Donderdag 21 Juli 1898. No. 4790. 47e Jaargang. OP REIS. Binnenland. De ware Jacob. Uitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dondei-dagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oïlicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Tcleplioon 10. Wij zijn gaarne bereid om, tegen ver goeding van bet porto, aan geabon- neerden die voor korten of langoren tijd op reis gaan, de Amerstoortsche Courant en dé bladen welke zij door onze tussehenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, die ter erlanging van het Eeretceken wegens eervollen, langdurigen, werkelijken dienst bij de Schutterijen in de termen van het Kon. Besluit d.d. December 1851 (Staatsblad No. 149) mochten gekomen zijn en verlangen met het eeretceken te worden begiftigd, dat zij zich tot het doen der vereisehte aangifte ter Secre tarie kunnen vervoegen op Donderdag, den 28 Juli 1898 van voormiddags 10 uren tot namid dags 1 uur. Amersfoort, 20 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHI MM ELPENNINCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. 4TJEH. De Butaviaansehe correspondent van het Handelsblad seinde Maandagavond 6 uur: »De colonne-Willems is terruggekeerd na een tocht van acht dagen. Daarbij werden bezocht de plaatsen Groeng-Groeng en Koen- jet. waar men bivakkeerde in Oemar's ba rakken vervolgens naar Geudé Breuëh en Djareuëng waar een verlaten benting werd gevondenvervolgens over Toengkoeb en Teupin Raja naar Segli terug. «Vijanden werden weinig gezien. Men stiet niet op bentings. Geen verliezen." Het blad voegt daaraan toe Deze geheele achtclaagsehe veldtocht van de colonne onder overste Willems. den twee den bevelhebber in Pedir. heeft zich bepaald tot een betrekkelijk klein terrein. De troepen zijn daarbij steeds gebleven in de II Moe- kirns Pedir, het zoogenaamde twistgebied. grenzende aan de XXII Moekitns, dus in het westen van de Podirvalci. De namen zonden allicht doen 'lonken aan een veel grootoren nvarseh. omdat Teiipin Raja, waarvan in vrne- Feuilleton. Ik verheugde mij onuitsprekelijk over haar ge luk, maar aan den anderen kant moest ik haar toch een beetje beklagen. Hoe onbeduidend toch was haar lot in vergelijking met het mijne 't Is waar, zij was óok verliefd op haar aan staanden man, maar eerst sedert acht dagen 1 En wat was dat, vergeleken bij mijn trouw van twee, bijna drie jaren! En dan: zij was armen haar aanstaande was rijk. Alles wat haar in de toekomst te wachten stond, zou zij dus door en van haar man krijgen; terwijl ik de groote vol doening zou smaken, mijn echtgenoot, bij het hemelsche geluk, dat ik hem op narde zou bieden, met anrdsehe goederen als 't ware te mogen overladen. Ondanks de drukte, die eerst haar verloving en toen de aanstalten voor haar huwelijk mee brachten want Elsa zou al zeer spoedig trouwen vergat het lieve schepsel mij in het geheel niet. Nu zij zelve zeker was van haar toekomstig lot, was het haar grootste zorg ook het mijne te verzekeren; zij had Immers ge zworen haar leven aan mijn geluk te zullen wijden. Door haar veranderde levensomstandig heden kon zij zich met meer uitsluitend met mij bezighouden, maar zij wilde toch niet rus ten alvorens :jij mij en mijn edelen Hans ver- eenigd zou zien. gere berichten sprake was, een plaats is in de Moekims Gloerapang Pajong, waar de colonne-Van Heutsz ageerde, veel meer oos telijk. Er is echter geen twijfel aan of deze plaatsen liggen in de Pedir, in een kring om liet bekende Padang Tidji, waarheen, volgens een telegram van de vorige week, troepen onder overste Willems waren uitgerukt togen Panglima Polim. Deze heeft hen blijkbaar niet afgewacht. Aan liet Departement van Koloniën werd Dinsdag hot volgendetelegram