Stadsnieuws. Damast-Zijde 65 cent Marktprij zen. strekt is geweest, waarom die heeft opgehou den en sedert wanneer daarvan is afgezien. Voorts, door welke middelen de buiten het ouderlijk huis verblijf houdende ongehuwde kindereu hun o'.geu onderhoud verdienen en of zij ook in staat worden geacht hunne ou ders te ondersteunenof' de ouders of de langst levende hunner ook eenig bedrijf of beroep uitoefenen, wolk beroep of bedrijf door den dienstplichtige, ten wiens behoeve het verzoek is gedaan, wordt uitgeoefend en hoevele zijne juiste verdiensten zijn. Ook wenscht de Minister te vernemen of er, by niet-inwilliging van het verzoek om vrijstelling, naar liet gevoelen van B. en W. termen bestaan om don böanghebbende, zoo hij het vraagt, uitstel te verleenen van eerste oefening ot van verblijf onder de wapenen. Naar aanleiding van dit laatste voegt de Minister or de opmerking bij, dat uitstel verblijf onder de wapenen slechts kan worden verleend aan de ingelijfden bij de militie, die niet tot eerste oefening worden in dienst gestold, nl. aan hen die ingelijfd worden in gevolge de bepalingen van de artt. 105,171, 173 en 178 der wet. Bij Kon. besluit is weder een beslissing genomen in zake de toepassing der Kieswet naar aanleiding van een Gemeenteraadsver kiezing te Terneuzen. Bij de eerste stemming was er éen biljet meer in de stembus ge vonden dan er kiezers aan do stemming had den deelgenomen, terwijl herstemming noo- dig bleek tusschen twee candidaten, die 310 en 198 stemmen hadden v ;rkregen. Het stem bureau had anngenomeidat het biljet, dat te veel in de bus aanwezig was, wel een der daarin gevonden blanco-biljetten geweest zou zijn, maar God. Staten van Zeeland achtten voor dit vermoeden goen grond aanwezigen vernietigden de verkiezing, omdat in de on derstelling dat de overcompleete stem op den tweeden eandidaat uitgebracht ware deze slechts 197 stemmen gehad zou hebben, of juist even zooveel als een derde eandidaat, die in die onderstelling derhalve óok in de herstemming betrokken had moeten zijn. Het overcompleete biljet had dus invloed kunnen hebben op den uitslag der verkiezing, die daarom door Ged. Staten werd vernietigd. De Minister van Binnenlandsche Zaken echter heeft zich hiermede niet vereenigd en in zijn rapport aan de Koningin betoogd, dat het feit, dat er éen stem meer in de bus gevonden is, en de overweging dat dit op den uitslag van invloed heeft kunnen zijn, buiten beschouwing had moeten gelaten wor den, omdat bij de nieuwe wijze van stemmen de mogelijkheid, dat de kiezer meer dan éen stembiljet in de bus heeft gestoken, moeilijk denkbaar is, en bij verschil tusschen de ge vonden biljetten en de geparapheerde namen de fout wel in de gestelde paraphen moet liggen, terwijl na aftrek der biljetten van onwaarde. ook «Ie blanco-biljetten het aantal geldige briefjes den uitslag bepaalt Voor deze redeneering beroept de Minister zich op de schriftelijke toelichting bij het kiesrecht-ontwerp van den Minister Tak van Poortvliet, waaruit de tegenwoordige wijze van stemmen is overgenomen. Toch komt ons de redeneering, dat verschil tusschen het aantal biljetten en het aantal stemmende kiezers blijkens de geparapheerde lijst wel tc wijten zou moeten zijn aan een fout dei- leden van liet stembureau, nogal gewaagd voor en achten wij de onderstelling waar schijnlijker (althans zoo er blanco-biljetten in de bus gevonden worden) dat de voor