Donderdag 4 Mei 1899. No. 4872. 48e Jaargang. Het Museum BEKEERD. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- on Dondirdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentien iG regels GO cent; elko rogol meer 10 cent. Grooto letters naar plaatsruimte. 1 .egale-, oflicieölo- on onteigeningsadvei'tentiën per regel 15 cent. A/zondcrlijlce nummers i(J cenl. Rij advertenliën van buiten de stad worden de incassoerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEORACHT 6 6. Volop hoon 10. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz, te Amsterdam excecu- toor verklaarde kohieren Nos. 1 2 .'i en 4 van de Pcrsonoolo belasting over liet dienstjaar 189!) aan den Ontvanger van 's Rijks directe belas tingen alhier zijn ter hand gestel nan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op do daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 3 Mei 1899. Do Burgemeester voornoemd, F. D. SCHÏMMEI.PICNNINCK, GegevenEen pakhuis dat op invallen staat, weinig tijd en weinig geld. GevraagdEen behoorlijk Museum-gebouw spoedig en billijk te leveren. Dit vraagstuk-, dat heel wat moeilijker viel op te lossen da i menigeen denkt, is ;:aar allen schijn op do moest bevredigende wijze opgelost door architect lis. J. Kroes en do heeren G. Prins, T. van Daal en R. van Dijk met hunne mede-arbeiders. En als wo dit op den voorgrond stellen, waar we er ons toe zetten een kort verslag te geven van de plechtige heropening van het Museum der Oudheidkundige vereeni- ging «Fléhite" dan geschiedt dit om-lat uil den aard der zaak Maandag daartoe do gelegen heid vrijwel ontbrak. Nu kan oen zeer gewichtig bezoeker be weren dat bet brugje, dat van den Singel- kant toegang geeft, hem niet sterk genoeg voorkomt; een ander moog vrijelijk betuigen dat het plaatsje tusschen de beide uitbouwen hom volstrekt niet te groot voorkomt, een onbetwistbaar feit is het, dat de. velen, die Maandagmiddag de heropening bijwoonden, allen zeer tevreden waren over den ombouw, allen geprezen hebben het werk dat, goed overdacht, met zekere voorliefde is uitgevoerd. Het gaat natuurlijk niet aan, nu reeds te beoordeeld! of het gebouw goed zal blijken als Museum, dan wel of de architect te veel heeft geofferd aan versieringdoch zeker is het, dat liet niet is overladen met krulle tjes en polychrornen, met kunstige vloeren en onuoodig rijke zolderbetimmeringen, met al lerhande te onpas aangebrachte fragmenten, uit dikke boeken gecalqueerd en voor groote sommen gelds vrij hulpeloos nagebootst. Hier is zuinig omgegaan met de betrekke lijk weinige penningen die het jeugdige en Feuilleton. 2). Georgo beweerde, dat de grnnf Blcchts een verklecde handelsreiziger was; op mij maakte hij den indruk van een oborkellner of een ac teur van een klein tooneel. Hoe meer hij steeg in de gunst van mevrouw Lindeck hij liep soms arm in arm met haar des te onrustiger zag ik George worden. Ik beschouwde dat als een goed teeken voor do toekomst van de kleine Emmy, maar ik vreesde, dat George haar toch niet krijgen zou, want do Hongaar bezat, behalve zijn naam en zijn titels, ook nog voorrechten, welke wij mis ten en die in het oog van een zeventienjarig meisje niet onbelangrijk zijn. Hij had een bruine gelaatskleur, een slanke figuur, een langen, zwarten, goed onderhouden knevel en een prachtig hoofd met haar, dat den wassen kop voor het raam van iederen kapper tot sieraad zou hebbon gc-strekt. Maar toch, de kleine Emmy scheen blind voor al die schoonheden, en behandelde den Hongaar met groote koel heid. Deze zag dan ook weldra in, dat luj zijn tijd bij haar verspilde en hij ergens anders meer gehoor zou vinden. Hij liet dus de preutsche jonge dame links liggen en wendde zieh rechts naar de moeder, en maakte dezo hel. hof met een soort van dus nog betrekkelijk arme genootschap kon beschikbaar stellen en voorzeker mag hier lof worden gebracht aan hen, die zoo mil- delylc bijdroegen om de werkelijk mooie eu belangrijke verzameling te huisvesten in een hun waardig gebouw dat tevens een sieraad vormt van not stadsdeel, dat, door do Kop pel poort begrensd, zoozeer belangrijk is. Eater