Ingezonden. binnen veel engere grenzen terug te dringen de gelegenheid te gebruiken, die bet jaar 4901 biedt, om het Getbenburger stelsel hier inheeiasch te maken. Mocht dit drieledig resultaat verkregen worden, dan zal de voortgang der matig heidsbeweging staat daarvoor borg alvo rens andermaal een tijdsverloop van twintig jaren is verstreken, door den drang der open bare meening als van zelve zich de vraag opdringen, welke maatregelen van meer in grijpenden aard te nemen zijn, om het nog steeds ver verwijderd einddoel wederom iets nader te komen. De eerste heipaal te Amsterdam is gister voor den bouw der niewe Beurs in den grond geslagen. Op ile heistelling wappert de vlag ter eere van deze gebeurtenis. Op het Ioogeland te Utrecht werd Maan dagavond door do politie een jongen van nog geen 10 jaar achter een boom gevonden, bloedende uit neus en mond. Men meent, dat eenige behangers en schilderskncchts, waarmede de jongen op een werk was geweest, hem zooveel sterkedrank hebben gegeven, dat hij buiten kennis ge raakte. Na eerst bij een bewoner van de Braam- straat. te zijn verpleegd, werd bet kind ge heel bewusteloos naar bet politiebureau in de Maliebaan gebracht. Door de politie is een onderzoek in ge steld naar de daders. U. D. In den loop der maand Augustus zullen bij do regimenten huzaren belangrijke oefe ningen plaats hebben in bet lijden van ol'li- ci.Mspulmilities over groote afstanden, waarbij de tactische verkenning tevens tot haar recht kan komen. Zoo zal er bijv. een ofiicierspatrouille rijden van 's-Gravenliage naar Arnhem, waarbij aan die patrouille een bepaalde strook wordt aangewezen. Door het 8e regiment infan terie zal daarbij ten westen van Arnhem een voorpostenstelling worden betrekken, waarin een opzettelijke fout voorkomt, terwijl aan een gedeelte van het escadron ordon nansen zal worden opgedragen, don marsch der patrouille te bemoeilijken. De officier, die de patrouille rijdt, moet dus door stout en bedachtzaam rijden zijn snellen marsch voor de cavalerie weten te verbergen, voorts de opstelling der voor posten van de infanterie verkennen en, gebruik makend van de opzettelijk in de voorpostenstelling voorkomende fout, door die opstelling trachten been ie komen, zich bij de autoriteiten te Arnhem melden en verslag geven van het door hem waar- genomene. Op dergelijke wijze zullen patrouilles rijden uit Deventer naar Naarden, uit Zutfen naar Utrecht, uit Amsterdam naar Arnhem, uit Venloo naar Breda en uit Roermond naar 's-Uertogenboseh. De beide laatsgenoemde patrouilles zullen op hun marsch worden bemoeilijkt door de maréchaussee uit Noord-Brabant. In de »Haagsche Sprokkelingen" van het Ulr. Dagbl. leest men o. a. Door wie laat men zich liever bedienen, door kellners of door een nette juffrouw Ik bedoel natuurlijk inrichtingen, waar dit in 't fatsoenlijke geschiedt. Geen twijfel, of vrou wenarbeid is in dit geval verre verkieslijk. Hel voordienen van koffie bijv. of spijzen is veel meer vrouwenwerk en 't geschiedt doorgaans op een aangenamer manier, door 't »ick en weet niet wat", dal een vrouw in zulke gevallen vóór beeft boven een man. Nochtans zijn bijna overal te onzent de po gingen oin fatsoenlijke meisjesbediening in koliiehiiizen enz. in te voeren, volkomen mislukt. Maar er zijn bier toch inrichtingen, j wam 'el stelsel is geslaagd: de zg. melksa- lons waarin trouwens meer dames dan boi-ivn komen. Wat ziet men nu echter Dat dezelfde menschep, die. alsof' 't de ge woonste zaak ter wereld ware, aan een kell- ner een stuiver fooi geven, wanneer ze voor 40 of 15 centen vertering hebben gemaakt, doodkalm alle centen opstrijken, wanneer ze in een uielksalon voor 5 centen een glas melk hebben gedronken en net doen alsof zij niet weten, dat de bedienende juffrouw óok voor een deel van die fooitjes leven moet. Aan de stille woede van den kellner zouden ze zich niet gaarne blootstellen maar het bescheiden meisje, dat niet laat merken dat ze óok wel iets hij haar weekgeldje zou wil len hebben, laat men met leege banden weg gaan Ik ben geen voorstander van het fooien- stelsel, verre van dien behoorlijke bezoldiging ook van don kellner, zonder fooien, ;:ou ik verreweg beter achten, maar nu dit niet bet geval is. vind ik 't eenvoudig een deloyale inhaligheid, bedreven ten koste van de vrouw, aan baar te ontbonden wat meri aan den kell ner niet zou durven weigeren. Men ziel dat er op iiet gebied van den vrouwenarbeid nog heelwut te verbeteren valt ook in kleinigheden, zonder dat men nog »in emancipatorische uitersten beeft te ver vallen". 