Stadsnieuws. Damast-Zijde 75 cent De Daily Chronicle" sprekende over tie Haagsdie Vredesconferentie, uit de verwach ting, dat de Conferentie een blijvenden vorm zal aannemen om voortaan de oplossing te beproeven van allerlei Volkenrechtelijke vraag stukken, o. a. het onzijdig verklaren van de kleine Europesche Staten. In de Staats-courani no. 105 is opgeno men oen Kon. besluit tot nadere wijziging vaii liet Algemeen reglement voor den dienst en het vervoer op de spoorwegen, waarin o. in. bepaald is dat voor stations-beambten en bedienden geen diensttijd meer bedragen mag dan 10 achtereenvolgende uren en dat in elk etmaal de gezamelijke duur der dienst tijden niet meer mag bedragen dan 10 uren. Voor alle andere spoorbeambten mag geen diensttijd meer bedragen clan 16 achtereen volgende uren, met dien verstande, dat in elk tijdvak van 3 achtereenvolgende etmalen de gezamelijke duur der diensttijden niet meer mag bedragen dan 42 uren. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 301 ste Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt den 24 Juli en eindigt den 31 October 1809. Naar aanleiding der klachten van den »Ned. Aannemersbond" over de Algemeene voor waarden van aanbesteding heeft de Minister van Waterstaat, op uitnoodiging der Tweede Kamer, een nota van inlichtingen verstrekt. Als resultaat van een breedvoerig onderzoek deelt hij daarin mede, dat eenige nieuwe bepalingen zijn vastgesteld omtrent een be slissing door derden. Wanneer tussehen de aannemers en de inge nieurs of, bij afwezigheid van dezen, tussehen eerstgenoemden en de opzichters verschil om trent het werk, het bestek of de overeenkomst of deze Algemeene voorwaarden ontstaat, ver blijft de uitlegging daarvan aan den hoofdin genieur of den Rijksbouwmeester, waarnaar de aannemers zich moeten gedragen, be houdens beroep op don Minister. De aannemer is in elk geval gehouden, indien dit door den Minister wordt bevolen, hot werk tijdens het onderzoek van het ge schil inmiddels geheel volgens de bevelen der Directie voort te zetten, bij gebreke waarvan daarin voor zijn rekening wordt voorzien, behoudens de verrekening, die even tueel het gevolg zal zijn van het advies van de Commissie van onderzoek. In het ^Politieblad" komt het volgende voor Belanghebbenden worden gewaaischuwd voor de volgende handelingen Personen, die naar het schijnt in Enge land wonen, doen in de dagbladen aankon digingen, dat zij op zeer voordeelige voor waarden geld leenen op handteekening van handelaars en achtbare personen. Zij die daarop ingaan, ontvangen een ge drukte circulaire, geteekend Holt, King, Har ras, Grafton of Burt, en een formulier tot aanvraag der leening. Tevens worden zij verzocht eerst een bedrag van omstreeks 2 fr. 50 c. te storten voor kosten van brief wisseling en dergelijke. Wanneer men het eens geworden is omtrent het bedrag der geldleening, dan wordt den leener bericht dat, alvorens de overeengekomen som te ontvangen, hy den geldleener 5 pet. van dat bedrag moet overhandigen, tot waarborg van een jaar interest. Wordt door den lee ner aan dat verzoek voldaan, dau is de op lichting gelukt en er wordt geen antwoord meer gegeven op de reclames. Verscheidene pei-sonen werden aldus bedrogen voor bedra gen van 50 tot 250 franc, 't Is dus van belang, zich eerst in te lichten omtrent degenen, met wie men in betrekking treedt. Hot kapitaal, benoodigd voor het Herstel lingsoord voor onderwijzers, is volteekend, zoodat de tot stand koming verzekerd is. Bij