Donderdag 23 Juni 1898. No.. 4782. 47e Jaargang. EEN VUURPROEF. Uitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersloort. Verschijnt Maandag- on Donderdagavond. Abonnement por 3 maanden f 1.franco per post f 1.45. Advortontiön 1G regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Grooto letters naar plaatsruimte. Legale-, ofticieële- en ontoigeningsadvertentiën per regel 10 cent. AIzonderlyke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 0. Telophoo» 19. K KNNISGE VINGEN. KONINGIN in do De COMMISSARIS Provincie UTRECHT, Gezien het besluit van lieeron Gedeputoerde Staten dier provincie, dd. 1(1 Juni 1898, no. 53; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt bij deze ter kennis van belanghebben den, dat de opening der jnelit bedrijven vermeld onder lit!, d, t en h van art. 15 der voormelde Wet (het schieten van waterwild, het vangen van waterwild met slagnetten en liet vangen van eendvogels in een eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel) vóór de provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag Juli aanslaande, ter plaatse bij art. 1 van hut Reglement op de uit oefening der jacht en vissoltcrij in de provincie Utrecht, van 13 Juli 1880 (Provinciaal-blad no. 71) aangeduid. En, ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 18 Juni 1808. Dc Commissaris der Koningin voornoemd, SCI 1IMMELPENN1 N(Iv v. n. O. v. N'JJENBEEK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. der Wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. !).r>), Brengen ter kennis van bet publiek, dat oen door I). MEESTER ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot bet oprichten van eene kuiperij in het perceel alhier gelegen in do groote St. Janstraat Wijk C. No. bij het kadaster bekend onder Sectio E. Nos 1-135 en I486, op ile Secretarie dor gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 4 Juli aanstaande, des voormiddags to half elf uren, gelegenheid ten Rundhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van oen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 20 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. 1). SCHIMMELPENNINCK. De fd. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter algemeone kennis, dat bij lien is ingekomen eene gift voor de gemeente Amers foort van een onbekende ten bedrage van twee honderd vijftien gulden (zegge f215). Amersfoort, don '21 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. I). SCHIMMELPENNINCK. De fd. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Feuilleton. 9). Wat beteekent dat? wat bedoelt gij vroeg Robert zich haastig oprichtend. Waarschijnlijk ter wille van de vrouw, die hij vreesde te compro- initteeren was hij zóo ontsteld, dat zijn stem heesch en vreemd klonk. Dat beteekent, dat ik den eerloc ze, die mijn vrouw met zijn liefdesverklaringen durft achtervolgen, zal weten te straffen, zooais hij dat verdient, zcide de ander, terwijl hij het roodo masker van zijn gelaat nam. Ik dacht, dat ik door den grond zou zinken. De edelman uit den tijd van Lodewijk XIV, die nu met gefronste wenkbrauwen tegenover mij stond, was niemand anders dan Robert. II y wendde zich tot mij en zeide op strengen toon En u verzoek ik, bier te wachten tot ik terug kom.Ik heb alles gehoord.Als ik met hem heb afgerekend, zal het uw beurt zijn. Maar Robert! riep ik uit, nog steeds ver bijsterd, luister toch, dit moet eon misverstand zijn... het was maar een grap.. Eene mooie grap... Ik houd niet van die soort grappen. en kan die niet ongewroken laten. Zich tot don man in de lilas domino wendend, dien ik voor Robert had