Stadsnieuws. Ingezonden. Henneberg-Zijde Id dit album, schreef Nicolaas Beets de vol gende opdracht: Duld, KoninklykeVrouw, dat Nederland!' huldigt Met blyk van liefde en dank en eerbied, diep en groot! Het ie aan U 't behoud van 't Hoog Geslacht verschuldigd, Dat uit te sterven dreigde, en opbloeide uit Uw schoot. U tegent uit lijn graf de Koning, wien Ge een zegen Dee Femols zijt geweest op 'tafgaand levenspad U zegent van Hair Troon, aan Uwe hand bestegen, De Dochter die in U de vroodste Moeder had U xegont van rondom, uithoogoen lage woning, Ken volk dat éen van zin Uw Rijksstaf heeft gekust, Met eerbied voor dc VVecuw van zijn beminden Koning, Verzekerd van Uw hart en op Uw deugd gerust. U zeegne van omhoog de God, dien we IJ zien eeren, Met wat gelukkigst maakt en opheft boven 'tstof! Hij was Uw Sterkte enl.icht by zorgen enregeeren Zijn Vrede blijve Uw deel, met aller brave lof De Ministers hebben 3! Augustus hun be dieningen ter beschikking gesteld van Hare Maj jesteit de Koningin. Hare Majesteit de Koningin heeft do Mi nisters in hun betrekkingen gehandhaafd. En als vernieuwd blijk van vertrouwen heeft Hare Majesteit de Koningin bij Konink lijk besluit van 2 September 1898 uw. X. M. Pierson, minister van Financiën (den for meerder van dit Kabinet) bevorderd lot com mandeur in de orde van den Nederlaiidscben Leeuw. Op den ilag der plechtige inhuldiging van 11. M. zyn nieuwe postzegels—voorloopigal leen van een gulden aan de Postkanto ren verkrijgbaar gesteld, liet zegel vertoont, in een medaillon gedekt door een kroon, de buste der Koningin, met opgestoken baar, den diadeem op bet hoofd, liet kopje is in Rroliel gecomen en prachtig van uitvoering, oven net medaillon staat op een lint«Ko ninkrijk der Nederlanden", in de bovenhoe ken het wapen, en in de benedenhoeken het cijfer 1 en daartusschen het woord «gulden". Het zegel is in éen tint gedrukt. Een verblijdend verschijnsel mag het hee- ten, dat de uitnoodigingen tot de maaltijden ten Paleize ditmaal zijn gesteld in de Ne- derlandscbe taal. ATJEH. Bij de Regeering werd Maandagavond bet volgende allicieele telegram uit Pcdir ont vangen Kolonel van Heutsz beriikte 25 Augustus Tamseh. Na omtrekking door de onzen van de moeilijkste terreingedeelten, verliet Toe koe Oemar zijn stellingen en vluchtte naar Lagen op de Westkust van Atjeh. «Te Tamseh werd geen tegenstand onder vonden. De colonne kwam 28 Augustus te Segli terug." Aan de N. Rolt. Crl. werd uit Batavia geseind «Zaterdag vertrok Van Heutsz met een afdeeling artillerie en cavallerie naarTeuping- Kajah met de bedoeling daar 14 dagen te blijven. Een deel van de krijgsmacht is be stemd voor verschillende excursies, het andere voor het maken van een weg naar Segli." De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat lo. het examen van hen, die alsnog wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor liet Reservekader bij de in fanterie en bij de artillerie, dit jaar nader zal plaats hebben op 22 November en zoo noodig op een of meer volgende dagen 2o. in verband daarmede, de aanmelding voor bet examen moet plaats hebben vóór 15 November bij den Hoofdofficier voor bet Reservekader te 's-Gravonhage, Paramaribo- straat 11, door bet inzenden der kennisge ving volgens in de Slct. opgenomen model 3o. bet mcerbedoeldo examen dit jaar zal worden afgenomen te Amsterdam, Assen, Breda en Deventer. Zie verder de St.-Ct no. 200. te hebben willen verkoopen, kreeg zij het ■iet terug en is de onbekende koopman er mede heengegaan. Zijn signalement is be kend. Het schijnt, dat er niets zoo moeilijk aan adverteerders is duidelijk te maken, dan het beginsel, dat aan den te betalen prijs ten grondslag ligt. De quaestie is niet, wat men betaalt, maar wat men ontvangt. Een adverteerder zal gaarne een luttelen prijs betalen in een blad met geringe ver spreiding en zich vol schrik afwenden, als gij hem voorstelt om ééns zooveel te geven voor udverteeren in een blad, dat vijfmaal zooveel verspreiding hoeft. Zoo zal hij ge makkelijk een klein bedrag over hebben voor een blad dat onder een publiek verspreid is, waar zijn waar geen afnemers vindt en er tegen opzien meer te betalen voor een blad dat onder een koopkrachtig publiek verspreid is, dat juist gaarne van zijn waar gebruik zal