Maandag 24 October 1898. No. 4817. 48e Jaargang. Stadsnieuws. PHOENIX-BROUWERIJ. H. MEURSING <fc Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. De Maanweger. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.—franco per post f 1.45. Advertentiën 1—6 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. Hel kies-collegu der N'ed. Ilervomde ge meente 'heeft Vrijdagavond uit het drietal beroepen lot predikant hier ds. D. G. Pouts- ina, te Zaandam. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 25 October 1808, des middags hall' twee. Punten van behandeling: 1. Aangehouden voorstel betredende wijzi- ziging der benaming van do Varkenmarkt. 2. Oulwcrp-besluit tot wijziging der Ver ordening regelende de bezoldiging van het onderwijzend personeel (Lager onderwijs). 3. Begrooting der dienstdoende Schutterij. 4. Begrooting van het Burgelijkarmbestuur, met ontwerp-besluit tot toekenning van een subsidie. 5. Begrooting van Burger-weeshuis. Request van ingezetenen ten aanzien van do bestrating buiten »de Groote Kop pel." 7. Request van den heer G. J. Buys tot verhooging van tractementen van leeraren aan de inrichtingen voor Hooger- en Mid delbaar onderwijs. 8. Gemeente-begrooting, met voorstellen tot verhooging van jaarwedden van eenige ambtenaren. 9. Ontwerp-besluit tol heffing van 50% van het tarief van het vuur-, haven en ton- geld voor 1899. Door den Minister van Waterstaat, Han- j del en Nijverheid is tot 1 Mei 1902 vrijstel- ling verleend van het bepaalde bij art. 11 sub 1 van liet Kon. besluit van 7 December 189ii aan do hoeren J. J. Massa, A. Th. Hoo- genhoom, D. Prins, II. Bilderbeek, J. Klein, Th. Vreeswijk, J. W. Floor, F. Brizee, C. Ramselaar, VV. van Esveld Rz., J. van Loo en J. van der Veer, allen broodbakkers hier. Onze stadgenoot de heer C. J. F. Prins heeft ontslag genomen als Secretaris voor de provincie Utrecht van de propaganda- commissie voor den «Bond van Nederland- schen onderwijzers". Onze vroegere stadgenoot de heer .1. W. van der Valk is bij Kon. besluit benoemd tot reserve 2e luitenant bij het 4e regiment infanterie. Feuilleton, Donderdagavond vierde de C'hr. militaire jongelingsvereeniging «Sticht elkander" haar derde jaarfeest. De vereeniging telt thans 40 leilen en heeft thans ook een de reciteer vereeniging «Oefent IJ", die 20 leden telt. Met opgewektheid werd het feestgevierd, dat ook werd bijgewoond door afgevaardig den van de zustervcreenigiugeu te Amers foort »Ps. 1199", Paulus en de militaire vereen igingen uit Arnhem, Deventer en Utrecht. Woensdagmiddag werd op de Leusderheide, door «Ie dd. Schutterij de jaarlijkscheschiet wedstrijd gehouden. De uitslag daarvan was als volgt: A. Wedstrijd voor heeren officieren 200 M„ vrije hand le prijs luitenant-adjudant J. Busquet: 2e pr., luitenant J. A. Th. li. F. van Rijswijk <lo Jong: 3e pr. kapitein C. II. M. Liingen; 4e pr. majoor'A. M. Tromp van Holst,'; 5e pr., luitenant C. J. van dei- Plank. B. Wedstrijd voor onderofficieren-scherp schutters, 300 M., vrije hand 'le pr., sergeant Th. J. Welling; 2e pr. sergeant majoor J. VV. van AchterberghBe pr., sergeant M. R. N. Oosterveen4e pr., sergeant J. D. Lammerts van Bueren; 5e pr. korporaal Hopman; Ge pr., lburier H. M. Verhey Jr.; 7e pr., .adjudant---onderofficier H. van Gelder; 8e pr., sergeant-majoor G. J. Boode; 9e pr., sergeant-majoor G. Muijs: 10e pr., sergeant- majoor J. A. Gijsberse; lie pr., korporaal W. R. Smit. C. Wedstrijd le compagnie, manschappen en het kader, dat de vrijwillige oefeningen niet heeft bijgewoond, 100 meter, vrije hand: 1e pr., tamboer Bakker; 2e pr., sergeant Slager3e pr., schutter Van Bemmel4e pr., fourier A. II. Worlïel; 5e pr., schutter Groenestein; Ge pr., sergeant Smit, 7e pr., schutter Van Munster; 8e pr., sergeant C. Kammoyer; 9e pr., schutter Van Huizen; 10e pr.", sergeant G. M. van Beek; 11e pr., schutter Laseur; 12e pr., schutter Jans. D. Wedstrijd 2e compagnie, manschappen, en het kader, dat de vrijwillige oefeningen niet heeft bijgewoond, 100 meter, vrije hand le pr., schutter Van Drie; 2e pr., sergeant G. Mosterd man3e pr., sergeant Van