Donderdag 23 Februari 1899. No. 4852. 48e Jaargang. Binnenland. Naar het leven. CJitgavo Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per post /"•M5. Advertentiën 10 regels GO cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telepboon 19. FA- KENNISGEVING. De KAM EU van KOOPHANDEL BRIEKEN heeft ontvangen 5 Consulaire Verslagen Ncm. 8, 4, 5, 0 en 7. Statistiek in-, uit- en doorvoer over Decem ber 1808. 4 Exemplaren van het Weekblad „Thernis", gewijd aan de belangen van den Handel. Het internationale register der Engelsche fa brikanten. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver slagen, enz. voor eenige dagen ter lezing ont vangen, aan ie vragen bij den ondcrgctcefeende, Hernis. P. van Haselen, Sa:. Amersfoort, 22 Februari 189!). AT J Uil. Do correspondent van het nHandelsblad" te I'ataviii seinde aan zijn blad: »l)e waarschijnlijkheid,' dat Toekoe Oemar dood is, wordt gruoter. De troepen achter volgen zijn benden. »De klo<jf van Tarnseh wordt door de voor naamste hoofden bezet gehouden en is ver sterkt. Do troepen maken zich gereed tol den aanvul. Een beslissend gevecht wordt spoedig verwacht". Onder dagteekening van 47 dezer is bij de Tweede Kamer ingekomen het reeds sedert het begin van December toegezegde wets ontwerp «tot wijziging der Wet van den 4Oen Augustus, St. b). no 72. betrekkelijk de Nationale militie, laaslstolijk gewijzigd en aangevuld bij de Wet van 2 Juli 1808, Stbl. no. 470", of, om in meer begrijpelijke taal te spreken, lot verijdeling van de vermaarde methode van den IIelvoirtschen notaris Goo ien om den persoonlijken militairen dienst te ontduiken. Blijkens een bij de Memorie van Toelich ting gevoegde opgave zijn er voor de lich ting 1800 in 't geheel toegelaten 05 militie- vrijwilligers, ineerendeels in kleinere ge meenten van Noord-Brabant, Zuid Holland en Zeeland, maar ondanks dit betrekkelijk geringe getal (liet contingent bedroeg 408) behoorde bet misbruik toch te worden tegengegaan. «Reeds de omstandigheid, zoo zeggen de Ministers van Oorlog, Marine a. i. en Binnen- landsclie Zaken in de Memorie van Toelich ting, dat liet alleen in zeer kleine gemeen- Feuilleton. 2.) «Wie heeft je die praatjes verteld Minny, ik zweer je, dat ik nooit verraad tegenover je gepleegd heb. Zeg me wat ik doen moet om jo te overtuigen, dat alles slechts intrige is en dat er iemand een boosaardig genoe gen in schept, ons engagement te verbre ken". Minny wierp hem een vernietigenden blik toe. t »lk heb thans", zoo begon zij op plech- tigen toon, «met het aardsdae afgedaan ook mot jou wil ik afrekenen. Je hebt een ver schrikkelijke misdaad begaan, door mij mijn onschuldig hart to ontstelen om er daarna moe te spelen. Zal je dat ooit voor God kun nen verantwoorden Je hebt liefde voor mij gehuicheld en mij trouw gezworen om daarna een gruwzaam spel te spelen met mijn vertrouwend hart.En ik bad je zóo lief, zóo grenzeloos lief.Ik zou kunnen handelen als elke andere vrouwik zou naar dio andere kunnen gaan, die jou hart van mij heeft doen afkoeren, en jeu van haar terugeischenik zou haar kunnen zeggen, dat ik oudere aanspraken kan laten gelden; ten mogelijk is liet raiddel toe te passen om aan de persoonlijke vervulling van den dienst plicht te ontkomen, schept een onverdedig bare onbillijkheid tegenover de ingezetenen van groote gemeenten, onder wie er nog meer dun ter. plattelande zijn, voor wie de persoonlijke militaire dienst, uit hel oogpunt der vakopleiding of der maatschappelijke positie, groote bezwaren oplevert. «Behalve deze ongelijkheid voor de wet, waardoor de een zich een burgerplicht van" de schouders zou kunnen schuiven, waaraan de ander zich niet kan onttrekken, alleen omdat hij een grootere gemeente woont, dringt de moraliteit lot een wijzing der Mi- litiewet, waardoor het onmogelijk wordt om langs wettelijken weg aan de vervulling van een plicht te ontkomen, welken de Wetge vende macht ter wille van het belang van den Staat uitdrukkelijk gewild heeft dat per soonlijk wordt vervuld door hem dien de wet daartoe aanwijst. «Uit dien hoofde is indiening van een wets ontwerp, strekkende om te verhoeden, dat de plaatsvervanging, opnieuw, in anderen vorm, te voorschijn trede, urgent geworden". Door den Minister van Waterstaat is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsont werp tot verzekering van de veiligheid van het verkeer op de openbare wegen. De Mi nister wijst op de herleving, in den laatsten tijd, van liet intercommunaal en interpro vinciaal verkeer. Is die reeds door het