maken. Wat er op een advertentie inkomt, niet wat zij kost, is de quaestie. K E N N I 8 G E V I N O. Dc Griffier der Provinciale Staten van Utrecht daartoe door de Gedeputeerde Staten van dat Gewest gemachtigd, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de Rekening der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven over het dienstjaar 1896, goedgekeurd hij Koninklijk besluit van 15 Augustus 1S98 no oil. alsmede de Begrooting dier inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1899, goedgekeurd hij Koninklijk besluit van 25 Augustus 189Sno 21. ingevolge art. 100 der Provinciale Wet, ver krijgbaar zijn gesteld tor Provinciale Griffie van Utrecht, togen betaling van 10 cents per exem plaar, zoowel voor de Rekening als voor de Be grooting. Utrecht, den 1. September 1S9S De Griffier der Staten voornoemd, C. R. MER KUS. Als vijfde en laatste bijdrage voorde nood- J lijdenden door de aardbeving op het eiland Arnboina is nog door den Penningmeester der Hoofdcommissie gestort f550, zoodat thans in het geheel uit Nederland is bijge- I dragen f32 550. De Hoofdcommissie dankt allen, die tot dit bevredigend resultaat hebben medege werkt. Aan den Schotersingei te Haarlem ver voegde zich een heer die zeide handelaar te zijn in antiquiteiten. Op zijn vraag of j onderwijzers. zij het een of ander te verkoopen had, kreeg hij een ontkennend ani woord. Op een ta feltje evenwel was een kerkboek mot kost- baar gouden slot, en zonder iets te vragen of te zeggen, scheurde hij de sloten er af j en stak die in zjjn zak en legde een bank- j biljet van f25 op talel. Hoewel de eigenares 1 protesteerde en verklaarde bet beslag niet Bij de gister ten Puleize te Amsterdam verleende audiëntie werd liet volgende adres van hulde aan H. M. de Koningin aange boden door bet Dagelijkse!) Bestuur namens de Gemeente Amersfoort «Mevrouw »ln liet gevoel van dankbaarheid aan den Almachtige, dat Hij Uwe Majesteit tot beden voor Haar Volk spaarde, veroorlooft zich de Raai! van Amersfoort, als vertegenwoordi gende de ingezetenenen dier Gemeente, bij gelegenheid van de aanvaarding der Regee- ring door Uwe Majesteit, Haar zijne ccrbie- digste buide en gelukwenschen aan te bieden. «Moge het Uwe .Majesteit gegeven zijn, steunende op Gods hulp en op de liefde en trouw van Haar Volk, lang te regeeren tot heil van ons dierbaar Vaderland en zijne Koloniën." Het stuk is keurig gecalligrapheerd dooi den heer G. Dekker, ambtenaar ter Secretarie. De nieuwe kerk der Gereformeerde ge meente A, aan de Langegracht, zal aanstaan den Zondagoc' tend om 10 uur op plechtige wijze in gebruik worden genomen. In Oogstmaand is uit den Regenmeter bier afgetapt 57.4 m. M. neerslag, welke daarin op 10 regen dagen is verzameld. In Augustus 1897 viel 143.7 m. M. neer slag gedurende 19 regendagen. Ook door den kolonel-garnizoens-comman- dant bij dagorder is bijzondere tevreden- beid betuigd aan de militairen van verscil- lende wapens hier in garnizoen voor de uit- stekende wijze waarop zij zich gedurende de jongste leesten hebben gedragen. De centrale pastorale conferentie der Ge reformeerde kerken zal hier gehouden wor den op Woensdag 14 September in het nieuwe kerkgebouw aan de Langegracht. De conferentie zal aanvangen om half elf en rnet tusschentijdsche pauzen duren tot j uiterlijk 4 uur. De volgende onderwerpen zullen ter be- I spreking worden ingeleid «De proleten der nieuwe bedeeling", door J ds. A. van Veeloo, van Rotterdam. «De beteekenis dor kerkelijke tuchtoefening naar Gods Woord, Belijdenis en Kerkenorde voor lct-rk en maatschappij", door ds. T. Bos, van Bedum. Na elk referaat zal gelegenheid gegeven worden tol debat. Indien de tijd het toelaat, zullen nog eenige andere onderwerpen in bespreking komen. Dc* conferentie is toegankelijk voor hoog- leeraren, bedienaren des Woords, opzieners, bakenen, studenten in de Godgeleerdheid, meerde kerken, aan wie door het moderamen toegang wordt verleend. Onze stadgenoot de Hof-photograaf J. W. Wentzel heelt in de feestweek eenige zeer mooie photo's gemaakt. Vooral die van do boomplanting zijn bij uitstek fraai. Op den den dag der inhuldiging van H. M. heeft Amersfoort andermaal feestgevierd. Weder werden de vlaggen uitgestoken naast die, welke meo had laten hangen, en in vele straten