Stadsnieuws. in 1872 geboren 2e' luitenant J. F. van Kroon. Aan bet Departement van Koloniën werd - gistermiddag bet volgende telegram ontvan gen «Bij de operation in de moekims Moesa en Langien, Aron Tjoemboek-oost, Kemangan- nost en Gloempang-Pajong werd geringe te genstand ondervonden. Den 30sten Juni is het civiel etablissement te Edi aangevallen. De vijand werd terruggeslagen, zestig doo- den achterlatende. Twee compagnieën, uit Kotta Radja daarheen gezonden, verdreven den vijand naar Edi Tjoet. Aan onze zijde werden gewond éen officier en veertien mi litairen beneden dien rang. De vijand heeft een vijftigtal dooden achtergelaten. De ko lonel Van Hcittsz is heden met een bataljon naar Edi vertrokken om den vijand verder te vervolgen." De Wet tot invoering van den Persoonlij ken dienstplicht is bereids door H. M. de Koningin-Regentes bekrachtigt!. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer ontmoette de overweging van het wets ontwerp voor de Rijwielbelasting bij een aan tal leden bezwaren, die voor velen hunner overwegend waren. Enkele leden zouden al leen daarom hun stem aan de voordracht ge ven, omdat, volgens de uitdrukkelijke verkla ring van den Minister van Financiën, het ont werp als een proef is te beschouwen. Vele leden hadden de voorkeur gegeven aan de heffing van een accijns, in plaats van de Rijwielbelasting, die vastgehecht is aan hel Personeel. Enkelen wcnsoliten tien Mi nister te vragen of hij, hij verwerping, be reid zou zijn een voordracht tot oen afzon derlijke heffing op rijwielen in te dienen. Enkele leden wezen op het voordeel, dat door deze Rijksbelasting de heffing zoowel van een Provinciale als van een Gemeentelijke belasting zal zijn uitgesloten andere daaren tegen hadden het billijker gevonden, indien de Gemeente, op wie de zorg voor de bruik baarheid van vele wegen rust, rechten mocht hellen, want door opcenten wordt daartoe weinig bijgedragen. Voor velen was de geringe opbrengst een bezwaar, te meer, daar de perceptie-kosten betrekkelijk hoog zullen zijn. Onbillijk vonden cenige leden dat het, auto mobiles buiten den grondslag der belasting zullen vallen. Eenigen betreurden 't, dat bij de regeling geen rekening is gehouden met het platteland en zijn arbeiders, en dat huurwaarde als de maatstaf geldt. De Staatscommissie voor het onderzoek naar de wenschelijkbeid der verzekering van werk lieden, enz. tegen invaliditeit en ouderdom is thans gereed met haar rapport dat spoedig het licht zal zien. Naai' wij vernemen, spreekt de commissie in beginsel die wenschelijkbeid uit, maar ont houdt zij zich, een bepaald voorstel te doen in den vorm van een wetsontwerp wegens bet groote verschil van meening, dat omtrent de uitvoering van het beginsel bestaat. De «Vereeniging voor Volksonderwijs" richtte tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres, waarin o. a. gezegd wordt «Op de eerste plaats om aan uwe verga dering te verklaren, boe hoogelijk de ver eeniging «Volksonderwijs" bet waardeert, dat het beginsel, waarvoor zij meer dan 25 jaren heeft gestreden, eindelijk in een wetsont werp is geformuleerd, waarvan zij de aan neming hartelijk wenscht, omdat zij over tuigd is, dat alleen langs dezen weg het Lager onderwijs in ons vaderland tot zijn recht zal komen, de millioencn, daaraan uit de Staats kas verder te besteden, vruchtdragend zul len worden, en de kanker, die aan «lat onder wijs voortdurend knaagt en behoorlijke volks ontwikkeling tegenhoudt namelijk het vol strekt. en betrekkelijk schoolverzuim zal worden uitgeroeid. De vereeniging spreekt niet alleen baar warmen dank uit jegens de Regecring, die