3 a 4 ijverig AGENT. Binnenland. Bal-Zijde 40 cent Marktprijzen. Advertentiën. f50- belooniny Keukenmeid, paling, dat reizigers, voorzien vafi'plaatsbe- wijzen naar die stopplaatsen, liet recht hebben om tot het eerstvolgende station door te reizen, resp. met een retourkaart op dit sta tion de terugreis te beginnen. Genoemde bepaling blijft dus alleen nog bestaan voor de stopplaatsen, waar alleen loeaaltreinen stilhouden. Dr. A. H. CL Van Driel, Voorzitter van het Ziekenfonds, van het plaatselijk Departement der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen" heeft die betrekking nedergelegd, tengevolge van een verschil van gevoelen, tusschen het Bestuur en de aan het Fonds verbonden ge neeskundigen omtrent het door dezen aan hot Departement gedaan verzoek om over wegenden invloed van de geneeskundigen te reglementeeren. Het bestuur bestaat uit zeven leden, waar onder éen geneesheer en éen apotheker. Vrijdagavond half acht zal mr. Heemskerk, van Amsterdam, op uitnoodiging van deanti- revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" in De Arend hier een voordracht houden over Leerplicht. Toegang voor niet-leden 10 cent. Blijkens advertentie in dit nummer zul len dames-directrices der «Protestantsche armen-lotcrij" morgen en overmorgen-mid- dag, telkens van I tot 4 uur, hun jaarlijk- sche tentoonstelling houden in het St. Pieters- en Rloklands-gasthuis. Door de sehietvereeniging «Wilhelmina", behoorende bij den »Ned. Bond van Oud Onderofficieren" hier ter stede, zal begin Januari een Nationaal Solt ietconcours uit geschreven worden, te houden in de Con certzaal van De Arend en bestaande in Korps-, Personeele-, Eer©- en Vrije baan- wedstrijden. De plaatselijke afdeeling van het «Utrechlscli Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" zal Vrijdagmiddag om 12 uur in De Arend een Algemeene ledenvergadering houden o. a. ter benoeming van Bestuursleden wegens periodieke aft, eding, maar ook om mededeeling te doen van plannen tot verbetering van den groententeelt in deze streken. Na afloop der vergadering, omstreeks 1 uur, zal de heer J. Smid, uit Utrecht, een voordracht houden over het doel en de wer king der «Nederlandschc Heide-maatschappij". De Vereeniging «Liefdadigheid" zal Vrijdag It) December des avonds 8 uur. ten Raad- huize een algemeene vergadering houden, o. a. ter bespreking van den toestand der Vereeniging in verband met de toegezegde gelden. Over Gothov Grüneeke's nieuwste schep ping. waarmee Woensdag 15 dezer in Ami- citia hier éen enkele voorstelling zal wor den gegeven, schrijft de Proi. Groninger Crt: Een zeer talijk puhliek was opgegaan om „die Bühne ohne Manner" te zien. Dat is geen nieuwe overwinning van het feminisme. Wij hebben in tegendeel, met een gevoel van edele fierheid natuur lijk. opgemerkt dat de mannen nog van eenig nut zijn. Als deze dames tooneelspelen. is de helft als man gekleed. Deze „Bühne" is een danies-oprettengezelschap, het meest gelijkende op een café-chnntant uit den goeden ouden tijd, toen het nog niet ontaard was en er nog gezongen en gedanst werd. Die tijd wordt dooroud-Groningers altijd betreurdalsz\j van Pfiaging spreken, den grooten man vroeger op dit gebied, is er aandoening in bun stem. En daar zjj, dieeeniga- zins op de hoogte waren, met recht onderstelden, dat het „Tooneel zonder Mannen" hun iels in dien stijl zou geven, waren zij bij gansche drommen op gekomen. De schouwburg was propvol. Het talrijke publiek heeft zich ongetwijfeld niet beklaagdintegendeel, het amuseerde zich