Stadsnieuws. Advertentiën. Maasbode, gedragen kunnen worden door de Zouavenbroederschappen en de Katholieke kiesvereeningen. Een echtpaar te 's-Hertogenbosch, dat eenigen tijd geleden zijn zilveren huwelijks feest vierde, besloot bij die gelegenheid om, bij wijze van aandenken aan die feestelijk heid, een achttal woningen te laten bouwen ten gerieve van even zooveel fatsoenlijke maar minder met aardsche goederen geze gende gezinnen. Als terrein daarvoor werd gekozen een flinke tuin, naast den hunne gelegen, doch daarvan geheel afgescheiden, en thans staan bedoelde woningen gereed en zijn reeds betrokken. Van de twee grootste wordt fl per week, van de twee daarop volgende i'0.75, van de twee dan volgende f0.50 en van de twee andere f 0.25 per week huur betaal l, en al is het ook dat ze meer dan liet driedubbele aan huur waard zijn, toch zijn eigenaren de meering toegedaan, dat de bewoners ervan gedurende de win termaanden ook zelfs die lage huur niet moeten betalenin dien tijd wonen ze dan ook geheel vrij. Nog is bepaald, dat iemand, die er zich eenmaal een plaatsje veroverd heeft, gedurende zijn leven kan blijven wo nen, een bepaling die mede van kracht is voor de weduwe, ingeval de bewoner zelf mocbt komen te sterven. ten werd, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Een missive van het Hoofdbestuur der «Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterkendrank", met een brochure. besloten werd, deze brochure bij de leden te doen circuleeren. Een schrijven met dankbetuiging van den Minister van Oorlog, den Minister van Bui- tenlandsche Zaken en de Centrale Commissie voor de Statistiek voor het gezonden Jaar verslag over 1897. Aangenomen voor kennisgeving. Een missive van de H. IJ. S. M. begelei dende het Jaarverslag. Een uitnoodiging aan de Kamer om ver tegenwoordigd te zijn bij bet Congres te Antwerpen, van 1217 Sept. a. s. te houden, zal met het oog op de groote kosten niet plaats hebben. Een schrijven der «Nederlandsche Maat schappij ter Bevordering der Nijverheid" betreffende de as. tentoonstelling in Japan, met verwijzing om inlichtingen naar den consul Sclireudev te Amsterdam. Vele jaarverslagen over 1898, en tal van tarieven van invoerrechten. Een schrijven van het Gemeentebestuur begeleidende de Kiezerslijst voor de Kamer j van Koophandel en waarin der Kamer om advies wordt gevraagd. Hierover besloot men te handelen in een besloten vergadering, die I geruimen tijd de leden bijeenhield. Salomo en Bon Akiba hebben toch maar gelijk gehad, toen ze uitriepen dat er niets nieuws onder de zon was. Onze stadgenoot de heer VV. van Munster Zoo beeft onze herfstachtige zomer ook i is benoemd tot onderwijzer te Castrieum. reeds een voorganger gehad, misschien wel meer dan óen. In liet jaar 1850 begon liet 1 De jongeling J. 1). Lier, leerling der Chr 31 Maart te regenen en bijna zonder ttis- pi inzeil hield de regen tot Petrus en Pan lus (29 Juni) aan. Den 13en Juni(Antoniusdag) viel er sneeuw, die de opgeschoten halmen van het koren geheel bedekte. Den 24en Juni sneeuwde bet eveneens. Het spreekt vanzelf, dat door het een en ander brood en aardappelen geweldig in prijs stegen. Geluk kig heeft toen liet volgende jaar zich als een bijzonder vruchtbaai' gekenmerkt. Moge 1899 dit goede voorbeeld volgen! In het Firesche dorp Haulerwijk deed een veehouder bij de politie aangifte, dat des nachts een zijner koeien gemolken werd. Dadelijk werd den volgenden nacht door de politie de koe bewaakt, en 't duurde met lang of de twee dieven werden op