Binnenland. 3 Damast-Zijde 65 cent eenige in de provincie verheven worde tot Rijksschool of dut het Rijks-subsidie worde geweigerd en dan van de uitwonenden hooger school geld worde geheven, dat dan steeds kan blijven onder dat van bijv. Amsterdam. In de bijgevoegde Memorie van onkosten zult u aantreffen de verschillende gegevens voor mijn advies. Uier werd ik wakker en bemerkte ik, dat dit alles een droom was geweest. Misschien dut ik vannacht weer in en kan ik mijn droom voortzetten. Is dat zoo, dan komen de becijferingen er óok wol en deel ik ze óok mede. 4 1J Kil. De correspondent van het Handelsblad te Ratavia seinde Donderdag aan zijn blad «De beide colonnes bereikten Kemala. Van de colonne—Van lleutsz werden 7 inlaudsche soldaten gewond. De colonneWillems leed gec se li koe »l Df tola eerste balans geconstateerde overschot van het fonds. Bij bet nu ingediend ontwerp tot nadere rege ling van de pensioen-aanspraken der weduwen en weezen van burgerlijke Ambtenaren vóór of op 10 December 1888 overleden, gepen- sionneerd of op wachtgeld gesteld, wordt niets gepreiudicoerd. Er wordt alleen getracht, ten spoedigste een eind te maken aan een toestand, die uitsluitend hiervan het gevolg was, dat men in 1890 geen kennis droeg van de exceptioneel gunstige sterftecijfers bij de burgerlijke ambtenaren. liet wetsontwerp, waarbij aan de weduwen van burgerlijke ambtenaren gepensionneerd vóór de wet van 10 December 1898, vol pensioen wordt verzekerd, is door de Tweede kamer zonder stemming en met de wijziging door de Regeering aangebracht, aangenomen. Nu de Kamer uiteen is, zijn de belang rijkste wetsontwerpen, die zijn blijven lig gen, de volgende de wetsontwerpen, betrekking hebbende op de vermaarde 14 ton van Oorlog, dienst 1894, die van jaar tot jaar hangende blijven de bepalingen omtrent den accijns op Het echtpaar A. van de Meer, te Haarlem, herdacht op denzelfden dag zijn 50-jarig huwelijk, zijn 50-jarig wonen in liet zelfde huis en des mans 50-jarigen dienst bij den zelfden patroon. Zij hebben ongeveer 40 kleinkinderen. De beteekenis van het nieuwe tarief voor telegrammen blijkt uit het volgend vergelij kend overzicht tusschen het bestaande en het nieuwe tarief voor het binnenland Bestaand Nieuw 10 woorden 25 ets. 25 ets. 15 34 30 20 a 40 35 25 49 40 30 55 45 35 04 50 40 70 D 55 45 79 60 50 85 65 60 100 70 70 115 75 80 130 80 90 145 85 100 100 90 450 235 415 200 319 1/tO ko( kei- 1 luit I kol het en get len Bin Kai mil vgi pal var ger zijd die Mo ten zou Vai Bir res I !la 1 get W. luu jon tin; dat h»( als 1 MillllUitJ vv meina vn bataljon (Magelung). de medewerking te gering blijft En liet antwoord moet luidendan zullen toch in en om Amersfoort soortgelijke woningen worden bijgebouwd, maar daarbij zal de winstgevende zijde der onderneming op den voorgrond tredendie. woningen zul len vroeger o/ later komen in handen van ^huisjesmelkers" en ook het aaukoopen en amovecren of verbou wen van krollen zal geen stap verder zijn gebracht. Is dat, in 'l algemeen belang, gewenscht Helpt ons dan, gij allen die onze prin- cipieele medestanders zijt, opdat het mo gelijk zij ons beginsel te belichamen. Laat ons toonen, dat Amersfoort ook op dit gebied niet achter wil blijven bij zoovelen barer zuster-gemeenten. Dat hebt gij, die zij het ook met éen aandeel helpen kunt, in Uw macht. Toont dan Uw goeden wil, draalt niet langer, vult het inschrijvingsbiljet onmid dellijk in, onderteekent het en laat het een onzer zoo spoedig mogelijk toekomen. IIf.t voorloopig Comité