Maandag 26 September 1898. No. 4809. 47e Jaargang. Binnenland. De Detective. PHOENIX-BROÜWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. De Baanwachter. Uitgave Firma A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels GO cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofüfiieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURG 1CMEKSTER der GEMEENTE AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dat op 28 29 en 30 September 1898 door de troepen van het 5e Regiment Infanterie op de terreinen der legerplaats bij /.eist eene oefening in het geveeld schieten zal worden gehouden, waarbij met scherpe patronen wordt gevuurd. Het schieten zal plaats hebben van ongeveer 9 uur voormiddags tot uur namnüddugs in do richtihg van N. W. naar Z. O. Hr-t terrein ten O. en ten Z. de legerplaats voornoemd, zal dientengevolge op die «lagen en gedurende die uren onveilig zijn. Op de toegangswegen zullen, op onderlinge af standen van ongeveer ]<XK) M., palen geplaatst worden, waarvan een rood vlagje cn een plankje met opschrift „onveilig" Amersfoort, 23 September 1898. De Rurgemeester van Amersfoort, F. I). SCTI1MMELPENN1NCK. ATJEH. Een ollicieel telegram uit Atjeh, Donderdag aan het Departemeut van Koloniën ontvangen, luidt als volgt: «Urgente expe«litie naar het vijandige Pa- sangan wordt overmoren vanSegli naarTelokt Semawa overgebracht.In Lagen, ter westkust van Atjeh, ageert eencolonne. Deze zal naar Melaboe worden overgebracht ter vervolging van Toekoe Oemar." De correspondent te Batavia van de iV. Roti. Cl. seinde »Dë krijgsmacht onder overste Van «Ier Dussen ging over Pengapit aan den rechter oever der Rigas-rivier en het Olii'antpad naar Pantei Koejong om Twotjadin te vervolgen, die naar Tenom ontsnapte. «Oemar omsingelt den Radja van Tenom te Tjot Semeroeng. «Een colonne is met bestemming daarheen ingescheept." Aan het Handelsblad wordt uit Batavia geseind «Toekoe Mant: >i van Garoet heeft zich onderworpen. De expeditie naar Pusangan is vei trokken van Telok Semawe". De Directeur van het Kabinet «Ier Koningin maakt bekend, dat hij liet onderstaande schrij ven ontvangen heelt van Hare Majesteit do Koningin, en gelooft niet beter aan «Ie bevelen van Hare Majesteit te kneuen voldoen dan door dien brief in zijn geheel publiek te maken Feuilleton. 3 (Slot) Te Willesdon verlieten zij den trein en gingen in de wachtkamer. Eerst toen de trein zich in beweging had gezet, kwamen zij te voorschijn en «leden alsm hun dat erg speet. Ik twijfelde niet meer. Met den volgenden boemeltrein spoorden zij tot Euston-station en namen een rijtuig om zich naar Waterloo-station te laten bren gen. Gelukkig trof ik hier een mij bekend agent van politie aan, deelde hem in der haast een en ander mede en verzocht hem de twee sluwe vogels in hechtenis le nemen. Wij lieten hun rijtuig ophouden, juist toen zij op het punt stonden, weg te rijden. De blik, dien zij mij toewierpen en hun ver blufte gezichten beloonden mij rijkelijlc voor mijn moeite. ik kon niet nalaten hartelijk te lachen. Dat was een slim plan, zeide ik, maar ge ziet, ge moet vroeger opstaan om mij beet te nemen. Koetsier, naar het naastbij- gelegen politiebureau. Natuurlijk was Robert Fledermann de an dere dief, James Pardon. Deze had getracht te Birmingham de kostbaarheden van de 's-Gravenhiige, 24 September 1808. «Rij bet. aanvaarden der Regeering en ter gelegenheid Mijner Inhuldiging mocht ik zoo wel uit bet Vaderland, als uit de Overzeesche Bezittingen en van Ne«lerlaiiders,in het buiten land vertoevende, zón tallooze blijken van lieliie, gehecht beid en trouw ontvangen, dat bet Mij, tot Mijn groot leedwezen, onmoge lijk is geweest, aan een i>-der afzonderlijk Mijnen dank te doen overbrengen. «Daarom verzoek Ik U, II oog Welgeboren, Mijne diepgevoelde erkentelijkheid le betuigen aan allen, <li«' Mij in deze dagen blijken hebben gegeven van hunne liefde en verknocht heid, en Mijnen warmsten en hartelijksten dank uit te spreken voor de gelukwenschcn en huldebetuigingen, die 11c van alle zijden mocht ontvangen in den vorm van adressen, brieven en telegram men. WILHELMINA." II. M. «le Koningin heeft aan prof. van der Waay