Veen; 4e pr., sergeant Meinen5e pr., schutter Klaarcnbeek; Ge pr., schutter A. A. Verburg; 7o pr., sergeant J. G. Manse8e pr., fourier T. YVatervis; 9e pr., tamboer Gerritsen10e pr., schutter O. Akkerman: lie pr., schutter Van Ooik: 12e pr., tamboer Verhaar. Na ailoop van den wedstrijd trokken de schutters naar het kleedingmagazijn in de Muurhuizen, .waar de behaalde prijzen door majoor A. M. Tromp van Holst, met eenige toepasselijke woorden, aan de winners wer den uitgereikt. De prijzen waren dit jaar bijzonder mooi en practisch bovenal. Het weder werkte niet erg mi-de over het geheel werd er dan ook niet bijzonder goed geschoten, zoodat de beste schutters dit jaar niet de hoogste prijzen verwierven. Evenals vorige jaren zijn ook nu weer iederen kermisavond samenkomsten voor militairen georganiseerd in het Militair Tehuis aan de Beekstraat. Wij waren in de gelegenheid, kennis te maken met het inderdaad rijke en zeer af wisselende programma, dat «elck wat wils" biedtmuziek, zang, voordrachten, lichtbeel den, enz. De toegang tot alle samenkomsten is ge heel kosteloos, terwijl bovendien gratis ver snaperingen worden aangeboden. Aanvang Woensdag 7 uur, op de andere avonden half acht. Voor de burgerjongelui is op even goede en royale wijze gezorgd door de Chr. Jongelings vereeniging »Ps. 119: 9", die reeds om 7 uur ieder kosteloos toegang verleent in Volksheil en, blijkens do advertentie in dit nummer, evenzeer zorg droeg voor afwisse ling. Aangaande het Variété- en Operetten- gezelschap van Henri ter Hall, dat van mor gen- tot Donderdagavond optreedt in «Ami- citia" zegt de Oprechte Haarlemmer o. a. Gisteravond werd door het Bestuur van de Sociëteit De Kroon, in wier concertzaal het gezelschap van den hoer Henri ter Hall oen uitvoering gaf, den hoer Ter Hall een zilveren medaille aangeboden, als huldeblijk voor de door hein en zijn specialiteiten-ge zelschap zoo vaak verschafte genotvolle avon den. De heer G. Mommaas Gz., oudste lid van het Bestuur, sprak hem toe en de heer Hall aanvaardde het huldeblijk met groot genoegen, daar het hem ook namens het llaarlemsch publiek werd gegeven. Evenals altoos amuseerde men zich bij zonder met de komische voordrachten van den heer en mevrouw Winnink, lie het pu bliek deden schateren van lachen bij hun voorgewende twist over twee kwartjes, waar van zij ten slotte elk een namen en zóo den vrede herstelden. Ook werd de zeer kod dige voordracht «Het menschelijk geslacht" van den heer Vleeschdrager genoten en mej. Ester d' Oliviéra oogstte als coupletzange res veel bijval in. Van den hoer Ter Hal behoeft hier verder geen gewag te worden gemaakt, daar het blijk van waardeering, hem dezen avond te beurt gevallen, genoeg zegt. De zaal was zeer goed bezet en dat niettegenstaande er op 5 plaatsen in de stad genieten viel en die er waren, toonden telkens door luid applaus hoezeer de uitvoe ring in hun smaak viel. Gelijk onze lezers uit het advertentie-deel van ons blad kunnen zien, zal de kermis ook bezocht worden door Grünkorn's Kinemato graaf. Wij hadden heden zijn tegenvvoordiger op ons bureau, die ons een stapel recensiën. toonde, waarvoor men eerbied moest krijgen. In zijn collectie bevonden zich bladen van allerlei groote en in allerlei talen, waarvan heteenealuitbundindiger was in lof dan het andere. Het volgende bijv. is geknipt uit het ^'t Gebeurde aan de ontbijttafel van een gegoeden kruidenier in een provinciestadje, dat een onschuldig Edammer-kaasje aanlei ding gaf tot-een zeurig twistgesprek tusschen inan 'oii vrouw over het afwegen van kaas. Piet co y.cslieiijai'ige zoon, trachtte einde- IjjV ivo -rn.