1 KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 14 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente, zal vergaderen op Dindags den 28. Juni aanstaande, des namiddags tel1/, ure. Amersfoort den 24. Juni 189S. De Burgemeester voornoemd F. D. SCHIMMELPENNINCK. Dr. J. S. Pekema, Doopsgezind predikant te Hilversum, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 28 Juni 1898, des namiddags half twee. Puuton van behandeling: 4. Voorstel van den lieer Gerritsen om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. 2. Reclames inzake de Inkomsten belasting, dienstjaar 1897, met advies der reclame commissie. 3. Voorstel om de Amersfoortsche Toyn- bee-vereeniging »()ns Huis" vrij te stellen van het betalen van retributie over de ge deelten van maanden waarin zij de lokalen van het gebouw in de Koestraat niet ge bruikt. 4. Verordening op het begraven op de Algemeene begraafplaats aan den Naarder- straatweg. 5. Aanvraag van een crediet voor de fees telijkheden ter gelegenheid van de Inhuldi ging van H. M. de Koningin. Vaststelling van bet ie aanvullings-ko- hier der Inkomsten belasting,dienstjaar!898. Bij liet Dagelijkse! bestuur van deze Ge meente is ingekomen van een onbekende een gift voor de Gemeente Amersfoort groot f215. Conscieniie-geld De aanleg en het binnen niet te langen tijd in gebruik nemen van de Nieuwe be graafplaats gaf het Bestuur der «Amersfoort sche begrafenis-vereeniging" een ver- eeniging, in 1870 geheel belangloos opgericht en bij Koninklijk besluit als rechtspersoon erkenu gerede aanleiding om zich te wenden tot Z. E. den Minister van Financiën met het verzoek om vrijstelling voor de begra fenisstoeten te willen verleenen voor het geval ue aan den Soesterstraatweg in de onmiddel lijke nabijheid van de stad Amersfoort ge plaatste Rijkstol vooralsnog niet mocht worden weggenomen. Uit een desbetrekkelijk ontvangen ant woord is intusschen gebleken, dat het gedaan verzoek niet kan worden ingewilligd. De nieuwe Rijksgids voor den Intercommu nale» enden InternationalenTelephoondienst is verschenen. Aan ben, die een waarborgsom hebben gestort voor het voeren van gesprek ken, is een exemplaar toegezonden. Daaruit blijkt, dat de volgende plaatsen in ons land intercommunaal verbonden zijn Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Raarn, Bussum, Dord recht, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Hilversum, lJmuiden, Leiden, Maassluis. Nij- j mogen, Rotterdam, Schiedam, Utrecht, Vlaar- dingen, Zaandam en Zandvoort. Voor bet verkeer met België zijn alleen verbondenAmsterdam,Dordrecht,'s-Graven hage en Rotterdamvoor het verkeer met Duitscbland slechtsAmsterdam, Rotterdam en Groningen. Onze stadgenoot de heer Jellinghaus be haalde bij de Zondag te Utrecht gehouden wielerwedstrijden den 2den prijs in de handi cap voor amateurs over 2000 M. die bij in 5 minuten 24'/s secunde reedde eerstaan- komende was hem slechts x/5 secunde vóór. Er waren 18 deelnemers. Wie <le étalage bij den heer Brandsen in de Langestrnat passeert, zal ongetwijfeld erkennen, dat het groote wapenmest van den «Nedcrlandscheii Schermbond", dat Zater dagochtend elf uur in De Arend begint, eel belooft. Onder de keur van prijzen merkten wij, j nevens tul van andere, een medaille op van II. M de Koningin, een van 11. M. de Ko- iiingiri-Regentes en twee van de Gemeente Amersfoort. Tal van deelnemers aan de verschillende 1 partijen, leden van burger- of militaire I vereenigingen uit alle streken des lands, j hebben zich doen inschrijven. Oud en jong, j zoowel dames ais beeren, wekken wij op I om van de interessante kampstrijden op alle I wapens getuige to zijn. Naar wij vernomen, zul men aan de zaal j nog enkele entree-kaarten kunnen bekomen, j Programma der muziekuitvoering, aan- staanden Zondagavond om half acht te geven op bet terras van Arnicitia door het staf- muziekkorps van bet 5e regiment infanterie, directeur tie heer G. K. G. van Aaken. i 1. Amersfoortsche Hoogere Burger- school-marschVan Aaken. 2. Ouverture „Leiciite Cavallerie" Von Suppê. 