hoeter- daad betrapt. Het waren twee.varkens, svien het blijk baar zeer goed beviel, aldus voor kalfje te spelen. In 1888 bedroeg de aanvoer van boter aan de bekende botermarkt te Joure (Fr.) in het eerste halfjaar 4624 kwart- en 174 achtste vaten en iu het eerste halfjaar 1898 slechts 105 kwart- en 1 achtste vaten. Deze belangrijke vermindering is een ge volg van de oprichting van bolerfabrieken. In 1888, en wel in de maanden Mei en Juni. bedroeg de aanvoer van kaas 11710 K G.nu wordt er geen kaas meer gezien. De vraag: Hoeveel menscli en kan Amster dam logeeren wordt in de Amsl Cl. be sproken roet iiet oog op het zeer drukke be zoek. dat de Hoofdstad verwachten mag bij de a. s. Inluildigingsfeeslen. Indien men de allerkleinste hotels niet me deregent dat zijn hotels met twee en drie kamertjes dan kunnen er in Amsterdam schrik nietslechts 1200 menschen In de hotels gelogeerd worden, zegt liet blad. Voor wie ineen en mocht, dat het vreem delingenverkeer in Amsterdam dus iets l»e- teckende. is dit zeker een teleurstelling, welke te denken geeft en de vraag doet rijzen, of de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer wel veel nut heeft af geworpen. Nati stig 1 voor ale School hier, heeft met zeer gun- :evolg afgelegd het toelatings-exainen de Hoogere Burgerschool te Zutphen. Ds. J. J. van Mille, Ned. Hervormd predi kant te Zaandam, hoopt aanstaande Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Reinonslrantsche kerk hier. Ter 73e openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ge houden ondor voorzitting van den heer J. Ger. Kleboi'. waren afwezig met kennisgeving de hoeren J. Sinnige en A. Visser. De Voorzitter .leed verslag van zijn zen ding naar de gecombineerde vergadering te Amsterdam en las de bekende motie voor, die met groote meerderheid in de gecom- j bineerde vergadering werd aangenomen. j Ingekomen was: Een schrijven van de Kamer te Leiden om in officicele stukken, voor ^et buitenland j bestemd, voor de duidelijkheid den naam «Holland" te voeren. Vele Kamers konden zich hiermede niet vereenigen; ook de hoer Van der Zoo de Jong vond dit onnoodig, de heer Garjeanno eveneens, hoewel de laatste erkende, dat men veelal op brieven uit het buitenland vermeld vindt Holland en zelden Nederland. Beslo- Bij het Zondag, op het Sportterrein bij 's-Gravenhage gehouden Concours hippique behaalde luitenant J. Jurjans, gedetacheerd bij de Rijschool hier, deu 2den prijs in het concours voor het beste springpaard en den 4 en prijs in dat voor het schoonste en bes te rijpaard, in welken laatsten wedstrijd een Bestuurprijs ten deel viel aan luitenant G. J. Maris, van het eskadron ordonnansen. Onze vroegere stadgenoot luitenant-tor-zee le klasse G. D. baron Van Harden broek, gedetacheerd bij het Departement van Marine en toegevoegd aan deu chef van de afdeeling Personeel, wordt 1 Augustus eervol onthe ven van zijn tegewoordige betrekking en belast met die van adjudant van den Mi- I nister. Naar wij verndmen, zullen ook van hier enkele Gymnastiek-vereenigingen deelnemen aan bet vaandel-défilé en de betooging van hét «Ned. Gymnastiek Verbond" op 7 September aan H. M. Koningin te brengen. Ook de plaatselijke afdeeling van den «Chr. Nationalen Work mans Bond" vergadert hedenavond ter bespreking van de feeste lijke viering der Inhuldiging van H. M. de Koningin. Nu de Wet op den Persoonlijk dienstplicht I is ingevoerd zal ook de 11 Januari jl. opgerichte plaatselijke afdeeling van den Anti-dienstvervangingsboud overeenkomstig art. 28 der Statuten