Maandag 15 Augustus 1898. No. 4797. 47e Jaargang. OP REIS. Binnenland. De ware Jacob. PHOENIX-BROU W ERIJ. II. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. oitgave Firma A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Vei-schijnt Maandag- on Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentie» 1—0 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ol'ficieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent Bij adverlentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOHTEGHACHT 5 0. Telephoou 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen'ver- goeding van bet porto, aan geabon- u eerden die voor korten of 1 an geren tijd oreis gaan, de Amersfoortsche t. ou ra ut en de bladen welke zij door zenden Sf lkuU1St onfcvaufi'er1, na te doendeVC VaU dui<*elÜk adres is vol- kennisgeving. T, van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN heeft ontvangen ,)u .jaarverslagen van de Kamers te Den Helder, .Nijkerk, Winschoten en Zwolle over J-SHT. 2. Gonsnlaire verslagen Nos. 211. MO en Ml. 8. Weekblad van «lu Maatschappij tot Bevor der inj» der Nijverheid. 4. Statistiek in-, uit- cn doorvoer, Juni 1*98. 5. larieven van Invoerrechten. 0; Van de Centrale Commissie voor de Sta tistiek Jaarcijfers. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver slagen enz. voor ecnige dagen ter lezing ont vangen aan te vragen bij <len ondergeteekende lIERMs. 1». van HASELEN, Secretaris. Amersfoort, In Aug. 1898. Al'JEH. I)e correspondent van de N. 11. Ct. te Ba tavia seinde Donderdag aan zijn blad »De telegrafische gemeenschap tusschen Kota-Radja en Medan is gestoord. »Den vierden Augustus trok liet 3e batal jon naar Mampré. liet ontmoette geen tegen stand. »Het 6e en bet 2e bataljon met cavalerie trekt naar den pas in het Zuidergebergte op weg naar Tangse om Toekoe Oemar en zijn familie te zoeken. «Onze troepen bezetten Tjot Goe". Aan het zelfde blad werd Vrijdag geseind «Dinsdag verrasten onze troepen uit Tjot Goé een bende van Toekoo Oemar te Geudé Reumbajande vijand liet 24 dooden en 24 geweren achter. «Onze verliezen bedroegen éen maréchaussee gedood en drie gc«vond. Heden gaan twee compagnieën van Hot Ie batuil jon onder ma joor De Jongh over Selimoen naar Lamteba om daar een legerplaats te vestigen ter be- Feuilleton. (11) Muziek! Muziek I riep hij. De muzikanten begonnen de polka weer te spelen en nu gingen de heeren en dames dansen. De dorpelingen durfden niet meedoen, maar ble ven vol bewondering kijken naar de sierlijke be wegingen der freules en jonkers. Hans stond naast mij en redeneerde steeds voort, zonder dat ik er een woord van kon verstaan, want we ston den vlak bij de muziek. Plotseling kreeg graaf Bené me in het oog. Hij snelde op me toe en vroeg mij ten dans. Dat was een onuitsprekelijk genot! Ik hoorde een zijner vrienden in het heengaan zeggen„Wat een drommelsch mooie meid is dat!" en tot mijn danseur riep hij TJn morceau de roiIk feliciteer je, René I Niet voor mij bestemd, gaf René ten ant woord. Ik zou mijn leven lang wel op die manier hebben willen doordansen, half zwevend, zelfs gedragen door zijn sterken arm. Na de stinkende tabakslucht van mijn vorigen danser, ademde ik nu met genot den frisschen, welriekenden geur in die van hem uitging. De woorden die hij me onder hot dansen toefluisterde waren letterlijk bedwelmend voor me. Kind, bekoorlijk schepsel, ik zal nog razend van verliefdheid worden.Uit je donkere oogen uit je lief gezichtje spreekt éen lang gedicht van seherming van de bevolking". De correspondent van liet Ilbld. te Batavia seinde Vrijdag «In dennacht van den 9 zijn Oemar's troepen overvallen bij Geudé Reumbajan (IX. Moekims Koumungan). «Gedood 24 Atjeher.s. Onzerzijds éen ge sneuveld, drie gewond". O]» last van den Minister van Oorlog, zul len, bij de groote revue welke door H. M. de Koningin op de Renkunische heide zal worden gehouden, alle actief dienende gene raals (luiteir.mts-goiieraal cngeneraal-inajoors) met bun adjudanten, eveneens te paard, tegenwoordig moeten zijn. De .Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voor officieren van de Schutterij en van liet Leger, die niet aan de revue op 21 Septem- c.k. deelnemen, geen plaatsen kunnen wor den gereserveerd op liet terrein waar deze zal worden gehouden, en dat zij derhalve als gewone toeschouwers zullen worden be schouwd. lil het Weekblad voor de Jlurgclijke Ad ministratie komt een eerste artikel voor inet het opschrift: «Vrijwilligers voor do militie in verband met, den persoonlijken dienst plicht." Daaruit blijkt reeds, dat dit blad bet plan-Coolen niet onwettig acht. De wettigheid van het middel om vanwege en op kosten ook van belanghebbende of belangstellende ingezetenen, de militie in haar geheel (tot een maximum van 11 000 man per jaar) of voor het aandeel van een of meer genieenten, samen te doen stellen al leen uit vrijwilligers, kan volgens het blad niet op goede gronden worden betwist, zoo lang de vigilerende Militiewet in het hier bedoeld opzicht geen verandering heeft on dergaan. In November 1898 zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrek king van telephonist, uitsluitend voor vrou welijke candidate». Zij, die voor plaatsing in aanmerking ko men, worden aanvankelijk als leerling-tele- phoniste in dienst genomen tegen een ver goeding van f 15 of f30 per maand, al riaar gelang zij in of buiten hun woonplaats wor den werkzaam gesteld. Vijftien gulden per maand 11. M. de Koningin-Regentes heeft aan den «Volksbond, vereeuiging tegen drank misbruik" een subsidie verleend ten bedrage van f'500, speciaal voor de Volks- koffiehuizen, waaromtrent het volgende jaar bij de Regee ring een verslag wordt ingewacht. Men schrijft uit Arnhem, dat aldaar het gerucht iu omloop is, dat bet Koninklijk lustslot «Oranje-Nassau-ooi'd bestemd zou worden als schenking voor liefdadig doel. Morgen komen aan 's Rijks Munt de offi- cieeleu medailles gereed, gemaakt op last der Regeering, om als blijvend aandenken te dienen van het aanvaarden der regeering door H. M. Koningin Wilhehnina. Ze zijn gesla gen in goudbrons, zilver en goud. De medaille stelt voor aan de eene zijde het met den lsten prijs bekroonde ontwerp der buste van H. M. en aan «1e keerzijde een oranjetak, waarnaast de woorden«In gehuldigd te Amsterdam den 6 September 1898." Zjj worden in den bandel gebracht. Het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het vol doet «an de opdracht der algemeene verga dering om namens de Maatschappij bij de Kamer aan te dringen op spoedige afdoening i van het ingediende wetsontwerp tot wijziging I en aanvulling van de bepalingen inhetBur- gerlijk Wetboek omtrent de ouderlijke macht en de voogdij en daarmede samenhangende artikelen. Het Hoofdbestuur herinnert, dat dit besluit werd voorbereid door een uitgewerkt, aan de algemeene vergadering door de b.li. mi'. J. A. Levy, P. H. Hugenholtz Jr., jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré en Th. Nolen (ruppo- teur) uitgebracht verslag over bet vraagstuk van de verzorging der verwaarloosde kinde ren en dat het voorstel tot dit besluit met warme en onverdeelde sympathie door de vergadering begroet en met algemeene stem men aangenomen werd. Het adres brengt tevens ter kennis van de Kamer de verdere besluiten, die bewijzen hoezeer de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen doordrongen is van het hooge belang der door de Regeering voorgestelde maatregelen en van de dringende noodzakelijkheid, dat in de verzorging van liet verwaarloosde kind ten spoedigste afdoen de verbetering worde gebracht. De Directie der «Nederlandsche Maatschap pij van Zekerheidsstelling'' te Amsterdam be richt ons, dat door het Bestuur dier Maat schappij besloten is, in verband met de nieuwe regeling van's Rijks borgtocht wezen, geen gebruik te maken van de bepalingen tot bet heffen van boete bij tusschentijdsche opzegging van contract, in haar thans be staande overeenkomsten voorkomende, en dit uit overweging, dat bij het vaststellen dier boetebepaling de bedoeling heeft voorgezeten, te voorkomen het opzeggen van verbintenis sen, ten einde zich te verstaan met concur renten. Dit. is naar zijn oordeel niet gelijk te stel len met een eventueelen overgang naar een lichaam, in den geest der zoogenaamde Ver- eenigingen, bedoeld in de nieuwe Borgtochten- wet. Het Bestuur meent, door afstand te doen van haar recht tot toepassing der boetebe palingen, mede te moeten werken om eiken ambtenaar vrij te laten in de keuze, hoe hij zijn borgtocht wenseht gesteld te zien. liefde en geluk. Geloof me, je past niet in je tegenwoordige positie... je bent