Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. weer, o. a. met meikevers on krabben, door beo te martelen, een andere maal door hen noodeloos te slaan of te schoppen. Bij de kleinen Komt dit zeker veelal voort uit onnadenkendheid, bij grooten uit bulda- digheid, omdat zij in hun jeugd niet genoeg op hoi leelyke van zulke handelingen zijn 8? gewezen; bij allen ook dikwijls uit een ruw, wreed en gevoelloos hart. Kr is voor moeders, onderwijzers en an- dered op dit gebied nog heel wat te doen. Laat ons daarom beginnen met tegen te gaan, zelfs mot den sterken arm wat belet kan wordenen dun telkens en telkens weer de kinderen erop wyzen, hoe slechts zij handelen en hoe zij zelve te moede zouden wezen, wanneer zij door grooteren op even wreede wijze werden bejegend. Men meldt uit het Land van Altena ln verscheidene dorpen kan men thans, ondanks den 'aten tijd, nog verscheidene appel hoornen in bloesemdos zien prijken. Deze merkwaardigheid schijnt dit jaar niet eenig te zijn. Uit verschillende uorden onzes lands vernamen we zulks maar dat voor de tweede maal rijpe framoozen van denzeifdenboom zijn geplukt, zoo iets hoort men zelden. Zulks ge schiedde verleden week in den tuin van den smid Morée »e Almkerk. Ook kunnen we nog als een bijzonderheid mee deelen, dat voor een par.r weken daarnog rijpe aard- beiën zijn geplukt. Van de 3083 huwelijken, het vorige jaar te Amsterdam gesloten tusschen jonkmtns en jnngedochters zijn er geweest: 31 waarbij de man niet kon schrijven, 106 waarbij de vrouw niet kon schrijven, en 16 waarbij beiden niet konden schrijven Een weduw iaar van 45 jaren te Amster dam is in ondertrouw gegaan met zijn 25-jarige dienstbode. Tegelijk werden in ondertrc .w opgenomen de broeder van de dienstbode met de dochter van den weduwnaar. Komen beide huwelijken tot stand, dan wordt, ile dienstbode moeder en tevens zuster van de dochter van baar man en tevens moeder over haar broeder; vader en dochter worden wijders broeder en zuster, terwijl het jongste paar tegelijk man en vrouw en broeder en zuster zullen zijn Wie nog geen betrekking heeft, iiaaste zich Ter Gemeente-secretarie te Markeloo wordt gevraagd een let welervaren eerste- ambtenaar op een jaarwedde van 1' 150, zegge: eenhonderd vijftig gulden in 't heele jaar Bij gelegenheid van het Inhuldigingsfeest te Ginnekeu waren de leden van den Gemeen teraad uitgenoodigd, aan den optocht deel te nemen. Een hunner, die nogal ver woonde, vond hot raadzaam om wat proviand mee te nemen, want het was feest en daarom zou hij misschien wel niet spoedig terug zijn. Zoo gezegd, zoo gedaan. Een portie brood en een goed stuk spek werden gereed gezet ons boertje haalde zijn hoogen hoed uit de kast, borg daar zijn proviand in, bond een doek om den hoed en stapte toen deftig, in het volle besef van zijn waardigheid, met den hoed in de hand en de pet op het hoofd naar het Gemeentehuis, fIet was ontzettend warm dien lag en het spek in den hced versmolt tot vet. liet lid merkte echter niet, dat. de druppels reeds door hoed en doek sijpolden en eerst toen hij ten Gemeente- huizo was gekomen, kwam hij tot de droe vig® ervaring, dat de hoed bedorven was! Toch heeft liet familiestuk den optocht nog meegemaakt. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft het volgende besluit vastgesteld joflet is verboden op of aan den openbaren weg pauwevceron of dergelijke voorwer pen, z.g. serpetines of confetti te koop aan te bieden, Ie verkoopen of te leveren, of uit ti- doelenop of'aan den openbaren weg of in voor het publiek toegankelyke lokalen 1o. personen niet pauweveeren of dergelijke voorwerpen aan te raken, 2o. met z,g. ser pentines of confetti ie worpen." Tevens werd besloten tot het onmiddellijk afkondigen der aanvulling»;verordeningzulks roet. hei. oog op de begin October te hou den kermis Een dienstmeisje, dat zich dezer dagen te Amsterdam in een nieuwen dienst presen teerde. wonschte, behalve hot gebruikelijke loon, f2.50 extra per week te ontvangen, om dat zij wol den gewonen burgerpot kan koken, maar er zeer weinig van gebruikt, aange zien zij vegetariër is, eu haar eigen gerech ten noodig heeft! Wél modern. Ken waarzegster in de Schoolstraat te Rot-, 'terdmn heeft aan do politie in de Meermans» straat medegedeeld, dat uit een kast in baai- woning een bedrag van f 2,75 is ontvreemd. Ondanks haar »helderzieiilieid" is zij on machtig don dader aan te wijzen. Geen aanbeveling voor deze helderziende. De godsdienstoeleningen in de Fransche taal worden aanstaanden Zondag hervat en zullen om de veertien dagen worden gehou den in L/e Zaaier. De Commissaris der Koningin in deze Provincie is van zijn verlof teruggekeerd en heeft zijn function weder aanvaard. De door Gedeputeerde Staten in deze Provincie voor den dienst ongeschikt bevon den lotelingen der lichting 1898 behoeven, ingevolge de jongste bepalingen, niet door underen te worden vervangen. Na 1 October a. s. zal de vischkeuring bier weder plaats hebben des ochtends ten 9, in plaats van oin 8 uur. In plaats van den heer Willink wordt ten Postkaiitore hier werkzaam gesteld de lieer J. C. Bondam, commies der Posterij en 2e klasse te Rotterdam. Nadat de lessen aan de Hoogere Burger school op Maandag 12 September zijn her vat, werden j.l. Maandag ook de hulplokalen in het gebouw aan de Koestraat in gebruik genomen. Het totaal aantal leerlingen bedraagt thans 138, van welke 37 spoor-leerlingcn, Herinnerd zij, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Burger-avond school morgenavond om half zeven wordt opengesteld in het gebouw der Hoogere Bur gerschool. Candidaten die het Lager Onderwijs vol ledig hebben gevolgd, worden uitgenoodigd een schriftelijke verklaring van het Hoofd hunner school mede te brengen. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat hei onderwijs aan de Herhalingsschool in de Openbare school aan de Beekstraat aanvang zal nemen op Maandag 2 October des avonds om 7 uur. De Hoofd-conimissie voor de lluldigings- feesten zal in den loop der volgende week haar eind-vergadering houden. Wie nog gelden van haar mocht te vor deren hebben, gelieve zijn rekeningen ten spoedigste in te dienen bij den Algemeenen Peningmeester, den heer H. J. Croockewit, Langestraat hoek Muurhuizen. 't Is wel heel juist zoo geweest als de beer Van Ruyven, dia Dinsdagavond de vergade ring leidde tot oprichting eener »Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer", heeft gezegd herhaalde malen heeft, nu deze, dun gene. de samenstelling van zulk een ver eeniging hier ter sprake gebracht, steeds zon der veel meer resultaat dan dat men hein zeide«ja, daar voel ik óok wel- wat voor." Tot dus ver alleen woorden; nu daden. De Vereeniging is er, en er is een Bestuur ook. Heel erg groot was de belangstelling niet; behalve de 9, die het plan ontwierpen, 43in den aanvang, 54 tegen het einde. De heer Van Ruyven dan begon met mee te deelen, hoe de buurt-commissie van Var kenmarkt en