Donderdag 1 December 1898. No. 4828. 48e Jaargang. Stadsnieuws. LEBEDKA. Oitgave A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofïicieele- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiëu van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN AMÊSoo™EES'rEE WETH0UD®1® Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis vnn het publiek, dnt door hen mm de Nanmlooze Vennootschap „de Araersfoortsche ïii|njtfabriek" en lmrereehtverkrijgendcn vergunning is verleend oin een gasmotor van panrdekraeli- ten te plaatsen in het perceel alhier gelegen nnn den Lageweg, wijk II. No. 91», kadastraal bekend onder sectie A. No. 1551. Amersfoort, den 25 Nov. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Burgemeester, F. D- SCH1MMELPENNINCK. I)o 1<i. secretaris, B. W. Tb. SANDBERG. De BERGKMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 1] der Gemeentewet, Brengt ter kennis van (le ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den December aanslaande, des namiddags te 7'(lure. Amersfoort, den 30 November 1898. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCIIIMMELPBNNINCK. De COMMISSARIS VAN POLITIE te AMERS FOORT. brengt den ingezetenen in herinnering de volgende artikelen, voorkomende in de Verordeningen der Gemeente Amersfoort, betrekking hebbende op snoeuw en ijs en gladheid der straten. STRAAT-POLITIE. Art. I. Het is verboden op of aan den openbaren weg te worpen niet sneeuwballen. Art. VU. Het is verboden op den openbaren weg glijbanen te maken of te gebruiken. Art. XIX. Binnen de kom der gemeente moeten «ie hoofdbewoner van een gebouw, «lc gebruiker van een erf, de eigenaar of beheerder van ccnig onbe woond, gebouwd eigendom of van cenig ongebruikt, onbebouwd erf, bij gladheid der straten, de stoepen en straten, ter breedte van éen Meter uit den stoep, vóór, terzijde en achter bun pand gelegen, met zand of useh bestrooien of doen bestrooien. Wanneer cenig gebouwd eigendom geen hoofd bewoner beeft, doch door meer dan ij en gezin be woond wordt, zijn de bewoners beneden aan de straat, ieder voor het door bcni bewoonde gedeelte, aan de bovenstaande verplichtingen onderworpen. Art. XXII. l)c personen in art. XIX vermeld, moeten oj) geiijke wyze nis in liet vorige artikel is bepaald (waar «-verburen zijn ter halver breedte en waar geen overburen zyn of op pleinen en grachten tot vyl' Meters uit den stoep) binnen 8 uren aanzegging of «inroeping van wege Burgemeester c-n Wethouders, de sneeuw of het slijk doen weg ruimen en zoowel na gedane aanzegging of omroe ping. als wanneer wou.t weggeruimd zonder aan zegging, de sneeuw of het sly k naar zooaaiuge plaats vervoeren als door de politie zal worden aangewezen. Art. XXIII. Het is verboden als het vriest de straat te schrobben of «lc glazen te wasseheu, water on de straat uit te storten of te doen uitloopcn. GEBRUIK VAN DE HAVEN, GRACHTEN EN BEKEN IN DE GEMEENTE AMERSFOORT. Art. XVII. Het is verboden op het ijs van d< haven, grachten of beken binnen iiet grondgebied der gi'iiicenle zich te bevinden. Art. XVIII. De Burgemeester is bevoegd, indien zijns iuziens bet ijs een voldoende draagkracht lieeft bereikt, bij publicatie een immer herroepbare dis pensatie van voormeld artikel (of een gedeelte daar van) voor een daarbij te bepalen tijd te verlcenen. De Commissaris voornoemd, GROÈBE. Feuilleton. Het einde der eeuw. De quaestie wat nu wel het eind der eeuw is, 1799 of 1800, is lang niet nieuw en onze lezers hebben ook reeds uit ons blad ont waard, dat nóg de inceniiigen daaromtrent zeer verdeeld zijn. Een onzer lezers heeft «le welwillendheid ons een handschrift ter publicecring af te staan uit bet begiri dezer eeuw en vermoe delijk van zijn grootvader. Het luidt: 31 Decb. 1800 is verlopen het 1ste jaar der 19e E. 1801 1804 1S05 1806 1807 1808 1S09 1810 dus 1820 1830 1840 1850 dus 1890 1899 4de 10de 11de 21ste 31ste 41ste 51ste 91ste 100ste alzo is alsdan de volle l 'de Eeuw verlopen leverende «lit een onweersprekelijk bewijs op, «lat wij op den 1 lanuari 1800 begonnen bobben de 19 Eeuwen hierin zal men nog te meerder bevestigd worden door «le toe passing van dit bewijs op de eerste Eeuw der wereld of onzer Christelijke jaartelling, zijnde het om het even, welke bepaalingen van een jaar men ook neemtalzo bij de voleindiging van het eerste jaar «Ier telling het eerste jaar der eerste Eeuw verlopen was en dus op liet ogenblik der telling was begon nen en het is met den afloop van de eerste Eeuw gegaan, even als hiervoren van de 19de Eeuw is rekenkundig bewezen, dat, toen hut ogenblik daar was van de volein diging van het 99ste jaar zo als men dat teld, «le vervulling der eerste Eeuw plaats had, dewijl als toen volle 100 jaaren waren verlopen. Na mijn inzien is de oorsprong van het geschil hier uit ontstaan, dat men niet onderscheid die telling «lie dadelijk werkt van die telling die doorlopend werkt. De telling van de tijd zoals wij die onderschei dend benoemen en van geldspeciën, hebben allet-n gelijkheid in hetgeen bij ons de naam draagt van ogenblik; alle verdere tijdtellingen, hebben aan de benaming die men daar aan geeft niet voldaan, als na de voleindiging van de bepaalde afloopde dag begind en eindigd, «log heeft geene rekenkundige tel ling dan na dat ze geindigd is: zo en alzo is het met de week, maand, jaar en Eeuw. Alle andere tellingen werken daar en tegen dadelijk, en hebben haar volle beslag op het ogenblik als ze genoemd zijn. Een geschiedkundige deelde ons mede, dat hij 't volkomen met ons eens is, dat de 19e Eeuw eerst eindigt te middernacht van 31 December 1900. doch dat de historici als vasten regel hebben aangenomen om tot de zelfde Eeuw te rekenen de jaren met het zelfde honderdtal. De 18de Eeuw bijv. rekenen zij van 1700 tot en met 1799. Een geneesheer vond onze vraag»Wat is nu het einde van deze eeuw, 190Ö of 1899" nogal naief. «Weet je wanneer een Eeuw uit is?" vroeg hij en op ons ontkennend antwoord vervolgde hij. «Als ze dood isdan is't uit". Dat moge medecinisch-zuiver zijn, doch we hebben nog geen afdoend antwoord op onze vraag. Wie geeft dat antwoord (Een schets uit het Russische leven.) 1) Een maand verliep. Serge Manouroff had ein delijk het paard gevonden dat hij noodig had. Het was najaar; de jacht begon en ie<leren ochtend, vóór zonsopgang, toog hij met Lebedka naar het veld. Nooit keerden zij terug zonder twee of drie hazen, die Lebedka met de grootste be kwaamheid ving, en waarbij zij nooit haar sneeuwwit kleed waarop zij even fier was als haar meester, door bloedvlekken bezoeldc. Met éen enkelen heet doodde zij het arme dier, zon der zijn vacht te beschadigen en Serge hadden ingelcgden vloer zijner kanier bekleed met de huiden der hazen, die zij hem aldus had mede gebracht. Eens samen van een feest terugkeerend, bleef Marsine bij Manouroff logceren. Den volgenden ochtend ging hij mee op de jacht en toen hij Lebedka aan liet werk zag, kwam sterker dan ooit de wcnsck bij hem op haar te bezitten. Laat mij haar toch van je koopen, Manou roff, begon hij weder. Ik heb je immers gezegd, dat ik hel niet doe! antwoordde Serge streng. Je begrijpt toch wel, «lat liet mij niet aangenaam is, je iets