Stadsnieuws. Ingezonden. Damast-Zijde 75 cent Marktprijzen. worden, zooals niet «Voerman Henschel" het geval was. Aangaande die weigering merkte de Bur gemeester op, dat de Commissaris van po litie hem verzekerd had, dal oVoerman Hen schel" een hoogst onzedelijk stuk was; zeil kende hij het niet. De opvoering van «La belle Hélène" is toegestaan. De lieer Hoefnagel, Directeur van het abatoir te Utrecht, doet in de jongste alle- veriug van het «Tijdschrift voor Veeartse nijkunde en Veeteelt" belangrijke mededee- lingen over waargenomen ziekteverschijnse len bij koeien op verschillende hóeven, «er- oorzaa';t door loodvergiftiging. De oorzaak der ziekte werd eerst niet ontdekt, tot ein delijk bleek, dat zij moest toegeschreven worden aan loodvergiftiging, ve. oorzaakt door het erven van den bak, waarin bet voed sel der koeien werd gelegd, met menie, op gelost in lijnolie. Ook op andere boeven bleek bet bestrij ken van den bak met loodwit en menie ge vallen van loodvergiftiging veroorzaakt te hebben, zonder dat men de oorzaak der ziekte bad ontdekt. Ken paardenslachter te Lekkerkerk, die winkel doet in spek. worst, mosterd, zoute- visch enz., beeft ookeen boekhandel geopend Zeer veler onzer landgenoolen hebben ken nis gemaakt met het Museum des heeren Dudok de Wit, op «Slangevecht «te Breuke- len, en kenden bij ervaring de gastvrijheid van den eigenaar. Met leedwezen zullen zij dan ook vernemen dat de heer De Wit zich genoodzaakt ziet den stroom van bezoekers te beperken. Het telkens vermissen van voorwerpen, niet alleen uit zijn museum, doch ook uit zijn eigen huis-en werkkamer, het ft laar toe geleid. De daders van die diefstallen moeten dus, schande over hen, geschuild hebben onder de «fatsoenlijke" heeren en dames, die door hun uiterlijk vertoon vertrouwen wisten in te boezemen. Iemand te Schagen heeft nog eens getoond de kunst van veel eten niet afgeleerd te hebben. Toen een visebkoopman aldaar niet van zijn viscb kon afkomen, besloot bedoelde liefhebber zijn twee manden met viscb over te nemen, denkende dut hij wèl met den verkoop zou slagen, en levens een daghuur verdienen. Echter tevergeefs. In drift ont stoken, dat geen enkel persoon kocht, riep hij uit«Zijn ze niet goed voor jelui, voor mij dan wel". En zich naar huis begevende, heeft hij, met behulp van zijn vrouw, de geheele 200 stuks gebakken, en daarbij nooilig gehad voor 75 cent olie. Volgens verscheidene ooggetuigen heeft hij 70 (zegge: zeventig) gebakken scholletjes ver schalkt Geeft toch vooral aan bedelaars! Uit Polsbroek wordt geschreven We kregen hem aan deur en 't was wèl om er meelijden mee te hebbende man zag er erg ellendig uit, zwakke borst, »uche, uchö", en een hartkwaal, weet u, »au". Hij was pas bij den dokter geweest en toonde overal z'n fleschej met droppeltjes, die hij moest innemen, met oen glas water. Hij zou nu trachten te Utrecht te komen, in 't Zieken huis, en vroeg otn een reispenning, hé wat een narigheid Waar hij óok was geweest, vernamen we een paar dagen later. In een onzer «ver gunningen" had de hartkwaallijdel' als hart sterking genomendrie halve maatjes jene ver; 't vierde was hem geweigerd. Hij had tóch al genoeg, ten minste een huis of wat verder sloeg hij een flinke hoeveelheid ge malen koffie in, omdat laat zich raden. Zoo wordeu we beetgenomen Tot lid van den Kerkeraad der Ned. Is- raelietische Hoofd-synaguge hier is, in de vacature ontstaan door liet vertrek van den heer S. van Embden, gekozen de heer M. H. van Raai te; Door het Bestuur der Roomsch Katholieke Jongensschool, de Roomsch Katholieke