Stadsnieuws. Ruwzijden Bastkleeren f8.65 .'Iel staat nu vast, zegt de Deli Crl. dat de Europeesche mail die verloren ging hij Sandbeans aan de Iloogly-rivier, medebracht bladen en brieven loopende van 30 April tot en me' 0 Mei 1.1. Onze betrekkingen in Europa kunnen dus nagaan wat zij in dien tijd verzonden hebben en ons nog duplicaten daarvan doen toeko men Over Hoog-Hullen, het sanatorium van de »Vereeniging tot bevordening van het hei-stel van drankzuchtigen", worden in het verslag over '97 gunstige mededeelingen gedaan. Ei* zijn in nit jaar bijgekomeu 24 en er ver trokken 20 patiënten op 1 Januari '98 waren er nog 13. Van de 20 is er éen wegens wan gedrag verwijderd en vertrok een andere een paar dagen na aankomst. Van de 18 an dere is het gedrag van 3 onbekend, van 5 goed, terwijl de 7 andere geheel-onthouders Zijn geworden. 'Óp advies van den geneesheer-directeur is de gemiddelde duur van het verblijf verlengd van 5 tot 7 maanden. Onder de patiënten, die naar hun woonplaats terugkeerden, waren er twee uit Overijsel. Sedert October '97 is de vereeniging door welwillende hulp van een ongenoemde in staat gesteld bouwland aan te koopen, en de werkzaamheden in de open lucht influenceer den zeer goed op de verpleegden. Hot ge bouw is thans vergroot, zoodat er nil 2G in [ilaats van 22 verpleegd kunnen worden. Het lestuuur betreurt het, dat het de talrijke aanvragen tol opneming van vrouwen moest afwijzen. Do heer A. Berghuijs Azn., Gemeente-ont vanger te Kampen, heel t der Gemeente aan geboden een door hom bewerkt statistisch overzicht barer geldmiddelen van 1832 tol heden, inel bijgevoegde opgave van de op brengst dor stadsboei'derijen sedert 1G82. De Kamper gemeente, hooglijk ingenomen met dit «kostbare en belangrijke, uiterst nauw keurige en doelmatig ingerichte historisch overzicht", hoeft gemeend den bewerker er van een aandenken te moeten vereeren. En hij bood, bij den monde van den Bur gemeester, den verdienstelijken ambtenaar êen speeldoos aan een mooie, met twee cilinders en 24 (Kamper?) aria's. De Nationale Tentoonstelling van Vrouwen arbeid is geopend van 9 Juli ('s middags) tot 22 September; op werkdagen van 10 uur tot zonsondergang, iles Zondags van 111/2 uur tot zonsondergang. Zij wordt gehouden op een terrein aan de Stadhouderslaan te genover liet „Hotel de la Promenade" aan den Sclieveningschen weg te 's-Gravenliage. Men is Donateur der Vereeniging wan neer men f50 en Lid wanneer men 1'20 betaald; hiervoor heeft men vrijen toegang tot de Tentoonstelling en toegang tot de uitvoeringen tegen halven enlrée-prijs. Contribuanten betalen f 10hiervoor heb ben zij dagelijks toegang tot de Tentoonstel ling, behalve des Dinsdags en op andere du- gen van verhoogden entrée-prijs. Dagkaarten kosten na 11 Juni Zondags 25 cent, Dinsdags fi, overige dagen 50 cent (op den openingsdag is de entrée-prijs f 2.50 en op Zondag 13 Juli f 1 Kinderen beneden 10 jaar betalen half geld. Niet- persoonlijke couponboekjes van 10 coupons a f4 zijn aan den ingang ver- I krijgbaar. (Dinsdag betaalt men 2 coupons per persoon). Leden van vrouwen-vakvereenigingen kun nen, op vertoon van hun bewijs van lid- maatschap, de Tentoonstelling bezoeken tegen I betaling van 5 cent per persoon. Gezelscbapskaarten zullen verkrijgbaar ge- I steld worden voor personen behoorende tot j de arbeidersklasse, voor instellingen van liefda- J digheid en voor schoolkinderen, a 10 cent per persoon. De voorwaarden totbet verkrijgen van deze kaarten zijnhet gezelschap moet uit minstens 25 pesonen bestaan, dekaartmoet I minstens 8 dagen voor den datum