Bal-Zijde Stadsnieuws. 40 cent raming voor kosten van het departement f1200. Traktementen, toelagen enz. groo- ten staf, generale» stal' enz. f500; soldijen en verdere kosten van de verschillende staven enz. f08,-482; geneeskundige dienst f38; artillerie-inrichtingen enz. f804.4200; Mate rieel der genie en kazerneering enz. 1 15.309; kosten van de centrale magazijnen van mi litaire kleeding en uitrusting enz. f4100; verplaatsing van personen en goederen f 15.000; nonactiviteilstractementen, pensi oenen, gagementen enz. f7369; wapen der marechaussee f 31.039. Hoofdstuk IX. Meer voor: kosten van het Departement 18500, Waterstaat f1.5G0.8G4.441/2 Handel en Nijverheid 1'160.800; Arbeid en Fabriekswezen f20.450; Posterijen f377.645; Pensioenen, wachtgelden, gratificatiën enz. f47.120. Hoofdstuk X. Minder voor kosten van liet Departement I'72.563; uitgaven ten behoeve van de kolonie Suriname 1'74.113.32; uit gaven ten behoeve van de kolonie Curasao f 278.701.21pensioenen en gagementen van gewezen landsdienaren enz. ter kuste van Guinea f250; pensioenen, wachtgelden enz. f1090. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot nadere regeling van den dienst en het gebruik van spoorwegen waarop met beperkte snelheid vervoerd wordt. Het regelt het toezicht op den dienst en het ge bruik van stoomtramwegen met de bedoe ling om de stoomtramwegen terug te bren gen in het verband der spoorwegwet en de onderscheiding tusschen locaalspoorwegen en tramwegen op te hellen met ruime be voegdheid tot ontheffing met het oog op be paalde ondernemingen. De snelheid zal zich regelen naar omstan digheden. De paardentramwegen vallen buiten deze wet en de maximum-snelheid der kleine spoorwegen wordt tot 50 Kilometer per uur verhoogd. De uitkomsten der statistiek over 1897 ten opzichte van de handelsbeweging in het al gemeen zijn, dat hebben bedragen in 1897: de algemeene invoer f22 425 033 604: de invoer tot verbruik f1700 145331; de al gemeene uitvoer f14075178 335; de uit voer uit bet vrije verkeer f1479 140 887; de doorvoer met overlading f867 053 209: de doorvoer zonder overlading 1'3 818 002 143. Uit de cijfers over '1897/vergeleken met die over 1896, blijkt, dat de algemeene in voer is vermeerderd met ruim 9.30 pet., de invoer tot verbruik met bijna 4.36 pet., de algemeene uitvoer met ruim 10.10 pet., de uitvoer met het vrije verkeer met ruim 10.59 pet., de doorvoer met overlading rnet ruim 0.25 pet., en de doorvoer zonder over lading met ruim 5.13 pet. De Nationale Tentoonstelling van Vrou wenarbeid werd van den dag der opening (9 Juli) tot den dag der sluiting bezocht door 92023 betalende personen. Er werden tevens 1215 couponboekjes ver kocht. De Minister van Oorlog heeft aan de Com missarissen der Koningin een schrijven ver zonden waarbij voorschriften worden gegeven voor de uitvoering van bet gewijzigd artikel 127 der Militiewet ten aanzien van de ont heffing van den werkelijken dienst van den ingelijfde bij de militie, die geacht wordt onmisbaar te zijn voor het gezin waartoe hij behoort, of waarin hij is opgenomen. «Zoolang dat gezin, ook zonder zijn aan wezigheid, in eigen onderhoud kan voorzien, wordt hij", gelijk de Minister schrijft, «niet als onmisbaar beschouwd. De inwilliging of de afwijzing van verzoeken om ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie, ingevolge voormelde wetsbepaling, kan uit den aard der zaak slechts gegrond zijn op de vvaardeering van feiten en omstandighe den, zooals deze zullen blijken uit de ter zake ingewonnen berichten en adviezen van de