steeds toenemend gebruik van het rijwiel eeniger- mate liet geval, de Regeering meent, dat daarop van zeer grooteu invloed zal zijn het gebruik der meer in zwang komende door mechanische kracht voortbewogen rij en voertuigen, de z.g. automobilen of mo torwagens, welke ongetwijfeld een groote toekomst hebben. De beer rar. Smidt, lid van de Tweede Kamer voor Veendam, heeft bericht gezon den, dat hij, door aanneming der benoeming lot officier van justitie te Dordrecht, opge houden heeft lid der Kamer te zijn, In verband met hetgeen in de laatste ver gadering van de Kamer van Koophandel te Amsterdam ten opzichte van het aan huis bestellen der aangeteekende brieven is be sloten, is het ons aangenaam te kunnen me- dedeelen, dat ook het Bestuur der «Vereeni- ging voor den Effectenhandel" aldaar, reeds eenigen tijd geleden zich tot den Directuer- generaal der posterijen en telegrafie heeft gewend met het verzoek, de bestelling aan huis in te voeren. Wij herinneren, dat ook bij de schrifte lijke behandeling der Siaatsbegl'OOting voor dit jaar in de Eerste Kamer over dat onder werp is gehandeld. De Minister van Water staat beeft toen zijn bereidwilligheid te ken nen gegeven, «hun, die bezorging van aan geteekende brieven aan buis verlangen te gemoet te komen" en verklaard, dat het geen daartoe noodig is, wordt voorbereid. Men mag dus verwachten, dat weldra, evenals dit in andere landen behalve Noor wegen reeds liet geval is, ook hier te lande de bezorging van aangeteekende brie- aau buis kosteloos zal geschieden. In het >Friesch Volksblad" komt de heer R. van Zinderen Bakker krachtig op tegen de bestrijding, die de werkverschaffing in Friesland van Socialistische zijde ondervindt. Hij acht die bestrijding een schandelijke miskenning van weldaden aan «verschoppe lingen" bewezen. «Voor enkele jaren nog arme verschoppe lingen, waarvan sommigen de eene helft van het jaar met wat te werken en de andere helft met bedelen of bedeeld te worden liet metst ellendige proletariërsleven leidden dat denkbaar is, zijn zij nu kleine boertjes, wo nende in een ruim en net huis, bij dat huis van 1 tot 4 H.A. best doorwerkten en best bemesten grond, opstal van 2 tot 4 koeien, verder schapen, varkens, kippen enz., de schuur vol iiuoi en in den kelder proviand voor den gebeelen winter." Geen wonder dan ook, dat de heer Van Zinderen uitroept: «Wat pessimist moet men tocli wezen, als men nurks genoeg is om in zulk werk iets strijdigs met socialisten te zien of wat soort socialisme huldigt men toch, als men de be werkers van zooveel goeds durft schelden voor «uitzuigers" Voor mannen als baron Van Heemstra, tf? Driebergen, den heer P. W. Jansen, te Am sterdam, en anderen, die zich zooveel hebben laten gelegen liggen aan de Friese lie misstan den, en geld noch moeite hebben ontzien, is dit schrijven van zóo onverdachte zijde een welverdiende hulde. Voor de socialistische «arbeidersvrienden" een bestraffing, die raak is, zegt de «Stan daard". Bij het Hoofdbestuur van de Nederlandscbe Tromp-commissie is ingekomen namens H. M. de Koningin een dankbetuiging voor de toezending der stukken, met de verklaring, deze door H. M. met zeer veel belangstelling ik zou je kunnen vervloeken. maar neen, ik wil liever lijden, ik zal je geluk niet in den weg staan, als je in waarheid nog ge lukkig kunt worden. Ik wil niet tusschen u beiden staa.. bezegelt vrij liet verbond der schande. Deze laatste woorden bad zij met een zeldzame emphase gesproken. Thans stiet zij een deur open, welke naar haar boudoir leidde, ging binnen en kwam een oogonblik later terug. »0, Benno", riep zij met roerende teeder- heid uit, «hoe lief heb ik je nog!" Daarbij sloeg ze haar ronde, volle arme om zijn hals. Mechanisch bracht zij daarna een klein fleschje aan haar lippen, dronk het uit en zonk op den grond. «Ik voel het bloed in mijn aderen strem men. sprak zij met gebroken stem «het is vergift..de dood nadert. Vaarwel.ik vergeef jo.vaarwel Benno Een kramp achtig sidderen en zij had den adem uitge blazen. Benno stond als versteend. Opeens barstte daarop zijn smart los; hij knielde naast haar neer op den grond, riep hartstochtelijk teeder haar naam, doch tevergeefs. Hij opende haar mond otu de laatste resten van het vergift met de vingers te verwijderen. In zijn vertwijfeling schreeuwde hij het luide uit. Er werd een dokter gehaald. zijn gelezenen eveneens van H. M. dé Koningin-Moeder, met toezegging van steun ter verwezenlijking van het schoone doel. Voorts is ingekomen een schrijven