het ontwerp indiende, doch verzoekt uwe vergadering ook allerdringendst het ontwerp aan te nernen, en zoo den weg mede te helpen banen om het lot wet te doen verheffen. «Op de tweede plaats om eenige beden kingen tegen het voorgedragen ontwerp on der de aandacht der Kamer te brengen, met dringend verzoek daaraan, zoo mogelijk, lege- moet te komen." De hoofdbedenking betreft een leemte, die in het ontwerp bestaat. De overtuiging in de vereeniging is namelijk algemeun, dat naast bet Middelbaar en hel Hooger onderwijs het Lager onderwijs in zijn tegen woord igen om vang is onvoldoende om den werkman, welk vak hij ook voor zijn volgende leven gekozen bebbe. genoegzaam te bekwamen om, be hoorlijk geestelijk toegerust voor zijn vol gend leven, in de maatschappij op te treden, liet bestaande, en het wordt gaarne er kend zich ontwikkelende vakonderwijs komt aan dit euvel tegemoet, doch nog slechts partieel en het is bovendien niet verplich tend. Er moet iu alle gemeenten worden in het leven geroepen een voortgezet onderwijs, dat binnen de grenzen van het Lager onder wijs blijft en den werkman of arbeider overal de gelegenheid geeft om de voor naamste en meest onmisbare vakken van Lager onderwijs door herhaling bij te houden, en daaraan moet verbonden worden vakon derwijs, in te richten naar de plaatselijke be hoeften. Het adres wijst aan hoe de ver eeniging zich dit voorstelt. «Tot aan het volbrachte 16e jaar voor jongens en minstens tot aan het volbrachte 14e levensjaar voor meisjes, is Lager- en hcrhalingsonderwijs zóo dringend noodig, dat wil de toestand niet blijven voort duren, dat de kinderen van den werkmans- en arbeidsstand onvoldoende toegerust de wereld intreden, omdat tusschen het 12e en 17e jaar het geleerde weer vervliegt het door de vereeniging bij deze dringend ge vraagde onderwijs ook verplichtend moet zijn." Uit het 54e jaarverslag der »Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" blijkt, dat het getal georganiseerde drankbe strijders niet onbelangrijk is toegenomen. Voor zoover het Hoofdbestuur geslaagd is in het verzamelen van de hiervoor noodige gegevens, volgt hier een opgave van de al- geineene vereenigingen voor drankbestrijding met liet aantal barer leden Nationale Chris ten Onth. Vereeniging 8500, Volkshond, ver eeniging tegen drankmisbruik 4250, Leger des Heils 4000, Het Kruisverbond 3 a 4000 Ne derlandsche Vereeniging tot Afschaffing van sterkendrank 1800; Nederlandsche Christen- Geheol-onthouders-Bond 050; Nederlandsche onderwijzers Propaganda-Club (voor drank bestrijding) 700; Algemeene Nederlandsche Geheel-onthouders-Bond 500; Onafhankelijke Orde der Goede Tempelieren 200Vrouwen- Christen-tieheel-Onthouders-Unie 104Neder landsche Studenten Geheelonthoudersbond p. rn. 100; Nederlandsche Vrouwenbond voor Geheelonthouders 88; Nederlandsche Scho lieren Propaganda-Club 71Vereeniging van Geneeskundige Geheelonthouders voor Neder land en de Koloniën ruim 30. Wat de Vereeniging zelve betreft, vermeldt het verslag o. m. het volgende Mocht het jaar 1896 een gunstig jaar voor de Vereeniging genoemd worden, het jaar 1897 heeft zijn voorganger verre overtroffen. Tegen over een aanwinst van 200 leden in 1896 staat een vermeerdering in 1897 van ruim 1-00. Gedurende 1897 steeg nl. het leden tal der Vereeniging van 1394 tot 1811 en dat der afdeelingen van 29 tot 39. Het aantal geheelonthouders vermeerderde in 1897 van 422 tot 809, het aantal afschaf fers van 418 tot 684, terwijl het aantal leden wier richting onbekend is, werd teruggebracht van 554 rot 318. De oprichting van den Algem. Nederl. Ge heelonthouders-Bond oefende in 