Maandag 29 Augustus 1898. No. 4801. 47e Jaargang. OP REIS. Binnenland. De ware Jacob. Stadsnieuws. PHOENIX-BROÜWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f i.franco per post f '1.45. Ad verten tiën '1—6 regels 00 cent; elke regel moer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oi'ficieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. A[zonderlijke nummers '10 cent. Rij advertonliën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen ver goeding van het porto, aan geabon neerd en die voor korten of langeren tijd op reis gaan, de Aruersfoorteche Courant en de bladen welke zij dooi' onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEX De Gedeputeerde STATEN der provincie UTRECHT Maken bekend, «lat op Donderdag den 1 September lS9S, des middags te 12 uur, in liet Provinciaal Gouvernements-gobouw te Utrecht eeno openbare vergadering van hun college zal worden gehouden, waarin zal worden voorgelezen hunne beslissing om trent het door WOLTER SMIT te Amersfoort ingesteld hooger beroep tegen de uitspraak van de Commissie, bedoeld bij art. 15 dei- Wet op de Schutterijen, waarbij hij tot den dienst bij de Schutterij is aangewezen. Utrecht, den 25 Agustus 1808. De Gedeputeerde Staten voornoemd, BERGER van HENGST, loco Voorzitter C. R. MERK U'S Griffiier. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS vaD AMERSFOORT, Gezien art. 203 der Gemeentewei, Doen te weten, dat de BEGROOTING der plaat selijke inkomsten en uitgaven dezer Gemeente voor het jaar 1890, door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, en dat men van voormelde Begrooling afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 27. Augustus 1898. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELl'EN NINOK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de lijst, aanwijzende de personen, iu deze Gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor dc Kamer van Koophandel cn Fabrieken, op heden is vastge steld, welke lijst gedurende acht dagen te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags op de Secretarie de; er ge meente voor een ieder ter inzage ligt. Amersfoort, 29 Augustus 1S9S. Burgeiueestor en Wethouders voornoemd. Do Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINOK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. Feuilleton. (15) Maar Elsa, ik kón niet anders. Jij zou liet in mijn plaats óok gedaan hebben. Nu. dat betwijfel ik! Mijn neiging voor zulke rare sprongen is niet grootmaar ik ge loof eigenlijk, dat je me een beetje voor den mal houdt. Ik had groote moeite om Elsa een juist denk beeld te geven van wat er was voorgevallen, maar toen zij eindelijk alles wisten alles begreep, bespeurde ik tot mijn groote gcruslolling, dat zij volstrekt niet boos was over mijn verbre ken van don band, die mij aan Hans hechtte, maar dat zij integendeel er zich zelfs over schoen te verheugen. Het was alsof haar oen steen van het hart viel. Ook stelde zij mij gerust omtrent dien voor drie jaren ontvangen kus dat was zoo erg niet, beweerde zij. Wel zag zij nu in, dat mijn vermomming als kamenier niet geheel zon der bedenking waswe moesten in ieder geval die zaak zoo stil mogelijk houden mocht er later eens ooit iets van uitkomen, dan zou zij het wel als een onschuldige grap trnohten te ver goelijken. Terwijl Elsa mij eigenlijk in dien bennrden toestand had gedreven, was zij het ook, die er mij uit hielp. Dienzelfden dag keerde ik naar mijn eigen ATJËH. Aan de N. R. Ct. werd Vrijdag uit Ba tavia geseind Majoor O. A. dn Jongli, die aan het hoofd eener troep uit Kottil Radja den l ldon dezer Lemgnh verkende, werd door Tengkoe Tawa uil Anagaloeng aangevallen wiens partijgan gers werden gedood onzerzijds werden ge wond de 1e luitenant der infanterie II. A. Schade? en twee cuvalleristen. Verder had den geen ontmoetingen plaats. II e troep keerde naar Lam Tobah terug. Bij de Regeering werd Zaterdag het vol gende telegram ui| Pedir ontvangen Bij verkenning naar I.emguh op de Noord kust van Atjeli werd de spits der colonne aangevallen door éen Atjehsch hoofd en vol gelingen, die gedood werden. Gevaarlijk gewond een cavaleristlicht ge wond luitenant II. A. Sch'adee, blijft actief. De correspondent van het Ilbl. te Batavia, seinde aan zijn blad De vrouw van Toekoe Mantroi is te Ga- roet gevangen genomen. Toekoe Mantroi is een van de minder be langrijke hoofden. Tegelijk met een groot aantal portretten van H. M. de Koningin zijn aan de Burge meesters der gemeenten pakjes met gedenk penningen van bronsgoud verzonden. Deze penningen zullen op 6 September, den dag der inhuldiging, worden uitgereikt aan de 12 beste leerlingen van elke Lagere school een tiental is ter beschikking gesteld van den Burgemeester. Misschien bij wijze van proef, zoo schrijft men aan de N. Gron. Ct., zullen eerstdaags de grenzen door de Pruisische Regeering worden geopend voor den invoer van slacht vee. Er is aan gene zijde der grenzen groote behoefte aan slachtvee en niet min der aan ons fok vee. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de nieuw aangenomen of pas aangekomen soldaten (vrijwilligers en miliciens) niet meer als tot nu toe aan inhouding op de soldij zullen zijn onderworpen gedurende het kwar taal waarin zij in dienst treden en in het daarop volgende kwartaal. De Jezuïeten-orde verheugt zich hier te lande iu groofen bloei en welvaart. Te Nijmegen is een aanvang gemaakt mot het houwen van een klooster met on derwijsinrichting voor die orde, aan den Berg- en-Dalschen weg. Dit werk, waarvan de aannemingssom bijna f384000 bedraagt, is het omvangrijkste en kostbaarste, dat te Nij megen ooit in éen aanbesteding is begrepen geweest. De verzameling gebouwen, die zullen verrijzen, zal een kolossale oppervlakte beslaan. Uit Amsterdam schrijft men aan de N.R.Cl. De justitie te Gent blijkt op grond van het signalement overtuigd te zijn, dat de in de rue Plateau aldaar gepleegde dubbele moord is toe te schrijven aan Hendrik de Jong. Zij heeft een circulaire verspreid, waarin de te Arnhem en in onze gevange nissen vervaardigde portretten van De Jong zijn opgenomen. Den 7den Augustus moet hij nog te Ostende gezien zijn en den 8sten Augustus te Brugge overnacht hebben onder den naam F, Jamar. In verband met het aangegeven middel om een paling bij het ter dood brengen niet te martelen, deelt de lieer V. v. O. uit Aarden burg in het door hern geredigeerde Week blad voor Zeeuwsch Vlaanderen het volgende mede: «Paling levend villen, is een gruwel en is ook volstrekt onnoodig. Wanneer men een paling, zelfs den dartelste, die pas uit het water komt, met een fermen smak op een steen gooit, is hij dood. Of hij daarbij sterft aan een herschenschudding of een hartgebrek laat ik geheel in 't midden, maar reeds voor een halve eeuw werd die rneihode, tot verzachting van het palinglijden, en het gemak van den viller in de Meierij toege past. Ik durf ze in beide opzichten aanbe velen." BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag, 31 Augustus a. r>. de bureaux ten Raadhuizo voor het publiek zullen gesloten zijn met uitzondering van het bureau van den Bur gerlijken stand, hetwelk op dien dag van 10 tot 12',i uur zal zijn geopend, en dat op Donderdag en Vrijdag 1 en 2 September a. s. de verschil lende bureaux vanaf des middags 12 uur zul len zijn gesloten. Amersfoort, den 29 Augustus 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, INCK. De Burgemeester, f. d. schimmelpenn: De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De COMMISSARIS van POLITIE te AMERS FOORT maakt bekend, dat het op 1 en 2 Sep tember 1898 verboden is rij- en voertuigen, waaronder begrepen vrachtwagens er» karren, al of niet bespannen A. op den openbaren weg te plaatsen B. er harder dan stapvoets mede te rijden C. er mede op straten of grachten te keeren D. daar, waar het door de politie verboden wordt er mede te rijden. De volgende straten mogen niet anders be reden worden dan Utrechtsche straat van af Utrechtschepoort Arnhemsohe straat Varkensmarkt. Langestraat Varkensmarkt Weverssingel Kampstraat Kampstraat Kamppoort St. Andriesstraat Heiligenbergerweg. De Hof mag NIET bereden worden. De Langestraat uitsluitend te verlaten door j de Nieuwstraat. Op 2 Septemder a. s. is het verboden te rijden A. van 10—11 uur yoormiddags op de Varkens- markt B. van '25 en van 8'/,10 uur namiddags op het Kalfsveld. huis terug, en daarna begaf Elsa zich naar me vrouw Von Stein om haar te vertellen hoe Gretl Müller bij baar was gekomen, haar verteld bad,dat zij met in de betrekking kon blijven en heenge gaan was zonder te zeggen, waarheen zij zich begaf. Toen mevrouw Von stein haar eenige bijzonderheden omtrent het kameniertje mede deelde, meende