Maandag 6 Februari 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ BOCKBIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 4847. 48e Jaargang. Stadsnieuws. Binnenland. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Uitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 7 den Februari aanstaande, des na middags te l'/j ure. Amersfoort, den 3. Februari 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 7 Februari 1899, des namiddags half twee. Pnnton van behandeling 1. Voorstel tot overneming van de wegen van het Kalfsveld. 2. Missive vau Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht betreffende de jaarwedde van den Gemeente-ontvanger. Uit den regenmeter hier is in Januari af getapt 65.8 m. M. neerslag. Er waren 14 Den 16den werd 21.5. m. M. opgevangen. De heer E. A. Bosch, onder-chef aan het Centraal-Station hier, is benoemd tot stations chef te Nijkerk, en zulks ter vervanging van den heer A. Vis, die benoemd is tot chef- de-bureau te Utrecht. Tusschen 1 en 15 Maart worden van de miliciens der lichting 1899 bij het garnizoen hier ingelijfd uit: Friesland 163, Groningen 40, Drente 230, Overijsel 335, Gelderland 125 en Utrecht 65, samen 960 man. De delacheering van den officier van ge zondheid le klasse J. Nord, van het 5e regi ment infanterie, bij het Militair hospitaal te Utrecht, tot het volgen van een cursus onder gehoor van prof. dr. Zwaardemaker al daar, is door den Inspecteur van den Genees kundigen dienst der landmacht ingetrokken. Bij Kon. besluit is benoemd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot otïicier van gezondheid le klasse de officier van gezondheid 2e klasse J. J. F. M. Nooren, van het 5e regiment infanterie, thans gedetacheerd bij de land macht in West-Indië. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is toegekend aan sergeant J. A. Feuilleton. naar Edna Lyall, vertaald door A. J. M. Riekerink en korporaal-tamboer W. van Haazel, van het 5e regiment infanterie. Amersfoort begint zoo zoetjes aan de allures te krijgen van een groote stad. Thans heeft weer de heer Van de Wal in de Utrechtsche straat een keurigen melk- salon geopend, waar, behalve de gunstig be kende producten van «Araersfortia", allerlei levensmiddelen in blik- en carton-verpak king worden verkocht. De melk-salon ziet er zeer netjes uit en dat zij noodt tot een zitje, is sedert de opening, Zaterdagavond, reeds ruimschoots bewezen. Gelijk we in ons vorig nummer reeds met een enkel woord zeiden, wordt morgenavond om zeven uur in De Keizerskroon een uitvoering gegeven, zooais Amersfoort er nog geen heeft gehad. Een koor van dames en heeren voert dan uit het „Weihnachts Oratorium" van Deken Müller, uit Cassel. In dit muziekwerk wordt verhaald van Christus' geboorte, wat daaraan vooraf ging en wat daarop volgde. Waar nu de zang komt aan een bepaald gedeelte, bijv. het zingen der engelen geaurende den Kerstnacht, daar wordt eensklaps op het tooneel deze scène zichtbaarin de wolken een tiental engelen, be neden de verwonderde herders met hun kudden. Dit alles wordt hel beschenen door kalklicbt. Zoo zijn er een 16 tal tafereelen. Eerst was het voornemen, de verschillende scènes alleen door groepen van levende beelden voor te stellen. Men is echter zoo gelukkig ge weest, in het bezit te komen van passende ach terdoeken, coulissen enz. zoodat die groepen konden uitgebreid worden tot tableaux. Aangezien deze tooneelstukken voor een klein tooneel waren, heeft men als plaats van uitvoe ring De Keizerskroon boven Amicitia verkozen. Bovendien is zorg gedragen, dat de zaal van De Keizerskroon in niets behoeft onder te doen voor die van Amicitia, de ruimte natuurlijk buitengesloten. De uitvoering vangt reeds te 7 uur aan, opdat de bezoekers uit omliggende gemeenten gelegen