gehouden, hernam hij Ik herhaal, mijnheer, volg mij. Ik verlang voor het oogenblik slechts u te kennen verder De GRIFFIER der STATEN van UTRECHT, danrtoo door de Gedeputeerde Staten van dut gewest gemachtigd, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de ontwerpen van begrooting der kosten van het Provinciaal Bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, on der enkel pro vincial'- en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, beide dienst 1899, met dc memorifin van toe- lichting, alsmede de rekening en verantwoording wegens laatstgomol !o inkomsten en uitgaven over liet dienstjaar 1896. ingevolge do artt. U)3 en 119 der Provinciale Wet, verkrijgbaar zijn gesteld ter Grilliu van UlrticlU, tegen betaling van 15 cents voor de eerstgcineldo <-n 50 cents voor de laalstgonielde begrooting met memorie van toe lichting on van 50 cents voor de rekening oti I verantwoording. Utrecht, den 22 Juni 1898. De Griflier der Staten voornoemd, I C. R. MEI!KUS. AT JEU. Ken officieel telegram betreffende de Pu il ir-expedite, Maandag ontvangen, luidt: «Den acht,tienden dezer is de colonne van kolonel Van Ileutsz uit de V11 Moo- kims naar Segli vertrokken. Overal was be volking teruggekeerd en arbeidende. vDeu negentienden kwam de colonne van overste Willems te Segli terug. Geringe te genstand ondervonden in houvelterrein van Tjot Moeroeng en beschoten nabij Bamhi. Zwaar gewond twee militairen beneden don rang van officier." Aan liet *V, v. d. D. is Dinsdag geseind: «Gisteren kwamen twee compagnieën van de Sclimocn-collone, vergezeld van kapitein Van haaien, over zee te Oloh-leh en keerden hedenmorgen over Indrapoeri naar Selimoon terug. «Zooeven kwam gouverneur Van Heutsz van Segli te Kota Radja aan." Het, wetsontwerp op den Persoonlijken dienstplicht tot wijziging der Wet op de Na tionale militie vond bü tal van leden in de af- deelingen der Eerste Kamer overwegend be zwaar. Een aantal anderen, zonder ingeno men te zijn met hot ontwerp, vond de voor deden daarvan «rooier dan de nadeden. Vele andere lieden waren bepaalde voorstanders, sommigen zelfs warme. In een afzonderlijke nota heeft het Kamer lid Van den Biesen zijn bezwaar ontwikkeld tegen deze «anti-nationale dwangwet". zul alles geheel naar den vorm worden geregeld Ik ben te uwer beschikking, antwoordde «le ander. Reeds wilden zij zich sainou verwijderen, maar ik kon dat niet toelaten. Robertsmeekte ikluister tochDe schijn is tegen me, maar ik bezweer je, dat het niet is, zooals je denkt. Hij stootte mij terug. De onbekende had ictussohen van onder zijn lilas domino zijn portefeuille te voorschijn ge haald. Hij zocht naar oen kaartje, maar terwijl hij daarmede bezig was, viel er oen papier op don grond. Robert bukte zich haastig en raapte het op. Het was mijn anonieme brief! Mijnheer, viel de ander veromvnurdigond uit, toen hij zag, dat Robert den brief niet te ruggaf. Ik was letterlijk wanhopend on begon te denken dat mevrouw Von Biillofl' mij er vreeselijk had laten inloopen door mijn brief aan een verkeerd adres te bezorgen, maar ik wist daarentegen zeker, volkomen zeker, dat, het eenige oogonblik- ken geleden Robert was geweest, die mot mij had gesproken. Ik had zijn stem, zijn eigen aardige manieren en bewegingen duidelijk h r- kend. Maar nu was hij ook het roodo masker. Terwijl ik als versteend stond, zag ik do lilas domino naar Robert, toegaan; op dreigenden toon oisehto hij het briefje terug, dat uit zijn portefeuille was gevallen. Op Imogen toon antwoordde Robert echter s Onmogelijk, mijnheer. Het briefje is van de hand van deze dame en dat geeft