1897 geen nadeelige werking op het ledental der Ver eeniging. Tot hen, die in 1897 der Vereeniging door den dood ontvielen, behoorden o.a. de Eere leden C. S. Adama van Scheltema, rnr. J. Heemskerk Az. en G. H. Eshuis, die dank baar worden herdacht. De Algemeene vergadering wordt Dinsdag 2 Augustus gehouden te Groningen in De Harmonie. Het Weekblad van Julius Oppenheim, te Groningen, zegt: Dat wij met de eenigen zijn, die de plaat sing der f55 millioen nieuwe 3 percents Staatslcening, tot den lagen prijs van 95l/8 pCt, toeschrijven aan den achteruitgang van ons Staatscrediet, in verband met den hachelijken toestand van ons muntwezen, bewijst een artikel, dut de Moniteur des In téréts malcriels aan deze zaak wijdt. Na er op gewezen te hebben, dat onze Staatsfondsen in soliditeit niet onder doen voor die van Engeland, Frankrijk en België, zegt het blad o. a.Het is ook niet voor den eersten keer, dat wij opmerkzaam maken op die klip, den vrij wisselvallige!) koers van den Hollandschen gulden, welke maakt dat het fonds op de buitenlandsche markt niet zoo gezocht is. Het »fara da se" zou in Holland meer dan elders de natuurlijke en logische toepassing moeten vinden, wanneer de Schatkist nieuwe middelen komt vragen". Na deze uitspraak behoeven wij althans geen tegenspraak te duchten voor onze be wering,dat het buitenland onzen munttoestand niet vertrouwt uithoofde van den luttelen goud voorraad en dat dit oorzaak is van den lagen stand onzer Staatsfondsen. Het is nu onbewimpeld gezegd door een der beste en meest onpartijdige vakbladen. Wij weten nu eenmaal, dat onze vrees, die wij, gedurende 15 jaren hebben tc kennen gegeven, niet gedeeld wordt door dc meer derheid der mannen in ons land, die zich met de quaestie bemoeien, en zoo langzamer hand leerden wij berusten, overtuigd onzen plicht te hebben gedaan, maar waar woorden niets kunnen doen, daar hebben klinkende argumenten somtijds een wonderlijke kracht. Bewezen is het nu, dat ons Staatscrediet gehukt gaat onder onzen munttoestand. Bewezen is het tevens, dat stelt dat de soiiditeit van ons land gelijk is aan die van Frankrijk de Schatkist voor de nieuwe driepecents leening van f55 millioen zeven percent m weinig heeft gekregen, hetgeen een kapitüal uitmaakt van drie millioen acht- honderdvyftigduizeud gulden De Minister van Oorlog ontving Maandag, den dag der bekrachtiging van het wetsontwerp tot invoering van denPersoonlij ken dienstplicht door de weduwe van generaal M. D. graaf Van Limburg Stirum, den grondlegger der beweging voor de afschaffing der plaatsver vanging en oprichter en voorzitter van den anti-dienstvervangingsbond, een schrijven waarin generaal Eland hulde wordt gebracht en erkentelijkheid betuigd voor het welslagen van zijn pogiug om het begindsel, waarvoor Van Stirum een groot deel van zijn leven heeft gestreden, tot wet te verhellen. De brief waarin aan deze dank bare gevoe lens uiting wordt gegeven, strekte tevens ten geleide van een herinnerinsvoorwerp in brons, de verdediging des vaderlands zinnebeeldig voorstel lende en beboerende tot de nalaten schap van den kampioen tegen den dienstaf- koop. Ds. S. de Waard, Doopsgezind predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondagochtend vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Ds. G. Mansvelt, beroepen predikant bij deNed. Hervormdo gemeente te Scheveningen, hoopt aanstaanden Zondagavond in de Groote kerk hier zijn afscheidsrede te houden. In de gister gehouden zomervergadering van de Provinciale Staten van dit gewest zijn, zonder strijd, allen nagenoeg algemeene stemmen, herkozen toi leden van Gedepu- teei'de