geschapen om door je liefde een man tot een god te maken en zelve als een jonge godin te leven in weeldeen genotGretl. Mijnheer de graaf, ik moet u verzoeken, niet zoo tot mij te spreken. Ik ben een fatsoenlijk, meisje en de toon, dien u tot mij voert. O I wees gerust, kindlief, ik heb je niet willen beleedigen. Ik vraag, ik ameekj'e alleen laat mij je mogen liefhebben, je aanbidden. Mijnheer I.ik verzoek u, mij terstond naar mijn plaats te brengen. Gretl f. Terstond, ik beveel hot u Zóo mag ik het hooren.En als gij mij beveelt, toont gij u daarmede mijn gebiedster te zijn. Meer verlang ik niet.ik gehoorzaam u. Hij bracht mij naar het tafeltje, waar de huis hondster zat en boog daar zóo eerbiedig voor me, als ware ik een der adellijke schoonen, die hij op een Hofbal naar haar moeder had geleid na het einde van een dans- Hij zweeg, terwijl ik niets liever zou gowild hebben dan zijn stem nog te mogen hoorenhij ging heen, terwijl ik hem zielsgraag bij mij zou gehouden hebben. Zoodra hij zich verwijderd had, trad Hansop mij toe. Hoordercis, Gretl, dat gaat zoo niet I Als je met mij wil verkeeren, dan laat je die fijne heeren loopen daar heb je niks mee uitstaande, cn die houwen je toch maar voor de mal. Praat daar niet zoo over, Hans; het zou maar van mij afhangen, de vrouw van graaf René te worden. Nou, nou, laat me me nou geen ongeluk lachen. Maar Gretl, as je ooit aan een ander zou denken, as je een ander ooit liever heb, dan. Hou je dan wezenlijk zooveel van mij Houwen houwen van jou, meid dol veelas ik jou niet krijg, dat zou me den dood aandoen. Neen," stil maar Hans, dat zou ik nooit willen, jij die mij het leven hebt gered. Hè, wat zeg je daar? Neen, ik zal je bewijzen, dat ik óok groot kan denken en handelen. Op dat oogenblik kwam graaf René weer naar me toe. Willen we nog een toertje samen doen, juffrouw Gretl? Onuitsprekelijk zalig zou ik het gevonden heb ben, weder in zijn armen te mogen rondzweven en dan liefst ver, heel ver weg; maar ik moest mij nu op mijn beurt groot en edel toonen. Ik zag, dat Hans al dreigde op zijn achterste beenen te gaan staan, en mij geweld aandoende, legde ik mijn hand op den arm van Hans en zeide ik tot den graaf Dank u mijnheer; ik heb dezen dans reeds beloofd aan mijn aanstaande. Eu zonder mij verder te bekommeren om den jongen man, die als verslagen bleef staan, begon ik met Hans in het rond te draaien. Goed zoo, Gretl, zeide hij, zóo mag ik het hooren maar de ander zal woedend zijn, en wie weet of hij me niet gedaan zal geven. Dat doet er niet toe. Zoo? Nou dat vind ik wel. 't Is niet zoo makkelijk een goede betrekking weer te krijgen zulke baantjes liggen maar niet opgeschept, We kunnen ook wel zonder baantje leven. Zoo Heb jo dan zooveel overgespaard Ja, nog al heel wat. En hoeveel dan wel? Door die vraag leek bij me wel wat kleiner dan vroeger, maar ik antwoordde hem botweg: Een millioen. Hans Bchaterde het uit en scheen het een kostelijke grap te vinden. Het bal ging intusschen voort. De dames van het kasteel waren vertrokken, maar de heeren bleven en zaten samen om een tafeltje te praten en te kijken. Op een oogenblik, dat ik met een jongen boschwachter danste, kwam graaf René naar mij toe. Ik wou je even Bprekcn Gretl', zeide hij. De boschwachter ging bescheiden op zij. Zeg me eens eerlijk, vroeg graaf René, ben je wezenlijk met dien man verloofd Tot eenig antwoord liet ik het hoofd zakken. Maar je zult het toch met me eens zijn, dat die volstrekt niet bij je past. 't Is misschien een goede brave jongen, maar niet voor een meisje zooals jij, Gretl. Heb je je zelve wel afge vraagd of je hem wezenlijk lief hebt? Hoeveel belangstelling betoont u mij, mijnheer Ja, oprechte belangstelling is het van mij. Wees verzekerd, dat ik je geluk nooit in den weg zou willen staanmaar ik zou je ongeluk willen voorkomen, Je hebt een diepen indruk op mij gemaakt, Gretl, maar als het niet ander^ kan, zal ik trachten er mij overheen te zetten. Laat me je echter zeggen, dat je in mij een trouw vriend bezit. Als je mij ooit nooidig mocht hebben, hetzij om jc van Hans te scheiden, hetzij om jc huwelijk mogelijk te maken door hem bijvoorbeeld betere betrekking te bezor gen, reken dan steeds op mij. En nu, mijn kind, vaarwel! yWordt vervolyd.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1