zal blijken of do steonon banden in dun gevel, die hier in den laatsten tijd wel wat veel voorkomen, bestand zijn tegen do uitwasemingen der grachtof du in lood gevatte ruitjes sterker zich zullen tonnen dun die in dun achtergevel van het Rijks Mu seum-gebouw te Amsterdam, waar do wind, over de vlakte strijkend, gelijk hier over du Eem, menig hunner euii ontijdige» dood deed sterven, zeer ten nadeelo soms van de in de nabijheid geëxponeerde voorworpen. Wat bij een eersten aanblik uitkwam, was bet mooie licht in alle vertrekken, groote en kleinehet licht, een hoofdzaak in een Museum. Want hoeveel zorg ook in bet oude gebouw besteed werd om <le voor werpen tot hun recht te doen komen, maar al te dikwijls stonden ze in schemerdonker, zoodat ze slechts ten dooie konden bestudeerd worden. Overal is nu mooi licht, zoowel in da urnen-zaal gelijkvloers, als in de gangen en ilu overige kamers. De keuken, op haar oude plaats gelaten, ontvangt nu haar licht uit de Miiurliuizeii. l oven dezo buide ligt «le groote zaal, welke zich uitstrekt van de Muurhuizen tot aan de Singelgracht en waarin tentoongesteld de voorwerpen be trekking hebbend op schutterij, brandwezen, de Aiuêrsfonrtsohe kei, huisraad en sehoul- behoel'teu, kerk en gildewezen, munten en pen ningen, pot rotten en regentonstukken, her inneringen aan feestvieringen, enz. Loodrecht daarop aan du Singelzijde ligt de Biblio theek niet «ie verzameling-Oldenbai-nevelt; daarnaast ligt de Bestuurskamer, waarin een buitengewoon fraaie^ kwartierstaat van Ka- rul V. Op de bovenste verdieping zyn geëxpo neerd de prent-atlas van Amersfoort, klee ding en huisraad, de herinneringen aa.i ta baksteelt, weverij en du overige gilden, en eindelijk is een aparte zaal ingericht voor tijdelyke tentoonstellingen. Tegen 3 uur verzamelden zich in de be nedenzaal links vau den ingang een veer tigtal belangstellenden om getuige te zijn van de heropening van het Museum. Onder hen merkten we o. a. op de hee ren Burgemeester en de beide Wethouders, vele Raadsleden, den Secretaris «Ier Gemeente on den Gomeente-ontvanger, den kantonroch- ter en «Ion oud-kantonrechter, hoofd- en subalturue ol'lidurun uit dit garnizoen, vele leden van het Genootschap, architect Kroes eu den lieer Prins, Nadat allen zooveel mogelijk hadden plaats genomen, nam de Voorzitter van hel Genoot schap, majoor Heldring het woord enzoide: WelKdolAchibure hoeren Burgemeester en Wet houder» «Ier Uoiuuoutc AmersfoortEilelAchibwo hcoren Loden vnn den ltmul 11.11. leden vun ons Genootschap, on UJ allen die mol Uwe tegenwoor- «lignrs do opening van one hernieuwd Muscuiugo- btniw vereert, U allen heat ik «velkom. Wanneer non aanstond» do deuren van de ver schillende vertrekken in dit gebouw ontsloten «ui len worden, dun hoop ik «lat ge U niet teleurge steld «uil «(en. Uiterlijk hobl go het gebouw by hot binnentreden roods gntloslagon on ik geloof niet te veel te «eg gen, wanneer ik ons Museum een sieraad voor onze stad noem niet alleen is het een sieraad maar bet v< rl'raait ook n< n stadsgedeelte, dat reeds door de Koppclpoorton tol bezichtiging noodt. Oud de Konpelpoortcn. Nieuw ons herbouwd Museum. En dutniou.vc moet diouou om oud en nieuw te herbergen. Ziedaar in weinige woorden de boateniining van ik dank «eggen aan allen die tot het darstollen heb ben medegewerkt. In ile eerste plaats aan den heer Tromp van Holst tui don heer nir. graaf 8chimmolpcnnhiek. Was hot door de grooto toezegging van eerstge noemde mogelijk, roods op de eerste vergadering een beslui', uu verbouwing tc kunnen nemen, do linoneieele moeilijkheden werden verminderd door den goldeljjkeu «leun van den lieer Bu-gcnooetcr. Toen ook de leden van den Raad dezer Gomoento, hol beslaande subsidie verhoogden - waarvoor ik hier gaarne hot genoemde college onzen «hink breng was hot tot stand komen van het gebouw verzekerd. Wat hot gebouw «elvo betreft èu do architect, «le lieer Kroos, èn du aanuo.uor, de lieer Prins, hebbon een gebouw doen verrijzen, dat niet alleen aan de eischcn van een museum voldoet, maar ook door siorlijkheid van lijn uitmunt. Mot in «ekereu zin bekrompen