vanjhr. J. A. Röell, Minister van Marine, dat hij met zeer veel genoegen het Eere-voorzitterschap aanvaardt. Men wil weten, dat in 4898 door de ad ministratie der Rijksbelastingen krasse maat regelen zijn genomen tegen wanbetalers. Velen, die dit vroeger niet deden, hebben dientengevolge in dit jaar de belastingen ten volle betaald. Een vrij aanzienlijke aanwas van het ge tal kiezers zal in 4899 daarvan het gevolg zijn. De vraag of een bijeenkonmst van het Leger des Heils als een godsdienstige bijeen komst is te beschouwen, werd Maandag door het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad, bij monde van Advocaat-generaal, in beves tigenden zin beaniwoord, in strijd met de Rechtbank te Heerenveen en het Hof te Leeuwarden, die haar als een gewone open bare vergadering aanmerkten in de zaak van een paar personen, vervolgd wegens versto ring van zoodanige bijeenkomst. Een Rijksontvanger in Gelderland, die be merkte dat een Gemeente-veldwuchter ook huisdiensten voor den Burgemeester ver richtte, heeft zich afgevraagd of de Burge meester niet wegens het hebben van een be diende in de Personeele belasting moest worden aangeslagen, daar ook werkgevers die hun arbeiders huiselijk werk lieten verrich ten, wegens onvolledige aangifte werden be boet. Naar den afloop van deze zaak wordt be langstellend uitgezien. De Gemeenteraad van Hilversum heeft aan een onderwijzer, die in de loting viel, verlof verleend voor den tijd, dat hij zijn militie- plichten moet vervullen, met behoud van het recht op do verhoogingen van salaris volgens de verordening. Evenwel is hij verplicht, zijn pensioensbijdrage te blijven storten. In de »Bode", het orgaan van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers deelt de commissie voor het Herstellingsoord inede, dat dit er komt. De toegezegde bijdragen van ongeveer f 35 000 acht zij een voldoenden waarborg om haar de vrijheid te geven haar plannen in vorm te zetten, wat nogal met eenige kosten gepaard gaat. Wel is de som Dezo begon een onderzoek in te stellen. Doch toen Hij baar hand greep om naar de pols te voelen welk een wonder! Minny bewoog zich, zij sloeg de oogen op en glim lachte. Met een gracieusen sprong stond zij overeind en lag in Benno's armen. Benno was als door den bliksem getroffen. Hij kon zijn oogen niet gelooven. Toen hij echter haar vurige kussen op zijn lippen voelde, toen haar handen zijn klamme haren streelden, kwam hij tot bezinning en moest hij erkennen, dat alles slechts spel was ge weest. Minny verklaarde nu, dat zij slechts de rol had gespeeld, waarmee zij overmorgen van het tooneel afscheid zou nemen. Üin zich te overtuigen dat zij het karakter dier rol goed had opgevat, daarvan had zij thans de proef genomen en getracht haar bruigom te misleiden en daar het haar goed gelukt was, was zij thans wederzij» Minny en hij haar geliefde Benno. Op Benno had dit al te natuurlijk spel echter een overweldigenden indruk gemaakt. Over zijn gelaat lag een groote melancholie. Toen hij naar huis terugkeerde, doorliep hem een koortsachtige rilling. Het gruwzaam- natuurlijke spel van Minny, de levendige smart over haar plotselinge» dood, degren- zeloozo vreugde van haar snel wederont- waken, de tegenstrijdige gevoelens, welke elkaar zóo snel hadden afgewisseld, lieten niet na hun werking op hem uit te oefenen. Hij kreeg een zenuwziekte. Doch de jeugd trotseert storm en on we der. De krachtige natuur van Benno streed lang met de gevaarlijke ziekte om den voor rang, doch eindelijk herstelde hij. Reeds na verloop van eenige weken kon hij het bed verlaten en het duurde niet lang of hij was weer even sterk als vroeger. Doch de scène met Minny oefende een blij venden in vloed op hem uit. Hij twijfelde aan haar ware Helde en hij kwelde zich met de ge dachte, dat zij haar kunst meer liefhad dan hem. Hij schreef haar dit in smartelijke be woordingen en deelde haar mee, dat hij zijn liefde aan haar kunst ten olfer bracht. Hij schreef haar verder, dat hij niet langer in de stad kon blijven, waar zijn geliefde haar kunst had uitgeoefend óok de kunst om zijn hart te veroveren. »Ik ga", zoo besloot hij, «deze stad verlaten, waar mij elke plek, elk huis aan mijn eerste geluk herinnert, om in vreemde streken onder andere men- schen door verstrooiing te vergeten wat ik verloren heb". Twee jaren zijn sedert die gebeurtenis verloopen. Benno beeft gedurende dien tijd in Frank rijk en Italië gereisd en vertoeft juist op zijn terugreis eenige dagen te H. (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1