AANBESTEDING. DE ME WOHEEEEK, Binnenland. ZOMERVERBLIJF. HUIS aanbesteed: AMICITIA. Advertentiën. Nog schrijft men ons aangaande de voor stelling, morgenavond in «Amicitia" hier te agaven Het bekende en beroemde kunstenaare-trio Ho- mos-Fey-Da ven port de heer Homes, mevrouw Homes-Fey en Mei. Davenportdat reeds sinds een reeks van jaren de wereld bereist, voor vele ge kroonde hoofden en do voornaamste autoriteiten op wetenschappelijk gebied vooretellingen gegeven heeft en met nun bepaald plienomenale experimenten op het tot nu toe nog niet verklaarde gebied der psychologie, van het spiritisme, het somnambulisme, net overbrengen van gedachten, holderzien enz. en met hun gelieugenleer overal verbazing en be wou- dering heeft opgewekt en den grootsten bijval ver worven heeft, zal ook in onze stad een soirée ge ven op het hierboven aangeduid gebied. Onverschillig welk standpunt men tegenover het occultismo met zijn verschillende verschijnselen in neemt en of men bijv. een vóór- dan wel een te genstander van het spritisme is bij iedereen zal deze voorstelling, grenzende aan het wonderbaarlijkste en bovennatuurlijke, gelijke belangstelling opwek ken, want hierdoor wordt ieder de gelegenheid aan geboden, door eigen aanschouwing zich een oordeel te vormen. Dat deze voorstellingen geeu alledaagsche zaken, maar iets zeer buitengewoons te zien geven, kan reeds daaruit blijken, dat mevr. Homes-Fey door deskuudigeu als het grootste medium van den te- genwoordigen tijd wordt beschouwd. Do voorstelling mag dientengevolge als hoogst interessant beschouwd worden. Een stierengevecht. Wat al pennen' heeft dat in beweging gebracht; hoe dikwijls heeft men er van gelezen, de afbeeldingen er van bewonderd, gewenscht het slechts éénmaal te kunnen bijwonen. Eer zie nu komt Herr Griinkorn, wiens kinematograaph tijdens de jongste kermis reeds zulk een verbazende toeloop had, het brengen aan de Amerstoorters die maar niet zoo -gemakkelijk naar de ci-devant koloniale mogenheid kunnen gaan. Een film van meer dan 1100 voet geeft de gelegenheid om het geheide schouwspel bij te wonen, de vlug heid der banderillo's enz. te bewonderen. Ook zullen herhaald worden de momenten uit de Huldiging van H. M. de Koningin te Amsterdam. We zouden bijna vergeten, hierbij te voegen dat de voorstellingen worden gegeven in De 'Arend. De advertentie in dit nummer geeft nadere inlichtingen. Bij de heden ten overstaan van architect W. van Schaïk gehouden aanbesteding van den bouw van 20 arbeiderswoningen in 4 typen op het terrein tusschen Utrechtschen weg, spoorbaan en Leusderweg, voor reke ning van de Naamlooze Vennootschap «Volkshuisvesting" alhier werd ingeschreven als volgt: D. J. van Wagerisvcl-1, te Barne- vekl, f38 800; H. J. Buitenhuis, te Nunspeet, f37 700; D. von Munching, te Harderwijk, f37 549I.. fluitenberg,te Amersfoort, f32 96; J. Eisinge, te Kortezwaag, f29225; en C. van't Hullenaar, te Alkmaar, f27 800. Tv.et biljetten werden op verzoek van de belanghebbenden van onwaarde verklaard. De gunning is in beraad gehouden. Binnenkort is de aanbesteding te verwach ten van nog eenig grondwerk ten behoeve van het station Amersfoort. Raming f 100000. Door tie politie is proces-verbaal opge maakt tegen K. de G. en W. H., beiden al hier, en K. K., te Hoevelaken, ter zake van overtreding van het Reglement op het rijden met hondenwagens in (leze provincie. Dinsdagavond rond half tien werd brand ontdekt in de bergen der hofstede «Groot Schutterhoef" van de Gebr. Van der Burgt, nan den Arnhemschenweg op den grens van Amersfoort en Leusden. De beiden spuiten van laatstgenoemde gemeente waren spoedig ter plaatse en moch ten de hofstede en de schuren behouden, doch konden niet voorkomen, dat de bergen tot den grond afbrandden en 7000 Kilo hooi cn 30 vim rogge in rook opgingen. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het verbrande was niet verzekerd. Tot Wethouder van Baarn is benoemd dr. A. J. A. Thomas ter vervulling van de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer Goseling. Het Hoofdbestuur der »Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor borst lijders in Nederland" heeft aan II. M. de Koningin-Moeder zijn (liepgevoel- den dank betuigd en zijn oprechte hulde aangeboden, dat het 11. M. behaagde het aan H. 'M. door het Nederlandsche volk aange boden Huldeblijk te besleinmen voor de op richting van het eerste Nederlandsche sana torium op hef. landgoed Oranje Nassau-oord. Het Hoofdbestuur mocht daarop namens II. M. het volgende antwoord ontvangen: «Gevolg gevende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Moeder heb ik dc eer het Hoofdbestuur dor Verceniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor borst lijders in Nederland dank te zeg gen voor zijn schrijven van 22 December 1.1. en het Hoofdbestuur te berichten, dat Hare Majesteit met groote belangstelling den ar beid der Vereeniging volgt. »Het door Hare Majesteit op het land goed Oranje Nassau-oord op te richten Sana- Forium zal wel als stichting van Hare Ma jesteit op zich zelve staan, maar zal mede werken tot hetzelfde doel door de Vereeni ging beoogd. «Het Hoofdbestuur der Vereeniging zal derhalve geheel onbelemmerd kunnen voort gaan op den tot nu toe gevolgden weg, die, naar Hare Majesteit van harte hoopt, zal leiden tot het door de Vereeniging en door Hoogstdezelve eenstemmig gewenschte doel, opdat de stichting op Oranje Nassau-oord in Nederland wel het eerste, doch stellig niet het éenige Volkssanatorium blijve, veel eer de stichting van Hare Majesteit eene aansporing moge zijn om de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatona in Nederland krachtigen steun te verleenen." bij de behandeling der Gemcentebegrooting, de post jaarwedde- nachtwacht te schrappen als zuinigheids-maatregel. Een der nacht wachten nam op Oudejaarsavond met de volgende woorden afscheid Twaalf uur heit de klok, de klok heit twaalf. Dit is voor mij de laatste keer. De gemeente heit geen centen meer In de Amsterdamsche brievenbussen wer den op 1 Januari 180 000 nieuwjaarskaartjes bezorgd, alle voor Amsterdammers bestemd, en van buiten de stad kwamen er dien éenen dag nog 250000 stuks bij Begin daar maar eens aan Natuurlijk, dat er dit oogenblik 12 Ja nuari nog eenige duizenden kaartjes, op het Postkantoor wachten op een gelegenheid om eens besteld te worden. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vader en Behuwdvader de WelEd.Geb. heer J. D. OORTMAN GKRLINGS, in den ouderdom van 68 jaren. De Bill E. C. MARTENS— oortman Gkrmngs. Jhr. L. MARTENS. Utrecht H. OORTMAN GERL1NGS. C. M. OORTM AN GKRLINGS geb. Bar88" Van Heerdt. J. A. OORTMAN GERMNGS. Amers- H. A. RUIJSCH LEHMAN toorl DE LEHNSKKL1). Hoorn Cnn. OORTMAN GKRLINGS A. OORTMAN GERLIN'GS Haas. Utrecht, 7 Januari 1899. Eene familie van 6 personen wenSCfHTte HUREN, voor de a. s, zomermaanden, een vrij gelegen BUITENPLAATS geen villa in een park in een boschrijke streek, bij voorkeur gemeubileerd en binnen den kring van een, hoogstens twee uur sporens van Amsterdam. Franco aanbiedingen, met opgaaf van lig ging, grootte en huurprijs, onder letters P. T. aan J. H. en G. van HETEREN, boek handelaren te Amsterdam. Uit een vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Utrecht, (ld. 21 Septem ber 1898, blijkt: dat het huwelijk van TOON VELDHUIZEN, arbeider, wonende te Hoog' land, en ELISABETH S1BI3ING, koopvrouw, wonende te Hoogland, doch verblijf houdende te Amersfoort, op de vordering van de vrouw door echtscheiding is ontbonden verklaard. GE LOSSE, Procureur. iIn AMERSFOORT wordt tegen Wli* MEI gezocht een in de stad, geschikt om kantoor aan huis te houden, met ongeveer 6 kamers. Prieven in te zenden onder letter F. bij de Boekhandelaren WENK en