opgedragen een schilderij te ver vaardigen van de plechtigheid der inhuldiging in de Nieuwe kerk, op het oogenblik waarop Zij de rechterhand omhoog hief oin den eed van getrouwheid aan de Grondwet af te leggen. Het doek zal als portretstuk worden behan deld en ongeveer 'iI/2 bij 2 Meter groot wor den. Door «Ie groote uitvoerigheid, waarmede bet werk zal worden uitgpvoerd, rekent de kunstenaar er ongeveer een jaar voor noodig te hebben. De correspondent van de Zutphensche Cl. heeft van «uitermate bevoegde zijde" het vol gende vernomen Aanvankelijk vwas door H. M.'s omgeving, wat de toiletquaestie betreft, geadviseerd dat H. M. bij de revue, de militaire plechtig heid, een phantasie-uniformcostuum zou dra gen in hot karakter van de uniform vai. generaal der cavalerielange donkerblauwe japon met gouden tressen en verdere distinc tieven van den generaalsrang. De Koningin gaf echter de voorkeur aan het costuum dat Zij droeg: witte amazonejapon met zwarten hoed. II. M. oordeelde het nl. beier, inbaar costuum liet militair element niet te zeer cp den voorgrond te doen treden. H. M. de Koningin-Regentes beeft Vrijdi middag tusscben 4 en 5 uur «Ie leden van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in ai'seheids-andiëntie ont vangen. Mr. J. G Gleiehmaii, die mol 87 van de 88 stemmen wer«l gekozen tot eerste candi-laat voor het Voorzitterschap «Ier Tweede Kamer, is bij Kon. besluit wederom tot Voorzitter benoemd en door liet oudste lid in jaren tevens het jongste lid in diensttijd den boer Jansen, Burgemeester van en afgevaar digde voor Tilburg, geïutalleerd. De eindcijfers van «le verschillende Hoofd stukken «Ier Siaatsbegrooting voor 4899 zijn als volgt. Hoofdstuk 1. Huis «Ier Koningin f800.000. Hoofdstuk II. Hooge colleges van Staat enz. 1' 684.707 Hoofdstuk lil Buitenl. zaken f840.134. Hoofdstuk IV Justitie f5.841.107. Hoofdstuk V Binnenl. zaken 115.067 028.41. Hoofdstuk VI. .Marine f 15.890.424 121/.,. Hoof.lst. V11 aNat. schuld f37.830.204:96. Hoofdst. VIIh. Financiën f25.084.405.08. Hoofdstuk VIII, Oorlog, f22 585.901. Hoofdstuk IX. Waterstaat, Handel en Nij verheid, f 20.633.234.00 Hoofdstuk X, Koloniën, f4.300.696. Hoofilstuk XI, Onvoorz. uitg.ven f50.000. Totaal alzoo f 452 613 958.64. Op Hoofdstuk II is uitgetrokken minder voor de kanselarij der Nederlandsche orden f22490, tegenover een hooge re raming voor: de Staten-Generaal f600; den Raad van State f 400de Algemeene Rekenkamer f2300; pensioenen, wachtgelden enz. f2166. op Hoofdstuk lil. Meer voor kosten van het Departement f2800, l osten vanbuitenlandsche zendingen en consulaten f6200pensioenen, wachtgelden, toelagen f 498. Op hoofdstuk IV. Meet' voor: kosten van I het Departement f3152.00; kosten van de I rechterlijke macht f2458.00, kosten der ge- j vangenissen en Rijksopvoedings-gestiehten j f43410.00; gehouwen, daarom Ier niet begrepen de Rijkswerkinrichtingen, f59430.00; kosten «Ier Rijkswerkinrichtingen f11062 00: pensi- I oenen, wachtgelden gratificatiën enz. f10.433; verschillende uitgaven f 5900 tegenover een lagere raming voor: kosten van algemeene of Rijkspolitie en jacht en visscherij f3400. Hoofdstuk V. Moer voor kosten van het Departement 11590: onderwijs 1337.165.25; landbouw f 155.897.16: pensioenen, toelagen, gratificatiën, wachtgelden enz. f 30.U0O, tegen over een lagere raming voor kosten van het bestuur «Ier provinciën f18.534; Medische politie f54.677.5ii; kunsten en wetenschappen f63.002. Hoofdstuk VI. Meer voor materieel der zeemacht, f98.420; personeel der zeemacht f28.491loodswezen; betonning enz. f491.447, pensioenen enz. f 38.839, tegenover een lagere raming voor kosten der administratie f47.247.54f,. Hoofdstuk Vila. Meer voor Interesten enz. f 1.303.640.52Amortisatie en aflossing van rentegevende Nationale schuld f3590.471. Hoofdstuk Vllb. Meer voor kosten van de Grootboeken der Nationale Schuld enz. 1' 1.500; kosten van's Rijks Schatkist f 45.000: kosten van administratie der directe belas tingen enz. f428.000; kosten van admini stratie van het zegel, de registratie enz. f181.000; uitkeeringen, verschillende uitga ven, wachtgelden, f 4.368.925, tegenover eene lagere raming voor kosten