Stadsnieuws. Bal-Zijde 40 cent Ingezonden. voor «elk aannemelijk bod", daar hot dan tevens .een groote concurrentie is voor de omwonenden on andere winkeliers. Zonder twijfel lag het niet in de bedoeling van den wetgever, oen faillissement te doen beëindigen ten nadeele van andere winkeliers die reeds genoegzaam te kampen hebben om bun bedrijf staande te houden. Het ware te wenschen, dat uitverkoopen op dergelijke wijze niet meer plaats vonden. Door den oud-kapitein P. A. .lansen, te Middelburg, werd aan mevrouw Dreyfus een muziekstuk onder cou vort gezonden; tweemaal weigerde de Fransche Post-administratie dit te bezorgen, hoewel haar de inhoud van het couvert onbekend wus (of althans moest zijn). Maar het stuk heette «Pauvre Dreylus". Eerst door tussehenkomst van onzen ge zant te Parijs, heelt mevr. Dryfus het stuk ontvangen. Als een niet altijd voorkomend geval dient te worden vermeld, dat de 10 lotelin- gen van dit jaar onder Hoek-van-Holland allen een vrij nummer trokken. De eenige die een dienstplichig nummer trok, dient reeds als vrijwilliger. Als historisch deelt de Echo het volgende mede Volgens oud gebruik krijgt mevrouw K. te Amsterdam op 0 November een nieuwe dienstbode. Mevrouw is over het algemeen nogal over haar handigheid en vlugheid te vreden. Avonds van tien tweeden dag is de dienstbode wel zoo vriendelijk om op te merken «Mevrouw, het bevalt me hier wel; ik zal morgen mijn fiets laten brengen Mevrouw«Je fiiets Ben je dwaas? Dat zal ik niet permiteoren Zü«Maar mevrouw, dat is toch niet zoo dwaas. Stel. u hebt een haastige, verre bood schap, dan heb ik mijn costuum maar even aan te doen en ik ben in een oogwenk terug." Mevrouw gaat zonde. te antwoorden heen, denkende dat het meisje het niet meent. Den volgenden ochtend komt inderdaad de fiets. Mevrouw is woedend over zooveel on beschaamdheid en weigert de fiets in huis ie nemen. Het nieuwe meisje kleedt zich aan, kornt in lietscostuum beneden, en zegt mevrouw, dat ze bij zulke achterlijke lui niet blijven wil, stijgt op en rijdt groetend been. Amsterdam in 1808 Het Dagblad van Gouda schrijft. Maar 10 maanden heeft onze stad de on derscheiding gehad, een honderdjarige tot haar ingezetenen te mogen rekenen. Mevrouw de wed. Koek— De Wit is zacht en kalm, na eene korte ongesteldheid ont slapen. De velen, die ter gelegenheid van het eeuw feest aan de familie Koek hun blijken van belangstelling gaven, zullen nu ook zeker van harte deelnemen in de smart dier fa milie bij haar geleden verlies. Zü- die de overledene van nabij kenden weten welke plaats zij in het gezin innam en hoe mei haar is heengegaan een type van de degelijk begaafde en arbeidzame vrouw. Het gerucht liep heden, dat de oudste burger van Groningen en van Nederland, de honderd-tienjarige Boomgaardt zou zijn overleden. Na ingewonnen inlichtingen kun nen wij liet gerucht tegenspreken, zegt de Prov. Groti. Crt. De oude heer is naar omstandigheden redelijk wel. Misschien is het gerucht ontstaan uit het feit. dut heden hij de rechtbank de eerste stappen zijn gedaan om den oudsten burger van Nederland onder curateelo te stellen. Daarvoor wordt men nu honderd en tien jaar. Wat moet de versiering der Hoofdstad tijdens de feestdagen van September 1898 aan de Amsterdammers wel gekost hebben, als men nagaat, dat voor ue Kal veratraat alleen f18 442 noodig wus gezwegen nog van de uitstallingen in do winkels! Blijkens de bij de inspecteurs der verschil lende wapens ingekomen rapporten is rnen van eenparig oordeel, dat het verplichte kerk- goan, zooals door de algemeene Synode der Ned. Hervormde kerk wordt voorgestaan, niet is aan te bevelen, wonlende er alleen dan nut gezien in het kerkbezoek, wanneer dit geheel uit vrijen wil geschiedt, gelijk tot heden hel geval was. Te Scheveningen vernam men, dat nu reeds een ontwerp van wet betreffende de haven te Scheveningen in bewerking is, zoo dat de indiening eerlang kan tegemoet ge zien worden. De directeur van het postkantoor te Am sterdam brengt ter kennis, dat door hem voortaan met strafport zullen worden be- zwuurd alle briefkaarten, die niet aan de wettel'jke voorschriften voldoen, o. u. ook die waarbij op de adreszijde het beroep van den afzender met meer dan