daarbij betrokken burgerlijke autoritei ten". De Minister brengt in herinnering het door hem bij behandeling van het amendement, dat geloid heeft tot art. 127 bis der Wet, ge sprokene, dat de Regeering in de bepaling van dit Wetsartikel gelegenheid vindt om, waar het kostwinnerschap twijfelachtig is, in het belang van die personen te beginnen, met. dit artikel op hen toe te passen en dat inmiddels de toestand dan nader beoordeeld en onderzocht kan worden, of op hen de ontheffing van den werkelijken uienst als kostwinner nog toepasselijk is te achten. Door «Ie Regeering is dan ook als beginsel aangenomen om toepassing der vierde zin- sneue van art. 127 slechts te bevorderen bij hoogst dringende omstandigheden, in welke in de eerstvolgende twee jaren daarna geen ver andering is te verwachten, waardoor die toe passing achterwege zou kunnen blijven. Den Commissarissen wordt verzocht, de Gemeentebesturen dienaangaande in te lichten en hen uit te noodigen, in dergelijke geval len de zaak grondig te onderzoeken en niet to licht een gunstig advies uit te brengen, dat wegens inachtneming van voormeld beginsel toch niet zou kunnen worden gevolgd. In het Medisch Weekblad brengt dr. C. F. Scbreve hulde aan de Koningin-Moeder voor Haar besluit, Oranje-Nassuu-oord af te staan als eerste Nederlandsch Sanatorium. De schrij ver wijst op de gunstige resultaten met be handeling van longlijders in het buitenland verkregen. Door éen daad, eener Vorstinne waardig, zullen wij, Nederlandsche Medici, in staat gesteld worden, onze ongelukkige tuber culoselijders in de zegeningen der hygienisch- dieetetische therapie te doen deelen, zege ningen, welke wij vooral hun zoo gaarne sedert jaren toebedeeld zagen, maar welke tot dus*verre in ons land steeds tot de pia vota moesten blijven behooren èn door het ontbreken van de noodige geldmiddelen èn door de sociale levensomstandigheden, waar door het voor het meerendeel der lijders onmogelijk was om te voldoen zelfs aan de noodzakelijkste voorwaarden dezer behande lingsmethode: frissche, zuivere lucht en doel matige, krachtige voeding. Door dat Vorstelijk besluit zullen wij, ge- neesheeren, thans in staat gesteld zijn onzen patiënten, zoodra zij door het monster wor den aangegrepen, de zegeningen dier therapie deelachtig te doen worden en zullen wij met innige vreugde het oogenblik tegemoet zien, waarop zij, bevrijd van dat monster, weer in het bezit van verjongde, frissche levenskracht en levenslust, de groote maat schappij binnentreden, hun familie, hun huis gezin tot geluk en steun, hun vaderland tot voorspoed en zegen. Is 't dan wonder, dat wij. in de allereerste plaats als geneeslieeren, die het treurig lijden in al zijn omvang kennen, Haar, de Moeder van Nederland, dankbaar zijn voor Haar Vorstelijke daad en steeds het oogenblik zullen blijven zegenen, waarin een Prinses uit het Huis Wuldeck-Pyrrnont tot de Nederlandsche Kroon werd geroepen Is 't dan wonder, dat wij onze juichkreten voegen bij die, welke opstegen in de Kerke bij de Inhuldiging onzer jonge Koningin, toen de Koningin-Moeder, na atloop der onver getelijk schoone, indrukwekkende plechtig heid, door de rijen der aanwezigen voort schrijdende, het, aan historische momenten rijke kerkgebouw verliet Want waren die spontaan uit het gemoed opwellende juich kreten niet het symbool der dankbaarheid en vereering die wij, bewoneis der lage landen aan de zee, der Moeder van ons volk, dei- Moeder van onze jonge, kloeke Kouingin toedragen? Door dr. W. H. Cox, geneesheer aan het krankzinnigengesticht