Binnenland. Ingezonden. beer 0. J, Bieteman 107 stemmen uitge bracht, zoodat herstemming moet plants hebben tussrhen jhr. De Beaufort ett den heer Van Loenen Martinet. Mr. S. .1. van Zijst, advocaat en procureur hier, is benoemd tot plaatsvervangend-grif- fier bij het Kantongerecht te dezer stede. De luwen ,1. A. Itoksbergen en 0. van der Zoo de Jong. hier, zijn andermaal her benoemd lot schatters en de heer J. Kerk hof!' andermaal tot horscbatter der huur- waarde voor de localiteiten tot verkoop van sterkedrank in het klein voor het jaarlS99. De heer P. Wagenmaker, landmeter bij bet Kadaster bier, wordt 1 Februari e. k. overgeplaatst naar Ti el en belast met den velddienst. By gelegenheid van bet aanstaande St. Nicohuvsfeest wordt de vergunning om ver schillende pakketten bestemd voor hetzelfde adres van slechts éen adreskaart te doen vergezeld gaan. voor den tijd van '2 tot en met (i December a. s. ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket een adreskaart belmoren gevoegd te zyn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om, ter verzekering van een goede overkomst der pakketten Ie. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige crpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zijn 2e, zoo mogelijk de adressen op den omslag der pakketten te schrijven, en, waar opplak king of aanhechting van een los adres on vermijdelijk is. ilit zóo vast tc hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan Be. in de pakketter., waarvan bet adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede los adres te sluiten. Het Postkantoor hier zal ook op Zondag 4 December van 8 tot 10 's ochtends en van 12.30 tot 1.30 's middags geopend zijn voor de verzending dier pakketten. Wij ontvangen het evenals altyd belang rijke Jaarverslag van de «Commissie voor Kindervoeding". Daaruit blijkt o. a. dat in 78 voedingsdagen (van 13 December t.»t 15 Maart) 11 894 kin deren werden gespijzigd, of alweer 1700 meer dan in het vorig jaar, en dit niette genstaande den zaehten winter. De Com missie kun de oorzaak niet vinden van deze toeneming, doch ziet er een wenk in om toch vooral te zorgen, dat ze niet voor het feit komt om aan het verkleumde, hongerige kind dat schamel gekleed toch nog de school bezoekt, te moeten zeggen: «vroe ger verschaften wij u geregeld warm eten nu zijn onze financiën ontoereikend". Hoe hard zulk een woord zou treilen, beseffen vooral zij, die het werk af en toe gadesloe gen. die maar enigszins begrijpen willen wat net zegt, onvoldoend gevoed te zyn. Door liet saldo van f 121.34 over bet vorig jaar bedroegen dc ontvangsten f769.48; de uitgaven beliepen f756.30, zoodat bet saldo thans slechts f 13.18 is, en dit niettegenstaande een stadgenoot belangloos de brandstoffen verstrekte. De commissie, bestaande uit de dames: mevrouw F. I). gravin Schimmelpenninck mevr. ('elussc, mevr. libeling, mej. van Drie!, mej. van Lanschot Hubrecht, en ile boeren: J. C. J. Pels Bijeken. tnr. l'.J. F. van Voorst Vader, N. .1. F.rzev, H. van Es- vel-1 Rz, D. Gerritsen, W. Pulïfus, on J. van der Plank, als Secretaris-Penningmeester, doet thans ecu ernstig beroep op den mil- dadighoidszin der ingezetenen omdat zij met een zóo klein saldo den winter noode ingaat en tó-ii haar werk van liefde zou willen voort zetten. Moge dit woord een gunstig onthaal vin den hij lezeressen en lezers, die bf zelf kin deren hebben o! althans zich herinneren kind geweest te zijn. De vereeniging «Kindervoeding" zy bij allcu warm aanbevolen. Naast de vereeniging »Je Maintiendrai", welke, liet zeilde doel beoogt, wordt een poging aangewend tot oprichting eener Scherm-vereeniging, onder leiding van den heer J. H. Doelens. Zond iLiniddag zal, in een vergadering in i.'ii Spourzirhtdefinitief besloten wor den tol de oprichting. Hot voiirm-mei) bestaat, ook aan deze ver- (oniiging *'ori «dspiranten-klasse ine te voe gen voor knapen van 12 tot 18 jaar. Vunwc.'e hol plaatselijk Hogerhuls-comité te Utrecht, zul Woensdag 7 December, te 8 uur in zXrciiii alhier eon rneetitig wor den gehouden, waarin als sprekers zullen optreden de hoeren M. Nauta en M. Valk. De tot majoor-commandant der 2e afdee- Jing van het 1e regiment veld-artillerie be noemde kapitein J. C. Swaving is Dinsdag bier in garnizoen gekomen. Aan luitenant P. Donk, van het 5e regi ment infanterie bier, is een buitenlandsch verlof van drie maanden verleend, ingaande 1 December en met bestemming voor Tarijs. Luitenant J. E. Muller, die van bet 5e re giment infanterie gedetacheerd is bij het leger in Oost-Indië, zal 16 December zijn nieuwe bestemming volgen. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot sergeant-majoor titulair de sergeant dienstdoend officier C. A. van der Horst en tot sergeant-titulair de korporaal F. J. van der Kaaij. Men verzoekt ons te wijzen op den nieu wen naam, dien men beeft uitgevonden voor margarine. Dat lekkers wordt tegenwoordig verkocht onder den welluidenden naam «Fabrieks- boter". D. II. overkwam het ongeluk, in de zak- kcnplakkerij van den heer L. Dijkgraaf aan de Breedestraat met zijn rechterhand tusschen de drukpers te komen, Waardoor drie vingers vry ernstig werden gekneusd. Arts Holandus Hagedoorn verleende de eerste heelkundige hulp. II. F. J. de R., uit Utrecht, die 11 October ten nadecle van den lieer G. van Ede een rijwiel verduisterde, werd door de Rechtbank te Utrecht deswege veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. Nadat omstreeks een jaar geleden ten huize van den 68-jarigen N. K., hier. een zonderling die doorging voor zeer bemiddeld, doch hoogst zuinig leefde, was ingebroken en gestolen, schijnen de zelfde daders minstens een tweetal in den nacht van Woensdag op Donderdag der vorige week andermaal ingebroken te hebben. Wellicht ook hebben zij toegang weten te krijgen tot zijn woninkje aan de .Muurhuizen terwijl hij Woensdag te Amsterdam was, waar hij iedere week op dien dag pleegde heen te gaan. Ofschoon de blinden die in geen 20 jaar gesloten werden Donderdag gesloten bleven, viel dit den buren niet opmaar toen K. in een geheele week niet werd ge zien, liet de kennis uit Amsterdam Dinsdag avond de politie waarschuwen. Deze liet nu aanstonds de deur opensteken en bij haar komen in het huisje, zag ze dade lijk dat hier een misdrijf was gepleegd. Kisten en kasten stonden open en alles was dooreen gehaald, terwijl de goederen over de vloer verspreid lagen. In de bedstede eindelijk vond men het lijk van den oude, de handen en voeten ge bonden. den mond dichtgestopl met een hals doek en het laken. Aan het lijk zijn, behalve aan den mond, geen uiterlijke teekenen van geweld te be speuren. Er kan nog niet geconstateerd worden of er werkelijk iets gestolen isde geruchten die daaromtrent loopen, moet men dan ook maar niet gelooven. Opmerkelijk is het echter, dat zoowat een jaar geleden, omtrent den 'zelfden tijd. werd ingebroken, waarbij toen een vrij aanzienlijk bedrag aan geld is