J. D. It. HAC.EDOORN, Voorzitter. Mr. J. N. BASTERT, Secretaris. D. GERRITSEN. A. HERSCHEL BZN. I. HOOYKAAS. MR. J. C. H. PRIKKEN. Dr. J. J. RINKEL. J. Th. M. WARNSINCK. F. WESSELING. H. J. WOLTER. ik het ten zeerste zou betreuren, dat de Ver- eeniging «Liefdadigheid" door ons gezamen lijk protest zou lijden. Om dat te voorkomen, schrijf ik nu niet meer, als bestuurslid van «Liefdadigheid" daar ik hedenmorgen als zoodanig mijn ontslag heb ingediend, maar geef nu mijne persoon lijke opinie. Het woningvraagstuk is een zeer gewich tig vraagstuk voor deze gemeente. Wat het Voorloopig Comité wil, zal volgens mijn ge voelen de toestand van het pauperisme niet verbeteren, wel verergeren. Dit zal de Vereetii- ging «Liefdadigheid" ondervinden. Maar ter zake nu. De voorafgaande bespreking, die de Heer Tromp van Holst en mijn persoon, ten bui- ze van den Heer Gerritsen, met dien Heer en den lieer Hooykaas hebben gehad, was op verzoek van den Heer Gerritsen om te voorkomen, dal de Verceniging nLiefdadig- heid" niet dfyiadeelige gevolgen zou onder vinden van ons schrijven. Na een langdurige discussie waren het de H. H. Gerritsen en Hooykaas met ons eens, dat de verbetering van krotten in de stad op den voorgrond moest gesteld worden en kon den wij ons. om eenige overeenstemming met die heeren te verkrijgen, ten slotte met de motie door den Heer Hooykaas gesteld, lui dende «De Algemeene Vergadering van «Liefda digheid" spreekt als hareovertuiginguit.dat het opruimen van krotten, daarvoor in de plaats stellen van goede zeer goedkoope wo- Een tweede circulaire door het Voorloopig i ningen en hel bouwen van goede arbeiders- Comite voor verbetering van den woningstoe- j woningen, hoogst wenschelijk is en zoo spoe- stand in de gemeente d. d. 15 Juni gewerd dig' mogelijk krachtig ter hand genomen mij hedenmorgen. In die circulaire wordt gezegd, dat het co mité andermaal eene krachtige poging waagt tot het verkrijgen van grooter geldelijke on dersteuning en dat het daartoe te eerder overgaat, omdat in de vergadering van 3 dezer van «Liefdadigheid" «door een der be- «siuursleden, den Heer Heldring, werd ver- «klaard zie verslag Amersfoortsche Cou- «rant dat inderdaad de wensc.hen van de «drie bestuurders van Liefdadigheid" en van «de nieuw op te richten Vereeniging vol- «strekt niet zoover uit elkaar liepen, eene «verklaring, die nog meer weegt, wanneer «men bedenkt, dat bedoelde drie bestuurders «zich aanvankelijk geroepen achtten, ons denk- «beeld openlijk te bestrijden", enz. Hiertegen kom ik nu persoonlijk op. De reden waarom ik hier persoonlijk tegen op kom is gelegen in de omstandigheid, dat moet worden", vereenigen. Om 2 uur, even mulat de 25-jarige Ridder onder geleide van luitenant Boeyc, op liet terrein was ge komen kwam daar ook kolonel De Peilt. Kanitoin-adjudant Pictor deed nu voorlezing van liet Kon besluit van 11 Mei 1808, no 85, waarbij de hooge ouderscheiding was toegekend aan Otzeiinu voor zijn beleidvol en moed:* gedrag op 2 Januari 189/ toen bij bij Gcutoet Lcliong op Atjeli met zijn lui tenant aan liet hoofd van een 8 man sterke spite deelnam aan herhaalde stormaanvallen tegen en veel kalmte en vastberadenheid toonde hij don terugtocht voor een zeer overmachtigen vijand. Uit den aard der zaak was deze vermelding van het eigenlijke feit merkwaardig kort; maar wat hebben Otzen en zijn kameraden in dat vinnige ge vecht "ii bij die telkens vornieuwdo aanvallen door staan Hoe moet Otzen zich ook by die gelegen heid, voor de zoovcelsto maal, onderscheiden hebben om als gewoon soldaat, de