Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. zóo grootse11 oen onderneming op touw te zetten en met onbezweken volharding, spijt miskenning en .teleurstelling, hebben gear beid om haar tot stand to brengen. Wat hét eindoordeel moge zyn, deze lof zal de Nederlandsche vrouw niet kunnen worden onthouden, dat zij in energie oin aan te pakken en door te zetten niet voor den man onderdoet. En ontwijfelbaar achten wij het, dat, wolke tekortkomingen do tentoonstelling ook mogen aankleven, toch een goed en nuttig werk is verricht, reeds omdat men hier beter dan ooit te voren zal kunnen overzion. wat «ie Nederlandsche vrouw vermag, waarin zij te kortschiet, welke vruchten baat' arbeid op levert voor de maatschappij en voor haar zelve. Leerlijk zal zij wezen èn door wat zij te aanschouwen én door wat zy op de vele daaraan verbonden congressen tc hooien geeft. Moge zij een mijlpaal zijn op don weg, die wijst in welke richting de vrouwenbe weging moet voortschrijden om, los van voor- oordcelen eenerzijds, nianr binnen de haar van nature aangewezen grenzen anderzijds, zich zoodanig te ontwikkelen, dal zij de gan- sche maatschappij in al Imar geledingen ten goede komt. Waar velen zich hebben verdienstelijk ge mankt voor de organisatie dezer totoonstel- ling, en de gelegenheid zich nog wel zal aan bieden velen met eere te noemen, zal wal geon barer liet wraken, als wii op dezen openingsdag het nlgemeene woord van waar deering over haar streven doen samensmel ten met een woord van dankbare hulde aan haar. die allen is voorgegaan en allen heeft bezield, aan mevrouw Goekoop—Do Jong van Heek on Donk. Onder do vele industrieën, waaraan Oranje liefde, gepaard aan koupmansvcrnul't, in (fit huldigingsjaar het aanzijn geeft, schijnt zoo lezen wij in Het Vaderland langza merhand ook hot loterij bed rijf con plaats te zullen innemen. Deze industrie hooft dit voor. dat ze een gemakkelijke manier is om geld te verdienen ton koste van onnoozelen, die er in loopen. Daarom acht het blad her. niet overbodig, onnoozelen te waarschuwen. Het zag namelijk een prospectus van een geldloterij »ter herinnering aan do Kronings feesten". Deze onderneming geeft uit 100 000 loten a f 10, recht gevende op 742 hooge prijzen, waaronder 1 van f100000, 1 van f50000, verscheiden kleinere, en verder 75 stuks van f1000 en 640 van f 425. Ook halve en kwartloten zijn verkrijgbaar. Wie zou niet eens een kansje willen wagen, al is dat kansje om een prijs te krijgen ook zeer klein. Al die prezen samen bedragen echter zoo berekent bet blad f650000; voorde menschlievende ondernemers blijft dus een voordooitje van f350000. Natuurlijk gaal daar het een en ander af voor administra- omdat niemand candidnal was gesteld, werd er natuurlijk ook niemand gekozen. Er is nu opnieuw een verkiezing uitgeschreven. Morgen 15 Juli beginnen de corveëen. De lichting 1808 wordt alsdan «dienst doende" gebracht, zooals dc niet bijster fraaie rapport-term pleegt te luiden. Wat dit zeggen wil? Wel, niets meer maai- ook niets minder dan dat de millicicns, die in Maart j.l. voor eerste oefening onder de wapenen zijn ge komen, thans reeds in de termen vallen van de ongeregelde oefeningsperiode. Een «dienstdoend" soldaat staat tot een soldaat die opgeleid wordt, voor de oorlogs- taak als een lucifersdoosje tot een kruitma gazijn. Van 15 Juli is het met een geregelden opleidingscursus glad uit. De mooie 4 maan den van Maart tot nu, met iuin vrij syste matisch on toewijdend onderwijs, staan'beur plaats af aan een