mij het recht, het te behouden 1 De Minister van Financiën herinnert eige naren van teloorgegane 3'/a pCt. obligation, uitgegeven krachtens de Wellen van Mei 1880 en van 27 December 1801 on van door non administratie-kantoor uitgegeven r.orli- lieaton der 3''3 pCt, N.ilionalo Schuld, dat verzoekschriften om vergoeding wegens het verlies der genoemde stukken moeten winden ingediend vóór 1 Januari 180!), en dat der gelijke verzoeken na dien tyd ingediend, in gevolge liet bepaalde hij do Wel van 17 April 1887. niet moer kunnen ingewilligd worden. Da Minister van Oorlog hoeft de korps- commandanten aangeschreven, hun onder- hoorigeii bekend te maken, dut voortaan slechts hij hoogo uitzondering de vrijwillige verbintenis hij het Ü.-I, leger, door millieiens aangegaan, in dctachoering kan veranderd worden. Op het vroeger door ons vermelde adres van oen inwoner van Haarlem betreffende de. plaatsing van zijn zoon bij hot Reserve kader is door den Minister van Oorlog te kennen gegeven, dat zijn zoon zich tot het aangaan van bedoelde verbintenis zal kunnen wouden tot den garnizoens-coinmamlant, doch dal, nu die verbintenis wordt aangegaan nadat adressants zoon reeds voor de Militie is ingeschreven, deze daaraan geen aanspraak op vrijstelling van de Militie zal kunnen ont- leonen. Zoodra mocht blijken, dat zijn zoon bij do Militie moet worden ingelijfd, zou deze zich echter met oen adres tot II. M. kunnen wen den om in zijn verbintenis bn het Reserve kader en de daaraan verbonden voordeelen gehandhaafd te blijven. In de Maandag gehouden Raadsvergadering van Weststellingwerf kwam het zeldzame aanbod in van oen onderwijzer, die kosteloos wenschte werkzaam te zijn in de school te Oldelamor. Hy deed dit om spoedig examen te kunnen doen voor de hoofd-akte, wijl de wetoischt, dat de adspirunt twee jaren in een school onderwijs heeft, gegeven. De Raad machtigde B. en W., daar da schoolopziener en het hoofd per school geen bezwaar maakten, adressant voorwaardelijk nan te stellen zonder eenige verplichting van de zijde der Gemeente. Sedert eenigen tijd ontvangen de werklie den aan de lucifersfabriek te Eindhoven hun gehMi^j/estcn^pUh^mkjej^ kan daarop lezen wat dtf man, de jongen of hot meisje verdient, zoodat achterhouden van loon nu zoo good als onmogelijk is geworden. Vooral voor de jongeren was zulk oen maatregel zeer noodig, want er waren er maar al te veel, die een goed deel van hun weekgeld aehterhielden voor zichzelf. Den 10 Mei werd een Iu-jarige knaap aan het Zuideindu te Delft door een steenworp aan hoi hoofd getroffen en ernstig verwunu. Vuur dit l'eii. werd de dader tot 8 dagen hechtenis veroordeeld. Nu echter is do knaap overleden, naar men vermoedt tengevolge van de verwonding. Het lijk is Zaterdag naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht op last van don officier van Justitie, ton einde daar te worden geschouwd. By do schouwing is gebleken, dat du dood liet gevolg is van do toegebrachte verwon ding, zoodat tegen den dador andermaal rechtsingang is verleend. Een ernstige waarschuwing voor steenon- goolers. Dat het in den Transvaal ook goen botertje tot den bodem is, blijkt wel daaruit, dal twee jongelieden, beiden meester in de rechten, zijn geplaatst als bestellers aan een spoorweg, een betrekking die hier wordt aangeduid met den uaam «witkiel". Geeft toch niet aan bedelaars I Gistermiddag vond de Gemeente-veldwach ter te Ovorsehie, aan den Uelftwcg, een 58- jui'ige bedelares, wonende te Delft, in bmvus- teloozen toestand op den weg liggen. Weldra bleek, dat de vrouw te diep in het glaasje had gekeken. Mot behulp