Stadsnieuws. Rampolla, de formcele opdacht ontvangen 's- Graven hage te verlaten en zie.li naar Luxem burg te begeven, bij welks Soiwerein Z.Exc. evenpens den 11. Stoel vertegenwoordigt. Als zaakgelastigde ad interim is aange wezen do Auditeur bij de Apostolische In- ternuntiatuur, Mgr. Giovannini. Het vakblad »Tabaksnieuws", uitgegeven door de. firma M. Hijmans Jzn., te Kuilen burg, geeft een «toepasselijke" prent, geti teld «Rook-artikelen en gros", en met het on derschrift: »Naaml. vennootschap «De Vredes pijp" (patent in alle landen). Algemeens ver gadering van aandeelhouders". De plaat vertoont het bordes van het Huis ten Bosch. Do Czaar, met den vredepalm in de hand, noodt tot binnentreden uit; Enge land, üuitschland en Italië duwen met ge weld den naakt uitgekleeden Chinees naai de plaats waar de Vredespijp" vergaderen zal. Amerika doet hetzelfde met Spauje Frankrijk, Oostenrijk en België zijn de toe schouwers. Als in een visioen ywschijnt ïHumanitas", die Mars lauwert. Het postpapier, dat in het hotel »l)en Ou den Doelen Den Haag ter beschikking van don gedelegeerden ter V redes-conferentie staat, bevat een brievenhoofd, dat er zeer oorlogs zuchtig uitzietkanonnen, geweren, granaten, sabels, enz. Maar al dat moordtuig is onschadelijk, op de wijze, waarop het is voorgesteld. Aan de bajonet van een der geweren is een spin rustig bezig haar net te weven, de sabel ligt gebroken, het sluitstuk van het kanon is onbruikbaar gemaakt, en ten overvloede zit op de monding de duif, draagster van den olijftak. Het geheel symboliseert eigenaardig de rust der wapenen. Zeer ten onpas, maar ook zeer teekenend, komt het volgende Regeerings-telegram van den gezant dor Zuid-Afrikaansche Republiek, uit Brussel in den nacht van 16 op 17 Mei verzonden: De Regeering van deZuid-Afrikaansche Re publiek seint mij heden een telegram dat als volgt begintRichard Nicholls, zich noemende kolonel, George Patterson, zich noemende kapitein, Edward John Tromlett, Charles Edgar Ellis, John Allen Mitchell, zich noemende luitenants, James Trier en Hooper zijn gisteren gearresteerd, op beëedigde verklaring" van drie Engelscheii, wegens hoogverraad in zake de aanwerving van troepen om revo lutie te verwekken en met hel. doel om het fort te Johannesburg in bezit te nemen en de stad in bezit te houden, totdat de Engelsehen troepen uit Natal ter hulp zouden zijn gekomen. Een hunner beweert te handelen onder directe instructies van het Engelsehe Depar tement van Oorlog. Reuter seinde inmiddels Het schijnt, dat de gearresteerden geen officieren zijn, maar dat de meesten van hen vroeger in liet Engelsehe leger gediend hebben. Trior is een Deen. De Britsche agent betuigde zijn leedwezen aan president Krii- ger, dat mannen, die vroeger de uniform van Koningin Victoria gedragen hadden, in deze zaak betrokken waren. President Krü- ger antwoordt), dat hij hoopte, dat de ge beurtenis zijn ontmoeting met sir Millner niet zou verhinderen, Havas sein«le echter: De zes in hechtenis genomen personen zijn voor den rechter verschenen, beschul digd van hoogverraad. Men ondervroeg de beklaagden en ver daagde toen de debatten tot over 14 dagen. De gevangenon zijn meereudeels subal terne officieren van het Engelsehe leger. Een herhaling van den Jameson inval Engeland weet er natuurlijk beelemual, absoluut niets van en is zoo onschuldig als een pasgeboren kind. Naar de «Arnh. Pt." uit goede bron ver neemt, heeft de Nederlandsche regeering aan haar gezant to Petersburg haar