Stadsnieuws. Advertentiën. LEERMEISJES. Keukenmeid P. G. AANBESTEDING W eidenPaarden op de nakoming der wet zijn gewichtige verbeteriugon gebracht. De eerste indruk van het nieuwe ontwerp en de daarhy gevoegde doorwrochte en hoogst belangwekkende toelichting is zeer gunstig en verlevendigt in niet geringe mate de hoop, dat wettelijke Leerplicht aoor deze Re geering met deze Kamer tot stand gebracht zal worden. Dat het daartoe den Minister van Dinncnlandsche Zaken aan den ernstigen wil niet ontbreekt, bewyst de nauwgezette en degelijke arbeid, waarvan de vruchten zijn neergelegd in de Memorie van antwoord niet hel gewijzigd wetsontwerp, en de in teressante bijlagen, inhoudend een overzicht van eenige buitenlandschs wetgevingeu op den Leerplicht en statistische opgaveu be- trellende het betrekkelijk schoolverzuim. meer terug. Op een wal, in de nabijheid van zijn woning, maakte hjj, door zich op te hangen aan een donneboom, een einde aan zijn welbesteed, arbeidzaam leven. Naamloos lijden, bem aangedaan door zijn naaste bloed verwanten, wier trouwe kostwinner hij al zijn leven is geweest, bracht den ongeluk kige er toe, de hand aan zich zelf te slaan. De bouw dor door de Gemeente te exploi- teeren Gasfabriek is opgedragen aan den heer Cbr. Eckbardt, te Almeloo, die bij de 27 Februari gehouden openbare aanbesteding inschreef voor f78 787. In het Gasthuis »Aldegonde" werden in het Te Goes heeft do Gemeenteraad, op voor- afgeloopen jaar opgenomen 78 patiënten, die Stel van H. en W., besloten om op de Hoo- gere Burgerschool ook meisjes toe te laten, ten einde een hnoger Rijkssubsidie voor de 11. B. S. te verkrygen. Zooals gemeld, had de Minister van Bin- nenlandscne Zaken als voorwaarde voor het verleenen van liooger subsidie toelating van meisjes gesteld. Om de dubbeltjes dus, en niet uit over weging. dat van twee kinderen uit éen ge zin het meisje even veel recht heeft om naar een Middelbare school te gaan als de jongen. Gewoonlijk zijn er liefhebbers te over voor een zoogenaamd «baantje". Immers, dat hon derden zich aanmelden, lezen we dagelijks, en het is dan ook eeri zeer gewoon reit ge worden. Exceptie maakt echter Ameide, waar. op de oproeping van sollicitanten naar de va cant komende betrekking van doodgraver, zich niemand aanmeldde. Een landbouwer te Bodegraven, een on gehuwd. zeer welgesteld man, werd in De cember 1807 bestolen voor ongeveer f40 000 bjj loofde een premie uit voor de ontdekking, eerst van I I000, later van f4000. Thans, nu de daders reeds een naar maanden in de ge vangenis zitten eu de effecten hem weder ter hand zijn gesteld, is de man zijn belofte geheel vergeten. «Neen, dut was niet zyn bedoeling geweest"; «beloven is nog geen geven" euz. enz., zoo redeneert hij nu. Dubbel te betreuren is deze afloop, daar l)-*t gezin van bem, die de zaak bij de Rot- terdumsche politie aanbracht en die dus recht op oen groot deel der premie zou heb ben, in behoeftige omstandigheden verkeert, eu ook het Rotterdamsche Politiefonds een bijdrage moet missen. Voor de Rechtbank te Rotterdam stond wegens landloopery terecht een man die ruim drie jaren gevangenisstrafhad ondergaan, hem te Leeuwarden en te Utrecht opgelegd. Daarna was hij geriiimen lijd oppasser in de krankzinnigengestichten te Meerenberg en te Endegeest. Hij verzocht een korte straf omdat hij weer spoedig krankzinnigen verpleger te '.ei- den kon worden! Zou 't waar kunnen zijn Geef toch vooral aan bedelaars! Te Oudewater werd des nachts door de politie een zwervende vrouw, komende van Rotterdam, in beschonken toestand aange troffen. In haar bezit werd gevonden éen goed gevulde Jlesch metjenever. Voorst een aantal briefjes, waarin de hulp van «Hooggeachte Mevrouw" w:rd ingeroe pen voor «eene ongelukkige, doofstomme vrouwom iets te koopen. of waarin ge vraagd word om kleedingstukken. De «Asser Ct". deelt de volgende schan delijke feiten mede, die er toe geleid heb ben, dat een ON-jarige arbeider, wonende in een der gemeenten in het midden der provide Drente, een einde aan zijn leven maakte. De oude man stond