van den Rijks veldwachter werd zij in het arrestantenloKiial opgesloten. Dc bedelares werd nog in het bezit gevonden van een llosch jenever en een Hink aantal gebedelde heele en halve centen In de Economist komt het rapport voor van do commissie, in 1805 door den «Volks bond" benoemd, 0111 na te gaan of ingrijpende wijziging dor Drankwet wcnschelyk is en in welken vorm. De commissie is van mooning, dat. de tweede stap op den weg, die tot drankbeperking leidt, moet worden gedaan, Zij vvenscht, dat de wetgever zich ten doel zul stellen te verzekeren, dat, overeenkomstig de oor spronkelijke bedoeling, op l Mei 1001 het aantal vergunningen worde torruggohracht tot het wettelijk maximum; te trachten, den cl,mdestienen drankhandel /Jiïïh tot mij wendend, vroeg hij Spreek, hebt gij dezen brief geschreven Ja, maar, dut, is te zeggen. Dut is voldoende. Nog eens, mijnhoor, uw kaartje, beval Robert. 'Zwijgend reikte do onbekende zijn kaartje over. Robert las don naam, fronste do wenk brauwen en zcide toen Wees zoo goed, mij ginds bij die paltnon- groep to wachten. Ik zal my onmiddellijk bij r voegen. Met deze woorden verwijderde hij zich. De lilas domino bleef even staan en hein na kijkend, zeidc hij bij zichzolvon, maar toch dui delijk genoeg, dal ik ieder woord kon verstaan; Die ongelukkigs! Hij weet nlot wat hij be gint; zich te willen meten met mij 1 Dat is immers oen zekeren dood te gemout gaan! Nu kon ik het niet langer uithouden. Ik ging naar den onbekende, greep zijn hand en zeide; Indien u een man van oor is, mijnheer, luister dun <5en oogenblik naar mij. Ik weet niet, hoe alles in zijn werk is gegaan, maar ik ben diep rampzalig, ik besterf het letterlijk van angst on schaamte. Muur ik kan niet toelaten, dat mijn man met u zou duellccrcn. Luister. In weinige, onsamenhangende woorden ver telde ik hom alles wat er was gebeurd uil wees er hem op. dat dat, or oen vergissing moest hebben plaats gehad. ll ij schudde echter het, hoofd on zeide; 'Noen, mevrouw, dit is alles in strijd met wal li zooeven hebt gezegd. Ik kan dat nfet aannemen, nadut uw briefje mij do overtuiging hooft gegeven, dat u do vrouw was, die zich wist te verheften boven do kleingeestige vooroordee- (cri (Ier heilenduagsuhe maatschappij. Neon, zeg ik u, hii of ik moet sterven 1 Met, (lie woorden snelde hij heen. Ik voelde mijn krachten mij ontzinken en kon nog juist eon bank bereiken, waarop ik^ snikkend neerviel. Daar hoorde ik plotseling oen stom, die mfj als muziek in de ooren klonk. Kom, vrouwtje-lief, trek het je maar niet zoo erg aan. Een beetje straf hud jo toch wel verdiend. En Robert stond voor my. arm in arm inet den lilas domino. Ik sprong overeind. De domino nam zijn masker af en ik herkende Toni von Thalhauson, don nuei van Robert, dien ik dacht dat goed on wel to Parijs /.ut, I Vergeef my, lieve El!y. zeide hij mot een diepe buiging, maar Robert, verzocht, mij do rol to spelen, die ik zoooven vervulde. Hij beloofde mij to zullen zorgen, dat jo niet boos op mjj zoudt zijn. Boos zijn! Hoe kon ik dat op dit oogenblik. Ik wis', heolomaal niet hoe ik hot had, en dankte den honiel, dat Robert mij naar zich toe trok, terwijl hij zoido: Hoor eens, vrouwtje als het nu nóg eens ooit in ju mocht opkomen om jo man in den valto lokken, dan moet je ton minste zorgen, geen papier to gebruiken, op don achterkant waarvan jo een brief aan jo moeder begon te schrijven, 'i Is wnav, je hebt je hand uitstekend weten te veranderen, zoodat ik daarin bijna ge vaar voor do toekomst zou gaan zienmaar overigens. Worth vtrvalgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1