voortref- lijk, applaudisseerde, riep de dames terug. Het was ceu succes voor het geheel. Een persoonlijk succes hadden de dames Volmar, die o, a. in het bekende aardige „Zehn Madchen und klein Man", dat onder een anderen titel werd gegeven, toonde, dut zij uitstekend coupletten kan uitgifte geschiedt il pari; de obligation zijn niet derhevig aan uitlotiug. De obligation, uitgegeven door de Vereeniging „Eigen Hjilp", afdeeüng Zekorhcidsstelling voorAinb- tenaren ou Beambten te 's-Gravenhage (welke obli gation, nu die afdeeüng van „Eigen Hulp" gaat ükwideereu, eerlang ter aflossing zullen worden op geroepen! kunnen A 100 pCt. en bijberekening vnu rente in betaling worden gegeven ter voldoening der storting op deze leening. De „Vereeniging van totZekerheidstellingverplichte Rijksambtenaren" is opgericht naar aanleiding van -de Vierde Afdeeüng van de Borgtochtenwet, Zij wordt tot het aangaan van borgtochten toegelaten, nadat door haar ten behoeve van den Staat is ver pand een kapitaal, ingeschreven op een van de Grootboeken der Nationale Schuld of in effecten. Bij Art. 17 der Borgtochteuwet is het bedrag van dat waarborgfonds vastgesteld op ten minste f40 000 en ten hoogste f150000 voor ehecten met een nader te bepalen overwaarde, en voorinschrijvingen Groot boek met een nader te bepalen verhouding tusschen het nominaal bedrag en dat waavv'itor zij geacht worden waarborg te geven. Om aan deze bepaling te voldoen, wordt overge gaan tot uitgifte van deze leening. De opbrengst dezer leening zal enkel en alleen strekken tot aankoop van inschrijvingen opeen van de Grootboeken der Nationale Schuld of van effec ten. welke voorkomen op de in Art. 7 der Borg tochtenwet bedoelde lijst en in pand gegeven wor den aati den Staat. Volgens de Borgtochtenwet is de Minister van Financiën bevoegd om, indien de Vereeniging niet aan haar verplichtingen tot aanzuivering van tekor- voornemens, de gemeente te verlaten, het geen dan ongetvijfeld tengevolge zal hebben, dat er van het bouwen van nieuwe niet veel zal komen. Ook verneemt men, dat Regenten voor nemens zijn, de levensmiddelen eiken dug per trein uit Utrecht te laten aanvoeren zoodat de neringdoenden te De Bildt geen belang zouden hebben bij do oprichting van het gesticht. In geen geval kan dus het voor genomen plan in het belang der gemeente genoemd worden. Ook bevreemt de keuze van het terrein iles te meer, omdat meermalen van bevoegde zijde er op gewezen is, dat dergelijke hooge, in den zomer brandend heete gronden, een sterk zenuwprikkelenden iuvloed hebben en een niet te hooge zandgrond voor zenuwlijders oneindig meer verkieslijk is. .upletti als Ko venal frl. Vou Ehrenberg, die voor de planken ohue Manner geschapen schijnt, die zingt met een luide stem en speelt en danst met gratie; de vol maakte soubrette. Wij zouden, indien het gezelschap hier meer optrad, nog een paar namen hebben te te noemen, maar wij weten niet hoe de impresario, do heer Boesnach, daarover denkt. Dit is zeker, dat hij als zoodanig oen gelukkige hand heeft en dat •als dit vroolijke troepje mocht terugkeeren, wij ge rust dc kennismaking durven aanraden. Hedenochtend is uit de Reek bij de ka zerne voor bereden wapens gevischt hel lijk van wachtmeester L. F. Z., van het depot- eskadron Ie regiment huzaren, die, door de duisternis misleid, daar gisteravond bij het naar huis gaan in schijn geraakt. De ongelukkige die enkele weken geleden eon kindje eveneens door verdrinking verloor Iaat een weduwe met 6 kinderen, daar van het oudste nog slechts 10 jaar is, in hoogst