Stadsnieuws. Binnenland. Bal-Zijde 40 cent Gemengd Nieuws. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, ren Brengt tor kennis van do ingr-'eter.on Gemeente, dat het door den Directeur v«n Rijks directe belastingen enz. to Amsterdam exe- cutoor verklaard kohier van de Grond belasting over het dienstjaar 181)9 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand geteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aau- elag op den bij de wot bepaalden voet te voldoen. Gedaan «n op de daarvoorgebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 27 Januari 1899. De Burgemeester voornoemd, F. I). SCHIMMELPENNINCK. Do oproeping dei' miliciens van do lich ting 1899 is vastgesteld tegen 9 en 10 Maart. Van de 11 000 rr.ilitieplichtingen worden 510 bestemd voor den zeedienst. 7S95 voor de infanterie, 000 voor de cavalerie, 2410 voor de artillerie en 105 voor de genie. Mot bot inzamelen tan bacteriën wordt dezer dagen, nn de plotseling ingetreden vorst daartoe onverwacht een scboonc gelegenheid heeft geopend, met lollijken ijver voortge gaan. Men gaat daarbij aldus te werk Daar bot verzamelen der bacteriën moei lijk zou zijn, zoolang het water nog vrij stroomt, wacht men tot de vorst is ingetre den. Aan de oppervlakte van de grachten vormt zich dan een dunne ijskorst, waa-ln de baceillen, die uit riolen of goten zich in het water verspreid hebben, worden vastge houden zonder te worden gedood. Is toevallig ergens cholera in den omtrek, dan kan het geluk soms willen dat men op die wijze een of meer exemplaren van den bekenden en berucbten cholera- of komma bacillus vangt, maar in elk geval kan men vrij zeker wezen, langs deze inderdaad af doende metbode een aantal baceillen van typhus abdominalis, dvphterie, malaria en nog andere machtig te worden. Om dan de bacteriën te conserveeren, worden, gelijk boven gezegd, de bacteriën- houdende stukken ijs zorgvuldig in ijskelders opgestapeld. Is de zomer aangebroken, als wanneer de menselien juist voor sommige infecties gevoelig zijn, dan heeft men alzoo ruimschoots gelegenheid om bijvoorbeeld zieken of personen die ter verkoeling een brokje ijs in hun spuitwater, hun champagne of bun sherrygobler willen doen, met alle gewenschte soorten van de uit het smeltende ijs vrijkomende baceillen te bedienen. Wij moeten dies weder de wijsheid loven, die op zoo uitnemend practische wijze de baceillen vangst met een schepnetje organi seerde. U. D. Mogen we nogmaals de aandacht vestigen op de bede oin hulp voor de bijna 100-jarige blinde weduwe en haar 72-jarige dochter Indien elke lezeres en ieder lezer maar éen 21/o cent-stuk gaf, dan zouden deze vrouwtjes reeds zoo aardig geholpen kunnen worden. De plaatselijke afdeeling van den »Chr. Nationaleu Werkmansbond" hoopt, bij ge legenheid van haar éénjarig bestaan, in den avond van 10 Februari een openbare sa menkomst te Uiou'.ien met leden der Ned. Hervormde kerk. De Groote kerk is daartoe bereids afge staan. terwijl als sprekers hopen op te tre den: ds. Ter Haar Romeny en ds. Berckel- bach van den Sprenkel, uil Gouda. Het mannenkoor «Crescendo" zal daarbij eenige zangnummers ten gehoore brengen. De onderofficiers Schermverenniging E. M. M. A. zal deelnemen aan het wapeufeest, uitgeschreven door den «Xed. Officiers Scherm- bond" en te Amsterdam te houden op 7, 8 en 9 Februari. Aanstaanden Zaterdagavond houdt zij een Imishoudclijken wedstrijd ia «De Arend". Het Dagelijksch Bestuur der Naamloozc vennootschap «Volkshuisvesting" heeft thans den bouw barer eerste 20 arbeiderswoningen gegund aan Jan R. Eisinga, te Kortezwaag, Door de ziekte van Louis Bouwmeester ten gevolge waarvan ook de voorstellingen te Amsterdam en in Den Haag op 't laatste «ogenblik moesten worden gewijzigd, kan ;voor de «Garanten-vereeniging" hier