éen woord ver meid is. Opgepast dus, dat men naar Amsterdam geen briefkaarten zendt waarop, aan deadres- zijde by v. staat «telephoon No. of telegram adres" Amsterdam bestelt ze niet. Toen een der beambten der gasfabriek te Utrecht zich vervoegde in een huis aan de Lekstraat, ontdekte hij tot zyn schrik, dat het vertrek vol rook stond. Een kinderwagen, waarin een kind van omstreeks twee jaar, bleek te dicht bij het brandende fornuis te zijn gekomen en vlam te hebben gevat. Het kind in veiligheid te brengen en den wagen te verwijderen, was het werk van een oogënblik. Spoedig was de vrouw des huizes ter plaatse en werden nog twee jongere kleinen uit een bedstede te voorschijn gebracht. Zij hadden nog geen leisel bekomen, doch waren reeds bedwelmd door den rook. De treurdienst, welke gisternamiddag in de Ned. Israelietische Hoofd-synagoge hier werd gehouden en die gewijd was aan de nagedachtenis van den zoo plotseling en op nog zoo jeugdigen leeftijd ontslapen WolEorw. ZecrGel. T. Tal, opper-rabbijn van het ressort Amersfoort, had bijna alle Israëlieten uit deze gemeente en een groot aantal uit Utree' Veencndaal, Rhenon, Hilversum, Nijkerk Wyk-bij-Duurstede doen opgaan naar het eenvoudige Bedehuis aan de Drieringcnsteeg, dat in rouwgewaad was gestoken. De WelEerw. Zeergel. L. Wagenaar. opper rabbijn in het ressort Gelderland, schetste in zeer schoone bewoordingen het waarlijk godvruchtig leven van zijn overleden ambt genoot, dié tevens zijn schoonbroeder was, en wiens droevig afsterven hij vergelijkt met dat van Mozes. Eén zaak was ook in het leven van dezen voorganger zijner gemeente liet hoofdmotief en telkens jubelde het ook over zijn lippen «Loof den Heer mijne ziele", Aangrijpend schoon was de Klaagzang, door den heer M. Zadoks op wel niet te verbeteren wijze en vol gevoel gezegd. liet geheel maakte een diepen indruk, op de vele aanwezigen. Door het kiescollege der Ned. Hervormde gemeente zyn Vrijdagavond op het zestal ge plaatst de heerenIdenburg, te Hilligersberg Van Lindonk, te ZwijndreohtDe Zwarte, te Ouderkerk a/d. Arastel; Van Oosterzee, te Gent; Melsen, te Kloetinge, en Casimir, te Zwartsluisen op het drietal eerstgenoemde drie predikanten. Onze vroegere stadgenoot de heer P. Groe- neboorn is Vrijdag aan de Kijks-universiteit te Utrecht met lof bevorderd tot doctor in de klassieke letteren, op een proefschrift ge titeld Studia praesertim critica et epicritica in Sophoclis Oedipum regem. Onze vroegere stadgenoot de heer A. J. M. Garjeanne heeft Zaterdag met gunstig ge volg afgelegd het examen voor de akte K. IV. Middelbaar onderwijs, Delfstofkunde, enz. De heeren J. G. Kleber en J. Sinnige heb ben hun herbenoeming, de heer H. van Hase- len heeft zyn benoeming tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aangenomen. De Huisvlijtschool van het «Nut", die tot heden gehouden werd in een der lokalen van de openbare school aan de Koningstraat, zal binnenkort worden overgeplaatst naar de woning op den hoek van Kampstraat en Janstraat. Het Departement heeft die woninggehuurd, die gedeeltelijk ook voor Sliöd-school zul wor den ingericht. Waarschijnlijk zal het onder wijs worden uitgebreid met 1 jongens- en 1 meisjes-klasse. De lessen worden gegeven door du dames S. C. J. Verwev en E. van Reek, en de heeren H, van Gelder en II. C. den Harlog. Donderdag, op den 85ston verjaardag van Nederland's onafhankelijkheid, hield de plaatselijke afdeeling van den «Nederland- schen Bond van Oud-onderofficieren" haar feestelijke bijeenkomst ter herinnering aan de Inhuldiging van H. M. de Koningin. De nieuvv-bcnoemde Voorzitter, de lieer II. Dumoulin, bood bij die gelegenheid een buste van II. M. aan de afdeeling aan, waar voor hem door den oud-Voorzitter, den heer W. A. de Baadt, dank werd gezegd. Hierna werden tot lid van verdienste ge creëerd de heeren G. J. W. Steenlmiï, sedert de oprichting der afdeeling Penningmeester, Een geanimeerd bal was het slotnummer van het zeer afwisselend programma. De plaatselijke afdeeling van «Patrimonium" is voornemens, in de a. s. wintervergaderingen l'atrimonium's Sociaal program onderling te bespreken. Op haar 1. I. Maandag ge houden vergadering werd behandeld art. 14: «Daar een slechte woning