-i-i aan het gesprek een andere ii on zeido Wat maakt ti zich toch druk overliet wegen van kaasjes; we kunnen tegen woor- di.rde hemolkaas wel wegen. n— Heinelkaaswat is dat nu weer voor onzin, bromde de kruidenier. ik bedoel de maan, zegt Piet, die heb ben wc verleden week op school gewogen. Hoor eens jonge.. zegt de kruide nier, die de wijsneuzigheid van zijn zoon niet kan' uitstaan ik heb je al ineer gezegd, dat ie je ouders niet behandelen moet als ie kameraden. Als wij verstandig spreken, tomen 'Uk.! grappen niet to nas. Maar i!c spreek verstandig, antwoordt de ll. ogercbui'ger iowat kregelig. Ik kan tiet toch niet helpen, dat 11 niet begrijpt, dat men de maan kan wegenu weet misschien niet eens wat de maan is Hoor eens, Piet, ik verbied je, op dien toon le spreken; van de maan weet je even veel of even weinig als ik, maar mijn ge zond verslandja, ventje, dat verstand waaraan jij te danken hebt, dat je de zoon bent van den eersten kruidenier >u de stad. mijn gezond verstand zegt ine, dat ze de maan niet kunnen wegen En ik zeg, dat ze het gedaan hebben. We kunnen alles wegen, de maan, de aarde, ja de zon zelfs, alles, hoort u. -- Kind, kind, wat draaf je toch door, klaagt moeder. Wil toch niet altijd wijzer zijn dan je vader. Och vrouw, antwoordt hem maar niet. j 't Is een pedante, koppige kwajongen. Ik zal straks eens meegaan naar school om te hooren of ze hem daar werkelijk dien onzin leereu. Best, zegt Piet. Een oogenblik van stilte: daarop valt het hooge stemmetje van Marietje :n: Piet kan toch wel gelijk hebbentoen hij verleden jaar vertelde, dat we van bin nen precies op varkens l::,r is u óok zoo boos geworden, en nu het oen wij het toch geleerd. Wij... Jullie hebt verder te zwijgenjullie lijkt van binnen en van buiten op mcnschen daar hebben je vader en je moeder voor gezorgd. In plaats van die. malle praatjes le verkpopen, moesten jullie beiden lieverdoor fatsoen en eerbied toouen, dat je ons daar voor dankbaar bent. Ik begin te gelooven, dat je moeder gelijk had toen ze niet wilde, dat ik jullie naar die nieuwerwetsche school stuurde. Een uur na dit gesprek wandelt onze kruidenier van de iloogere Burgerschool naar huis. Zijn stemming is volkomen ver anderd. Hij heeft een anderen blik gekre gen op de-dingen en ook op zijn zoon. Het middelpunt is van hel heelal, maar slechts een stofdeeltje, zwevend door de oneindige ruimteeen stofdeeltje, dat trouwens het eerbiedwaardige gewicht heeft van bijna zes quadrillioen Kilogram. Ja, meneer, u kijkt me ongeloovig aan, maar heusch, alles is maar betrekkelijk in de natuur, groot en klein, beweging en rust; 't is maar van welk standpunt je het beschouwt. Heelt u I wel eens gereisd? Naar Amsterdam? Nu, spijt hem, daf het nog dag is, dat hij de i dat is al een heel eind, niet waar, honderd maan nog niet kan zienhij is overtuigd, Kilometers En toch is het niets in verge- dat ze er anders moet uitzien nu hij weet lijking van hetgeen u dagelijks onbewust wat ze eigenlijk is: een doode bol vol ber- I aflegt. Ja u, meneer, u is ceu luchtreiziger ;n kraters. I en een Vorstelijk reiziger in zijn soort; u Wat had die knappe, jonge leeraar hem dat gauvv en netjes uitgelegd. »Uw zoon heeft volkomen gelijk, had hij gezegd, maar die jongens brengen hun kennis soms zoo raar te pas; u moet maar wat geduld met hem hebben. Wanneer wij bun de wonderen der natuur verklaren, maakt hen die in den be- ;inne altijd ietwat pedantze verbeelden •ft zeker de Vorsten wel eens benijd, die in hun eigen salonwagens door Europa trek ken, maar u heeft het veel mooieru reist in uw eigen huis en uw stad, uw land, uw familie, vrienden en klanten, ja zelfs de lucht die u inademt, reizen mee en dat met een vaart, waarbij een koninklijke sneltrein een schildpad gelijkt. Zonder schok ol'stoot vliegt zich, geloof ik, zoo'n beetje al dat moois I u 29500 Meter in de seconde vooruit en u zelf ontdekt te hebbenen kijken uit de hoogte j legt dus 030 miilioen Kilometers per jaar af. neer op anderen, die het niet weten. Maar En wat kost u datNietsu reist »par droit later, als ze inzien hoo ze al hun weten dan- I de naissance". uit recht van geboorte. Ieder ken aan de kunde en toewijding van onze onzer krijgt bij zijn geboorte gratis een rond- groote voorgangers, worden ze bescheidener, j reisbiljet waarvan hij zoo lang kun genieten Geen wetenschap trouwens is in slaat ons als hij leeft", zóo klein te stemmen als de sterrekunde. I We krijgen zoo'n ander denkbeeld van ons bestaan als wij weten, dat de aarde niet het (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1