Kerk besturen en een groot aantal inwoners van deze. gemeente zijn adressen gericht aan de Tweede Kamer der Staten-generaal ter be strijding van het ontwerp van Wet op den Leerplicht. Bij de Donderdag en Zaterdag te Utrecht gehouden examens voor de hulp-akte zijn o. a. geslaagd onze stadgenooten, de dames: J. W. E. Daarnen, J. 11. W. M. Feldbrugge, A. G. J. M. Ilaaksma van den Bergh, A.M. Kerkhof!' en A. Kreyger. Onze stadgenoot de officier van admini stratie bij (ie Kon. Nederlandsche Marine 4e klasse 11. W. Bauer, geplaatst in de rol van liet wachtschip te Willemsoord, is rnet ingang van heden op non-activiteit gesteld. Op de gehouden Nationale tentoonstelling van bloemen en planten van «Natura Artis Magistm", behaalde onze stadgenoot de beer A. M. van Bemtnel, bloemist bij bet Station, met drie ingezonden nummers een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen me daille. Naar wij uit goede bron vernemen, werd bij een der eerste firma's op het gebied van electrisohe beweegkracht advies ingewonnen omtrent de inrichting van de ontworpen stads-tram. Haar berekeningen moeten aantoonen, dat bij een kleine lijn, zooals deze, het electrische bedrijf alleen bij een vóel grooter verkeer, dan bier zeker in lengte van jaren te ver wachten valt, oeconomisch mogelijk wordt. In de jongst gehouden vergadering van den Raad van State, afd. geschillen van Be stuur, werd o. a. door Staatsraad Moltzer rapport uitgebracht in zake de reclame van f,. J. Hontelé, gepens. wachtmeester te Amersfoort, betrefle ide de regeling van zijn pensioen. De leerlingen der Hougere Burgerschool hier zullen bet eind-examen dit jaar afleg gen te Deventer. De Commissie is saamgesteld als volgt: Voorzitter: dr. J. J. Ie Roy, directeur H. B. S. Deventer. Leden de heeren: dr. P. van Mourik, P. H. van Moerkerken en inr. A. B. van de Laar. leeraren Rijks 11. B. S., Utrecht; G. J. Buijs, directeur, F. Wesseling, leeraar, en dr. A. C. Antuseh, leeraar H. B. S., Amersfoort; dr. J. J. Doesburg,direc teur- en V. C. L. M. E. Fraekers, leeraar Rijks II. B. S., Zwolle; C. J. de Bruyn Kops, leeraar H. B. S. Deventer, dr. B. Meilink, directeur, J. E. Peyrot, leeraar, en W. de Vries, leeraar H. B. S., Kampen; J. J. Poortman en S. van Dissel, leeraren H. B. S., Deventer; dr. A. Borgman, directeur Ned. School voor Nijverheid en Handel te Enschede. Nopens de op 31 Mei, len 2 Juni te Utrecht te houden Fancy-fair voor de Volks-sana- toria, schrijft men ons: Aan hetdames-comitéin de provincie Utrecht zijn voor de verloting nog bijdragen beloofd door den heer Jurriaan Kok, Directeur der Haagsche plateel-bakkerij «Rozenburg," door den heer Mijnlielf, Directeur der Faience-en Tegelfabriek «Holland" te Utrecht, door den heer Schouten, uit zijn atelier van gebrand glas »'t Princenhof te Delft. De heeren 't Hooft en Labouchère hebben bereids vazen van Delftscb aardewerk geschon ken. Van dl'. BuringhBoekbout ontving het damescomité een mooie Italiaansche vaas, terwijl de heeren Van Stockum, boekhande laren te 's-Gravenliage, een geïllustreerd boekwerk inzonden, welk goede voorbeelden navolging mogen doen verwachten. We hopen bet te mogen toeschrijven aan de schoonmaak-epidemie, welke belet dat in éen week men gaat kijken naar de «Dolle boel" en tevens zou gaan genieten van Roy- aard's overal zeer geprezen voordracht van den «Julius Caesar" naar Burgerdijk's ver tolking van Shakespeare. We hopen het te mogen toeschrijven aan den schoonmaak, doch een feit is het, dat de behangstelling zóo gering is slechts vijftien plaatsen werden voorloopig genomen dat de voordracht Donderdagavond geen voortgang kan hebben. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aaubestedingen werd ingeschreven als volgt: voor het vernieuwen en het aanleggen van bestratingen in de Krunkeledenstraat, liet Lieve Vrouwe-kerkhof aan beide zijden, de Sint Andries-straat, den Naarderstraatweg en de Bergstraat: W. van de Kooij, f3859; W. van Straten, f3700; J. van den Berg, f3600; P. Buks, f3465Th. W. Bonte, f3371 voor het vernieuwen van de werfmuur der Kortegracht aan de overzijde van bet Post kantoor: W. van Straten, f4050; [..Ruiten berg, f3749; A. van Genderen f3300; J.van Harpen, f3035; W. van de Kooij, f2979; Th. W. Bonte, f'2945; T. van Daal, f2445; voor het stellen van ijzeren rasters bij de voormalige Utrechtsche en Bloemendalsehe poortenW. Brouwer, f261. Dit laatste werk is niet-, de beide overige werden aan de minste inschrijvers gegund. Bij de gehouden aanbesteding van 3 villa's voor rekening van de Bouw-maatschappij «Nieuw Amersfoort" op den Amerstoortschen berg, werd ingeschreven als volgtA. van der Fliert, te Barneveld, voor f39100; W. van de Kooij, te Amersfoort, f35 750; Jobs. Bijland, te Hilversum, f35075; D. J. van Wagensveld, te Barneveld, f35000, H. Hei lagers, te Amersfoort, f35 000; J. J. Gose- ling, to Amsterdam, (33735C. A. Terlingen, aldaar, f33184; N. Wolfswinkel, te Amers foort, f31280; K. Verburg, te Nijmegen, f30400; A. van Genderen, aldaar, f29 870 Gebrs. Koudijs, te Doorn, f29420; L. Rui tenberg, te Amersfoort, f28109; en J. H. Zeilstra, te Hilversum, f22230. Het werk is den minsten inschrijver ge gund. In het «Weekblad voor Privaatrecht, No taris-ambt en Registratie" schrijft mr. J. Lim burg onder den titel «Een merkwaardige Hypotheekbank" o. a. ï)e onlangs te 's-Gravenhage opgerichte Naamloos» Vennootschap „Eerste Ncitorlaudsehe Hypotheek- briefbank" bevat een speciale regeling, die de rechten der obligatiehoadera (hypothoekbriefhouders) zoo veel mogelijk zoekt te waarborgen door de zekerheid van een zakelijk recht. Het zijn deze bepalingen, die ik uit een zinver juridiek oogpunt iu groole trekken wonBoh te on derwerpen aan een onderzoek. Het vraagstuk, dat de „Eerste Nedorliuulseho Ily- poiheekbriei'bank" tracht op te lossen, mag den lezer met een paar woorden in herinnering worden ge bracht. De hypotheekbanken geven pandbrieven uit, dio in zooverre niet geven wat hunjnaam doet verwach ten, dat zij hoegenaamd niets gemeen hebben met het zakelijk recht „pand" dan den naam. Het zijn eenvoudig schuldbekentenissen aan toonder, die den pamlbriefhoudcr volkomen gelijk maken met iederen anderen schuldeischer der bank. Geraakt de bank derhalve in déconfiture, de houder van pandbrieven ziet zich bij liquidatie voorbijstreven «oor iederen schuldeischer, die pand, hypotheek ol'privilege heeft; hij heeft van dit alles niéts. Dit ziju alle eenvoudige axioma's. Herinnerd mag echter worden, dat herhaaldelijk de vraag is ter sprake gebracht, liöc den paudbrief- houder een veiliger positie te bezorgen, dan hij tot dusverre heeft, En na ecu zakelijk vertoog, waarin dui delijk wordt uiteengezet hoe deze Hypotheek briefbank de rechten harer hypotheekbrief- houders heeft gewaarborgd door een con tract met het «Algemeen admistiaiie en trust kantoor" te Rotterdam, besluit de deskundige schrijver Zoowol op de vergadering dor Nederlandsche Ju- ristenvereeniging van 1878 als op die van 1885 werd des pandbriefhouders toestand in oogensehouw ge nomen Laatstelijk vestigde nog eens mr. T. M. O. Asser onze aandacht op de wenscheljjkhcid, de wet zóo te wijzigen, dat