liet arbeiders gezin lichamelijk cn zedelijk schaadt, vraagt Patrimonium, dat al wat niet met cere voor oen inensch bewoonbaar is. van Overheids wege onbewoonbaar worde verklaarden dat He arbeiderswoningen van een zeker type van allo belastingen die deu huurder druk ken, worden vrijgesteld". Er werd op gewezen, dat de woningkwestie meer op den voorgrond treedtf dat van Re- geeringsivoge in de Troonrede uitzicht is gegeven op eon desbetreffende Wet, en ook geconstateerd wat het particulier iniatief te dezer stede tot verbetering der huisvesting van (Ie arbeidende klasse trachtte te doen on ook reeds gedaan heeft. Uit de besprekingeu bleek, dat sommigen gaarne zouden zien, dat spoedig een aantal krotten werd opgeruimdanderen zagen in tegendeel en om meer dan éen reden liever eerst en maar alvast wat nieuwe goede arbeiderswoningen verrijzen. Nadat de wenseholijklieid was uitgesproken dat men bij het bouwen van arbeiderswo ningen het terrein toch zooveel mogelijk binnen de kom der gemeente kicze en de huurprijs geëvenaard zij aan den loonsstand- iiiird alhier, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen «De afd. Amersfoort, van «Patrimonium", vergaderd tot bespreking van art. 14 van haar Sociaal program, stelt ten hoogste op prijs de pogingen door de Naamlooze Ven nootschap «Volkshuisvesting" te dezer stede aangewend tot verbetering der volks-huis- vesting". In de Donderdagavond gehouden verga dering der plaatselijke afdeeling van uen «Chr. Nationalen werkmansbond" werd ge kozen tot 2e penningmeester A. Hulst, ter vervanging van G. J. van 't Hof, die door zijn benoeming tot brievenbesteller zijn func tie niet meer kon waarnemen. Door L. van den Biezenbos, afgevaardigde naar de Algemeene bondsvergadering te Utrecht, werd verslag daaromtrent uitge bracht, waarvoor hem dank werd betuigd door den Kere-voorzitter. Herinnerd zij, dat de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" heden 20 jaar bestaat. Gister speelde op het voetbalterrein bij Leusden de Amersfoorte voetbal-club «Quick" tegen haar naamgenoote «Quick" uit Bussum en wist met 7—0 goals over haar zusterver- eeniging te zegevieren. Vóór de rust maakte zij 2 punten en voegde er na dien tijd nog 5 aan toe, waartegen over Bussum geen enkel punt kon stellen. Den vorigen Zondag van hetzelfde elftal van, Amersfoort te Rotterdam met 4—1 goals van «Neptunus" aldaar. Beide Zondagen was het spel van «Quick" zeer goed te noemen. Do aandacht zij nogmaals gevestigd op de hoogst belangrijke voordracht, door prof. n r. M. W Trcuo, aanstaanden Vrijdagavond in De Arend te houden. Daar mag niet éen werkgever, niet éen werknemer ontbreken. Tot ons leedwezen kunnen we maar wei nig goeds zoggen van het Opera-concert, jl. Donderdagavond door artisten van de «Neder- landsche opera" in Amicitia hier gegeven. Velen waren opgegaan om, afgaande op de gunstige beooraoelingen van toongevende blauen, iets moois en iets goeds te hooren en ook om de Nationale instelling «enigs zins te steunen. Hoe bedrogen zijn ze uitgekomen Indien we M.»l"° Seygard en inej. Penning niet hadden gehad, dan ware het een be sliste «failure" geweestzij redden nog eenigszins den avond, doch waren niet bij machte om den algemeene» indruk van onte vredenheid on onvoldaanheid weg te nemen, hoe goed zij ook zongen. Fischer zong vóór de pauze, doch bleek verkouden en was gelijk een soort regis seur, vreemd genoeg meedeelde na de pauze «onmogelijk". Van Cauveren werd dit niet verkondigd, dat hij «onmogelijk" was, doch hot publiek was het er vrijwel over eens. Paans was wegens ziekte niet gekomen 'n geldig excuus zoodat we 'l moesten loen met de dii ininores en er dan ook een en J. N. F. Albrecht, die eeu belangrijke sohen- treurig en weinig aanbevelenswaard geheel king deed aan het «Onderling Begrafenis- I werd gegeven. fonds" der Afdeeling. 