gelegenheid van het 25-jarig pries terschap van den Aartsbisschop van Utrecht, mgr. 11. v. d. Wetering, op 15 Augustus e. k., zal hum een kapel als geschenk worden aangeboden. Nadat een voorstel in dien geest aanvan kelijk was verworpen, besloot de algemeene vergadering van den «Alg. Ned, Diamantbe- werkersbond" te Amsterdam tot verhooging der bezoldiging van de Bestuursleden van f30 tot f35 per week. Ons dunkt, dat heel wat Bestuursleden met vry wat minder moeien doen. Als oen bewijs hoe het aantal dergenen toeneemt, die verbranden verkiezen boven begraven, diene, dat verleden week drie lijken (waaronder twee van dames) uit 's-Graven- hage naar bet crematorium te Hamburg vervoerd werden, niettegenstaande de zeer hoogo kosten, die, wegens hot nog steeds ontbreken van een crematorium hier te lande, aan deze wijze van lijkbezorging ver bonden zijn. Do Japanners hebben een spreekwoord volgens hetwelk een cadeau een zomerjas is als men een winterjas noodig heeft, en dat dit niet zoo geheel onjuist is en dat zelfs goedbe doelde geschenken soms voor don begiftigde wel eens onaangenaam kunnen zijn, blijkt weer uit het volgende: Een Burgemeester, ergens in ons land, die zeer veel belang stelt i» landbouw- en vee teelt-zaken, had zich bijzonder veel moeite gegeven voor de oprichting van een room boterfabriek. Na het tot stand komen daar van werd hem, als bewijs van waardeering, een aandeel van f50 ten geschenke aan geboden. Dezer dagen nu ontving de Burgemeester, als aandeelhouder der sedert gefailleerde fa briek, een gerechtelijke aanmaning tot be taling van zijn aandeel in het tekort. En, hoe ongaarne ook, hij moest zijn aandeel met f142 bijpassen I De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Noyon, conclusie nemende in de zaak van den kapper te Heerenveen, door de Rechtbank aldaar vrijgesproken wegens het niet aangeven van een haarstede in zijn kapkamer, achtte het cassatieberoep van den Minister van Financiën in deze onge grond en stelde den kapper in 't gelijk. Het zal wel niet aan velen bekend zijn, dat «opsnijden" een handwerk is en dat dit, volgens de nieuwste loonregeling aan de steeubakkerijeu by Tiel, wordt betaald met 15 cent per dagwerk d. i. per 8000 steenen, terwijl op éen werkdag, van 5 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds, 4 dagwerken steen kun nen gemaakt worden. De opsnijder heeft het minste loonde moddermaker het hoogste, en wel 70 cent per dagwerk. Voor elk der vacante betrekkingen te Zaandam, van havenmeester (f1400) en secretaris-boekhouder bij liet Burgerlijk arm bestuur (1' 1000), hebben, zich omstreeks 130 sollicitanten aangemeld Den 26 Juni zal het 50 jaar geleden zijn, dat het krankzinnigengesticht «Meerenberg" werd geopend. De bevolking van het gesticht is sedert verviervoudigd. Donderdag herdacht Dirk Glas, te Joure, den dag waarop hij 80 (tachtig) jaren onaf gebroken bij de firma Wijbren'K rij as Co., boomkweekers aldaar, is werkzaam geweest. Nog dagelijks is Glas op de kweekerijen werkzaam en zonder eenig ouderdomsgebrek. Hij is als jongen van 9 jaar in dienst ge komen en dus p.m. 90 jaar oud. In de «Gemeentestem" lezen wij de volgende advertentie «Familie Westenrijk. De representant van deze familie in Rusland, de nakomeling van dr. med. Johan Westenrijk, geboren den 10 Mei 1720 op de vesting Heflevoetsluis, en in het jaar 1740 vertrokken naar Rusland, ver zoekt vriendelijkst, dezen stam aanbehooren- den tegenwoordig in Holland wonende per sonen om genealogisehe