Binnenland. Stadsnieuws. Damast-Zij de 65 cent eenige in de provincie verheven worde tot Rijksschool of dat het Rijks-subsidie worde geweigerd en dan van de uitwonenden hooger school geld worde geheven, dat dan steeds kan blijven onder dat van bijv. Amsterdam. In de bijgevoegde Memorie van onkosten zult u aantreden de verschillende gegevens voor mijn advies. Mier werd ik wakker en bemerkte ik,dat dit alles een droom was geweest. Misschien dut ik vannacht weer in en kan ik mijn droom voortzetten. Is dat zoo, dan komen de becijferingen er óok wel en deel ik ze óok mede. 4TJEH. Do correspondent van het Handelsblad te Batavia seinde Donderdag aan zijn blad »De beide colonnes bereikten Kemala. Van de colonne—Van Heutsz werden 7 inlandsche soldaten gewond. De colonneWillems leed geen verliezen. In verschillende schermut selingen zijn 20 vijanden gedood. «Bij aankomst te Tjot Moerang bleek Toe koe Ocmar te zijn gevlucht. »l)c troepen keeren naar Segli terug''. De N. Holt. Cl. heeft nog het volgende telegram ontvangen »Yan Heutsz bereikte Tjot Moeroeng. Toe koe Oemar had de vlucht genomen. «Daarna rukte Van Heutsz naar Kemala. waar hij do troepenmacht onder Willems ontmoette, welke den vijand in het Sama lndra opzocht, doch daar geen ontmoeting met hem had. Beide troepennfdeelingen keeren naar Segli terug." Een olïicieel iclegram Vrijdag ontvangen, luidt als volgt: Den twaalfden dezer is de colonne van kolonel Van Heutsz van Kota-Poetos door het gebied van Toekoe Bintara Keumangavv en over Tjot Moeroeng naar Kemala Raja getrokken en de colonne van oversse Wil lems van Segli door het gebied van Toekoe Bintara Soerwi Sama Jndra eveneens naar Kamala Raja, alwaar beido colonnes den veertienden aankwamen. «Eerste colonne ondervond weinig tegen stand. «Toekoe Oemar gevlucht. «Gesneuveld éen en licht gewond zeven militairen beneden den rang van officier. Vijand had een twintigtal dooden. Tweede colonne ondervond geen tegenstand. Den vijftienden zijn beide colonnes naar Metha- rum getrokken." Een officieel bericht, Zaterdag ontvangen, luidt als volgt «Den zestienden dezer had de spits eener patrouille te Methareum een klewang-aanval van vijf Atjehers te verduren. In het hand gemeen verden vier hunner gedood. Onzer- züds éen officier en twee militairen benedea dien rang niet-gevaarlijk gewond. Colonne van overste Willems ging naar het gebied van Toekoe Bintara Kemala om over Tjot Moeroeng, Didah en Rambong naai- Segli terug te keeren. Den zeventienden dezer zou een gedeelte der colonne van kolonel Van Heutsz door het gebied van Toekoe Bintara Reubeë naar VII Moekims en de rest naar Segli gaan. Dn Rataviaansche correspondent van liet Handelsblad seinde te 12.55 «Gisteren is bet tweede reserve-bataljon naar Segli teruggekeerd.". »l)e le iuitenant der infanterie B. Tam- mes is licht gewond." In het telegram van 2 Juni werd mede gedeeld dat liet 2e reserve-bataljon (van Weltevreden) te Segli achterbleef, toen ko lonel Van Heutsz met de drie overige batal jons (liet 2e. het Be en het 14e) in de rich ting van Garoet opmarcheerde. Nu blijkt, dat het eerstbedoelde bataljon óok aandeel bad in de laatste operation, waarschijnlijk als onderdeel van de Selimoen-colonne. De l u-luitenant B. Tummes, ridder van de Militaire Willems Orde, behoort tot bet 2e bataljon (Magelang). De Eerste Kamer zal den 27 Juni dadelijk overgaan tot behandeling der definitieve Marine-begrooting, daarna deafdeelingswerk- zaamheden hervatten om vervolgens in open bare vergadering de aanhangige ontwerpen af te doen. Ter voldoening aan den wensch der Tweede Kamer om eenige inlichtingen te ontvangen omtrent «le financieele gevolgen voor den Staat van de pensioenwetgeving van 1800, deelt «Ie Minister van Financiën mede. «lat in 1890 1 075 473 10',2 meer aan burgerlijke pensioenen ten laste van den Staat is be taald dan in 1800, terwijl in 18% weru ont vangen aan pensioenbijdragen, enz. ('8(3594. Trekt men dit bedrag van de grooterc uitgaven af, dan komt men tot een cijjer van ongeveer 1 110 000. Vooralsnog wil de Minister zich tenstrengste onthouden van iedere verklaring omtrent de verdere bestemming, te geven aan het bij del eerste balans geconstateerde overschot van het fonds. Bij het nu ingediend ontwerp tot nadere rege ling van de pensioen-aanspraken der weduwen en weezen van burgerlijke Ambtenaren vóór of op 10 December 1888 overleden, gepen- sionneerd of op wachtgeld gesteld, wordt niets geprejudiceerd. Er wordt alleen getracht, ten spoedigste een eind te maken aan een toestand, die uitsluitend hiervan het gevolg was, dat men in 1800 geen kennis droég van de exceptioneel gunstige sterftecijfers bij de burgerlijke ambtenaren. liet wetsontwerp, waarbij aan de weduwen van burgerlijke ambtenaren gepensionneerd vóór de wet van 10 December 1898, vol pensioen wordt verzekerd, is door de Tweede Kamer zonder stemming en met de wijziging door de Regeet ing aangebracht, aangenomen. Nu de Kamer uiteen is, zijn de belang rijkste wetsontwerpen, die zijn blijven lig gen, de volgende de wetsontwerpen, betrekking hebbende op de vermaarde 14 ton van Oorlog, dienst 1804, die van jaar tot jaar hangende blijven de bepalingen omtrent deri accijns op gedistilleerd, waarvan de Memorie van ant woord is ingekomen de regeling der toelating van schippers op koopvaardijschepende wet tegen belem mering bij uitvoering van openbare werkenI de Indische mijnwet, waarover de voorloopige verslagen zijn verschenen het wetboek van Militair strafrecht, de wet op de Krijgstucht, de wetten op den staat van beleg, den Leerplicht en de onge vallenverzekering, die reeds in de afdeelingen zijn onderzocht, doch waarover nog geen vooj'loopig verslag is uitgebracht; de wijziging van eenige bepalingen van liet wetboek van Burgerlijke rechtsvordering; de wijziging in het Burgerlijk wetboek be- trell'ende'dc vaderlijke macht en de voogdij de wet tot aanleg van een spoorweg naar Banjoewangidie, bekrachtigende den alge- meenen bestuursmaatregel tot wering der schildluis, welke ontwerpen nog onderzocht moeten worden. De maand Mei was voor de Rijksmiddelen vrij wat gunstiger dan baar onmiddellijke voorgangster; in April kwamen wij slechts f40 204 boven de raming (van f' 10 '158 781) en bleef, vergeleken met April 1897, de op brengst nog f248 358 ten achterMei echter gaf f374086 boven de raming en niet min der dan f894822 boven de opbrengst van Mei 1897. Behalve de indirecte belastingen stegen al de overige Middelengroepen (het bagatel van de jachtakten kunnen wij ge voeglijk veronachtzamen). De directe belas tingen gaven f303738 meer: de invoerrechten f5468: de accijnzen overtroffen de opbrengst van Mei '97 met f610558; de waarborg gaf een surplus van f 1491de domeinen leverden een a vans van f30 686'op; de posterijen stegen met f25 749de telegrafen met f23 506 en de loodsgelden met f6858, alles in vergelijking met Mei 1898. Alleen de in directe belastingen wijzen een tekort aan van f113 523 en daarin dragen al deonder- deelen dezer groep hun aandeelde zegel rechten, de registratie-rechten, de hypotheek rechten en het recht van successiede registratiereahten hat meest; zij brachten verleden jaar in Mei f516170, thans slechts 1436 444 op; de overige verschillen zijn dus onbeduidend. Onder de groep