zitter aan een kiezer bij vergissing twee op elkaar klevende stembiljetten, in plaats van éen overhandigd heeft. Het Ut recht sell Dbld heeft nadere berich ten ontvangen uit Uselstein. Het meisje is nog niet in de Mai tha-Stichting, doch vertoeft thans bij den veldwachter en zal naar de Martha-Stichting worden gebracht. Kan dit onverhoopt niet, dan zal hét voorloopig wor den opgenomen in het Ziekenhuis te IJselstein. Dat het kind nog niet geplaatst is, ligt waarschijnlijk aan de bepalingen van de Martha-Stichting, waarvan art. 1 luidt: In de Martha-Stichting worden opgenomen on verzorgde kinderen van beide geslachten, den leeftijd van 15 jaar nog niet bereikt hebbende, zonder onderscheid van godsdien stige gezindte. Idioten en kinderen aan li chaamsgebreken ofchroniseheziekten lijdende, worden niet opgenomen- en art. 3Bij opname van éen kind moet aan de stichting, ter getnoel koming in de kosten, eene jaar- Jijksche contributie van f130 worden vol daan. Bij niet- betaling van jdeze contributie is liet Bestuur van alle verb iitonis ontslagen en art. 4 dat zegt, dat elke verpleegde voorzien moet zijn van eene behoorlijke uit rusting. Intusschen heeft een dame te Amsterdam zich bereid verklaard, alle zorgen op zich te nemen, en de Directeur dor stichting, de heer C. Geel, ontving uit Amsterdam tele- graphische aanvrage om de stukken op te zenden, die voor de opname van het meisje noodig zijn. Het meisje maakt het thans vrij wel en wordt uitstekend verpleegd in het gezin van den Rijksveldwachter Prijs. De Directeur der Martha-stichting schrijft aan het U. D.»Het zal ons een blijdschap zijn, dit meisje op te nemen en te mogen verzorgen met de andere 300 kinderen, waarvan enkelen zelfs óok zoo door vader of moeder mishandeld zijn geworden, die thans by ons zijn. Werkelijk verheugt het mij, dat deze treurige geschiedenis zóo veel deelneming en barmhartigheid verwekt heeft doch weet, dat deze zaak niet de eenige treurige geschiedenis van dien aard is; hier is de vlam naar buiten geslagen, maar o er wordt, als het smeulend vuur, zooveel verborgen gehouden. Gaarne zagen wij voor onzen arbeid van barmhartigheid (waartoe wellicht dit voorval voor onze en andere stichtingen doet medewerken) meer steun. Dringend wekken wij daarom onze medebur gers opdoe eens een grondig onderzoek naar het lijden van honderden kinderen doe het omzichtig, want die kinderverwoesters doen het behendig". De redacte bewaart de gelden die Hink inko men, totdat een nadere bestemming daarvoor is aangegeven. Voor de directe verplegingskosten is ge zorgd door de loge te Rotterdam, maar men kan ook zijn gift bestemmen voor de «Martha- stichting" in haar geheel of voor een spaar penning of een versnapering voor het arme meisje. Het journalistiek bureau »L'Argus de la Presse", 14 Rue Drouot te Parijs, verzpekt ons mee te deelen, dat het een album uit geeft van de Kroningsfeesten. Het bevat alle artikelen uit dag-en week bladen, tijdschriften en illustratiën van de geheele wereld over die feesten. Naar de Noord-Brabcttiter meldt, is op de Statuten der «Militie-Vereeniging' (te Til burg) de Koninklijke bewilliging verleend. Deze vereeniging heeft, volgens het plan van notaris Gooien, de ontduiking van de Wet op den persoonlijken militie-dienst ten doel, en hierbij mag wel in herinnei-ing wor den gebracht, dat de toekenning der rechts persoonlijkheid volgens de Wet van 1855 geenszins