uitkomst, met het doel een algemeenen stamboom te zamen te stellen. «Adres: Generaal-majoor Westenrijk Se- bastopol, Rusland". Als een bijzonderheid vermelden wij, dat Donderdagavond op de veiling le Waterin gen reeds een tros druiven en een perzik werden verkocht Door alle herbergiers te Mortel is een besluit genomen, dat toejuiching en navol ging verdient. Na den middag zullen zij geen sterkedrank moer schenken en in hun lokalen zal het volgende opschrift worden gehangen: «Hier wordt na den middag geen sterke drank geschonken. In de gemeente Erichem, met een bevol king van circa 450 zielen, bestaat geen en kele herberg meer; alleen zijn er twee bier huizen. In verband hiermede is het zeker opmerkelijk, dal sparen der bevolking hier eigen is, getuige 't groot aantal inleggers in de spaarbank te Buren. Ook de gemeente Snelrewaard, met 500 inwoners, heeft dezer dagen haar laatste herberg zien verdwijnen. Dit zijn zeker ver blijdende teekenen des tijds. «Het aantal verkoopplaatsen van alcoho lische dranken staat in rechtstreeksche ver houding tot de misdaden en in omgekeerde verhouding tot het aantal geboorten" zegt een onlangs door de «Académie de médecine" in Frankrijk bekroonde brochure. Als bewijs, welke verwoestingen de alcohol aanricht, haalt de schrijver ervan éen kan ton van Normandië aan. Van 1800 tot 1805 is het aantal verkoop plaatsen van sterkedrank daar gestegen van 22 tot 1103, terwijl de bevolking in die ja ren terug is gegaan van 14 897 tot 8867 In het Bijvoegsel tot dit nummer zijn op genomen de officieele Kennisgevingen nopens de beschrijving voor de Bedrijfsbelasting, de oproeping van verlofgangers van de lichtingen 1895, 1896 en 1897 tot herhalings oefeningen, de inschrijving voor de Schutterij, het indienen van nog onvergolden vorde ringen ten laste van het Rijk of de Gemeente, geconstateerde gevallen van mond- en klauwzeer. De maandelyksche Zendingsbidstond zal te beginnen met morgenavond acht uur I). V. worden voortgezet door den heer Teeling in het lokaal «De Zaaier". De Kamer van Koophandel en Fabrieken hield Zaterdagavond ten Raadbulze een open bare vergadering. Het verslag daarvan in een volgend num mer. Tussehen Amersfoort (Centraal) en de stations der lijn Rotterdam Beurs—Willems dorp zijn thans rechtstreeksche vrachtprijzen in werking getreden voor het vervoer van reizigers en bagage. Deze bepaling geldt eveneens voor de sta tions Soesterberg en De Bilt. By spuit 2 der gemeentelijke Brandweer zijn benoemd: tot onderbrandmeester de heer C. A. van Kalveen, in plaats van den heer L. H. Eysink wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, en tot comman deur de heer H. van Zuylen. Bij de Donderdag en Vrijdag te Utrecht gehouden examens zijn nog geslaagd voor de bulp-akte de volgende staugenooten mej. A. L. Nieuwstad, E. J. Sijnen, C. Vermeij en J. van Woerkom. Alle leerlingen der Rijks-normaalinrichting zijn dit jaar geslaagd. Bij het gisteren op de renbaan van «Oud- Rosenburgh" in de Watergraafsmeer gehou den concours hippique werden door de vol gende stadgenooten prijzen gewonnen: Schoonste en best gaande rijpaard Ie prijs luitenant G. J. Maris met Fairy Queen", 2e pr. luitenant J. Jurjans met «Empei-eur Uit inededeelingen van de presidente van het Dames-comité voor de F:\ncyfair ter oprichting van Sanatoria voor minvermogende borstlijders, blijkt, dat deze, dank zij den krachtigen steun van particulieren en artis- ten en de groote medewerking van winke liers en neringdoenden, zoo