Adri enne Lecouvreur niet worden gegeven en speelt de Kon. vereeniging hier morgenavond Antoinette Iiigaud en Hel Olickruiije. Uitstel is in deze echter geen afstel. Antoinette Rigaud is een soort van dramatisch romannetje, volkomen samengesteld volgens de regelen der kunst. Eerste bedrijf: introductie.begin der verwikkelingtweede bedrijfverwikkeling-derde bedrijfvoortgang der verwikkeling en ontknoo ping. De bundeling heeft plaats op een kasteel in de ointreken van Tours, bij den generaal De Pré fond, die in liet bezit is van een lieve dochter, luis terende naar den naam vim Géneviève. Dit meisje, voorgesteld door inej. Uikkn Hopper, bemint Olliviei de Troubles, een jong officier, en wordt door dezen ook vurig tot ecbtgenóoto begeerd, innar waanneer zijn zuster, Antoinette Rigaud, als buiiiiiiwlaar-ter bij den generaal optreedt, wei gert «leze grond, dut bij nan zijn overleden vrouw beloold hcuit zijn dochter nooit mei een ruili- lttir tc laton trouwen. Dat dit bij de twee niinncn- don dtcpo verslagenheid geeft, is niet te verwonde- de generaal, die Olivier on Antoinette, als van een oud vriend, sedert hun jeugd ju-koud ieeft, is er ook bedroefd over. Maar nu komt de verkwiUkelingAntoinette is met den rij ken, lunar on beschaafden Rigaud niet gelukkig en heeft een tamelijk onschuldige amourette,gehad met den schilder Jacques Saunoy, die het portret van den generaal onder handen heeft, Antoinette logeert op het kasteel en haar man, Rigaud, komt zeer laat in den avond onverwachts bij haar. Juist op dit ongelukkige moment is Jacques in 't geheim in haar kamer verschenen om haar, on haar verzoek, zulke documenten igo brieven terug te geven - :dcn in romans en tooneelstuaKuu uwju «v idlottig oogenblik weer ter hand gesteld. Jacque verbergt zich, maar weet geen middel om weg ti komen, daar alle deuren reeds gesloten zijn, en springt eindelijk uit het raam van Géneviève's slaap kamer. Het meisje vertelt 'a morgeus (3e bcdryf), dat zg een man in haar kamer heeft gezien en (.aar de zaak nu voor Antoinette, in tegenwoordigheid van Rigaud. bedenkelijk begint te worden otl'ortOlhvier zicli op voor «.ju zuster on bekent, dat hij m die slaapkamer is geweest. De verontwaardiging van tien generaal is natuurlijk groot en Ollivier uioet zyn ontslag indienen, zoodat zyn carrière vernietigd is. Hoe de geschiedenis nu verder afloopt moeten lezeressen en lezers maar eens gaan zien, als het stuk opgevoerd wordt, want we willen niemaiids verrassing bederven. Hot is een juweeltje voor het salon-tooneel uit de groote wereld en wordt n terlijk gespeeld. Het nasiukje „Het Oliekruikje" is beter dan vele van die kleine stukjes, want het bevat werkelijk een orginecl idee en past volkomen in onze dagen van vrouwenarbeid en emancipatie. Dc titel is ont leend aan dc onuitputtelijke oliekruik van de be kende weduwe van Zarfath, uit bet Oude Testament. Wij zien bier dr. Kramm, met zyn vrouw Dora. De eerste is recensent nun een klein blad en verdient daar zóo weinig mee dat zijn vrouw in stilte novel len gaat schrijven en daar veel meer geld mee ver dient dan haar man. Het grappigst is, dat deze niet bemerkt, dat het huishouden veel te weeledrig is ingericht naar zijn kleine verdiensten en dat nog wel, tcrwyl hy in critiek aan Augier verwijt, dat Seraplnnes echtge noot in het tooueelspel „Les Lionnes puuvres" ver- bnzend dom is, omdat hij niet bemerkt, dat zijn vrouw er wat bij verdient. Een goede vriendin van Dora opent hem de oogeu en nu wordt hyjaloersch cn begrypt nu ook niet meer, waar dat weldadige oliekruikje vandaan komt. Zeer geestig is het ge vonden. dat dr. Kramm, de Novellen van zijn vrouw, dio onder een pseudomiem schrijft, zóo hatelijk recenseert en ze daardoor juist des te meer ver kocht worden. Ongetwijfeld