directe belastingen dragen de Grondbelasting, het Personeel en de Ver mogensbelasting tot den gernelden vooruit gang bijhet surplus wordt echter eenigs- zins aangetast door hetgeen op de Bedrijfs belasting minder ontvangen is (f71 000). Onder «le groep accijnzen bleven de wijn en het gedistilleerd wat achter; liet belang rijke overschot van 6 ton is derhalve ver kregen van de suiker, het zout, de bieren en azijn en en bet geslacht; doch bierbij valt op te merken, dat van het cijfer van den suikeraccijns (waarvoor f 1 152627 is geno teerd, tegenover 1546 283 in Mei 1807) niet afgetrokken zijn de verleende premiën. De schatkist heeft van Januari tot ultimo Mei thans ontvangen f47 006892: verleden jaar om dezen tijd was nog slechts f45 773085 ingekomen, dus thans f1 232 007 meer. Bij de raming vergeleken, die f50793008 beloopt, zijn wij nog (3 787 016 ten achter, maar bij het einde van «Ie eerste vier maanden be droeg dat tekort nog f4102 416, terwijl in vergelijking met 1897 het eerste V3 des iaars slechts f396 777 meer had opgelevem en thans het reeds genoemde cijfer van fl 232907. Er is dus een niet onbelangrijke vooruit- 3ang en hetgeen voorafgaat, wettigt dan ook e meening, dat wij over de maand Mei en over «Ie afgeloopen maanden des jaars, in hun geheel genomen, niet te klagen hebben. Het echtpaar A. van de Meer, te Haarlem, herdacht op denzelfden dag zijn 50-jarig huwelijk, zijn 50-jarig wonen in het zelfde huis en des mans 50-jarigen dienst bij den- zeilden patroon. Zij heoben ougeveer 40 kleinkinderen. De beteekenis van het nieuwe tarief voor telegrammen blijkt uit het volgend vergelij kend overzicht tusschen het bestaande en het nieuwe tarief voor bet binnenland Bestaand Nieuw 10 woorden 25 ets. 25 ets. 15 34 30 20 40 35 25 49 40 30 55 45 35 04 50 40 70 55 45 79 00 50 85 05 00 100 70 70 115 75 80 130 80 90 145 85 100 160 90 150 235 115 200 310 140 Wegens den VVaterloo-dag wapperde Za terdag de driekleur van openbare gebouwen en enkele particuliere woningen en werd het carillon bespeeld. Door Gedeputeerde Staten zijn Vrijdag als nog voor den dienst ongeschikt bevonden, en door den Provincialen adjudant, daaruit, ont slagen, vijf lotelingen van de lichting I898, die dus door anderen moeten worden ver vangen, en wel uit de gemeenten Utrecht, Soest, Jutphaas, Driebergen en Zeist. I11 verband mot het bier aanhangig ge maakte stads-tramplan kunnen wij mededeelen dat, ingevolge een daartoe aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gericht adres, Bestuurders der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij door de Kegeering zijn uitgerioodigd, liet ontwerp voor de brug in den toegangsweg naar het nieuwe station (over de lijn naar Kesteren) zoodanig in te richten, dat de noodige ruimte aanwezig is voor een train en (lat de gelegenheid zal bestaan voor het leggen van het daartoe ge vorderde spoor. Men verzoekt ons te herinneren dat, met het oog op de voorgenomen afsluiting der liquidatie, de houders van aandeelen in de Nederlandsche Rijnspoorweg- Maatschappij, die tot nog toe nalieten de voor hen bestemde gelden in ontvangst te nemen, dringend wor den uitgenoodigd ten spoedigste, tegen inle vering hunner aandeelen, over hel hun toe komende bij de Associatie-Cassa te Amster dam te disponeeren. Aan de firma Gebrs. B. A. van Gelder, hier, is wederom gedurende het verblijf van HH. MM. de Koninginnen op «Soestdijk' een gedeelte der vleesch-leverantiën voor de Hof houding opgedijgen. Onze stadgenoot de heer G. van Dorssen, die zal deelnemen aan de van Juli tot October te 's-Gravenhage te houden «Nationale Ten toonstelling van Vrouwenarbeid" had