ontvangen «Rust in Edi hersteld, nadat de talrijk te ruggekomen vijand voor onze troepen 's nachts overijld naar de Noordkust gevlucht is". Aan de N. Roti. Cl. werd eergisteren het volgende geseind «Van Heutsz heeft het overschot der op roerige benden van Tapiang geslagen en Noordwaarts van Edi gedreven. «Op 20 Juni is luitenant Prensen licht ge wond. «In Dambesoi zijn vijf vijanden gedood". Een officier van dien naam komt in de naamlijst der officieren niet voorwel de Ie luitenant A. J. J. G. Prinsen. De groote revue bij gelegenheid der troons bestijging van Koningin Wilhelmina zal, in gevolge de bevelen van 11. M. worden ge houden op 21 September. Daarom zullen de groote najaarsmanoeu vres voor de 2e en 3e division plaats hebben van 15 tot 22 September, op welken laatslen dag de troepen naar hun garnizoenen terug- keeren. Aan de September bij Moerdijk tehouden vlootrevue voor H. M. de Koningin zullen deelnemende pantserdekschepen Holland, Zeeland en, Friesland, de pantserschepen Piet Hein en Evertsen, de schoeners Zeehond en Dolfijn, de monitors Krokodil en Cerberus, de kanonneerbooton Brak, Hadda en Hefring, eenige torpedobooteu en stoomvaartuigen. De vloot zal staan onder bevel van den schout-bij-nacht F. K. Engel bregt, uit Willems oord. Volgens de Revue des assurances heeft Nederland het. gunstigste sterftecijfer van alle Europeesche Staten. De sterfte bedraagt volgens dat tijdseiirft in Nederland per ÏOUO inwoners jaarlijks 18.6. Engeland 18.8. België 19.5, Zwitserland 19.7, Frankrijk 21.6, Duitschland 22.1, Italië 25.3. Oostenrijk 27.6, Hongarije 29.6 en in Spanje 39.7. De minste geboorten komen voor in Frank- Het spreekt van zelf, dat van het oogenblik van haar engagement onze vertooniugen en fan tasieën geheel achterwege moesten blijven; maar dat was voor haar een reden te meer om ook mijn echtvereeniging te willen bespoedigen, en het toeval wilde, dat Elsa inderdaad mij al heel spoedig van dienst kon zijn. Drie jaren waren er verloopen en de dienst- tijd van mijn Hans was dus verstreken. Hij was echter niet dan zeer kort in zijn dorp terugge keerd, zooals wij later vernamen, en was even min bereid gevonden om het vak van zijn vader tot het zijne te kiezen. Zijn groote liefhebberij was altijd geweest tuinieren, bloemen kweeken, hoornen planten, enz. zoodat hij ook onmiddellijk nadat hij uit. dienst kwam eer. betrekking in die richting had gezocht en gevonden- En waar had hij die gevonden?.... Op het buiten van gravin Von Stein, het naastbij ge legen slot vun dat, waar Elsa zich met haar man onmiddellijk na haar huwelijk had ge vestigd. Elsa ontmoette gravin Von Stein herhaalde lijk en bij een harer bezoeken trof zij deze in een zeer mismoedige stemming aan. Toen Elsa naar de reden daarvan vroeg, vernam zij, dat mevrouw Von Stein juist dien ochtend de mede- deeling van haar kamenier had gekregen, dat deze ging trouwen. Zij had jarenlang dat meisje in haar dienst gehad, was zelfs zeer goed van haar gediend geweest, daar zij vlug, bescheiden cn ontwikkeld was en zeer bekwaam in het voorlezen. Geen wonder dus, dat zij er aan twij felde ooit een dergelijk persoontje terug te vin den en zeer onder den indruk wub der onver wachte mededeeling. rijk, namelijk 22.6 per 10ÜO inwoners, do I meeste in Hongarije en wel 415. I In Nederland bedraagt het aantal der ge boorten 32.8 per 1U00; het overtreft dal in Frankrijk, België, Engeland en Zwitserland. Voor de telëphonische verbinding van het eiland Marken met Monnikendam is thans de kabel rnet goed gevolg gelegd. Hij vol doet uitstekend en het geluid kwam prach tig over. Ook de uitkomsten der Rijksmiddelen over de maand Juni zijn zeer bevredigend voor de Schatkist. Degezamelijke