een gevoelige les voor al te strenge recensenten I Naar we uit goede bron vernemen, kwam gereed het ontwerp eener tram van de Bui- ten-Kamppoort naar het vastgestelde Cen traalstation. De lengte van de door de meest bebouwde buitenwijken onzer stad geprojecteerde lijn bedraagt 31/-! Kilometer. Bij advertentie in dit nummer wordt bekend gemaakt, dat Grünkorn's Kinematograaph ge durende drie dagen weer voorstellingen zal geven. Behalve het Stierengevecht komt als hoogste noviteit de keuring van het bekende platform van de in 1900 te Parijs te houden wereldten toonstelling, de „clou" daarvan tevens. Donderdagmiddag om 2 uur, juist toen de heer Griinkorn te Parijs was om films te koo- pen, werd het plateau beproefd. Als do wind de daarbij voorkomende koddige tooneeltjes gepho- tographeerd, ontwikkeld, en nu Woensdag reeds kan men te Amersfoort dit evenement bezien en bewonderen. Al wie tot de weinige bevoor rechten behoorden, die bij deze keuring werden toegelaten, staan er levensgroot op, Een hoogst interessant nummer. Donderdagmiddag sloeg een span paarden, gespannen voor een boerenwagen met krom men dissel en bestuurd door een knecht van den stalhouder Verschuur, op den Zuidsingel op bol, doch werd door den lieer A. P. C. de Bruijn tot stand gebracht. In weerwil van diens raad ging de voer man verder en bij het Centraal-station gin gen de paarden er andermaal van door, met het ongelukkig gevolg, dat de voerman nu van den wagen viel en een vrij ernstige hoofdwond opliep, zoodat heelkundige hulp moest worden ingeroepen, welke arts Morren verleende. De sergeanten A. C. Bueno en F. L. Keetell, van het 5e regiment infanterie, zijn aange wezen om van 1 Februari tot 15 Mei gede tacheerd te worden te 's Gravenbage tot het bijwonen van den gymnastiek-en scherm- welke cursus, bij de Normaal-schietschool al daar zal worden gehouden. Sergeant-majoor-titulair ,1. W. Harthoorn en sergeanten C. H. A. van Steenis enj. K. A. Kiepe, van het 5e regiment infanterie, zijn overgeplaatst bij het leger in Oost-Indië. De milicien-sergeant W. Buitenbos, mede van genoemd korps, wordt gedurende 2 jaren gedetacheerd bij voormeld leger. Bij Kon. besluit is ritmeester C. H. van der Merscb, van het le regiment huzaren, op pensioen gesteld en het bedrag van bet pensioen bepaald op f 1100 'sjaars. Luitenant J. A. baron Van Heeckeren van Molencate. van het le regiment huzaren ge detacheerd bij de Rijschool hier, wordt met ■1 April eervol ontheven van die detacheering en keert dan naar zijn korps terug. Gelijk bekend is. werd in den laatsten tijd meermalen 's avonds geschoten op den trein van Utrecht naar Amersfoort en Baarn en wel sleeds op -le hoogte van den tiroe- nekanschen dijk. De politie meent nu don dader op spoor te zyn, althans Vrijdag is iemand als verdachte aan een Groenekan- sclien weg gearresteerd. De bevolking van Nijkerk bedroeg op 31 December 1898 8065 personen, als 4065 van het mannelijk-, en 4009 van het vrou welijk geslacht, en is dus, sedert.il Decem ber 1897 vermeerderd met 32 personen. De heer N. M. Yperlaan, hoofd der open bare Lagere school te Sehorpenzcel hoopt Woensdag den dag te herdenken waarop hij 25 jaren als zoodanig werkzaam is, waarvan 17 jaren in die Gemeente en 8 te Randwijk. Ds. J. Visser, predikant te Woudenberg, heeft thans ook bedankt voor de beroeping naar de Ned. Hervormde kerk te Medem- blik. Naar wij vernemen, bestaat bij de Cen traal Spoorweg Maatschappij het plan een locaalspoor aan te leggen van Utrecht over De Bilt naar Zeist, in concurrentie met de Stichtsche Tramway-Maatschappij. In de Gemeente De Bilt worden reeds opmetingen gedaan. De Minister van Binnenlandsche zaken herinnert belanghebbenden, dat aan den be lastingplichtige die zijn aanslagen in de be lasting over 1898 