Elsa, dat het dan heel wel mo gelijk was, dat het arme kind zich was gaan verdrinkenniemand wist waar ze gebleven was. Elsa moest mij trouw bericht zenden omtrent den toestand van Rcné. Zenuwkoortsen waren het gevolg van zijn schrik en weken lang duurde zijn ziektetoen hij weder bijkwam, was zijn eerste vraag naar Greta Müller en de verzeke ring, dat zij bij den sprong uit het venster op een hooiwagen terecht gekomen en geheel onge deerd gebleven was, werkte niet weinig mede tot zijn spoedig en volkomen herstel. Toen hij beter was, deed hij allerlei pogingen om het jonge kameniertje terug te vinden, maar i natuurlijk zonder succes. Elsa had mij op haar woord beloofd, dat zij niets zou doen om hem op het spoor to helpen. Toen hij haar naar haar j beschermelinge vroeg, verzekerde zij hem, niets anders te weten dan dat het meisje Greta Mül ler heette en dat de ouders van dat meisje vroeger te Weenen woonden. Die gegevens kon den hem natuurlijk niets verder brengen. Ook door tusschenkomst van Elsa zorgde ik, dat Huns tweehonderd guldeu ontving, zonder dat hij wist vanwaar dat extraatje kwam. Ik kon tóen over geen grooter som beschikken, maar nam me voor om, zoodra ik meerderjarig zou zijn, hem tienmaal meer te doen toekomen. Op die manier zou ik, voor mijn eigen gevoel, mijn redder ten minste eenigszins beloond hebben, want dat ik verplicht zou zijn hem mezelvetot. belooning te geven, daarvan was ik nu heelemaal terruggekonien. Ik behoef niet te zeggen, dat ik, in mijn eigen huis teruggekeerd, nog geheel vervuld was met de gedachte aan het voorgevallene; ik kon er daar echter met niemand over spreken en 't ge volg was, dat ik stil en ter ruggetrokken werd. Mijn pleegouders vonden het wenschelijk, mij wat afleiding te bezorgen en vestigden zich tijdelijk te Weenen wij leefden daar op grooten voet en het bleek een goed idee van de zorg zame mensehen geweest te zijn. De drukke om geving deed mij spoedig weer vroolijk en opge wekt worden. Ik ging zoor veel uit en het was geen wonder, met het oog ook op mijn fortuin, dat ik door tallooze heeren het hof werd ge maakt en herhaaldelijk huwelijksaanzoeken kreeg, maar ik kon niet besluiten aan een van hen mijn hand te reiken. Ook nu toch was mijn hart weer niet vrij. Terwijl vroeger de gedachte aan Hans mij voor alle anderen ongenaakbaar maakte, was het nu de gedachte aan René, die me ieder aanzoek deed weigeren. De indruk, dien hij op me gemaakt had, was zóo sterk, dat ik voortdurend aan hem moest denken, zooals hij daar in het maanlicht bij het venster voor mij geknield lag. En eindelijk moest ik voor me- zelve wel tot de overtuiging komen, dat ik op René verliefd, ja smoorlijk verliefd was! Helaas, in langen tijd had ik geen bericht meer omtrent hem gehad. Elsa was op reis en zij was de eenige, die mij over hem kon schrij ven, maar plotseling op een ochtend deelde mijn pleegvader mij mede, dat hij sedert eenigen tijd in correspondentie was met gravin Von Stein. Zonder veel omhaal van woorden vertelde hij mij, dat het een engagement gold van haar zoon René met mij. Mevrouw Von Stein was dus bij haar plan ge bleven De gedachte, dat zij in mij het weg gejaagde kameniertje zou herkennen, maakte mij wanhopend. Ik peinsde op allerlei middelen om een ontmoeting en het voortzetten der onder handelingen te voorkomen een oogenblik dacht ik er zelfs aan om, zonder nadere verklaring, de hand van graaf René reeds bij voorbaat te weigeren; maar ik bracht dat plan niet ten uit voer, want mijn verlangen om hem terug te zien, was te sterk, en ik vroeg dus aan mijn pleeg vader wat hij geantwoord en besloten had. II ij was van meening geweest en terecht dat ik zelve eerst den jongen graaf moest ont moeten, vóór hij een definitief antwoord kon geven en daarom had hij mevrouw Von Stein voorgesteld, dat haar zoon een uitnoodiging zon aannemen tot het bal, dat mijn pleegvader d( volgende week gaf ter eere van mijn negentien den verjaardag. Bij de gelegenheid kon de jongi man aan mij worden voorgesteld. Goed, zeide ik, ik ben tot tot die kennis making bereid, maar ik stel éen voorwaarde. II wil, dat op dat bal, alle dames, en dus ook ik gemaskerd zullen verschijnen. Wat is dat nu weer voor een dwaasheic Aline Wel mogelijk, dat u het zoo beschouw maar ik heb er mijn reden voor. v Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1