geldmiddelen, waardoor voel van het oude gebouw moest behouden blijven, hebbon zy toch een solied, not on sierlijk gebouw doen verrijzen, dat, ontwerper eu bouwmeester lot in vorro tydcu tot eer zal blijven strekken. Onzen hurtolykeu dank mag ik aan die hoeren brengen, ovenals aan allen die not ons zoo gemak kelijk maakteu, de geldlccniug zoo spoedig todoen slagen. Ook do llnanoieelo commissie, do hoeren nir. graaf Soliiinmolpenninek, Krudon uu II. J, Croocko- wit ontvangen nogmaals onzen dank. Ook den heer rnr. H, Crooekewit Jr. mag ik hier niet vergeten dank te zeggen. Hy toch gaf do gel den, die hei eerste gebouw tot Museum deed bestem men, hetwelk thans vernieuwd onze aandae vraagt, on maakte het ons gemakkelijk door «Ie hypothecaire geldon in een locuing om te zetten. Ojj, 11.11, Regenteu van het Burger-Weeshuis, die toon hot oude on instorten slaande gobousv ont ruimd moest worden, ons welwillend cenigo lokalou in het Weeshuis tot borging onzer voorwerpen ten gebruiko afstond, on gij H.H. Bestuurderen vau teedere omatuimigheid. Wij zagen hen dikwijls te zamen op de meest afgelegen bank van den tuin die achter dicht struikgewas verborgen was, in de eenzaamheid der bergen, of onder het zilvergroen der olijfbossohen, en wie van hun gesprekken iets opving, hoorde hem ver tellen van de steppen, van zijn eenzame goederen en van de dansen der Zigeuners. En dan zuchtte zij en haar oogen glinsterden mot voohtigen glans. Zeker hadden wij ons vrootijk gemaakt over dat alios, indien wij niet huilden gezien, dat Emmy mot den dug treuriger, zenuwaohtiger en tcruggotrokkener werd. Wij hadden oprecht medelijden mot haarmaar wat konden wij doen? Do Hongaar scheen niet tot een besluit te kunnen komen. Hij was onafscheidelijk van mevrouw Landeck en iederen dag verwachtten wij, dat zij zich zouden verloven. Goorgc, die tot mijn groote vorbazing, zeer veel belang toonde in hut verloop dor zaak, kwam dat. zeer verdacht voor. Hij verloor den graaf niet uit het oog, lette op al zijn handelingen en infor meerde waar hij kon, Hij dreef hot zelfs zóo ver, dat ik hem ronduit zei, dat hij den eore- titei van vrijwillig-detective verdiende. Hij liot zich echter niet van dc wijs brengen en ging knlm zijn gang. Op zekeren dag vernamen wit, dat allo kleinoo- dien van Emuiy Landeck verdwenen waren. Zij had zich voor de table d'hótO willen kleoden en toen haar byoutorie-kistjo geheel ledig ge vonden. Do hotelhouder, dien zij natuurlijk er van in kennis gesteld hadden, had dringend verzocht do zaak voorloopig geheim to houden om geen opschudding onder de tulrijko gaston hut Departement .Amersfoort" der Miinlselmppy tot Nut van 't Algemeen, die onze kostbaarste takon wel in de brandvrije kluis licht willen opbergon, ontvangt Ook onzen dank voor dio hulpvaardigheid. Ten slotte moet ik een woord van dank richten aan allen die ons door geschonken en bruilclconou, ter aanvulling of uorupleteuriiig onzer collectie, heb ben verblijd, alsmede hen die met raad en «laad behulpzaam waren. Mijne Hcoren zooals ik reeds «olde, hot gobouw is gereed en <io volo voorworpen, oud en niouw, zyn geplaatst. Ik uil hiermede uiot zeggen, dat het oen pak huis i- geworden. Neen rgciizIuh. Hot rocht van bestaan «oti dan betwijfeld kun nen worden. Ons Museum, en trouwens elk Museum, bedoelt Terecht zegt men do geschiedenis van 't vorle- don is do leermeesteres van 't bodott. In hel verleden ligt het lieden, ligt de toekomst. Uit de goachiudeuis van liet verleden kent ti.on liet karakter van hot volk. Uit zyn kurukte* ook z.ync levenswijze en uit samenvoeging van karakter en lovcnswyzo wordt do gcschietleuis van 't heden geboren. To. de bronnen voor dc geschiedenis bobooren niet alleen boeken, maar ook alios wat 't gevolg is van 't denken en werken vun don monsch vóór onzen tijd. Zijn wetenschap, zyn kunst, zyn handwork, zijn genietingen, voor zoover die doorgenotsvoorwerpoa tot ons kwamen, zyn do stoll'elijke bewijzen van wat de geschiedenis ous loeraardo. Het zijn de bewijsstukken, ook dikwjjls dc bron- en, waaruit de gesebiedenis is opgobouwd. Spreken niet die opgegraven urnen van do