afschuwelijk, ergerlijk, onverantwoordelijk gemodder met kostbare arbeidskracht. lioevele koeren is tegen dat ellendig systeem van verfoeilijk misbruik onzer landszonen eenerzijds en onvoldoende, totaal onvoldoende gebruik van den eersten oef'eningslijd ander zijds niets te velde getrokkenen hoevele keeren zal dit in de toekomst nog dienen te geschieden Honderd en meer malen hebben opvol gende regeerders en machthebbers bet gru welijk euvel erkend, en nochtans zijn wij geen haar verder. Integendeel. We zijn achteruitgegaan. Immers thans wordt tegen heler weten in liet kwaad bestendigd, terwijl men vroeger niet beter wist of' het hoorde zoo. Ieder, oio mede schuldig staat aan al deze dingen, heeft het recht verbeurd om over korten ocf'cnings(!)tijd te jammeren. Dat men dit wel inzie. In een der gasthuizen te Alkmaar is een man opgenomen, die door bedelen aan den kost kwam en sedert jaren met een been in het verband en op een kruk liep. Hij meen de, dat dit lichaamsdeel thans moest worden afgezet. De dokters die hem behandelden, achtten dit echter onnoodigalleen constateerden zij een verstijving der spieren, tengevolge van het bijeenbinden van dat been. Het is niet onmogelyk, dat hij na verloop van tyd weer op twee goede boenen zal kunnen gaan, het geen in dat geval zijn tegenwoordige brood winning zeker niet zal verbeteren. Op de Valkenburger markt verkocht iemand een wit paard vooreen gulden en vijf tig cent en gaf den kooper een mark voor een halster. Tem hield hij nog 90 cent over. Hij dronk echter voor 91 cent jenever met zijn vrienden zoodat hij voor verteering 1 voornaamste, en wel, dat een club van tweeëen het meest gewenscht is. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in deze provincie zal, wegens de vergadering der Staten van dit gewest, op Zaterdag 16 Juli a. s. niet plaatshebben. H. M. de Koningin zal Zaterdagochtend bijwonen de oefeningen welke door alle troe pen van dit garnizoen tussclien 10 en '12 uur op de Vlasakkers zullen worden gehouden. De heer C. F. Frjjlinek, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbe- wijzen hier, is bij Kon. besluit in gelijk ambt. benoemd te Nijmegen. Toelatingsexamen aan het Gymnasium hier. Toegelaten tot klasse 1, onvoorwaardelijk: A. C. Groeneveldt, II. W. J. de Jong, 11. van den Nieuwenhuyzen, F. .do Graaf, F. J. Schimmel en J. J. de Stoppelaar; voorwaar delijk B. J. van Garderen, C. F. van Rossom C. Spijkerboer, F. J. F. van Voorst Vader en J. G. Roodhuizen de Vries; afgewezen 6. Tot klasse II, onvoorwaardelijkR. F. A. Ie Cavelier. Tot klasse V voorwaardelijkJ. Timmer mans. tiekosten, en nok 10 pCt. vergoeding, die cent te kort kwam aan de opbrengst van met pronte mildheid ter beschikking worden J zijn paard ln het dorpje Cats (Noord-Beveland) met een bevolking van 600 menschen, kwam van Januari tot Juli. dus in een tijd van een half jaar, slechts éen sterfgeval voor. Te Loosdrecht heeft een Gelderscho gras maaier zyn intrede gedaan op een rijwiel. Fin do siècle! Rij een oude dame te Utrecht vervoegde zich dezer dagen een beiaard koopman in schrijfbehoeften en bood haar deze artikelen te koop aan. Daar zij deze echter niet noo- dig had, gaf' zij den man een 2}l2 centstuk, waarop hij zich verwijderde. Geruimen tijd daarna bemerkte zij echter, bij het. nazien van haar geld. met schrik, dat zij den man niet, zooals zij meende een 21/2-centstuk had gegeven, maar een tienguldenstuk, dat zjj dien ochtend had ontvangen, doch vergeten had weg te leggen. Nog in twijfel of' zy de politie van haar bevinding kennis zou geven, stond onverwacht dezelfde man weder voor haar oogen en vroeg haar of zij zich nog herinnerde, wat zy hem had gegeven, en toen zij hem daarop haar vergissing mede deelde, gaf' hij haar het tientje terug. Dn dame heeft dit blijk van bijzondere eerlijkheid naar waarde weten te schatten. 