algemeen bekend als vlijtig en trouw arbeider. Nagenoeg achten dertig jaren is hij onafgebroken in dienst geweest bij een geacht ingezetene tot hij eindeljjk te oud werd en met een stokje moest looped. Toen begon zijn lijden, mag men wel zeggen, want zijn vrouw, zijn zoon en diens echtgenoote, met. wie hij dan ook dagelijks moesi verkceren, verstootten hern op allerschandelijkste wijze. Hem word als 't ware geen plaatsje meer gegund in den huiselijker! kring, ja, te nauwer nood ver strekten zij hem het noodige in zijn levens- onderhoud. De arme stumper ging daags heide plukken, doch menigmaal gebeurde het dut hij 's ochtends naar het veld toog zonder iets gebruikt te hebben. En toch verdiende de oude man den kost nog wel, als hij dagelijks ongeveer 10 bos heide plukte.' Doch de man was over, en dat wist riij wel. Menigmaal had hjj dan ook aar. buren eu vrienden te kennen gegeven, dat hij naai den dood verlangde; maar de dood kwam niet Lij hern en daarom zocht hjj dezen. V rijdagmiddag ging hij van buis, zeggende mot terug te zullen komen, en kwam niot daarin gedurende 4273 dagen werden ver pleegd en van welke er 8 overleden. Op de l'olykliniek weiden in 2901 con sulten behandeld 000 patiënten. Naar wij vernemen, zal de Muziekvere niging «Catcilia" morgen haar 10-jarig be staan eenigszins feestelijk herdenken en des avonds een ommegang met toortslicht door de stad houden. De «Vereeniging tot uitdeeling van warme spijzen aan behoeftigen" zal aanstaanden Maandag baar laatste uitdeeling in dit sei zoen houden. Dien zelfden dag houdt óok op de verstrek king van warm eten aan Ie schoolkinderen vanwege «Kindervoeding Bij den in de groote zaal van «De Arend" gehouden onderlingen schietwedstrijd van de vereeniging «Broedei-schap", de plaatselijke afdeeling van den Nederlandsehen Schutte- rUkader Bond, werden de prijzen behaald als volgt A. Leden: 1e prijs sergeant-majoor G. Muijs, met 332 punten2e prijs sergeant- majoor J. D. Lammerts van Bueren, 330 p; j 3e prijs serg.-inajoor J. W. van Achterbergt), 322 p4e prijs Adjud.-onderolïicier H. van Gelder, Bit» p5e prns Oud-lid S. H. Massa, 310 pt»e prijs Ouu-lid W. B. Smit, 300 p 7e prijs Oud-lid A. H. Houtzager, 290 p; 8e prijs sergeant Th. J. Welling, 260 p9e prijs Oud-lid Th. van Hamersveld, 2OD/2 P! 10e prjjs serg.-majoor J. A. Gijsbertsen, 2«3 f; 110 prijs sergeant M. D. Reems, 205 p; 2e prijs ."ourier II. Verheij, 130 p. Rozen- prijs sergeant-majoor G. Muys. B. Wedstrijd voor HH. officieren en do nateurs: 1e prijs le luitenant-adjudant J. Busquet, 92 p; 2e prijs kapitein C. H. M. Liingen, 92 p; 3e prijs donateur W. F. A. Groenhuizen, 90 p. De Kunstavond, Dinsdagavond ten bate van de Vereeniging «Liefdadigheid" ge geven, is een bepaald succes geweest. Uit den aard der zaak, kan er geen sprake van wazen dat hier wordt uiteengezet wat heel mooi eri wat minder gelukkig was, doch het zij gezegd, dat zij die hun kaarten onge bruikt lieten liggen, veel verzuimd hebben. De bloemen door het Bestuur, en ook later, aan de dames die hun talenten ten beste gaven geschonken, mogen ook gesproken hebben voor het dankbaar gehoor. En zeer zeker komt een woord van lof toe aan de jongedames, die zich belastten met den ver koop van programma's en bloemen en daar door het (foei der soiree,- het stijven van de kas, niet onaanzienlijk hebben bevorderd. Onze lezers weten waarom de Vereeniging verplicht is, niet in de bladen mee te doen deelen welke bedragen zij ontvangt, doch wie wil weten hoeveel deze Kunstavond heolt opgebracht, kan dit informeeren bij olk der Bestuursleden. Mocht iemand nog wroeging hebben, dat hjj de gelegenheid heeft laten voorbijgaan om zijn penningske te olleren in rui! voor programma of tuiltje bloemen dan is de Penningmeester, de heer H. J. Crooc- kcwit, volgaarne bereid,, de gift alsnog in ontvangst te nemen. lmu Kortbeek, hier, f3950VV. Luipen, te Weesp, f3948; T. W. Bonte, hier, f3865; en Evs- vogel, te Rumpt, f3557. De uitvoering is onder bet gewone voor- behoud opgedragen aan den minsten in- j schrijver. Voor den bouw eener stoomwasseherij voor den heer J.Kerkhoff werd Dinsdag ten over- staan van architect H. Th. Evsvogel inge- delen rooskleurig papier niet blauwe letters. Men hoede zich voor namaaksels. Prijs fl.75 de doos: f9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snahilié. Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Zeer werkdadig voor bloedarmoede, rheuma- tiek, zenuwpijn, neurasthenie, heupjicht, verlam ming, ataxie locomótrice, zenuwziekte, klierziekte, schreven door de heerenG. Wassink, hier, voor f6548; O. J. Kuntz, hier, f6460; Th. i H. Jansen, te Rumpt, f6150: J. E. Haaïinppel, I aldaar f6140. Het dubbelspoor tusschen Barneveld en Apeldoorn zal spoedig gereed zijn en met 1 Mei s. in dienst worden gesteld. Een groot gerief zal hierdoor verkregen worden, daar dan de lijn van Amersfoort tot Apel doorn geheel van dubbelspoor is voorzien en hierdoor vertraging in den treinenloop der Oosterspoor rnet het oog op de buitenland- sche verbinding tot een minimum geredu ceerd wordt. Een Hongaarsch scheikundige, ds. Sawic- zewski, beweert dut het niet asoluut noodig is, vuur te hebben om spijzen gaar te krij gen. Hij zegt daaromtrent het volgende: «Ik heb verschillende gerechten aan een temperatuur van 40 graden onder nul bloot gesteld, en dezelfde uitkomsten verkregen alsof zij met vuur behandeld waren geworden. De spijzen geleken op die, welke op de ge wone wijze toebereid werden." Zonder de proefnemingen van dr. S. te be- oordeelen, gelooven wij, zegt het «Maandbl. t Verv.," toch, dat 100 graden warmte vrij wat makkelijker in het bereik liggen dan een koude van 40 graden. enz."enz. Zij hergeven schoone kleuren en han delen in alle gevallen van verzwakking bij de vrouw en hebben op den man eene werkdadige werking tegen alle ziekten veroorzaakt door overdreven arbeid en buitensporigheden. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van geldjsn teïi leen zal eene Commissie uit bet bestuur op MAAN DAG den 13 MAART auustaande, 'snam. van twee tot drie uur, zitting houden in een der lokalen van hot Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. RECr IES. Van 1—5 regels f 1.25elke regel meer 10.25. EENE GELUKKIGE HUISVROUW. Hoevele huishoudens zijn er niet die veel ge lukkiger zouden zijn indien de ziekte, die ge vreesde plaag, niet dikwijls onverwacht zich voordeeld. Als het de man is die aangetast is, staat het werk stil, komt er meestal gebrek en valt het hard het verzuimde later weder in te halen. Hot is evenwel nog erger wanneer de vrouw des huizes ziekelyk is, want de kinderen die de dagelijksche on onophouuelijke moederlijke ver zorging behoeven, ontberen dezelve en de man, vermoeid van zijn werk komende, is alsdan ver- Elicht zich nog om de werkzaamheden van het uishouden te bekommeren. Ziehier wat een huisvader, de heer A. Fraber, 53 Daniel ritalpertstraat, te Amsterdam, ons den 25 September 1898 schreef: Mijne vrouw was reeds meer dan een jaar lijdende en had zulke hevige pijnen in den voet dat het haar onmogelijk was iets in haar huis houden uit te voeren, zij kon van haar stoel niet Burgerlijke Stand van Amersfoort van 2 tot en met 8 Maart. GEBORENEverardus, z. van A. van Doornik en A. van der Geld. Sophia, d. van W. Manten en G. de Bruin. Carel, z. van C. Christ en B. J. van Diermen. Hendrika Johanna, d. van J. W. Floor en M. Gerritsen. (lerraanus Gerardus, z. van A. Sleeking en J. Peterse. Alijda, d. van L. Hagen- beuk en C. Meijer. Johannes Gerardus Coenraad Petrus, z. van J.S. van der Werf en G. J. Hopman. Bernard us, z. van B. Kraanen en C. Collet. Jacobus, z. van H. Florijn en J. van Eijkelenburg. Therosia Geertruida Maria, d. van 11. M. Verheij en A. vanNim- wegen. Frederik, z. van J. Jagtenberg en W. B. C. van Diermen. Heintje, d. van W. Buitenhuis en J. Hofland, Maria, d. van F. Berendse en A. Schuurman. ONDERTROUWD: H. Bosma en C. Boon. GETROUWD; W. Horst en J. Hulst. OVERLEDENGerarda de Conijn, 72 j. wed. van Johannes van Meeleren. Ida de Wolf, 79 j. wed. van A. C. Donswijk. Bartje van Bekkum, 70 j. wed. van J. Beek. Johannes Cornells Hol, 