komcrvollö omstandigheden achter. verplicht, dat kapitaal weder op het vercischte bedrag te herstellen en, indien de Vereeniging daarbij voortdurend in gebreke blijft, kan de Regeering het verschuldigde inhouden op de tractementen der leden. Van dc bevoegd!) Md der Regeering om het waar borgkapitaal aan tf reken, zal echter wel nimmer gebruik behoeven te worden gemankt. Krachtens de vastgestelde Statuten toch zijn de ledon der Vereen- igiug, afgezien van een jaarlijksche bijdrage van 2 per mille vau liet bedrag hunner zekerheidstelling, verplicht tot een storting in deus van een halfpCt. van dat bedrag. Deze storting gaat terstond in een Reservefonds, bestemd om te voldoen aan de gel delijke verplichtingen der Vereeniging, voorzoover in eenig jaar haar gewone inkomsten daartoe niet toereikend mochten zijn j terwijl, als bij 't eind van eenig jaar dit laatste niet het geval mochf blij ken en het reservefonds dientengevolge beneden een half pCt. van het gezamelijk bedrag der door de Vereeniging aangegane borgtochteu dalen mocht, een hoofdelijke omslag van de leden moet worden geheven ten einde het Reservefonds weder op bo venbedoeld half percent te brengen. Bovendien bepalen de Statuten, dat, indien bij bet eiudo van eenig jaar de geznmeljjken waarde der inschrijvingen of effecten, waarin de geheele opbrengst der geldleening is belegd, gedaald blijkt beneden het voren omschreven waarborgkapitaal, het verschil ten laste van de Winst- en verliesreke ning moet worden aangevuld. Op deze wjjze hebben de obligatiehouders vol le digen waarborg, dat de Vereeniging aan alle even tualiteiten hoofd kan bieden, en dat deze leening een boven eiken twijfel verheven soliede geldbeleg ging is. Terecht werd in de Memorie van Toelichting op het ontwerp der Borgtochtenwet door den Minister van Financien gezegd„de ter verkrijging van het vereischte kapitaal uit te geven obligatiën zullen een hoogst soliede geldbelegging vormen en daarom geen tioogere rente behoeven te geven dan andere soliede effecten". Als bewijs, dal er in de stad nog wel varkens worden gemest diene, dut verleden week hier een varken (geen zeug) is gewo gen in de Waag van A. Maters van 700 halve Kilo's, dat geleverd werd door den landbouwer G. van Weerhorst aan den koop man G. van de Wetering, beiden hier. Bij de jongste te Baarn gehouden verkie zing voor éen lid van den Gemeenteraad wer den uitgebracht 449 geldige stemmen. Hier van verkreeg de heer W. C. C. Luske(ean- didaat der R. K. en Ant-rev.) 179 stem men, en de heer W. L. Reeder (Chr.- hist). '208 stemmen, zoodat laaLsgenoernde is geko zen. Het aantal personen, dat dit jaar te Baarn voor de Nieuwjaarsuitdeeling in aanmerking zal komen, bedraagt 130. De Commissie heeft zich voorgenomen, de gewone openbare bedeeling te vervangen door bons voor levensmiddelen. Indien het Utr. Dbld. goed is ingelicht, zijn Regenten van het krankzinnigengesticht te Utrecht voornemens, te De Bildt terreinen aan te koopen, welke deel utmaken van het voormalig landgoed «Jachtlust" en gelegen zijn aan de Brandenburgersteeg. Over het algemeen is dit plan met zeer weinig instem ming in deze gemeente vernomen, en men hoopt, dat Gedeputeerde Staten hun goedkeu ring aan het verzoek van Regenten, tot aan koop van die terreinen, niet zullen verleenen. Men betreurt het zeer, dat een schoon ge deelte van de gemeente in zijn ontwikkeling belemmerd zal worden, en dit te meer om dat er plannen bestaan, juist daar verschei dene villa's te bouwen, waartoe thans eer der dan vroeger zal overgegaan