hoogste militaire onder scheiding waardig to zijn gekeurd. Kapitein R. J. gnuif Seliiuimelpcnninck, Ridder 4c klasse der Militaire Willems Orde, hechtte nu het bvou op de borst van dezen dappere, waarna kolonel De Petit hem in kernachtige bewoordingen toesprak, herinnerend hoe Otzen zijn kruis met alleen verdiend had in dc opgewondenheid van een stormloop, maar vooral ook bij het koele gevecht ge durende dc retraite; gewagend hoe hij voortaan door allen, zoowel burgers als militairen, zal worden ge-" eërd; bom van harte geluk wenschend en hopend, dal Otzen lange jaren in gezondheid ditondersehei- dingstoeken zou 'inogon dragen en opzijn ouden dag nog met trotsch zich liet blijde oogenblik zou kun nen herinneren dat hij nu doorleefde en dat allen uifii- hem meeleven de overtuiging uitsprekend dat, dat het bouwen van arbeiderswoningen buiten het centrum der stad geenszins het ontruimen der krotten in de stad tengevol ge zal hebben (zie bldz. 19 en 20 Vraagstuk), dat het sloopen en het verbouwen van de oude buurten op den voorgrond moet staan, dat het doen verrijzen van nieuwe wonin gen op die punten moet plaats hebben waar daaraan behoefte bestaat (zie bid. 29 en 30, Vraagstuk), eu dat het doen verrijzen van nieuwe buur ten zooals het voorloopig Comité wil, geen aanbeveling verdient (zie bldz. 30 Vraagstuk). Daar in de laatste circulaire gezegd wordt dat het voorloopig comité zijn plan niet het eemg goede achtte, en dat het gaarne elke verbetering, die tevens tut verwezenlijking van het beginsel leidt, met graagte wil over nemen, en dat het uitsluitend beoogt het scheppen van een deugdelijk middel om voor Amersfoort geleidelijk te komen tot een be teren woningstoestand, zou ik het voorloopig j comité in overweging willen geven, en ik twijfel niet of ieder die daartoe bij machte is, zal zijn steun aati die vereeniging dan niet onthouden om het beginsel, neergelegd in de 1e circulaire, d.d. 5 Mei, zoodanig te wijzigen dat het besluite, den woningtoestand in de oude stad te verbeteren, door, naar mate woningen en terreinen in de stad te koop komen, deze aan te koopen daarop wo ningen te stellen voldoende om te voorzien in de behoefte voor arbeiders en minder ge goeden: en hier en daar, zonder nieuwe ar beiderswijken te scheppen, naarmate van de behoefte, woningen bij te bouwen. Het voorloopig comité zal dan bij velen instemming vinden en met nieuwe statuten een vast comité worden, dat, hiervan ben ik Dat die motie, zooals bleek, eene strekking overtuigd, Amersfoort ten zegen zal zijn. had, waarmede ik mij bij later inzien, niet meer kon vereenigen, is uit het veralag te lezen. Mijne opvatting in deze is, dat weinig ste den in ons vaderland zooveel krotten van huizen hebben als Amersfoort, dat de oorzaak niet gelegen is, zooals bij andere (steden zie bldz. 13 Vraagstuk daar de verschillende wijken door breede straten zijn doorsneden (Koestraat, groote en kleine Haag, Hellingstraat, St. Jorisstraat, Teutstraat, Koningstraat. Pothstraat, Zogstraat, Achter de Kamn. enz. enz.) maar in de slechte wo ningen die aan die straten zijn gelegen, Hot Vraagstuk der Volkshuisvesting in opdrneht vim de M. T. N. v. 