ontvreemd. K. was daardoor voorzichtiger geworden en had dan ook de onlangs terug ontvangen gelden eener hypotheek bij een kassier hier ter stede gedeponeerd. In zoo ver is de buit dus zeker tegengevallen. De Justitie stelt thans natuurlijk een ernstig onderzoek in. Ds. M. Barend recht heelt toezegging van beroep gedaan naar de Ned. Hervormde ge meente te Austerlitz. De Staatscourant bevat de Statuten van de «Vereeniging tot stichting en instandhouding van eene school mot den Bijbel", te Scher- penzeel (Gelderland). H. M. de Koningin zal 8 December a. s. van Het Loo naar 's-Gravenhage terugkeeren. De Haagsche Kroniek-schrijver van de N. Gron. Ct. schrijft: Onze jonge Koningin volgt geheel de werk wijze van Haar verstandige Moeder met op zicht tot de afdoening der Regeeringszaken. Zij is, als alle Oranjes, muntineus en besteed de morgenuren gewoonlijk aan bet. bestudee- ren van de stukken, die Haar ter teekening worden toegezonden. Geen enkel stuk wordt van Haar handteekening voorzien, zonder dat Zij van den inhoud terdege kennis ge nomen heeft en wanneer Haar een ol'aQcfèr niet duidelijk is, teekent Zij dat aan en vraagt de Ministers, die bij afwisseling op «Het Loy" komen om de zaken te bespreken, de gewenschte opheldering. Ook naar aan leiding van de Begrootings-verslagen, die H. M. rnet onverdeelde aandacht lepst gelijk zij alle budget-stukken heeft doorgeworsteld moeten byzondere rapporten zijn gevraagd over een paar aangelegenheden, die ik nu, om bijzondere redenen, niet nader aandui den zal dan met de uitdrukkingbrandende quaesties. In Den Haag wordt beweerd, dat Minister Pierson omgaat met bet voornemen, een ta baksbelasting in te voeren. Aan liet voorbereidend militair onderricht wordt over het geheele land thans deelge nomen door ruim'10000 jongelieden. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Met de grootste ingenomenheid maakte ik kennis met het stuk van Q. N. in uw vorig nummer en met nog meer belang stelling, zoo mogelijk, ervoer ik, dat de me dici zoowel als de autoriteiten thans de band aan de ploeg hebben geslagen, wat ik oók afleid nit het aantal briefjes met «besmette lijke ziekte" dat sedert het verschijnen van uw blad in de gemeente is aangeplakt. Dat is alvast een begindoch ik wilde uwe bemiddeling inroepen om op dien goe den weg te doen voortgaan. Voor niemand is het een geheim, dat de bodem van Amersfoort erbarmelijk ver vuild is. Men behoeft niet veel te weten van de vruchtlooze vertoogen der Plaatselijke Gezondheids-commissie om dit maar al te zeer erkend te zien, zoo officieel mogelijk. Er is in heel de Gemeente bijna geen goed drinkwater en de pompen, door den oud- Wethouder Croockewit aan de burgerij op zoo milde wijze geschonken, voldoen niet in de behoefte, omdat men eenvoudig te lui is, daaruit water te putten ol zelfs te doen putten. Welnu, dat eer het kalf verdronken is het Gemeentebestuur alle inwoners in de gelegenheid stelle om goed en goedkoop drinkwater te verkrijgen. En dat kan alléén door een waterleiding. Een waterleiding in eigen beheer en in den trant van die te Nijkerk, doch mét brand kranen, wat daar verzuimd schijnt. Te Nijkerk heeft, naar ik ben ingelicht, zelfs de arbeider goed en gezond drinkwater de allcrnoodigste levensbehoefte tegen betaling van 3 cent per week, of nog geen halve cent daags. En wie ter wereld zou ook hier ter stede niet gaarne een halfje per dag meer willen uitgeven als hij daar door een zware ziekte, misschien erger