worden, nu de spoorwegverbinding met Utrecht en andere plaatsen, voornamelijk door de opening van de lijn Utrecht Baarn, zooveel beter is geworden. Komt het gesticht tot stand, dan zijn dc eigenaars van aangrenzende villa's KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat bij Koninklijk besluit van den 25 Novem ber 1898, No. 27, is goedgekeurd, dat door de gemeente Amersfoort aan vuur haven-en tongeld voor het bevaren van de rivier „de Kern" gedu rende het jaar 1899 geheven wordt 50% van het bedrag, bepaald bij hei tarief, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 1 Mei 1830, No. 3. Amersfoort 12 December 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. 3CHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Een belangrijke ontdekking hebben, vol gens de «Annules Pasteur", de beeren Nocard en Roux gedaan. Zij zijn er nl. in geslaagd de microbe van longziekte, voor den veestapel zoo belangrijk, te ontdekken. Reeds lang kent men de vloeistof, die de besmetting veroor zaakt en die men ook voor inenting gebruikt, doch het daarin aanwezige besmettende be ginsel vond men tot dusverre niet, totdat dit aan bovengenoemde heeren door een andere wijze van behandeling gelukte. Zij vonden tevens een methode om de smetstof kunst matig voort te kweeken, wat zeker belangrijk is, daar bij inentingen van longziek vee geen vrees voor gebrek aan inentingstof meer be hoeft te bestaan. Omtrent den stand van de herziening dei- Armenwet deelt de Minister van Binnen- landsche zaken mede, dat hij gaarne gezien zou hebben, dat de voorbereiding reeds ver genoeg ware gevorderd om de indiening van het ontwerp met stelligheid nog voor dit zittingjaar toe te zeggen. Wegens de vele belangrijke werkzaamheden, die zooveel van zijn tijd in beslag nemen, was dat echter niet mogelijk. Zoodra de Woningwet, die thans in bewerking is, gereed komt, zal hij aan de Armenwet meer tijd kunnen besteden. Zelf is hij van de urgentie eener herziening zoozeer overtuigd, dat hij niets zal nalaten wat strekken kan om de zaak te bespoedigen. De Minister van Waterstaat heeftingediend een wetsontwerp betreflende arbeids- en rust tijden in fabrieken en werkplaatsen voor per sonen, op wie arbeid de Arbeidswet niet van toepassiug is. Zijn daar óok onder begrepen de kantoren en de winkels? De Minister van Oorlog heeft herinnerd, dat vrijstelling van Personeele belasting voor gehuwde militairen en militaire geiimplooi- eerden beneden den rang van officier, be hoorende tot de landmacht, alleen dan plaats heeft als zy door en geheel voor rekening van het Ryk zijn gehuisvest. De eerstvolgende oproeping van jongelin gen tot dienstneming bij het Instructie-batal jon te Kampen is bepaald op 4 Januari e. k. Een wetsontwerp is der Kamer aangebo den tot naasting van den spoorweg Leiden— Woerdenf Verkooping van Vaste Goederen Notaris Drijfhout van Hoolf, te Amersfoort, dd. 10 December 1898. Het heeronhuis met grooten tuin aan den Heiligenbergerwcg I. 28, te Amersfoort, be woond geweest door nu wijlen den heer W. L. Scheltus, verkocht aan den heer R. L. Kerkhoff, voor f7900. Vier perceelen bouwterrein aan den Leus der-grintweg by de Infanlerie-kazernes en een perceel bouwland, daarachter gelegen en strekkende tot den Appelweg, verkocht voor f 3980. Aan den prospectus van du firma Ln.i.aison A Bouwer Co. voor hun nieuwe emissie zij het vol- j gende ontleendtot 114.