Bringreve bij Deventer, is in de Psychiatnsche bladen een zeer in teressante studie gepubliceerd over de equi valentie van man en vrouw, een studie welke in den strijd over de rol die aan de vrouw in de maatschappij toekomt, vooral om den naam van den schrijver, zeker de aandacht trekken, en wellicht menig protest uitlokken zal. Want de heer Cox spreekt het zeer on omwonden uit, dat er naar zijn meening van een gelijkwaardigheid van man en vrouw geen sprake kan zijn. Hij is er zóo van over tuigd clat een vrouw voor degelijke, gezette stuiiie ongeschikt is, dat hij «geneig (is) een vrouw die er wel geschikt voor is, te be schouwen als een abnormale vrouw, als een monstruositeit. Een der Rotterdarnsche bladen berekent, dat in 3 maanden tijds het Nederlandsch kapitaal ruim twintig millioen guidon in aan- deelen der Kouinkl. Nederlandsche Petro- leummaatschappij heeft verspeeld De Ned. Zouavenbond heeft het volgende telegram verzonden aan den pauselijken in ternuntius in Den Haag: De Nederlandsche Pauselijke Zouaven pro- tesleeren heden op 20 September voor de acht-en-twintigste maal tegen de overweldi ging van Rome in 1870, en eischen de vrij heid van den Paus-Koning en de teruggave der Pauselijke staten door de Italiaansche roover-regeering. De internuntius antwoordde met een tele gram van lankbetuigiog. Woensdag vierde de oudste der Nederlan ders, de beer G. A. Boomgaard, zijn 110en verjaardag in het Antoni- en Jacobi-gasthuis te Groningen. Het is te voorzien, dat de man van 1788 het niet lang meer zal ma ken. Al staat hij op zijn portret ook in het bezit van H.H. M.M. ae Koninginnen nog als een flinke grijsaard in de laatste dager. k hij meer ingezonken en bedlegerig. In den ouderdom van 91 jaren is te Ferwerd (Gr.) overleden de heer L. van Giffen, pre dikant bij de Ned. Hervormde gemeente al daar en ridder in de orde van Oranje-Nassau. I)s. Van Giffen heeft. 09 jaren de Ned. Hervormde kerk als predikant gediond. tot f 14.06 per Meter alsmede zwarte, witl f 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gev teiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz. ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg'8 Zijde-Fabriekt Als oudste dienstdoende predikant treedt thans op de heer A. J. Lieu wens, predikant te Oudega, die sedert 1 September 1839 als predikant aldaar werkzaam is en den ouder dom van 88 jaar heeft bereikt. De meest origineele versiering bij de Hul digingsfeesten was zeker wel te Leiden te zien. Bij een koopman iu vischtuigen in de Groenesleeg alnaar hing een nationale vlag uit, geheel vervaardigd vandobbertjes. De vlag telde 5000 dobbertjes, roode, witte en blauwe, in drie banen, en de franje 771. Te Sleeuwijk deed zich verleden week het merkwaardige geval voor, dat drie zusters tegelijk in ondertrouw zijn opgenomen. In een behoeftig gezin t,e Ter Neuzen, dat reeds met 10 kinderen was gezegend, werd dezer dagen een drieling geboren In de plaats van den lieer W. van Wis selingli, die als zoodanig bedankte, is be noemd tot kerkelijk ontvanger dei-Ned. Her vormde gemeente de heer II. W. van Esveld. Door Gedeputeerde Staten van Utrecht is aan de Gemeente-besturen de volgende aan schrijving gezonden Zijne Excellentie de Minister van Binnen- landsche Zaken heeft ons verzocht om, voor zoover er in gemeenten van dit gewest hef fingen als bedoeld in art. 238 der Gemeentewet plaats vinden, waarvan de termijn van goed keuring alloopt met t Januari a. s., de be trokken Gemeentebesturen, voor liet geval zij na genoemden datum bestendiging dier heffingen