32 j. echtg. van Ge rarda Hartman. Elisabeth van Plateringeo, 22 j. ongehuwd. Jan van der Geld, 63 j. wed. van W. van Beek. Het Kamerlid mr. P. j. Troelstra wi Za terdagavond 8 uur in «Amicitia" spreken over: de Sociaal Democraten in de Tweede Kamer, aldus wordt bij aanplakbiljetten den volke verkondigd. Men verzoekt ons echter mee te deelen, dut de lezing Zaterdagavond in «Amicitia" niet doorgaat. Dinsdagmiddag geraakte een 7-jar opstaan, wij waren ten einde raad, totdat wy op toevallige wijze de wonderbure genezingen lazen verkregen door de Pink Pillen van Dr. Williams. Komaan, zeide ik tot mij. vrouw (zoo schrijft hij) laten wij ze eene probeeren, baat 't niet, 't schaadt niet. Maar wat een succes: ik kanU verklaren dat Uwe onovertreffelijke Pink Pillen de beste uitwerking gehad hebben. Na eenige doozen gebruikt te hekben, vond zij dat haar lichaamsgestel veel beter was, maar de voet nog niet geheelna nog eenigen tijd voortgegaan te hebben, kwam er wat kracht in den voet terug en als zij op een stoel zat kon zij haar voet zonder behulp van iemand op een anderen stoel leggen en voorheen vreesden wij eene ge- heele verlamming. Wat de gezondheid betreft, deze is uitstekend geworden en de eetlust is teruggekomen. Zij kan thans met behulp van een Blokje hare huiselijke werkzaamheden verrichten, ja, zells doet zij de kleine wascb, 't welk zij in geen jaar had kunnen doen. Voor een jaar geleden moest mijne vrouw te bed blijven of in een stoel zitten. Nooit hadden wij gedacht dat mijne vouw nog eens zoo flink zou wérden. Nog steeds gaan n o>e 1 WÜ voort met de Pink Pillen te gebruiken in n Erommestraat al spelend in het Havik. de hoop en met het vertrouwen dat de voet nog V Baron en baronnesse Van IIAER- SOLTE—Greven betuigen hunnen dank voor de vele blijken van belangstel ling, bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Amersfoort, 8 Maart '99. Kraamvisites worden bij voorkeur afgewacht Maandag i3 en Dinsdag 14 Maart van tot 5 uur. Voor de vele bewijzen van be langstelling, ons bewezen op de 5den dezer, betuigen wy onzen hartelijken dank. B. A. van RUYVEN. M. E. van RUYVEN— De Haan. Amersfoort. 9 Maart '99. V De heer en mevrouw BEST be tuigen hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van hun vader. Amersfoort, 9 Maart '99. MeÈ EG BI-RINK, tailleuse, Muurhuizen 518 bij de h'amper- Oinnenpoort, heeft wederom gelegenheid tot plaatsing van twee JffwSSr" 1 MEI verlangt "•V44E. mevrouw De REAUFORT, buize »Ue Doom Leusden bu Amersfoort, eene bekwame Den letterzetter H. vaii Mom-ik mocht hel gelukken den bader tegen wil en dank te grijpen en behouden op den vasten wal en naar huis te brengen, zoodat de kleine er I met den schrik en een nat pak afkwam. Bij de Dinsdag ten overstaan van den eerst- aanwezend-ingeniour gehouden aanbesteding van het afgraven en het, onder toepassing van kunstmest, bezaaien van het grasveld vóór delnfanterie-kazernes werd ingeschreven ^or de heeren: J. Crus, te Utrecht, voor f4125; J. van den Berg. hier, f4010; I, eens geheel en al hersteld mag worden. Waar het maar te pas komt beveel ik Uwe Pink Pillen aan, want zij hebben bij mijne vrouw wonderen gedaan. Het is een ieder gemakkelijk zich van de waarheid van 't bovenstaande te overtuigen. De Pink Pillen zijn de onovcrtreftelijkespier- versterker, zij hergeven kracht aan de zwakken en zijn voor niemand nadeelig, zelfs niet voor de delicaatste personen. GelP allo goede produkten worden ook de link Pillen reeds nagemaakteen ieder geve dus wel acht dat er in 't frunsch op hot omhulsel h lii'ii' '''nk pour Personnee Piles du Ur. Williams t Omhulsel en het etiket zijn van 1 le Regiment Huzaren. van op 4 Maart a. s., 's namiddags ten 12 nre ten bureele van den Commandeerenden UHicier van het detachement van opgemeld regiment te Amersfoort, (kazerne Bereden Wapens). Do voorwaarden liggen van heden af da gelijks ter lezing op het bureel van den Secretaris van de Iloofdadministratie van genoemd regiment. De Secretaris voornoemd WOUDSTRA.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2