te Utrecht als elders, waarvan velen geheel ongevraagd van hun belangstelling blijken gaven, belooft een waar kunstgenot te zullen opleveren, terwijl oud en jong zich beijveren voorwerpen voor den bazar te vervaardigen een schooljongen zond keurig snijwerk in, terwijl een meisje van negen jaar een antimacassar aanbood, door haar zelf gemaakt. Het streven der dames, die zich met dezen Fancyfair belast hebben is om door matige prijzen (ook in den restaurant wordt alles volgens vast ta rief verkregen) ieder in staat te stellen tot dit zoo nuttige doel mede te werken en daar door het beoogde succes te bereiken. Die bezoekers, die slechts een kopje thee verlangen, kuunen dit ongestoord onder laurier- en palmboom gebruiken, terwijl er op verscheidene plaatsen in de zaal en op de galerij bauken en stoelen zijn aangebracht, waar men rusten en zich gezellig met zijn vrienden onderhouden kan. Ook de theesa lons. zoowel boven als beneden, zullen daar toe ruimschoots gelegenheid aanbieden. De kinderen zijn daarbij niet vergetenzij vinden op de galerij een visehkom en de afdeeling poppen, waar hun menige surprise wacht, terwijl een ezelwagen, bij gunstig weer, een toertje in den tuin van «Tivoli" aanbiedt en aldaar wip en schommel niet ontbreken. De muziekuitvoeringen, door de stafmu- ziek van het 5e regiment infanterie op het terras van «Amicitia" te geven, zullen dezen zomer plaats hebben opTweeden Pinkster dag 4, 13, 18 en 28 Juni4, 9, 19 en 23 Juli2, 6, 15, 20 en 31 Augustus, telkens aanvangende des avonds half acht. Benoemd zijn tot leden en plaatsvervan gende leden van den Schuttersraad bij de dienstdoende schutterij dezer Gemeente de luitenants W. H. Meursing, J. H. Leiuwe- ber en G. J. van Empel, in de plaats van de heeren J. A. F. H. F. van Rijswijk de Jong, C. J. van der Plank en J. H. A. E. Visser. De Inspecteur van het Militair onderwijs heeft bepaald, dat van Juni tot September 9 ca detten-sergeant en 10 cadetten-korporaal van de Koninklijke Millitaire Academie bij het 5e regiment infanterie hier zullen wor den gedetacheerd, teneinde aan al de prac- tische oefeningen van genoemd regiment deel te nemen. tot f 14.(15 per Meter alsmede zwarte, witte en gekleurde Hennebcrg-ZIJde van 45 cent tot r 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damnet enz. (circa 240 verschillende quali- teiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco cn vrij van Invoerrechten In lm Is. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto nuar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hollever.), Ztineh. De Minister van Oorlog heefd een maand verlof verleend aan kapitein Ij. T. C. J. Rieber en luitenant-adjudant J. L. van der Moer, en veerliendagen aan luitenant H. de Haan Hugenholtz, als blijk van waardeering voor den ijver en de toewijding die zij aan den dag hebben gelegd in het afgeloopej^ winterseizoen bij het geven van voorberei dend militair onderrihet, aan jongelingen in verschillende gemeenten derprovincie Utrecht. Luitenant H. YVijnaendts, van het 5e re giment infanterie, wordt 1 November gedu rende driejaar gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool te s-Gravenhage. Adspirant-vaandrig Jhr. II. van Asch van Wijck is van het 6e regiment infanterie op zijn verzoek overgeplaatst naar het 5e regi ment hier. Het Reserve-kader by de verschillend korp sen van ons leger, thans reeds 1200 man sterk, zal aanzienlijk worden uitgebreidbij de infanterie voorloopig met 50 man per regiment. Sergeant