'tMag al guur blyven als in April, rege nen als in November, de perskomkommers, die anders groote warmte, een zwoele, af mattende luent on dagen van verlangen naar 't dichte bosch noudig hebben om welig to tieren, houden zich aan den kalender en schieten zelfs al leeljjk door. Een echte, vroegrijpe is deze Na onderzoek van jaren en jaren is liet aan mevr. Cléricy du Collet, een Fransche zungmeesteres, gelukt een middel te vinden om zangers hun verloren stem terug te be zorgen, en om stem te geven aan men schen die er nooit een hebben bezeten. «Een dame, F. G., lid der A. W. B. wenscht opgenomen te worden in een Wielryders- club, om gez. tochtjes te maken. Br. enz." I fn deze annonce »up to date" uit oen onzer groote bladen ontbreekt misschien het J gesteld van bankiers, commissionairs in effec ten, boekverkoopei's, enz. en allen, die aan de plaatsing helpen. Toch zal nog een aardig stuivertje overblijven. Wie nu ter herinnering aan de Kronings feesten een tientje wil weggooien om deze onderneming een fortuintje te bezorgen, weet waar hij terecht kan. In Juni is er in het geheele Rijk geen en kel geval van mond- en klauwzeer onder het vee geconstateerd. Te Groningen viel Zaterdagmiddag om 2 uur fijne sneeuw. Men denkt- er ernstig over, een verandering in onze almanakken aan te brengen, en de jaargetijden voortaan te doen hoetenlente eerate-winter, herfst, tweede-winter Zondag vierde Mechelina Lcunis, teZaam- slng. haar 102den verjaardag. Op 20-jarigen leeisijd huwde zij met Hendrik Moens, die in I872 overleed. Deze Hendrik Moons was schippersknecht bij haar stiefvader, die, even als haar vader, beurtschipper was van het Z'iamslagsche Veer op Rotterdam. Uit hun huwelijk sproten 13 kinderen, waarvan thans nog 8 in leven zijn. Het oudste thans levende kind is 75 jaar, het jongste 55. Er leven thans 18 kleinkinderen, vele achterkleinkinderen en éen achter-achter-kleinkind. liet oudje ontbijt 'sochtens 7 uur op bed; staal om halflien op en blijft dan in haar stoel zitten tot 's avonds halflien. Loopen valt haar, vooral door haar slecht gezichtsvermogen, wat mocilyk. Haar gehoor is nog tamelijk goedhaar herinneringsver mogen is uitstekend, vooral voor zaken uit vroegeren tijdhet in den laatsten tyd ge beurde staat echter niet zoo vast meer in haar geheugen. Eten en drinken smaakt haar nog goed en druitgezonderd het gezicht, is zij nog zeer kras. Toen zij haar lOOsten verjaardag vierde, boden de ingezetenen haar een fraaien leuningstoel en een kistje To- kayer aan. Dagelijks maakt zy thans van dezen stoel gebruik. Te Cud zand (Zeeland) moet een lid van den Gemeenteraad gekozen worden. Dit zou j.l. Vrijdag plaats hebben, doch I Door den keurmeester van het vee en vloesch is bij F. v. d. Z., aan de Hellingstraat een aantal stukken vleesch voor de consum- lio afgekeurd waarna het lekkers onder po litietoezicht is verbrand. Kolonel W. L. de Fetit, commandant van het 5e regiment infanterie, hield Dinsdag en Woensdag inspectie over het 5e bataljon te Utrecht. Bij den schietwedstrijd te Loosduinen be haalde het detachement van het 5e regiment infanterie hier, onder commando van luite nant Jasink, den prijs van f50 in den snel vuurwedstrijd gedurende éen minuut, en