Donderdag 18 Mei 1899. No. 4876. 48e Jaargang. Ondanks mij-zelve. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.-^; franco per post 1.-15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiëh per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incassecrkostun in rekening gebracht. Bureau TEGRACHT 5 0. Vclephoon 10. Wegens het PINKSTERFEEST zal het volgende nummer van dit blad reeds aanstaanden ZATERDAGMIDDAG worden uitgegeven. Advertentiën voor dat nummer kun nen worden aangenomen tot Zaterdag ochtend uiterlijk TIEN uur. KENNI8GEVINUEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis der ingezetenen, dat de staat der gemeente-eigendommen, bedoeld bij art. 229 der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85), is herzien in hunno vergadering van den 15. Mei 1899 on ter Secretarie duzor gemeente ter inzage zal liggen van af heden tot den 29. Mei 1899 en dat die staat in afschrift, tegen be taling der kosten, aldaar verkrijgbaar is. Amersfoort, den 15. Mei 1899. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. 8CHIMMÈLPENNINCK. De Secretaris. B. W. Th. 8ANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de mededeelingen van den heer Commis saris der Koningin in do provincie Utrecht (Provinciaalblad no. 72) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van Hr. Ms. Gezant te Brus sel, de Grenskantoren Essen (station) en Es sen (dorp) met ingang van 15. Mei e. k. voor den invoer van melkkoeien uit Nederland zul len gesloten zijn. Amersfoort, den 15. Mei 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet. Brengen ter konnis van het publiek, dat een door R. de 1IAAS ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot liet maken van eene oven volgens het heetelucht-systeem, in het perceel alhier gelegen aan de Lnngestraat, wijk B. No. 33, bij het kadaster bekend onder Sectie E. No. 4639, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 29. Mei aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Rundhuize wordt gege ven om, ten overstaan vim het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 15. Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Feuilleton. Kyk eens achter je, op de pendule. Lieve Hemel 1 wat heb ik mijn tijd vermorst met moraliseeren I Ik zal nooit op tijd voor mijn les komen. Om half elf moet ik er zijnl Zij neuriede een toonladder, terwijl ze haar hoed opzette. Ze zocht zenuwachtig naar haar handschoenen en toen naar haar portemonnaie. Eindelijk was ze goreed en kuste mij. Nu, Klaar, doe maar net als jij 't vertelt iD je boeken. God zegene je Ofschoon Bertha's praatjes feitelijk niets had den uitgewerkt, waren mijn gedachten er ten minste een beetje door rfgeleid. Ik ging aan mijn werk en trachtte voort te gaan met een begonnen novelle. Ik schreef met groote inspanning een paar regels. Waarom voelde ik mij toch eigenlijk teleur gesteld Die andere vrouw mocht hem hebben I Voor een oogenblik voelde ik mij zegevierend. Zouden bijvoorbeeld zijn denkbeelden gesym pathiseerd hebben met de mijne? Hadden wij wel dezelfde beginselen Had hij wel idealen Die gedachte vloog als een bliksemstraal door mijn ziel en als het gerommel van den donder BURGEMEESTER mi WETHOUDERS dei- Gemeente AMERSFOORT, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat Maandag den 29 Mei a. eene verkie zing zal plaats hebben ter vervulling van de door het overlijden van den heer P. van der Want J. Mz. ontstane vacature van lid van den Raad dezer gemeente, in het eerste kiesdistrict. Te rekenen van 16 dezer tot en met den dag der verkiezing zijn ter Secretarie kos teloos verkrijgbaar de formulieren, model I, voor de opgaven van candidaten, voor wel ker inlevering ten Stadhuize dezer gemeente op gemelden datum van v. m. 9 uur tot n. m. 4 uur gelegenheid bestaat. Deze formulieren moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van iederen candidaat, en ondorteekend zijn door minstens 10 kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt. Amersfoort, den 15 Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Tit. SANDBF.RG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 11 dor Gemeentewet, Brengt ter kennis van do ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 23. Mei aanstaande, des namiddags te l1/, ure. Amersfoort, den 17. Mei 1899. Pe Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Men weet, dat in de zee van adressen hoe dan ook ontstaan tegen het ontwerp •van wet op den Leerplicht als voornaamste bezwaar tegen het Herhaliugsonderwys is ingebracht liet iu de hand werken