van het Muntwe zen f 26.000kosten der eerediensten f7000; kosten van den pensioenraad, pensioenen enz. f49.261. Hoofdstuk VIII. Minder voor: traktemen ten, toelagen enz. van de staven der ver schillende wapens, f56.770; studie fn onder wijs f 12.415; aankoop van brood en kosten van de militaire bakkerijen, slachterijen enz. f37.232; militaire verkenningen en topogra- phiscbe inrichting f 40.000buitengewone uitgaven f 100.905voltooiing van het ves ting-stelsel f79.000; tegenover een hoogere hand te doen en kwam dagelijks naar West- ley om ongemerkt inet Walli, die ze bewaarde, in verbinding te blijven. De dame op het perron was de vrouw van «Fledermann" en «le boef maakte ge durende het verhoor eenige zeer vinnige opmerkingen over de onhandigheid der vrouw, wanneer het gewichtige zaken betreft. (1) Hare Majesteit de Koningin van Ëoheme voor de dichters bestaat er een koninkrijk Bolieme reisde in strengst en een voudigst incognito onder den naam van Gravin van Siebenschloss. Zij was verge zeld van eene enkele hofdame, Barones van Georgenthal, en van haar Hofmaarschalk, Generaal Horschonitz. Ondanks de reisdekens en warme stoven was het in de coupé zeer koud. De koningin legde haar Erigelschen roman ter zijdehet lezen had haar rusteloos gemaakt, of mis schien was het breien van den generaal er de oorzaak vande generaal breide name lijk. Zij wilde door bet venster naar hot met sneeuw bedekte landschap zien, maar het was zóo koud, dat de glazen waren bevroren. Het was inderdaad een eigenaardige in val van de jonge, nauwelijks twintigjarige koningin geweest, midden in den winter de reis naar Parijs te ondernemen, om daar hare moeder te bezoeken, wier komst te Praag in het voorjaar reeds was bepaald. De reis werd trots alle bezwaren bij eene koude van 40 graden toch ondernomende barones liep gevaar hare verouderde reuma- thismus een gevoeligen stoot toe te brengen, en de generaal had lot zijne groote teleur stelling een reusachtig vuetkleed, dat hij voor zijne schoondochter was begonnen, in den steek moeten laten, eti bail alleen, om zich gedurende de reis voor verveling le vrij waren, een paar kousen kunnen meenemen. De tocht was bijzonder onaangenaam. Meel Europa lag in sneenw gehuldbet eerste gedeelte der reis had men onder allerlei moeilijkheden en gedurig oponthoud afge legd, omdat het spoorwegverkeer door het barre van het ongunstige jaargetij naar alle richtingen was gestremd. Ofschoon de waterstoven nog slechts weinig warm waren, en daarbuiten in de duisternis de sneeuw vlokken jaagden, droomden de barones en de hofmaarschalk ieder in een hoek van den gemakkelijken wagon onder pelsen en reis dekens zeer genoeglijk van «lo aankomst en het heerlijk verblijf in Parijs. De koningin evenwel sliep niet Zij huiverde in haar ruimen mantel van vossenbont, het hoofd met het prachtige aschblonde haar, dat eenigszins verwardon- der de sierlijke muts te voorschijn kwam, gesteund op hare kleine, krampachtig ge sloten hand. De wijd geopende, mooie oogen keken starend in het schemerdonker van den morgen, en werktuiglijk luisterde zij naar de verwijderde, onbestemde rythrnus, die de moede reiziger meent te hooren in de zich immer voortbewegende raderen van den locomotief. Zij zat te peinzen, do arme, jonge koningin. In gedachten zag zij haar garisclie leven voor zich voorbij trekken, en zij gevoelde zich heel ongelukkig. Eerst zag zij zich als klein prinsesje met, hare tweelingzuster, die later ook getrouwd was, en in het noorden woonde, haar innig geliefd zusje, op wie zij zóóveel geleek, dat, als zij gelijk gekleed waren, men haar ver schillend gekleurde linten in het haar moest strikken, om ze niet te verwarren. Dat was nog voor «lat de omwenteling den troon haver ouders had oinvergostootcn. Wat was dat een heerlijke tijd geweest, toen haar vader, Luclwig V, «lie intusschon van verdriet in zijne verbanning was gestorven, baar en haar zusje des namiddags te voet door het park vuurde om daar, iti een met klimop en wilden wingerd begroeid tuinhuis koffie te drinken, vanwaar men het uitzicht had op «Ie rivier en de bergen aan de overzijde. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1