wel met 15 treffers en 3360 punten. Reserve-sergeant J. Boelen, van het 5e regiment infanterie, is door den Minister van Oorlog benoemd tot vaandrig. De jongeling J. L. Rieber heeft bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als adspirant-vaandrig voor het Reservekader. Sergeant-majoor J. H. Ph. Verschoor, van het 5e regiment infanterie hier, is door den Minister van Oorlog met ingang van 16 Juli benoemd tot administrateur van het Militair hospitaal te Kampen. Luitenant J. A. Keeman, die van het 5e regiment infanterie hier gedetai lleerd is ge weest bij de landmacht in West Indië, is in Nederland terugekeerd en ingedeeld by het 8e regiment infanterie te Arnhem. Het eskadron ordonnansen, onder bevel van ritmeester M. van Kuvk. zal gedurende de inhuldiging van 11. M. de Koningin te Amsterdam dienst doen. Maandagochtend, per extra-trein van 11.2, vertrekt van hier naar de Legerplaats bij Oldebroek de 2e afdeeling van het 1e regi ment veld-artillerie onder bevel van overste J. G. van Gennep en ter sterkte van 12 officieren, 175 onderofficieren en minderen, 105 paarden, 8 vuurmonden, 2 caissons en 2 bagagewagens, om daar tot ultimo Juli schietoefeningen te houden. De Gemeenteraad van Bunschoten beeft besloten, een vroedvrouw in die gemeente aan te stellen, wat in verband met de groo te uitgebreidheid der plaats en de drukke praktijk voor éen geneesheer zeer noodig is. Do heer H. Willemse. onderwijzer lo Bun schoten, is in gelijke betrekking benoemd aan de school te Bokjosfonleio, Heidelberg, Transvaal. Een snuffelaar vraagt of het waar is, dat het koffiehuis op den hoek van Hof'en Vij verstraat »De inktkoker" heette en nog wel zoo genoemd wordt omdat in den tijd toen het oude Stadhuis daar in den omtrek stond, in die herberg de stukken pleegden geteekend te worden door lien die, óok door de tegenwoordigheid der stedelijke ambtenaren, niet al te vlug ter penne waren. op die van morphine. Zij gaf zich een on- derhuidsche inspuiting en sliep weldra in. Na eenigen tijd werd zij wakker in hevige transpiratie en sterker en aangenamer rie kende dan een geheel bed viooltjes. Siam is het paradijs voor tron wlustige dames. Daar komt het niet voor, dat een meisje blijft zitten. Bereiken zij een zekeren leef tijd en zij zijn nog »a prendre" dan kunnen zij op haar verzoet ingeschreven worden als «Rijksmaagd", d. w. z., zy is ter beschikking van den Koning, die haar een man bezorgt. Voor den echtgenoot is dit gedwongen hu welijk een straf, volgens de wet De onderdanen van Koning Chulalongkorn, die het ongeluk hebben, zich te vergrijpen aan de wetten des lands, worden niot, zooals bij ons, tot een geldboete veroordeeld, doch worden gedwongen een of meer van de Rijks-vrouwen te huwen. Heeft de man zich aan een kleine overtreding schuldig ge maakt. dan mag hij kiezen; bij ernstiger ge vallen is hij verplicht de vrouw te nemen, die hom officieel wordt aangewezen. Tengevolge van dit systeem is er in Siam geen enkel meisje, hetzij mooi of leelijk, of het komt vroeg of laat aan den man. Tot de belangrijkste toepassing van de X-stralen benoort die welke ze dienstbaar inaakt aan de keuring van voedingsmiddelen. De radiographic is daartoe vaak een uit nemend hulpmiddel. Dit heeft dezer dagen de heer Chicote, directeur van het Gemeen telijk laboratorium te San-Sebastiaan van een aantal door hem gedane waarnemingen aan getoond. Zoo kan men door geschikte toe stellen duidelijk nagaan of'meel met vreemde bestandealen, als zaagsel of gisp, is veryalscht. Hetzelfde geldt