Donderdag 5 Januari 1899. No. 4838. 48e Jaargang. Lachen. Een. Luchtreisje. Binnenland. ■m Uitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Légale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers lü cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerfrosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 5 0. Telaphoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. S der Hinderwet, Bronnen tor kennis van hot publiek, dat duur hen aan de firma Berns Co. eu harereohtverkrynondon vergunning is verleend om een Zeeppoedorfabriek opterichlcn op het terrein genaamd „het Kalfsveld", kadastraal bekend onder sectie D. No. 2037. Amersfoort, den 2. Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Brengen .er kennis van de ingezetenen, dat, tc beginnen Z.. rdag, den 14 Januari o. k. en vervol gens iederen Woensdag en Zaterdag, des namid dags ten drie uur, weder gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze behandeling van kinderen aan favus (hoofdzeer) lijdende, en wel in het perceel aan de Breedestrnat wijk F. no. 133, Amersfoort, 3. Januari. 1S99. Burgemeester eu Wethouders voernoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMHELPENNINCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Lachen, vroolijk lachen, zóo, dat de lever schudt, is goed, voor den geest en het lichaam beide. Dat is het niet alleen voor den persoon, die lacht, maar ook voor zijn omgeving; want lachen is aanstekelijk. Zeker, er zijn ook lach manieren, die dat niet veroorzaken, als het kunstmatig lachen, het grijnslachen, maar over deze dingen heb ben wij het nu niet wij deuken alleen aan den gullen, den gezondinakenden lach. Niet elke leeftijd lacht even gemakkelijk bij het kind wordt het lachen spoedig opge wekt en is daar altijd ongekunsteld, helder klinkend; op rijperen leeftijd wordt het min der luidruchtig. De vrouw is spoediger tot lachen gestemd dan de man. Welk een genot reeds, een mensch te zien, die lacht! Alles is in beweging; oogen, oog leden, voorhoofd, lippen, neus, kin, wangen, tanden, alles komt hierbij in het spel en er is een eindelooze schakeering in die bewe gingen, maar alles drukt vroolijkheid uit. Zelfs de stem wijzigt zich bij den mensch, die lacht. Ongearticuleerde klanken, meer of minder krachtige uitroepen, doen zich hooren. De geluiden zijn zeer verschillend, al naarmate van de personen en de omstan digheden. In de 17e eeuw kwam er een boekje Feuilleton. De opstijging zou plaats hebben uit mijn moestuin, waar wij buiten het gezicht waren van mevrouw Wagenaar en het publiek. Des avonds, in het donker, werd de toestel naar mijn woning getransporteerd, en den volgenden ochtend, toen wij ons reisvaardig maakten, wist geen sterveling van ons plan iets af, behalve mijn bediende en die wist zijn mond te houden. Het verbaasde mij, hoe nauwkeurig Wa genaar de draagkracht van zijn ballon be cijferd hadtot op een lood had hij alles uitgerekend^ bijgovolg moesten wij alle drie gewogen worden, en wij waren wel een paar uren bezig met eerst al wat overbodig was uit onze zakken te doen, en vervolgens weer met steentjes en zand ons gewicht zóo paskluar te maken, dat wij net precies op een hoogte van tweehonderd voel zouden blijven zweven. Hierna kwam liet vullen van de ballon met zuiver waterstofgas, op de plaats zeil ontwikkeld. Onder al deze bedrijven was liet vijf uur in den namiddig geworden vóór wij instapten en de reis aan vaardden. uit van iemand, die -ie lachers goed had waargenomen en die mededeelt, dat zelfs ieder gestel zijn byzonderen lachklinker heeft. Terwijl de phlegmaticus de a uitstoot, hoort men van cholericus de e: de melancholicus loet bij voorkeur do i hooren, en de san guineus houdt liet meest van de o. Of het waar is weet ik nietde lezer moet dat zelf maar eens nagaan. Ook de buik neemt aan bel lachen deel. Rekenil is het woord: nik houd mijn buik vast van 't lachen". Men houdt dan de han den er op om als 't ware de trillende bewe gingen van dat lichaamsdeel in bedwang te houden. De klenr van het gelaat wijzigt zich even eens bij den lacher. Dan komt er een blos op het gelaat, soms een hoogroode kleur. Wanneer wij al deze dingen bij den lacher zien en als deze dingen van opgewektheid spreken wie verlangt dan ook niet nu en dan door zoo'n lachbui te worden over vallen De gelegenheid daartoe bestaat in het leven genoem Kwinkslagen die men hoort, zotte tooneelen die men ziet, vergissingen die men begaat kortom, het aantal on derwerpen, dat ons tot lachen brengt, is legio. Wie