waarop i zij gebruik wo-dt bij de penningmeecteres schriftelijk aangevraagd worden deze beslist of de aanvrage op dien datum kan worden toegestaan. De kaarten kunnen voor iedereri (lag der week aangevraagd worden, uitge zonderd des Dinsdags. De schoolkinderen worden alleen toegelaten, onder geleide be staande uit éen onderwijzer of onderwijze res op 24 kinderende geleider is verant woordelijk voor het gedrag der kinderen. De jortgste verpachting van 22 stadsboeren- erven op het Kampereiland gaf een opbrengst van f53205. Bij de tienjaarlijksche verhuring in 1889 brachten deze erven op f70 960 en in 1879 f20470. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat de pachten er o k op het Kampereiland niet beter op worden Te Baarderadeel verzochten de onderwijzers om verbooging van salaris. De heer Van der Ploeg, de naam dient voor de historie bewaard, merkte, naar aanleiding daarvan, in de Raadszitting op«Vele onderwijzers met hoofdacte zullen wel nimmer hoofd eener school worden allerwege is dit het geval. Een boerenknecht bijv. zal in den regel wel geen boer worden" Iemand uit de buurtschap Overa (gemeen te Prinsenliage) had verleden week het on geluk om bij het speksnijden zich in den pols te snijden. Om het bloed te stuiten, logde hij er een spinnewebbe op, met het gevolg, dat de man reedsDinsdagnacht aan bloedvergiftiging overleed. Vrijdagochtend werd bij de kazerne der veld-artillerie te Utrecht, aan de Kruisvaart, een prachtige reebok gevangen, terwijl hij in de vaart aan het zwemmen was. Hij werd in de kazerne opgenomen. De berichtgever zegt niet wat 's reeboks verder lot zal wezen, of hij wordt onteigend te algemeenen nutte en bestemd voor de menage, dan wel of anders over hem wordt beschikt. Ten N. van liet dorp Boertange woont, in oen oud en bouwvallig stulpje, de 55-jarige Reinke Ruiter geheel alleen. Reeds jaren woont hij er, tevreden met zijn lot, vlijtig zijn stukje gronds bewerkend, zijn varken verzorgend. En toch is de man.stekeblind. Jareeds jaren mist hij het edelste zintuig, kan hij niets van de schoone natuur genie ten, kan hij zijn bloedverwanten, vrienden en kennissen, die belaas zoo weinig zijn, wel hooren, maar niet zien. Sedert zijn 28ste levensjaar heeft hij het gezichtsvermogen reeds gemist. En trots deze omstandigheid redt de vóór zijn tijd grijs geworden man zich niet alleen, maar spit zijn akker, poot hij de aardappelen, houdt ze schoon en rooit zeAlles gebeurt op den tast af. En bij dit alles moet de arme nog f 10 hum 's jaars opbrengenN. G. Cl. Zooals indertijd is gemeld, zal het alcohol gebruik op de Rijksnonnaalscholen bespro ken worden. Daar, waar enderwijzerskrachten te beko men zijn, zal in de hoogste klasse 1 uur wekelijks de moreele zijde van den invloed behandeld worden. Daarenboven zal c-en me dicus 1 uur 's weeks de wetenschappelijke zijde er van doceeren benevens een kijkje geven op liet gebied van u:« gezondheidsleer. Aanstaanden Donderdag zal in de Gere formeerde kerk hier worden gehouden de 10e Centrale diakonale conferentie der Ge reformeerde kerken in Nederland. Door den heer Burgemeester dezer Ge meente, mr. F. D. graai' Schimmelpenninck, wordt bij gelegenheid van de inliuldigings- feeslen van H. M. de Kouningin ten Stad- huize een diner aangeboden. De heer VV. L. Scheltus, Secretaris van deze Gemeente, boopt aanstaanden Donder dag zijn zeventigsten verjaardag te kunnen herdenken. Aan een viering daarvan hecht de be scheiden man, wiens groote verdiensten ook reeds op andere wijze werden gehuldigd, zelf niet, naar men ons zeide. Dit sluit dit enkele woord van