middelen brachten niet tnindcropdan f 11 592599,tegen f9 489411 in Juni 1897, dus f 2 103 128 meerbet cijfer overtreft de raming voor óon maand boven dien met f 1 433 818. Tot deze gunstige uit komst hebben meest aliegroepen bijgedragen slechts 3 wijzen een weinig beteekenend tekort aanliet voornaamste is op de indirecte be lastingen (met inbegrip der successierechten) geleden, til. f121026: opmerkelijk is ook het (numeriek) nog belangrijker tekort van f 197 403 op het postje domeinen op een totaal cijfer van f il l 185, tegen f308588 in Juni 1897en voorts is er f515 minder op de Staatsloterij ontvangen. Deze laatste twee groepen zijn door toevallige omstandigheden achterlijk gebleven. Wij kunnen dus veilig den achterstand bij Ie indirecte belastingen als den eenigen de- betpost afschrijven tegenover het belangrijke credit dat de andere groepen aanwijzen. Im mers, de grootere ontvangst in vergelijking met Juni 1897 is voor :,de directe belastingen f1 634602; de invoerrechten f35419; de accijnzen f602 602; den waarborg f 4694; de posterijen f116 717; de telegrafen f 15060; de jachtakten f3489; de loodsgelden f9206. Alles bijeengenomen, staat tegenover een totale vermeerdering van opbrengst ad f 1784 184 slechts een mindere ontvangst van f318944, waarvan f198 000 van zeer voorbijgaanden en toevalligen aard. Een alleszins bevredigend resultaat dus, waarmede het eerste haltjaar van 1898 een goed figuur maakt. Wij hebben nu, aan 't eind van dat eerste halfjaar, reeds een totaalontvangst bereikt van f58 577 182. tegenover een raming van f 60 952 089. dus over zes maanden ••en tekort van slee'nts 12 375 507, maar in vergelijking met 1897, een voordeelig saldo van niet minder dan t 3313720. Einde Mei waren wij bij de raming (over 5 maanden, nog f3 787 016 ten achter, en verleden jaar ultimo Juni bedroeg het verschil Men zal reeds vermoeden welke geniale ge dachte onmiddellijk in Elsa's brein opkwam!... Zij besloot, dut ik en niemand anders dat prouk- stuk van een kamenier zou opvolgenWas ik eenmaal gehuisvest op het slot Steinauen, dan zou ik natuurlijk ook met mijn Hans in aanraking komen en de door ons zoo vurig gewenschte ontmoeting zou plaats hebben juist op de ma nier zooals wij ons die zoo menigmaal hadden voorgesteld. Het was een uitstekend plan en we besloten onmiddellijk het ten uitvoer te breugen. Elsa schreef aan mevrouw Von Stein, dat zij toeval lig in de gelegenheid was een meisje aan te be velen. dat zeker ineer dan eenig ander zou be antwoorden aan de eischen, die zij aan haar kamenier stelde. Tegelijkertijd zond zij aan mij een dringende uitnoodiging om eenige weken bij haar te komen logeeren, een uitnoodiging waar tegen mijn voogd geen enkel bezwaar kon heb ben en die dan ook gretig werd aangenomen. Een week later vertrok ik naar het landgoed van Elsa von LitoltT. bracht hij haar mijn klee ding en bagage van kamenier in orde en meldde mij eenige dagen later bij mevrouw Von Stein aan als de nieuwe kamenier, Greta Muller. Wat er in die oogenblikken in mijn hart om ging, is niet te beschrijven i Mijn verwachting was hoog gespannen, mijn verlangen onmetelijk groot om hem weer to zien, hem die voor mij alles op de wereld was, wiens leven het mijne zou zijn, wiens hart ik wilde veroveren. Elsa had hcui reeds gezien, en zij vertelde mij, dut hij een alloraangenaamsten indruk op haar had gemaakt. Ze vond mij een benijdenswaar dig schepseltje en als zij niet zoo doodelijkvan ten nadeele der raming f 4 657 422; wij hebben dus, aan het einde van tiet eerste halfjaar, een voorsprong van ruim 11 ton. Wanneer de dienst zoo gunstig blijft voortgaan, be looft de uitkornsfover liet tweede halfjaar, dat altijd te voordeeligst