gul lachen kan, verdrijft de somber heid, de zwaarmoedigheid, waartoe soms het leven brengt. Wij hebben ook wat vroolijk heid noodig als de prikkelende saus, die het eten smakelijk maakt, »Een vroolijke dokter is beter dan een geleerde"dat volksspreekwoord is bekend en talrijk zijn de gevallen, dat een opgewekte lach, bij den zieke teweeggebracht, tot her stelling krachtig medewerkte. Zeker kan een al te heftig lachen wel eens kwaad doen, maar die kwade gevolgen komen toch zeer zeldzaam voor. Een gulle, vroolijke lach blijtt een kostelijk geneesmid del. Wie lacht, gezond lacht, voelt het hart sneller kloppener komt warmte en gloed over het geheele lichaam. Men kan en mag niet om alles lachende lach moet nooit kwetsend zijn voor een ander, maar de mensch, die een goed hart met zich omdraagt, zal daarvoor wel zorgen. Wie den lach niet wil verleeren en de goede gevolgen er .„.i wil ondervinden, moet iets van het kind in zich behouden, óok al vermeerdert het jarental. Ons leven is ernstigzoowel om het brood te verdienen als om de goede verhouding te bewaren met «le menschen, om goed en rein te leven, hebben we voortdurend hoofd, hand en hart te ontwikkelen, opdat zij al hun gaven kunnen ten toon spreidenbovendien biedt het leven vele droevige lolswendingen. Maar er is zonneschijn genoegwij wonen niet in een tranendal. Zoo nu en dan, ons ter verkwikking, komen dingen onder de oogen, die de blijdschap op het gelaat wekken, die tot een gullen lach aanleiding geven. Gelukkig de mensch, die het lachen niet terughoudt, maar ook daarin zoekt nieuwe levenskracht, gezondheid van ziel en lichaam beide. De„Vereeniging van gepensionneerde onder officieren en minderen van het Nederlandsche leger" (onderstand aan militairen gepension- neerd vóór de Wet van 1877 en hun wedu wen) ontving van H. M. de Koningin-Moeder wederom een schenking, ditmaal groot f500, als blijk van belangstellingen haar streven. H. M. de Koningin schonk f400 aan de Vereeniging van onderofficieren en minde ren der zeemacht »Het Marinefonds." De Vereeniging »Het Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Ned.-Indië gevallen militairen" heeft van H. M. de Koningin-Moeder eene bij drage van f600 ontvangen. De minister van Binneulandsche Zaken heeft een circulaire tot de Gemeentebe sturen gericht met verzoek om op te geven hoeveel vrijwilligers voor de militie, lichting 1899, in hun gemeente zich hebben aange meld. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het gevoelen gevraagd van de Com missarissen der Koningin over een door de Centrale commissie voor de Statistiek, inge- gevolge door zijn ambtsvoorganger in Mei 1897 tot haar gerichte uitnoodiging, uitge bracht advies omtrent de inrichting der in 1899 te houden achtste algemeene volkstel ling. Onder andere moet de genoemde commis sie overtuigd zijn van de wenschelijkheid om de volkstelling, evenals in 1879, te doen houden op den 31 December, en om ook weder een beroepstelling aan de volkstelling te verbinden. De inspecteurs van het Geneeskundig Staatstoezicht en van den Arbeid en de be sturen der Vereeniging voor Staathuishoud kunde en Statistiek, der Nederl. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde, der Ned. Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid De ballon rees zacht en langzaam en toen zij ongeveer de hoogte van het haantje van den stadstoren had bereikt, bleef zij roerloos zweven letterlijk alsof zij voor anker lag, want er was geen zuchtje in de lucht. De professor wreef zich de handen en ook Mont gomery gaf toe, dat het mooi wasmaar toch had hij zoo zijn bedenkelijkheden. »Tot dusver gaat alles best", zeide hij »maar toch zal ik blij zijn als wij alle drie weer gezond en wel beneden zijn. Eén ding in 't bijzonder is mij niet duidelijk name lijk hoe wij 't moeten aanleggen om weer te dalen". sik geet toe", antwoordde Wagenaar, »dat ik dat bij mijn constructie heelemaal ver geten heb, maar geen zorgen vóór den tijdOver het dalen behoeven we nog niet te denken vóór wij goed en wel opgestegen zijn De man was met zijn uitvinding zoo blij als een kind met een stuk speelgoed. Straks stak hij de spiritnskunp aan en daar begon inderdaad de ballon te rijzen, volmaakt zooals hij had voorspeld. I sWel, wat zegt u daar nu van V' riep hij. j 8Alles heel mooi", antwoordde Montgo- mery «maar voor het oogenblik zijn we nu hoog genoeg" en meteen blies bij de lamp uit. Wagenaar werd dol. «Waarom doet u datvroeg hij. b WaaromY' gaf de ander ten antwoord, Bwel, die lamp verbrandt spil