van koffie en, wat minder belangreik is, de heer Chicote heeft bevon den dat men met radioscoop het voorkomen van tui'berkels in vlees zeer duidelijk kan nagaan. De ontdekking van prof. Röngten blijkt dus boe langer zoo meer van veelzijdig nut. Aan de Foss. Ztg. worden eenige gevallen medegedeeld van den invloed van «gemoeds bewegingen" bij dieren. Het eene betreft een kikvorsch, die eerst alleen in een glazen bak huisde en, toen daarin ook een kleine schildpad werd gelegd, niet alleen groote ongerustheid vertoonde, maar wiens lichtgroene kleur tevens in donker groene, bijna grauwe kleur verschoot. Eerst toen <le vreemde gast verwijderd was, werd de kleur weder als vroeger. Dit herhaalde zich toen de pad voor de tweede maal in den bak werd gedaan. Het tweede voorval van dien aard had plaats met een koolzwarten haan, die bij ongeluk in het varkenshok was verdwaald en door de bewoners zeer onvriendelijk werd bejegend, zoodat hij een vreeselijke keel op zette en nog tijdig gered kon worden. Den volgenden dag waren zijn veeren grauw van kleur geworden en allengs werden zij geheel wit. Zoo kunnen niet alleen menschen, maar ook vogels van angst wit worden. Te Mons doet zich het eigenaardige ge val voor. dat iemand in plaats van de echt genoot zijner vrouw, de man is van zijn schoonzuster, en dat dus de vrouw haar eigen schoonzuster is. Eenige weken geleden werd daar een jong paartje in den echt verbonden. Dezer dagen bladerde de vrouw in haar trouw boekje en bespeurde tot haar groote ver bazing. dat niet haar naam daarin voorkwam als die der jonge vrouw, maar de naam van baar twoe jaar oudere zuster. Bij verder onderzoek bleek, dat op alle papieren, zoo wel die van het gemeentehuis als die van de kerk, de naam van haar zuster voorkwam, wat toegeschreven wordt aan een vergissing van den ambtenaar. De zaak moot door den rechter in het reine gebracht worden. Gelijlmller jaren had ook dit jaar weder te Limoges de gewone vlechten-tnarkt" plaats, en wel ditmaal op Zaterdag 2 Juli il. Ondanks de toenemende ijdelheia onder de tegenwoordige boerinnefjes en het veeljarig bestaan der vlechten-markt, heeft deze tot nu toe tot bijna niets van haar beteekenis verloren. Op het marktplein van Saint-Jean verzamelden zich de boerinnetjes van heinde en verre om haar hoofd*tooi aan den man te brengen, liet was oen zonderlinge aan blik, dio vrouwen en meisjes, die heur haar te koop aanbodenDe vlechten-koopers waren evenals vroeger hoofdzakelijk koop lieden in stollen en laken, die in hoofdzaak een ruilhandel dreven met hun artikelen, welke tegen het haar werden ingeruild. Dik wijls verkochten zij ook op crediet, wanneer i v" •-"•"•"■v.. ui i.iumci, nniiiicui De laatste wyze van odeur to gebruiken de koopster beloofde hour haar op den vol- zeker met de hoste: met <le klAmfomm ft„j,(|en marktdag te zullen «leveren" iletaf- knippon van hot. haar geschiedde in een her berg in de nabijheid. Dit jaar bracht een [(rlnm'nni liou,« rrnn%ifl/li.l.l r\A i'..-..» i«>!n is zeker niet de beste; niet de kleedoren, maar het lichaam zelf' wordt met een Fra- vaz-spuitje van het welriekende vocht voor zien. Dit is ontdekt geworden door een mor- phiomane die geen morphine machtig kun nende worden, meende te weten, dat essence van violetten een uitwerking had golykende Kilogram haar gemiddeld 50 franc op; twin- tig jaar geleden leverde een K.G. 100 franc op. Desniettegenstaande werd toch nog op dezen markt voor 60 000 franc haar verhan deld

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2