Maandag 15 Mei 1899. No. 4875. 48e Jaargang. Stadsnieuws. H. PHOENIX-BROU W ERIJ MEURSING Co. AMERSFOORT. Ondanks mij-zelve. ültgave: Firma A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Teleplioon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDEBS der gemeente AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 28 April 1899, no. 2, N. M. en S. (Provinciaalblad no. 60), omtrent het onderzoek van verlofgangers der Nationale Militie te land Brengen bij dezen ter kennis der belangheb benden, dat het onderzoek van verlofgangers, die vóór den 1. April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, oin het even of zij in den loop van dit jaar tot opkomst onder de wapenen zijn verplicht (met uitzonde ring alleen van hen, die in Juni in werkelijken dienst moeten komen), of tot vroegere lichtin gen behooren, cn wegens latere inlijving of om andere redenen, niet met de manschappen van de lichting waarvoor zij bij de Militie dienen, ontslagen zijn, bedoeld bij art. 138 der Wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), oor den heer Kolonel Militie-Commissaris zal gehouden worden op Maandag 12 Juni a. s. deB voormiddags 10'/, uur over de manscl.-_«pen be- hoorende tot de Regimenten Infanterie óp Dins dag 13 Juni a. s. des voorraiddags 10'', uur over die, behoorende tot het regiment Grena diers en Jagers en het korps Genietroepen en over 3o manschappen, behoorende tot de overige korpsen op Woensdag den 14den Juni aanstaande, des voormiddags ten 10'/, uur; dat de verlofganger, bij dat onderzoek verplicht is te verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken door hem hij zijn vertrek met verlof medegenomen, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te on dergaan in de naastbij gelegen provoost, of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige redenen niet bij het on derzoek verschijnt; 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen niet voorzien ia van de opgenoemde voorwerpen 3. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als do zijne vertoont; en voorts dat gedurende den tijd, dien het in art. 138 der wet bedoelde onderzoek duurt en in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, de manschappen der Militie te land, worden geacht onder de wapenen te zijn en mitsdien op hen van toepassing zijn het Cri mineel wetboek en het Reglement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te land. Wordende overigens wel uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat men zich in geen geval kan be roepen op het niet- ontvangen eener bijzondere oproeping, maar ilr.t de tegcuwoordige kennisge ving, welke tfonig en alleen als bewijs geldt dat Feuilleton. de verlofganger behoorlijk is opgeroepen, hnn bij niet-verschijning in verzuim stelt. Amersfoort, den 10 Mei 1899. Burgemeester e» Wethouders voornoemd, De Voorzitter, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. TII. SANDBERG. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in gevolge de kennisgeving van den Heer Commis saris der Koningin in de Provincie Utrecht, d.ü. 6. en 8. Mei jl., gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen in de gemeenten De Bilt, Loenen en Linschoten. Amersfoort, 10 Mei 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SOHIMMELPENNINCK. Tot predikant bij de Ned. Hervormde ge meente is Vrijdagavond door het Kies-college beroepen ds. VVi J. Meiners, predikant te Eibergen. In Provinciaal-Blud nos. 67,71 en 73 wordt aan de Burgemeesters in de provincie Utrecht kennis gegeven, dat in de gemeenten Ka- merik, Veldhuizen, Maarssen en VVilnis gevallen van mond- en klauwzeer zijn ge constateerd. In de vergadering der Roomsch Katholieke Kiesvereeniging ®Recht en Orde" is met algemeene stemmen besloten, voor de aan staande periodieke verkiezingen voor den Gemeenteraad, de vijf aftredende leden op nieuw te candideeren, doch aan de zorgen van liet Pestuur over te laten een wijziging te brengen in het stellen van een tweetal candidaten in twee districten. Bij de regeling van de periodieke aftreding der Raadsleden is de heer G. J. Kleber aangewezen voor district II, en de heer A. A. Hamers voor district 1. Met het oog nu op de kiezers in genoemde districten werd het wenschelijk geacht, den lieer Hamers in district II en den lieer Kleber in district I candidaat te stellen, wat ongetwijfeld, bij kennis dier dis tricten, ook instemming bij andere partijen verwerven -al, vooral ook daarom, wijl bij een eventueele vacature