heid hebben, de geheele voorstelling bij te wonen. Naar wij wij vernemen, zou bij een der groote tramweg-maatschappijen het voorne men bestaan, een stoomtram te doen loopen tusschen Amersfoort en Zeist. De Maatschappij tot Opvoeding van Wee zen in het Huisgezin ontving van N. N., te Amsterdam, een gift van f500. Als predikant bij de Gereformeerde kerk te Baarn is beroepen ds. W. H. Gispen, te Breuk ejen. Als bijzonderheid kan worden meegedeeld, dat in de maand Januari op de Algemeene begraafplaats te Baarn geen enkel lijk is bij gezet. De Baarnsche afdeeling van «Patrimonium" heeft het 'voornemen aan de Sumatra-straat 40 arbeiderswoningen te doen bouwen, ten einde haar leden tegen matigen prijs omstreeks f1.50 per week goede en ge zonde woningen te verschaffen. Men zal zich herinneren, dat zich te Hee- renveen de quaestia heeft voorgedaan, of een kapsalon al dan niet als werkplaats moest worden heschouwd ten aanzien van de Per- soneele belasting. De Minister wenschle hierover de beslissing van de Rechtbank, welke thans deze vraag in bevestigenden zin heeft beantwoord, en verklaard, dat de kapsalon bij een kapper, die uitsluitend als zoodanig wordt gebruikt en geheel van den winkel is afgescheiden, een werkplaats is, zoodat een daarin ge- kachel onbelastbaar is. 5.) Mo wgli, de Toreador, veranderde de melodie, en draaide wanhopig, hoewel iedere zenuw van zijn arm hem pijn deed en hij met handen en voeten zien moest inspannen om kracht te hebben het vol te houaen. Een blijde uitroep van Fay gaf hem nieuwen moed. »Daar is hy, aan het venster! Zie ie wel, hij houdt van de oude wijsjes Och, Mowgli, speel door houd niet op I Ik zal met Poedel wat dichter bij gaan, dat hij de kaart kan zien. De heer Britton, had o.ndanks zijn tachtig iaar geen bril noodig om de smeekbede te lezen." «Heb medelijden met de arme kerkriep hij uit met een grynslacb, «Heb medelijden met de arme kinderen in de kou, zou ik meenen". En tot groot verdriet van Fay verdween hy van het venster. Zy was op het punt om van teleurstelling te gaan huilen, maar juist Men verzekert, dat tegen October a. s. de aftreding van den Gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië kan worden verwacht. Een zonderlinge wijze van tijdsbepalen lazen wij in een dagvaarding in de Staats Cl., waarin iemand gesommeerd wordt om voor de Rechtbank te verschijnen op een in de dagvaarding genoemden dag te twee en een tweede uur! Men moet een oogenblik nadenken om te begrijpen, dat hiermede waarschijnlijk halt drie zal worden bedoeld. Te Amsterdam is besloten een Vereeniging op te richten ter bestrijding van het Nieuw- Malthusianisme. Bij deze Vereeniging hebben zich hoog leeraren en doctoren in de geneeskunde, de rechtsgeleerdheid en de godgeleerdheid aan gesloten, zoowel als eenige leden der Tweede Kamer. Het Eerste Kamerlid Van den Biezen heeft weer eens een fraai rhetorisch bloempje ge voegd bij onzen parlementairen ruiker. Over de voorloopige oefeningen in den wapenhandel sprekend, waaraan in't laatst ongeveer de geheele militielichting deel nam, zeide deze afgevaardigde Dinsdag jl. volgens de Handelingen"«Komt men 's avonds langs een dorpsherberg, dan hoort men marcheeren, halt roepen of exerceeren met geweren, die er vaak niet zyn I" Men moet toch wel een scherp gehoor heb ben om te hooren exerceerenmet geweren die er niet zijn De heer G. Boomgaard, de oudste inwo ner van ons land, is Vrijdagochtend in den ouderdom van 140 jaren overleden. De ont slapene was rustend zeekapitein en de laatst overgebleven Nederlandsche soldaat uit het Fransche leger, dat in 1812 naar Moscou trok. Het nieuwe Postkantoor te Amsterdam wordt 13 dezer geheel, dus óok voor de brievenverzending, in gebruik genomen. Het aantal inwoners van 's-Gravenhage