bo- oiiers onzer, toen nog mot ontgonnen, boiilevelden en bosschen Dn aldaar opgegraven wapens, al li zij nog vau steen gemankt, u niet van hun strijd of ouderling óf tegen hot wild gediorte, dat hun tot voedsel moe»t strekken 1 I)cn stryd om het bestaan zien wjj reeds by do ulste bewoner» in hetgeen zij ons in du tumuli 'hterlieton. Maar wat wjj daar vinden, levert ook du bouwsteden voor hot gebied van volkonkundu, m gcduelto der geschiedenis. Lu ter, toen het geschreven woord do geschiedenis boekstaafde, konden wjj do schrijvers raadplegen, maar veol zou tot ungogronden twyfel kunnen voe ren, ware hel niet «lat in de Musea de stoffelijke bewijzen van hot goschrovene waren bowaard. Zijn, om maar iets te noemen, do munten on ge- denkpenningou nlot do bowjjstukkeu der geschiede- nis? Over dit punt zul ik niet verder uitwoidou. Hot nut «lor Musea is onbetwistbaar. Het zou mij te vor voeren, nog moer hier over to zeggen wjj zyn hier samengokotnon nlot om oen voordracht nan to hooren, maar om hot Museum te openen, Mug ik ilunrom do hooren uitnoodigeu hot Mu seum niet ous door to wandolon eu «le verschillende lokalen in oogonechouw to nomen. MM. HH. ik verklaar hut Museum thans geopend. Toen de K ore wijn was aangeboden, zeide de Burgemeester Mijnbeer ilu Voorzitter, U is wel zoo goed geweest dank te brengen voor de tnodower- king voor den liurluuiw vun dit Museum te veroorzaken. Men verdacht hot kamermeisje, dat eerstdaags uit haar dienHt zou ontslugen worden. De hotelhouder deelde ons, die inede in het geheim waren, allea onder belofte van stilzwijgen mede en met een voorkomen, alsof hij zeker was van zijn zaak. George echter lachte ongeloovig on liep den geheelen dag nadenkend rond. Des avonds ontving hij brieven, die voor hom zeer belangrijk schenen, want na eon kor ten groet, boguf hij zich naar zyn kamer on bleef daar. Den volgenden ochtend had hij oen langdurig gesprok mot Emmy in den tuin. Mot klimmende verwondering sloeg ik hen uit dc verte gade en toon do kleine, dio er allerliefst uitzag met haar bcsohreid gelaat en haar schuchtere oogen, zich wilde verwijderen, greep George, do vrou wenhater, de ongoloovigc, eynisoho George, haar hand, sprak ernstig met haar en kuste «lio hand, voordat hij haar losliet. ik begreep, dat belangrijke gubourtonissen in aantocht waren. Toon hij op mij afkwam, vergenoegde ik mij, mot t"r sluiks tegen hom te lachen. Hij dcud alsof hy hot niet zag. tuaar zeide ernstig: Du Hongaar wil weg. Hot komt alles uit, zoouln ik gedacht heb. Ik kan helaas niet te wotcn komen wanneer hij vertrekt, en «laar hjj mij niet vertrouwt, mout jjj me helpen. Er staat veel op het spel en al myn kwade I inoedons komen uit. Je zult mij «lus oen groe ten dienHt bowyzen als ju zijn reisplannen kunt ontdekken. Ik liegroep wel-is-wuar niet voel van dc go- hoimzinnigo zaak, maar boloofde mijn vriend, mijn best to zullen doun. Zuodru «lus muvrouw Landeck zich in den tuin vertoonde, trad ik op haar toe om in allen vorm afscheid van haar te nemen. Zij was blijkbaar zenuwachtig, want reeds by myn eerste woorden kwamen tranen in haar oogen, en hut was toch niet waarschijnlijk, dat haar mijn vortrek zooveel verdriet veroorzaakte. Ily gunt stellig vanavond, dacht ik. Fn toon zy my vroeg En wanneer denkt u ons te verlaten? antwoordde ik, op goed geluk Vanavond. Vanuvond? Maar dan zoudt u wol.. Plotseling zwoeg zo, diep blozond over hot go- hoolo gelaat. Toon voegde ze er verlegen bii Reizen is altijd gevaarlijk. Wat al ongeluk ken kunnen er gebeuren. Is men in gezelschap, met zijn tweöen bijvoorbeeld, dan is hot iets anders. Ja, daarin hebt u gelyk, antwoorddo ik, en als ik oen reisgenoot kon vindon, zou ik gaarno mijn plannon willen wijzigen. Weot u misschien ïonand O, neontenminste ik twijfel of u in dezelfde richting zult reizen. O, wat my betreft riep ik uit, ik reis in elko richting. Toen zij my, terecht zoor vorwonderd aan keek, voegdo ik er snel bij: Dat wil zoggen, ik kan oven good over i Genua als over Nico gaan. 1 raaf Flughavuy vertrekt, vandaag, zeide zij zucht. Wordt vmolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1