van zede loosheid, welke een gevolg ervan zou zijn dat jongens en meisjes van 13 tot 16 jaar in de avonduren zich samen op straat zouden be vindeniets wat nu in 't geheel niet voor komt. Merkwaardig is uit dien hoofde wat tnej. Sparnaay, die heel haar leven wijdt aan de Leidschè fabrieksarbeidsters, die zelf in een fabriek heeft gearbeid en dus tot oordce len bevoegd is en er zich op toelegt, de fabrieksmeisjes te beschaven on te ontwik kelen, dienaangaande in s Vooruitgang" schrijft over de gevolgen der oprichting van een fa brieksschool te Leiden, waar herhalingsscho len, zoowel voor jongens als voor meisjes, reeds zóóveel goeds hebben gedaan. Vroeger zochten daar de jongelieden, die na een langen werkdag geen lust gevoelen zich op te sluiten in een benauwd, dikwijls ongezellig kamertje of het thuis ongezellig hebben, hu» heil op de straat en bij slecht weder in do kroegen en danshuizen, waar ruwheid en bandeloosheid aan 't woord zijn. Over de fabrieksschool zegt zij o. a. «De meisjesafdeeling aan de Leidsche fa brieksschool werd geopend 2 maanden na de jongensafdeeling. Ik begon met 12 meisjes. By do eerste les kwamen zy naar binnen stuiven als oen troepje wildon on gingen zit ten waar zy verkozen. Zy zagen or vies en slordig uit en gedroegen zich zoo ongema nierd mogelijk. Het werk, dut zy van huis meebrachten, was tu vies om aan te pakken, enz »En na een paar maanden Zij zagen er knapper uit en werkten minder slordig. Do meisjes vonden do avonden nu zoo gezellig, dat zij vroegen of haar kameraadjes uit de fabriek óok mochten komen. Toen het eerste jaar om was, had ik vyl'tig leerlingen. Aan elke leerlinge die er by kwam, had ik heel wat te arbeiden, eer zij een beetje begrip kreeg, hoe een beschaafd mensch zich moest gedragen. Na een paar jaar had ik 80 leer lingen, waarvan de meesten geschikt waren. Vier van die eerste deugnieten waren nu zóo ver gevorderd dat zij my hielpen. Als ik dat viertal bezig zag met de anderen te helpen, op zoo goede manier als men hel maar vvenschen kan, kon ik haast niet ge- looven, dat het dezelfde persoontjes waren van vroeger. Ik heb nu by de honderd leerlingen en ruim zooveel die op een plaatsje wachten. De leerlingen zien er netjes uit en gedragen zich best. Zy verkiezen de les bo ven de straat." sliet is verwonderlijk hoe veel fatsoenlij ker en hoe veel aangenamer het uiterlijk van de fabrieksmeisjes is welke scholen be zoeken, vergeleken bij die, welke de avon den op ongepaste manier doorbrengen. Het onaangename type, dat. velen fabriekswerk- sters eigen is, gaat geheel weg". Elders spreekt juffrouw Sparnaay dan ook als haar overtuiging uit, dat inkrimping van den werktyd voor jeugdige personen, nood zakelijk dient gepaard te gaan, met hot open stellen van inrichtingen, waar die jeugdige personen de avonden nuttig en gezellig kun nen doorbrengen. volgde er opWaarom hebje er spijt van Ik wendde mijn gezicht van het licht af. Mijn ziel scheen te antwoorden En jij was bereid, je eerzucht daarvoor op te offeren I Je wilde je idealen verzaken om in een gemakkelijk rijtuig te rollen door een on wezenlijke woreld om my, je ziel, te vernie tigen Maar, fluisterde ik, 't andere is zoo hard de teleurstellingen zyn zoo talrijk, hot resultaat is zoo gering. En het succes verdwynt, in 't gun stigste geval, als een schaduw na de groote ver wachtingen, die men er van had 1 En mijn ziel antwoordde Schaam je 1 Ik durfde het hoofd niet op te heffen) ik had een gevoel, of iemand mij aanzag, wiens oogen ik vreesde te ontmoeten. Toen ik eindelijk wat kalmer werd, wa0 het papier vóór my nat van de tranen. ik trok een stuk postpapier naar mij toe en schreef „Waarde heer Middelman! „Van harte gefeliciteerd. Ik hoop, dat u heel gelukkig moogt zyn. Ik zal maar geen overbo dige betuigingen hierby voegon, maar noem mij, met de beste wenschen, „Vriendelijk grootend, „Clara Helding." Ik adresseerde den brief, plakte er een post zegel op en brucht hem zelf naar de bus in onze straat. Het Was een groote verlichting toen ik dit Apeldoorn heeft zich to vroeg verheugd toen het meedeelde, dat HU. MM. (Te Koninginnen, den 23 dezer op «flot Loo" zouden torug- keeren. Een officieel cotnuniqué bericht thans iiet volgende Zaterdag 20 Mei zullen HH. MM. flaus- baden verlaten om zich te begeven naar Koenigswinter en aldaar vertoeven tot Dinsdagmorgen 23 Mei, ten einde II. M. do Koningiu van Zweden te Hoonef te be zoeken. Van Koenigswinter zullen HH. MM. zich den 23n Mei por extratrein naar's Gra- venhage hogeven en aldaar aankomen in den