B1RKHOFF, Rotterdam. Op Woensdag den 25sten Januari 1891), des namiddags ten 2 nur, zal ten huize van AR1E SCHIMMEL, aan het Stations-koffiehuis te Woudenberg, in het openbaar bij enkele inschrijving worden het plaatsen van een neven gebouw aan de Roomboter fabriek «De Vooruitgang" te Woudenberg. Bestek cn voorwaarden liggen vun af heden ter inzage in bovengenoemd koffiehuis, op eiken werkdag van des namiddags 2 tot des avonds 8 uur, cn eene aanwijzing in loco zal plaats hebben op den dag der aanbeste ding van af des voormiddags 10 uur. Vrijdag 13 Januari 1899 Eén enkele voorstelling door Raadselachtige en ondoorgrondelijke Kx- periinenten op het gebied van Occultisme Spiritisme, Mnemotechniek, Psychologie Anamnestieh (Fernwirkung und Bedunken- Uebertragung) en Somnambulisme. Voor de eerste maal in Europa: „DAS RlECIf- UND 8EH-MEDIUJT. Entree 1e Rang f 1.26, 2e Rang f0.67; Militairen beneden den rang van officier op den 2den Rang f 0.60. Entreekaarton zijn to bekomen en plaat sen te hespreken hij don Kastelein van AMICITIA vanaf Donderdag 12 Januari. Aanvang 8 nur. De menscben zijn het er nog al piet over eens, wanneer de 20ste eeuw begint :1 Jan uari 1900 of 1901. Dionysius begon te tellen met het loo- pende ]aar als 1 na het eerste uur van het jaar 2 was Crhristus dus 1 jaar en 1 uur. De astronomen beginnen met 0. De «Figaro" weet raad In 1582 heeft men ontdekt, dat er een onjuiste datum was aangenomen als die van Christus' geboorte en dat deze driejaren vroe ger moest worden gesteld, zoodat men toen niet m het jaar 1582 maar in 1585 was. Het ver anderen van de tijdrekening werd toen een te groot bezwaar geacht en men negeerde de ontdekte documenten. Maar als wij nu, zegt het blad, die stukken weer eens opzoch ten cn verklaarden, dat wij niet in 1899 maar in 1902 zijn, dan waren wij onbetwist in de 20e eeuw en kon de strijd over de vraag weer 98 jaren worden uitgesteld. Thans is gedrukt rondgedeeld de statistiek van het aantal kiezers voor de Tweede Ka mer, de Provinciale Staten en den Gemeen teraad, voorkomende op de lijsten van Mei 1898. Deze statistiek, blijkens den geleiden den brief reeds den 25en November dooi den Minister van Binnenlandsche Zaken aan den Voorzitter der Tweede Kamer gezonden, is ingericht gelijk die van het jaar 1897/98, Gemeentes-, Provincies- en Districtsgewijze, met afzonderlijke opgave van het aantal kiezers volgens de verschillende grondslagen en besluitende met de totalen voor het ge- heele land. Uit deze laatste opgave blijkt, dat in het tweede jaar der werking van de Kieswet- Van Houten bij een vermeerdering der be volking met 75 784 4928016 op 31 De cember 1896 en 5 003 800 op 31 December 1897) het aantal kiezers voor de Tweede Kamer in 'tgeheele land met 22 529 is ach teruitgegaan, dus zich bewogen heeft in averechtsche richting, zooals trouwens dooi de tegenstanders van Minister Van Houten onmiddellijk is voorspeld. Van 577 055 is het kiezerscijfer gedaald op 554526. Voor de Provinciale Staten waren kiezers, 554 397, tegen 575 308 het jaar te voren. Voor den Gemeenteraad waren 516542 kiezers, tegen 519 948 het jaar te voren. Het Volksdagblad schrijit onder het motto «Tien oorzaken 1. Alle menschen klagen en zij rooken allemaal. 2. Velen jammeren over slechten oogsten verzetten hun leed door een glaasje. 3. Men klaagt over de duurte van de melk en rnen drinkt cognac. 4. Men stort tranen over den achteruitgang van de ambachtsnijverheid en betrekt zijn goederen uit het buitenland van de «Bon marché" (16 millioen jaarlijks 5. Men klaagt over den drulc der tijden en zit daartoe in de kroeg. 6. Men lamenteert over uithuizigheid en is lid van verschillende sociëteiten. 7. Men schrikt van de broodprijzen en koopt de nieuwste snuljes op 't modegebied. 8. leder roept over zijn geringe verdien sten en staat zijn dochters toe om te gaan naar uitvoeringen van tonneelgezelschappen «met bal na". 