't Alg. bewerkt door Mr. H. L. Druoker, Mr. H. B. Greven, Mr. J. Kruseman (Rap porteur). Het zal dan nuttig en in het belang der gemeente werkzaam zijn en het moeilijk vraagstuk der woningen tot eene goede op lossing brengen. Voor eenige dagen kon trien in de cou ranten lezen, dat de treurigste buurt van Nijmegen was gesloopt. Laten wij hopen dat na verloop van eeri zeker getal jaren dat ook van Amersfoort kan gemeld worden. HELDRING. Een breedvoerig antwoord van het Voor loopig comité op het stuk van den heer Heldring zal worden opgenomen in het num mer van aanstaanden Donderdag. De Eerste Kamer zal den 27 Juni dadelijk overgaan tot behandeling der definitieve Marine-begmoting, daarna de al'deelingswerk- zaambeden hervatten om vervolgens in open bare vergadering de aanhangige ontwerpen af te doen. Ter voldoening aan den wcnsch der Tweede Kamer om eenige inlichtingen teontvaugen omtrent de linuiieieelc gevolgen voor dun Staat van de pensioenwetgeving van 1890, deelt de Minister van Financiën mede. dat in 1890 f975 473 10',2 meer aan burgerlijke pensi< ''uen ion laste van den Staat is be taald dan in 1890, terwijl in 1890 werd ont vangen aan pensioenbijdragen, enz. f86594. Trekt men dit bedrug van de grootcre j uitgaven af, dan komt men tot een cyjer van ongeveer 1110 000. Vooralsnog wil de Minister zich ten strengste onthouden van iedere verklaring omtrent de verdere bestemming, te geven aan het bij de Mei thans ontvangen f47 000 892: verleden jaar om dezen tijd was nog slechts f45 773 985 ingekomen, dus thans f1 232 907 meer. Bij de raming vergeleken, die f50793908 beloopt, zijn wij nog 1'3 787 01(5 ten achter, maar bij het. einde van de eerste vier maanden be droeg dat tekort nog f4102 410, terwijl in vergelijking met 1897 hot eerste'/8 des iaars slechts f396777 meer had opgeleverd en thans liet reeds genoemde cijfer van fl 232907. Er is dus een niet onbelangrijke vooruit gang en hetgeen voorafgaat, wettigt dan ook de mceriing, dat wij over de maand Mei en over de ai'geloopen maanden des jaurs, in hun geheel genomen, niet te klagen hebben. stellenden te geven, waartoe "tot Donderdag ochtend gelegenheid bestaat. Onze vroegere stadgenoot arts J. Beijers is benoemd tot Gemeente-geneesheer te Vlissingen. Op liet terrein tegenover de school aau den Leus- deriveg werd Vrijdagmiddag uitgereikt het Ridder kruis 4e klasse van de Militaire Willems Orde aan den gopaaportcerden fusilier der Koloniale Reserve J Otzen, thans milicien-plaatsvervanger bij de 4e compagnie 4e bataljon 5e vogiiucnl infanterie hier De vier bataljons met liet vaandel en de muziek waren daartoe in carré ojrgesteld, onder commando van overste Van Essen. Een zeer groot nuntii) be langstellenden, zoowel militairen nis burgers, wns op het terrein aanwezig doop den dienst e gekend,vooréen jut n tijdelijk pensioen toe- tot een bedrag van f'3(50. tot f 1-4.05 per Meter alsmede zwart", witte en gekleurde Henneberg-Zljde van 85 cent tot f 14.05 per Meter ellen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 210 verschillende quali- teiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrij van invoerrechten In huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. De jongeling J. II. van Burkom heeft bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als adspiraiit-vaandrig voor het Reserve-kader. Programma der muziekuitvoering, heden avond om half acht te geven op het terras van Amicitia door het siufmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aakeu. lingin Wilhebm sc I „Die Fclscnniüble ,A toi". Valse de concert Souvenir de l'opérn „Les cloehe: de Comeyillc" „Le cnnini ï-0'"T». Ih isxiycr. WahUeujel Planqui'lte. I de Yviiiso" Atnb. Thema Ou vi 0. „Rêverie Vicuzlnnp». 7. scène et Bullet du 8e acte de l'opérn „Robert lc Diablo" Meijerbccr. 8. Grande fnntnisic de 1'opéra „La iillo du régiment"Donizetti.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 4