een verkiezing voor de betrokken partijen in bedoelde districten beter kans van slagen heeft. Voorts werd het Bestuur gemachtigd te handelen naar omstandigheden ook ten aan zien van de verkiezing voor éen Raadslid (vacature-Van der Want) in district I. E. Met ingang van 4 September 4899 komt ten minste een Vicarie-beurs van St. Joris te Amersfoort beschikbaar. Studenten, die in 't bezit zijn van een der getuigschriften, bedoeld in art. 14 en 12 der Wet op liet Hooger onderwijs en zich niet hebben verbonden voor den Genees kundigen dienst bij het Leger, de Vloot of in de Koloniën, kunnen bij adres op zegel aan den Minister van Binnenlandsche Zakon van huil verlangen doen blijken, om voor genoemde beurs in aanmerking te komen. Dit adres moet vóór 1 Juni worden inge zonden bij den Secretaris van Curatoren der Rijks-Universiteit te Utrecht. Het komt in den laatsten tijd meermalen voor dat aan zeer jonge kinderen, van 3, 4 en 5 jaar zelfs, met ouders of dienstboden in de Plantsoenen wandelend, wel wat te veel vrijheid wordt gegund en zij dan het gras vertrappen en bloemen en boomen be schadigen. Zij handelen natuurlijk geheel onbewust, doch brengen dikwijls niet geringe schade aan. Een weinig goeden wil van den kant der geleidsters zou in deze veel onnoodige uit gaven der Stadskas kunnen voorkomen. Aanstaanden Donderdag zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer W. Frans, Griffier van den Burgerlijken stand, als zoodanig werd benoemd, na bevorens reeds meer dan 17 jaar als ambtenaar ter Secretarie werkzaam te zijn geweest. Bij de Zaterdag te Utrecht gehouden exa mens slaagden o. a. onze stadgenooten de beeren D. Voogt en P. G. Groen^ysen voor de akte onderwijzer. den ren over 3000 M. de Ie prijs gewonnen door iKildangan", bereden door Gabor, van luitenant H. W. K. Vertholen de Salve de Bruneton. Men bericht uit Londen aan het tHaag- Sche Dagblad'', dat bij onzen gezant aldaar, rui\ W. van Golstein, het voornemen zou bestaan, zich eerlang metterwoon in Den Haag te vestigen. Uit Haarlem wordt bericht, dat mr. S. J. A. van Walchren ontslag heeft gevraagd als president der Arrondissements-rechtbank al daar. Bij de op Hemelvaartsdag te Bussum ge houden wedloopen van de »Amsterdamsche Harddraverij Vereeniging" werd in den hor Majoor L. Bolle, thans te 's-Gravenhage, die onlangs van bet 3e naar het 2e regi ment huzaren werd overgeplaatst, doch z.', bestemming wegens ongesteldheid niet volgUt, wordt op uon-activiteit gesteld. Bij Kon. besluit is in de plaats van nu wijlen den heer N. J. M. Schelfhout be noemd tot ontvanger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Amers foort c. a. de heer B. Folkers, hoofdcom mies bij het Departement van Financiën. De heer II. C. Goossens, stationsklerk 3e klasse bij de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij hier, wordt met ingang van morgen overgeplaatst naar Baarn, ter ver vanging van den heer J. iDgen, stations klerk 3e klasse aldaar, die benoemd is tot 3e klerk bij het Centraal-bureau teUf'-echt. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat het eind examen van het stedelijk Gymnasium met 0-jarigen cursus te Amersfoort zal worden gehouden op 29 en 30 Juni en 4 Juli en dat het zal worden afgenomen ten overstaan van de volgende gecomitteerden dr. C. J. Eggink, inspecteur der Gymnasia; dr. F. J. L. Kramer, hoogleeraar aan de Rijks-univer siteit te Utrecht, en dr. P. van Geer, hoog leeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden. Men vraagt ons plaatsing van het vol gende Bij het'L'trechtsche Dames-comité zijn alsnog voor de verloting van kunslvoorwer- i). Wat zie je bleek Kom ben je mal zei ik, met een poging om verontwaardigd te lijken, terwijl ik den brief, dien ik gelezen had, weer dichtvouwde. Nu bon je tenminste rood, zei de onver biddelijke Bertha. Wil je nog een kopje thee Neen, dank je, antwoordde ik verstrooid, mijn kopje naar 't blad schuivend. Bertha lachte. Ik bedoelde asjeblieft, zei ik met een Poging om óok te lacnen. Voor een vrouw, die zóóveel aan sport doet en zóo hard werkt, eet jij heel weinig. Bertha wat heb jij met mijn eetlust te maken Nu, van morgen, bedoel ik, zei Bertha, kalm de thee inschenkend. 