nog, in zijn gezin voorkomt Wie zal het Raadslid zijn, die dezen zegen brengt over Amersfoort Ik weet wel, dat hier in zeer enkele hui zen waterleiding is, doch de Utrechtscho maatschappij is zóo duur, dat slechts hóógst enkelen (en dat zijn zij, die desnoods ziekte- kiemvrije mineraalwateren kunnen drinken) er van kunnen profiteeren. Een Gemeente-waterleiding, .gesteund door het Gemeentebestuur en de Gezondheids commissie, wordt hier zeer zeker een groote bron van inkomsten èn financieel èn moreel niet het minst door de drie grootste ver- bruikstersde beide kazernes en de wonin gen van «Volkshuisvesting". Doch vóór en aileer ik verder kan gaan en met spoed deze zaak grondiger voorbe reiden, zou ik wel eens decisief willen weten hoe lang nog het contract loopt tusschen de Gemeente en de Utrcchtsche Waterleiding Maatschappij. Wie beantwoordt mij deze vraag, liefst óok in bet openbaar Met dankbetuiging voor de toegestane plaatsruimte. Q. N. II. Geachte Redactie Toevallig kwam in mijn handen een af kondiging houdende eenige bepalingen om trent het onbewoonbaar verklaren van wo ningen, enz., in een naburige en nog wel kleine gemeente. Zouden dergelijke noodzakelijke bepalingen in onze goede gemeente óok niet in toepas sing kunnen worden gebracht'? Het zou waarlijk niet te vroeg zijn. Het stuk luidt: l)e Burgemeester eu Wethouders van doen te weten, dot door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 25 Jauuari 1898, is vastge- et cld de volgende verordening Verordening houdende wijziging van de Al- genieene Politieverordening der gemeente De Raad der gemeente Overwegende dat het wensehelijk is, ook wegens de in de kom dor gemeente daar te stellen hoog- druk-bronwotcrleiding, over tc paan tot eene wijzi ging van do artikelen 8, 7, sub 7® en 8° en 40 van de algemeen», politie verordening der gemeento besluit: dc artikelen 5. 7, sub 7° en 8® en 46 dier verorde- uing iu te trekken en te doen luiden als volgt Artikel 5. Wanneer gebouwen, van welken aard i ook. voor bewoning gebruikt worden en daartoe j volgens bet oordeel van den Raad, geboord Burge meester en Wethouders, schadelijk voorde openbare gezondheid zijn te achten, zal de Rand den eigenaar schriftelijk gelasten deze, binnen oenen bepaalden tijd zoodanig in te richten, dat zjj voldoen aan de bepalingen van artikel 7. Wanneer binnen en door den Rand bepaalden tijd niet aan dien last is voldaan, zal de Raad de verdero bewoning verbieden. Van dit besluit zal schriftelijk kennis worden gegcv'cn aan don bewoner en den eigenaar, met bopaling van een termijn van minstens 30 dagen nii welken de woningen zullen moeten zijn ontruimd. Zoodra de Raad de bewoning zal hebben verboden, zullen Burgemeester en Wethouders op eene van buiten zichtbare plaats aan de te ontruimen woning een bordje of papier doen aanbrengen met de woor den „onbewoonbaar verklaard". De bewoner of eige naar is verplicht zulks te gedoogen. Het is verboden dit kentoeken te verwijderen of onleesbaar te maken. Zoolang het verbod van bewoning niet door den Raad is ingetrokken, zal hel perceel niet bewoond mogon worden en dit, hutzij omniet, hetzij onder een bczwarendeu titel, niet aan andereu ter bewo ning mogen worden afgestaan. Artikel 7, snb 7®. dat zich bij iedere woning eene pomp of welput moet bevinden tenzij de bewoners van die woning bet recht of de vergunning hebben om vau het water van andere pompen of putten gebruik te maken dan wel zich van water uit eene bronwuterleidiug