leeraar zou kunnen bepalen, die voor eenige weinige uren wellicht uit Utrecht of Am sterdam te verkrijgen zoude zijn en verder het meerendeel der lesuren, den eereten tijd althans, nog wel onder de hier aanwe zige onderwijskrachten zou kunnen worden verdeeld. Overtuigd van Uwe belangstelling in alles wat het onderwijs hier tor stede betreft, bieden zij dit adres aan Uwe nauwgezette overweging aan. 't Welk doende enz. Het vergrooten der Jongensschool aan de Heerenstraat is voor f14380 gegund aan de minste inschrijvers, de heeren De Jong en Blanke, aannemers te Scherpenzeel. Bij de gister ten Garnizoens-bureele ge houden aanbesteding voor de levering van aardappelen ten behoeve van het garnizoen van 15 Juni tot 1 November werd ingeschre ven door de volgende stadgenootenJoh. Meijer f 2.36J. Wagenaar f2.24Jan Meijer f2.24. De levering is onder het gewone voorbe houd opgedragen aan den langsten inschrijver. Als hedenavond tegen 7 uur spuit 3 met een paard bespannen uitrukt, behoeft men niet bang te zijn voor brand. Ze zal dan eenvoudig de nieuwe bespanning beproeven en over den Heiligenberg naar de «Halve Maan" gaan, waar ze een oefening zal houden. Programma iter muziekuitvoering, Maan- lagavond 20 Juni om half acht te geven op het terra3 van Amicitia door hel stafmuziek korps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken. 1. Kouiiigln Wilhclmina martcli Egbert. 2. Ouverture „Die Fclsenmühle" Reitsiger. 3. „A toi". Value de concert Wuldteu/el. 4. Souvenir de i'opéra „Les cloohcê de Cornevillc"Planquelle. 6. Ouverture „Lcearoaval tic Véniso" Amb. Thoma*. „Rêverie"Vieiutmip*. 7. Scène et Ballet du Sc acte de l'onér» „Robert le Diable" Mnjrrbri'r. 8. Grande tantnisie de l'opérn „La fille du régiment"Donisrtli. Het ridderkruis 4e klasse van de Mili taire Willems Orde zal morgenmiddag om 2 uur op plechtige wijze worden uitgereikt aan den milicien- plaatsvervanger J. Otzon, van het 5e regiment infanterie hier. De heer kolonel commandant van het 5e regiment noodigt hij advertentie inditnum mee alle hier aanwezige Ridders uit., de plech tigheid, welke gehouden wordt op het ter rein aan den Leusdorwcg over do school, te komen bijwonen. Met het bevel over het 3e bataljon 5e re giment infanterie hier wordt belast luitenant kolonel van der Ihibl Bruvn, die van het 1e regiment infanterie te Den Helder wi overgeplaatst naar het 5e regiment hier. Luitenant H. de Haan Hugenholtz. van het 5e bataljon 5e regiment infanterie, te Utrecht, wordt 1 Juli overgeplaatst bij een der bataljons van genoemd regiment in gar nizoen te Amersfoort. In sommige bladen komt een bericht voor als zoude II. M. de Koningin jl. Dinsdag te Baarn naast den kolonel-commandant aan bet. hoofd van het 5e regiment infanterie gereden hebben tol het Paleis, waar <le troep nog wel «het geheele regiment" voor HH. MM. defileerde. De kolonel was Dinsdag op kader-manoeu- vrede bataljons uit dit garnizoen schoten naar den schijf op de Leusdorheideliet 5e bataljon was te Utrecht. Wellicht wordt bedoeld, dat de 2e al'dee- ling van liet 2e regiment veld-ai'tillerie, dat Dinsdag op zijn marseli uit Leiden langs «Soesldijk' trok en gister op do gebruike lijke wijze met de muziek van het 5e door Amersfoort werd geleid, voor HH. MM. de fileerde. Hoe echter een berichtgever een afdeeling veld-artillerie kan aanzien voor een regiment infanterie is bijna een raadsel. Bijna, want voor een jourrialistieken kwai'tjesjager is niets onmogelijk. Dinsdagavond rond 9 uur ontstond een begin van brand ten huize van den heer B aan den Hof, door het vlamvatten van petro leum in de peer eener lamp. Door eenige in allerijl toegesnelde buren werden ech ter de vlammen gebluschl en erger onheil voorkomen. Door de politie is wegens overtreding van het Reglement op- het rijden met honden wagens proces-verbaal opgemaakt tegen: J. L. N., G. van den H. en J. de G.. allen bier. Voor Jen bouw van het Doorgangshuis der «Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het huisgezin" zijn alsnog ontvangenvan mej. S., te 's-G raven hage, 11000, en van mej. R., te Arnhem, f155. Een van de weinige negers in ons Indisch leger, Tobev geiieelen, had reeds in Indië den wensch te kennen gegeven om de Koningin eens te zien. Dezer dagen kon hij daartoe in Indië verlof bekomen en van Harderwijk kwam hij Zaterdag te Raarn. Al heel vroeg was Tobey Zondagmorgen in de weer, poetste zijn uniform op en spoedde zich naar «Soetdijk". Daar was men waar schijnlijk van de komst en het verlangen van Tobey verwittigd, want de adjudant, jhr. Van Sucntelen van de Haere, wees Tobey en zijn geleider, den sergeant Van Hardinx- veld, een plaats aan binnen het hek, waar langs de Koninginnen zou passecren, als HH. MM. naar de kerk van te Soest reden. Het gelaat vtjn den neger teekende ver genoegdheid, toen de Hofrijtuigen voorkwa