8. Eapana, Walzer Waldteufel. 4. Fantaisie aua der Oper „Die Zau- herflöte"Mozart. 5. Ouverture „Dimitri Douskoi" Rubinstein. 6. Drei spanisehe Tiinze Moszkowski. 7. Grand sextuor de l'opéra „Lucie de Lammermoor" Donizetti. 8. Groaze dramatische Fantaisie aus der Oper „Lohengrin"Rich. Wuijner. Onze stadgenoot E. van den Hoek heeft de pluk der vier kersenboomgaarden teNij- kerk in massa gekocht voor f291. Het stoffelijk hulsel van sergeant-majoor J. H. Daamen, van de le compagnie 3e ba taljon 5e regiment infanterie hier, werd Dins dagochtend op de Algemeene begraafplaats te Utrecht ter aarde besteld. Tal van onderofficieren van liet regiment, zoo van hier als Utrecht, woonde deze plech tigheid bij en hadden zich daartoe even vöor 10 uur naar het Militair hospitaal begeven. De stoet werd voorafgegaan door de stat- muziek van genoemd regiment. Toen de stoet op de begraafplaats aankwam, bevonden zich daar de compagnies-commandant, de oud-compagnies-commandant, de luitenant- adjudant van bet bataljon, zoomede een lui tenant van de compagnie van den overledene. Aan bet graf werd door zijn compagnies commandant hulde gebracht op de wijze waarop de overledene gedurende tal van jaren zijn plichten als militair en als huisvader zeer verdienstelijk vervulde. Op de kist waren kransen gelegd door officieren en onderofficieren. Het geheel was een indrukwekkende plechtigheid. Na afloop dankte een der familieleden voor de eer, aan den overledene bewezen. En die hulde was welverdiend. Allen die Daamen ook maar even gekend bobben, stem men daarin overeen, hoe hij én als militair én als huisvader tot in liet. uiterste zijn plicht deed. Ontzaglijk is het verlies voor zijn weduwe en zijn kinderen, van welke nog niet éeu haar bestemming kon bereiken. Geheel onverzorgd blijven ze achter; wel licht helpen vrienden. Doch dit moest niet noodig wezen. Een aansporing misschien te meer om het. ook door ons vermelde adres van «Eendracht" eens zeer ernstig te doen overwegen, opdat voortaan ook weduwen en weezen van on derofficieren evengoed gepensionneei'd wor den van Staatswege als die van alle andere Rijksambtenaren en beambten. Zaterdagavond bad bier een hoogst treurig ongeluk plaats. Het zesjarig zoontje van de weduwe Üttenhof, spelende aan den Leus- dervveg bad hot ongeluk door te struikelen onder een voorbij rijdenden fourage-wagen der veld-artillu'ie te geraken, die hem over 't lichaam ging en onmiddellijk den dood van het knaapje veroorzaakte. De nieuwbenoemde officieren der dd. Schutterij, de beeren W. II. Meursing en G. J. van Empel, hebben gister in handen van den Burgemeester den vereischten eed afge legd. Bij de batterijen veld-artillerie hier zijn heden de miliciens grootverlofgangers der lichting 1895 in werkelijke» dienst onder de wapenen gekomen. De excavateur is hier Dinsdagochtend uit Amsterdam aangekomen en naar de zanderij vervoerd, waar hij, na te zijn gemonteerd, heden in het werk werd gesteld dut nu met groote kracht zal doorgezet worden. Met de grondwerken is men trouwens reeds voortgegaan tot bij de Vlasakkers, wat. nood zakelijk is wegens de door den bouw van het station vereisente omlegging der hoofdlijnen van den Centraalspoorweg. Omtrent het nieuwe station zelf wordt vernomen, dat dit zal worden een zooge naamd «eilandstation" met een uitgebreid rangeerterrein aan weerszijden men spreekt zelfs van een vijf-en-twintigtal sporen aan iedere zijde terwijl er dan nog een aanzienlijke ruimte overblijft voor meer sporen, indien de behoefte daaraan later mocht blijken. Dit groote rangeerterrein schijnt te wor den aangelegd met het oog op de gebleken wenschelijkheid om Amsterdam zooveel mo- gelyk te ontlasten, zullende in de toekomst dan de samenstelling der goederentreinen naar het buitenland zooveel mogelijk aan het nieuwe station hier plaats vinden. Door de Nedcri. Centraal Spoorwegmaat schappij werd Dinsdagmiddag aanbesteed de levering van dwarsliggers in twee pencelen, resp. van 15 000 en 18 009 stuks en in massa. Ingekomen waren 13 biljetten: minste in schrijver voor perceel 1, perceel II en in massa was de firma Oostermeijei' Co., te Hoogland bij Amersfoort, alles voor f4.81» per stuk. De nieuwe lijn UtrechtDoldcrscheweg- Baarn is Dinsdag door den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten opgenomen, waartoe door de Ned. Centraal Spoorweg Maatschap pij, die de aan de Utrechtsche Locaal Spoor weg Maatschappij behooremle lijn zal exploi- teeren, een extra-trein ter beschikking was gesteld. Behalve de leden va» den Raad van toezicht voornoemd, namen daarin o. a. plaats de hoeren J. L. Cluysenaer en mi'. J. E. Arnes- holi; resp. directeur en secretaris der Utrecht sche Locaal Spoorweg Maatschappij, de hoeren A. J. Krieger, civ.