onge noegen te kennen gegeven over den inhond van zijn aan dr. Knvper geriebten open brief. Van Rijkswege is men in den Haarlem- mermcorpolder druk bezig met het aanbren gen der draden voor de intercommunale te- lephoon verbinding van Amsterdam met Rot terdam. Gister werd het oorspronkelijk aan tal, zijnde tien, weder bevestigd. De Minister van Rinnenlandsche Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der on derscheidene Provinciën een brief gezonden met verzoek, te vernemen of, naar luin mee rling, liet. beklcedcn der function van redac teur, correspondent, agent of uitgever eerier courant, al dan niet valt onder het verbod van art. 30, alinea 2, der Wet op het Lager onderwijs. De Minister vernomc óok eens het inzicht van den, door hein bii de Huldigingsfeesten althans erkenden, «Nederlandschen Journa listen-kring". van onderwijzers voor deu dag is gekomen met. een voorstel om een adres vóór Leer plicht en tegen verplicht Herhalingsonder- wijs aan de Tweede Kamer te zenden, zon der dat dit punt op de agenda vermeld was. De boosheid, die uit die ingezonden stukken blijkt, zegt de N. R., C. is gemakkelijk te verklaren, als men verneemt, dat alle on derwijzers op éen na het adres geteekend hebben, niettegenstaande zij vroeger onder een adres tegen Leerplicht hun naam had den gezet. Voor den postdienst van Arasterdam op Leiden wordt met ingang van heden een -j automobiel in dienst gesteld welke verschil lende plaatsen in de Haarlemmermeer aan doet. De eerste dagen zal deze door de thans nog rijdende postkar gevolgd worden. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben goedgekeurd het. besluit van den Ge meenteraad van Arnhem betreffende den aankoop van het landgoed Sonsbeek, meten benevens het daarbij behoorende leeningsplan van f4 100000. Jn «Du Nuordbr." wordt in oen paar In gezonden stukken te velde getrokken tegen den schoolopziener in het arrondissement Helmond, dun lieer Do Jong van Beek en Donk, omdat deze verleden Woensdag op een door hem bijeengeroepen vergadering kader voor te bereiden. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 23 Mei 4899, des middags half twee. Punten van behandeling 4. Staat van oninbare posten der In komstenbelasting, dienst 1898. 2. Advies der Reclame-commissie betref fende eenige bezwaarschiften tegen aanslagen in de Inkomsten-belasting, dienst 1898. 3. Benoeming van leden der Reclame commissie voor den dienst 1899. 4. Request der vereeniging «Schuttevaer" met advies van Burgemeester en Wethouders. 5. Requesten der Naaml. Vennootschap «Volkshuisvesting" betreffende overname van van wegen, met advies van Burgemeester en Wethouders. In Provinciaal blad nos. 74 en 75 wordt aan de Burgemeesters in de provincie Utrecht kennis gegeven, dut in de gemeenten Jaars veld, Mijdrecht, Eemnes, Willige-Langerak en Zegveld gevallen van mond- en klauw zeer zijn geconstateerd. Bij de Dinsdag gehouden herstemming ter verkiezing van drie leden van het Kies college der Ned. Hervormde gemeente hier werden uitgebracht op de heerenC. C. Morien 205 stemmen. G. van Nieuweuhuizen 494 st., B. Ruitenberg 182st., A. Frederikse 169 st., J. van Eeden 166 st. en A. J. Krieger 459 st., zoodat de drie eerst genoemden, de candidaten van de Orthodoxe kiesvereeni- ging, zijn verkozen. In haar gisteravond gehouden vergadering stelde de Vrijzinnige Kiesvereeniging «Een dracht'' den oud-kolonel intendant J. D. Ro- landus IJagedoorn tot candidaat bij de 29 Mei te houden verkiezing voor éen lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature voor het 1e kies-district onstaan door het overlijden van den heer P. van der Want J. Mz. Omtrent de cundidaturen voor de perio dieke verkiezingen, op 26 Juni, zal zij eerst later vergaderen. Voor het eerste toelatings-examen voor den cursus 1899-1900 aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus hebben zich aangemeld 81 (zeggeeen-en-tachtig) can didaten, een aantal, sedert de opening der school in 1871 nog niet bereikt. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de volgende officieels niededee- ling: jongelingen van 16 tot 24 jaren die het voornemen hebben, een verbintenis aan te gaan als vrijwilliger voor het Reservekader en zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in do behandeling van het geweer wenschen eigen te maken, alsmede toekomstige militieplichtigen die aanspraak wenschen te verkrijgen Dij de indeeling op plaatsing bij het korps en in hel garnizoen hunner keuze, behooren zich daartoe vóór 1 Juli a. s. aan te melden op het bureel van den heer kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie, hetwelk iederen werk dag geopend is van 's morgens 9 uur tot 's namiddags 5 uur, in delnfanteriekazerneno.4. Het voorbereidend militair onderricht vormt een cursus, die loopt over twee achtereen volgende wintertijdperken, telkens van Octo ber tot ultimo Februari, gedurende leu minste 3 uren per week. De aanmelding tot deelneming geschiedt j iu de garnizoensplaatsen bij den comman deerenden officier der infanterie of der ves ting-artillerie en in de overige plaatsen bij den Burgemeester, en moet vergezeld gaan van een opgave van: 1. Naam en voornamen voluit. 2. Datum en jaar van geboorte. 3. Woonplaats, naam der straat of gracht, en nummer van het huis. 4. Of men aan het onderricht wenscht deel te nemen met het doel zich tot het ■sluiten eener verbintenis voor het Reserve- De deelnemers, die den cursus van het militair onderricht met voldoenden uitslag hebben gevolgd, ontvangen daarvan, na af loop, een getuigschrift. De lotelingeri, die op hot tijdstip hunner inlijving bij de Nationale Militie in het bezit zijn van het getuigschrift, dat zij met vrucht hebben deelgenomen aan het voorbereidend militair onderricht, komen vóór andere lo- telingen hunner lichting in aanmerking voor de opleiding tot een graad, althans indien zij ook in andere opzichten voor die oplei ding de noodige geschiktheid bezitten. De volgende cadetten van het leen het2e studiejaar der Kon. Militaire Academie te Breda zullen, nagehouden overgangs-examens, worden ingedeeld bij het 5e regiment infan terie hierJ. F. van der Vijver, A. P. Seijlfardt, J. M. van der Heide, H. VV. Holt- appel, R. M. Ch. d'Engelbronner, D. J. Chr. van Reenen, F. A. Neijs, J. van Geijtenbeek, J. A. Roukens, J. M. Sloos, G. H. O. W. van der Nagel, J. J. Quadekker, J. W. P. van der Rest, C. P. Winekel, A. Bennewitz, E. Sieburgh, J. J. Riel, C. G. Bach, BI. R. Bijleveld. De cadetten der cavalerie van het 3e stu diejaar der K: M. A. zullen, onder leiding hunner instructeurs, van 6 tot 17 Juli eenige afstandsritten maken en enkele militaire in richtingen bezoeken; o. a. rijden zij den llden van Zutphen, bezoeken dan het Re monte-depot te Miilingen en komen den 12den te Amersfoort, om de Rij- en Hoef- smidschool te bezichtigen en vervolgens ge durende 2 dagen de oefeningen bij te wo nen van het korps genietroepen in de Le gerplaats bij Zeist en eindelijk een verken ningstocht door het Gooi te