verlangen, te wijzen op de wen- scbelijklieid, dat de inzending der daartoe noodige verordeningen zóo tijdig geschiede, dat onderzoek en eventueele goedkeuring daarvan, voor den aanvang van het volgend jaar, mogelijk zij. De jaarwedden van dein de jongste Raads zitting tijdeljjk benoemde leeiaren aan de inriciiringen voor M. O. hier, worden vast gesteld voor wiskunde op f 1600, Nederland sche taal en letteren, Geschiedenis en Aardrijks kunde op f2000, en de bezoldiging voor Fransch en Hoogduitsch op 1*100 per vveke- lijksch lesuur. De definitief vastgestelde Kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken be vat 184 namen, of 43 meer dan in 1896. Bij de Donderdagavond onder voorzitting v.m den heer J. Ger. Kleber ten Ruadhuize gehouden 75ste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken waren aanwezig de heeren Kleber, Van Dam. Visser en Van der Zoo de Jong en afwezig de heeren Sinnige en Garjeanne. De notulen der vorige openbare vergade ring werden door den Secretaris, den heer Hs. P. van Haselen, gelezen en z. h. st. goed gekeurd. De Voorzitter deelde hierna mede; dat waren ingekomeneen missive van het Ge meentebestuur houdende goedkeuring der Rekening van de Kamer, dienst 1897 aan genomen voor kennisgevingeen missive van den heer F. Schaap Jr. aangaande zijn In formatie-bureau zal circuleeren bij de ledeneen missive der Vereeniging tot het houden, in October dezes jaars, van een na tionaal visscherij-congres te Utrecht zal eveneens circuleeren een missive van de Kamer te Tilburg, houdende verzoek om haar adres aan den betrokken Minister te steunen omtrent het kosteloos naseinen van liandelstelegrammen als de geadresseerde is vertrokken. De heer Van der Zoo de Jong kon zich zeer goed vereenigen met dit adres. Brieven worden immers óok kosteloos nage zonden en telegrammen zijn altijd nog meer pressecrend. De heer Van Dam verwachtte groote bezwaren bij bet Rijk. De ambulante han delsman laat bovendien in den regel zijn nader adres achter en verzoekt zelf om na te seinen. De heer Visser zou evenzeer wensehen te steunen, mits bepaald wierd, dat werd bijbetaald voor het vergroote adres en len- maal werd nageseind. De heer Van Dam vreesde, dat er mis bruiken zouden insluipen en merkte op, dat het nazenden van een brief heel iets anders is dan het naseinen van een telegram. De heer Visser merkte op, dat Post en Telegraphie twee takken zijn van Staatsdienst. Waarom zou nu de eerste wol, de laatste niet behulpzaam zijn aan Staatsburgers, die zooveel bijdragen aan de Schatkist? De heer Kleber vreesde alleen adminis- en geklemde llcnnebcrg-Zljilc van 05 cent tot rkt, damast enz. (circa 240 verschillende quuli- Franco en vrij van Invoerrechten In IiuIh. Stalen i (k. k. Hoflevor.), Zürich. tratieve bezwaren, die echter wel te boven zouden zijn te komen en waarvan het niet op den weg der Kamer lag, ze in den breede na te gaan. Na herinnerd te hebben, dat bijna alle Kamers het verzoek steunden, bracht de Voorzitter het in stemming. Met algemeene stemmen besloot ook deze Kamer, hei verzoek te steunen. Aan de orde kwam de missive der Kamer voor Dokkum en omstreken nopens wijziging van het quitantie-zegel. Gelijk bekend is, wenscht die Kanier niet langer een plakzegel van 5 cent van quitan- tiën tot elk bedrag, doch een progressief zegel van 1 tot ten hoogste 50 cent. Na langdurige discussie werd besloten, deze zaak commissoriaal te maken, terwijl tot leden van de commissie werden benoemd do onder-voorzitter, de beer Van Dam, en de heeren Visser en Sinnige. Hiermede