J. K. A. Kies, van het 5e regi ment infanterie, gedurende 41/2 jaar gede tacheerd is geweest bij het leger in Oost-lndië, is hier te lande teruggekeerd en weder bij voormeld korps ingedeeld. Luitenant J. A. van Gellicum, van het 1e regiment huzaren te Deventer, is voor on- bepaahien tijd gedetacheerd bij bet depot van het korps te Amersfoort. De verving van werken, gebouwen, meu belen en spoorweg-materieel in de Nieuwe (Iollandsche Wateriinie, van de Klop tot en met Vreeswijk, raming f1850, is thans door den Minister van Oorlog toegewezen aan on zen stadgenoot den heer N. van 't Hof, voor f1758. Bij de aanbesteding van negen perceelen baggerwerk ten dienste van het Heemraad schap de rivier de Eem, beken en aankle ven van dien, waren de laagste inschrijvers: perceel 1, 2, 4, 6, 7 en 9, de wed. P. Schim mel Zoon, hier, voor f480, 400, 190, 18, 118 en 169 gulden perceel 3. J. Veldhuizen, te Scherpenzeel," voor f350, perceel 5. G. de Bruin, te Scherpenzeel, voor f79; perceel 8 Lagemaat, te Leusbroek, voor 1230. De wielrijders schijnen op onweerlegbare wijze de officieele mededeeling te willen logensirailen dat het talud aan de Beek bij het Kalfsveld absoluut geen gevaar oplevert. Onlangs ging er een hunner met tiets en al te water; Vrijdagavond raakte een tweede met zijn karretje er in, doch werd door eenige heeren, die op het geroep van een meisje toeschoten, weer op den beganen grond geholpen. Schrik, een nat pak en een gekneusd rijwiel waren de gevolgen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den 71-jarigen oud-koloniaal en zijn oud- krijgsiuakker H. H. en G. G. K., beiden te Hoevelaken, beklaagd van wederkeerige mis handeling, te Amersfoort op 10 Februari gepleegd, respectievelijk tot f 12 en f2 boete, subsidiair tot hechtenis van 10 en 2 dagen. Te Baarn is een slagersvereeniging opge richt, welke ten doel heeft, eeuheidspryzen van het vleesch te verkrijgen. Er wordt niet bij gemeld of die verkoops prijzen ook eenigszins in verhouding zullen zijn tot den inkoop. Men meldt thans, dat het bericht als zoude de aanvrage om concessie voor een gastrara van Zeist via Amersfoort en Baarn naar Hilversum geweigerd zijn, onjuist is. Er is geen aanvrage om concessie gedaan, en van weigering kan dus geen sprake zijn. En uit Baarn zoowel als uit Soest kwam het bericht zoo beslist mogelijk dat de Besturen dier Gemeenten do concessie adden geweigerd,voorzoover hun grond gebied aanging. De tijd zal nu moeten leeren. Te Barneveld wilde Vrijdag een rondtrek kend koopman mot een handwagon den tol boom passeeren, doch weigerde het hiervoor verschuldigde tolgeld te betalen. Toen de tolgaarder Schimmel nogmaals op betaling aandrong, werd hij door den vreemdeling ernstig mishandeld onder meer werd hem met een scherp voorwerp een tamelijk diepe wonde onder het oog toegebracht. Ook dreigde de vreemdeling den tolgaarder met een re volver te zullen neerschieten, ingeval hij niet dadelijk mocht passeeren. De politie heeft proces-verbaal tegen den geweldenaar opgemaakt. Door jhr, C. Röoll, Burgemeester van Kemnes, is aan II. M. de Koningin vergun ning gevraagd om tot 1 Juli 1900 te Baarn te mogen wonen. Naar wij vernemen, bestaat er alle kans lat do stoomtram Ede—BarneveldNijkerk n den loop van het volgende jaar voor liet verkeer kan geopend worden. Reeds zyn in elk der drie betrokken Gomeenten twee personen benoemd tot voorbereiding van de onteigening der noodige gronden.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2