men. Daar komt de Koningin aan en laat haar rijtuig stapvoets l ijden. De Koningin, die ver moedelijk liet verlangen van Tobey kende, groette hem lachend, en Tobey, die een mi litaire houding had aangenomen, staarde liet rijtuig nog een oogenblik na. Wel had hij zich de Koningin anders voorgesteld, zooals hij dat in Indië op een plaatje gezien had, met een kroon op, doch zóo vond hij de Koningin óok lief. Van weggaan was geen sprake. Nog eens wilde hy de Koningin zien en toen dat gebeurd was, was hy tevreden. Spoedig keert hij naar Indië terug en zal daar, of mischien later in zijn vaderland, in liet zonnige Liberia, veel te vertellen hebben van Holland en de lieve Koningin, die Tobey zoo vriendelijk groette. Na de inspectie der lijn door den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten, welke nog deze week zal plaats vinden, zal de dienst oj» de lijn Utrecht—Soest- Baarn voor liet verkeer geopend worden op Maandag 27 Juni dt i ii.s. In de richting naar Baarn zullen 17, in die van Baarn 18 personentreinen daags ioopen. De meeste treinen leggen den afstand UtrechtBaarn in 26 tot 30 minuten af slechts enkele, die aan alle tusschengelegen stopplaatsen ophouden, doen er 40 minuten over. Met de ansjovisvangst gaat het te Spaken burg dit jaar buitengewoon goed. In de eerste week van Juni, de beste voor deze visscherij, werden rond 3 tnillioen viscbjes aangebracht, waar voor men besomdc f 10 per 1000 stuks. Dezer dagen is een boekske verschenen van Frank Hind; «Tlie Cry of the children", dat een en ander vermeldt over den kinder arbeid in Londen. In het Oostelijk gedeelte van de hoofdstad, zegt descliryver. z\jn kin deren nog steeds de schandelijkst geëxploi teerde loonslaven. Het schoolonderwijs houdt gemiddeld op een leeftijd van elf jaren op. Het kind is zelfs gedurende de weinige jaren, dat het de school bezoek, genoodzaakt, na de schooluren tot het onderhoud van het gezin bij te dragen. Het ergst ziet. het er in de lucifersdoosjes-industrie uit. Hot kind krijgt 2i/2 pence voor hel gros. maar moet daarvan zelf de plaksel betalen. Wanneer eene moeder met hare 7- en 9-jarige kin deren van 7 uur 's morgens tol half twaalf 's nachts werkt, dan kan zij zoo 1 shilling 3s,'4 pence per dag verdienen. Het droge brood, waaruit de voeding bestaat, moet onder het werk gebruikt worden. Gordels- en pa- rapluie-maken wordt nog slechter betaald. Voor damesgordels krijgt de werkster 11/4 pence voor 't dozijn. Meer dan 3/4 penny- kan zij per uur niet verdienen. liet loon voor het overtrekken van parapluies, die in de winkels voor 10 shilling het stuk verkocht worden, bedraagt 1 sh. 7 p. het dozijn. Zak ken maken levert V-i p. per zak op; de ar beider moet zijn eigen garen leveren. Kunst bloemen maken, wordt ook erbarmelijk be loond: de gebruikelijke prijs voor een gros viooltjes bedraagt l' L, p. en die voor liet gros rozen 2"2 sh. Bij de meubelmakers zijn de toestanden niet veel beter. Voor de Rus sische landverhuizers aan het concurreeren gingen, kon een meubel polijster 28 sh. per week verdienen, thans verdient hij hoogstens 14 sh. of f8.40. Een snuggere bol, die niets beters te doen wist, heeft op een zeer eigenaardige wijze de Engelsclie schrijvers bestudeerd. Bij de litteraire studie heeft hij een statistiek ge maakt van de eigenschappen die een kus kan hebben, vo|gens de werken van een der meest gelezen Engelsclie novellisten. Op die wijze is het hem helukt, een aan zienlijke lijst samen te stellen van de meest uiteenloopeudc attributen van den kus, die voor menig minder beeldenrijk mensoh van veel nut kan zijn, zoodat wij die eigenschap pen aan onze lezers niet mogen onthouden. Volgens dien vorscher kan een kus zijn, wat de «temperatuur" betreftKoud, warm, ijzig, brandend, kil, gloeiend, koel, heet, lauw, verzengend, bevriezend, vurig. De «duur" wordt gewoonlijk aangeduid met lang, vluchtig, eeuwigdurend, haastig, nooit-eindi- gend en kort. Om het «wezen" van den kus nader te karakteriseeren, worden woorden van allerlei gebied gebruikt balsamiek, geurend, aromatisch, friscli als dauw, verruk kend, heerlijk, vuur-ademend, goddelijk, hartstochtelijk, zacht, vroom, heilig, uuivelsch, bovenaai'dscli, onverschillig, dol, zorgeloos, onschuldig, na'ief, zoet, smartelijk, verlangend, zuigend, waanzinnig, smachtend,koortsachtig, krankzinnig, paradijsachtig, melancholiek, nai'kotisch. betooverond. toornig, razend, overmoedig, vervelend, sidderend, schuchter, driest, moedig, schuw, nalatend, doodstrourig, zacht, liefelijk, achterhoudend, ingetogen en wat dies meer zij. Want de lijst is nog veel langer. Met deze bloemlezing kan men bet echter wel doen. Een eigenaardig huwelijk is onlangs in Pcnnsylyanië gesloten tusschen John Higiey, oud 77 jaar, en I'hilena Darnos, oud 75 jaar.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2