Staten de led en, die als zoodanig moesten aftreden, de hoerenjhr. rar. W. J. M. Bosch van Oud-Ameliswéerd, rar. C.G. Berger van Hengst, rar. A. II. M, van Berckel en rar. B. J. L. baron De Geer van Jutfaas, die allen de benoeming aannamen. De afdeelingen die in de vorige vergade ring werden saamgesteld, hebben hun werk zaamheden bereids aangevangen. De eerste afdeeling koos tot haar voorzit ter jhr. mr. W. H. de Beaufort, lot onder voorzitter mr. A. H. M. van Berckel; de tweede afdeeling. tot voorzitter mr. B. J. L. baron De Geer van Jutfaas, tot onder voorzitter jhr. mr. W. J. M. Bosch van Oüd- Amelisweerd de derde afdeeling, tot voorzitter mr. C. G. Berger van Hengst, tot onder-voorzitter mr. A. VV. van Reeck Oalkoen. In het Provinciaal-blad worden de Burge meesters der Gemeenten in deze Provincie aangeschreven, dat ingevolge art. 18, in ver hand met art. 4 der Wet van den 5. April 1870 Staatsblad no. 03) de helft der leden van Colleges van zetters, wier diensttijd met den 1 Januari 1895 is ingegaan, op den laatsten December dezes jaars moeten aftreden. Ter aanvulling der plaatsen van hen, die door het lot zijn aangewezen om op laatstge meld tijdstip naar den rooster af te treden, zal de Commissaris der Koningin derhalve, overeenkomstig art. 3 dier Wet, van den Ge meenteraad te gemoet zien, uiterlijk vóór 1 September e. k., een opgave van tweemaal zooveel personen als er plaatsen te vervullen zijn. Een zestigtal inwoners van Amersfoort en omstreken heeft zich gewend tot de Provin ciale Staten van Utrecht met een adres, hou dende het verzoek om het Reglement op het rijden met hondenwagensin deze provin cie in dier voege te willen wijzigen, dat het verbod aan de geleiders om op hun voer tuigen plaats te nemen, worde opgeheven. Requestranten. die honden als trekdieren ter uitoefening van hun bedrijf bezigen, wijzen er op, «lat genoem«l verbod hun zulks on doenlijk maakt, ten gevolge waarvan zij dik wijls tot nijpende armoede zijn gedoemd of ten ondergang opgeschreven. De heer K. van der Kooi, onderwijzer aan de bijzondere school voor Chr. nationaal on derwijs hier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. school voor meeruitgebreid La ger onderwijs te Arnhem. Onze vroegere stadgenoot de heer J. Ph. van «Ier Werf heelt met gunstig gevolg af gelegd het notarieel examen tweede geileeltp. Aan het officiers- examen van de Kon. Militaire Academie te Breda bobben o. a. voldaan onze vroegere stadgenooten de hee- ren: 11. H. E. Deelken en A. D. Putman Cramer, heiden voor artillerie h. I. 1. Maandag werden ten Raad huize aanbe steed: verf-, stukadoor- en schoonmaakwer ken in het Gymnasium ingeschreven door J. R. van 't Hof, voor f595; Ph. Smit, voor f598; N. van 't Hof voor 1617: II. M. Verheij, voor ('040; en H. van 't Hof, voor f683. Schoonmaakwerken in de Hougere Burgerschool; ingeschreven door; J. R. van 't Hof, voor f219; tl. van 't Hof, voor 1'224; Ph. Smit en H. van 't Hof, ieder voor f225; en D. A. Stöver, voor f248. Verf- en schoon maakwerken in de vier openbare Lagere scholen, met de onderwijzerswoning in de Beekstraat; ingeschreven door J. R. van 't Hof, voor f985; H. van 't Hof, voor f998; N. van 't Hof, voor 11027Ph. Smit, voor f1043; en II. M. Verheij, voor f1060. Alle werken zijn gegun«l aan den laagsten inschrijver, den heer J. R. van 't Hof. Programma «Ier muziekuitvoering, aan staanden Zondagavond om half acht te geven op het terras van Amidtia door het staf muziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken. 1. Marsch der Beraaglieri Eilenberg. '2. Ouverture „La dame blanche" Boieldieu 3. „Rheinsagc-n", Walzer, Tongeinalde Nehl. 4. Grosze Fantaisie a. d. Oper „8tra- della", von FlotowBhmentritt. 