te weigeren, wat jo zóo dringend verlangt, voegde hij er zachter bij. Dan zal ik haar stelen I zeide Marsine on beschaamd. - Probeer het, gaf Serge lachend ten antwoord, mcenend, dat de ander schertste. Geen twee uur zal je haar hebben of zij loopt weer naar mij terug. Tegen den middag keerden zij huiswaarts om te dejeuneeren en Serge, die zijn buurman niet wilde ontstemmen, toonde zich vriendelijker dan ooit. Na het dejeuner regende hetvan wandelen kon geen sprake zijn. Marsine stelde een par tijtje écarté voor. De kaarten werden gebraeht en zij begonnen te spelen. Manouroff speelde niet fijn en hield ook niet van spelen hij lette slecht op en dat kwam hem ditmaal duur te staan. Toen hij een vrij groote som verloren had, werd hij zenuwachtig, niet om het verloren geld, maar door een oud bijge loof, dat den Russen is aangeboren en dat door het buitenleven bij hem was ontwikkeld. Een elechte dag zeide hij spijtig, toen hij ten vijfden male geslagen werd. Voor mij niet, antwoordde Marsine, met een valschen glimlach de kaarten schuddend. Wil len we eens om iets anders dan om geld spelen Waarom dan? Om paarden Dat 13 een goed ideeriep Serge uit. Laat ons zien of ik meer geluk heb met paarden dan met roebels! Mit nieuwen moed vatte hij het spel weder opmaar de kansen bleven dezelfde en hij ver loor steeds meer, zoodat hij eindelijk drie veulens en duizend roebel schuldig was. Dat zou zou tot in het oneindige doorgaan zeide hij eindelijk. Ik heb er genoeg van. Wil je revanche? vroeg Marsine. Ik VERGADERING van den raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag, G Decem ber 1898, des avonds half acht. Punten van behandeling 1. Benoeming Secretaris der Gemeente. 2. Voorstel tot liet verleenen van een aan- vullings-crediet aan het. Dagelijksch Restuur. 3. Renoeming van een lid van het College van curatoren van het Gymnasium, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken door den heer T. van Vlooten. 4. Adviezen in zake schoolvergaderingen, met concept-reglement. 5. Ontwerp-besluit tot verhooging van het subsidie aan liet Burgerlijk armbestuur. 6. Ontwerp-besluit tot verhooging van jaarwedtien van onderwijzend personeel (we gens dienstjaren). 7. Ontwerp-besluit tot verhooging van jaarwedden van onderwijzers (herhalings-on- derwijs) en onderwijzeressen (handwerken). De voordracht Ier benoeming, in de Raads vergadering van aanstaande Dinsdagavond, van een Secretaris der Gemeente bestaat uit schenk je alles wat gij-verloren hebt, voor. Voor? Voor Lebedka Dank je! antwoordde Serge lachend, dan wil ik liever betalenWat ben je toch kop pig en vasthoudend./Alleen maar dat éene idee! Hij ging naar zijn schrijftafel en betaalde wat hij schuldig was. Ja, wel mogelijk.maar Lebedka valt bijzonder in mijn smaak; ik heb er mijn zin nen op gezet, zeide Marsine. Zoo?... Nu dan kan je je beroemen op een ongelukkige liefde, voegde Manouroff hem plagend toe. Het werd donker en zij gingen dineereu. Het uur van scheiden brak aan. Hoewel het nog stortregende, liet Marsine inspannen. Morgen zend ik je de paarden, die je mij hebt afgewonnen, zeiue Serge bij het afscheid nemen. Daar is geen haast by, antwoordde Marsine. Ik zal ze wel eens komen halen, of er om zenden. De deur open ziende, stak Lebedka haar neus in de lucht en uitgelokt door de vochtige koelte, ging zij naar buiten. Zij liep zeer bedaard en hij de golvende beweging harer heupen blonken haar zijdeachtige haren als zilver. Serge sloeg er geen acht upmaar Marsine zag haar in hel donker verdwijnen en nam zijn zakdoek in de hand. Ik geloof, dat ik