werden 's avonds weder de feestlich ten ontstoken. Prachtig kwam de heerlijke poort in de Kampstraat uit door haar dubbele lijnen van licht; geen wonder, dat deze naar 's-Gra- venhage is verkocht. Heerlijk deed weer het Havik, waren Teut en Haag, Mooijerstraat en Koestraat. Vooral de buurten der «kleync luiyden" muntten wederom uit. De verlichting der karzernes, die door de leesten in de stad op 1 en 2 September minder waren opgemerkt, tiok nu veler aan dacht.. In de «Vereeniging" en de «Keizers kroon" werd nog gedurende vele uren echt gezellig nagepleit. In 't kort er werd een vroolijk slot ge maakt aan de zoo uitstekend geslaagde fees ten. Op den voor velen blijden Kroningsdag, G September, bad in bet. «Tehuis voor militairen" aan de Beekstraat des avonds half acht een feest vergadering plaats, die door ruim 350 militairen werd bezocht.. Na opening der samenkomst door den president-huisvader hield ds. A. M. Dunner een toespraak ter inleiding van liet feestje. Verschillende voordrachten en samenspra ken werden ten gehoore gebracht, terwijl menig Vaderlandse!) lied uit volle borst werd aangeheven. Enkele ververschingen werden uitgereikt, die zich we) lieten smaken. Jammer, dat de laatste nummers van bet wel wat groote program door gebrek aan tijd niet konden voorgedragen worden. Te 11 uur sioot ds. Donner de vergadering, die bij allen een onuitwischbaren indruk zal hebben nagelaten en waarvoor alle bezoekers, het Bestuur van het «Tehuis", dat het feestje bereidde, oprecht dankbaar zijn. In den allegorisch en optocht heeft, onder vele andere zaken, zeker de aandacht ge trokken spuit 3 van de Stedelijke brandweer pardon, de Wilhelmina-spuit onder haar wakkeren commandant, L. T. van Zwol. Uit erkentelijkheid voor hetgeen deze bij de versiering en niet minder voor hetgeen hij ten behoeve van de vaardigheid der spuit deed, heeft het personeel hem thans aange boden een fraaien barometer op marmeren voet, met een album waarin de namen van ben die bijdroegen tot dit geschenk van waardeering. Dat bij de aanbieding hiervan een harte lijk woord werd gesproken, en dat een drie werf herhaald Hoezee voor de Koningin de spontane uiting van hulde aan den com mandeur besloot, spreekt wel van zelf. Wie mocht denken, dat de onderofficieren van het garnizoen en de plaatselijke afdee ling van den «Ned. Bond van oud-onderoffi cieren" die anders op Koninginnedag met zooveel hartelijkheid den verjaardag van H. M. vieren ditmaal achterwege zijn gebleven en zullen blijven, vergist zich. Dat ze geen mu ziek konden krijgen, is de eenige reden er van, dat ze nog geen feest vierden. Morgen echter wordt het leest door de leden der onderofficiers-societeit en die van den Bond van oud-onderofficieren geopend in «De Keizerskroon en Zaterdagavond, met de dames, voortgezet in «Amicitia". Do Bond van oud-onderofficieren geeft een contra-partij in het einde der maand. Aanstaanden Maandagavond half acht zal de staf'muziek van het 5e regiment infante rie op het terras van Amicitia een concert geven, ten inhaling van een der muziekuit voeringen welke in dezen zomer om liet on gunstige weder moest worden uitgesteld. Door den Inspecteur der infanterie is be paald, dat de Ie luitenants G. H.G.Cramer, II. J. A. Vintges en A. van Lieshorst, allen van het Instructie-butaillon, aan de eerlang te houden najaarsoefeningen op groote schaal zullen deelnemen en daartoe worden inge deeld bij het 5e regiment infanterie hier. Aan bet officiers-examen van den Hoofd cursus te Kampen hebben voldaan de vol gende onderofficieren van het 5e regiment infanterie: G. Kopper. G. Teunnissen, J. A. II. Polack en W. F. Tieman, voor infanterie h. t. I. en J. Petei's en A. van der Slooten, voor infanterie O. I. Ook sergeant Weijerman, van het 5e regi ment infanterie hier. die bij het jongste exa men voor den Hoofd-eursus wel is geslaagd doch in verband met het aantal openge stelde plaatsen, niet tot die inrichting werd toegelaten, is daarop thans alsnog geplaatst. De adspiranten-vaandrig D. H. Schilling en C. F. W. de Haas, van het 5e regiment infanterie, zijn bevorderd tot reserve-korpo raal. De tentoonstelling van door stadgenooten gekweekte planten zal hier vanwege «Flora- lia" plaats hebben op Donderdag 15 Sep tember a. s. in den tuin van De