Langestraat tot Langegracht met algemeene stemmen haursaldo van f100 besloot te storten als grond kapitaal voor »V.V." Amersfoort is lang niet misdeeld aan mooie punten en schilderachtige omstreken, waar van spr. slechts noemde den Berg, Heiligen berg, de heidenen ook in de stad zelf zal menig geveltje en menig mooi punt den vreemdefing trekkende heinde en ver be roemde Koppelpoort, Monnikendam, de Lieve Vrouwe-toren, de St. Joris-kerkdaar zijn nog de verzamelingen van «Fléhite," enz. Amersfoort heeft »V.V.'' noodig; er moet wat leven komen in de brouwerij't is of' de inwoners slapen, meende spr. De vreemde lingen zullen eerst kijkers, later wellicht, he- woners worden, wat den winkelstand vooral ten goede zal komen. Up zijn vraag, wie van de 43 togenwoor- digen tegen de oprichting van »V.V\" was, verklaarden allen zich er vóór opéén na,die huiten stemming wenschte te blijven. De heer Van der Eist had gaarne gezien, er eerst Statuten werden gemaakt en men dan daarna vroeg orn toe te treden als lid. De heer Van Ruyven wenschte eerst de Vereeniging te constitueeren, dan een Re- stuur sarnen te stellen en daarna een Regle ment le ontwerpen. De heer Van der Eist meende, dat eerst het bedrag der contributie diende vastge steld. Den heer Van Ruyven kwam het voor, di-zo te moeten stollen op ten minste f 2.50, aangezien Amersfoort niet zoo groot is en het ledental ook niet zoo kolossuul zal wor den. In ile eerste jaren zal «V. V." dan ook niet veel meer kunnen doen dati zorgen voor grooter bekendheid van Amersfoort naar buiten, bijv. door het uitgeven van een Wandelgids, die ten hoogste 10.30 mag kosten, en door het verspreiden van reclame-bil jetten. De heer Van der Eist achtte f2.50 wel wat hooge contributie en meende, dat, als als deze lager werd gesteld, het aantal leden veel grooter zou zijn. De beer Heldring was deze meening óok toegedaan. Op voorstel van den heer Rauh werd het denkbeeld van den lieer van der Eist aangehouden tot een Bestuur zou zijn geko zen en dit Reglementen zou hebben ont worpen. Ook de liP3r Scholman betoogde, dat het hoofddoel van deze samenkomst was de grond vesting der Vereeniging en het kiezen van een Bestuur. Volgens spr. moest het doel der Vereeniging tweeledig zijn: bevordering van vreemdelingenverkeer én verfraaiing. De lieer Van der Eist vroeg nu uit hoeveel leden het Bestuur zou bestaan, herinnerend, dat te Nijmegen 12 leden hei Bestuur vormen. De heer Van Ruwen meende, dat men hier kon volstaan roet 0 leden, doch dezen zouden anderen zich kunnen assumeeren. De heer Schulman meende, dat de functiën aldus moesten worden verdeeldPresideut, Vice-president, le en 2e Secretaris, Penning meester en 4 Cominisarissen. De vergadering zou het Restuur kiezen, dat deze functiën onderling zou verdeelen. De heer Van Ruyven zou de voorkeur geven aan een voorloopig-Bestuur, dat de Statuten, enz. zou ontwerpen Bij stemming werd met 27 legen 24 stem men besloten om een definitief Restuur te benoemen, dat werd saamgesteid als volgt O. G. 11. Heldring, VoorzitterJ. Schulman, onder-voorzitter: nir. .1. C. II. Prikken, le Secretaris; C. IJ. Kok, 2e Secretaris; M. W. F. J. de Jong, Penningmeester; M. L. Ce- losse, J, de Jager, S. Meijers en B. A. van Ruyven, Commissarissen, (de verdeeling der functiën geschiedde in besloten vergadering). De heer Celosse dankte hierna het voorloo- pig comité voor het initiatief en den lieer Van Ruyven voor leiding van deze vergade ring, die rond half elf werd