't Was een verschrikkelijk geraas in de straat ik stond op om een venster te sluiten. Ik geloof, dat je in deze buurt van de Btad het allermeest last hebt van leven en rumoer. Och, dat hangt veel af van de stemming, waarin iemand verkeert, meende Bertha dood bedaard ik heb opgemerkt, dat gedurende al den tijd, dien we hier wonen, dat rumoer je alleen gehinderd heelt als je een manuscript onge plaatst terugkreeg of als M'ddelman er geweest was. Bertha Ik hield mijn elleboog op den brief, die naast mijn ontbijtbordje lag. Je moogt je zoo verontwaardigd houden als jë wilt, maar waar is het. Je hebt pas een novel le geplaatst gekregen en Middelman is er niet geweest. De oorzaak, dat 't geraas je hindert, zit dus in dien brief. Mag ik 't postmerk niet zien Zeker waarom niet Ik gaf haar den brief. Lees hem maar. Hoe kom je er bij Nieuwsgierig ben ik hee- lemaal niet. Lees hem, drong ik aan. Langzaam trok zij den brief uit het couvert ik ging naar de schoorsteen om in den spiegel te zien, welke uidrukking mijn gelaat had. Toen zij klaar was met lezen, vouwde zij den brief op, slak dien in de enveloppe en legde hem bij mij neer, en zweeg. Nu vroeg ik ongeduldig. Dus hij gaat trouwen, zei ze. Ja, iets andert valt er niet uit op te maken, 't Is duidelijk genoeg Ik was boos want ik voelde een brok in mijn keel en had werk, mijn tranen terug te houden. Bertha stak mij haar hand toe, over de tafel heen. Ik deed of ik 't niet zag en stond op om naar de andere zijde der kamer te gaan, waar ik mij liet neervallen op de canapé. Ik voelde dat ik mij niet goed zou kunnen houden tegenover het geringste blijk van medelijden. Ik ben er zeker van, dat zij leelijk isver klaarde Bertha o, buiten quaestie Wat ben je dwaas Niet zoo dwaas als je meentje zult zien, dat ik gelijk heb. Ze is niet alleen leelijk, maar oud antiek I Hè, wat ben je mal zei ik. Ja, jij bent veel verstandiger dan ik, in som mige opzichten althans, maar van het menschdom heb ik meer verstand dan jij. Ik zegje: dat schepsel is leelijk en oud, maar ze is rijk. Dat is een vreeselijk lot. Mow en lief en gefortuneerd is een waar geluk, maar leelijk en one-rdig en töch rijk is het treurigste, wat iemand u: beurt kan vallen. De menschen zeggen, dat 't een 'n ver goeding is voor 't andere doch dat is niet waar 't Is een vloek te meer. Als je die vrouw benijdt, die onder zulke omstandigheden wordt getrouwd, tart je de Voorzienighied. Ze zag mij aan, alsof in dien volzin alle wijs heid der wereld lag opgesloten. Als ik zoo mooi was als jij, vervolgde zij, en zoo knap en aardig, zou ik geen enkele vrouw be nijden, al trouwde ze ook met Midelman.daar Een beetje boos antwoordde ik: Wat kan 't mij nu eigenlijk schelen, of ze rijk of arm, mooi of leelijk is? Ik weet zeker, dat Middelman niet zoo'n slechten smaak heeft als jij denkt. Je schijnt je alle moeite te geven om mi) te troosten je weet mischien niet, dat ik een jaar geleden hem had kunnen trouwen, als ik ge wild had Denk je soms, dat ik nooit een verlicfdon man heb gezien riep zij opbruisend, denk je, dat ik zoo iets niet merk Ik zie het bijtijds, jij alleen later, op een afstand. Je had maar éen vinger uit te steken, en dat wilde je niet. Neen, dat wilde ik niet. Wat soort be schermer Beschermer? viel Bertha in de rode, op ironischen toon. Ja, beschermer I Wat soort beschermer kan een man zijn, die niet den moed heeft, alles te wagen onder zulke omstandighedendie zelfs niet durft risqueeren, dat hij uit gelachen "wordt Hij is bang, dat ze niet van hem houdt, en gaat een andere zoeken, die daar wèl blijk van geeft. Dat helpt over de moeilijkheden heen, en nu kijkt hij over zijn schouders naar de eerste en heeft berouw. „Wij hadden zoo gelukkig kunnen zijn denkt hij„och, misschien worden we later goede vrienden", en zoo dooft hij de vonk in zijn ziel en maakt hij zich gereed voor het huwelijk. Goede Hemel, Bertha, zie je dan niet, dat elk mensch een ziel heeft, welke de andere moet zoeken, die haar aanvult. Wat een ondankbaar werk zou 't zijn voor éen ziel, het leven van twee wezens te moeten vullen Kind, je hebt goede ideeën, maar wat middeleeuwsch. Jij zou een goede prinses geweest zijn om betooverd te worden en opgesloten in een hoogen tören, waaruit je eerst na vele ge vechten verlost werd door een wakkeren ridder. Of jebadt moeten leven inden tijd der Vikings,die je meenamen, of je wilde of ni .t, om met hen storm en golven te trotseeren- Maar die Vinkinga bestaan niet meer. Ik dacht, dat jij een moderne vrouw was, Klaar! i Dat was ik ook, antwoordde ik, berouwvol, maar ik geef het op. I Kom, kom, jij schrijft het modernste tuig, 1 dat ik ooit'gelezen heb. Jij bent een verzameling tegenstrijdigheden, Klaartje-lief I (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1