Arend, des middags van half twee tot half vijf. Leden van «Eloralia" en leden der Afdee ling Amersfoort van het «Utrechtse!) ge nootschap voor Landbouw en Kruidkunde" hebben met "éen dame en hunne kinderen op vertoon van hun diploma, en inzenders, op vertoon van hun bon vrijen toegang. Talrijke opkomst wordt verzocht als blijk van aanmoediging. Het Kroningsfeest is Dinsdag door de school kinderen te Oud-Leusden op recht prettige wijze gevierd. Van Gemeentewege zijn ze Ilink onthaald op chocolade en krentenbrood, terwijl daaren boven aan alle leerlingen een sierlijke kro ningsbeker werd aangeboden als blijvende herinnering aan dit feest. Nog werd de feestvreugde verhoogd, toen in den namiddag door de heeron I,. van Nieuwenhuizen, 11. Kliek, C. van Nieuwen huizen en N. van Zanten den kinderen een rijtoer door Amersfoort, over Hamers"eld en Leusbroek werd aangeboden, waarvan grettig gebruik werd gemaakt. alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd van 35 coiit tot fl4.»r, per Meter «tién, -trcept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 2-10 verschillende «nul liteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrij van invoerrechten in huls. Stelen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland O Henneberg'8 Zijde-Fabrieken (k, k. Hollever.) Zürick. Het opnemen van Ingezonden stukkon brengt niet altijd mede, dat do Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatstestukken wordt teruggegeven. Geachte Redactie, Vriendelijk verzoek ik u plaatsing voor de uolgende regelen De heer Van Rootselaar is wel zoo goed geweest, aandacht te schenken aan mijnkri- tiekje geplaatst in uwe courant van 18 Aug. 11. op Z.E. opstel getiteld «Gesselius" en voor komende in een der laatste afleveringen van De Katholiek. Ik acht mij gedrongen met een enkel woord hierop te «antwoorden, voornamelijk om den lieer v. R. eenige voor hem noodige inlich tingen te verschallen, doch ik kan niet be loven hem ook verder te zullen beantwoor den, daar de toon van den heer v. U. weder niet zeer aanlokt tot een verdere gedachten- wisseling. Ik laat ook nu de insinuaties en beschuldigingen onbeantwoord, in dit opzicht gaarne in den heer v. R. mijn meerdere erkennende. «Een kapitale misslag door mij begaan" in mijn opstel «De Latijnsclie school te Amers foort" enz. is voor den heer v. R. de aanlei ding geweest tot zijn studie over Gesselius. Nu die misslag dit schitterende gevolg heeft gehad, betreur ik hem niet meermaar ik wil mij toch, hoewel ik mij zeer zwak gevoel, trachten te verantwoorden. In dit opstel toch, dat reeds meer dan een jaar oud is, schreef ik «Vroeger schijnt bij (Gesselius) ook i"»eds aan onze school met vrucht werkzaam te zijn geweest". Die woorden of «dat bericht" zijn volgens de lieer v. R. geheel en «al onjuist of liever onwaar. Want hij is werkelijk hier vroeger geweest. Ik bad dus niet van schijnen mogen spreken. Ik erken, dat hieruit een zekere onkunde blijkt en tevens erken ik dat voor mij toen nog niet zeker was dat Ges selius bier vroeger geweest was; doch ik schreef geen biografie van Gesselius, maar behandeldeslecbts cene episode uit «Iegeschie denis der Latijnscbe school, waarbij ik met de vorige jaren niet te maken bad. lntusschen er blijkt uit dat ik toen niet zeker wist dat Gesselius reeds in 1574 benoemd was. Onge twijfeld is het dus een l'out, maar eene die mij m.i. toen nog niet aangerekend kon wor den, Zij staat op éen lijn met die van den beer v. It. die, zooals ik vroeger zeide, ver moedt dat na 1.588 bet bestuur dei' school werd opgedragen aan Bern. van Laar. Hier mocht van vermoeden geen sprake zijn, daar eene resolutie van 24 Nov. 1588 liet «luide- lijk vermeldt cri alle vermoeden of twijfel bier misplaatst is. Doch ik bob mij te verantwoorden over iets veel ergers en nu niet uit een stukje dat reeds een jaar oud is, doch uit het kritiekje van eenige weken geleden, 'ik zeide. dat de verdienste van Gesselius niet grooter is geweest dan die van «Ie moeste rectoren en leeraren van zijn tijd. wat betreft de too- necbiitvoeringei) doorde leerlingen der school, daar zij allen juist hetzelfde deden als hij deed. «Dit is, volgens den heer v. R. groo- «tendeels onjuist. Wel hebben anderen dat-

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2