welverdien de hulde toch wel niet uit. Naar men ons meedeelt, heeft de heerM. T. H. Vennoten, oprichter der plaatselijke afdeeling van den «Roomsch Katholieken Volksbond", voor het eerelidmaatschap dier vereeniging bedankt. Vrijdag ontvingen wij een exemplaar van de «Origineele MilitaireInliuldigings-Marsch", gecomponeerd door den heer Joh. A. Vrees- wij Jr, te Utrecht. De titelplaat is versierd met het portret van H. M. de Koningin, het Nederlandsche wapen, enz. De partituur voor harmonie-orkest is ge zet door onzen stadgenoot den lieer G. K, G. van Aaken. Met algcmecnc deelneming is hier vernomen het nog zoo onverwacht verscheiden van den heer J. Th. M. Warnsinck, die, hoewel slechts kort- hier gevestigd, zich vele vrienden had verworven en zoowel tegenover het ,.Nnt", „Toyn- bee", „Volksbibliotheek" „Liefdadigheid" als an dere instellingen van algemeen nut zich hoogst verdienstelijk heeft weten te maken. Zooeven is hij ten grave geleid. Velen waren op den doodenakker bijeengekomen. Hij heeft geen openbare betrekking in Staat of Gemeente bekleed, zoodat geen dor aanwezigen hem de laatste eer bewees uit collegialiteit dikwijls een tot f42.75 per stof voor een compl. iioeb Tussora en Shantung-Pongees, alsmede zwarte en gekleurde Hen aoberg-ZIJde van 35 et. tot fl4.ttfi p. Met. ellen, gestreept, geruit, gewerkt damast enz. (ca. 240 versch. qual en 2000 vcrsch. kleuren, dessins enz. Franco en vrij vaa invoer rechten in lulls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. vorm maar uit de behoefte om een afscheids groet te brengen aan een braai menseh, praal niet alleen in daden, maar ook omdat hij, on danks velerlei ontnuchtering, steeds het goede var en bij anderen veronderstelde en daarin bl -ef gelooven. Een jonge doode is een parel aan de kroon der toekomst ontnomen; doch waar het Gode behaagd heeft, hem op zóo jeugdigen leeftijd weg te nemen van gade en kinderen, wien al zijn willen en hopen en verlangen gold, uit de gemeenschap, voor wier belangen hij zulk een open oog en warm hart bezat, daar is het slechts p'.ioht om te berusten in het: „Uw wil geschiede" en terug te houden: „Waarom aldus?" De natuur zelve schoon ons dit voor te hou den want was niet de zonnestraal, die de kist bescheen, toen zij langzaam, ontdaan van al haar blocmensehat, in de groeve daalde, ons een vingerwijzing, dat hij gegaan is naar het Rijk van Eeuwig licht en dat wij hen, die daar bin nentreden, wol een traan der herinnering wijden, maar niet beklagen mogen. De Staatscourant van Vrijdag bevat de sta tuten der Naamlooze Vennootschap «Amers foort", Maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen, te Amsterdam. Doel: liet verkrijgen door aankoop of in breng van vaste goederen in Nederland, het administreere», exploiteeren, en weder verkoopen dier goederen. Kapitaal: f-100 000, verdeeld in 400 aan- doelen, ad f1000. De statuten van de Naamlooze Vennoot schap «Volkshuisvesting" zullen worden vast gesteld in de vergadering van aandeelhouders, welke zal plaats hebben Vrijdag 45 dezer. In de Vrijdag gehouden ledenvergadering van het plaatselijk departement der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" wijdde de Voorzitter, de hoer M. L. Celosse, een woord van hartelijke waardeering aan hel op zoo jeugdigen leeftijd ontslapen Bestuurslid den heer J. Th. M. Warnsinck, die ware hij niet door zijn ziekte verhinderd met 1 Juli zou zijn opgetreden als Penningmeester en die bij de liquidatie der Spaarbank aan het Departement zoo belangrijkediensten bewees. Tot leden van de Commissie voor het na zien der Rekening werden