voorzien. In de kom der Gemeente zal het uit die pompen, putten en bron waterleidingen als drinkwater te bezigen water aan de eisehen van goed drinkwater moeten voldoen. Artikel 7, sub 8" dat elke woning voorzien zij van een afzonderlijk daartoe behoorend goed ingericht, van een deur voorzien bruikbaar secreet met een put van hout of van steen behoorlijk gemetseld en luchtdicht gedekt. Voor elke groep aaneengebouwde woningen kan volstaan worden met den put, ingericht alsvoren, wanneer daartoe schriftelijk vergunning van Eurge- mecster en Wethouders is verkregen en de door dezen te geven voorschriften worden in achtgenomen. Ocene putten worden vercischt voor secreten waar- hij hel tonnenstelsel wordt toegepast, mits de, gebe zigde tonnen minstens eenmaal 's weeks worden geledigd eu gereinigd. Voor toepassing van het ton nenstelsel, moet zijn verkregeu eene schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders, die ten allen tijde bevoegd zijn, deze weder in te trekken. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, tien 7deu Februari 1898. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, enz. Onder dankzegging voor de verleende gastvrijheid. Uw dw dn. R. D. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot liet geven van geiden ter i.eeh zal eene Commissie uit liet bestuur op DINS DAG den 5 DECEMBER aanstaande,'s nam. van twee tut drie uur, zitting houden in een 'Ier lokalen van hot Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor bet teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen. Totale ontvangsten over tie maand Oct. 1898. Reizigers 594268 768 514.82 Bagage bonden (tonnen 1760 24972.29 Levende dieren, rijtuigen enz. 62938.43 Goederen (tonnen) 687 537 1009907.00 Diversen 57 865.74 Totale opbrengst 1 924 198.28 Totale ontvangst1898 1897 sedert 1 Jan. f 17 574 198.97 f 17 442.223 985 Gem. aantal K.M. in expl. sedert 1 Jan. 1584 1591 Ontvangst per dagkilometer f36.49 f36.06. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de le helft van de maand November 1898. Mej. HoeksAmsterdam. Wed. W. Ruitenberg. Briefkaarten, LeopolAmsterdam. C. Jansen Buitenland A. L. van der I/tan Dussel. C. A. CristianesRio Janeiro. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. 24 tot en tnet 30 November 1898. GEBORENCornelis Willem, z. van G. J. Maris en A. T. Jurjans. Petronella Catrina, d. van P. II. van Haselen en J. F. Faber. Johanna Antonia, d. van J. D. II. Bartelsman en A. A. Kouwenberg. Ger- ritje, d. van A. J. Jans en A. Hendriksen. Jolianna, d. van J. van der Velden en A. van Diemen. Alberta Cornelia, d. van K. J. Terpstra en C. Ruizendaal. Gerrit, z. van J. Kammeyer en A. Bliekendaal. Martinus, z. van H. P. van Haselen en J. Sand Schuiten. ONDERTROUWD: G. Hiensch enJ.Eder- veen. GETROUWD: A. Bakker en J Wolfswin kel. J. van Meeleren en T. H. Boom houwer. G. Jonkman en W. van dei- Mast. II. Muijlkens en C. M. Kiaaijkamp. OVERLEDEN Christina van Veen 62 j, echtg. van A. van Stijn, VVympje Leonards, 73 j. echtg. van A. de Groot.. Arnoldus IleiTiianus Dijs 19 m. Rosie Gertrude Diamont 16 j. Johanna Maria Elisabeth Zegelink 47 j. ongehuwd. Anjelina Lint- borst 51 j. wed. van J. E. Rose. - Abra ham Tommei 69 j. wedr van G. Veencn- daal. Beatrix Vos 10 m. Klaasje Aarts 22 j. ongehuwd. Willem van Colmjon 51 j. echtg. van C. van Dijk. Ken levenl. aangeg. kill v. g. van J. G. Bootz en A. C. M. Schoppenbauer.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2