beduidt de instemming der Re geering met het doel der vereeniging, maar niets meer dan de erkenning, dat in de Statuten niets voorkomt wat in strijd is met het algemeen belang. Op dien grond alleen toch kan, volgens de wet, de Koninklijke goedkeuring op de Statuten worden gewei gerd. En nog veel minder het behoeft nauwelijks te worden gezegd beduidt deze goedkeuring, dat subsidieering eener zoodanige vereeniging uit de Gemeentekas niet in strijd zou zijn met de wet of liet algemeen belang. Deze laatste vraag blijft geheel open. In een plattelandsgemeente van Noord- Brabant is een boertje tot lid van den Ge meenteraad verkozen, die niet lezen of schrij ven kan Hoe zal deze EdelAchtbare het aanleggen om inzage te nemen van do stukken KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Donderdag, den lc!. October aanstaande, des namiddags te Amersfoort, den 10. October 1808. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELDEN NINCK. Vergadering van den raad der gemeente Amersfoort op Donderdag, 13 October, des middags hall' twee. Punten van behandeling 1. Requesten van de Vereeniging «Fléhite" en van «ingezetenen" ten aanzien van de be naming der Vurkensmarkt. 2. Ontwerp-besluit tot vaststelling der iaar- wedden van de in de vorige vergadering be noemde leeraren aan de Hoogere Burgerschool. 3. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaar wedde van den onderwijzer M. G. Nordholt. 4. Ontwerp-besluit tot verhuring van de woning aan de Koppelpoort. 5. Ontwerp-besluit tot verhuring van een gedeelte van het terrein aan de Zandhoopen, bestemd voor bergplaats van petroleum. 6. Benoeming van leden en plaatsvervan gende loden van het stembureau voor de tot. fM.fi5 per Mctc-r alsmede zwarte, witte er. gekleurde Ïlcnnclicrg-Zijde van «5 cent tot f 11.(15 per Meier tfl'on, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende- quuli- ti'itui rn 2000 vcm-hilJe-nde kleuren, dessins enz.), l'rniieo en vrij van Invoerrechten in liuls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-fabrieken (k. k. Huflever.), Zürich. verkiezing van leden van do Kamer van Koophandel en Fabrieken. 7. Ontwerp-request aan den Minister tot verhooging van het subsidie voor do Hoogere Burgerschool. 8. Ontwerp-verordening tot nadere wijziging der Verordening op de straatpolitie, met. voorstel tot liet onmiddellijk doen afkondigen dier Verordening. 9. Tweede aanvullingskohier Inkomsten belasting, dienst 1898. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van hot kiescollege der Ned. Hervormde ge meente hier, werd voor de predikants-va- cature het volgende zestal opgemaaktds. Van den Berg, te Brielle; (is. Loef, te II ei- loo ds. Postma, te Zaandam ds. Roozeboom, te Delft; ds. Tap, te Schiedam en ds. Van der Weiden te Workum, svaarna de drie eerstgenoemden op het drietal werden ge bracht. De maandelijksche Zendingsbidstond zal hier morgenavond om 8 uur worden gehou den in De Zaaier. Aan de loting voor de Nationale militie, op 19 en 20 dezer, zullen 137 jongelieden deelnemen. Evenals vorige jaren wordt hun, desver- langd, kosteloos brood en koffie verstrekt door het «Militair Tehuis" aan de Beekstraat. Men verzoekt ons, met het oog op de nog veel voorkomende ziektegevallen van typheu- sen aard, nogmaals met aandrang er op te wijzen hoe gevaarlijk het kan zijn, melk en waier ongekookt te gebruiken. Wie geen gepasteurieerde melk gebruikt, I geve zich toch de