itus, niet waar, en daardoor vermindert alweer ons gewicht. Als u over boord belieft te kijken, dan zult i u zien, dat we nu al aardig hoog zijn en er is geen mogelijkheid om te dalen". Wagenaar en ik keken over boord, en wij merkten, dat wij minstens al zes kerktorens hoog waren. Opeens schoot de ballon op nieuw naar boven. «Wat is dat nu?" vroeg ik. «Dood eenvoudig", antwoordde Wagenaar Bik heb bij bet "naar buiten kijken mijn valsche tanden verloren". b Al weer zooveel gewicht minderriep Montgomery. bNu zullen we rijzen totdat de ballon barst 1 Als ik geweten had, dat u valsche tanden droeg, zou ik mij nooit in dit ding inet u hebben gewaagdmaar dat heb je van die mannen van de wetenschap Je kunt er nooit op aanAltijd zit er bij hen iets los!" aGelooft u werkelijk", zeide ik, »dat de ballou nu moet hlijven stijgen »Er is maar éen uitkomst", antwoordde Montgomery Ben «lat is een zware nacht dauw. Als liet Ilink wil dauwen, dan kan daardoor het evenwicht voor de verloren tanden van den professor en voor den ver branden spiritus worden hersteldanders zie ik inderdaad geen gat in". Daar zaten wij nu met lange gezichten en der Vereeniging tot Bevordering vauFa- brieks- en Handwerknijverheid in Neder land zijn vooraf door de commissie gehoord. Ontwerpen van verschillenden aard zijn bij het advies der commissie govocgd. Volgens een mededeeling in het Handels blad is 1899 voor alles een jaar van geluk. Niet alleen toch beeft het in zijn naamcijfer, twee negens, maar het eerste en het tweede cijfer samen vormen een derde negen, de som der cijfers is 27 driemaal negen en deze cijfers vormen samen nog eens negen. De Prov. Cron. Ct. deelt mede dat de Martinitoren te Groningen het nieuwe jaar is begonnen meL een aardigheid. Velen die op de gebruikelijke wijze den overgang van liet Oude in het Nieuwe vierden en met spanning den klokslag van twaalf afwachtten, hoorden den toren met de door langdprige oefening verkregen virtuositeit, het hekoDde lied van Benoit spelen en maakten zich ge reed om de slagen te tellen. maar deze bleven uitde oude Martini speelde wel, maar sloeg eerst twaalf om éen uur. Voor een enkele maal was hij niet op de hoogte van zijn tijd. De schrijver van de oudejaarsbespiegeling in de Nieuwe Gron. CL. is daardoor leelijk gefopt. Hij schreef n.l. sDaar tingelt van den Martinitoren het be roemde koor uit de cantate van Benoit. Maar ook daaraan komt een eind de Mar tinitoren schuift zich uit in zyn volle lengte en plechtig zegt hij het den Groningers met twaalf zangerige slagen, dat liet thans 1899 is." Maar het Nieuwe jaar kwam niet Te Beesd bestaat van oudsher de ge woonte, dat in den Oudejaarsnacht alle huizen in het dorp voorzien worden van het jaartal, dat het nieuwe jaar aanduidt. Zoodra te middernacht de torenklok zijn twaalf slagen heeft doen hooren, begint de nachtwacht, geholpen door een paar jongens, met krijt op of naast elke deur het nieuwe jaartal te schrijven, waarschijnlijk ten be wijze van den ijver, waarmee hij eiken nacht de ronde doet. De bevolking schijnt op dat gebruik ge steld te zijn. Slechts een enkele is er die verzoekt, zijn deur niet te bekrassen. Toen eenige jaren geleden, door welke oorzaak dan ook, een geheele buurt (en juist een der ge ringste) vergeten was, werden daarover by den Burgemeester ernstige klachten inge bracht. in het schuitje te wachten op den dauw. Gelukkig bleet die niet uit. Montgomery liet ons onze jassen uittrekken en uitsprei den, om zooveel mogelijk van de nattigheid op te vangen en tegen acht uur bemerkten wij, dat we inderdaad aan het dalen waren. Dit duurde zoo voort, hoewel heel langzaam toen de morgen aanbrak, zweefden wij on geveer zeshonderd voet boven de aarde, maar New Berlinopolisville was spoorloos uit het gezicht verdwenen. Wagenaar begon zijn jas uit te wringen en weer aan te trekken. Daar deed hij op eens een geluid hooren, dat machtig veel weg had van een vloek en meteen ging de ballon weer aan 't rijzen. 8Wat heeft die wetenschappelijke idioot nu weer over boord laten vallen schreeuwde Montgomery. Bik heb ongelukkig mijn portemonnaie uit mijn jaszak laten glippen', zeide Wa genaar Binaar dat is voor u nog geen reden tot het bezigen van zulke onparlementaire uitdrukkingen". bNu zijn we naar de maan zuchtte Mont gomery. «Zoo aanstonds komt de zon en dan gaat het gas uitzetten. Kolonel, het spijt me, dat u in dit scnuilje zit. Gelukkig, dat u geen vrouw met zeveu kindergj terlaat". f 1 ordl vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1