maken en van daar over Utrecht naar Breda terug te kee- ren. Von Suppi. Joh. Strauss. Donnketti. Bij het le regiment veld-artillerie hier worden gedetacheerd de volgende cadetten der Kon. Militaire Academie: H. J, J. M. Koremans, E. Wijtema, G. Doorman, J. L. van Riemsdijk, E. D. B. Mans, J. F. W. Boxman en J. T. Quanjnr. De reeks concerten, door de kapel van het 5e dezen zomer op het terras van A illicit ia" te geven, wordt Tweeden Pinksterdag, des avonds half acht, geopend met het volgende programma 1Ronde des petite pierrots, Marchi 2. Ouverture „Tneoohe und Cfteolet" 3. Wo Lust und Freude wohnen, Concert-Walzer 4. Fan taisie sur des moti Is «le l'opvi' „La fille du régiment" 5. Ouverture „Die lustigen Weiber von Windsor"Nicolai. 6. Grande caprice héroique Be Kontshu. 7. Drei spanischen Tanze Moszkowslci. 8. Grosze Fan taisie aus der Oper „Lohengrin"It. Wagner. Men verzoekt ons het onderstaande te plaat sen Donderdag jl. H emels vaartsdag) arriveerde hier de voetbalclub «Quick" van den Hoofcl- cnrsus te Kampenzij werd ontvangen door haar Zustervereeniging «Wilhelmina", onder officieren van het 5e regiment infanterie al hier, tot het spelen van een return- match. Nadat den Hoofdcursianen in de Cantine ververschingen waren aangeboden, begon om half twee uur de wedstrijd op het terrein vóór de Kazernes. Hard werd van beide zij den gewerkt en met half-time was de stand 2—1 in het voordcel van «Wilhelmina". Na de rust werd door «Quick" gelijS ge maakt en zóo bleef het tot de referee «ti me" blies. Nu begon eerst het recht gezellige voor de spelers. «Wilhelmina" toonde een waar dige gastvrouw te zijn. Na een wijle in de Cantine te hebben vertoefd, leidde «Wilhel mina" haargasteu naar den restaurant-Steen heek, waar nun een diner werd aangeboden. Lang verwijlde men daar en het was 10 uur toen het gezellige clubje onderofficieren aan het station verscheen om afscheid van elkander te riemen. Onder levendige hoera's stoomde de trein met de Hoofdcursianen naar Kampen. Voor beide vereenigingeu was liet een hoogst aangename dag geweest en de her innering hieraan zal hen nog lang prettig aandoen. Zaterdag, a. s. ontvangt »Wilhelmina"een elftal, bestaande uit onderofficieren van het I nstructie-bataillon. De Ring «Geldersche Vallei" van het Ned. Jongelings Verbond houdt Tweeden Pink sterdag zijn 8ste Algemeene vergadering in het Gebouw «Volksheil". Als sprekers zullen optreden de heeren H. G. C. Meijer, van Woudenborg, H. te Kolsté, van Soeslerberg, en M. Veldhuizen Mz., van Scherpenzeel. Voor de te Apeldoorn te houden kegel wed strijden, waaraan ook clubs uit Amersfoort deelnemen, heeft H. M. de Koningin een groote zilveren medaile beschikbaar gestelij. Reeds hebben zich 114 clubs ter deelne ming aangegeven. De sedert 1874 gepensioneerde kapitein plaatselijk adjudant W. P. G. Wieling is te Baarn in 63-jarigen ouderdom overleden. Op het sportterrein te Baarn zuilen, gelijk we in ons vorig nummer reeds meedeelden, op Tweeden Pinksterdag hoogst belangrijke wielerwedstrijden plaats hebben. Behalve dat de bekende rijders Jaap Eden, Schilling, Greve, alsmede eenige Belgische beroemheden, wederom op deze baan ver schijnen, zal men ook iu den gangmakers- wedstrijd voor het eerst cp een Nederland sche baan motor-tandem-1 zien rijden, die een snelheid van circa 75 Kilometer per uur kunnen ontwikkelen en duizelingwekkend snel de baan overvliegen. Ook de beroemde quintuplets Mulder en Andriesen, van het team-hollandais, die verleden jaar de