Maandag 30 Januari 1899. PHOENIX-BROÜ W BRIJ BOCKBIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 4845. 48e Jaargang. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Oitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post 11.45. Advertentiën 1—0 regels 60 cent; elko regel meer 10 cent. Grooto letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- eu onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 16. KENNISGEVINGEN. KIESWET De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien de art. 11, 12 en 13 der KIES WET, Noodigt de mannelijke inwoners der Gemeente uit om, zoo zij in een andere gemeente over hei volle iaatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in een der Rijks directe belastingen, wat de grond belasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste éen gulden, daar van door overlegging van voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15den Februari a. s. te doen blijken; te vens moeten zij, die aanspraak maken om op de Kiezerslijst voor 1899 1900 ge plaatst te worden, krachtens aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap, mits het aandeel in dien aanslag min stens éen gulden bedraagt, daarvan onder overlegging van bewijsstukken, waartoe behoorenhet aanslagbiljet of een door den ontvanger gewaarmerkt duplicaat, een opgaaf vau het bedrag van het aan deel in den aanslag en de noodige be scheiden ten bewijze van het gemeen schappelijk bezit, vóór 15 Februari a. s. ter Secretarie aangifte doen. Vernieuwde aangifte is niet lioodlg ten aanzien van hen, wier plaatsing op de Kiezerslijst voor 18C8 1899 berust op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari 1899 alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van betzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen. 2o. genot van pensioen. 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijks-postspaarbank. 4o. afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte Wel lioodiff, indieu de plaatsing op de gemelde Kiezerslijst gegrond is op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari 1899 het zelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; of Feuilleton. naar Edna Lyall, vertaald door A. J. M. 2o. genot van inkomen in dienstbe trekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzjj met of zonder genot van pensioen. Zjj die niet op de Kiezerslijst voor 1898/99 voorkomen, doch vermeenen het kiesrecht deelachtig te zjjn op grond van: a. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den Sisten Januari a. s. sedert den 1 Augus tus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in de zelfde gemeente niet meer dan twee hui zen of gedeelte van huizen, voor elk waar van, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen eu bijgebouwen, niet ter be- ming bestemd, de werkelijke huurprijs per weck berekend, tenminste heeft be dragen eene som, wat Amersfoort betreft, voor het stadsgedeelte bepaald op ƒ1.50 en het overige deel op ƒ1.of krach tens eigendom, vruchtgebruik, of huur van een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter, b. dat zij op den 31 sten Januari a.s. sedert den lsten Januari van het Iaatst verloopen jaar bjj denzelfden persoon, onderneming, openbare- ot bijzondere instelling in dienstbetrekking, of als in wonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders, werkzaam zijn en als zooda nig over dat jaar eeu inkomen hebben genoten, wat Amersfoort betreft, voor het stadsgedeelte bepaald op ƒ400, en bet overige deel op ƒ300, of dat zij op den lsten Februari a. s. in liet genot zijn van een door eene openbare instel ling verleend pensioen, wat Amersfoort betreft, van geljjkbedrag; met dien ver stande dat voor hen, die iu de beide ge vallen verkecren.zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, liet inkomen eu het pensioen worden samengeteld, c. dat zij op den lsten Februari a.s. sedert een jaar den eigendom met recht yau vrije beschikking hebben van ten minste 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste 50, ingelegd in de Rijks postspaarbank, d. dat zjj hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krach tens de wet gesteld voor de benoem baarheid tot eenig ambt, voor de vervul ling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep, moeten insgelijks daarvan vóór 15 Fe bruari a. s. ter Secretarie aangifte doen. De ingevulde formuliereu kunnen kos- teloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden met inachtneming van liet volgende voorschrift dat de omslagen met aangifte en stuk- ken moeten dragen boven aati de voor zijde liet opschrift: .Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linker benedenhoek de vermelding van den naam en woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zjjne hand- I teekening. De formulieren, waarvan hj^rboven sprake is, zjju ter Secretarie gratis ver- krijgbaar. Verder wordt er uitdrukkelijk de aan- dacht op gevestigd dat de kiezers moeten zjjn manneljjke I ingezetenen des Rijks tevens Nederlanders en vóór of op 15 Mei a. s. den vjjf j entwintigjarigen leeftijd hebben bereikt I en, voor zoover zjj over het laatst ver- j loopeu dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zjjn aangesla- gen, het te dier zake verschuldigde vóór of op deu lsten Maart a. s. hebben vol daan. /Ij <lle over het volle laatstrerloopen j dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbo- I lasting voor een bedrug van ten minste EEN GULDEN, in de vermogensbelasting, in de belasting cp hedrijfs- en andere In komsten, of in de personeele belasting, over eenkomstig de bepalingen der Kieswet,zijn vrijgesteld van de verplichting tot aangifte daar hunne plaatsing op de kiezerslijst ambtshalve geschiedt. Amersfoort, den 30. Januari 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. 