1 Als de heer Van der Linden in de zaal tot f 14.65 per Meter alsmede zwarte, witte eri gekleurde Hennclierg-ZIJde van 35 cent tot f 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende ipiali- teilen en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrij van Invoerrechten in huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. t>Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. ware geweest, zou hij zijn goodlachsheid die hein zelfs in de zwaarste tijden zijner Opera nimmer verliet wel vruchteloos gezocht hebben. Hierna beter, hopen we. De «Garanten-vereeniging" geelt 30 dezer reeds haar tweede voorstelling in dit seizoen en zal dan door de Rotterdammers doen op voeren «De zonzij van 't leven'" het nieuw ste blijspel van Blumenthal en Kadelburg, de schrijvers o. a. van «Jan Ongeluk", dat ook hier een enorm succes nad en toch lang zoo goed niet in elkaar zit als dit stuk. Van Zuyleti is nu ongesteldis hij beter, dan vervult hij de hoofdrol. Dit vast a governo. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is op de gebruikelijke wijze uit gereikt aan sergeant J. J. G. Henkelman, van het 5e regiment infanterie hier. Sergeant 11. van der Beidt, die gedurende 4 jaar van liet 5e regiment infanterie was gedetacheerd bij het O. 1. leger, is gerepa trieerd en weder ingedeeld bij zijn korps. Adspirant-vaandrig W. G. Blüte, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot re serve-korporaal, De tabukskerver V. werkzaam in de tabaks en sigarenfabriek van den heer D. Ruijs, hier, had Donderdag het ongeluk door eigen on voorzichtigheid eeoige vingers te breken bij het smeren eoner droogmiichine. Arts H. H. E. Morren Jr. verleende de eerste heelkundige hulp. Vrijdagavond rond half acht ontstond een onbeteekeuend schoorsteenbrandje in de Infanterie-kazerne, die zeer spoedig door kardoezen in den aanvang werd gestuit, zóo onbeduidend, dat we er geen melding van zouden maken, ware het niet, dat zelfs in bladen buiten de stad gewag wordt gemaakt van «de brand" in de kazerne. Zaterdagavond rond half acht is, terwijl de bewoners afwezig waren, liet huis be woond door G. Lenzing, aan de Wolferstraat, bijna geheel uitgebrand. Aan de «Wilhelmina-spuit, die weer spoe dig ter plaatse was, spoedig gevolg door spuit 2, gelukte bet, de schuur voor het grootste gedeelte te behouden. Van den inboedel werd veel gered. Een uur later was men den brand meester. De autoriteiten waren op het terrein. De schade wordt door assurantie gedekt. Tegen 11 uur rukte de spuit onder hoorn geschal in. Gelijk we in ons vorig nummer meldden, hebben verleden week op «Soestdijk" weder Hofjachten plaats gehad. Vrijdag zou daaraan deelnemen de Vorst van Bentheim, doch deze had reeds bij den aanvang het ongeluk over een geweer te struikelen en den voet boven den enkel te verstuiken. üp advies van den Baarnschen dokter werd de patiënt per trein naar Apeldoorn vervoerd en is 's middags met eenige heeren van het Hof daar aangekomen. Op verlan gen van den Vorst bleven de intendant en de jagomeestcr doorjagen en keerden eerst 's avonds terug. De hofarts Tot, aan het station aanwezig, vergezelde den Vorst naar het paleis het Loo. Zaterdagochtend 10.7 uur is de Vorst in een open rijtuig naar het station gebracht, in een draagstoel naar de wachtkamer getransporteerd en heeft in een Koninklijk spoorwegrijtuig, vergezeld van baron Van Tuyll van Serooskcrken, den te rugtocht naar Bentheim aanvaard. De jacht, die Zaterdag zou plaats hebben, ging niet door. Door het Bestuur der Spaarbank te 8ar- neveld is hot schoone «Oosterbosch" aldaar aangekocht, met liet doel, dit tot publiek wandelpark in te richten. Naar men verneemt, zullen verschillende lanen worden aangelegd, en verscheidene banken «plaatst, zoodat deze fraaie wandeling, vooral voor de vele vreemdelingen, die de plaats bezoeken, een aantrekkelijkheid te meer zal zijn voor het florissante dorp. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat do Kcdactie onvoorwaardelijk instemt mot hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt teruggegeven. Sanatoria voor ltorstlijdeió. Van verschillende zijden is do opmerking gemaakt, dut thans verdere giften van par ticulieren voor de oprichting der Sanatoria voor borstlijders overbodig zouden zijn. Het Hoofdbestuur van de «Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssunatoria voor borst lijders in Nederland" moet deze opvatting ernstig bestrijden. Immers, slechts de oprichting van éen Sanatorium is verze kerd, terwyl, inet het oog op het groot aan-

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2