namiddag, ongeveer to half zes. Naar het svaderl." vornoemt, zullen HH. MM. slechts Woonsdag en Donderdag in de Hofstad vorblijvon. Men verwacht, dat 11. M. op oen dier da gen do leden der Vredesconiorontio in ge hoor zal ontvangen. Blijkens een van don Gouverneur-Gene raal van Nedorlandsch-lndië ontvangen te- legraphiscb bericht is sedert do iongste mcdedeeling dienaangaande, in do «Neder- landsche Staatscourant" van 10 dezer by do krijgsverrichtingen in Atjeh door een schampschot gewond de kapitein der infan terie van het Nederlrndscn-lndisclie leger H. N. A. Swart. In het jongste nummer van het «Bulletin do la Commission de l'histoiro des Eglises wallones" is de heer J. W. Enschede, in onderzoekingen omtrent den oorsprong van bef Wilhelmus, tot do conclusie gokoinou, dat de melodie van dit lied hot eerst werd gezongen door de bezetting en do burgers van Chartres, toen dezen don aanval vandeHu- genooton onder Condé op hun stad zegevie rend hadden afgiislQgon. Een ooggetuige van dezen aanval, Christofle de Bordeaux, ver eeuwigde deze gebeurtenis in dit lied. Wuar- schynlyk is het door Duilsche soldaten, die uit den dienst van Condé in dien van den Prins van Oranje overgingen, naar de Ne derlanden gebracht. Een twintig jaar later was do wjjze van liet «Wilhelmus" óok in Duitschhind hekend. had gedaan en ik besloot nu meteen, teneinde alle sombere en volmaakt overbodige gedachten uit mijn hoofd te verbannen, oen wandeling te doen. Ik tramde naar het park, bleef duar een poosje on zorgde togen twaalf uur aan hot in- Btituut te zijn, waar mijn zusje muziekles te geven had. Bertha was blij vorrast toen ze mij mag. Ze moest wel nierken, dat mijn oogen rood zagen, maar het lieve kind zei or niots van. Zy bab belden druk, terwijl wy samen naar een melk inrichting gingen om te dojouneeren. Tegen éen uur bracht ik haar tot aan con ander huis, waar ze les goven moest en ik keerde naar onze kleine bovonwoning torug, vaat voornemens, de schade met hard werken in te ha len. Doch eerst moest ik nog eensgoeduitaohroien. Daarna word ik bedaard en bleef nu eon poosje flink doorwerken. Mijn geest was zeer vaardig; er werd gebeld, maar ik deed, of ik 't niet hoorde, en schreef door, alsof mij iemand op do hielen zat. Daar word weer gebold. Hè, zeker die vervelonde schoenmaker I Ongeduldig ging ik de deur opentrekken. 01 Mijn knieën knikten on ik voeldo, dat ik bleek werd. Will u boven komen Een oogenblik later zat ik togonovor Middel man in de zitkamer, wnur 't erg onopgeruimd uitzag. Hedenmiddag to 2 uur is «le Vredos-confe rentie to 's-Gravenhage plechtig geopend. Gedelegeerden daurby voor Nederland zijn jhr, A. P. C. van Karnebeek, oud-Minister van Uuitonhindsche Zaken, lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaalgeneraal J. C. C. don Boer Poortugael, mui-Minister van Oorlog, lid van den Raad van Statede hoer T. M. C. Asser, lid van den Raad van State; de heer E. N. Raliusen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalen kapitein ter-zoo A. P. Tadema, chef van den staf aan tiet Departement der Marino. De «Residentie-bode" bevat het volgende opmerkelijk bericht Zyn Excellentie Mgr. Tarnassi, Apostolisch Internuntius bij H. M. de Koningin der Nederlanden, heeft il. Zondag van den Staats secretaris van Z. H. den Paus, Kardinaal U hoeft hot druk, vreos ik Ja; ik bon aan 't schrijven geweest, ant woordde ik, kijkund naar do pon, die ik aldioa tyd in do hand gehouden had. Kunt u werken, nadat u goschrovon hobt? Hij haalde mijn brlof uit zyn zak. Ik kook er na on knikto. Bedoelde u dat werkelijk vorvolgdo hij, mot iots in zijn blik, dat my bijna vorsohrikte, Hoe kan u uenken, dat ik golukkig zou zijn Hoe kan u zoo. valsoh zijn dat to wensohen Valsoh 1 vroog ik verbaasd, tegenover wio? Togonovor mij, tegenover u zolvo I U woot, dat ik u liefhob u weet hot I Hij stak mij zijn hand toedoch ik woord* dio uf. Ik stond op. U is valsoh I riep ik, jegons u zolvon, je gens my on jegens die andere vrouw. Waarom komt u mij hier zóo lastig vallen U hadt niet den moed, te spreken, toon er misschien hoop voor ii wnsik neb nu al wat goeds in mij was, gelegd In myn werk en u gaat binnenkort trou wen. U maakt mjj oen heel vreemd compliment I Ik trachtte te sprekon op verontwaardigden toon, doch myn stem was heel zwak. Do man togonovor my zag bleek en ziin hand beefde, toon hij die over de oogen streek. Ik ga niet trouwen, zei hij langzaam. Niet riep ik, en ai myn bloed schoon naar mijn hoofd to stijgen. {Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1