is, heel gunstig te zijn. Het Hoofdbestuur der posterijen en tele- graphie heeft bepaald, dat indien een inter communaal gesprek is aangevraagd door een geabonneerde opeen publieke spreekcel en die aanvraag reeds aan bet correspondeerend kantoor gegeven, maar door het voorhanden zijn van oudere verzoeken nog niet aan de beurt is gekomen en de aanvrager ten ge volge van dien zijn aanvrage intrekt, daarvoor slechts half tarief in rekening moet worden gebracht. Het halve tarief is verschuldigd, indiende aanvrager, zonder zijn aanvraag te hebben ingetrokken, na het tot stand komen der door hem verlangde verbinding niet meer opkomt. Geschiedt het verzoek tot intrekking vóór de aanvraag bij het bovenbedoelde correspon- deerende kantoor is overgebracht, dan behoeft van den aanvrager niets te worden geheven. De Maasbode wijst er op, dat door de jongste beslissing van den Hoogen Raad het kiesrecht van oud-zoua.ven, van wie men zegt dat zij het Nederlandschap hebben ver loren, een geduchten knak heeft gekregen. Zooals men weet, hadden drie bewoners van Haastrecht zich als kiezer opgegeven en eischten van den Burgemeester, dat hij, na zijn weigering, zou bewijzen, dat zij Ne derlanders waren, wat hij uit den aard der zaak niet kon. Vandaar hun verschijnen voor den kan tonrechter, die de bewijslast van den Bur gemeester afwierp en van de oud-zouaven den eed vorderde, dat zij geen zouaaf waren ge weest. Dit konden zij natuurlijk ook weer niet en derhalve bleven hun namen van de kiezers lijst weg. Hun beweren voor den Hoogen Raad, dat niet op hen, maar op den Burge meester de bewijslast moest drukken, is niet aangenomen, en zoodat, nu de kanton rechter in het gelijk is gesteld, de regel geldt, dat ieder die door een Burgemeester, op grond van ver moederlij ken vroegeren buiten- landschen krijgsdienst zonder Koninklijke vergunning, van de kiezerslijst wordt geweerd, liet bewijs moet overleggen, dat hij «onschul dig" is. Daar dit geschieden moet door een eed, staat den oud-zouaaf niets anders te doen dan naturalisatie aan te vragen. De daarop vallende kosten zouden wellicht, meent de haar Robert was geweest, zou ze zeker verliefd zijn geworden op mijn Hans. De eerste maal dat zij hem had gezien, stond hij bovenop een ladder, bezig met het aanbinden van klimop. Dat was nu juist geen voordeelige nouding om een gesprek aan te knoopen, te min der daar Elsa in gezelschap was van gravin Von Stein en dus moeilijk een praatje kon gaan maken met den tuinmansknecht; maar toch was de indruk dien zij in het voorbijgaan van hem had gekregen zeer gunstig geweest. Toen het oogenblik gekomen was om mij in mijn soubretten-pakje te steker, sloten Elsa en ik ons in haar kamer op. Ik zou mij eerst aan die vermomming moeten gewennen, meende zij; maar ik had dikwijls genoeg comedie gespeeld om mij dadelijk thuis te voelen in mijn nieuwe rol. Tot mijn groote vreugde zag ik er in mijn eenvoudig katoenen japonnetje met korte mouwen zeer goed uit het kante musje fiatteerde mij zelfs bijzonder het kostte echter groote moeite om er mijn goudblond, sterk krullend haar on der in bedwang te houden. Elsa verzekerde mij, dat Iedereen doodclijk van me moest worden en dus in de eerste plaats Hans. De gedachte om door iedereen voor een een voudig kameniertje te worden gehouden, terwijl ik een rijke erfdochter was, lachte mij bizonder aan. Ik vond dat vreeselijk romantisch trou wens de ge'neele zaak liep tot nog toe alles be halve gewoon en prozaïsch. Gravin Von Stein had mij op Elsa's aanbe veling onmiddellijk in dienst genomen zonder mij te hebben gezien ik trad dus dadelijk bij mijn komst op Steinauen in functie. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1