gesloten. Moge de Vereeniging groeien en bloeien tot heil van Amersfoort. Bij gunstig weder zal Zondagmiddag half drie op liet terras van Amicitia een matinee worden gegeven door de stal'muziek van het 5e regiment infanterie. De extra-trein, ten dienste van H. M. de Koningin, voor de reis van 's-Gravenhage naar Het Loo, op 30 dezer, zal morgenoch tend 10.16, Greenwich-tijd, uit Utrecht aan het station hier aankomen en drie minuten oponthoud hebben. Het stads-telephoonnet is wederom ver meerderd met een aansluiting en wel voor de firma Van Haselen Boom, graanhan delaren aan de Sint-Andriesstraat, met num mer 46. Naar aanleiding van het concert, Donder dagavond 6 October in Amicitia te geven door het zoo heel gunstig bekende trioOre- lio-Mann-Woliers, vraagt men ons bet vol gende mee te deelen Deze drie gevierde kunstenaars, wier na men in den lande een zóo goeden klank hebben, maken een kunstreis door ons land, en zullen op hun reis ook onze stad bezoe ken. Door ue liefhebbers van goede muziek zal dit bericht zeer zeker met ingenomen heid worden begroet. liet programma, uitsluitend beslaande uit uit werken van Nederlanders, belooft zeer voel schoons. Als extra-nummer, op verlangen van eenige kunstvrienden, zingt Orelio den proloog uit de «Paljas" van Leoncavallo, terwijl hij zich verder ook in eenige aria's uit opera's zal doen hooren. Ten bewijze, dat de kunstenaars op hun vorige concerten groot succes hebben be haald, leze men de persbeoordeeling, die door de concert-directie ruim verspreid werd. Wij hopen, dat, zij een onthaal hunner waardig in onze stad zullen hebben. Herinnerd zij, dat de dans-cursussen van den lieer 11. Dumoulin met! October worden hervat. Aan B. A. Buter, postbode van hier op Hoevelaken, zal Zaterdag het voorrecht te beurt vallen, dat hij 25 jaren deze betrekking vervult. Opmerkelijk is het wel, dat hij in die kwart eeuw niet éen enkele maal wegens ziekte of uit anderen hoofde in zijn dienst is behoeven vervangen te worden. Voor de Arrondissements-rechtbank te Utrecht stond Maandag terecht G. W., van hier, die zich in den nacht van 8 Juli door inklimming toegang heeft verschaft tot de fabriek van de firma Gebrs. Visser en te hunnen nadeele eeri 3-tal pakken dirnet ontvreemdde. Hij was niet verschenen. Ge hooid werden vier getuigen. Naar uil het verhoor bleek, was beklaagde reeds meer malen veroordeeld. Do officier van justitie achtte beklnugdes schuld wettig en overtui gend bewezen en cischte 6 maanden gevan genisstraf. Omstreeks kwart na zevenen werd gister avond brand ondekt in het perceel Zuid- singel 266, !en deele bewoond door den tim merman Joh. Mater, voor het andere deel werkplaats van den schilder W. C. Kroes en belendend aan de Koestraat en het sa menstel van steegjes en straatjes dat de Haag vormt. De brand schijnt ontstaan in de keuken eu door de afwezigheid der bewoners lan gen lijd voortgewoekerd to hebben, totdat voorbijgangers dc vlammen uit In t dak za gen slaan. Do trap was toen roods wegge brand en de zolder aangetast. Spuit. 