-ingöiiieiii', belast mei den aanleg der lijn, en J. F. Klinkhamer, archi tect-ingenieur, onder wiens leiding de ge bouwen werden gemaakt, en voorts 'le in genieurs der N. C. S. M. Machtiging is verleend, de lijn 27 dezer difinilief te openen. Die opening zal zonder eenige feestelijk heid geschieden en dc, eerste trein zal Maan dagochtend te 6.12 zonder eenige formaliteit uit Utrecht vertrekken. Met ingang van 1 Juli a.s. zal aan de sta tions (N. S.) Raarn on Soest der nieuwe lijn Baarn--Dolderscheweg, een afhaal- en besteldienst gevestigd worden, waarvoor de gewone voorwaarden van toepassing zijn en zullen die stations worden opgesteld voor liet goederen- en liet veevervoer. Het electrisclie licht te Baarn zal nog deze week in gebruik worden genomen. Verschil lende openbare gehouwen en villa's zijn aan gesloten. Don 4 Juli a.s. zal voor do Arrondissements rechtbank te Utrecht terechtstaan do gewezen Gemeenteonl,vanger D. B„ te Baarn, beklaagde van veis"Tluistfti'ing. De beklaagde blijft alle schuld ontkennen. Ds. L. J. van Ithijn, te Soesterberg, heeft het beroep naar Doesburg aangenomen. Door den heer li. M. Steenliorglie te Soesterberg is bereidwillig een stuk grond afgestaan voor de te houden Kroningsfeesten op 30 en 34 Augustus. Die (liiiliims zijn zón gesteld, opdat, de in woners der omliggende- plaatsen naar hier kunnen gaan om de festiviteiten hij te wonen. Door den heer J. Blooker te Soesterberg, is voor zijn woning aan den straatweg een bak geplaatst met water gevuld, voor trek dieren om te drinken. Dat dit navolging vinde, vooral voor hen die de dieren willen beschermen, is zeer te wenschen. Hut opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede. dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt niet hun inhoud. Kopij vim geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Hoewel wij van meening zijn, dut de zaak die wij voorstaan»I4et verbeteren van de volkshuisvesting iu onze stad" niet of weinig gebaat zal worden door de bespreking in de plaatselijke bladen, zoo worden wij wel genoodzaakt, dit te doen wegens het protest van den heer Heldring geplaatst o. a. in de Nieuwe Aniersfoorlsche Courant van 18 dezer en in do Oude Amersfoortsche Courant van Maandag jl. Indien wij dit nalieten, zou toch menigeen vermeenen, dat wij het antwoord daarop moesten schuldig blijven. En dit is geenszins liet geval. We zullen, ter bekorting, alleen op do hoofd zaak ingaan en wenschen dus alleen te be handelen de vraag Is hel, om verbetering te brengen in de volkshuisvesting, voldoende slechte woningen aan te Icoopen en te vernieuwen of na auto tie te herbouwen, dan wel moei men èn slaopen i'tt herbouwen in de oudé slad èn nieuwe wonin gen bouwen op vrij terrein De lieer Heldring maakt het ons gemak kelijk door als gezaghebbend'ten deze het weer geciteerde Nutsrapport van 1896 aan te halen. Wij zullen dan ook, ter beantwoording van de gestelde vraag, het woord geven aan de heeren, die bedoeld rapport samenstelden. Op hlz. 168—170 van dat rapport wordt in een 7-uil stellingen de hoofdzaak van liet goheele betoog samengetrokken. Met de stellingen 4- 7 hebben wij echter niet te maken, deze bespreken dn taak der overheid. De stellingen 13 luiden in hun geheel als volgt »lo. Bijna overal in ons land, ten platte «lande zoowel als in de steden, treft men, «ten aanzien dor volkshuisvesting, onbovredi- »geiide toestanden aan. Niet, alleen vindt »nieii een groot aantal ongezonde en ge brekkige woningen, maar ook wordt in dc "bestaande behoefte niet genoegzaam door aanbouw van goedkoopc, gezonde woningen pvoorzien". »2o. De bemoeiingen van bijzondere personen »eu vereenigingen, van Gemeente en Staat «lot verbetering in dezen toestand, moeten «zich derhalve zooveel mogelijk gelijktijdig in "twee richtingen bewegenafbraak en herbouw

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2