benoemd de hee- ren J. C. Leinweber, dr. Ph. H. Peyrot en 11. Siddré. Met 15 tegen 12 stemmen werd besloten om voor 1' 10 000 deel te nemen in de Naam looze Vennootschap «Volkshuisvesting". Aan de Tovnbee-vereeniging werd een subsidie verleend van f300, aan de Volks bibliotheek een van f250, aan de Huisvlijt- school een van f100 benevens een crediet voor éen jaar van f'350, terwijl besloten werd dat het tekort der Fröbelschool ad f 218.54 zal worden aangevuld en liet bestuur dier inrichting met dat van het departement in den nazomer nader zal confereeren. De geheele Begrooting werd daarna aan genomen. Uitslag van de overgangs-exaniens aan het Gymnasium. 'Bevorderd, van klasse I tot 11, klasse. OnvoorwaardelijkA. Dekker, E. K. H. Gravemver, G. J. HoogewerlV, A. Th. Neeb, J, F. W.Neeb.E. H.Tenckinck.W.J.deViij. Voorwaardelijk: J. P. J, H. Clinge Dooren- bos, A. H. Gudtlee, W. J. van Melle, L. C. van den Steen van Ommeren. Niet bevorderd werden drie leerlingen. Van klasse II tot klasse lil Onvoorwaardelijk: G. Bolkestein, H. J. van Daal, P. van der Eist, J. J. van Melle, G. van Montfrans, J. van der Oord, C. G. Reijnders, i M. J. L. Taets van Amerongen, J. F. van Wijk. VoorwaardelijkK. de Bel. Eén leerling werd niet bevorderd. Van klasse 111 tot klasse IV Onvoorwaardelijk H. D. J. Bodenstein, II. j S. J. van der Flies, E. Lagerweij, J. E. 11. van Nagell, L. Rinkel, P. II. Versteeg, W. P. Vis. A. J. Wetisinck. Voorwaardelijk: II, Hyzen, D. 11. W. H. van Tienhoven, J. P. L. de Vos. Eén leerling werd niet bevorderd. Van klasse IV tot klasse V Onvoorwaardelijk H. W. L. de Beaufort, J. K, 11. de Beaufort, E. E. G. Joakim, J. de Jonge, VV. Th. van Mecbelen, G. van Rams- horst, J. C. Th. Scheller, C. A. van Voorst Vader, C. J. Wellbacb, A. B. te Winkel. Voorwaardelijk: L. Moolhuizen, A.Schim melpenninck van der Oye. Eén leerling werd niet bevorderd. Van klasse V tot klasse VI OnvoorwaardelijkJ. G. J. de Bel, J. M. van Beyma. L. G. Gelderman, J. C. Helders, A. J. lioek, J. K. W. lhle, H. W. J. Cambier, van Nooten. VoorwaardelijkF.. II. Gravemeyer, N. P. O. van Wijk. Twee leerlingen werden niet bevorderd. De overgangsexamens van don cursus j 18971898 aan de lloogere Burgerschool hier hadden den volgenden uitslag Van kl. 1 tot II werden bevorderd: Aug. Tromp van Holst, P. 0. van Steeden, Corns, i Tromp van Holst, J. van don Bergh. P. II. Burgers, J. W. D. van Eek, I). J. Boks, A. de Zoete, Helena S. E. Burgers, W. A. van der Gant; en met taak voor of her-examen in enkele vakkenGera. J. O. van der Eist, Th. J. M. Iloogenboom. W. Goedkoop, T. van Daal, Wilhelmina Buis en Anta. Burger, terwijl 0 van de 22 leerlingen der eerste klasse niet bevorderd zijn. Van kl. 11 tot kl. 111 worden bevorderd: H. J. D. van Wessurn, J. A. Wijnaendts, J. VV. H. Adam, A. 0. Pliester, 0. Meijer, J. Schelïelaar Klots, A. II. J. Nord, J. H. L. Frijda, A. de Stoppelaar; en met taak voor of her-examen in enkele vakken: J. van de Kamp, J. Richer, Anna Scheltema, G. H. Nord, G. Wijnaendts, A. van Helsdingen, C. Kneppelhout, J. G. W. de Bruin, P. N. van Bavel, C. J. H. van Eek, M. L. O. Verkerk. De toehoorderes Dorothea Buis en de toe hoorder J. J. Bouwkamp werden mede be vorderd, terwijl 3 van de 22 leerlingen en 1 van de 2 toehoorders der tweede klasse niet bevorderd zijn. Van kl. Ill tot kl. IV werden bevorderd J. Smit, N. G. Kam, J. G. de Jager, L. Bren der a Brandis. H. Teunissen, H. C. Moniat, W. Schut, J. VV. Putman Cramer, A. Ver dam, A. II. L. de Bel, M. J. de Lange, W. van Leeuwen, Josine J. Buys, G. 13. van Leeuwenen met taak voor of herexamen