de be leefdheid ons uit le noodige», zijn inzending eens te komen bezichtigen. Eenige meisjes, voor deze Tentoonstelling tot sigaren maaksters opgeleid, zullen daar een nieuw merk vervaardigen «Vrouwenar beid" geheeten, een pittige 3-cents sigaar, van zeer goed materiaal en keurig verpakt, dat met tal van andere gunstig bekende merken der «Nederlandsche Tabak- en Sigarenfa briek" in de sierlijke kiosk zeer zeker groeien aandacht trekken en ook wel koopers vin den zal. Wij vertrouwen, dat. de heer Van Dorssen met zijn inderdaad zeer kostbare inzending een goed figuur zal maken. Gaarne is hij bereid, een kijkje aan belang stellenden te geven, waartoe tot Donderdag ochtend gelegenheid beslaat. Onze vroegere stadgenoot arts J. Beijers is benoemd tot Gemeente-geneesheer te Vlissingen. Op het terrein tegenover de school min don Leus- derweg werd Vrijdagmiddag uitgereikt het Ridder- kluis 4e klasse van de Militaire Willems Orde nnu don gopasportonrdcu fusilier der Koloniale Reserve J Otzen, thans milicien-plaatsvervanger bij de 4e compagnie 4e bataljon Ce regiment infanterie hier De vier bataljons met het vaandel en de muziek waren daartoe in carré opgesteld, onder commando vun overste Van Essen. Eon zeer groot aantal be langstellenden, zoowol militairen als burgers, was op het terrein aanwezig tot f 14.65 per Meter alsmede zwarte, witte en gekleurde llennoborg-ZIjde van 35 cent tot f 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende quali- teiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrij van invoerrechten in huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henrteberg's Zijde Fabrieken <k. k. Hoflever.), Zürich. Om '2 uur, even mulat de 25-jarige Ridder onder geleide van luitenant Boeyo, op hel terrein was ge komen, kwam daar ook kolonel De Petit. Kaoitein-adjudant Pieter dood nu voorlozing van het Kon besluit van 11 Mei 1898, 110 35, waarbij de hooge onderscheiding was toegekend aan Otzen, nu voor zijn beleidvol en moedig gedrag op 2 Januari 1897 toen bij bij Gcntoet Lehong op Atjoh met zyn lui tenant aan het hoofd van een 8 man sterke spits deelnam aan herhaalde stormaanvallen tegen en veel kalmte en vastberadenheid toonde hij den terugtocht voor een zeer overmachiigen vijand. Uit den aard der zaak was deze vermelding van het eigenlijke feit merkwaardig kort; maar wat hebben Otzen en zijn kameraden 111 dat vinnige ge vecht en bij die telkens vernieuwde aanvallen door staan I Hoe moet Otzen zich ook bij die gelegen heid, voor (1e zooveelste maal, onderscheiden hebben om als gewoon soldaat, do hoogste militaire onder scheiding waardig te zijn gekeurd. Kapitein R, J. graaf Sehiinmelpenninck, Ridder 4c klasse der Militaire Willems Orae, hechtte nu het bvou op de borst van dezen dappere, waarna kolonel De Petit hem in kernachtige bewoordingen toesprak, herinnerend hoe Otzen zijn kruis niet alleen verdiend had in do opgewondenheid van een stormloop, maar vooral ook bij liet koele gevecht ge durende de retraite; gewagend hoe hij voortaan door allen, zoowel burgers als militairen, zal woïdcft ge-'*" eiird hem van harte geluk wenschend en hopend, dat Otzen lange jaren in gezondheid dit onderschei- «lingsteoken zou mogen dragen on op zijn ouden dag nog met trotsch zich het b,:;do oogonblik zou kun nen herinneren dat hij nu doorleefde on dat allen met hom meeleven dé overtuiging uitsprekend dat, als de Koningin hem andermaal riep, hij voor de 2e, zoo noodig voor de 10 de maal, voor Haar zijn leven zou wagen. Een lliuke handdruk bezegelde deze woorden. Zich daarna wendend tot zijn korps wees de ko lonel er op hoe II. M. de Koningin