de obligatiehoiulers een zakelijk recht kunnen krijgen. Wanneer ik nu nog meedeel, dat het Trustkantoor op gezette lijden van de bank moet ontvangen vol ledige sinten van de hypotheken en hypotheekbrie- ven eu balansen, en jaarlijks een 1'npport van zijn bevinding moot publiek maken in Nederlandsche Staatscourant en een der Haagsche bladen, terwijl de hypotheekbriefhouders op het Trustkantoor alles dienaangaande kunnen inzien, dan heb ik van deze merkwaardige overeenkomst een overzicht gegeven. Ik voeg er den wenscli bij, dat deze scherpzinnige juridische constructie moge bijdragen tot de ont wikkeling vac het Nederlandsche kredietverkeer. Blijkens aankondiging in dit nummer ge ven de heeren Lamaison Bouwer Co. aan belangstellenden alle verdere geweiiscbte inlichtingen. De politie beeft proces-verbaal opgemaakt legen E. W. die hier Zondagmiddag uit lou ter brooddronkenheid twist zocht met een jong milicien der infanterie en vervolgens hem met een mes aan de hand verwondde en zijn kortejas stuksneed. Naar wij uit goede bron vernemen, zul len, nu de heer P. van der Want J. Mz., notaris te Scberpenzeel laatst te Amersfoort woonachtig, is ovei leden, pogingen worden aangewend om een Notaris in de gemeente Scberpenzeel zelf gevestigd te krijgen, zoo als dit eunige jaren geleden óok het geval was. Reeds zijn door drie leden van den Gemeenteraad de noodige stappen gedaan tot het beleggen oener Raadsvergadering, bepaald ten doel hebbende om over deze zaak te spreken en, zoo mogelijk, te beslis sen. Het is te wenschen, dat die pogingen zullen slagen, ten gerieve van zeer veie in gezetenen. Dr. G. van Goor, predikant bij de Geref. gemeente te Bunschoten, heeft bedankt voor bet beroep naar die gemeente te Doornspijk. Gebleken is, dat de diefstal met inbraak in den nacht van Woensdag op Donderdag bij den smid Van der M. te Barneveld be gaan, door een vrouw gepleegd is. De daderes, die elders woont, beeft bekend, dat zij zich den vorigen avond heelt laten insluiten. Zij heeft zich toen tot na middernacht in den kelder verscholen, vervolgens is zij naar de woon- tevens slaapkamer gegaan, waar zij uit eerr gesloten kabinet ongeveer f 100 ont vreemd heeft.. Ook heeft zij nog uit een broek, hangende voor het bed van den knecht, een zakje met geld genomen. Bij den Gemeenteraad van Zeist is nóg een concessie-aanvraag ingekomen voor een tramverbinding met Amersfoort en wel van de heeren Ligrnan c. s., te Ginneken, voor een gastram Zeist-Amersfoort-Baarn-Hilver- sum, in aansluiting met de Gooische stoom tram. In verband met de dezer dagen te Zeist gehouden schatting der lokaliteiten waarin sterkedrank in 't klein wordt verkocht, deelt men ons mede, dal in die gemeente gedu rende het afgeloopen jaar niet minder dan 06292 Liter sterkedrank werd ingevoerd. Zaterdagavond werd in het koffiehuis yhet Valkje" alhier door notaris Van Blaricum voor de erven Kok verkocht een dubbel huis mot daarbij behoorende schuur en stal ling, gelegen buiten de Kamppoort, aan den heer P. H. van llaselen voor f2770. Hierna werden in hetzelfde kolïiehuis ver kocht door notaris Vos twee heerenhuizen met tuin, van wijlen den heer Bachiene, groot 3 A. 80 c.A. en 3 A, 29 c.A. en gele gen aan den Weverssingel, aan de heeren P. H. van Haselen en Ph. Troulder, respec tievelijk voor f4050 en 12620; een woning van mej. de wed. G. Boshuizen, gelegen aan de Rcherbierstruut, A. 329, aan den lieer L. van den Berg voor f870; en een winkelhuis in do Krommestraat, hoek Haversteeg, aan den heer J. C. Longen voor f'2000. tot tliM per Meter alsmede zwarte, witte en gekleurde Ilcnnoberg-Zljde van 45 cent tot 14.65 P« Meter - effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 210 verschillende quali- en 1 r,V'7f i"'Jk!o,m'n> dessins enz.). Franco en vrij van li.vocrrccl.tcn!,. huls. Stalen ommegaand. Dubbel bnefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zyde-Fabrieken (k. k. Hofiever.), Zürich. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Ondorwijs-Congros in Nederland. Et' is bijna niemand, die niet toestemt, dat de arbeidersbeweging altijd tamelijk onver schillig is gebleven voor de Onderwijszaak. Dat is te verklaren, want te gemakkelijk kon men gelooven, dat liet maatschappelijk lot van dén arbeider zóo bedroevend nog is, dat ine» vóór alles werken moest tot ver betering van dat lot. «De zaak van het onderwijs komt dan la ter wel in orde Zóo dacht men, zóo denken velen nog maar 'tis een droevige vergissing. Goed onderwijs voor de geheele jeugd is óok een middel in den slrijd om lotsverbetering, is óok een voorwaarde voor den niaatschap- pelijken vooruitgang? Zonder wettelijke regelingen is echter de invoering van goed onderwijs onmogelijk, maar die wettelijke regelingen moeten tot stand komen en voor haar juiste uitvoering moet worden gewaakt onder den drang ee- ner krachtige wei-bewuste publieke opinie. Om nu die opinie zich te doen vormen, is het plan van een Algemeen Congres opge vat, te houden naar aanleiding van het in gediende ontwerp-Wet op den Leerplicht. Zal dat Congres echter beteekenis erlan gen, dan moet de deelneming groot zijn, zoo van vakbonden als van politieke vereeni- gingen. Wij roepen dus alle afdeelingen van alle vak- en politieke bonden op om, na kennis neming van de bekende circulaire, aan dit Congres deel te nemen. De kosten zijn vijf gulden. Wie nog geen circulaire mocht ontvangen hebben, wende zich tot onzen Secretaris. Op dat congres, dat kort na Pinksteren, waarschijnlijk te Amsterdam, zal worden ge houden, kunnen de wenschen en inzichten dei deelnemers worden vastgesteld en kan tevens de gedragslijn worden aangegeven voor een krachtige agitatie op onderwijsge bied. Laat men toch eens gaan bedenken, dat goed onderwijs een levenskwestie is voor een volk De oproepings-circulairo is geteekend door een groot aantal menschen van zeer ver schillende inzichten, die het echter hierin óens waren, dat onderwijs belangstelling be hoort te wekken bij allen 1 Elke afdeeling, die dus maar eenigszins kan, neme deel, ook al doet haar Hoofdbestuur óok mede. Als deze poging mislukte om een flinke agitatie te vestigen, dan waren we eenige jaren achteruit. Wie als persoon aan het Congres wil deel nemen, kan dit doen door storting van min stens 1'2.50 tot dekking der algemeene Con- greskosten. Vraagt dus, zoo noodig, een circulaire aan beslist dat gij zult deelnemen (de termijn tot deelneming is verlengd tot 4 Mei) en zendt uwe f5.— aan onzen Secretaris. Bijtijds worden dan de agenda's verzonden. Namens het Comité A. II. GERHARD, Voorz. J. A. BERGMK1JER, Secr.-Penn. Dordrecht, Corn, de Wittstr. U c. Amersfoort. 21 April 1899. Zandaardappelen f' 2 a 1 2.25— Hoen dereieren f2.50— a f3.Eendeneieren f0.— a f0.— p. st.. Hooibotcr 10.85 f4.— p. k. Kippen 10.60 al 4.- Kuikens ('0.a f 0.Piepkuikens 0.a 10.Ganzen f0.t'O.a f 0— Eenden f0.a f0.Hazen f0. a f().Wilde konijnen fö.a f0. Tamme konijnen 1'0.60 a 1' 4.p. st. Dui ven f0.50 a 10.70 p. paarVette varkens f0.a ft) Magere varkens f42 a F18. Zeugen f30 a f45 Biggon fö.a f9Schram men fü.— a f0.Vette koeien f—a

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2