verkouden word. zeide hij... Luister eens, Serge, nog éen voorstel, het laatste s Wil je alles wat je heden verloren hebt i en mijn mooiste paard voor... Lebedka? de beeren jh. mr. B. W. Th. Sandberg,Griffier ter Gemeente-secrelaiï'e en waarnemend Secretaris, te Amersfoort, en S. R. von Franck, te Wassenaar. Aan de Burgemeesters der gemeenten in de.provincie Utrecht is bij Provinciaal blad medegedeeld, dat blijkens bericht van den gezant te Brussel de invoer van melkvee in België langs Esschen (station) en Essclien (dorp) van heden tot nader orde is verboden. De Belgische regeering acht Achel het meest geschikt voor den invoer van vee, dat anders over Esschen wordt verzonden. Het aandeel in de lichting der Nationale militie van het jaar 1899 door Amersfoort te dragen is 30 man. Voor Baarn is het 14, voor Zeist 18, voor Veenendaal 20 man. De Verordening op de plaatselijke belasting naar het inkomen staat 5 percent korting toe op den aanslag, wanneer «lic binnen 30 dagen na de dagteekening van het aanslagbiljet ten volle wordt bétuahl. Te Maastricht altijd; doch het goede voor beeld kon hier wellicht navolging vinden. Uit nen regenmeter hier is gedurende November in 13 regendagen afgetapt 65.9 m. M. neerslag, tegen 38 m. M. in slechts 3 dagen in Slachtmaand 1897 en 73.8 in 7 dagen het jaar te voren. Tot Regent van het gesticht »De Armen de Poth" is, in «Ie vacature ontstaan door het overlijden van den heer W. L. Sclieltus, benoemd mr. E. D. graafSchiinmulpenniuck,, die de benoeming aannam. Sedert liet overlijden van mr. A G. Weijers 15 October 1877, had geen Burgemeester van Amersfoort meer zitting in dit college van Regenten. Onze stadgenooten de hoeren mr. H, VV. Hellema, Ph. J. van der Werf on inr. S. J. van Zijsl hebben met gunstig gevolg afge legd bet 3e of laatste gedeelte van het no- tarieel-Staatsexam en Van «le 154 adspirantcn slaagden er dit maal slechts 48. Onze stadgenoot do heer J. van [.oenen Martinet verwierf bij de le Deventer gehou den verkiezing voor lid van de Tweede Ka mer dor Staten-Generaal 1209 stemmen. Op jhr. mr. W. H. de Beaufort werden 2091, op jhr. mr. 11. E. W. van Weede 417, op den heer W. H. Vliegen 370 en op den Manco riff schudde het noofdT" '.Vil je het dubbele? vroeg nu Marsine, hartstochtelijk en bevend alsof de koorts hem aangreep. Zijn oogen fonkelden, krampachtig wrong hij den zakdoek, dien hy nog steeds in de hand hield. Wil je een span mijner beste paarden en drieduizend roebel bovendien Neen! antwoordde Serge, het spijt me we zenlijk, Marsine, maar als ik eenmaal neen zeg, blijft het neen In vredesnaam dan! hernam de andere, die nu bedaard en zonder wrok scheen. Tot weer ziens doe geen moeite't is zulk slecht weer ga naar binnen, je zult anders nog verkouden worden, vervolgde hij, toen Serge en zijn kamer dienaar hem wilden uitlaten. En hij liep al sprekend en omkijkend zóo lomp langs den lakei die hem moest bijlichten, dat deze strui kelde en diens kaars uitging. Later zwoer de arme man, dat Marsine de kaars had uitgeblazen, maar op dat oogenblik zweeg hij ontsteld toen zijn meester hem uit schold voor stommerik en hem wegzond om een ander liclit te halen. Maar in dien tijd was Marsine vertrokken, en had hij de deur achter zich toegetrokken. Serge liep lusteloos on ontstemd naar den salon terug en eerst eenige oogenblikkcn later hoorde hij Marsine wegrijden, Hij schijnt in 't donker zijn rijtuig niet gemakkelijk te hebben gevonden, dacht hij.... Nu, maar de kerel is gelukkig weg; hij ver- j veelde me geducht 1 (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1