op 1 Februari a. s. niet heeft afbetaald, geen kiesbevoegdheid wordt toegekend, tenzij de belastingplichtige vóór 3 Maart aan den Burgemeester het bewijs levere, dat de betaling alsnog vóór of op den eersten dier maand is geschied. Zooals op de aanslagbiljetten vermeld is, ontslaat het indienen van bezwaarschriften, aangiften of verzoeken tot het verkrijgen van ontheffing niet van de verplichting om den aanslag op tijd te betalen. Ontheffingen blijven buiten aanmerking, zoolang zij niet vaststaan, betzij omdat in liooger beroep is gekomen, hetzij omdat de termijn voor het instellen van beroep nog niet verstreken is. De Minister van Oorlog beeft bepaald, dat voortaan door den Inspecteur van het Mili tair onderwijs de vragen zullen worden ge kozen, die door de examon-commissiën van hel toelatingsexamen tot de Cursussen bij de verschillende korpsen aan de aspiranten op dezelfde uren zullen worden opgeven, terwijl de Minister voortaan over de al of niet toelating zal beslissen. Bij Kon. besluit van 20 Januari is goed keuring verleend aan de Statuten der ver eeniging «Nederlandsche Vrouwenbond ter internationale ontwapening", met toeken ning van rechtsperoonlijkbeid aan genoemde Vereeniging. Volgens de jongste opgaven bedraagt het aantal inlandsche Protestantsche Christenen in Ned-Indië in ronde cijfersin Minahassa 147 000, op de Sangir- en Talaut-eilanden 44000, in Ambon en Timor samen 90000, op Java 22 000 (waaronder ruim 4000 Am- bonneezen), op Sumatra, Nias en Borneo samen 42000, dat is samen 345 000 Protes tantsche christenen, waarbij -ïog komen 30 000 Roomsche inl. Christenen, dus in het geheel 375 0000 inl. Christenen over geheel Ned.-lndië. Schat men de bevolking in Ned.-lndië op 30 rnillioen, dan is de verhouding der in landsche Christenen tot de gehcele bevolking als '1 100, ja nog iets kleiner. In Engelsch-lndië is de verhouding als 1125. Men dicne echter te bedenken dat een 60 iaar geleden als het aantal inl. Christenen in Ned.-lndië hoogstens 75000 beeft bedra gen, zoodat in ruim een halve eeuw, het aantal inl. Christenen met 300 000 is ver meerderd. Directeuren der «Ned. Maatschappij tot Be vordering der Nijverheid" hebben een com missie benoemd, die haar gevoelen zal doen kennen over de voorstellen tot reorganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken, in de vergadering van afgevaardigden dei- Kamers behandeld. Tot leden der commissie benoemden Directeuren de heeren H. A. van Beuningen, le Utrecht; H. Figee, te Haarlemen jhr. Ch. van de Poll, te Haar lem. Het Hoofdbestuur der «Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust" heeft de Tweede Kamer bij adres verzocht, de Regeering uit tot f 14.05 per Meter alsmede zwarte, witte en gekleurdo Henneberg-Zijde van 85 cent tot T o i' ^treept geruit, gewerkt, damast enz. (circa 2-itJ verschillende quali- i. verschillende kleuren, dessins enz.). Franco cu vrij vuu invoerrechten in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Heruieberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hollever.), Zürioh. I to noodigen, aan het belangrijke vraagstuk der Zondagsrust haar aandacht te schenken en zich niet le bepalen tot partieele wetten, die steeds slechts aan een klein deel dei- van Zondagrust beroofden ton goede komen. Het Hoofdbestuur wenscht, dat de verouderde Zondagswet worde vervangen door meer practische bepalingen. De commissie, door hot «Nederlandsch Onderwijzers Genootschap" benoemd om de middelen na te gaan tot het verkrijgen van een betere aansluiting tusschen het Lager, Middelbaar eu Gymnasiaal onderwijs, heeft tot baar Voorzitter benoemd den heer C. F\ A. Zernike, hoofd eener school te Amsterdam, en tot Secretaris deu heer P. Hoekstra, hoofd eener school te Wageningen. In haar onlangs gehouden eerste