1 was het eerst ter plaatse, spoe dig gevolgd door 2 en 3; met du brand- kraanwageu van spuit 1 werd het eerst water gegeven, terwijl ook de spuiten 1 en 2 stroomen waters in liet pand en op de om liggende gebouwen wierpen. De waterschade is dan ook zeer groot, óok in ile belendende perceelen, doch wordt door assurantie gedekt. De autoriteiten waren op het terrein. Omtrent 9 uur rukte de laatste spuit in. Men kan nu het 1000ste deel van een se conde meten, dank zij het toestel daarvoor geconstrueerd door den heer F. L. Lobner, te Berlijn, denzelfden die ook reeds een Euro- peesche vermaardheid verwierf met zijnap- paraat om het 100ste deel van een seconde aan te wijzen. Het voornaamste deel der machine is een uurwerk met een wijzerplaat van 3 Meter middellijn, benevens een pho- tografeef'toestel om nauwkeurig het tijdstip van meting op te nemen. De snelheid van vallende voorwerpen, voortvliegende kogels, enz. is er thans gemakkelijk mee te onder zoeken. Het is dit jaar twee eeuwen geleden sedert Peter de Groote de eerste Russische boek drukkerij liet oprichten en wel door Ivvan Andreiwitsch Tessing, wien hij gedurende 15 jaren een uitsluitend recht verleende. De groote Czaar stelde als voorwaarde, dat Tes sing zich te Amsterdam zou vestigen, daal de hem opgegeven werken en kaarten zou drukken en deze dan over Archangel naar Rusland zenden. Ook het boekdrukken heeft Rusland dus in Nederland geleerd. Door de bewerking stijgt het ijzer belang rijk in waarde. Zoo zal een ijzeren staat die f'12 kost, tot hoefijzers bewerkt, een waarde van f.35 vertegenwoordigen; als tafelmessen f430, als naalden ('860, als lemmers en pen- nomessen f7801», als kuoopen f 11000, als horlogeveeren f60000. Men heeft een ijzeren staaf van 21 pond tot een draad getrokken, ter lengte van 34 mijlen, die zóo fijn was, dat men er pruiken van beeft kunnen maken. Uit het legerbericht van den chef der ge neeskundige afdeeling, dr. .Sternberg, blijkt, dat van Mei tot Juli bij het leger der Ver eenigde Staten op een sterkte van 154028 inan 40 530 zieken voorkwamen; dit cijfer is niet geheel juist, daar alle rapporten nog niut waren ingekomen. De doodenlijst geeft 250 namen van menschen die overleden aan hun wonden sneuvelden, en 3000 gevallen ten gevolge van ziekte. De schuld van deze buitengewoon liooge ziektecijfers draagt grootendeels, zoolas men zich herrinneren zal, de Minister van Oorlog, wiens beheer en beleid erbarmelijk zijn ge weest. Een storm van verontwaardiging ging in dc Vereenigde Staten op, toen'het wanbeheer van het Departement van Oorlog bekend werd. De pers, de publieke opinie, de bevelhebbers van het leger dringen op het ontslag van den Minister aan, maar dè President houd hem de hand boven het hoofd. Als het werkelijk eens tot een grondig onderzoek kornt, dan zal mene en schandaal van belang beleven, want men zegt, «lat er in de bureaux van het Departement om- kooperij op groote schaal is gedreven door verschillende leveranciers van oorlogsmateri aal of belanghebbenden bij den oorlog bijv. spoorwegmaatschappijen. Zoo werden, om slechts éen voorbeeld te noemen tijdens den oorlog de groote kampementen en opslag plaatsen zóo gekozen, «lat zij voordeel ople- verden aan de groote spoorwegmaatschappijen, doch niet in belang waren van een snelle con centratie oi van een spoedig vervoer. Het zal wellicht verbazing wekken, dat de Amerikanen dagelijks 75000 dozijn zakdoe ken gebruiken, dat is 27 375 000 dozijn of •i28 500 000 stuks in het jaar. Daar echter de bevolking dec Vereenigde Staten 78 millioen inwoners bedraagt, zoo blijkt bij eenig na rekenen, dat ieder van ben in lief jaar nog maar vier zakdoeken koopt en dat schijnt zoo weinig, dat do verdenking toch niet ge heel is al !e wijzen, dat men onder «Ie «ster ren en streepen" zich nog veel van do zoo genaamde «natuurlijke methode" bedient;

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2