(15 per Meter J alsmede zwarte, witte en gekleurde Heniicbcnr-Zljde van 35 cent tot k. tai Eiw WrailK'l'XumS'm I ',iM P"' Ml,tel' - f"™' geruit, gewerkt, damast cm. (circa 240 verschillend» <,Rnli- 1 J»li ven elk jai.r i'lc eerste coupon vervalt 1 tülten en 201JO verschillende kleuren, dessins ens.). Franco en vrij van Invoerrechten In huls. Stalen Juli 1809. De CMipoi» lullen bchujtonr rijn Ion ommegaand. I'ubhel briefporto naar irtmt.erlnnd. kantore der Vereeniging of op zoodanige andeie Henneberg 8 Zij de-Fabriek 011 (k. Si k. Hoflever.), ZÜrich. Gevonden voorwerpen oen blauwe barret, een duimstok, oen vrou- wehood, een Nieuw Testament, een zwarte parapluie, een wandelstok, een fietspomp, een nikkelen dameshorlogeketting, een blauwe mantelkap. Inlichtingen aan hel Bureau van Politie alhier. RECLAMES, Van 1—5 regels f1.25; elke regel meer f 0.25 Galsteenen zijn steenachtige aangroeiingen, die zich in de galblaas of degalkanalen vor men. Ze zijn eene ontsteking in deze orga nen, die de verwijdering der gal onmogelijk maaktdeze verdikt zich en versteent dit is de vorming der galsteenen. Kenteekenen dezer ziekte zijnPijn in de rechterzijde, neiging tot braking van zuurachtige stollen. Slechts Warner's Safe Cure met daarbij aan geduide leefregel geneest deze kwaal. Verkrijgbaar bij: T. P. van den Bergh Zn. Ui rechtC. J. W. Snabilié, Rotterdam- I .de Leeuw, Rodenburgstraat 74, Arnhem.' Amersfoort, 9 December 1898. Appelen f 5.— a f 10.— Peren 1 7af 12.— Zandaartlappelen f 2.— a 12.40 Hoen dereieren f7.a f8.Eendeneieren f0.a f0.p. 100 st. Grasboter 11. a f 1.15 p. k. Kippon f 0.G0 a 10.80 Kuikens fl.a f 1.20 Piepkuikens 10.30 a f 0.50 - Ganzen f0.- 10.— a f0— Eenden f'O.GO a f0.90. Hazen f1.50 a f2.— Wilde konijnen 10.40 a fO.50 Tamme konijnen 11. a t'1.20 p. st. Dui ven 10. a i'0. p. paar Vette varkens f0.— a f0 Magere varkens f 12 a f 18 Zeuger. f40 a f50 Biggen I'S.— a f8.— Schram men t'O.ii f0.Vette koeien f;i f—Guste koeion f—it I' Kalf- koeien f—a f Kalfvaarzen f— Pinkstieren f—af— Aangevoerd waren ongeveer 40 heet. Ap pelen, 20 heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen, 203 heet. Zandaardappolen, 5000 st. Hoendereieren, 1400 kilo Grasboter, kilo, Margarine, Vette varkens, 30 Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, 250 biggen, en 10 zeugen. Nu een langdurig en smarte lijk lijden overleed lieden onze echtgenoote, moeder en zuster JETJE van IJ EEK— SCHÖNFELD, in den ouderdom van 71 jaar. L'il aller naam, S. van BEEK. Amersfoort, 12 Dec. 1898. De Heer en Mevrouw MA RIS— Jurjaim betuigen hiermede hunnen har tel ij ken dank voor de vele bewij zen van belangstelling', bij de geboorte van hunnen zoon ondervonden. Bezoeken worden gaarne afgewacht op Donderdag en Vrijdag a. h. zul worden uitgereikt aan hom die omtrent den op N. KALF gepleegden moord zooda nige inlichtingen zal geven aan den Com missaris van Politie te Amersfoort, welke zullen leiden tot de aanhouding en veroor- deeliug van de verdachten. De Commissaris van Politie, G R O K E. Amersfoort, 12 Dec. 1898. Wegens sterfgeval vraagt Me- - vrouw f)i-: VVJJS, Bergstraat, tegcu Februari ol eerder een futsoonlyke bekwaam voor haar vak. Goede getuigen vercischte. Zich persoonlijk te vervoegen tusschen 8 cn 9 uur 's avonds. Tegen MEI worden gevraagd li» te Amersfoort, of naaste omge ving, voor oen heer en damo mot of zonder PENSION. Brieven onder letters R, II. aan het bureau der (oude) Amersfoorlsche. Courant, Korte- g rue ld 56. De DIRECTIE der HOLLAND- SCHE BR AND WA ARB OR O- M A A TSC11 A I' P IJ, gevestigd te Oudkantpol bij Amsterdam, vraagt voor AMERSFOORT en OMSTREKEN een

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2