8UHIMMELPENNINCK. Do GEDEPUTEERDE STATEN dor Provinolo UTRECHT, Voorzieningen willende nemen tot het doen opmaken der lijnt van de Hoogulwngeslagenen In 's Kijk» directe belastingen, ter benoeming van leden voor de Eerste Kamer der Staten-Goneraal Gelet op «ie 2do uliniu van art. 102 der Wet van 7 September 1896 (Stafttablad no. 164), regelende net kiesrecht, enz., zooals die wet ia gewijzigd bij de Wet van 81 December 1897 (Stuntsblad no. 309); Noodigen do inwoners van dit gewest uit, om, bijaldien zij elders dun in deze Provincie in 's Ryks directe belastingen zijn aangeslagen, daar van vóór don lóden Maart 1899 te «toen '«lijken. En zul (loze op de gewone, wijze worden afge kondigd en aangeplakt. Utrecht den 26 Januari 1899. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SCH1MMELPENNINCK v. d. O. v. NIJKNBERK, Voorzitter. C. R. MERKUS Grittier. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, j Gelet op art. 264 der Gemeentewet, gewijzigd by do Wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Doen te weten, dat het 8e aanvullingskohier 1 der plaatselijke directe belasting (Inkomstenbe lasting) over het dienstjaar 1898, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in af schrift gedurende vjjf maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 30 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. 8CHIMMELPEN NINCK. De Secretaris, B. W. Th. 8ANDBERG. 3.) »Maar", zeiden de bezoekers die op be paalde tijden te Richworth samenstroomden, omdat het een bekende badplaats was, »er is bier geen armoede. Rich worth moet een ryke plaats zijn't zal gemakkelijk wezen om bet geld te krijgen voor een nieuwe kerk". «Och", zuchtten de inwoners, »'t is in Richworth zoo duur wonen de huren zijn ontzettend hoog, en de plaatselijke belasting evenzoo, en de dagelijksche behoeften kosten hier zelfs meer dan in andere plaatsen." Zoodat de nieuwe kerk om zoo te zeggen tusschon twee stoelen viël. De bezoekers gaven niets, en de inwoners gaven weinig. De predikant begon er over te denken of hij, zonder vrouw on kinderen te veel te benadeelen, van zijn eigen klein inkomen nog wat zou kunnen geven, en hij snuffelde in zijn boekenkasten rond of' hij van zijn bibliotheek ook iets zou kunnen verkoopen, dat een goeden prijs zou opbrengen. Maar hij wist wel, helaas, dat er in 't iieele huis geen enkel stuk van waarde waser was geen kostbaar porselein, geen enkele schil derij van beteekonis, en het antieke ameuble ment van zijn grootouders was naar een an deren tak van de familie gegaan. Wat den predikant evenwel het meest hinderde, was de vaste overtuiging, dat, als de leden der Kngelsche kerk gewoon waren om, even als de non-conformisten, hun eigen bedehuizen te onderhouden, het geld spoedig zou zijn toegevloeid. Hoe zou men hun leeren, vrij willig te geven Ho* zou men de geest van olTerwaaruigheid in hen opwekkon Enkelen hadden ruim en zeer bereidwillig gegeven, zooveel zij konden en met bljjden zinmaar de groote meerderheid der ge meenteleden was moeilijk te bewegen en vond haar eisch heel natuurlijk om een ruime en goed ingerichte kerk niet ver van haar woning te hebbenze was natuurlijk bereid om iedere week baar shilling in liet zakje te offeren, als zij maar eerst het nieuwe gebouw bezat. Kon men eerlijkerwys meer van haar verwachten Inmiddels ontwikkelde zich het plan van de kinderen langzamerhand meer en meer. «Moeder", zei Fay vleiend, «Mowgli en ik hebben een geheim, dat vindt u toch goed De laatste maand van hel jaar hau altijd veel geheimzinnigs, en dat had meestal betrekking op de Kerstmis-geschenken. «Ik heb er niets op tegen, dqt julli.i een geheim hebt, als je maar zeker weet, dat liet iets goed is", zei de moeder. «O, 't is heel goed", zeiden beiden te ge lijk. «We hebben nog nooit zoo iets goeds gedaan, 't Is iets voor Paatje. Dus we mogen het doen En Nurse behoeft het óok niet te weten". «Ja, je moogt het doen", zei de moedor, die niets kwaads vermoedde. «Mowgli", zei Fay, toen zjj op dien dag in den stadstuin wandelden, waar de bezoe kers zich gewoonlijk voor hun dagelijksche wandeling vereenigden, «we moeten ons best doen, hier te komenhier zouden we hot meeste geld verdienen". «En wo moeten van daag al dc groote letters uit de advertenties knippen, en zo op een kaartje plakken voor Poedelzei Mowgli. «O Mowgli", riep Fay eensklaps, terwijl zij naar een blinden man wees, (lie hardop uit een Bruille-bijbel las, »ik heb een kostelijk denkbeeld. Kijk eens! Op een plankje om zijn hals staat: «Heb medelijden met den armen blinde". En wij moeten er een voor Poedel maken mot: «Heb medeleden met do arme kerk". Mowgli sprong op van blijdschap, en schaterde van pret. »Fay, wat ben ie toch knap; boe be denk je bet toen? Ik denk, dut we een heele boel geld zullen krijgen". Het gebeurde in de volgendo week dat de predikant en zjjn vrouw naar London moesten om het huwelijk van oen oud vriend by te wonen. Fay en Mowgli hadden dus ge legenheid, hun plan uit to voeren, want de vier oudere kinderen waren op verschillende scholen, eri do Kerstvacantie was nog niet begonnen. De fortuin was hun gunstig, want Nurse was, na een ernstigo vermaning dat zjj vooral zoet zouden zjjn, dadelijk na bet middageten uitgegaan om haar zieke moeder te bezoeken, dm drio mijlen van Richworth woonde, en de werkmeid, die beloofd had hun om vijf uur thee te brengen, had hen alleen gelaten in do vaste overtuiging, dat zjj zich met bun oude liefhebberij zouden bezighouden, nnmeljjk met zich verkleedon. En nu was waarlijk liet geschikte oogonblik gekomen om «don wind uit den goeden boek te doen waaien", De kist, waarin een kostbare verzameling oude kleeren werd be waard, die bjj verschillende vertooningen dienst hadden gedaan, werd uit den boek gesleept, en Fay bad spoedig een kort, rood rokje aan, een zwart fluweel jakje, bond een veelkleurige sjerp om en zette een rood mutsje op, versierd met do overblijfsels van een ketting van oude munten. (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1