elk militair, al is hij ook nog gewoon soldaat, beloont voor de trouwe vervulling van zijn plichten 011 dit op een wijze, die oen diepen, wclilmligon indruk moet maken op ieder gemoed, die nil bloed sneller doet vloeien land Met een hartelijk driewerf „Hoezee" werd dit deel der plechtigheid besloten Kapitein Sebimmelpenninck gai 1111 den jongen Ridder de accolade, waarop (leze werd geluk gewenseht door luitenant F. Sehütt, Ridder 4e klasse der Mili taire Willemsorde, gedetacheerd van de Hoogere Krijgschool, en door alle aanwezige officieren van het 5e regiment zoowel nis van do andere wapens en dienstvakken in dit garnizoen Hierna word voor tien Ridder, die ininidddelsdon eed had afgelegd, gedefileerd Om 4 uur werd Otzen door de officieren van zijn regiment ontvangen in Amirilin waar te zijner eer een matinee mtisicalc werd gegeven Te lmlf zeven dineerde hij met de onderofficieren zfjner compagnie in de kazerne, waar de eetzaal zoowel als de chambree door de manschappen uit eigen be weeing kwistig niet groen en bloemen en vlaggedoek. enz was versierd Zoo was er een alleraardigste versiering aangebracht van zand en bruine boenende slaapplaats van den Ridder was gedecoreerd, terwijl de kameraden voor hem een stoel hadden weten machtig te worden 't. Was wer kelijk aardig 0111 te zien hoe zij hun krijgsmakker eerde». Aan het diner, aangeboden door den Bataljons commandant enden Compagnies-cominnudant, kwa men neg een oogenblik alle officieren van het bataljon, die met (len Hinken soldaat, die binnen kort weder muir ludië hoopt te vertrekken, oen glas champagne dronken. Toen we verleden jaar Juli berichtten op vvelko kranige wijze stukrijder 2e klasse IJ. C. Schipper, van het lo regiment veld artillerie hier, het 7-jarige zoontje van opper- wachmeester Van der Laan, dat al spelend in de Flierbeek was geraakt, van een anders wissen dood redde, vroegen we: «Wiehelpt ons hem in de gelegenheid stellen de me daille voor het met levensgevaar redden van een drenkeling bij parades enz. te kannen dragen De bronzen medaille werd hem toegekend bij Kon. besluit van 17 September 1897, no. 17, maar het eeremetaal zelf liet nog steeds op zich wachten. Welnu, ook aan dien wensch is thans vol daan en Vrijdagochtend reikte zijn batterij commandant., kapitein J. M. Brants, voor het front der 6e batterij op het Kalfsveld hem de bronzen draag-medaille met een kernach tige toespraak uit. In verhand met liet feit heeft de kolonel- regiments commandant Schipper tevens be vorderd tot stukrijder 1e klasse. Sergeant G. P. Piersma, van het De regi ment infanterie, dienstdoend officier te velde, is bevorderd tot sergeant-majoor titulair. Bij Kon. besluit is aan sergeant G. W. Stuit, van het 5e regiment infanterie ter zake van lichaamsgebreken ontstaan in en door den dienst een tijdelijk pensioen toe gekend, voor éen jaar, toi een bedrag van (360. De jongeling J. II. van Rurkom heeft bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als adspiratit-vuandrig voor het Reserve-kader. Programma der muziekuitvoering, heden avond om hall'acht te geven op het terras van Amicilia door het slal'inuziekkorps van liet 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken. 1- Koningin Wilheliiiiiia-inarseh Kgbm. 2. Ouverture ,,Die Felsenintihlo" Rcissii/cr. 3. ,,A toi';. Valse de concert ir«hlleujel 4. Souvenir do l'opéra „I.cs eloohes de Córneville" 5.. Ouverture ,,Le carnaval do Yén -ltéve:' h. Thomas. Vic <ps. Scène cl Ballet du 3o acte dc l'opéra „Robert le Diablo" Mdjerbeer. Grande l'nntaisic do l'opéra „La lille du régiment"Donwtti.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2