moeten worden ont bonden. Het Hoofdbestuur van den Boud beeft besloten, dit op eenigzins feestelijke wijze te doen geschieden op 2 Augustus, den ver jaardag van H. M. de Koningin-Regentes. Ken advertentie in dit nummer geeft daar omtrent nadere inlichtingen. Bij gunstig weder zal de zeer gunstig be kende dames-kapel onder directie van Frau- lein fleur. Dürnberger een der allerbeste, die overal iu den lande gaarne wordt ge hoord aanstaanden Zondag middag van twee tot halfvijf een concert geven in het Hotel de Berg. Men zie de advertentie in dit nummer. Hedenavond zal op het terras van Amicitia een muziekuitvoering worden gogeven door de kapel van het 5e regiment infanterie, Ier inhaling van het concert, dat Woens dag 6 Juli wegens het ongunstige weder werd uitgesteld. Programma «Ier muziekuitvoering, aan- i staan Jen Zondagavond urn half acht to geven op het terras van Amicitia door hel slaf- i muziekkorps van liet 5e regiment infanterie, I directeur de heer G. K. G. van Aaken. 1. Marche et Cortége tic l'opéta „Lu ,,Dcr Kaiser inxl die Kaïserin" WakerUilenberg. 4. Grande Fantaisic do Popéra „La Juivo"Nattvy. 6. Ouverture „Zanipa oü la fianeée de mnrbre"Hér old. 0. Grand Ballet du l'opóra „Le „Pro phete" Meyerbeer. r Valse, II Redowa. III Q.iadrille dos Puliuem», IV Oato|>. a. Sórénnde (Beiyuse) CA. Gounod b. „L'innngu ration", Gavotte Van Aken. 8. Grosse. Fantaisic aus der Oper „Tannliauser"Rich. Wagi. Aan de kader-manoeuvre welke van 48 tot 23 Juli in de verdedigingswerken en onder leiding van den generaal majoor-commandant der Nieuwe IJollandsche Waterlinie wordt gehouden, zal ook worden deelgenomen door majoor L. Brender a Brandis, kapiteins J. J. van Leeuwen en H. M. A. Vigelius, luitenants J. P. van der Meulen, H. Wijnaendts, B. Jasink en J. J. Beyerman alsmede een detache ment van 24 onderofficieren en korporaals allen van het 5e regiment infanterie. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve tweede luitenant bij liet wapen der infanterie, en wel bij het 5e regiment, de vaandrig E. A. van JBeresteyn, van het korps. Bij het nasseeren van don spoorwegover gang aan den Soesterweg overkwam den 13- jarigen A. de G. Maandag het ongeluk te struikelen over de rails en twee ribben te breken. Per brancard werd bij naar het Gasthuis vervoerd, waar hem heelkundige hulp werd verleend. Dinsdag arriveerden op «Soestdijk" Vorst en Vorstin van Benlheim Steinfurt met enkeie kinderen. Zij blijven ongeveer acht dagen. Het Vorstelijk echtpaar werd door HH. MM. aan het statiou afgebaad. Men schrijft ons uit Baarn Ditmaal zal de verjaardag van II. M. de Koningin-Regentes,onze Ambachtsvrouwe, op bijzonder feestelijke wijze gevierd worden. Behalve het reeds vroeger concerten, zal op het Sportterrein een groot blocmen-corso ge houden worden, dat wegens de rijke prijzen zeer luisterrijk belooft te worden. Men heeft grond te mogen verwachten, dat IIII. MM. de Koninginnen een bezoek aan dit bloemen- feest zullen brengen. Bovendien worden er nog in de Heemstra-laan groote harddrave rijen gehouden. Reeds is gemeld dat H. M. de Koningin- Regentos, in tegenwoordigheid van 11. M. de Koningin op «Soestdijk" de leden der com missie uit verschillende Kamers van Koop handel en fabrieken, die belast zijn geweest met het ontwerpen van een [dan tot reor ganisatie van de Kamers, ten gehoore heeft ontvangen. liet waren de lieercu Aug. Hendrichs,dr. Hubreeht en mr. Cohen Stuart, Amsterdam J. KallV, Zwolle; IJ. A. van Heek, Enschede mr. Fokker, Middelburg; M. C. Wurfbain, Arnhem; Knuyver, Den