geringe moeite, de melk eerst te koken. Daardoor#wordt veel leed en veel kosten voorkomen. Door den heer A. O verbosch, keurmeester van het vee en vleesch, is Vrijdagochtend een groote partij vel voor de consumptie afgekeurd, welke door du wed. S. uit Har derwijk hier ter markt was gebracht. In verband met de overplaatsing van dr. W. H. L. Borgerhof Mulder naar hier is de. standplaats van den geneeskundigen inspec teur, belast met het Rijkstoezicht op de spoor wegen, van 's- Gravenhage overgebracht naar Amersfoort. Aan onzen stadgenoot den ingenieur A. J. Krieger is door de buurtspraak Ede Veld huizen concessie verleend tol het leggen van een trambaan van het slation Ede naar Veenendaal door de Schuttersteeg, ouder voorwaarde dat de baan zal worden aange legd langs den zuidelijken kant van den weg. In' de Staats-courant van Zaterdag zijn opgenomen de Statuten van de Naamlooze Vennootschap «Volkshuisvesting", wier kor ten inhoud wij Donderdag meedeelden. De plaatselijke afdeeling van den «Chr. Nalionalen Werkmansbond" zal Donderdag avond vergaderen o. a, ter benoeming van twee afgevaardigden naar de AIgemeene ver gadering, in deze maand te Utrecht te hou den, en tot verkiezing van twee ziekenbe zoekers. De «Vereeniging tot het houden van Kunst beschouwingen" zal reeds begin Novemder haar eerste kunstbeschouwing in dit seizoen houden, met een portefeuille van den heer Van Langerhuyzen te Bussum. Wie alsnog zou wenschen toe te treden als lid. tegen de werkelijk zeer lage contri butie van 1'2.50, melde zich aan bij den Secre taris, den heer W. N. Coenen, Bergstr Kapitein L. T. C. .1. Riebcr, van het 5e regiment infanterie hier, wordt gedurende dezen winter belast met de opleiding het Reserve-kader en het voorbereidend on derricht in de wapenhandel in dn provincie Utrecht. Tot kapitein bij het 5e regiment infanterie is bevorderd de le luitenant A. A. van Scliilf- gaai'de, van het regiment grenadiers en jagers, die in zijn nieuwen rang te Amersfoort in garnizoen komt. Luitenant A. H. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, van het 7e regiment infan terie, is met ingang van 15 November e.k. op zijn verzoek overgeplaatst naar het 5e regiment infanterie hier. De bij het 5e regiment inlanterie nieuw benoemde officieren, herkomstig van den Hool'd-cursus, worden 15 dezer bij het korps beèedigd, in functie gesteld en ingedeeld bij de bataljons hier. Luitenant E, G. Muller, die van liet 5e regiment infanterie voor den tijd van 5jaar I is gedetacheerd bij het O. 1. leger, zal (3 November per Socml/ing zijn nieuwe bestem ming volgen. Kolonel F. B. Froger, commandant van het le regiment veld-artillerie, hield Vrijdag in spectie over do 2e afdeeling vnn dat korps, hier. Door den inspecteur der artillerie zijn met ingang van 15 dezer overgeplaatst bij het le regiment veld-artillerie hier de 2e luite nants J. C. J. Kom pees, D. G. M. André de la Porte, P. A. van Leeuwen en II. G. Ram- bonnot, respectievelijk van liet 3e, te, 2e en le regiment vesting-artillerie, thans bij eerst genoemd korps geduelleerd. Bij de manoouvre welke do troepen uit dit garnizoen Donderdag hielden, is een in fanterist in de bajonet van een wapenbroeder gevallen en hebben twee ruiters hun been verstuikt. Gelukkig woonde een der officieren van gezondheid als amateur de oefening bij en kon een ledige compagnie-kar in ziekenwagen worden getransformeerd. De bajonet heeft