5. Ouverture „La Bohémienne" Balfe. - ja. „Alla Stella Confidenta". Ro- 6. j manceRobavdi. 'b. „Plapperiiiaulchen" Eilenberg. 7. Bénédiction des poignarde, de l'opé- ra „Les Huguenots" Meijerbeer. 8. Grande fantaisie de l'opéra „Les pécheurs de perles" Bi zet. Onder commando van luitenant B. Jasink vertrok gister van hier een detachement van het 5e regiment infanterie, bestaande uit de sergeanten-majoor Freni, Van der Heyde en Bogert cri «le sergeanten De Jong en Pro per, naar 's-Gravenhage om deel te nemen aan «Ie korps wedstrijden, uitgeschreven door «Ie «Vereeniging van Nederlandsche Scherp schutters" welke van tot 10 dezer op Oc- kenbu.gh onder Loosduinen worden gehou den. Sergeant-majoor J. Ph. H. Verschoor, van het 5c regiment infanterie hier, wordt be vorderd tot administrateur van liet Militair hospitaal te Kampen. Maandagmiddag is door onbekende ooi-zaak een begin van brand ontstaan in de woning van J. W., aan de Vijverstraat. Den brandmeesters Van 'Zwol en Blok, gehol pen door den agent van politie Mulder, mocht het gelukken de vlammen in hun geboorte te stuiten. De schade, door assurantie gedekt, is dan ook niet.aanzienlijk. Zondag had in Hotel De Bei-g plaats het jaarfeest der «Schteizer Verein" in Nederland, waarhij de heer H.ïssig, consul van Zwitser land te Amsterdam, president der vereeni ging, aan den feestdisch het vijfjarig jubileum als consul herdacht van den heer F. Koch, consul-generaal le Rotterdam, die om ge zondheidsredenen verhinderd was het feest bij te wonen. Hij las een schrijven van de Bondsregeering voor, waarin «leze den jubi laris gelukwenschte en in de meest vleiende bewoordingen haar dank uitsprak voor zijn veeljarige trouwe diensten. Staande de ver gadering werd een adres van gelukwensching vastgesteld aan den consul-generaal en be sloten een afschrift daarvan aan de Bonds regeering te zenden. De eerste Vorstelijke reizigster die ge bruikt maakte van de nieuwe lijn Utrecht- Baarn, van de Ned. Centraal Spoorweg Maat schappij. was II. K. H. Prinses Pauline van Wurtemberg, die Maandagavond omstreeks 9 uur aan de halte Soestdijk aankwam. HH. MM. «Ie Koninginnen waren beiden ekomen om II. K. H. te begroeten, en stel en het gevolg en den Burgemeester van Soest aan Haar voor, met wien zij zich aller vriendelijkst onderhield. Zondagmiddag 10 Juli a. s. zullen op het Sportterrein te Baarn groote wielerwedstrijden worden gehouden. Te Baarn is hegraven de heer P. van der Geest, chef-tuinbaas op het lustslot «Soest dijk." Bij het afrijden stonden HH. MM. de Koninginnen op de stoep van het Paleis den stoet gade tc slaan. liet gehecle Paleis was gesloten, een harte lijk bewijs van deelneming van HH. MM. voor den trouwen dienaar. Onze lezers zullen zich zeker nog wel her inneren, hoe in Maart hij den vorigen Ge meente-ontvanger van Baarn zou zijn inge broken en hoe reeds spoedig de verdenking op den ontvanger zelf viel. Maandag nu stond genoemde ontvanger, de heer D. B., te Utrecht terecht wegens het verduisteren van gelden (f2400 van den Hoofdelijken omslag, f9900 van begrafenisrechten en f250 van ontvangen huur). De beklaagde ontkende de verduistering te hebben gepleegd en bleef volhouden, dat bij hem is ingebroken en dat op die manier het geld is verdwenen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de adminis tratie totaal in disorde was. Sommige be talingen werden bij voorschot gedaan en later op éen mandaat gebrachtook werden ontvangen gelden niet dadelijk geboekt. Be-

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2