Haag; Teltenburg Haarlem; Van Beu ningen, UtrechtNathans, Assen en Eras, Tilburg. Het schema gaat vergezeld van een adres, waarin de aanlei ding tot samenstelling der commissie en de noodzakelijkheid dei reorganisatie tot ver hooging van de welvaart des volks kort doch zaakrijk wordt uiteengezet. De heer August Henderichts bood een fraai gebonden exemplaar van het rapport let' commissie aan met een toespraak, aan het slot waarvan hij namens de talrijke han delaren en nij veren welke de commissie ver tegenwoordigt, dank bracht voor de geboden gelegenheid orn Hare Majesteit's persoonlijke aandacht te mogen vestigen op het streven der commissie. De Regentes nam liet ver zoekschrift in ontvangst, liet zich op hoogst waarileercnde wijze uit over den arbeid der commissie, daarbij verkku endedat bet verzoek in ernstige overweging zal worden genomen, maar tevens dat Haar hoogst aangenaam was geweest vertegenwoordigers van handel en nijverheid uit verschillende deelen des Rijks bij zich te ontvangen. Daarop onderhielden zich zoowel de Re gentes als de Koningin persoonlijk met ieder van de leden. De Rechtbank te Utrecht heeft gister den lieer D. Burggraaf, gewezen ontvanger der gemeente Baarn, tegen vvien door den Officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf werd geëischt, vrijgesproken en bevel gegeven tot zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Do rechtbank overwoog, dat wel gebleken is, dat beklaagde verschillende posten, in de dagvaarding omschreven, niet heeft geboekt, en dat zij mitsdien overtuigd was van een zeer slordige administratie, maar dat niet temin niet gebleken is, liet opzet dat be klaagde gelden zou hebben verduisterd of te eigen bate aangewend. Ook achtte de Recht bank niet wettig en overtuigend bewezen, dat beklaagde in 1897 en 1898 het journaal van ontvangst opzettelijk valsehelijk heeft opgemaakt of vcrvalschl, zondat. hot in de dagvaarding ten laste gelegde niet wettig en overtuigend is bewezen, en dat mitsdien de beklaagde daarvan behoorde to worden vrij- gesproken. De lieer B. was op het vernemen van de uitspraak blijkbaar zeer ontroerd. Tot. onderwijzer aan do Chr. school t Baarn is benoemd de heer T. Verhoog, on- I derwijzer te Winterswijk. Bij de in de vorige week te Schorpenzeel gehouden verpachting der tienden van het Kroondomein, werd door een der gegadigden I meegedeeld, dat besloten was niet to pach ten als de onkosten, 40 procent, nog langer voor rekening van de pachters kwamen. Na medodeeling, dat hierop niet, kon worden in gegaan, werd de verpachting op de oude voorwaarden gehouden. De gegadigden bleven evenwel bij hun besluit en op geen der per- ceelen werd een bod gedaan, zoodat niets verpacht werd. De eerste oorlogscorrespodente, die van het Amerikaansche legerbestuur toestemming heeft gekregen tot bijwoning der operaties, is mevrouw Clara Benck Colby, eigenares en redactrice van de Woman's Tribune, die te Washington verschijnt. Mevrovw Colby is een veelzijdig ontwikkelde dame. Zij hoeft do rechtwetenschap bestudeerd, eenigen tijd les gegeven in Latijn en Geschie denis aan de Academie te Wisconsin en on langs oen openbare bibliotheek geopend te Beatrice, in Nebraska, zij is presidente der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht voor de staat Nebraska, viee-presidente (voor Ne braska) van do «National American Woman Suffrage Association" en houdt lezingen over staathuishoudkunde, litteratuur, kleeding en lodezaken en het kiesrecht voor vrouwen. Zij is getrouwd met