slechts een vleesch wond veroorzaakt. Nu liet kalf bijna verdronken is, zal de put wel worden gedempt en zullen bij deze oefeningen voortaan wel een dokter en een brancard meegaan. Zaterdagochtend, iets vóór negenen, had op het gevaarlijke kruispunt van Langostraat, Zevenhuizen en Nieuwstraat een ontzettend ongeluk plaats. Terwijl een zwaar beladen jachtwagen naar de Kamppoort reed, kwam van dien kant eenige artillerie en uit de Zevenhuizen een boeren kar, die nog juist intijds stilhield oin een botsing te voorkomen. Naast dien wagen, en daardoor onttrokken aan het oog van den koetsier van den jacht- wagen, liepen drie kinderen van den land bouwer S. in de Dirkt, die zich naar de Zus terschool in de Muurliui/en begaven. Zy schijnen, door de artillerie afgeleid, den jachtwagen niet opgemerkt te hebben. Hoe dan ook, eeuklaps geraakte het 6-ja- rige meisje onder dezen wagen, waarbij de wielen hei over de borst gingen. Met groote zorg werd de arme kleine op genomen en binnengedragen bij de gebroe ders Aarts, waar het liefilerrijk werd ver pleegd, evenals het oudere zusje, dat met oen ontvelling van het been en den schrik vrijkwam; het derde meisje week nog juist intijds. De artsen Rolandus Hagedoorn en Morren, onmiddellijk ter plaatse, vermochten weinig meer dan den dood te constateeren van de 6-jarige, dié weinig lieel't geleden. Uit het zeer nauwkeurig onderzoek is ge bleken, dat hier alleen de oorzaak ligt in de onoplettendheid der kinderen en geen der voerlieden ook maar eenige schuld heeft aan deze ramp. H. II. M. M. de Koninginnen vertrokken Zatterdaguiiddag om 1.42 van «liet Loo" naar «Soestdijk" waar zij een uur later aan kwamen. De Burgemeesters van Buarn en Soest waren ter begroeting aanwezig. De Hofhou ding volgde in vier rijtuigen, liet park ach ter het Paleis was rijk versierd. II. M. de Koningin-Moeder nam daar de geschenken van het personeel aan, o. m. een groote bloemvaas aan den vijver tot blijvend aan denken aan Haar regentschap, liet personeel van alle Paleizen heelt er toe bijgedragen. Even over vijven word de terugreis aan vaard om 0.13 keerden HM. MM. op «Het Loo" terug. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Buarn is oen nieuwe yerodeningontworpen betreffende den aanslag in den Nootdolijkeii omslag. Voortaan zal deze geschieden op eigen aangifte. Tevens werd door den Voorzitter mede gedeeld, dat heeron Gedupeerde Staten het besluit hebben goedgekeurd tot overneming van den straatweg naar Grooneveld. Amersfoort, 7 October 1898. Appelen i'5.— a i' 10.—Peren f 6a 112.— Zanduardappeleii f 2.— a 12.50 Hoen dereioren 1'5.a 10.Eendeneieren fO.— a 10.— p. 100 st. Grasbnter 11.15— a f 1.271/2 p.,k. Kippen 10.50 a 10.70 Kuikens 11.a f 1.20 Piepkuikens 10.20 a f'0.50 Ganzen 10.10.a 10 Eenden 10.60 a IO.90 Hazco 11.50 f2,Wilde konijnen 10.a I'O. Tamme konijnen 10.30 a 1'0.80 p. st. Dui ven 10.30 a 0.50 p. paar Vette varkens f4i 0.— a f 0 Magere vurk ens 1' 12 a 1' 18 Zeugen 40 a f50 Biggen fO.— a 1'8.50 Schram men (0.a 10.Vette koeien fa 1 Guste koeien i'a f Kalf- koeien fa 1' Kalfvaarzen f— Pinkstieren 1'—.— a f— Aangevoerd waren ongeveer 50 heet. Ap pelen, 10 heet. Peren, heet. Kleiuardappe- len, 400 heet. Zandaard appel en, 20 000 st. Hoondereioren, 1400 kilo Grasboter, kilo Margarine, Vette varkens, 10 Magere varkens Varkens voor exporlslagerijen, 350 biggen, en 10 zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2