in enkele vakken: A. L'. J. Vreedenburg, C. C. van Helsdingen, H. J. Oosterveen, B. van der Knijp, 1. de Haas, J. J. Kroon, A. C. de Beaufort,' M. Kool, J. II. Wisselingtevens werd bevorderd de toehoorderes J. Th. G. van Aaken. terwijl 7 van de 30 leerlingen der derde klasse niet bevorderd zijn. Van kl. IV tot kl. V werden bevorderd L. J. Richer, D. Schulman, H. R. Kruijt, W. Wilbrink, L. R. Sinnigeen met taak voor of her-examen in enkele vakkenI. van Daal. T. W. J. Heyligei-s, M. C. van oen Broeke, F. G. J. M. van Steenhardt Carré, O. J.van der Eist, A. Komrijn, P. Berns, E. G. Gaar- landt. De toelioorderessen Betsy van Gelder, Sophia do Haas en Wilhelmina V. F. Hcy- ligers werden mede bevorderd, terwijl8van de 21 leerlingen der vierde klasse niet be vorderd zijn. De lessen van don nieuwen cursus zullen aanvangen! Maandag 12 September, des ochtends te 84.5 Voor liet toelatings-examen van den cursus 1898—1899 aan do lloogere Burgerschool hier, dat van 2 tol. 8 Juli gehouden werd, hadden zich aangemeld 55 candidaten, van welke er 7 zich hebben teruggetrokken, zoodat 48adspiranten aan het examen hebben deelgenomen, te weten 37 voorde eerste klasse en 11 voor de hoogere klassen. De volgende candidaten, gerangschikt in volgorde der door hen behaalde punten, hebben aan de eischen van het examen vol daan voor kl. 1 Elizabeth C. van GootA. C. F. van Kuijck, Johs. van Dorssen, H. Jonker, W. L. Veldman, Sabina II. Bastert, A. F. Meijer, M. II. van Eek, J. W. G. i^els liijeken, J. F. C. Bauling, Arns. van Leeuwen, J, 0. de Neve, Fr. J. Schimmel, J. G. G. Taets van Amerongen, G. C. van Burkcn, A. Richer, 11. W Coenen, VV. J. linger, Willemina J. F. Rost en 11. H. van der Zoo de Jong, benevens Georgine K. G. van Aaken als toehoorderes; Voor kl. H: J. J. H. lhle Voor kl. Ill: Alb. Jansen, benevens Petro- nolla E. de Kroes en Constance A Sinnige als toelioorderessen en A. II. Mooij als toe hoorder. Her-examens voor enkele vakkon zijn op gelegd aan D. II. van den Bosch, C. F. A. dn Bruyn, Joh. Raebel, Joh. van dcStadten K. F. VV. Wernas voor kl. 1; aan W. F van den Brandeler voor kl. IIaan W. A. Zelle voor kl. 111 en aan R. Berns voor kl. IV. Afgewezen zijn 11 candidaten voor kl. I, 2 voor kl. 111, en 1 voor kl. JV. De her-examens zullen gehouden worden op 9 en 10 September, aanvangende des morgens te 9 uren. Aan de geslaagde candidaten moest worden medegedeeld, dat aangaande hun cventueele toelating tol <le school nader bericht zai worden gezonden. Bij gunstig weder zal aanstaanden Donder dagavond op liet terras van Amkitia een muziekuitvoering worden gegeven door de kapel van het 5e regiment infanterie, ter in haling van het concert, dat Zondag 20 Juni om liet ongunstige weder werd uitgesteld. Het aantal telephoon-aansluitingen binnen de stad is alweder met éen vermeerderd, nï. voor de firma Gcbrs. B. A. van Gelder, vleeschhouwers aan de Langestraat, met nummer 54. liet detachement van de d.d.'IScliutterij hier, bestaande uit adjudant-onderofficier II. van Gelder, sergeanten-majoor J. VV. van Achterbergh, G. Muys, G. Boode en G. 13. Gijsbertse. alsmede sergeant J. D. Lammerts van Bueren, onder commando van luitenant adjudant J. Busquet, dat op 9 Juli to Loos- duinen deelnam aan den buitenge wonen al gemeenen schietwedstrijd van de «Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters behaalde den eersten korpsprjjs in den hoofd-korp3- wedstrijd, bestaande uit een verguld zilveren lauwerkrans met inscriptie en diploma, terwyl aan den commandant en do schutters

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2