generaal Colby. Te Chicago wordt epn huis gebouwd van 24 verdiepingen, dat 76 Meter hoog zal wor den, en voltooid moet zijn in. honderd negentig dagen Het word opgetrokken in Gothischen stijl Het getimmerte, de lijsten en do kozijnen der ramen en zelfs de deuren kortom, alles wat gewoonlijk van hout is, zal van ijzer worden vervaardigd. Het inwen dige wordt versierd met kunstig mozaïek. Op elke étage heelt men vier retirades, zes bad kamers, en een «salon de coiffure-" In elke kamer, door elektriciteit verlicht en door stoom verwarmd, plaats men een volledig toiletgarnituur van gepolijst nikkel bij een marmeren wasehkom. Er zijn drie speciale kranen voor koud, warm en gesteriliseerd water. RECLAMES. Van 1- -5 regels f4.25 elke regel meer f 0.25 De voornaamste voorwaarde oni gezond te zijn is cenc goede maag te hebben indien de spijsverteringsorganen regeltna.'ig wer ken dan is men gezond, omdat de voeding het ver lies herstelt veroorzaakt aan hot lichaamsgestel door het werk of buitensporigheden. Indien daaren tegen de spijs ver tor ing slecht is, gevoelt men na de maaltijden 't zuur, uinagzwanrton, walgingen, brakingen, enz.: de gelaatskleur is vaal, de adem riekt slecht, en de neigingen tot droefgeestigheid worden grooter. Dusdanig zijn de verschijnselen der slechte spijs vertering, vele en vele malen genezen door dc Pink Pillen voor bleeke personen van dokter Williams. Sedert twee jaren schrijft M. Roqucs, tcToum- line (Avevron, Frankrijk), leed ik voortdurend aan maagkwalen, muur vooral in liet begin der lento. Niet óene behandeling die mij kon genezen ik be gon aan mijne genezing te wanhopen, toen ik eene brochure gelezen had welke geweid was aan de ge nezingen verschuldigd aan dc Pink Pillen en be sloot ik dit geneesmiddel le probeeren. In weinig tijd was ik volkomen genezen en ik gevoel mij ge lukkig aan eenieder te zeggen die naar mij wil hoe ren, dut ik mijne gezondheid geheel en alleen aan de Pink Pillen verschuldigd ben. Zij zijn werkdadig tegen bloedarmoede, rhcuuia- tliiek, houpjicht, zenuwpijn, neurasthenie, zenuwach tigheid, enz.: zij zijn een horsteller van hctblocd en een spicrverslerkeiid middel. Prijf II". de doos, ft)— per li doozen. Verkrijg baar hij Snabilié, Steiger, ü7, Rotterdam, eenig depot houder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending togen postwissel. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- van 14 tot en met 20 Juli 1898. GEBOREN: Pe'.ronella Wilhelmina, cl. van E. J. Roersen en T. A. van Willigen burg. Dirkje Maria, d. van A. Vos en D. M. Klomp. Gerriljo, d. van II. Priem en G. A. van't Hof. Peter, z. van G. van de Kraals en A. Yee- nendaal. Elisabeth, d. van J. van Dijk huizen en G. Tuithof. Francina, d. vanJ. van der Voorde en G. Kroes. Franciscus Stephanus Petrus, z. van L. A. Houbaer en A. S. M. van Buchem. Theresia (1. van P. J. van Oven on T. Lablans. ONDERTROUWDN. van Dorresteijn en M. Kaas. GETROUWD: M. I». van Zeeland en G. Vonk. J. Fijling van Walsem en S. N. M. Pistorius. B. W. Moesik en M. A. Pot hoven. OVERLEDENEen luvenl. aangeg. kind m. g. van J. C. Veenendaal en C. Reijerse. Wilhelmina Christina Cramer, 42 j. echtg. van G. Schimmel. Wilhelmus Johannes Htitirdetiiati, 9 m. Getrouwd JOHs. FIJTJNG van WALSEM kn S. N. M. PISTORIUS. Do Hoer en Mevrouw FTJTING van WALSEM—Pistorius betuigen, ook namens wederzijdscho familie, hun nen bartel ij kon dank voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Amersfoort, 19 Juli '98.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2