Wereld kampioenschappen te Keulen wonnen, zullen mededingen en beloven een lellen stryd te zien te geven. De toegansprijzen zijn billijk gesteld, zoo dat thans ieder kan profiteeren van dit zeld zame sport-évenement. Een merkwaardig man vierde Dinsdag zijn 70en verjaardag, 't Is de heer W. van Oosterwijk Bruijn, te Zeist, die voor bijna 50 jaar het Nederlandsch Jongelings-Ver bond" heelt geslicht, dat dezer dagen zijn Bondsdag hield te Haarlem. Dit verbond, aanvankelijk klein, thans zich sterk uitbrei dend en in 300 afdeelingen 9000 leden tel lend, heeft het zeldzame voorrecht sedert zijn oprichting den heer Van Oosterwijk Bruijn eerst als Bestuurder of Voorzitter, later als Eerc-voorzitter aan zijn hoofd te zien. De lieer Van Oosterwijk Bruijn heeft zijn pogen bekroond mogen zien. Evenzoo is hij de vader der stichtingen voor zwakke kinderen en jonge dochters te Zeist, en heeft hij in de «Vereeniging ter verpleging van krankzinnigheid" met grooten ijv.er ge arbeid. Hij heeft veel geschrevenbekend in zijn werk over het Reveil. De Regeering eerde zijn verdiensten door hem op zijn 70sten geboortedag te benoe men tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau. RECLAMES. Van 1—5 regels fl.25; elke regel meer f 025 DE OORLOG TEGEN DE BLOEDARMOEDE. Vele personen zijn lijdende aan bloedarmoede zonder te weten welke ziekte hen ondermijnt. Zij hebben hoofdpijn, verteren Biecht hunne spijzen, voortdurende ongemakken en alle ver schijnselen der bloedarmoede. Hunne gelaats kleur is zwak, de lippen en liet tandvleesch zijn ontkleurd en vervolgens hartkloppingen, be nauwdheden, duizeligheden gevolgd door bedwel mingen, suizingen in de ooren, enz. Dit alles ia het gevolg van eene verarming van het bloed. Mej. S. Silvius, Oppenhuisterweg, te Sneek, schrijft ons 't volgende „Reeds lang be stond bij mij het plan U de gezegende uitkomst mede te deelen door de Pink Pillen van Dr. Wil liams bekomen, maar ik wenschte eerst eens aan te zien of de ge nezing van blijven- den aard was. Reeds langer dan een half jaar had ik alle geneesmiddelen beproefd maar niets scheen te helpen, ik was zoo zwak en uitgeput dat ik op mijne becnen haast niet kon staan wat ik had wist ik niet, alles was mij te veel, ik was lusteloos en zulks kwam voort uit bloedarmoede en zenuwen. Na het gebruik van 3 doozen was ik geheel opgeknapt en raad ze eenieder aan die lijdende is aan bloedarmoede of algemeene lichaamszwakte. U kunt mijne genezing bekend maken". Prijs f 1.75 de duos: f9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze iade hernieu wing van het bloed en de versterking der spie ren, strekt hure werking zich op veie ziekten uit: bloedarmoede, rheumatbiek, heupjicht, ze nuwpijn, verlamming, ruggemergziekte, St. Vitus duns, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de scboone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eene werkdadig» handeling op alle ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. (lelijk alk goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakt, een ieder geve dus wel acht dat er in 't Fransch op het omhulsel staal: „Pilules Pink pc Personnes Pales du l)r. Wil liams". 't Omhulsel en etiket zijn van rooskleu rig papier met. blauwe letters. Alm hoede zich voor namaaksels, welke dikwijls gcvacHijk tijn voor de gezondheid. Wij kunnen de werkdadig- heid der Pink SGOste STJsiTSLOTEHIJ. VIJFDE KLASSE. Eerste week. Trekking van 15-17 Moi. (2100 lotety Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2