vergadering verklaarden de aanwezige afgevaardigden der «Vereeniging van leeraren aan Nederlandsche Gymnasiën zich bereid, de vraag aangaande de afschaf fing der admissie-examens m hun algemeene vergadering te brengen. De commissie verklaarde zich permanent, ten einde bij voortduring de betere aanslui ting van de drie takken van onderwijs te kunnen behartigen en zal oen circulaire aan belanghebbenden richten, waarin op het hooge belang der aansluiting zal worden ge wezen, tevens verzoekende, allerlei mede- deelingen omtrent dit onderwerp te mogen ontvangen. Het aantal fabrieken van accijnsgoederen bedroeg in 1898 216 branderijen le soort (graan-branderijen), 2 branderijen 3e soort melasse-branderij en), 95 disti lleerd erijen le kl. (waarin onveraccijnsd gedistilleerd wordt verwerkt), 231 distilleerderijen 2e kl. (waarin veraccijnus gedistilleerd wordt verwerkt), 10 suikerraffinaderijen, 31 beetwortclsuiker- fabrieken, 47 zoutziederijen, 45)8 bierbrou werijen, 68 a/ijnmaket-ijen (alleen uit ge distilleerd), 1 id. (alleen uit rozijn nat), 1 id. (uit bier), 4 fabrieken van inlandsehen wijn. Door den Raad van Dongen (N.-Br.) werd een Verordening gemaakt om toezicht te kunnen houden op de hoedanigheid en liet gewicht van het roggebrood, De bakkers in die Gemeente bobben nu bewezen slimmer te zijn dan «Ie Raadsleden en besloten geen roggebrood meer te ver- koopen, doch voortaan te leveren Kronings- brood. Nu, na eenige dagen vorst, de Bolswarder ijsbaan een dikte van 3l/2 11 cM- heeft be reikt en de kans groot was otn bij vriezend weer nog eens op schaatsen te komen, heeft het bestuur van genoemde baan het ijs verkocht aan de daar gevestigde Roomboter fabriek. Zeker teekenend voor den linancieelen toe stand van arm Friesland, het land van de schaatsenrijders. Te Wylré (Geuldal) is een paaartje in het huwelijk getreden, waarvan hij zijn derde echtgenoote en zij haar vierden levensgezel kreeg. Mundus vult decipi. Het Siaphorster boertje ook «dokter Stegeman «professor Stegeman" enz. ge noemd is verhuisd. Hij heelt, zeer ten gerieve van de Donderdagbezoekers, een nieuwe woning betrokken meer nabij het station. Het vervoer per rijtuig is nu niet meer noodig. Zoodra do portieren geopend zijn, spoeden zieken en niet-zieken (want ook anderen kunnen voor een zieke komen) zich uit den trein om maai- 't eerst bij hem, Stegeman, te zijn, want 't is bij hem «wie eerst komt, wordt 't eerst geholpen". Soms komen de bezoekers dan ook al 's Woens dagsavond en logeeren dan te Staphorst Men heeft uitgerekend, dat de «stof" van een 68 KG. wegend mensch in de substantie van 1200 kippeneieren aanwezig is. In lucht- voi-mig vloeibaren toestand zou dezelfde mensch 98 cM3 gas en genoeg waterstof leve ren oin oen ballon met een opstijgende kracht van 70 KG. voort te bewegen. In normalen toestand houdt het menschelijk lichaam genoeg ijzer in om zeven groote draadnagels, een hoeveelheid vet om 6 K.G. kaarsen, en een hoeveelheid kool om G5 potlooden te kunnen vervaardigen. Maar dat is nog niet eens ulles! De mensch bevat zooveel phos phorus in zich, dat het voor rond 820 000 lucifers voldoende zou zijn. Buitendien zijn nog 20 theelepels zout, 50 lepeltjes wortel- suiker, 42 Liter water en eenige kleine hoe veelheden weinig bekende chemische sub stanties in het menschelijk lichaam aanwezig. De Agcnce Ottomane staat er borg voor, dat. een Duitsch geleerde, op grond van weten schappelijke proefnemingen, deze «bereke ningen" gemaakt heeft. Het is te hopen, dat die geleerde heer nok oen deel van zijn tijd aan meer belangrijke onderzoekingen gewijd heeft, voegt de Lölnischc Zcilung daaraan loe. In oen Amsterdamsche achterbuurt wonen in een huis vele gezinnen, dio alle op een

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2