9. Men vindt de kleeding te duur en kleedt zichzelf en zijn vrouw en zijn dochters als heeren en dames aan, met minwaardige na- maakstoffen. 10. Men klaagt over 't gebrek aan goede arbeidskrachten op het land en zendtde jon gens naar de stad als klerkjes. Klaagt niet langer tenzij gij ophoudt met drinken en na-apen I De belooning der boekhouders en rijks klerken bij de administratie der belastingen wordt I Maart afgescheiden van de bureau kosten der ontvangers. Voor den bouw eener zevende kerk der Ned. Hervormde gemeente te 's-Graven- hage is door H. M. de Koningin f600 en door II. M. de Koningin-Moeder f'400 ge schonken. In hel geheel is in de afgeloopen week voor dit doel reeds f34846.31 ontvan gen. De Gemeenteraad van Opsterland besloot Te Bavel woont een vrouw, die thans voor den derden keer gehuwd is. Dat ge beurt wel meer, maar het eigenaardigste is, dat zij den eersten keer trouwde met een neef van zekeren C. E., den tweeden keer met diens broeder en nu onlangs den der den keer met zijn zoon. Van nicht werd de vrouw dus achtereenvolgens schoonzusteren schoondochter. Het nog zeldzamer geval, dat een vrouw een zoon uit het eerste huwelijk van haar gestorven man huwt, en daardoor haar eigen schoonmoeder wordt, heeft zich daar voorge daan, toen een weduwe de vrouw van haar oudsten stierfzoon werd. Als een groote zeldzaamheid meldt men dat bij een veehouder te Joure een schaap reeds een lam heelt ter wereld gebracht, dat bij de moeder in het land loopt. In sommige weilanden in de Friesche ge meente Doniawerstal staan reeds de paarde bloemen in bloeibij een veehouder aldaar zijn den 7 Januari j.l. reeds jonge duiven uitgebroed, terwijl men op verschillende plaatsen in Friesland reeds groote koppels kieviten ziet. Een tuinder te Spijkenisse heeft de vorige week nog aardappelen gerooid. Met den zach- ten winter kon hij ze zoolang in den grond laten en de aardappelen zagen er puik uit. Vrijdag werden boven de baven van Ber- gen-op-Zoom drie ooievaars waargenomen. De beesten zullen ook gedacht hebben, dat het reeds Maart was. En dat in 't begin van Januari Naar het Gregoriuansche kalenderjaar zijn de rustdagen zeer gelijkelijk over de zeven dage der week verdeeld. De Zondag is de rust dag voor de Christenen, de Maandag voor de Grieken, de Dinsdag voor de Perzen, de Woensdag voor de Assyriërs, de Donderdag voor de Egyptenaren, de Vrijdag voor de Turken en de Zaterdag voor de Israëlieten. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 16 JANUARI aanstaande, 'snam. van twee tot drie uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 5 tot en met 11 Januari. GEBOREN: Hendrikus Cornells, z. vanH. Bekker en M. van Bekkum. Jacoba, d. van J. de Graaf en A. Veenendaal. Gijs- bertje, d. van A. Ruitenbeek en A. Evers. Anna, d. van P. Versteeg eu B. J. Koppen. Reijer Jan, z. van H. van Ee en J. Ouwerkork. Martinus, Ernestus z. van M. E. Baron Bentinck en F. L. Stam. Dirk Gerard, z. van D. Bakker en C. M. Meijer. Hendrika, d. van J. Tiggelaven en M. Plag- genhoel'. Gijsbertus, z. van J. Steenbeek en J. Middelaar. Franpois, z. van F. E. Knoote en R. L. van Lanschot Hubrecht. ONDERTROUWDJ. J. N. Tijssen en A. G. van Wagcningen. L. C. Dalfoort en J. de Vries. OVERLEDENAlijda Buitenhuis 54 j. echtg. van N. Wolfswinkel. Philip Vee nendaal 54 j. gescheiden echtg. van N. van den Bongaurd. Catrina Koene 2 j. Hen drika Jolmnna Floor, 3 j. Christiaan Klee 57 j. echtg. van M. van Daal. Jacobus Wijnen 33 j. echtg. van Maria Veenduul. Maria van der Linden <34 j. eebtg. van J. W. den Hartog. Twee levenl. aang. kinderen m.g. van Johanna de Boer. Een levenl. aang. kind m. g. van C. Descans. Hendrika Woutera Hemmers 35 j. ongehuwd. Bevallen van een ZOON Vrouwe R. L. KNOOTE geb. Van Lanschot Hudrecht. Amersfoort, 10 Januari 1890.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2