bedroeg op 31 December jl. 1992® en be stond uit 1U8448 vrouwen en 90386 man- De Minister van Financiën heeft, gelijk, wij mededeelden, bij zijn antwoord aan de Eerste werd de voordeur geopend en daar stond de statige oude heer, die hen met de hand wenkte. Zij liepen haastig naar hem toe, met nieuwe hoop bezield. «Komt binnen, liefjes", zei hij. «Je bent wat dun gekleed voor zoo'n kouden dag. Wie stuurde je uit?" »We kwamen uit ons zelf', zei Fay die zich weinig op haar gemak voelde tegenover «een radicaal, die tot de wortel van het kwaad doordrong". Na eenige aarzeling ver volgde zij dapper»Het was ons geheim, maar moeder vond goed, dat wij een geheim hadden, omdat we haar zeiden dat het goed was, en voornamelijk voor Paatje". «Voor welke kerk bedelt je hond «Voor de nieuwe kerk in London Road. De oude is zoo vervallen. Paatje zegt, dat op de eene of andere manier de wind uit den goeden hoek moet waaien, en wij doen dit om hem te helpen, maar 't moet een groote verrassing blijven". «Wel, komt binnen, en laat me eens zien wat je eigenlijk uitvoert", zei de oude heer, met een flikkering van humor in zijn oogen, toen hij naar die kleine muzikanten keek. »Dat instrument schijnt nogal zwaar. Heb je het ver gedragen?" »Van ons huis in Dagmar Terras naar den stadstuin, en toen hier naar toe. Maar we dragen het om beurten", zei Fay. Zy waren hun gastheer gevolgd naar een vriendelijke studeerkamer; hij draaide het electrisch licht op, en vroeg hun binnen te komen en zich bij het vuur te warmen. Mowgli zette het orgeltje neer, met een diepe zucht van verlichting. »Je doet me denken aan een van onze oude paarden", zei Mr. Britton, »die een heel dikke dame moest dragen; en als zij afgestegen was, zei het altijd Humph 1, op die manier; het was zoo blij, van zijn vracht bevrijd te zijn". De kinderen lachten van pret om die geschiedenis, en de oude heer Britton, die eens onderzocht had, hoe zwaar het orgeltje wol woog, mompelde iets dat klonk als: «Daar zit pit in, als ze dat zoolang hebben meegesleept". Maar daar de kinderen niet wisten wat »pit" beteekende, werden ze er niet veel wijzer door. »Zullen we wat voor u spelen?" vroeg Mowgli. «Ik zal den sjaal-dans dansen, als u 't hebben wilt", vulde Fay aan. De heer Britton verlangde de heele ver tooning te zien en te hooren, en de inwo ners van Rich worth zouden zich zeker heb ben verwonderd als ze den glimlach hadden gezien, waarmee hij in zijn armstoel zat en naar de aardige kleine meid keek, die in bevallige bewegingen den sjaal-dans uit voerde, en den glans van genoegen, die in zijn oogen straalde, als bij den blik wendde naar den dapperen kleinen Toreador, die, met een uitdrukking van ernstige volhar ding, onverpoosd aan het orgeltje draaide, tot hij rood was van inspaning. Juist kwam een bediende met een thee blad binnen. «Breng nog twee kopjes", zei de heer Britton, »en wat koekjes. En zeg aan James, dat over twintig minuten het rijtuig voor moet zijn". Toen Mowgli na het laaste wijsje opstond, deed zich een verdacht geluid hooren, juist alsof er iets openscheurde. «Och hemel't Is je buisjeWat zullen we nu doen 't Was vreeselijk nauw en nu heb je het heelemaal gescheurd. We kun nen niet verder gaan, als jij er zóo uitziet", zei Fay, met een verschrikt gezichtje. «Het is te donker geworden om van avond nog iets te doen", zeide de. heer Britton. «Drink liever een kopje thee met me, en als ik dan uitga, zal ik jelui goed thuis brengen. Laat me nu eerst mijn bijdrage aan Poedel geven". Maar de banknoot, die de heer Britton haastig in den spaarpot wilde stoppen, ging er niet gemakkelijk in. «Laat mij u helpen", zei Fay. «Wel", riep ze buiten adem 't is 't is een banknoot van 5Och, wat is u goed 1" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1