was de agenda afgehandeld. De heer Visser vroeg nu liet woord om welverdiende hulde te brengen aan den heer J. H. Bosch, stations-chef der N. C. S. M. hier, en te vragen of de Kamer niet nu reeds stappen kon doen om dezen terecht door den gehoelen handel zoozeer op prijs ge stelden ambtenaar voor Amersfoort te be houden als het gemeenschappelijk station wordt geopend. De Kamer, deelend de goede opinie door den heer Visser uitgesproken, meende echter deze qua-stie in besloten zitting te moeten behandelen en ging dan ook omstreeks half tien over in comité-generaal. Onder verwijzing naar de advertontie in dit nummer vestigen wij nogmaals de aan dacht op de vergadering welke morgenavond om 8 uur wordt gehouden in De Arend met liet doel om zoo mogelijk ook hier op te richten een «Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer". Ieder die daarin belang stelt, is welkom ter vergadering. Herinnerd zij, dat de Oranje-tenstoonstel- ling te Amsterdam geopend is in September en October, toegangsprijs 1*0.25, Zondags f 0.10 de tentoonstelling van Kleederdrachten even eens, entrée f0.25; de Rembrandttentoon- stelling eveneens, entrée 11. De tentoonstellingen worden gehouden in het Fragmentengebouw van liet Rijksmu seum en in het. Stedelyk museum, achter het Rijksmuseum. Blijkens adv. tentie in dit nummer worden houders van Kilometerhoekjes na 1 October niet meer toegelaten in do treinen dor Hol- landsche IJzei n Spoorweg Maatschappij °P op de lijnen welke zij gemeenschappelijk berijdt niet de andere spoorweg-maatschap pijen. Onze vroegere stadgenoot mr. dr. W. A. van Zijsc, advocaat en procureur bij de Ar- rondissements- rechtbank te Utrecht, is een van de 24 sollicitanten voor de betrekking van commies-griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan kapitein F. van Laaren, van het? 5e regiment infanterie hier, die ook dit jaar zitting heeft gehad als lid van de Commissie voor het toelatings-examen voor den Hoofd cursus, is wegens de door hem in die functie bewezen diensten door den Minister van Oorlog een binnenlandsch verlof verleend voor den tijd van éen maand. Luitenants F. J. Quanjer en C. A. van Enschut, van het 5e regiment infanterie, zijn aangewezen tot het bijwonen van den gym nastiek- en schermcursus die van 1 October tot 15 Januari 1899 bij de Normaal Schiet school te 's-Gravenhage zal worden gehouden. De cadetten-sergeant en korporaal van de Kon. Militaire Academie, die gedurende bijna 4 maanden zijn gedetacheerd geweest bij het le regiment veld-artillerie en het 5e regiment infanterie zijn. Zaterdag met verlof vertrokken en zullen 2 October hun studiën te Breda hervatten. Reserve-sergeant J. Busquet, van het 5e regiment infanterie hier, is op zijn verzoek eervol ontheven van zijn verbintenis tot het Reservekader en toegelaten tot een nieuw verband als gewoon vrijwilliger hij genoemd korps, met toekenning van den graad van sergeant-titulair. De milliciens van de lichtingen 1894 en 1895 din voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest hij het 5e regiment infanterie, werden Zaterdagochtend in het genot van groot-verlof gesteld. Op de nieuwe lijn RaarnUtrecht bevindt zich, vlak bij de Naald vóór Soestdijk, een vrij scherpe bocht. Donderdagavond om streeks 10 uur werd daar de trein, die dan naar Utrecht vertrekt, uit de reils geschoven, met het gevolg, dat de locomotief en de eerste wagen van den vrij hoogen spoordijk in de Praamgracht zijn geloopen. Wat elk verwondert, is, dat er geen per-

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2